Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.06.2003., 11:01   #1
Premium VISA / ex Amex

Evo je konacno i kod nas. Prva "chip" kartica.
Garantiraju sigurnost kupnje preko interneta.
http://www2.americanexpress.hr/personal/cards/blue.asp

Zanima me ima li tko iz inozemstva iskustva s ovim.
Popunio sam pristupnicu, jer je clanarina samo 70,00 kn godisnje ako se vec koristi jedna od Amex karica.
Moonlight Cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2003., 06:47   #2
taj je cip samo marketinski trik.
u americi je visa zakon iako nema nikakve cipove. inace na blue american ovdje nema clanarine - nula.
zizi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2003., 16:35   #3
Kako mislis Visa je zakon. i ja sam cuo da je najpihvaćenija u svijetu, ali mi nije jasno sta je tu posebno.
Moonlight Cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2003., 20:59   #4
nista posebno, samo marketing i rasprostranjenost.
sto je posebno u coca-coli?
zizi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2003., 15:03   #5
Pa i ovdje [PL] je Visa No.1.

Ja inače imam u HR Gold Amex i moram priznat da mi ne pomaže pretjerano ovdje.... Ali ću se prijavit i za Blue.

Iako imam i Visu Gold kod Citibank.
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2003., 15:12   #6
VISA jeste No.1 u svijetu, ali u US je MC No.1.
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2003., 17:51   #7
Ja sam upravo dobio tu Blue AmEx (prijavio sam se samo zato jer je to ovdje besplatno i jos dobijes digitalnu kaneru) ali nisam znao da je nesto posebno. Koliko kosta taj citac kartice.
Perozzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2003., 09:10   #8
Quote:
Perozzz kaže:
Koliko kosta taj citac kartice.
200 kuna
 
Odgovori s citatom
Old 21.06.2003., 09:18   #9
Quote:
Crow Jane kaže:
Pa i ovdje [PL] je Visa No.1.

Ja inače imam u HR Gold Amex
Gold?
Daj mi reci u cemu je razlika izmedju zelene i zlatne kartice osim u visini clanarine. Potrosnja nije unaprijed ogrnaicena ni na jednoj.

Ima li tko platinastu ili crnu (centurion)?

Prestiz? Imidz? Kompleks?
Moonlight Cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2003., 19:50   #10
to ti je ista fora kao i sa cipom. cisti marketing.

gold, platinum, titanium, sve imaju istu svrhu, da se sto vise zaduzis i placas banci kamatu, a sto manje glavnicu, isto kao nasa drzava, a onda pleses kako banka svira.

ne nasjedaj na te gluposti...
zizi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2003., 16:36   #11
Ma ne nasjedam. Znam ja onu staru: "para na paru, šuga na fukaru". Htio sam reći kako je zlato u stvari za kićenje. Kako pravo, tako i ono na kartici.
Ja imam Amex zelenu i Amex Business isto zelenu, i skroz sam zadovoljan.

A što se čipa tiče, u dogledno vrijeme će ga sve kartice morati imati.
Moonlight Cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2003., 19:49   #12
Quote:
Moonlight Cat kaže:

A što se čipa tiče, u dogledno vrijeme će ga sve kartice morati imati.
gdje si to cuo?
zizi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2003., 03:36   #13
I ja se to pitam. Ako je Amex postavio neki novi standard, koji vrlo lako moze biti samo karketinski trik, to ne znaci da ostali moraju da ga slijede. Naravno, sve i jedna ot kreditnih institucija mora poduzeti sve mjere da zastite svoje korisnike. Evo, gledao sam svoj Amex Blue (koja je prozirna) pok malim kucnim (djecijim) mikroskopom i ne vidim nikakvu vezu izmedju chipa i magnetne trake. Pitam se kako taj chip u stvari radi? Zna li neko?
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2003., 08:52   #14
Cini mise da sam procitao u Poslovnom tjedniku. Ali to je sigurno Na chip ce SIGURNO prijeci. Cak i neki sadsnji POS uredjai (Raifaissen bank) imaju utore za chip kartice.
I nije to izum Amex-a. Neki dan je HYPO alpe adria banka predstavila VISA chip karticu.
Moonlight Cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2003., 08:55   #15
Sto se tice nacina rada chipa, nema tu nikave mistike. Chip ne mora biti spojen na magnetnu traku, isto kao sto ni magnetna traka nije spojena sa reljefnim tiskom na kartici. Chip jednostavno sadrzi potpuno iste podatke kao i magnetna traka, a uz to ima jos neke dodatne mogucnosti (ID keeper, digitalni potpis.) Slicno kao i Smart kartice za internet bankarstvo.
Moonlight Cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2003., 14:48   #16
Quote:
zizi kaže:
gold, platinum, titanium, sve imaju istu svrhu, da se sto vise zaduzis i placas banci kamatu, a sto manje glavnicu, isto kao nasa drzava, a onda pleses kako banka svira.

ne nasjedaj na te gluposti...
Nije istina. Članarina je 90 kn, ne znam kolko je za običnu zelenu, ali Gold dobiješ zbog dugogodišnjeg članstva u Amexu. Ne zbog plaće, ili da više trošiš, jer ti je sve isto, osim kaj ljudi u dućanima i hotelima di s njom plaćaš reagiraju drugačije - npr. jednom sam bila s kolegicom na sl. putu i plaćale smo hotel svako sa svojom, ona je imala običnu i zvali su za autorizaciju, a za moju nisu, jer je Gold.

A crna je, mislim, za milijunaše.
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2003., 15:11   #17
Quote:
Crow Jane kaže:
Članarina je 90 kn, ne znam kolko je za običnu zelenu, ali Gold dobiješ zbog dugogodišnjeg članstva u Amexu.
Pa koliko onda imaš godina? Ja sam mislio da si mlađa.

A sad istini za volju, na amexovoj stranici lijepo piše da je članarina za "Gold card" 440,00 čuna godišnje. Odkle sad 90 nemam pojma, jedino ako nisi po nekoj liniji dodatni korisnik.

Platinasta kod nas nije u ponudi, ali u zemljama gdje je, članarina se kreće cca. 500 $. Crna je za namjenjena nekim "vjernim" platinastim korisnicima, ali ne mogu je dobit na zahtjev, nego "only by invitation".
Moonlight Cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2003., 15:25   #18
Ne, ovak, imam karticu na preporuku starog, koji je član preko 25 god.
I zato valjda plaćam 90 kn članarinu.
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2003., 06:58   #19
Quote:
Moonlight Cat kaže:
Pa koliko onda imaš godina? Ja sam mislio da si mlađa.

A sad istini za volju, na amexovoj stranici lijepo piše da je članarina za "Gold card" 440,00 čuna godišnje. Odkle sad 90 nemam pojma, jedino ako nisi po nekoj liniji dodatni korisnik.

Platinasta kod nas nije u ponudi, ali u zemljama gdje je, članarina se kreće cca. 500 $. Crna je za namjenjena nekim "vjernim" platinastim korisnicima, ali ne mogu je dobit na zahtjev, nego "only by invitation".
u americi su clanarine za ove kartice (gold, platinum i ostale gluposti) - nula dolara.

btw, amex je jedna od najmanje zastupljenih kartica u americi (hej, a zove se american, koji guba marketing). cesto je NE primaju u ducanima i restoranima.
zizi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2003., 07:09   #20
Quote:
zizi kaže:
u americi su clanarine za ove kartice (gold, platinum i ostale gluposti) - nula dolara.

btw, amex je jedna od najmanje zastupljenih kartica u americi (hej, a zove se american, koji guba marketing). cesto je NE primaju u ducanima i restoranima.
Vis ti ovo... tamo glumis tajnovitost, a tu prodajes savjete o Americi. Sto odmah ne kazes o cemu se radi...


Inace clanarine na kartice su nula ako imas takav ugovor. Ljudi kojima je los kredit placaju kojih $60-80 godisnje da bi imali "privilegiju" zaduziti se kod banke i otplacivati joj kamatu.

Obicna AmEx kartica je Debit, kao i ostale debit i ATM kartice njih se otplacuje odmah (slicno kao Cirrus u HRvatskoj), a Blue je jedina AmExova kreditna kartica (mozes chargati do odredjenog iznosa, pa poslije otplacujes mjesecno po neki minimum + kamata)
 
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:18.