Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.04.2017., 11:52   #3881
Ide li mi odobrenje dano kupcu u pdv obrazac razdoblja u kojem se knjizi? JAsno mi je za PDV, ali da li u PDV obrazac ide i umanjenje porezne osnovice temeljem iznosa sa odobrenja (onoga 7600 ili sto vec je). Hvala
animo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 16:04   #3882
Gdje u GFI-POD-u za 2016. se iskazuju pozajmice koje društvo primi ili koje društvo da svom vlasniku fizičkoj osobi, i koja su to konta u financijskom po RRIF-ovu kontnom planu? Što ako pozajmcu društvu da netko tko je u rodu sa vlasnikom firme npr. brat, sestra, otac, majka i sl, da li se knjiži na istim kontima u financijskom i iskazuje na istim stavkama u GFI-POD-u?

Također, gdje u GFI-PODu i na kojim kontima se knjiže računi za usluge između dva društva, ako je vlasnik obadva društva ista fizička osoba? Da li se ta dva društva smatraju "poduzetnicima unutar grupe"?
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 17:20   #3883
Ne znam je li već bilo ovakvo pitanje, ali nisam uspjela naći odgovor.

Firma odnosno direktor sebi ne isplaćuje neto plaće, ne može ih isplaćivati jer ima veliki dug na doprinosima za plaće, i sad svaki mjesec mu agencija za osiguranje radničkih potraživanja uzima sa žiro računa iznos za tu njegovu plaću i to se gomila negdje dokle god on ne isplati plaće pa mu onda oni taj novac vraćaju.

Zanima me kako da knjižim tu njihovu pljenidbu sa žira ? 1000 potražuje, a koji konto duguje? I danas sutra ako bi isplatio te plaće pa mu agencija vrati novac na žiro račun, kako to knjižiti?

Hvala
Melina- is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 13:29   #3884
Quote:
animo kaže: Pogledaj post
Ide li mi odobrenje dano kupcu u pdv obrazac razdoblja u kojem se knjizi? JAsno mi je za PDV, ali da li u PDV obrazac ide i umanjenje porezne osnovice temeljem iznosa sa odobrenja (onoga 7600 ili sto vec je). Hvala
kako će drukčije? ne kužim?
xsmas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 13:46   #3885
Radniku isplaćena plaća u ime kredita u jednom mjesecu greškom 2 puta.slijedeći mjesec bi umanjili iznos kredita ali radnik daje otkaz.
Radnik ostao dužan taj iznos firmi jer je otišao i nije se uspjelo podmiriti iz plaće.
Kako postupiti u knjiženjima dok bivši radnik ne vrati lovu (je li to pozajmica firme radniku ili ostaviti na 230 ?), ili ako ne vrati, što onda. Molim prijedlog
xsmas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 18:00   #3886
Molim pomoc

Porezna uprava mi je vratila na ziro racun veci iznos novaca od onog sto sam imala po poreznoj prijavi na zavrsetku godine.

Onaj iznos koji sam trazila po PD obrascu zatvaram na 16, a gdje cu ovaj visak proknjiziti?

Hvala
Abarica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 15:26   #3887
Bok svima,

Konačno sam došao do popunjavanja GFI obrasca Sada mi Excel datoteka javlja na nekim stavkama da je potrebna provjera:

78 Troškovi energije (AOP 252) trebali bi biti veći od nule ako je poslovni subjekt aktivan.
79 Tekući izdaci za odvoz i zbrinjavanje otpada, odvodnju i tretman otpadnih voda te ostali tekući izdaci za zaštitu okoliša (AOP 253) trebali bi biti veći od nule.
85 Porezi koji ne ovise o dobitku i pristojbe (AOP 264) trebali bi biti veći od nule.

Trebam li nešto napraviti po pitanju ovih provjera, ili mogu ostaviti ovako kako je sada?

Samo da napomenem, tvrtka je osnovana prošle godine, što znači da još nije došlo ni vrijeme za obračun takvih poreza. Stavka 85 me se zapravo i ne tiče ove godine. Tumačim li ovo dobro?

Što se tiče troškova energije i izdataka za odvoz i zbrinjavanje otpada, u ugovoru s najmodavcem poslovnog prostora definirano je da najmodavac plaća režije (električna energija, plin, itd.). S obzirom na to, ove stavke mogu ostati na iznosu 0?
mgulin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 17:03   #3888
Quote:
mgulin kaže: Pogledaj post
Bok svima,

Konačno sam došao do popunjavanja GFI obrasca Sada mi Excel datoteka javlja na nekim stavkama da je potrebna provjera:

78 Troškovi energije (AOP 252) trebali bi biti veći od nule ako je poslovni subjekt aktivan.
79 Tekući izdaci za odvoz i zbrinjavanje otpada, odvodnju i tretman otpadnih voda te ostali tekući izdaci za zaštitu okoliša (AOP 253) trebali bi biti veći od nule.
85 Porezi koji ne ovise o dobitku i pristojbe (AOP 264) trebali bi biti veći od nule.

Trebam li nešto napraviti po pitanju ovih provjera, ili mogu ostaviti ovako kako je sada?

Samo da napomenem, tvrtka je osnovana prošle godine, što znači da još nije došlo ni vrijeme za obračun takvih poreza. Stavka 85 me se zapravo i ne tiče ove godine. Tumačim li ovo dobro?

Što se tiče troškova energije i izdataka za odvoz i zbrinjavanje otpada, u ugovoru s najmodavcem poslovnog prostora definirano je da najmodavac plaća režije (električna energija, plin, itd.). S obzirom na to, ove stavke mogu ostati na iznosu 0?
Dobro tumačiš, smije biti 0 na tim poljima, zato ti samo info upozorenje javlja. Prolazi na FINI s nulama bez beda.

AOP264 se npr odnosi na porez na tvrtku (on ne ovisi o prihodima) kojeg su tvrtke oslobođene u prvoj godini ak se ne varam. A od ove godine ga ni nema.

Energiju i smeće nema ni većina mojih klijenata, a ni ja npr (u najmu su uključene režije fiksno i nema ih izraženih na računu za najam).

Neka od tih polja su skroz besmislena, ne znam ni tko čita te dodatne podatke
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 13:42   #3889
Quote:
Ljubicica kaže: Pogledaj post
Dobro tumačiš, smije biti 0 na tim poljima, zato ti samo info upozorenje javlja. Prolazi na FINI s nulama bez beda.

AOP264 se npr odnosi na porez na tvrtku (on ne ovisi o prihodima) kojeg su tvrtke oslobođene u prvoj godini ak se ne varam. A od ove godine ga ni nema.

Energiju i smeće nema ni većina mojih klijenata, a ni ja npr (u najmu su uključene režije fiksno i nema ih izraženih na računu za najam).

Neka od tih polja su skroz besmislena, ne znam ni tko čita te dodatne podatke
Hvala na odgovorima!

Imam još jedno pitanje. Pokušao sam predati PD obrazac na sustavu ePorezna, i javlja mi dvije greške.

1. Kaže da u polju 43 (Porezna stopa (čl. 28 Zakona)) treba biti upisano 20,00. Ja sam upisao 12,00 - nije li to važeća stopa poreza na dobit koja se primjenjuje od ove godine?

2. Tim više što me za polje 59 (Predujmovi za sljedeće porezno razdoblje) upozorava (tj. sustav javlja da je greška) da iznos ne odgovara formuli:

POREZNA_OSNOVICA * 12% / BROJ_MJESECI

Iz ovog drugog upozorenja vidim da je porezna stopa zaista 12%, a broj mjeseci u mom slučaju je 11 (tvrtka je otvorena prošle godine).

Je li netko imao iskustva s ovim? Da jednostavno zanemarim ove greške, ili da zovnem poreznu i provjerim što se događa?
mgulin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 13:55   #3890
Za 2016. porez na dobit je jos 20%. Predujmovi idu po 12 ili 18%.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 11:05   #3891
Laptop nabavna vrijednost 2100 kn... kako postupati s obzirom da je vijek up. duži od god dana a vrijednost manja od 3500 .. amortizirati ili ne?
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 19:58   #3892
Quote:
iva0404 kaže: Pogledaj post
Laptop nabavna vrijednost 2100 kn... kako postupati s obzirom da je vijek up. duži od god dana a vrijednost manja od 3500 .. amortizirati ili ne?
Na sitni inventar
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 10:39   #3893
kako proknjižiti račun... ukupni iznos je 400,00 kn sa pdvom, kupac je iskoristio poklon bon za taj račun od 300 kn, i nadoplatio razliku od 100 kn u gotovini... ? da li knjižim taj iznos samo koji je nadoplatio i mogu odbiti pdv iz tog iznosa, ili kako? tnx
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 14:07   #3894
Kako proknjižiti obvezu za najam i trošak najma dostavnoga vozila? Isto tako, kako knjižiti obvezu za najam posl.prostora i trošak najma istoga? Hvala
animo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 14:35   #3895
Pozdrav,

može li mi itko objasniti kako da povežem smanjenje rashoda zbog povećanja stanja zaliha gotovih proizvoda s iznosima u bilanci? Naime, kada sam ispunila račun dobiti i gubitka i bilancu...bilanca mi ne štima i sve mi to ima nekako vezu s tim povećanjem stanja zaliha...može li mi netko pojasniti kako to ispravno proknjižiti ....
ivka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 06:58   #3896
Quote:
ivka123 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

može li mi itko objasniti kako da povežem smanjenje rashoda zbog povećanja stanja zaliha gotovih proizvoda s iznosima u bilanci? Naime, kada sam ispunila račun dobiti i gubitka i bilancu...bilanca mi ne štima i sve mi to ima nekako vezu s tim povećanjem stanja zaliha...može li mi netko pojasniti kako to ispravno proknjižiti ....
I ja sam o tome prije razmišljao, nema nikakvih knjiženja, rashodi će biti kada prodaš zalihe.Bilanca bi trebala štimati/bez navedenih knjiženja/
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 07:30   #3897
Quote:
ZEDXL kaže: Pogledaj post
I ja sam o tome prije razmišljao, nema nikakvih knjiženja, rashodi će biti kada prodaš zalihe.Bilanca bi trebala štimati/bez navedenih knjiženja/
Da i ja sam mislila ali kada napravim sve prijenose troškova taj iznos dobiti mi se ne poklapa s onime iz računa dobiti i gubitka
ivka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 08:27   #3898
Moze li dobitas iznajmiti svojem obrtu nekretninu u kojem obavlja djelatnost? S obzirom da je ista osoba... Koliko iznosi porez na najam koji porezna obracunava? Koji postotak? 25% ? hvala
animo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 12:18   #3899
Quote:
animo kaže: Pogledaj post
Moze li dobitas iznajmiti svojem obrtu nekretninu u kojem obavlja djelatnost? S obzirom da je ista osoba... Koliko iznosi porez na najam koji porezna obracunava? Koji postotak? 25% ? hvala
ja sam to pitala u poreznoj prije nekih dvije, tri godine i nije se moglo. ne znam da li se što promijenilo, ali mislim da nije. porez na najam lako izračunaš na ovom linku, samo uneseš prirez

http://www.iusinfo.hr/Tools/Royalty.aspx?tip=3
misty marie is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 19:03   #3900
Quote:
iva0404 kaže: Pogledaj post
Laptop nabavna vrijednost 2100 kn... kako postupati s obzirom da je vijek up. duži od god dana a vrijednost manja od 3500 .. amortizirati ili ne?
Možeš i na sitan inventar kao i na dugotrajnu materijalnu imovinu. Tvoja odluka, greške nema.
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:57.