Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2007., 22:08   #41
Phew. Već sam se pobojao da se radi o Cape St. George (za taj brod sam prilično vezan).
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 22:09   #42
Na BBC-u vijest da su prodali x komada EF-2000 Saudijskoj Arabiji za 4inestositno milijarde funti... Jos se ne zna oce li to biti EF-2000 iz engleske kvote(232) ili new-build avioni...

Evo, bit cu dobar pa postat link
http://news.bbc.co.uk/1/hi/business/6998774.stm
__________________
Back in BLACK
AV Fedotov is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 22:11   #43
AFAIK, biti će iz kvote britanaca ali po Tranche 2 standardu dok će RAF kasnije dobiti novije Tranche 3 Typhoone umjesto T2 koji idu Saudijcima.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 22:36   #44
Vjerovatno, ali bilo je nekih naznaka da bi se Englezi htjeli izvuci iz Tranche 3, a ovo im je savrsena prilika.
Samo bi ih novija dogadanja oko ruskih Bearova mogla predomisliti(to im je, IMHO, jedini pravi presretac u floti).
__________________
Back in BLACK
AV Fedotov is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 15:09   #45
Australija naručuje još 24 Super Horneta.


http://www.theage.com.au/news/nation...277050456.html
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 16:18   #46
Nije baš vojna vijest, ali mislim da će mi mod oprostiti

U subotu i nedjelju 22. i 23. rujna na aerodromu Lučko je nekakav aeromiting, najavljuje se prelet MiG-a i "akro grupa" što god to bilo. Program traje od 15:00 do 17:00. Pa ako je itko zainteresiran...
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 16:25   #47
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
Nije baš vojna vijest, ali mislim da će mi mod oprostiti

U subotu i nedjelju 22. i 23. rujna na aerodromu Lučko je nekakav aeromiting, najavljuje se prelet MiG-a i "akro grupa" što god to bilo. Program traje od 15:00 do 17:00. Pa ako je itko zainteresiran...
Program aeromitinga
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 00:19   #48
Problemi u LCS programu se nastavljaju

Nije baš sviježa vijest al kako je podforum spor, da ga malo pogurnemo. Ogromna povećanja troškova, obustava proizvodnje, ukidanje/smanjivanje budžeta za sljedeće godine - stvari ne izgledaju dobro za Littoral combat ship američke mornarice. Ti brodovi nikako ne smiju biti skupi jer ih mora biti izgrađeno dovoljno da bi ispunili svoju svrhu. Bojim se da bi se lako moglo dogoditi da se, ako se troškovi ne uspiju smanjiti, čitav program otkaže. No, što bi u tom slučaju došlo kao zamjena? Jednostavni mini-burke brodovi, stare i oprobane tehnologije i off the shelf komercijalnih komponenti?
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 12:54   #49
Najava

Evo najava sajma u sloveniji :
http://www.pomurski-sejem.si/slo-vojska/vojska.htm

Ja sam bio na prva tri, ovaj put necu moc...
Inace bilo je tu famoznih slovenskih 55ica moderniziranih od strane Izraela, FN, H&K, Glock, Elbit ... jest da je kvaliteta padala, ali ove godine bi se moglo vise toga vidjet jer je sajam postao dvogodisnji...

Da nebudem totalno offtopican evo i jedna vijest :
Exercise Spring Flag 2007, held at Italy's Decimomannu air base in Sardinia, was a major NATO event involving combat assets from France (E-3), Germany (F-4F ICE), Italy (AV-8B, F-16C, Tornado ECR and Eurofighter Typhoon), NATO (E-3) Turkey (F-16C). Electronic warfare support was provided by the dedicated Falcon 20 jammers of the NATO MEWSG (multi-service electronic warfare support group). Tanker support came from Italy, the UK and the US.

The Gripens flew as part of the hostile 'Red Force', largely conducting beyond visual range air battles with the 'Blue Force'. Colonel Kilian recalls, "We flew 24 sorties over the two-week exercise, and we launched every day with our two planned Gripen Ds. We were the only participants to have a 100% operational record with the scheduled aircraft."

"In Hungary we just don't have large numbers of aircraft to train with, but in Spring Flag we faced COMAO (combined air operations) packages of 20, 25 or 30 aircraft. The training value for us was to work with that many aircraft on our radar - and even with our limited experience we could see that the Gripen radar is fantastic. We would see the others at long ranges, we could discriminate all the individual aircraft even in tight formations and using extended modes. The jamming had almost no effect on us - and that surprised a lot of people."

"Other aircraft couldn't see us - not on radar, not visually - and we had no jammers of our own with us. We got one Fox 2 kill on an F-16 who turned in between our two jets but never saw the second guy and it was a perfect shot."

"Our weapons and tactics were limited by Red Force rules, and in an exercise like this the Red Force is always supposed to die, but even without our AMRAAMs and data links we got eight or 10 kills, including a Typhoon. Often we had no AWACS or radar support of any kind, just our regular onboard sensors - but flying like that, 'free hunting', we got three kills in one afternoon. It was a pretty good experience for our first time out."
Toninjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 23:55   #50
Ovo vec imamo (Saudi-Arapi kupuju EF).

Meni to izgleda dosta riskantno. Dali nema nekakvog protesta sa americke strane (pa mozda ga ima u tajnim krugovima) ? Pa Saudi-Arabija nije bas najstabilnija drzava, velik djel stanovnistva jedva ceka da se makne dekadentna kraljevska familija, vecina "internationalnih" terorista je od tamo.

Koliko dugo su Saudijci u slucaju nekakve revolucije / putsch'a Islamista u stanju tu zracnu flotu bez Britanaca drzati u sluzbi (predpostavljeno da zracne snage budu lojalne novim vladarima) ? Hoce li biti opremljeni oruzjem za navalne ciljeve, jesu stime u stanju u prvim satovima nekakve tesko predvidljive revolte ozbiljno ugroziti americku flotu u zaljevu (recimo da putsch pocinje bas napadom na Amerikance) ? Mislio sam, da su u zraku jedini realni i opasni protivnici Amerima kineski Sukhoievi nad Taiwanom, ali ocigledno se bi F-35ice mogle suociti pravim izazovom i drugdje...
__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2007., 00:10   #51
Ma kakvi. SA je previše politički ovisna o zapadu. Bolje je šeikovima ovako, nego da idu u kakve jihade protiv zapadnjaka. Ameri su im ionako već prodali hrpetine relativno napredne vojne opreme.

Ako ipak uzmemo scenarij puča - onda je malo vjerojatno da će SA moći nabavljati sve potrebne rezervne dijelove za održavanje svojih snaga na najvećem stupnju spremnosti. Sto se protubrodskog naoruzanja tice - mislim da nije bilo detalja glede toga, hoce li nositi sto takvo. No storm shadow bi se teoretski mogao koristiti i u takvim zadaćama, a barem će to kupiti. (iako se ne bih čudio da se i NSM integrira na EF, pa da i to kupe.) Ipak, sa svime time, sve da i uspiju prvi udariti, Arapima fali dovoljno kvalitetnih platformi za praćenje i identifikaciju ciljeva. Teško da bi amerima bili ozbiljna prijetnja iako bi svakako, u teoriji, mogli braniti prilaz određenom broju američkih aviona.
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2007., 00:28   #52
Quote:
el Duderino kaže: Pogledaj post
Ma kakvi. SA je previše politički ovisna o zapadu. Bolje je šeikovima ovako, nego da idu u kakve jihade protiv zapadnjaka. Ameri su im ionako već prodali hrpetine relativno napredne vojne opreme.

Ako ipak uzmemo scenarij puča - onda je malo vjerojatno da će SA moći nabavljati sve potrebne rezervne dijelove za održavanje svojih snaga na najvećem stupnju spremnosti. Sto se protubrodskog naoruzanja tice - mislim da nije bilo detalja glede toga, hoce li nositi sto takvo. No storm shadow bi se teoretski mogao koristiti i u takvim zadaćama, a barem će to kupiti. (iako se ne bih čudio da se i NSM integrira na EF, pa da i to kupe.) Ipak, sa svime time, sve da i uspiju prvi udariti, Arapima fali dovoljno kvalitetnih platformi za praćenje i identifikaciju ciljeva. Teško da bi amerima bili ozbiljna prijetnja iako bi svakako, u teoriji, mogli braniti prilaz određenom broju američkih aviona.
Thx na brzom odgovoru. Seikovima je ovako dobro, ali Islamistima nije a Islamisti u narodu imaju jako puno simpatizante (osudio se bi govoriti o vecini).

Quote:
...Arapima fali dovoljno kvalitetnih platformi za praćenje i identifikaciju ciljeva...
Mislis na kopnu i moru ? Dali EFovi (ili moderni lovci/bombarderi opcenito) za napad na kopnene/navalne ciljeve nemogu efektivno agirati autonomno ?
__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2007., 10:42   #53
Quote:
riki1512 kaže: Pogledaj post
Mislis na kopnu i moru ? Dali EFovi (ili moderni lovci/bombarderi opcenito) za napad na kopnene/navalne ciljeve nemogu efektivno agirati autonomno ?
Govorili smo o teoretskom udaru na USN, dakle na moru. Svakako bi mogli operirati i autonomno no upitno je koliko bi to 'efektivno' bilo. Radar na EFu je dobar, ali nije dizjaniran za takve zadaće, ipak je relativno malen i slab u usporedbi s radarima kakvi se inače koriste za pretraživanje mora. Možda bi i uhvatio kakav blip na maksimalnoj udaljenosti no jednostavno ne bi bio sposoban s takve udaljenosti razlučiti o čemu se tu radi. Slična stvar i s awacsima koje imaju saudijci. Em je to tehnologija iz 80ih (mislim da nisu imali većih modernizacija samog radara i računala) em su, na traženje Izraela, dobili 'posebne' verzije. Možemo samo nagađati koliko su točno ograničene. Jednostavno nisu namijenjeni za takve zadaće. Sve u svemu, jednom kada identificiraju cilj i dođu u domet ispalit projektile - sumnjam da prije toga već ne bi bili i sami napadnuti.
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 12:29   #54
Antonov sletio u Split http://www.glasdalmacije.com/?show=0&article=4244
__________________
a mi smo stranci u vlastitoj zemlji zbog ljudskog šljama,
...lipa naša silovana...
US marines is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 13:39   #55
Quote:
US marines kaže: Pogledaj post
Dali se zna čiji bi to mogao biti Antonov ? (Ako na vježbi učestvuju, osim RH, članice NATO-a)
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 13:50   #56
Quote:
ljiga kaže: Pogledaj post
Dali se zna čiji bi to mogao biti Antonov ? (Ako na vježbi učestvuju, osim RH, članice NATO-a)
Vjerovatno je vlasništvo neke privatne firme koja vozi teret po narudžbi NATO-a.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 08:35   #57
Timeline za PA2:

http://www.meretmarine.com/article.cfm?id=105604 (na francuskom)

2008 počinje gradnja
2012 u vodi
2014 u službi

Ambiciozno, zar ne?
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 10:26   #58
Ocigledno ih je ovaj 18 mjesecni refit i refuelling de Gaulla "preplasio"....
__________________
Back in BLACK
AV Fedotov is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 10:28   #59
nije baš vojna vijest ali nije ni daleko... http://www.net.hr/znanost/page/2007/09/24/0521006.html
__________________
a mi smo stranci u vlastitoj zemlji zbog ljudskog šljama,
...lipa naša silovana...
US marines is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 10:38   #60
Quote:
AV Fedotov kaže: Pogledaj post
Ocigledno ih je ovaj 18 mjesecni refit i refuelling de Gaulla "preplasio"....
Kada gledam ruske ili kineske ideje o nosaču aviona za 4 godine, ovo mi zvuči jako polagano

Čini mi se da će Francuzi imati novi CV par godina prije Britanaca.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:37.