Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Pogledaj rezultate ankete: Koje drzave su nas najpovoljniji geostrateski partner
SAD 133 37.25%
Velika Britanija 21 5.88%
Njemacka 105 29.41%
Rusija 76 21.29%
Zemlje Visegradske skupina 130 36.41%
Zemlje Zapadnog Balkana 39 10.92%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 357. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2014., 01:55   #81
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
samo, ne bih se kladio u to da i sa trenutnom garniturom na vlasti, USA-UK ne bi pronašli zajednički jezik. Koliko god Kolinda bila percipirana kao čedo NATOpakta.
Sadašnji predsjednik je na istoj valnoj dužini što se tog tiče, ne vrluda, i barem na deklarativnoj razini djeluje tj ostavlja dojam dosljednog i pouzdanog suradnika i konstruktivnog partnera. Milanović isto tako, iako ga nismo imali baš puno priliku gledati u toj situaciji, osim pri posjeti informatičkim divovima.
Njega je ionako bolje džati u predvorju ili u kutku za djecu dok traju razgovori na visokoj razini

To razvijanje bliskih odnosa sa glavnim protagonistima euroatlantske politike je možda jedna od rijetkih točaka u kojoj se podudaraju obje dominantne strane hrv. politike.
U ne bi trebalo biti nekakvih tektonskih pomaka u drugom smjeru, dapače.
Istina, mogu oni pronaći zajednički jezik, ali mislim da je to puno lakše išlo kad je politika bila stvaranje regiona nego sad kad je u pitanju stvaranje brane prema Rusiji, to jest prema Srbiji. Tu naša ljevica jednostavno nije toliko pouzdana, 'bratstvo i jedinstvo' je još suviše jako kod njih da bi mogli u potpunosti okrenuti leđa našim istočnim susjedima. Tko Amerima može garantirati da i u budućnosti neće biti dijeljenja 'hrestomatija' određenim veleposlanicima?

Vezano za to, evo jedan zanimljiv članak s početka prošle godine:

Skandalozno: Na užas zapadnih partnera, VSOA tajne podatke predavala Beogradu i Moskvi

Pitanje je koliko ima istine u ovom članku, ali ako je barem nešto od ovoga točno onda se jasno vidi kakvom se potencijalnom riziku Zapad izlaže ako se u provođenju ove nove politike osloni na sadašnje strukture u Hrvatskoj.
Cromanst is offline  
Old 26.10.2014., 15:54   #82
Quote:
Cromanst kaže: Pogledaj post
Istina, mogu oni pronaći zajednički jezik, ali mislim da je to puno lakše išlo kad je politika bila stvaranje regiona nego sad kad je u pitanju stvaranje brane prema Rusiji, to jest prema Srbiji. Tu naša ljevica jednostavno nije toliko pouzdana, 'bratstvo i jedinstvo' je još suviše jako kod njih da bi mogli u potpunosti okrenuti leđa našim istočnim susjedima. Tko Amerima može garantirati da i u budućnosti neće biti dijeljenja 'hrestomatija' određenim veleposlanicima?

Vezano za to, evo jedan zanimljiv članak s početka prošle godine:

Skandalozno: Na užas zapadnih partnera, VSOA tajne podatke predavala Beogradu i Moskvi

Pitanje je koliko ima istine u ovom članku, ali ako je barem nešto od ovoga točno onda se jasno vidi kakvom se potencijalnom riziku Zapad izlaže ako se u provođenju ove nove politike osloni na sadašnje strukture u Hrvatskoj.
Da dobro velis, samo tu treba totalno nova struktura.....ne samo zamjena oporba vlast.....ako cemo bas tocno reci.
E i sam znas da je to dugotrajan proces ....budemo vidili....


Zalac, nemogu ono naci o Ruskim prijedlozima,trazio jesam i negdi sam to spremio,al
kada nadjem stavit cu...jako je zanimljivo.

Zadnje uređivanje realist : 26.10.2014. at 16:48.
realist is offline  
Old 26.10.2014., 16:32   #83
Nego evo najnoviji intervju Dodika (stavljam ga ovako da se moze secirati).
Direktno napada americkog diplomata za mjesanje u izborni proces.

Otkaz gostoprimstva stranim diplomatama
Nedelja 26. Oct 2014 10:29

Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik smatra da je potrebno da Bosna i Hercegovina otkaže gostoprimstvo stranim diplomatama koje se miješaju u izborni proces i kreiraju političke prilike ove zemlje. On tvrdi da,poslije ovih izbora, BiH ima snagu da brže krene putem evropskih integracija.

Međunarodna zajednica se direktno miješala u izborni proces, rekao je Dodik i naveo primjer ponašanja američkog diplomate Nikolasa Hila.

"Direktno miješanje gospodina Hila u izborni proces je vidljivo, gotovo neprimjereno ponašanje jednog američkog diplomate tog kalibra da se direktno miješa u izborni proces govori o tome da je on izgubio kompas ovdje i da je Bosna i Hercegovina nikakva država. Ona bi morala da otkaže gostoprimstvo takvim ljudima koji se bezočno miješaju u unutrašnje stvari, pogotovo u izborni proces određenih zemalja", rekao je Dodik u intervju za TV1

Međunarodni intervencionizam se pokazao veoma neuspješnim i niko ne može očekivati da će oni biti blagonaklono prihvaćeni od strane novih struktura vlasti u Bosni i Hercegovini sa svojim ponudama, rekao je Dodik.

"Dakle to miješanje i nametanje svoje pameti nama ovdje bi konačno trebalo da prestane i ja mislim da Bosna i Hercegovina ako ima ikakvu šansu, može da vidi u svom unutrašnjem dogovoru bez mešetarenja stranaca", smatra Dodik.

Dodik smatra da Bosna i Hercegovina ima političku snagu za evropski put.

"Adresa za rješenja u BiH su Bakir Izetbegović, Dragan Čović i Milorad Dodik ja vjerujem da mi možemo da napravimo određeni dogovor. I da u ovom smislu Sjedić- Finci i mehanizam koordinacije ponudimo Evropi priču o statusu kandidata", rekao je Dodik.

Istovremeno Dodik je ukazao da bošnjačka strana ne bi trebala da se oslanja na međunarodnu intervenciju, već da prihvati realnost i uvaži zahtjeve Hrvata, u primjeni odluke Sejdić-Finci.

BN TV

Mozemo li ovo nazvati Ruskim stajalistima, i kako se u to uklapa polozaj Hrvata ciji entitet Mile
jako gura naravno iz SVOJE koristi......
Bosanski lonac, Zalac vec si nesto slicno pisao...al ovo sam stavio radi ovog napada na americkog diplomata...

Vjerujem da ovo nece proci bez odgovora.....

Inace samo da se malo prisjetimo da je Ruski ponovni prodor na Balkan
poceo tamo sredine 2007 godine nakon sastanka u Istambulu -Crnomorskih regija di je Putin izjavio da je Ruski strateski interes Balkan i Crnomorska regija.
Geopolitiku su zamjenili sa geoenergetikom te je Gasprom postao snaga za "napad".
Prvi potez im je preuzimanje srpskog NIS-a koji je dan direktnom pogodbom bez natjecaja
sa cime su se odbacile EU zainteresirane firme......kasnije se sire i na Republiku Srpsku
i tako da sada imamo preko Save Ruske interese......
Ono sta EU pokusava je nista drugo nego uvlecenje Srbije pri EU kako bi na taj nacin
odbacila Srbiju od Rusije....vidit cemo koliko ce u tome uspjeti......
Naravno da tu ima dosta "PODINTERESA" pojedinih drzava prvenstveno Njemacke
tako da ce biti zanimljiva ta stvar.

Pogotovo se tice i nas jer nam je susjedstvo, i treba drzati oci otvorene,sta se dogadja....
Mislim da je i Amerika toga svjesna narocito sada kada je borba energentima na vrhuncu....
i kako smo vise puta tu svi potvrdili, tu lezi nasa velika snaga i sansa.....

Zadnje uređivanje realist : 26.10.2014. at 16:47.
realist is offline  
Old 26.10.2014., 16:59   #84
svako čuvanje zasebnosti RS jest rusko stajalište, nema sumnje.

Dodik je potpuno u pravu kad konstatira da se međunarodna zajednica (u čemu lidersku poziciju imaju SAD) pokazala neuspješnom. Prije svega jer je nametala svoje kabinetsko viđenje rješenja bh krize i držala ga najispravnijim mogućim putem ka stabilizaciji i funkcionalnosti, unatoč tomu što je na vidjelo kroz tu praksu protektorata međunarodne zajednice isplivavalo potpuno nepoznavanje bh stvarnosti, povijesnog razvoja BiH i kompleksnosti međuetničkih odnosa.

Ashodwn i dalje po svemu sudeći slijedi taj put ignorancije kulturno-nacionalnih lokalizama i specifičnosti, i zapadnjačke kolonijalističke naduvenosti što se tiče odnosa prema BiH, izgleda.


Međutim, dok Dodik međ. zajednicu percipira kroz njeno držanje 90ih i Asdownove istupe, neke stvari su se i kod Amera promijenile što se tiče njihova stava glede uređenja kontroverznih etnoreligijski heterogenih država i nisu više u 90ima da guraju svoje kao najpametniji i da dociraju s visoka ne uzimajući u obzir specifičnosti terena.

Realist, vjerojatno si opazio nedavnu Kissingerovu opasku (objavljena i kod nas u medijima) o potrebi razvoja demokracije u smjeru prihvaćanja tih specifičnosti. Stari skužio da ne američki ili zapadnoeuropski model ne funkcionira u Iraku ili Libiji, i da jednostrana forsiranja u smjeru liberalne demokracije izazivaju kontraefekt. Ta praksa je postala, sad kad je Pax Americana u defenzivi, eksperiment koji otvara pandorine kutije i bolje se s njom ne zahebavati i čačkati.

Na nju se često pozivam, jer iza te nedavne opservacija tog starčeka (nešto ko naši Perković family, taj se ne mijenja nit se odbacuje od oltara) se nazire to da je Washington na putu da skuži to kako modeli koji su uspješni na Zapadu nisu univerzalno primjenjivi, i da se ono što funkcionira u zemljama poput SADa ili Kanade ne može primiti za tlo u bliskoistočnim kultuama ili na Balkanu, osobito u umjetnim kolonijalnim tvorevinama (što BiH kao austrijski geopolitički produkt iz 1870ih jest)
Naučili su, ako nigdje, onda barem na primjeru Iraka koji je pred raspadom po istim šavovima po kojima je pukla i BiH, i na temelju Arapskih proljeća gdje je koncept demokracije doživio fijasko u očima zapadnjaka kad su uvidjeli da demokracija ne znači svugdje ono što oni imaju u glavi (osobne slobode, liberalizam) već da može značiti i težnju masa za islamističkim i tradicionalističkim društvom.

Zato, vjerujem, da će se i trenutačno glavni pokrovitelji BiH u Washingtonu postaviti prema BiH na način da uzmu u obzir i glas lokalnih političkih elita i da se Dayton i ono iza njega neće ponoviti po drugi put. Ali bez radikalnijih zaokreta prema eventualnoj disoluciji države na tri djela, jer toga u američkoj režiji nećemo gledati (ponajprije što bi to dodatno radikaliziralo muslimane)

Zadnje uređivanje žalac_1 : 26.10.2014. at 17:04.
žalac_1 is offline  
Old 26.10.2014., 17:17   #85
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
svako čuvanje zasebnosti RS jest rusko stajalište, nema sumnje.

Dodik je potpuno u pravu kad konstatira da se međunarodna zajednica (u čemu lidersku poziciju imaju SAD) pokazala neuspješnom. Prije svega jer je nametala svoje kabinetsko viđenje rješenja bh krize i držala ga najispravnijim mogućim putem ka stabilizaciji i funkcionalnosti, unatoč tomu što je na vidjelo kroz tu praksu protektorata međunarodne zajednice isplivavalo potpuno nepoznavanje bh stvarnosti, povijesnog razvoja BiH i kompleksnosti međuetničkih odnosa.

Ashodwn i dalje po svemu sudeći slijedi taj put ignorancije kulturno-nacionalnih lokalizama i specifičnosti, i zapadnjačke kolonijalističke naduvenosti što se tiče odnosa prema BiH, izgleda.


Međutim, dok Dodik međ. zajednicu percipira kroz njeno držanje 90ih i Asdownove istupe, neke stvari su se i kod Amera promijenile što se tiče njihova stava glede uređenja kontroverznih etnoreligijski heterogenih država i nisu više u 90ima da guraju svoje kao najpametniji i da dociraju s visoka ne uzimajući u obzir specifičnosti terena.

Realist, vjerojatno si opazio nedavnu Kissingerovu opasku (objavljena i kod nas u medijima) o potrebi razvoja demokracije u smjeru prihvaćanja tih specifičnosti. Stari skužio da ne američki ili zapadnoeuropski model ne funkcionira u Iraku ili Libiji, i da jednostrana forsiranja u smjeru liberalne demokracije izazivaju kontraefekt. Ta praksa je postala, sad kad je Pax Americana u defenzivi, eksperiment koji otvara pandorine kutije i bolje se s njom ne zahebavati i čačkati.

Na nju se često pozivam, jer iza te nedavne opservacija tog starčeka (nešto ko naši Perković family, taj se ne mijenja nit se odbacuje od oltara) se nazire to da je Washington na putu da skuži to kako modeli koji su uspješni na Zapadu nisu univerzalno primjenjivi, i da se ono što funkcionira u zemljama poput SADa ili Kanade ne može primiti za tlo u bliskoistočnim kultuama ili na Balkanu, osobito u umjetnim kolonijalnim tvorevinama (što BiH kao austrijski geopolitički produkt iz 1870ih jest)
Naučili su, ako nigdje, onda barem na primjeru Iraka koji je pred raspadom po istim šavovima po kojima je pukla i BiH, i na temelju Arapskih proljeća gdje je koncept demokracije doživio fijasko u očima zapadnjaka kad su uvidjeli da demokracija ne znači svugdje ono što oni imaju u glavi (osobne slobode, liberalizam) već da može značiti i težnju masa za islamističkim i tradicionalističkim društvom.

Zato, vjerujem, da će se i trenutačno glavni pokrovitelji BiH u Washingtonu postaviti prema BiH na način da uzmu u obzir i glas lokalnih političkih elita i da se Dayton i ono iza njega neće ponoviti po drugi put. Ali bez radikalnijih zaokreta prema eventualnoj disoluciji države na tri djela, jer toga u američkoj režiji nećemo gledati (ponajprije što bi to dodatno radikaliziralo muslimane)
da citao sam i malo razmisljao o tome.
Ma cekaj koliko je njima bas interes da se to sve dovede u red.
Budimo iskreni njima treba tamo reda onoliko bas da ne postavljaju tolike bombe i slicno.
Jer gle po mom misljenju red i stabilnost u drzavama bogatim resursima je
kontra njih....zar ne.

Zar se svi ti njihovi planovi ne naslanjaju na Zbigwanowe doktrine" crnih rupa"
koje povlace odredjene drzave koje zamisle....Iran, Rusija....sutra Kina.....itd....(ako kuzis sta ocu reci).....

Ovo sve vridi i za Bosnu......mislim da velikima nije u interesu red i stabilnost
u tolikoj mjeri. Pa pobogu bar oni imaju sve moguce mehanizme,analize procjene......

A ovo da po Amerima necemo gledati HZHB,apsolutno.......tako da i ovo Dodikovo treba gledati kontra naocalama....
Oni ce ici na ukidanje Vlada i formiranje nekih neznam cega rgionalnih centara,
i to ce ti provuci kroz te reforme nove Bosne, a prema ljudima ce to ici kao smanjenje administracije, korupcije itd...itd....

Sta se tice BH Hrvata mislim da ce tu biti jedno veliko nista i da smo mi svoj joker
iskoristili za vratit hrvatska podrucja pod nasu vlast.......a njima u BH neka Bog pomogne.....
to ti je moj osjecaj toga.....onako prosto receno.

Muslimani su tu jaci faktor, EU i ostali ce drzati do njihovog stajalista, a mi smo tu samo privjesak
eto bas da nemaju Muslimani sve 100%...... volio bi da me neko demantira u ovome....

E sad Hrvatska ni u ludilu nebi trebala sjediti skrstenih ruku, i kao clanica EU
mora naci jedan model kako da sacuva Hrvatsko bice u BH, jer onaj momenat kada u zaledju nebudes imati svoj narod, biti ce momenat da se zabrines......
Po meni pametnom politikom pod zastitom Amerike, kako se tu pisalo mislim da se mogu neke stvari
barem poboljsati....postaviti realne ciljeve, konkretne minimume ispod kojih se nesmi ici....
To sami BH Hrvati nemogu.........ono sta je Milanovic napravio sa posjetom Mostaru,a Karamarko podrzao mora biti konstanta......u tim segmentima nesto se da napraviti...
A ne da tebi Dodik bude glavni zagovaratelj tvojih prava.....(znamo zasto to radi, al taki je dojam globalno, jer on to stalno ponavlja...)
Covic je sada na potezu....da pokaze jeli pion ili sampion.....(kako je Boro pjevao)....

Zadnje uređivanje realist : 26.10.2014. at 17:35.
realist is offline  
Old 26.10.2014., 20:06   #86
Veoma zanimljiv tekst koji se zove "Amerikanci ne razumiju Hrvatsku?". Piše kako su Njemci smatrali zagrebačke hotlele da izgledaju kao staje,a autorica je rekla kako su žene na placu kulturne žene i da nemaju seljačke manire.
Link:
http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&...77880786,d.bGQ
Kada raspravlja o hrvatskoj povijesti, govori o kralju Tomislavu i Kolomanu i kasnijim
mađarskim kraljevima, o vremenu legalizma, dakle ne o grubom i neciviliziranom
narodu. U dualnoj monarhiji "...Hrvati su borbeni i ratoborni intelektualci"
(49). Taj esej o srednjovjekovnoj povijesti ističe da su Hrvatima vladali stranci,
da su seljaci bili eksploatirani, a Dalmacija prodana Veneciji. Međutim, nakon
poraza Mađara od Turaka kod Mohača, Hrvati su se okrenuli Austrijancima.
Austrija je Hrvate pretvorila u militantni zatvor, kako bi muškarci mogli braniti
carstvo. Hrvatska je zaostala u legalističkom srednjem vijeku, zastala u groznoj
bijedi. Westova komentira: "Nijemci su oduvijek mrzili Slavene. Štoviše, uvijek su
se prema njima odnosili mrzovoljno ..." (51). Njihova povijest pod Mađarima i pod
Austrijancima, povijest je potlačenosti u kojoj nijedna generacija nije upoznala
blagodati mira. Premda Hrvatska bilježi primjere individualnog heroizma, njezini
su se dobri vojnici stopili u pobjede Habsburgovaca. Oni za sebe nemaju sliku
pobjede, nikakav "rezervoar" pobjeda iz kojih druge zemlje izvlače svoj identitet,
osim bana Jelačića. Westova tvrdi kako je "došla u Jugoslaviju, jer je znala da
tu prošlost stvara sadašnjost, stoga sam željela vidjeti kako taj proces djeluje"
(54). Hrvatska povijest, koju opisuje, stvara sljedeću bilješku: "Teška povijest
stvara teške ljude u svim uvjetima". Anjezin suprug dodaje: "ali to možda nema
veze".
Čarobna njiva is offline  
Old 26.10.2014., 20:23   #87
Opisane rasprave između Gregorijevića, Valette i Konstantina o tomu koji
politički put treba slijediti u Jugoslaviji, razgovorni su spor između hrvatskog
separatističkog nacionalizma, hrvatskog nacionalizma u uniji s Jugoslavijom i
srpske povijesne superiornosti zbog uloge u izbacivanju Turaka i u održanju
njihove nezavisnosti od Nijemaca i Austrijanaca. Ali, ona u razgovoru podržava
Konstantina: ""Ostatak poslijepodneva pokazao je da je Konstantin u određenom
smislu u pravu i da su Hrvati oslabljeni austrijskim utjecajem koji je na njih
djelovao kao bolest".
Čarobna njiva is offline  
Old 26.10.2014., 20:57   #88
Neznam koliko nam moze pomoci u raspravi stavovi neke gospodje,
al procito sam I nije me se dojmila....
Ocito je bila pod velikim dojmom onog Poljaka ljubitelja Srba.

Sta da se radi zena ima pravo na svoj stav,a ja na to da mi je tekst ziva katastrofa.
realist is offline  
Old 26.10.2014., 21:29   #89
Quote:
realist kaže: Pogledaj post
Neznam koliko nam moze pomoci u raspravi stavovi neke gospodje,
al procito sam I nije me se dojmila....
Ocito je bila pod velikim dojmom onog Poljaka ljubitelja Srba.

Sta da se radi zena ima pravo na svoj stav,a ja na to da mi je tekst ziva katastrofa.
ne pomažu ali zgodno su se našli ovdje jer ocrtavaju stav zapada prema Balkanu, kroz koji se promatra i situacija u BiH o čemu se gore govori.

nešto sam o tom orijentalizmu u politici baš htio upisati, nadovezati se na tvoj upis o moći tih šefova i njihovim procjenama i analizama (a zapravo aljkavosti, neznanja i često gluposti koja izranja iz takvog pristupa gdje se sve istočno doživljava kao nešto nesposobno za samostalan život i inferiorno), ali mi je zbog forum.hr greške post propao

Nije baš previše bitno za temu, ali je donekle dobro to imati u vidu kao opću filozofiju koja određuje sve Zapadnjake po pitanju Balkana (gdje i nas stavljaju, bez brige).
Nije to značajka samo Nijemaca, već i Engleza, a naročito Amerikanaca. Što je najgore, iza toga njihova općeg pristupa Balkanu (ne samo političara, već i šire akademske javnosti) se ne nalaze svjesno maligne namjere, već jednostavno ne znaju drugačije (ajde donekle se taj stav ublažio zadnjih desetljeća jačanjem filozofskih škola o kolonijalnoj teoriji kroz koje su akademski krugovi na zapadu uvidjeli da istočnjaci nisu egzotična bića ili prahistorijski mentalno potkapacitirani trogloditi).

Taj dugotrajni odnos se vrlo dobro odražava i na tržištu rada, kod zapošljavanja ili dobivanja poslova, također.

Često ih precjenjujemo i mislimo da su svemogući, a da je nered i nefunkcioniranje programirano i ciljano održavano (to Domazet Lošo voli čačkati oko "kontroliranih kaosa" i sl.),a ustvari ispadne da se iza mnogočega ustvari nalaze savjeti trećerazrednih eksperata koji kad je u pitanju Balkan i nisu baš jaki na tom polju, al znaju bolje od Balkanaca što je dobro za taj kutak Europe.

Naravno, ne negiram geopolitičke kabinetske igrice na najvišoj razini, i eventualno produciranje kriznih žarišta, samo hoću reći da dobar dio toga fenomena kriza i konflikata ovisi o nekompetentnosti i neznanju onih gdje se donose odluke.
žalac_1 is offline  
Old 26.10.2014., 22:10   #90
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
ne pomažu ali zgodno su se našli ovdje jer ocrtavaju stav zapada prema Balkanu, kroz koji se promatra i situacija u BiH o čemu se gore govori.

nešto sam o tom orijentalizmu u politici baš htio upisati, nadovezati se na tvoj upis o moći tih šefova i njihovim procjenama i analizama (a zapravo aljkavosti, neznanja i često gluposti koja izranja iz takvog pristupa gdje se sve istočno doživljava kao nešto nesposobno za samostalan život i inferiorno), ali mi je zbog forum.hr greške post propao

Nije baš previše bitno za temu, ali je donekle dobro to imati u vidu kao opću filozofiju koja određuje sve Zapadnjake po pitanju Balkana (gdje i nas stavljaju, bez brige).
Nije to značajka samo Nijemaca, već i Engleza, a naročito Amerikanaca. Što je najgore, iza toga njihova općeg pristupa Balkanu (ne samo političara, već i šire akademske javnosti) se ne nalaze svjesno maligne namjere, već jednostavno ne znaju drugačije (ajde donekle se taj stav ublažio zadnjih desetljeća jačanjem filozofskih škola o kolonijalnoj teoriji kroz koje su akademski krugovi na zapadu uvidjeli da istočnjaci nisu egzotična bića ili prahistorijski mentalno potkapacitirani trogloditi).

Taj dugotrajni odnos se vrlo dobro odražava i na tržištu rada, kod zapošljavanja ili dobivanja poslova, također.

Često ih precjenjujemo i mislimo da su svemogući, a da je nered i nefunkcioniranje programirano i ciljano održavano (to Domazet Lošo voli čačkati oko "kontroliranih kaosa" i sl.),a ustvari ispadne da se iza mnogočega ustvari nalaze savjeti trećerazrednih eksperata koji kad je u pitanju Balkan i nisu baš jaki na tom polju, al znaju bolje od Balkanaca što je dobro za taj kutak Europe.
Naravno, ne negiram geopolitičke kabinetske igrice na najvišoj razini, i eventualno produciranje kriznih žarišta, samo hoću reći da dobar dio toga fenomena kriza i konflikata ovisi o nekompetentnosti i neznanju onih gdje se donose odluke.
Kako sam jednom kolegi rekao,mi smo super za TOR I nabijanje dnevnica.
Shvatit ces na sta mislim....naslanja se na ovo tvoje.

Malo smo I mi tu krivi, malo puno, sa losim radom u diplomaciji, losim lobiranjem kod igraca itd...itd....

Ako se sami ne potrudimo drugi moj Zalac nece mislit na nas......
sve ovo sta si napisao je istina ali je I ispravljivo.....nazalost na tome slabo radimo.
realist is offline  
Old 27.10.2014., 00:15   #91
jest realist, sami smo krivi najviše.

no evo malo novosti da ne grintamo oko toga tko nas je sjeba :

http://www.vecernji.hr/hrvatska/sto-...anovica-969607

evo već po naslovnici tiskanog izdanja vidim dvije vrlo zanimljive teme za ovu raspravu, jedna "velika" američka i jedna "mala" japanska.



Quote:
Sjedinjene Američke Države pojačale su pritisak na hrvatske vlasti da s mađarskim MOL-om pronađu rješenje vezano za Inu te inzistiraju da Hrvatska otkloni bilo kakvu mogućnost da Rusija – preko tvrtke Gazprom koja bi kupila dionice Ine – uđe dublje na europsko tržište i time u interesnu sferu SAD-a, piše sutrašnji Večernji list.
evo nas novinari počastiše otkrićem tople vode

Quote:
Najmlađi američki senator i predsjednik pododbora za Europu, 41-godišnji Murphy, nakon sastanaka s premijerom Zoranom Milanovićem i predsjednikom Ivom Josipovićem te ručka s ministrom obrane Antom Kotromanovićem zadovoljan se vratio u SAD.
šteta što ne znamo kakve smjernice je u ovom sporu dobila mađarska strana, tj. na koji način se na njih vršio pritisak...ako ga je uopće bilo, jasno.

Zadnje uređivanje žalac_1 : 27.10.2014. at 00:41.
žalac_1 is offline  
Old 27.10.2014., 00:52   #92
Nažalost ili na na sreću, mada je povijest pokazala više puta ono prvo, RH se nalazi na području gdje se dotiču 3 civilizacije.
Naši geostrateški interesi su "ostvareni" samim ulaskom u EU i NATO. Mislim da je to dobra stvar ali prvenstveno iz razloga jer alternative nema.
Glasovao sam za USA jer su se pokazali i dokazali na svim problemima koje smo imali. Od Oluje i Haga do ulaska u sam NATO. Prirodni slijed toga bi bio ulazak u višegradsku skupinu kao i provođenje postupka samog "regiona"

Najslabija točka našeg geo položaja je BIH.(ili bolje rečeno najveća potencijalna opasnost). BIH je također hrvatska država jer hrvati su konstitutivni narod u BiH. Sama BiH je potencijalno bure baruta kako se zna reći i drago mi je da su svi naši EU zastupnici to prepoznali i uključili se u odbore koje imaju veze sa BiH. RH bi trebala djelovati u svim pravcima. Jačati suradnju sa USA na sve moguće načine i tu mislim da radimo dobro, uključiti se u VS jer je to također u interesu suradnje sa US te riješavati najveći potencijalni problem a to je BIH. A za taj dio priče moramo imati suradnju sa Srbijom htjeli mi to ili ne.

Što se tiče samih Amerikanaca oni su svoje odradili što su trebali na ovom području. Ostalo je sve na nama i oni se tu mješaju previše dok god idemo u dobrom smjeru a sve što napravimo može biti samo plus. Ako ništa ne napravimo oni su i dalje osigurali svoje interese. Baza je na Kosovu, isto je neovisno, RH i Albanija su u nato, makedonija bi bila da nema grka ali i to će se riješiti.
Razlog zašto govorim da su US interesi ostvareni je dijelom iz toga jer je to bio njihov plan još iz 1950-tih. Odnosno ne toliko plan koliko više recimo reakcija u slučaju izbijanja rusko-yu rata. Naime kad su deklasificirani dokumenti tj. kad je maknuta oznaka tajnosti za sporazume i aktivnosti sa bivšom SFRJ vidjelo se da su planovi bili na vojnom ulasku i osiguravanju 2 razvijenije članice - RH i SLO i tu da bio zid prema Rusiji. Čini se da je i danas lokalno stvar ostala tu negdje.
Ovo gore što pišem je vidljivo iz http://repository.lib.ncsu.edu/ir/handle/1840.16/1006 te na kraju i same knjige http://repository.lib.ncsu.edu/ir/bi...1006/1/etd.pdf

Lokalno gledano današnja situacija jasno pokazuje jake US igrače prvenstveno kroz KGK. Također je zanimljvo članstvo u triaterali di se hr članica triaterale natječe za izbore a drugi hr član triaterale preuzima medije u RH. Josipović se pokazujem vrlo spremnim slijediti zacrtanu politiku kroz slanje vojske i oružja di treba pa i kroz energetske pravce koje treba ispuniti.
Globalno gledano strateška osovina koju treba držati je pravac Sredozemlje južno kinesko more. Jedan kraj je američki. Oko centra se bore na bliskom istoku. Rusi jesu probali nešto napraviti sa Sirijom i nekako se uključiti u tu bitku ali bezuspješno jer su brzo shvatili da ne drže ni svoje granice. Kina sjedi na drugom kraju. Multipolarni svijet...

A ona hrpa varijacija na temu. Rusi krenu stopirat Siriju, otvori se Ukrajina. Uzmu krim gube se gore sa njemcima, ameri rokaju po Siriji. Centar drže dobro rusi mada su im ameri zavukli u afgan ali i rusi imaju svog trojanca u vidu BiH te Srbije u centru europe i nato saveza.
Svi su složni oko jedne stvari. Sukobi će biti lokalnog ili regionalnog karaktera jer nikome direktan sukob nije u interesu. Naša nesreća je da smo mi dio trusne regije lokalnog karaktera.
A posljedice držanja tj. pokušaja projekcije moći na sredozemlje-filipini su RT koji ide uživo u svim zemljama Južne Amerike, Kina koja je u Africi sveprisutna, rusko-kineske vojne vježbe na Pacifiku. I Američko pričanje kako im je Pacifik interes no1.

I tako da nam je najbitnije gledat svoje dvorište i raditi sve što je u našoj moći da kad veliki kresnu šibicu i gledaju di da je bace da najbrže plane, da blizu nas nema nikakvog baruta ili zapaljivih stvari. I zato imamo region, region, region. Ali to očito ne funkcionira i sad se opet vraćamo na isključivo BiH riješiti bez regiona ako s njim ne ide. A to je moglo bit riješeno konfederacijom ali ne. A to nam treba biti apsolutni vanjskopolitički prioritet - BiH. A to će trajati desetljećima. I sumnjam da postojeća garnitura ima snage da to riješi. Zato se lokalno garnitura mijenja...
noname23 is offline  
Old 27.10.2014., 11:18   #93
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
jest realist, sami smo krivi najviše.

no evo malo novosti da ne grintamo oko toga tko nas je sjeba :

http://www.vecernji.hr/hrvatska/sto-...anovica-969607

evo već po naslovnici tiskanog izdanja vidim dvije vrlo zanimljive teme za ovu raspravu, jedna "velika" američka i jedna "mala" japanska.




evo nas novinari počastiše otkrićem tople vode



šteta što ne znamo kakve smjernice je u ovom sporu dobila mađarska strana, tj. na koji način se na njih vršio pritisak...ako ga je uopće bilo, jasno.
Da slazem se, hebes kukanje od toga nema vajde.
A nasi su novinari na dizel, pa kasno pale. A mozda i tu sta citaju na temi pa da nam ne kradu ideje...hahaha

Nebudi siguran da oni i Madjare ne gaze, nebi se kladio da ne..
Mi kakvi god bili al tesko da bi sa Rusima u dil, a mozes li to reci za Orbana???
Tako da virujem da njima jos vecu bukvicu drze.....mi smo ti tu ka neki mali kad razbije nesto pa se sakrije babi iz ledja da ga otac ne istuce......
Madjari tu mogu napravit glupost mi nikako....bar sta se tice Rusa.
Valjda ce izac i o njima koja crtica pa da zakljucimo sta se dogadja...

Al cim to vezu sa novim helikopterima, malo me strah da cemo
morat dati Madjarima malo vise.....al ajmo vidit.
Tesko je ovako prognozirat na 3 reda teksta.
realist is offline  
Old 27.10.2014., 11:57   #94
Quote:
noname23 kaže: Pogledaj post
Nažalost ili na na sreću, mada je povijest pokazala više puta ono prvo, RH se nalazi na području gdje se dotiču 3 civilizacije.
Naši geostrateški interesi su "ostvareni" samim ulaskom u EU i NATO. Mislim da je to dobra stvar ali prvenstveno iz razloga jer alternative nema.
Glasovao sam za USA jer su se pokazali i dokazali na svim problemima koje smo imali. Od Oluje i Haga do ulaska u sam NATO. Prirodni slijed toga bi bio ulazak u višegradsku skupinu kao i provođenje postupka samog "regiona"

Najslabija točka našeg geo položaja je BIH.(ili bolje rečeno najveća potencijalna opasnost). BIH je također hrvatska država jer hrvati su konstitutivni narod u BiH. Sama BiH je potencijalno bure baruta kako se zna reći i drago mi je da su svi naši EU zastupnici to prepoznali i uključili se u odbore koje imaju veze sa BiH. RH bi trebala djelovati u svim pravcima. Jačati suradnju sa USA na sve moguće načine i tu mislim da radimo dobro, uključiti se u VS jer je to također u interesu suradnje sa US te riješavati najveći potencijalni problem a to je BIH. A za taj dio priče moramo imati suradnju sa Srbijom htjeli mi to ili ne.

Što se tiče samih Amerikanaca oni su svoje odradili što su trebali na ovom području. Ostalo je sve na nama i oni se tu mješaju previše dok god idemo u dobrom smjeru a sve što napravimo može biti samo plus. Ako ništa ne napravimo oni su i dalje osigurali svoje interese. Baza je na Kosovu, isto je neovisno, RH i Albanija su u nato, makedonija bi bila da nema grka ali i to će se riješiti.
Razlog zašto govorim da su US interesi ostvareni je dijelom iz toga jer je to bio njihov plan još iz 1950-tih. Odnosno ne toliko plan koliko više recimo reakcija u slučaju izbijanja rusko-yu rata. Naime kad su deklasificirani dokumenti tj. kad je maknuta oznaka tajnosti za sporazume i aktivnosti sa bivšom SFRJ vidjelo se da su planovi bili na vojnom ulasku i osiguravanju 2 razvijenije članice - RH i SLO i tu da bio zid prema Rusiji. Čini se da je i danas lokalno stvar ostala tu negdje.
Ovo gore što pišem je vidljivo iz http://repository.lib.ncsu.edu/ir/handle/1840.16/1006 te na kraju i same knjige http://repository.lib.ncsu.edu/ir/bi...1006/1/etd.pdf

Lokalno gledano današnja situacija jasno pokazuje jake US igrače prvenstveno kroz KGK. Također je zanimljvo članstvo u triaterali di se hr članica triaterale natječe za izbore a drugi hr član triaterale preuzima medije u RH. Josipović se pokazujem vrlo spremnim slijediti zacrtanu politiku kroz slanje vojske i oružja di treba pa i kroz energetske pravce koje treba ispuniti.
Globalno gledano strateška osovina koju treba držati je pravac Sredozemlje južno kinesko more. Jedan kraj je američki. Oko centra se bore na bliskom istoku. Rusi jesu probali nešto napraviti sa Sirijom i nekako se uključiti u tu bitku ali bezuspješno jer su brzo shvatili da ne drže ni svoje granice. Kina sjedi na drugom kraju. Multipolarni svijet...

A ona hrpa varijacija na temu. Rusi krenu stopirat Siriju, otvori se Ukrajina. Uzmu krim gube se gore sa njemcima, ameri rokaju po Siriji. Centar drže dobro rusi mada su im ameri zavukli u afgan ali i rusi imaju svog trojanca u vidu BiH te Srbije u centru europe i nato saveza.
Svi su složni oko jedne stvari. Sukobi će biti lokalnog ili regionalnog karaktera jer nikome direktan sukob nije u interesu. Naša nesreća je da smo mi dio trusne regije lokalnog karaktera.
A posljedice držanja tj. pokušaja projekcije moći na sredozemlje-filipini su RT koji ide uživo u svim zemljama Južne Amerike, Kina koja je u Africi sveprisutna, rusko-kineske vojne vježbe na Pacifiku. I Američko pričanje kako im je Pacifik interes no1.

I tako da nam je najbitnije gledat svoje dvorište i raditi sve što je u našoj moći da kad veliki kresnu šibicu i gledaju di da je bace da najbrže plane, da blizu nas nema nikakvog baruta ili zapaljivih stvari. I zato imamo region, region, region. Ali to očito ne funkcionira i sad se opet vraćamo na isključivo BiH riješiti bez regiona ako s njim ne ide. A to je moglo bit riješeno konfederacijom ali ne. A to nam treba biti apsolutni vanjskopolitički prioritet - BiH. A to će trajati desetljećima. I sumnjam da postojeća garnitura ima snage da to riješi. Zato se lokalno garnitura mijenja...
Kolega odlican upis,kojem se nema dodati nista,samo bi se razvodnilo i pokvarilo. Mislim da je sve receno jasno i konkretno.

Vec smo se u par navrata tu na temi dotakli Bosne ali ne nesto dublje i
mislim da je ovaj tvoj post odlicna uvertira da je se uhvatimo adekvatno i dubinski, jer gore sam podebljao najvaznije stvari,koje se sve svode na jedno:
Nama je BH najveci zalogaj koji nije rijesen,tako je blizu a ponekad ispada tako daleko.....nazalost. i pitanje ide samo po sebi:
Sta Hrvatska kao clanica EU moze napraviti da zastiti
a) interese svog narod tamo
b)svoje geostrateske interese,kao drzave koja se naslanja na nas

Izbori u BH su zavrsili, Hrvati po meni mogu biti zadovoljni sa rezultatima.
Imaju svoga clana Predsjednistva,(nema vise umjetnog Hrvata Komsica) kaznili su neke kalkulannte i spekulante
koji su tu samo da su tu(pravasi i Raguzov nazovi HDZ) i po meni je ovo jedna dobra startna pozicija za novu stranicu BH Hrvata.

Sto se dogadja sa druga dva naroda?
Muslimani su ostali vjerni Aliji i SDA, sa tim da se tu i Radojcic i Komsic(akteri nedavnih pretumbacija) tj.osobe koje ce zagovarati po meni ukidanje kantona i zagovarati jedan vid regionalizacije(uz strane predstavnike u BH).

Srbi, u globalu ostali vjerni Dodiku,s tim da mu je podrska ozbiljno naceta
i nije to bilo onako ispod noge. Stovise izgubio je clana Predsjednistva od Mladena Ivanica koji ce po meni biti u nekim stavovima blizi Komsicu i Radojcicu, oko Bakira otom potom nego stavovima Dodika.
(pitanje je jeli ovaj gubitak Cvijanovicke steti Covicu, jer Ivanic je covjek eu administracije,i nece biti taktika koju Dodik zagovara u vidu 3.kantona za Hrvate??????))

Definitivno stanje na terenu nije jednostavno, mozda je povoljnije jer je homogeniziranost Hrvata veca,ali niti malo nije laksa.
I sta BH Hrvati mogu ocekivati u iducem periodu??

Definitivno BH cekaju promjene-ukidanje kantona -jacanje nekih regija, definitivno ce se ici u promjenu izbornog zakona, definitivno moraju nesto uciniti oko ekonomije jer stanje je neizdrzljivo.

Koji su tu rasponi,ispod koje crte NESMIJU ici, a sta je neko optimalno rjesenje. Koliko tu Hrvatska ima zelje i snage da se nesto napravi.
Ovo si dobro rekao,EU zastupnici su se aktivno ukljucili u BH probleme
i to je samo jedan plus koji treba dobro dobro iskoristiti.

U iducem postu cu staviti kako je BH izgledala ranije, kako su je djelili
pa da probamo vidjeti koje su to mogucnosti i solucije.
realist is offline  
Old 27.10.2014., 12:59   #95
Uzmimo neku pretpostavku da ce se ici na ukidanje kantona i na novu raspodjelu BH.
Neka to bude neka pocetna hipoteza.
U prilogu se nalaze dvije poveznice sa sadasnjim kantonalnim uredjenjem
i slikom sa koncentracijom Hrvata u BH.

Slika1.
Stanje današnje BH-nema oznaka kantona
http://s165.photobucket.com/user/Mua...KFBiH.png.html
Sa brojem stanovnika po kantonu i teritorij kantona
http://www.bosnaonline.org/broj-stan...i-hercegovine/

Slika 2.
BH po koncentraciji Hrvata
http://www.hkv.hr/images/Davor/Demog...006_Hrvati.png

Znaci uzeli smo hipotezu da se ukidaju kantoni i radi neka regionalizacija BH.
Pitanje je jeli Hrvati mogu dobiti jednu regiju manje vise kao na slici broj 2. ???

Po mom misljenju nazalost nemogu,i ovo se naslanja na posto kolege ZALCA
od jucer di objasnjava nerazumjevanje medjunarodne zajednice u bit Bosne i
stalno forsiranje BH kao neke federacije,mjesanje teritorija i po meni daljnje produbljavanje
problema i dobro je dok je to jos na verbalnom sukobu........ka sta kolega NONAME govori "bure baruta".....
koji je problem za RH.....

Ajmo biti bar tu proroci.
Ako se prica o regionalizaciji pretpostavljam da bi se uvelo nekih 5-6 teritorija
bojim se tako iskrojeno da to nece liciti na nista.

Idemo vidjeti kroz povjest kako su BH djelili Turci,Austrougari,Kraljevina Juga i FNRJ poslje 2.rata.

A) Podjela za vrime Turaka, nakon ustavnih reformi iz 1865:
Sarajevski; Travnički; Bihaćki; Banjalučki; Zvornički; Novopazarski i Hercegovački okrug.
B)Austrougarska podjela nakon okupacije 1878 je zadrzala Tursku podjelu, gdje
su sjedista regija bili: Banja Luka, Bihać, Sarajevo, Zvornik , Mostar i Travnik.
C)Za vrime Kraljevine Srba Hrvata i Slovenaca,BH je bila podjeljena na (1919-1929):
Tuzlanska regija sa sjedištem u Tuzli; Sarajevska regija sa sjedištem u Sarajevu; Mostarska regija sa sjedištem u Mostaru; Travnička regija sa sjedištem u Travniku; Bihaćka regija sa sjedištem u Bihaću i Vrbaska regija sa sjedištem u Banja Luci.
D)Kraljevina Juga od 1929-39 podjeljena po banovinama u Bosni je to bilo: Primorska,Zetska,Vrbaska i Drinska....

Kasniju odma nakon rata u FRNJ je isto bila podjela na 7 regija do 49 da bi do 52 bila podjeljena na 4 regije
i to: Sarajevsku; Banjalučku; Mostarsku i Tuzlansku.

Ovo je stavljeno cisto ko zeli vidjeti koje su to bile regije-okruzi, po kojima je bila djeljena Bosna
ALI sva tumacenja ovih podjela su se odnosila na prirodno – geografskim, prometnim i ekonomskim kriterijima.

Koliko je to danas moguce???
Mislim da sada to nije moguce kada svaki narod polaze pravo na neki svoj teritorij,
iako mislim da ce medjunarodni faktor u BH ici na jednu od ovih podjela.

Koliko je to sritno ili nesritno rjesenje vjerujem da svak zna za sebe,ali generalno pitanje je
i za raspravu:
"Jeli Hrvatskoj odgovara regionalni anacionalni raspored BH i koliko to donosi stabilnosti ovog djela"???
Po meni kada bi se moglo dobiti onaj teritorij sa slike 2 u bilo kojem obliku, kao neki regionalni centar sa sjedistem u Mostaru,
mislim da bi Hrvati u BH bili na konju.........ali ali ali......

Ono sto mogu na neki nacin pretpostaviti
da bi jedna od opcija mogla biti i stvaranje neke vece regije sa nekim
regionalnim centrima, ali da ce temelji bilo koje regionalizacije biti
u kvartetu sjedista: Mostar,Sarajevo,BanjaLuka i Tuzla.

Koliko sam uspio naci neki EU prijedlog bi bio,5 regija:
Sarajevo ekonomska regija
Sjeverozapadna Bosna-Tuzla
Jugoistocna Bosna-Mostar
Centralna Bosna-Zenica
Sjeverozapadna Bosna-Banja Luka


Konačni rezultat istraživanja “Regionalizacija i centri društve
no-ekonomskog razvoja u Bosni i Hercegovini”
je prijedlog podjele Bosne i Hercegovine na četiri makroregije
i šesnaest regija:
1) makroregija Bosanska krajina s pet regija: Banjaluka, Prijed or, Bihać, Jajce i Drvar
2) makroregija sjeveroistočna Bosna sa četiri regije: Tuzla, Brčko, Doboj i Zvornik
3) makroregija Sarajevsko-zenička s tri regije: Sarajevo, Zenica i Goražde
4) makroregija Hercegovina sa četiri regije: Mostar, Trebinje,Konjic i Livno
(ko oce pogledati ovo je link:http://hrcak.srce.hr/26188 )

Mozda je sad za pocetak previse ovoga stavljeno ali ako se vide sve ove novije podjele
vuku izvor iz proslih vrimena.
Cilj mi je bio da se stave konkretne cinjenice a svaki od vas ce uzimat i komentirati kako misli da je najbolje...........

Zadnje uređivanje realist : 27.10.2014. at 13:51.
realist is offline  
Old 27.10.2014., 15:28   #96
Quote:
realist kaže: Pogledaj post
Idemo vidjeti kroz povjest kako su BH djelili Turci,Austrougari,Kraljevina Juga i FNRJ poslje 2.rata.

A) Podjela za vrime Turaka, nakon ustavnih reformi iz 1865:
Sarajevski; Travnički; Bihaćki; Banjalučki; Zvornički; Novopazarski i Hercegovački okrug.
B)Austrougarska podjela nakon okupacije 1878 je zadrzala Tursku podjelu, gdje
su sjedista regija bili: Banja Luka, Bihać, Sarajevo, Zvornik , Mostar i Travnik.
C)Za vrime Kraljevine Srba Hrvata i Slovenaca,BH je bila podjeljena na (1919-1929):
Tuzlanska regija sa sjedištem u Tuzli; Sarajevska regija sa sjedištem u Sarajevu; Mostarska regija sa sjedištem u Mostaru; Travnička regija sa sjedištem u Travniku; Bihaćka regija sa sjedištem u Bihaću i Vrbaska regija sa sjedištem u Banja Luci.
D)Kraljevina Juga od 1929-39 podjeljena po banovinama u Bosni je to bilo: Primorska,Zetska,Vrbaska i Drinska....

Kasniju odma nakon rata u FRNJ je isto bila podjela na 7 regija do 49 da bi do 52 bila podjeljena na 4 regije
i to: Sarajevsku; Banjalučku; Mostarsku i Tuzlansku.

Ovo je stavljeno cisto ko zeli vidjeti koje su to bile regije-okruzi, po kojima je bila djeljena Bosna
ALI sva tumacenja ovih podjela su se odnosila na prirodno – geografskim, prometnim i ekonomskim kriterijima.

Koliko je to danas moguce???
Mislim da sada to nije moguce kada svaki narod polaze pravo na neki svoj teritorij,
iako mislim da ce medjunarodni faktor u BH ici na jednu od ovih podjela.
jako dobar i poticajan upis.

ja bih se nadovezao na povijesni pregled oko uređenja Bosne, i slažem se sa tvojim zaključkom da zbog teritorijalnih konflikata koje proizlaze iz međuetničke podjeljenosti BiH povijesni primjeri danas, s populacijskim i kulturološkim reusrsima na kakvima BiH počiva, nisu mogući.

BiH, nakon njene uspostave u današnjem obliku uvođenjem AU protektorata 1870ih, se nije razvijala u demokratskom sustavu gdje je narod bio subjekt politike, pa ni partikularni interesi svakog pojedinog naroda nisu mogli doći do izražaja na demokratski način.

To su manje-više bile podjele administrativne prirode u kojoj narodne mase nisu imale utjecaja na upravljanje državom, kao što je slučaj u AU ili Titovoj Jugoslaviji, ili je u relativno demokratskom sustavu jedna etnička skupina bila izrazito privilegirana na račun drugih i držala ih represijom pod kontrolom kao u Kraljevini SHS 1918-1928 - a znamo kako je to završilo 1941. u općem plamenu i etničkom sukobu među najnižim slojevima društva (kao i 1992).

Iz tih razloga je koliko-toliko BiH funkcionirala u miru - pod pendrekom.

Osim toga razlog "mirne Bosne" kroz modernu povijest je i taj, između ostalog, što je narod bio mahom nacionalno neosviješten i neuk, pa nije doživljavao nacionalne ideje u smislu kao danas i sebe kao političke aktere. Hoću reći, manje im je bilo važno tko je na vlasti, a ostvarivali su se kroz religijske aktivnosti i gajenje religijskog identiteta, ne nacionalno-političkog.

Tu veliku ulogu ima i činjenica da je muslimanski korpus usvajao teritorijalne autonomaške ili republičke aspracije tek kroz zadnjih 50ak godina, ne prije toga. Nacionalizam Bošnjaka je tek novije prirode i nastaje kroz rat 1990ih, te tim bošnjački unitarizam postaje nova, treća opcija. zbog toga danas kalkulacije na štetu Bošnjaka a na račun Srba i Hrvata (nešto slično reorganizaciji Juge 1939.) ne da nije moguće već je i vrlo kompromitirajuće za nas.
Do sredine XX.st. bili su Muslimani ping-pong loptica između Srbije i Hrvatske, i priklanjali se jednima ili drugima, sad 2014. od toga više nema ni tračka.

Po mom mišljenju, BiH se mora organizirati na potpuno novim temeljima koji ne trebaju tražiti svoje uporište u povijesti, jer ga tu za današnje izazove ne mogu naći.
Anacionalna ili kolonijalna diktatura i represija više nisu opciija.

U tom smislu i ovaj Eu prijedlog može biti operacionaliziran jedino kroz nametanje volje međunarodnog centra moći, kako stvari danas stoje, jer dok je suverenizam RS dovoljno političi jak i dok vlada Banja Lukom, te kao takav pod svoje okrilje prima ruske pipke, od tog razbijanja srpskog entiteta nema ništa.

A tko zna, možda se upravo na temelju tog prijedloga i proturavanjem opozicije Dodiku sklonije EU administraciji želi destabilizirati iznutra R.Srpsku i dovesti je u situaciju da se ona sama kao politički neodrživa obrati Sarajevu za rekonstituiranje jedinstvene BiH.
Mada za takvo što ne vjerujem da bi EU našla saveznika unutar redova bosansko-srpske populacije koja RS doživljava kao već riješenu stvar, osobito sad kad im leđa štiti Putin.
No, ne bi bilo naodmet postaviti pitanje oko perspektive potencijalnih potresa unutar same RS, jer mislim da je to prvi front koji bi se trebao probiti ako se želi poraditi na internoj integraciji BiH.
A to je opet, dugotrajan proces i uključuje indoktrinaciju RS populacije u potpuno drugom smjeru od onog koji je zauzet u aktualnom trenutku.

Zadnje uređivanje žalac_1 : 27.10.2014. at 15:45.
žalac_1 is offline  
Old 27.10.2014., 21:11   #97
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
jako dobar i poticajan upis.

ja bih se nadovezao na povijesni pregled oko uređenja Bosne, i slažem se sa tvojim zaključkom da zbog teritorijalnih konflikata koje proizlaze iz međuetničke podjeljenosti BiH povijesni primjeri danas, s populacijskim i kulturološkim reusrsima na kakvima BiH počiva, nisu mogući.

BiH, nakon njene uspostave u današnjem obliku uvođenjem AU protektorata 1870ih, se nije razvijala u demokratskom sustavu gdje je narod bio subjekt politike, pa ni partikularni interesi svakog pojedinog naroda nisu mogli doći do izražaja na demokratski način.

To su manje-više bile podjele administrativne prirode u kojoj narodne mase nisu imale utjecaja na upravljanje državom, kao što je slučaj u AU ili Titovoj Jugoslaviji, ili je u relativno demokratskom sustavu jedna etnička skupina bila izrazito privilegirana na račun drugih i držala ih represijom pod kontrolom kao u Kraljevini SHS 1918-1928 - a znamo kako je to završilo 1941. u općem plamenu i etničkom sukobu među najnižim slojevima društva (kao i 1992).
Quote:
Iz tih razloga je koliko-toliko BiH funkcionirala u miru - pod pendrekom.


Osim toga razlog "mirne Bosne" kroz modernu povijest je i taj, između ostalog, što je narod bio mahom nacionalno neosviješten i neuk, pa nije doživljavao nacionalne ideje u smislu kao danas i sebe kao političke aktere. Hoću reći, manje im je bilo važno tko je na vlasti, a ostvarivali su se kroz religijske aktivnosti i gajenje religijskog identiteta, ne nacionalno-političkog.

Tu veliku ulogu ima i činjenica da je muslimanski korpus usvajao teritorijalne autonomaške ili republičke aspracije tek kroz zadnjih 50ak godina, ne prije toga. Nacionalizam Bošnjaka je tek novije prirode i nastaje kroz rat 1990ih, te tim bošnjački unitarizam postaje nova, treća opcija. zbog toga danas kalkulacije na štetu Bošnjaka a na račun Srba i Hrvata (nešto slično reorganizaciji Juge 1939.) ne da nije moguće već je i vrlo kompromitirajuće za nas.
Do sredine XX.st. bili su Muslimani ping-pong loptica između Srbije i Hrvatske, i priklanjali se jednima ili drugima, sad 2014. od toga više nema ni tračka.

Quote:
Po mom mišljenju, BiH se mora organizirati na potpuno novim temeljima koji ne trebaju tražiti svoje uporište u povijesti, jer ga tu za današnje izazove ne mogu naći.
Anacionalna ili kolonijalna diktatura i represija više nisu opciija.

U tom smislu i ovaj Eu prijedlog može biti operacionaliziran jedino kroz nametanje volje međunarodnog centra moći, kako stvari danas stoje, jer dok je suverenizam RS dovoljno političi jak i dok vlada Banja Lukom, te kao takav pod svoje okrilje prima ruske pipke, od tog razbijanja srpskog entiteta nema ništa.

A tko zna, možda se upravo na temelju tog prijedloga i proturavanjem opozicije Dodiku sklonije EU administraciji želi destabilizirati iznutra R.Srpsku i dovesti je u situaciju da se ona sama kao politički neodrživa obrati Sarajevu za rekonstituiranje jedinstvene BiH.
Mada za takvo što ne vjerujem da bi EU našla saveznika unutar redova bosansko-srpske populacije koja RS doživljava kao već riješenu stvar, osobito sad kad im leđa štiti Putin.

No, ne bi bilo naodmet postaviti pitanje oko perspektive potencijalnih potresa unutar same RS, jer mislim da je to prvi front koji bi se trebao probiti ako se želi poraditi na internoj integraciji BiH.
A to je opet, dugotrajan proces i uključuje indoktrinaciju RS populacije u potpuno drugom smjeru od onog koji je zauzet u aktualnom trenutku
.
To je to kolega...to samo pendrek drzi zajedno,ali bez ikakve ni dobre namjere
ni koristi za bilo koga. Sve si napisao i to je odgovor na hipotezu.
NEMOGUCA JE BH NA BAZI ANACIONALNE REGIONALIZACIJE!!!!!!!
NEODRZIVA!!!!!


Ajmo ovo podebljano. RS.
Nezaboravi 2 cinjenice:
-Vucic ne podrzava Dodika
-Mladen Ivanic je igrac medjunarodne zajednice( malo sam citao njegovo djelovanje i nemoj se iznenaditi ako vuce neke "cudne poteze"
-SDS oliti Tadic je sadasnji "miljenik " EU administracije, smrdi li ti to na Dr.Ivin HDZ????

Sa druge strane si spomenio Putina. Je covjek brani svoje investicije,
ali u globalnoj igri u kojoj je Rusija, sta je Republika Srpska i neka stara rafinerija. OK bitan je polozaj i bitna je blizina EU, al ako se budu diliti karte ima on precih poslova nego ustrajati na zastiti Dodika,ako krene pritisak.
Neznam zasto se Srbija tretira kao neka Ruska saveznica???
Po meni tu nema puno istine,ljudi koriste sranja i mogu trgovati sa svima
a cak mislim da su sada uvidjeli da su se zajebali sta su bukvalno dali energetski sektor Rusima. Nisu sada tema, al jesu toliko da Vucic pusta Dodika
da je on Ruski covjek drugacije bi se postavio.....

Vjerujem da ce medjunarodni cimbenici, odredjeni muslimanski politicari ala Radojcica,Komsica zagovatati regionalizaciju KROZ PRIZMU rusenja kantona, to opisivati kao nepotrebne institucije,trosenje para i slicno ali tu nema vajde.

NIKADA ali NIKADA se RS nemoze zvati Zapadna Bosna, Hercegovina neka Juzna Bosna itd itd.
Jos razumim strance ma jebe se njima kako ce to zavrsiti, para ide mandati dolaze, iskreno pase im sta to otezu, ali i oni moraju uviditi da tako vise neide.
Ako nista nece im imat vise ko vracat kredite.....

Evo ti jedna poslastica, ocito je komicno interpretirana
al ako citas izmedju redova puno toga govori:
http://drmaj.ba/objavljen-tajni-tele...brate-pomagaj/

A gledaj ovo:
http://www.youtube.com/watch?v=Apk9NyPv5Ro
Pa ovo:
http://www.republikainfo.com/index.p...otcjepljivanju

Zadnje uređivanje realist : 27.10.2014. at 21:52.
realist is offline  
Old 28.10.2014., 11:50   #98
Svi smo se tu slozili da BH nemoze ukoliko se zeli rjesenje
gurati kao neka anacionalna drzava i vrsiti podjele prema nekim regionalnim centrima,
ovo bi doslo do znacaja jedino da je BH bogata,demokratska i uredjena drzava,
sa nacionalnim identitetom niskog inteziteta.
Posto to nije ovo se komotno moze odbaciti kao LOSA I OPASNA ideja.

Ajmo napraviti jedan test moguceg rjesenja, da samo ne mlatimo praznu slamu.
Uzmimo jedan pokusaj plana koji je ponudjen Hrvatskoj(na srecu nasu nije ni razmatran) a to je Z4.
Ubacimo Z4 formulu u BH pitanje. Pa da vidimo sta dobijamo.
Posto je to okvirno bio medjunarodni plan mislim da je onda takav moguc i u BH. Zasto ne??

Pocetne cinjenice, BH se sastoji od 3 ravnopravna dijela:
Hrvatske republike Herceg Bosne
Republike Srpske
Bosnjacke Republike

I
Oni bi bili samostalni entiteti u sklopu Bosne i Hercegovine ali bez medjunarodnog subjektiviteta.
Subjekti bi imali:
-predsjednika
-vladu
-sve vrste sudova
-policiju

Imali bi potpunu autonomiju na podrucjima:
-gospodarstva,
-socijalne politike,
-kulture,
-oporezivanja,
-turizma,
-energetike,
-zaštite okoliša itd.
-mogućnost održavanja međunarodnih veza i sklapanja međunarodnih ugovora (osobito sa Hrvatskom ili Srbijom ili.... na području obrazovanja, kulture i turizma).

II
Zajednicke nadleznosti na nivou Republike Bosne i Hercegovine(ala ovog trojnog predsjednistva)
-zajednicka vojska
-zajednicka valuta(tu sam jedino promjenio iz Z4)
-vanjski poslovi
-medjunarodna trgovina
-drzavljanstvo
-i sve one zajednicke institucije koje trebaju saveznoj vladi
Postojali bi izbori za Predsjednika BH, premijera,zajednicku skupstinu....i svi entiteti sudjeluju.

Sta nam ovo donosi:
-vrlo visok stupanj autonomije i zadovoljavanje nekih "drzavotvornih zelja"
-mogucnost da regije kao veci stupanj autonomnosti sudjeluju u POVLACENJU
sredstava iz predpristupnih fondova i kao takve se razvijaju...
-opet postoji zajednicka drzava koja ima medjunarodni kredibilitet.
-smanjene nacionalne tenzije
-svaki narod ima mogucnost razvoja i kreiranja svoje politike(nema vise krivi ovi i oni)

Naravno ovo je igra,simulacija, al ovo je samo jedan pokusaj
da se sagledaju stvari iz drugog kuta djelovanja.
Ponavljam BH NIJE SPREMNA da bude neka poluumjetna razbucana drzava
gdje ce Livno Posusje i Trebinje,Ljubinja biti jedan zajednicki administrativvan dio.......
Jednostavno je to pogresno i opasno.

Po meni i Hrvatska kao i Srbija moraju aktivnije zagovarati jedno ovako konkretnije rjesenje
ako zele od sebe odmakniti tempiranu bombu zvanu REGIONALNA BOSNA.
Mislim da je ovo jedan od najvecih Hrvatskih geostrateskih interesa do sada.
Je ,bitno je i EU,i NATO i kriza ali ovo je tu pa je tu,i sa losim potezima naslanjas problem na ledja.

Sta kazete na ovo?????
Nemojte gledati svako slovo ,ovo je onako nabacano i nepovezano al bitna je globala , poanta.
Koje su manjkavosti a koje prednosti ove ideje.????

Naravno suprotno od ovoga je stvaranje nekih 4-5 giga regija
di bi npr.Jajce,Bihac i Banja Luka bili jedno, pa Mostar,Trebinje drugo....Busovaca,Vitez,Kakanj,Zenica trece ....itd..itd....

Zadnje uređivanje realist : 28.10.2014. at 12:20.
realist is offline  
Old 29.10.2014., 00:46   #99
Federacija bi bilo logično rješenje.
Mislim da bi svi bili za to ali ih je istovremeno i strah jer se stvaraju granice, daje se neki minimum međunarodnog nastupa i onda bi BiH se mogla sama podijeliti. Opet bi se vratili da bi bila pocijepana između Srbije i RH ili čak i realnije između srba i bošnjaka.
I bez ikakvih uvreda ikome ali s obzirom na srbski imperijalizam koji je konstanta zadnjih 100g. nebi to krenulo na dobro.

Uglavnom za tako neke teoretski super ideje jednostavno realnost na terenu je da kad su ljudi gladni kruha strasti su visoke, povijest ratovanja svježa nema tu neke logike i razuma. A imaš ideologiju sukoba 3 vjere. I to pod uvjetom da bi se ikad mogli dogovoriti oko granica federalnih jedinica. Već bi tu zapelo. Da imaju standard na nivou Rh ili 2x veći to bi sve išlo puno lakše.
Rješenje za BIH ja nevidim. Jedino da uđu u EU a da bi to napravili trebat će im xy godina.

Pozitivno je da se nešto i gleda i priča i politika se uključuje i imaju više informacija pa na kraju i puno pametnijih ljudi ima a i onih koji se tim bave dugi niz godina. Jednostavno kako sam već i rekao ja rješenje ne vidim, jedino mogu vidit dosta potencijalnih problema u svakoj ideji ponuđenoj
Osobno, uzeo bi hrpu i hrpu para (EU para) i samo bacao u BiH. Jedino što ti ostaje kad neznaš što napraviti
noname23 is offline  
Old 29.10.2014., 01:43   #100
Slažem se s ovim gore.
Po meni, idealni scenarij s najmanje konflikta u svojoj provedbi uključuje dugotrajnu edukaciju stanovništva u smjeru razvijanja tolerancije između tri vjere/nacije. Da se zadrže identiteti i samobitnost svakog od njih, no da se to ne reflektira na teritorijalne secesionizme. No to je jako nesiguran posao, sa ogromnim ulaganjima i neizvjesnim dobitkom, i bojim se neprikladan za balkanske uvjete.
Ponajprije što je temeljna prepreka u tom upravo ta nesretna Republika Srpska.

@realist
Dao si okvir uređenja države. Kažeš da se uhvatimo konkretnoga, bez mlaćenja slame, no vidiš i sam gdje god okreneš i što god zacrtaš u podjeli između savezne i entitetske razine evo problema koje se ne može premostiti i koji generira metastaze na sve resore oko sebe.
Uvijek će dolaziti do situacije, dok god postoje geopolitički animoziteti i suprostavljenosti na višoj razini (bilo na relaciji ZG-BG, ili Washington-Moskva), da će u demokratskom uređenju predstavnici jedne nacije BiH sabotirati onu drugu i djelovati kao zastupnici svoje matice.
Nisam toliko obraćao pažnju na perspektive uređenja BiH, pa vjerujem da mi po tom pitanju mnoge stvari promiču. U tom smislu, jednostavno ne vjerujem da bi dao neki kvalitetan doprinos raspravi u tom smjeru pa nemam namjeru ni kontrirati tvojim navodima, koje cjenim kao trezveno i kreativno promišljenje.
Razradi ti koncept, mi ostali (ako ostane ekipa koja se zasad javljala) ćemo pratiti.

No da se osvrnem malo na tvoju podjelu. Ne na možebitne nedostatke, već više na to da je svako izvršenje podjele ovlasti Pandorina kutija. Recimo, vanjska politika. Praktički ju je nemoguće ni približno predvidjeti kao jedinstvenu u ovim uvjetima jer kao što je gore kolega istaknuo, neminovno je razvučena između interesa Zagreba i Beograda. U nekom hipotetskom slučaju, Zagreb bi ka Zapadu, Beograd Rusiji, Bošnjaci nešto od toga ili treće. Kakav stav u tom nudi Sarajevo, ako dvojica onom trećem podmeću klipove pod noge. Sarajevo je paralizirano i tu onda nema govora o jedinstvenom stavu.
S tim u paketu dolazi i međunarodna vanjska trgovina, da ne spominjem vojsku kojoj ogroman uteg oko noge predstavlja sustavno odbijanje RS da se izjasni pozitivno o orijentaciji BiH prema NATO paktu dok god je Rusija kontinentalno jak igrač.
Najlakše bi bilo sve naštelati na neutralno, i tako kuburiti na međunarodnoj sceni. No to u BiH imaju i danas, i bez promjena.

Na entitetskoj razini, s druge strane, a za Hrvate konkretno (ili Bošnjake gdje su manjina), stavljanje potpune kontrole entitetskih vlasti nad kulturnom, socijalnom i obrazovnom politikom entiteta vodi nedvojbeno marginalizaciji manjinskog naroda jer ne vjerujem da će se u slučaju reorganizacije BiH na načelu tri nacionalne republike bilo koji od tri naroda zadovoljiti ustupanjem svog prostora manjini, samim tim što alibi za to ima u postojanju "svoje" nacionalne republike.
To izravno udara na kulturološki, a tako i fizički opstanak Hrvata u srednjoj Bosni npr., kao najraspršenijeg primjera jedne etničke zajednice u predominantno stranom (tj sve izraženije islamskom) okruženju.

Ovo ispada kao hvatanje za detalje, no samo hoću naglasiti (što je opće poznato manje-više) da se u svakom rješenju glede BiH mogu naći zamke koje rađaju konflikte na razinama državnog upravljanja, i onda su odluke koje se donose na najvišim razinama, da prostiš, za ku***.

Naravno, najsavršenije bi bilo kao što se radilo u prošlosti (Grci i Turci npr), prisilnim "humanim preseljenjem" ublažiti nacionalno-vjersku heterogenost prostora (osobito se ovo odnosi na današnju Federaciju), povući nove crte i stvoriti tri homogene zone bez "rupa". Što bi reka Staljin "nema ljudi - nema ni problema", i imaš gotov proizvod. Jasno, to je danas nemoguće i zamisliti.
Ali, ako stvari ostanu kakve jesu, možda sam protok vremena učini svoje u tom pravcu.

realist, stvarno ne znam što i kako konkretno napisati o Bosni, a da bude kratko u par crta, jasno i da drži vodu (naravno, da ne bude na tragu budalaštine gdje se npr. Hercegovinu administrativno preimenuje u Južnu Bosnu ili slično)
žalac_1 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:18.