Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2016., 15:29   #1
Vijeće roditelja osnovnih i/ili srednjih škola

Kako i naziv teme kaže - zanima me mišljenje drugih roditelja o sudjelovanju u Vijeću roditelja osnovne ili srednje škole.
Član sam vijeća roditelja jedne osnovne škole srednje veličine u predgrađu Zagreba nekoliko godina i moram priznati da me to iskustvo naučilo barem otprilike što znači biti građanski aktivist. Da nema nekoliko roditelja kojima je stalo, davno bih to napustila.
Osobno sam šokirana količinom energije koju (barem naša) škola ulaže kako bi onemogućila, obeshrabrila i otežala bilo kakvu aktivnost i komunikaciju roditelja. Ne smijemo imati ni mišljenje i koliko god pristojno i bojažljivo nešto pitali - redovito je prva reakcija uvrijeđenost i osuda što smo uopće pitali.

Nevjerovatno, ali manipulacije od strane škole su svakodnevne, a mi naivni...
Većina roditelja je nažalost nezainteresirana, misle da ništa ne mogu promijeniti i u biti često se boje nešto reći - da se škola ne bi osvećivala na njihovoj djeci, a dosta predstavnika u vijeću su nastavnici na nekoj drugoj školi, pa je prisutan i strah za profesionalnu reputaciju i radno mjesto... iako im djeca pohađaju tu istu školu i možda trpe.

Naravno, ima i predivnih učiteljica, učitelja i profesora koji daju puno sebe i stvarno vole to što rade, no nažalost, u manjini su...

Zanima me da li se to događa samo kod nas ili? Kakva su Vaša iskustva?
Beatriche is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2016., 13:56   #2
Kod nas ne. Kod nas u vijeće odmah utrpaju one za koje znaju da ce biti dobri i poslusni. I mirna Bosna cijele godine...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2016., 23:19   #3
kako se uopće biraju članovi vijeća roditelja? u vrtiću nas nitko nije obavijestio o tome niti spomenuo ikakvo vijeće ili njegove članove.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2016., 23:57   #4
najčešće na prvom roditeljskom sastanku učitelj(ica)/razrednik(razrednica) pita roditelje tko želi biti predstavnik razreda u vijeću roditelja. ili valjda ovako kao kod shtefy
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 09:14   #5
Vecinom po htijenju. I nemaju zapravo nikakve ovlasti i ulogu, osim u slucaju da se poklope interesi ravnatelja i njih. Ili ako se skupi bas elipa koja je slozna pa rokaju inicijative i peticije.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 16:20   #6
Da li su skole duzne imati vijece roditelja? I vrtici? Koje su zapravo obaveze takvog vijeca?

Pitam jer bih se i ja vrlo rado ukljucila u tako nesto, ali u vrticu nitko nista nikada nije spominjao, niti sam cula da tako nesto postoji u drugim vrticima u Rijeci. A u skoli u koju pripadamo isto nemaju nista takvoga, barem ne sudeci prema webu (a web im je zaista jako detaljan i azuran). Postoji nesto sto se zove skolski odbor, ali u njega ide samo jedan roditelj na cijelu skolu, nekoliko djelatnika i par politicki postavljenih ljudi koji nemaju direktne veze sa skolom. I mandat im je 4 godine. Ali to tijelo zaista donosi neke odluke. Zna li netko na koji nacin se moze kandidirati kao roditelj u skolski odbor?
Lei is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 16:47   #7
za vrtice ne znam, ali svaka skola mora imati vijece roditelja.

uglavnom nitko ne zeli sudjelovati pa ih se mora moliti na prvom roditeljskom sastanku. takodjer, mnogi na sastanke uopce ne dolaze "zbog obaveza".
u skolski odbor ulaze izabrani roditelji iz vijeca roditelja (glasuje se). e ta mjesta su vec primamljivija jer se sastanci placaju pa se ostale "obveze" otkazuju.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 23:30   #8
Super, sad znam sve
Lei is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 23:36   #9
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
e ta mjesta su vec primamljivija jer se sastanci placaju pa se ostale "obveze" otkazuju.
koliko?
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2016., 08:51   #10
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
koliko?
podosta.
ne znam tocno ali cca 200-300 kn po sastanku.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2016., 09:06   #11
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Vecinom po htijenju. I nemaju zapravo nikakve ovlasti i ulogu, osim u slucaju da se poklope interesi ravnatelja i njih. Ili ako se skupi bas elipa koja je slozna pa rokaju inicijative i peticije.
ovisi što podrazumjevaš pod tim ovlastima i ulogama, inace itekako imaju uloge što se tice razno-raznih nebuloza...u pravilu vijece roditelja je to koje izabire ponude agencija za izlete, koje odlucuje o nekim akcijama vezanim uz školu, obrazovanje, itd...
problem vijeca roditelja je što se uredno u njega guraju ljudi koji žele samopromociju, koji ce rađe samo klimati glavom nego lupiti kontru ravnatelju...al, to je ipak nešto za što se nemre njih kriviti vec sve ostale roditelje koji na upit tko želi biti u vijecu roditelja, pognu glave.
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2016., 09:37   #12
a kad se bira to? svake godine? i tko bira?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2016., 10:35   #13
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
ovisi što podrazumjevaš pod tim ovlastima i ulogama, inace itekako imaju uloge što se tice razno-raznih nebuloza...u pravilu vijece roditelja je to koje izabire ponude agencija za izlete, koje odlucuje o nekim akcijama vezanim uz školu, obrazovanje, itd...
problem vijeca roditelja je što se uredno u njega guraju ljudi koji žele samopromociju, koji ce rađe samo klimati glavom nego lupiti kontru ravnatelju...al, to je ipak nešto za što se nemre njih kriviti vec sve ostale roditelje koji na upit tko želi biti u vijecu roditelja, pognu glave.
E ja bi radi ovog prvog jako voljela sudjelovati, ovo drugo me ne zanima Al na zalost nisam sigurna koliko je to dobro po malog, da ne zavrsi na losem nekom glasu kod profesora jer mu je majka "ona koja stalno nesto hoce". Znam da su u nasem sustavu puno pozeljniji "oni koji ne talasaju" (i sama sam zbog toga popusila akademsku karijeru). Al jednostavno ne mogu sjedat i sutit vec se borim protiv vjetrenjaca, jbg.
Lei is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2016., 11:05   #14
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
E ja bi radi ovog prvog jako voljela sudjelovati, ovo drugo me ne zanima Al na zalost nisam sigurna koliko je to dobro po malog, da ne zavrsi na losem nekom glasu kod profesora jer mu je majka "ona koja stalno nesto hoce".
mene žalosti kaj jako puno ljudi ovak razmišlja i zbog toga niš ne poduzima. meni su se čudili kada sam digla frku u vrtiću i zapravo jedino kaj su me svi pitali je kako je klincu tamo nakon svega toga. jest da su me svakako okarakterizirali, ali tak me zaboli za to. glavno da je njemu bilo dobro.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2016., 13:07   #15
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
za vrtice ne znam, ali svaka skola mora imati vijece roditelja.

uglavnom nitko ne zeli sudjelovati pa ih se mora moliti na prvom roditeljskom sastanku. takodjer, mnogi na sastanke uopce ne dolaze "zbog obaveza".
u skolski odbor ulaze izabrani roditelji iz vijeca roditelja (glasuje se). e ta mjesta su vec primamljivija jer se sastanci placaju pa se ostale "obveze" otkazuju.
iskustvo moj kolegice je, da se roditelje doslovce moli da dodju.
nju su vrbovali, jer je imala dvoje djece u skoli, a i sama ja bila ucenica te skole
(nakon sto na roditeljskom, u sva 4 prva razreda se nitko nije javio, nju je zvala neka od bivsih joj profa).
na kraju je pristala, u startu im je rekla da radi u smjenama, i da joj je vazno znati barem tejdan dana unapred za sastanak, no puno puta su pozivi išli od ponedjeljka, do u najboljem slučaju srijede. iako se naoko dobije neki raspored na pocetku sk/godine, jer je to ko u planu. al uvijek nes iskrsne, pa se prebaci, pa svasta nesto.
i cesto ljudi zato ne dolaze, ne zato jer ne bi htjeli.
cka i mogu razumjeti da ne mogu svi aktivno sudjelovat, svakak nije za nekog sa suludim radnim vremenom, od razlicitih smjena do toga da nekad ne zna kad ce zapest na poslu ili sa hrpom poslovnih putovanja.
i covjek mora biti motiviran iznutra.

ovo sto pise tanita sa agencijama je isto sranje, jer ona je cak i bila u skoli gdje su birali agencije, naoko transparentno, ali su trazili da se donese sto vise primjeraka, ali isto je bio neki suludi rok,i uz to, hrpa roditelja koje boli kurac, al ce dignut graju jer je preskupo i da sta nema drugih agencija, a nije si dalo truda da ih sami prikupe.
po meni jako nezahvalan posao.
(nije rijetkost da netko tko moze imati i vlastiti interes, tipa agencija, sjedi u tom vijecu)

ja to ne bih radila niti za pare.
pogotovo ne 200-300kn po sastanku

@lei,a za sto si ti bas zainteresirana?
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2016., 13:46   #16
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
a kad se bira to? svake godine? i tko bira?
Kod nas se "biralo" na pocetku prvog razreda (uciteljica predlozila, roditelji digli ruke). Slijedecih godina bi nas uciteljica samo obavijestila da zahvaljujemo doticnoj sto je ponovo prihvatila tu obavezu bla bla ser truc, nas vise nitko nije ni pitao.

Eh da, doticna je inace takodjer iz prosvjetarske branse.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2016., 14:45   #17
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
problem vijeca roditelja je što se uredno u njega guraju ljudi koji žele samopromociju
koja je točno svrha samopromocije u vijeću roditelja? što se dobiva klimanjem glave ravnatelju?
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
podosta.
ne znam tocno ali cca 200-300 kn po sastanku.
jel? kako se postaje ta osoba koja ide na te sastanke?
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2016., 14:45   #18
koja hrpa teorija urota i zavjera.
kaj bi se moglo desiti klincu ciji je roditelj u vijecu roditelja?

stvar je u praksi vrlo jasna: roditeljima se ne da "zajebavati" s nekakvim sjednicama u slobodno vrijeme. na roditeljskom je uvijek povuci-potegni tko ce biti u vijecu, u pravilu se ta tocka dnevnog reda rastegne unedogled pa najcesce izaberu onog tko se tome najmanje opire.

onda taj nezainteresirani dodje na svaki peti sastanak (ali uzima si svakako za pravo srackati ako se u njegovoj odsutnosti odluci nesto za sto one mozda ne bi digao ruku).

ma opcenito, na svim sastancima svi uglavnom sute. lakse je progovoriti iza nicka ili nakeljiti status na fejs.

slobodno se javite za vijece roditelja, nitko vam nece odgristi glavu, a vi cete vrlo vjerojatno profitirati i sudjelovati u vaznim odlukama koje vas se itekako ticu.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2016., 14:50   #19
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
jel? kako se postaje ta osoba koja ide na te sastanke?
najprije se na roditeljskom sastanku ne sakrijes iza onoga koji sjedi ispred tebe nego se javis da bi bila predstavnik u vijecu roditelja.
vrlo vjerojatno ces biti jedini kandidat pa do glasovanja nece ni doci.

a onda isto tako na vijecu roditelja obznanis kandidaturu za skolski odbor.
e, tu ce vas vec biti vise pa ce se glasovati.

dakle, roditelji te biraju u oba slucaja.
bez uplitanja agenata infiltriranih od strane zle i korumpirane prosvjetarske sile.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2016., 15:47   #20
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
@lei,a za sto si ti bas zainteresirana?
Ovo sad pisem napamet jer nemam jos nikakvih doticaja sa skolom, to nas ceka za godinu dana. Ali pretpostavljam da se neke stvari lakse mogu pokrenut i/ili izrealizirat ako si glas u nekom odboru ili vijecu, nego ako si "obican" roditelj koji mora nekoga potezati za rukav da prenese stav drugih roditelja a taj netko je nezainteresiran. Primjerice primjedbe i prijedlozi vezani za jelovnike, rasporede, aktivnosti, izlete itd (lupam napamet). Meni leze takve zastupnicke stvari, volim ih radit i uvijek sam bila ta koja je ispravljala nepravdu u ime drugih (sto u srednjoj, sto na faksu). Al se na zalost ponekad to i meni obilo o glavu, jer jbg... takav nam je sustav. Lakse je primjedbu shvatit kao uvredu i onda se osvecivat, ne bi bilo prvi put da to vidim.

Jako bih recimo voljela bit u mjesnom odboru jer vjerujem da bi mogla konstruktivno necemu pridonjeti, al sam skuzila da za to moram bit u nekoj stranci tako da nis od toga
Lei is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:10.