Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.09.2011., 09:30   #21
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
pa složi si svoj kečap
zar može bez da ih gulim? Imaš li možda neki recept?
stihaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 11:03   #22
Quote:
stihaa kaže: Pogledaj post
Imam hrpetinu mini rajčica doma. Dio sam osušila ali još ih je ostalo par kila i ne znam što bih s njima. Mogu li ih ikako pripremiti za zimnicu a da ih ne moram guliti nego samo staviti u staklenke. Neke zelene ću probati ukiseliti ali imam dosta baš zrelih.
Ja ih zaledim i onda po potrebi stavim zaleđene kad kuham juhu ili npr. dinstam tikvice.
__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 11:23   #23
Quote:
palj kaže: Pogledaj post
Odstraniš koštice? Bome, imaš ti volje, vrimena i živaca
Imaš za kupit pasirku za paradajz. Vrlo je praktična - bacaš paradajze i vrtiš, a koža i koštice se odvajaju.

Ja uopće ne koristim konzervans. Vidio sam tu neki recept s konzervansom - no znajte da ga ne trebate stavljati ako sterilizirate boce i na vrh ulijete ulje.

I još nešto: jebale vas kapule, selen, pomidori...
Ako baš želite biti dosljedni, onda umjesto peršina napišite petrusimul.
Viva Italia!
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 15:36   #24
Quote:
stihaa kaže: Pogledaj post
Imam hrpetinu mini rajčica doma. Dio sam osušila ali još ih je ostalo par kila i ne znam što bih s njima. Mogu li ih ikako pripremiti za zimnicu a da ih ne moram guliti nego samo staviti u staklenke. Neke zelene ću probati ukiseliti ali imam dosta baš zrelih.
Mini rajčice operem obrišem i poslažem na plastične podloške.Tako ih zamrznem i "kuglice" stavljam u vrećice i tako čuvam.
Pripremam od njih i umake i dodajem u variva,pasiram za sok...
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 15:39   #25
Pasirana rajčica, šalša od poma...i sl.

e dakle, nabrali smo jučer 10ak kila domaćih pomidora, a to je tek početak. šalšu već mama pravi gotovo svake godine, al je jede samo brat, jer u njoj ima i špica i kožice od poma, a to ni tata ni je ne volimo prebirat po pjatu.

pasiranu rajčicu (passata) još nisam nisam pravila, a kod kuće je koristimo nemilice, gotovo uvik je ima u frižideru.

i sad bi ja volila potrošit te pome za zimnicu, odnosno za pasiranu rajčicu i za šalšu, koju ćemo svi moć jest
za šalšu znam kako bi se tribala pravit, pravila sam je neki dan od kilo pomidora, al je to potrajalo, pa me zanima ima li neki brži način. masu vrimena izgubim na vađenje špica i rezuckanje.

što se pasirane rajčice tiče,ima li neko provjeren recept? jel neko pravio već? kako se čuva? u staklenim bocama, ili može u bilo čemu? koliko dugo traje? sve me zanima.

ožežite
__________________
Ne zanima me kakav mi novčanik ima dragi - ja nisam površna i vanjština mi nije tako bitna, važno mi je ono unutra. :o :D (© Nica)
Kad narastem, bit ću moderator! :lux:
MalaMulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 17:42   #26
šalša jem meni savršena stvar. Mljac. A kak ti mogu smetat koštice od paradajza?

Dakle ako je passata obavezno bez koštica, to još nikad nisam radila.
Nessadha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 17:50   #27
šta se nemože to sve jednostavno procijediti.

možeš dio paradajza ispeći na 40 C prek noći pa u masl. ulje.
imaš sušene rajčice.
vladjan1901 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 18:29   #28
Koliko ja znam, radila sam to nekoliko puta s bakom, rajčice moraju biti jako zrele, mekane.
Ona ih danima ostavlja ubrane na suncu da skroz omekšaju.
Narežu se na polovine ili četvrtine i stave se na laganu vatru.
To kuhanje traje sve dok ne se ne skuhaju, dok skroz ne omekšaju.
Onda slijedi pasiranje.
Onda se opet kuha do željene gustoće, posoli i pošećeri po želji.


Mislim da nema nekog recepta kad je samo jedan sastojak, ljudi to uglavnom kuhaju vani u kotlovima, veće količine.
Neki spremaju u bočice (mi smo u one male od Pago sokova), a moja baka zamrzava u protvi pa izreže na kocke.

Moram priznati da mi se ta domaća pasata nikad nije sviđala, to kupujem, a šalše obavezno nakuhamo za cijelu godinu.
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 18:39   #29
Koliko ces recepata za salsu dobiti

Nama ne smetaju sjemenke. Dinstam na maslinjaku luk ,cesnjak i neko povrce po izboru, obicno papriku, mrkvu, tikvicu ili patlidan ili sve skupa i na to stavim hrpetinu izrezanih pomidora. Malo posolim i jako se brzo raskuhaju. U sve dodam jos persina, bosiljka i origana pa i vlasca, sve iz vrta. A onda lipo stapnim usitnim ako treba. Smrzavam u dozama. Ako radim pastu u odmrznuto dodam cili papricicu, ako koristim za nesto drugo ovisi o receptu. Ovo ni prava salsa, ovako moji vole, uglavnom nikad ne znam sto je unutra.

Pasatu ne radim. Znam da postoje neka rucna sita za salse i za pasate, nisu ista, ali nisam nikad koristila. Najbolje neku nonu pitati. Cirio pomidori su najbolji za salse.
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 19:07   #30
Quote:
vladjan1901 kaže: Pogledaj post
možeš dio paradajza ispeći na 40 C prek noći pa u masl. ulje.
imaš sušene rajčice.
Vladjane, lijepo molim detalje za ovo: koliko duo peći, kako ih pripremiti...
Nisam nikada radila, a voljela bi, jer obožavam sušene rajčice.
__________________
'We take this small box and shut the furies up in it, they're furious and can't get out, they say let us out and we'll be kind. We gods can do that sometimes, quieten the furies, we can't do everything, we don't exist, people make us up, they make up the furies and how they bite.'
samotna šetačica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 19:30   #31
Quote:
samotna šetačica kaže: Pogledaj post
Vladjane, lijepo molim detalje za ovo: koliko duo peći, kako ih pripremiti...
Nisam nikada radila, a voljela bi, jer obožavam sušene rajčice.
nisam nikad radio, nesto sam čitao. ali uglavnom na oko 40-50 stupnjeva preko noći. nemožeš ih prepeći na 50 stupnjeva.

ja bi ovako radio. izrežeš rajčice na četvrtine (za rajčicu normalne veličine), staviš ih na rešetku , pošpricaš maslinovim uljem, posoliš i svježa majčina dušica. staviš ispod rešetke protvan da ti ne kapa po pečnici. odeš spavat i ujutro izvadiš. ako nisu fino posušene pojačaš temperaturu i dovršiš. staviš u teglice i natočiš preko masl. ulja da se nebi pokvarile.

sve to možeš i za 2 sata ako ih staviš na 140 C. ali mislim da je preko noći bolja opcija.
vladjan1901 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 19:51   #32
Quote:
vladjan1901 kaže: Pogledaj post
nisam nikad radio, nesto sam čitao. ali uglavnom na oko 40-50 stupnjeva preko noći. nemožeš ih prepeći na 50 stupnjeva.

ja bi ovako radio. izrežeš rajčice na četvrtine (za rajčicu normalne veličine), staviš ih na rešetku , pošpricaš maslinovim uljem, posoliš i svježa majčina dušica. staviš ispod rešetke protvan da ti ne kapa po pečnici. odeš spavat i ujutro izvadiš. ako nisu fino posušene pojačaš temperaturu i dovršiš. staviš u teglice i natočiš preko masl. ulja da se nebi pokvarile.

sve to možeš i za 2 sata ako ih staviš na 140 C. ali mislim da je preko noći bolja opcija.
ne znam zasto na cetvrtine, obicno ide na polovine ili kod cherry citave. Takodjer je idealno, mozda i pretoplo za osusit ih na suncu, al se suse uglavnom sljivari, a mislim da njih jos domacih nema u punom jeku (bar kod nas)

Recept po kojem ne mos falit:
http://neretvanskanostalgija.blogspo...-piletina.html

e sad, sto se duzine susenja tice, ja to uvijek u zg radim u peci, i puno su mi bolji osuseni do pola, cuvam ih u tegli u frizideru u masl ulju ili zamrznem u kutijice, jer su ti do pola skloni da se pokvare vani
ovi full osuseni mi nisu nesto
a takodjer mos lipo napravit pesto

mi doma uvijek spremamo tu salsu sa spicama, al vidim da su ovdje jako popolarni oni strojceki koji ti pasiraju i odvajaju spice. Ima ih dosta jeftinih kupit u Sumoopskrbi

Radila sam i ovu koservu i moje tople preporuke:
http://www.coolinarika.com/recept/konserva/
malo je frustirajuce koliko malo ispadne, al ju je gust u sred zime nac
Tavanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 19:55   #33
Hvala vam. Bit će eksperimenata sljedeći vikend.
__________________
'We take this small box and shut the furies up in it, they're furious and can't get out, they say let us out and we'll be kind. We gods can do that sometimes, quieten the furies, we can't do everything, we don't exist, people make us up, they make up the furies and how they bite.'
samotna šetačica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 21:06   #34
Ja bi predložio recesijsku varijantu, iznenaditi ćete se koliko je fina.

Umjesto da rajčicu kuhate, pečete u rerni i sl. i razne aksesoriz đinđe iz kuhinje probajte se malo poslužiti divnim suncem koje prži pa iskoristite tu toplinu koja je sada vani i zabrijte na ovaj retro recept za sušene rajčice.
Rajčice operite i raspolovite. Velike i ekstra velike primjerke domaće rajčice možete na 3 dijela.
Rajčicu zatim raširite po pladnju, tacni, tepsiji ili nekom velikom limu i obilno posolite i stavite na sunce da se prži. 2 puta dnevno obiđite rajčicu i povremeno je okrečite na drugu stranu. Svaka 2 dana otprilike dodajte soli. Sol navlači vodu i pomaže kod isušivanja.
Pazite da rajčica ne pokisne...
Soli dodajte svako malo i nemojte je uopće štediti, sipajte po njoj onako od oka kao da je idete jesti na salatu pa još malo.

Nakon 2-3 tjedna rajčica će se potpuno smežurati i izaći će gotovo sva voda iz nje. Takvu rajčicu pospremite u papir vrečicu ili još bolje ako možete vakumirajte je.
Aroma jedne male rajčice obara s nogu, baca u trans i vjerojatno je afrodizijak ali nam to ne žele saopćiti.
Od 2kg svježe rajčice ispadne možda 200-250g sušene rajčice, možete je koristiti u umacima, varivima, bla bla, umjesto portorose koncentrata itd.

ps. mušice će doći na rajčicu sigurno, njih ignorirajte...kada ne bude soka i one će se povući
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 22:34   #35
mi doma kod mojih radimo salsu od 100 kila poma. na masinu za mlit meso stavimo nekakav duguljasti nastavak i prikacimo za to busilicu i tako sredimo pome za 20 minuta, budu bez kostica i bez kozice. sta se tice pasate mislim da je treba obavezno skuhat i zamrznit jer je nama jedan put eksplodiea cep saboce, ukiselilo se iako smo stavili soli, kuhali i na vrh stavili ulja. obozavam susene pome! lako ih se napravi u pecici. inace salsu redovito radimo od cicinduli tj. sljivarica jer imaju veci postotak suhe tvari od ostalih poma pa salsa bude lipo gusta.
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 23:05   #36
Njasa daj molin te opisi to sa busilicom malo detaljnije ili slikaj.

Sljivarice su van cirio?
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 23:29   #37
Quote:
vladjan1901 kaže: Pogledaj post
možeš dio paradajza ispeći na 40 C prek noći pa u masl. ulje.
imaš sušene rajčice.
ja sam mislila da se za to koriste samomini rajčice, one cherry! pa sečitave suše/peku i čitave pakiraju!

Quote:
MIROTTA kaže: Pogledaj post
Moram priznati da mi se ta domaća pasata nikad nije sviđala, to kupujem, a šalše obavezno nakuhamo za cijelu godinu.
i sad mi na kraju čitave balade kažeš da ti se nije sviđala?
čekaj, to je baš bila passata? koja se koristila u umacima kasnije?
zašto ti se nije sviđala? reci mi odmah da mogu izbjeć

i da, čula sam se bi se tribale dugo sušit na suncu, da omekane!

Quote:
Maremonti kaže: Pogledaj post
Pasatu ne radim. Znam da postoje neka rucna sita za salse i za pasate, nisu ista, ali nisam nikad koristila. Najbolje neku nonu pitati. Cirio pomidori su najbolji za salse.
jel to ovo:

imam to čudo, samo je plastično

idem sad dalje čitat!
__________________
Ne zanima me kakav mi novčanik ima dragi - ja nisam površna i vanjština mi nije tako bitna, važno mi je ono unutra. :o :D (© Nica)
Kad narastem, bit ću moderator! :lux:
MalaMulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 23:34   #38
Je to je to cudo. Ne znam koliko sam pouzdana ja ga vidla samo na slikama.
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 23:44   #39
Quote:
Maremonti kaže: Pogledaj post
Je to je to cudo. Ne znam koliko sam pouzdana ja ga vidla samo na slikama.

eto, jednu sam stvar riješila! aparaturu imam

edit: ovo je zadnji post kojeg sam napisala,nakon ovoga di kvotam tavanku!
a nekako se pojavio kao predzadnji
mislim da je forum malo šiznuo
__________________
Ne zanima me kakav mi novčanik ima dragi - ja nisam površna i vanjština mi nije tako bitna, važno mi je ono unutra. :o :D (© Nica)
Kad narastem, bit ću moderator! :lux:
MalaMulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 23:44   #40
črni, rado bi sušila na suncu, al nisam u mogućnosti! kod sebe u stanu imam balkon, na kojem ima sunca samo ujutro i kasno popodne (sitno)! a kod kuće sam samo vikendom, tamo bi ih mogla sušit u vrtu na suncu čitav dan, al tamo sam maksimalno 3 dana u komadu!

Quote:
Tavanka kaže: Pogledaj post

tenkju!
konšervu preskačem! malo je trošimo pa mi je draže kupit nego se mučit za to malo koliko nam triba!

Quote:
njasa kaže: Pogledaj post
mi doma kod mojih radimo salsu od 100 kila poma. na masinu za mlit meso stavimo nekakav duguljasti nastavak i prikacimo za to busilicu i tako sredimo pome za 20 minuta, budu bez kostica i bez kozice. sta se tice pasate mislim da je treba obavezno skuhat i zamrznit jer je nama jedan put eksplodiea cep saboce, ukiselilo se iako smo stavili soli, kuhali i na vrh stavili ulja. obozavam susene pome! lako ih se napravi u pecici. inace salsu redovito radimo od cicinduli tj. sljivarica jer imaju veci postotak suhe tvari od ostalih poma pa salsa bude lipo gusta.
eksplodira čep?
znači, ako uopće dobijem neki valjani recept i neku dobru passatu, da je stavljma u tegle i onda smrzavam??
kako si kuhala passatu?

ima li iko sliku domaće passate? mene živcira ona kupovna kako bude crvena! ja da u svoju šalšu stavim crvenu boju, ne bi bilo toliko crveno
__________________
Ne zanima me kakav mi novčanik ima dragi - ja nisam površna i vanjština mi nije tako bitna, važno mi je ono unutra. :o :D (© Nica)
Kad narastem, bit ću moderator! :lux:
MalaMulica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:29.