Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2017., 08:12   #3141
Quote:
Slovenc24 kaže: Pogledaj post
Koje imamo mi budale na vlasti. Cijela Europa kaže da je to stvar između nas i Hrvata a oni naši šalju neka pisma u Bruselj. Mi bi mogli igrati na kartu međunarodnog pritiska ako bi imeli cijelu međunarodno skupnost na našoj strani ali nemamo tako da odpadne.

Ali ipak ja mislim da je ova propala arbitraža jedan korak naprijed u rešavanju ove granice i da izboljšamo odnose.

Svi znamo da je bio jedini razlog ovog graničnog problema to što smo mi htjeli stik sa otvorenim morom. A to nam po međunarodnim zakonima ne pripada, pa smo onda dobili arbitražoali čak oni nama ga nisu dali, daobili smo samo stik prek hrvatskih voda. Tako da ono što smo htjeli nismo dobili i granica u Piranskom zalivu je bila nama važna smo zbog stika. Ako se pita naše ribare(onih par njih) oni uopšte ne love u Piranskom zalivu.

Tako da nama mislim da je dosta svejedno ako ide granica po sredini, stika sa međunarodnim vodama nemamo. Ali na kopnem ima sela koja bi radije ostala pod Slovenijom. Kako ja znam to su Razkrižje.

Pa ja mislim da bi mogli razgovarati sa Hrvatima in da se postiže dogovor da ide granica po sredini zaliva a Razkrižje ide pod Slovenijo. I to bi bio nov dogovor, jer arbitraže neče Hrvatska nikad poštovati a ja mislim da bi mi mogli dobiti bolje riješenje granice nego to što smo dobili sa ovo arbitražo.

Erjavec je pa budala, stvarno mi nije jasno kako može taj čovijek još uvijek biti u vrhu slovenske politike.
Drago mi je vidjeti, da ima slovenskih forumaša koji razmišljaju racionalno. Bojim se, da su takvi kao ti u Sloveniji manjina.

Prvo općenito, kopnena granica za većinu ljudi koji uz nju žive ne predstavlja problem - i do sada su živjeli tamo. Dapače, ima pograničnih općina, koje unatoč žici na granici odlično surađuju.

Prvo, crta sredine je bila granica u vrijeme osamostaljenja. Dakle vračanje na crtu sredine nije nikakav slovenski ustupak - naravno, uz pretpostavku da ne priznajemo pravorijek AS-a.
Glede Razkrižja i nelogičnosti granice na Žumberku (granica prolazi kroz dvorišta), moguće je rješenje zamjenom teritorija, ali takvo rješenje ne može ponuditi nikakva arbitraža, nego samo dogovor dviju država.

Najbolje rješenje je da Hrvatska čim prije uđe u Schengen - tada granice na takvim mjestima postaju praktički nevidljive.

No osnovni preduvjet za takva rješenja je u slovenskoj politici. Pri tome je (slovenski) problem, da su uskoro izbori, a sve stranke pokušavaju baš na pitanju granice dobiti podršku birača.

Primjer su ti najnovije izjave slovenskih političara o provedbi presude AS-a "na silu". Je li "na silu" uklonjena žica na dijelovima koji su i po presudi u Hrvatskoj? Je li Slovenija "na silu" povukla vojsku iz vojarne na sv. Geri?
Bojim se da nije, dakle niti Slovenija ne priznaje odluku te kompromitirane arbitraže, odnosno želi provesti samo one dijelove koji su joj dodijeljeni.

PS. Zna li netko je li kod Razkrižja, na Žumberku (i na sv. Geri) također postavljena žica? Ako je, gdje prolazi?
__________________
Ignore: - Sizif -, saugaro, Sotto Voce, kalinin, bleso
Bodul2a is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 08:14   #3142
Quote:
Bhakti kaže: Pogledaj post
Zašto, Erjavec je svojom glupošću nama pomogao da izađemo iz ove kompromitirane arbitraže. Njemu treba podići spomenik u Savudriji. Da ga negdje vidim ja bih ga počastio Teranom i ribom.
Ribom list, onom koju naši ribari love uz crtu sredine, te školjkama, koje opet naši školjkari uzgajaju na našoj polovici.
__________________
Ignore: - Sizif -, saugaro, Sotto Voce, kalinin, bleso
Bodul2a is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 10:12   #3143
Quote:
Slovenc24 kaže: Pogledaj post
Koje imamo mi budale na vlasti. Cijela Europa kaže da je to stvar između nas i Hrvata a oni naši šalju neka pisma u Bruselj. Mi bi mogli igrati na kartu međunarodnog pritiska ako bi imeli cijelu međunarodno skupnost na našoj strani ali nemamo tako da odpadne.

Ali ipak ja mislim da je ova propala arbitraža jedan korak naprijed u rešavanju ove granice i da izboljšamo odnose.

Svi znamo da je bio jedini razlog ovog graničnog problema to što smo mi htjeli stik sa otvorenim morom. A to nam po međunarodnim zakonima ne pripada, pa smo onda dobili arbitražoali čak oni nama ga nisu dali, daobili smo samo stik prek hrvatskih voda. Tako da ono što smo htjeli nismo dobili i granica u Piranskom zalivu je bila nama važna smo zbog stika. Ako se pita naše ribare(onih par njih) oni uopšte ne love u Piranskom zalivu.

Tako da nama mislim da je dosta svejedno ako ide granica po sredini, stika sa međunarodnim vodama nemamo. Ali na kopnem ima sela koja bi radije ostala pod Slovenijom. Kako ja znam to su Razkrižje.

Pa ja mislim da bi mogli razgovarati sa Hrvatima in da se postiže dogovor da ide granica po sredini zaliva a Razkrižje ide pod Slovenijo. I to bi bio nov dogovor, jer arbitraže neče Hrvatska nikad poštovati a ja mislim da bi mi mogli dobiti bolje riješenje granice nego to što smo dobili sa ovo arbitražo.

Erjavec je pa budala, stvarno mi nije jasno kako može taj čovijek još uvijek biti u vrhu slovenske politike.
I ja uz kolegu Bodula pozdravljam jedno rezumno i dobronamjerno razmišljanje, usmjereno prema rješenju spora i nastavka dobrosusjedskih odnosa koji su vladali desetljećima i stolječima.
Nije mi bliska problematika kopnenen granice ali sam siguran da bi najbolja rješenja postigli stanovnici tih pograničnih naselja.
Dobro poznajem savudrijske ribare , to su umjereni i razumni ljudi , kojima niej do izazivanja incidenata, nego do rada i dobrog suživota sa kolegama slovenskim ribarima .
Siguran sam da bi riubari obvje države u međusobnim razgovorima pronašli najbolje rješenje.
Stoljećima i desetljećima zajednički su ribarili u cijeloj Savudrijskoj vali ili Piranskom zaljevu i mislim da nebi bio problem ni jednoj strani da se to i dalje nastavi.
Tako bi ribari tog područja mogli ribariti po svojim ustaljenim uzancama, koje su nadživjele sve dosadašnje države, koje su u pravilu svojim podjelama i političarskim igricama unosili nemir i nered u stoljetne odnose.

Smatram da bi stoljetni susjedi našli najbolje rješenje a sitne nesuglasice riješili na redovnim sudovima , daleko nižeg nivoa o AS i bet velike medijske pompe.
Za sve ove probleme su najviše krivi političari, jer ne bore se oni za interese tamošnjeg stanovništva i ribara, nego kao što je pravilo , za svoje interese,

Tu žgfadiju, jedne i druge strane trebalo bi udaljiti iz bilo kakvih rješenja a parlamenti bi samo trebali potvrditi ono što lokalno stanovništvo dogovori.

Oni a e političari će tamo živjeti i snositi životne nedaće i dijeliti dobro i zlo koje život i suživot donosi.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 10:52   #3144
Isprike, fulao sam godinu, naime radi se o referendumu tj.plebiscitu iz 1920 godine: Wikipedija.

Karta glasovanja [u zoni A 70% stanovništva govorilo je slovenskim jezikom].

Glasovanje je naravno tajno, pa se ne zna sa sigurnoscu koliko koruskih Slovenaca je glasovalo za ostanak u Austriji, ali da su svi glasovali za Sloveniju, pripali bi Sloveniji i danas bi SLO bila za trecinu veca i respektabilna nacija od cca. 3 miliona zitelja i svakako ne bi zalili niti za Trstom niti za Mirnom.

Poanta ovoga je da je Slovenski narod u Koruskoj pokopao nacionalisticke ambicije o velikoj drzavi, koja bi potencijalom, snagom i velicinom bila u rangu jedne CRO.

Dobro sam se nasmijao, forumas PCM:
Quote:
Slovenci su klasičan primjer "bad losera".
Uvijek inzistiraju na budalaštinama još jače i onda dobiju po nosu još jače.


Kranjski Janez i Slovenc24
__________________
~Ako drugog poštuješ, za sebe ne brini ~ Tvrdoglavost je pokazatelj manjka inteligencije ~ Najveci kultorocid u 21. stoljecu, nije Palmira: youtu.be/JZu2zqFE_gI

Zadnje uređivanje Hunter! : 22.07.2017. at 11:12.
Hunter! is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 12:13   #3145
Quote:
Bodul2a kaže: Pogledaj post
Ribom list, onom koju naši ribari love uz crtu sredine, te školjkama, koje opet naši školjkari uzgajaju na našoj polovici.
prefina riba, meni jedna od najboljih uopće
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 13:08   #3146
Više velikih članica koje su među osnivačima unije očekuje od Hrvatske da će poštovati i implementirati presudu kao dio međunarodnog prava, što je bit europske pravne kulture, navodi u subotu u komentaru ljubljansko "Delo", vodeći slovenski dnevnik.

Premda je Europska komisija na početku pokazivala znakove oklijevanja, Bruxelles je na kraju ipak nastupio s jasnim stajalištem jer je temelj EU da djeluje kao zajednica prava u kojoj su odnosi regulirani zajendičkim pravilima i načelima, tvrdi u komentaru "Delov" dopisnik iz Bruxellesa Peter Žerjavič.

On tvrdi da je došao do zapisnika zasjedanja zadnjeg kolegija Europske komisije "iz kojega je jasno da se odluka arbitražnog suda ne tretira kao marginalna tema i da se to tiče same esencije Europske zajednice".

To znači, navodi komentator slovenskog lista, da arbitražni pravorijek više uopće ne može biti razmatran kao bilateralno pitanje. Istina, međunarodno i europsko pravo nemaju svoju policiju koja bi države prisilila da poštuju takve odluke. No, za one države koje se ponašaju poput Hrvatske, a same su često ovisne o odlukama Komisije, postoje neformalni, ali vrlo učinkoviti instrumenti pritiska", navodi "Delo".

"Poštovanje arbitražne odluke mnogo je šire pitanje od graničnog spora, pa se čini da je Hrvatska sada stisnuta u kut i da joj treba strategija za izlazak iz faze koja zapravo znači negiranje realnosti. U takvoj će situaciji morati sama presuditi kada će odustati od tvrdoglavosti i ponašanja koje joj samo donosi štetu", napominje slovenski komentator.


Slovenski političari zadnjih dana zaoštravaju retoriku poručujući Hrvatskoj da će morati pristati na implementaciju presude arbitara donesenu 29. lipnja i da Ljubljana nije spremna razgovarati o bilateralnom rješenju
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 13:18   #3147
Slovenci(političari) su zaribali, to dobro znadu i sad se žale svi oko sebe, a mogu jedino EU točnije Njemačkoj koja je iovako na njihovoj strani, međutim ne mogu ništa osim toga...Budimo realni ovo je sukob i EU te SAD-a gdje je svatko odabrao svoju stranu i dok god su Ameri tu rekli svoj stav Njemci i ostatak EU mogu samo gledati...Mi smo inače u povijesti uvijek birali krive strane, no ovaj put smo moguće uboli.
EU ima hrpu problema, Mađari,Slovaci,Česi i Poljaci je ne šljive ni 5%, Britanci iz te iste bježe, Grci kako im volja pa stvari okreću sebi u korist, Austrijanci šalju vojsku prema Italiji u toj zajednici solidarnosti, a Slovenski političari se nadaju da će im ta ista EU rješiti problem sa nama...Je znaš kako
arizin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 13:22   #3148
Sloveniji morska granica nije relevantna prvenstveno zbog ribolova. Težko vjerujem, da je Hrvatskoj od vitalne važnosti ribolov lista u piranskom zaljevu pa i to, da savudrijski ribari toliko zavise baš od tih nekoliko sto metara u tom zaljevu. Neznam na koji način, ali što se mene tiće, neka se savudrijskim ribarima da i neka koncesija za lov lista do sredine zaljeva.

Ali ono što Slovenc24 piše, stvarno ne dolazi u obzir i to je izključivo njegovo mišljenje. Skoro nitko u Sloveniji ne bi bio spreman na granicu po sredini piranskog zaljeva. Arbitražni sud je kod razgraničenja u zaljevu spominjao najmanje 2 važna kriterija, zašto je zaljev razgraničio na crti Rt Madona- Savudrijski rt u omjeru 3:1; a postoji i populacijski kriterijum - na hrvatskoj obali zaljeva skoro nema stalnih stanovnika i nema nekih tradicionalnih naselja, a na slovenskoj strani sa gradom Piranom skupa preko 10.000 stanovnika.

Nije ni objektivna istina, da je arbitraža propala. Neka oni, koji tako misle, pitaju europsku komisiju ili u Berlin ili u Beč, jeli stvarno propala, pa će jim biti onda možda jasnije.

U Sloveniji ima poprilično onih, koji bi htjeli, da je arbitraža propala. ( Ali nemaju parlamentarne večine, čak ni opozicijska SDS, koja je jako kritična do sadržaja odluke, nije dosada zauzela stav o neprihvačanju rezultata arbitraže.) Ali to su skoro samo oni, koji su uvjereni, da je Slovenija na arbitraži mizerno prošla. Npr. dogovor Drnovšek-Račan je Sloveniji zacrtao oko 30% više teritorialnog mora i direktni kontakt sa međunarodnim vodama. Pa ne tako rijetkima u SLO ni onaj nije bio dovoljno dobar.

Razgraničenje na moru, kakvog je postavila arbitraža, je realistično i solidno. Za maksimaliste naravno neprihvatljivo. Na bilateralan način dogovor o granici na moru očito jednostavno ne bi bio moguč.
kranjski janez is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 13:38   #3149
Sve ovo sto su nasi politicari (sa izuzetkom Racana) odigrali sa Slovenijom oko ovog spora je za cistu peticu i valjda jedna od rijetkih politickih "borbi" koju su odradili 1/1.

Da sumiramo, unatoc teskim pritiscima od strane SLO, ipak smo usli u EU potpisavsi pristanak na arbitrazu (Kosor, a prethodno Sanader zbog nemogucnosti dogovora odstupio). Nakon sto Slovencima ni nevjesti termin "junction" nije 100% garantirao izlaz na otvoreno more, odlucili su se na "balkansku taktiku" korupcije arbitraznog suda i muljaze. Kad je to izaslo na vidjelo, Hrvatska je hitno izasla iz arbitraze ostavivsi Sloveniju da se koprca u svojim lazima. Kad je konacno i stigla arbitrazna odluka stigao je hladan tus za Slovence - "dobili" su nesto slicno onome sto im je davno nudio Tudjman, a puno puno manje od onog sto im je Racan bio voljan ponuditi.

Bottom line:
Mi smo u EU, nasi brodovi i dalje na sredini Piranskog zaljeva, imamo potporu SAD i VB te dijela EU. Oni imaju potporu Njemacke i takodjer dijela EU, ali dugorocne mogucnosti pritiska na nas nisu velike. I da, njihovi brodovi su i dalje tamo gdje su bili, ni metra na nasoj strani
Mi smo svoj cilj u ovom sporu ostvarili (ulazak u EU i zadrzavanje aktualne situacije na moru), Slovenci nisu (niti Piranski zaljev niti izlaz na otvoreno more).

Uglavnom bravo i za Tudjmana, Kosor, Milanovica, Plenkovica. Sve je dobro - sto se dobro svrsi.

P.S. Podsjetnik Slovencima da su sve mogli rijesiti jos s Tudjmanom uz minimum "zle krvi" sa obje strane. Lijepo je imati veliki apetit, ali jos je bolje imati mjeru u svemu.

Poslano sa mog VTR-L09 koristeći Tapatalk
__________________
Fact of the month: Hrvati u BiH izvoze vise od cijele Crne gore, proizvode vise struje, i dvostruko su brojniji od etnickih Crnogoraca u CG.
PCM is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 14:00   #3150
Quote:
kranjski janez kaže: Pogledaj post
Sloveniji morska granica nije relevantna prvenstveno zbog ribolova. Težko vjerujem, da je Hrvatskoj od vitalne važnosti ribolov lista u piranskom zaljevu pa i to, da savudrijski ribari toliko zavise baš od tih nekoliko sto metara u tom zaljevu. Neznam na koji način, ali što se mene tiće, neka se savudrijskim ribarima da i neka koncesija za lov lista do sredine zaljeva.

Ali ono što Slovenc24 piše, stvarno ne dolazi u obzir i to je izključivo njegovo mišljenje. Skoro nitko u Sloveniji ne bi bio spreman na granicu po sredini piranskog zaljeva. Arbitražni sud je kod razgraničenja u zaljevu spominjao najmanje 2 važna kriterija, zašto je zaljev razgraničio na crti Rt Madona- Savudrijski rt u omjeru 3:1; a postoji i populacijski kriterijum - na hrvatskoj obali zaljeva skoro nema stalnih stanovnika i nema nekih tradicionalnih naselja, a na slovenskoj strani sa gradom Piranom skupa preko 10.000 stanovnika.

Nije ni objektivna istina, da je arbitraža propala. Neka oni, koji tako misle, pitaju europsku komisiju ili u Berlin ili u Beč, jeli stvarno propala, pa će jim biti onda možda jasnije.

U Sloveniji ima poprilično onih, koji bi htjeli, da je arbitraža propala. ( Ali nemaju parlamentarne večine, čak ni opozicijska SDS, koja je jako kritična do sadržaja odluke, nije dosada zauzela stav o neprihvačanju rezultata arbitraže.) Ali to su skoro samo oni, koji su uvjereni, da je Slovenija na arbitraži mizerno prošla. Npr. dogovor Drnovšek-Račan je Sloveniji zacrtao oko 30% više teritorialnog mora i direktni kontakt sa međunarodnim vodama. Pa ne tako rijetkima u SLO ni onaj nije bio dovoljno dobar.

Razgraničenje na moru, kakvog je postavila arbitraža, je realistično i solidno. Za maksimaliste naravno neprihvatljivo. Na bilateralan način dogovor o granici na moru očito jednostavno ne bi bio moguč.
A da vi malo testirate relanost na Međunarondom sudu za pravo mora u Haburugu? Jedino tamo postoji realnost, ali vi ne želite suočavanje s njom.
Ovo što se dobili arbiražom dobili ste prljavim ucjenama i korpucijom.
Dajte priznajte sami sebi da ste prljavi ucjenjivači.
Ucjena je bila vaš nacionalni konsezus i zato su mi ovi naši kmetovi koji mantraju o izgubljenom prijateljtstvu još smješniji od vas.
Nema sa janezima ništa na prijateljskoj bazi.
Kada meni neki Janez pita kao doći do nekog sela, ja mu uredno kažem, 10€ za info.
Trebaš 10 litara vode jer ti je pukla cijev i nemeš vode za piće? 30€.
Stao si bez benzina na cesti? 100€ prijevoz do benzinske i nazad.
Sve naplaćujem, a na molbe odgovoram sa ili plati ili odjebi.
Sa janezima treba po slovenski.
cave troll is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 14:10   #3151
Quote:
PCM kaže: Pogledaj post
. Nakon sto Slovencima ni nevjesti termin "junction" nije 100% garantirao izlaz na otvoreno more, odlucili su se na "balkansku taktiku" korupcije arbitraznog suda i muljaze. Kad je to izaslo na vidjelo, Hrvatska je hitno izasla iz arbitraze ostavivsi Sloveniju da se koprca u svojim lazima.

Mi smo u EU, nasi brodovi i dalje na sredini Piranskog zaljeva, imamo potporu SAD i VB te dijela EU. Oni imaju potporu Njemacke i takodjer dijela EU, ali dugorocne mogucnosti pritiska na nas nisu velike. I da, njihovi brodovi su i dalje tamo gdje su bili, ni metra na nasoj strani
Mi smo svoj cilj u ovom sporu ostvarili (ulazak u EU i zadrzavanje aktualne situacije na moru), Slovenci nisu (niti Piranski zaljev niti izlaz na otvoreno more).
Ova tvoja interpretacija i tko tu ispada Balkanac, je jako neobjektivna i neuvjerljiva. Ako je nešto tu stvarno balkansko, onda je balkansko nepoštivanje međunarodnih dogovora, odluka međunarodnih sudova i međunarodnog prava. "Izlazak" iz arbitraže i arbitražnog sporazuma je takav balkanski čin, jer je bio unilateralan, nije bio akceptiran ne sa strane arbitražnog suda, a nije ga potvrdila kao pravedan odnosno prihvatljiv ni jedna međunarodna sudska ili druga instanca. Čak se na nikoga Hrvatska nije obratila, pozivajući se na bečku konvenciju, da bi to u skladu sa međunarodnim pravom riješila. Govor o "korupciji" arbitražnog suda je isto nepristojna balkanska insinuacija za hrvatsku unutarnju propagandnu potrebu, nigdje dokazana i nigdje prihvačena.

Dalje - nije EU podijeljena oko valjanosti presude arbitražnog suda, nego je oficielni stav EU jedino stav njezine komisije i taj stav je iznio dopredsednik komisije Jan Timmermans, a prije nekoliko dana ponovno pravna služba ove iste komisije. Arbitražna odluka je za EU kao cijelinu dio važečeg međunarodnog prava i bilo šta drugo je za EU van diskusije.

Nema ni jedne izjave USA ili GB, koja bi podržala "izlazak" Hrvatske iz arbitražnog procesa, a kamoli izričito neprihvačanje arbitražne odluke. Ako bi bila jedna direktna takva izjava, a da sam je ja previdio, onda je ti tu navedi! Čak da vas slučajno USA ili VB, koja je u statusu brexita, stvarno podržavaju u toj politici, mogli bi se pitati, u kojoj političkoj asociaciji se kao država nalazite.

Jeli ste savezna država USA ili ste članica EU? Iz koje blagajne vam dolaze milijarde eura godišnje, iz Washingtona ili iz Brusela? Tko od ovih vam obečava financirati pelješki most npr.? Ako bi se htjeli uključiti u schengensko područje, jeli to pitanje SAD ili VB ili se to odlučuje u Bruselu sa potrebnom suglasnošću svih članica Schengena? Na kojem kontinentu se Hrvatska nalazi? Na kojem planetu?
kranjski janez is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 14:21   #3152
Quote:
kranjski janez kaže: Pogledaj post
Ova tvoja interpretacija i tko tu ispada Balkanac, je jako neobjektivna i neuvjerljiva. Ako je nešto tu stvarno balkansko, onda je balkansko nepoštivanje međunarodnih dogovora, odluka međunarodnih sudova i međunarodnog prava.
O kavom međunarodnom suđu i pravu pišeš? Riječ je o ad hoc arbitražnom sudu koji je arbitrirao po narudžbi Slovenije, a koji je formiran zahvaljajući ucjenama.
Ajde napiši već jednom da ste prljavi ucjenjivači.
Da li ti je stvarno tako teško priznati istinu?

Quote:
"Izlazak" iz arbitraže i arbitražnog sporazuma je takav balkanski čin, jer je bio unilateralan, nije bio akceptiran ne sa strane arbitražnog suda, a nije ga potvrdila kao pravedan odnosno prihvatljiv ni jedna međunarodna sudska ili druga instanca.

Da li to podalspki Europejac nama Balkancima objašnjava da je korupcija europska norma.
I vidi vraga, arbitražni sud nija akceptirao činjenicu da su korumpirani.

Quote:
Dalje - nije EU podijeljena oko valjanosti presude arbitražnog suda, nego je oficielni stav EU jedino stav njezine komisije i taj stav je iznio dopredsednik komisije Jan Timmermans, a prije nekoliko dana ponovno pravna služba ove iste komisije. Arbitražna odluka je za EU kao cijelinu dio važečeg međunarodnog prava i bilo šta drugo je za EU van diskusije.

Nema ni jedne izjave USA ili GB, koja bi podržala "izlazak" Hrvatske iz arbitražnog procesa, a kamoli izričito neprihvačanje arbitražne odluke. Ako bi bila jedna direktna takva izjava, a da sam je ja previdio, onda je ti tu navedi! Čak da vas slučajno USA ili VB, koja je u statusu brexita, stvarno podržavaju u toj politici, mogli bi se pitati, u kojoj političkoj asociaciji se kao država nalazite.

Jeli ste savezna država USA ili ste članica EU? Iz koje blagajne vam dolaze milijarde eura godišnje, iz Washingtona ili iz Brusela? Tko od ovih vam obečava financirati pelješki most npr.? Ako bi se htjeli uključiti u schengensko područje, jeli to pitanje SAD ili VB ili se to odlučuje u Bruselu sa potrebnom suglasnošću svih članica Schengena? Na kojem kontinentu se Hrvatska nalazi? Na kojem planetu?
Sve OK, ali tebi treba biti jasno da većini populacije u RH više puca ona stvar za EU, Bruxelles, Schengen i slične rapadajuće lešine gdje je sigurnost ljudskih života sva manja i manja i gdje će uskoro u panici izlaziti iz kuća koliko će vas Arapi kokati gdje stignu.
Schengen? Ne hvala. Uskoro ćemo mi morati dizati zidove i postavaljati žice prema Schengenu.
cave troll is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 14:41   #3153
Quote:
kranjski janez kaže: Pogledaj post
Ova tvoja interpretacija i tko tu ispada Balkanac, je jako neobjektivna i neuvjerljiva. Ako je nešto tu stvarno balkansko, onda je balkansko nepoštivanje međunarodnih dogovora, odluka međunarodnih sudova i međunarodnog prava. "Izlazak" iz arbitraže i arbitražnog sporazuma je takav balkanski čin, jer je bio unilateralan, nije bio akceptiran ne sa strane arbitražnog suda, a nije ga potvrdila kao pravedan odnosno prihvatljiv ni jedna međunarodna sudska ili druga instanca. Čak se na nikoga Hrvatska nije obratila, pozivajući se na bečku konvenciju, da bi to u skladu sa međunarodnim pravom riješila. Govor o "korupciji" arbitražnog suda je isto nepristojna balkanska insinuacija za hrvatsku unutarnju propagandnu potrebu, nigdje dokazana i nigdje prihvačena.

Dalje - nije EU podijeljena oko valjanosti presude arbitražnog suda, nego je oficielni stav EU jedino stav njezine komisije i taj stav je iznio dopredsednik komisije Jan Timmermans, a prije nekoliko dana ponovno pravna služba ove iste komisije. Arbitražna odluka je za EU kao cijelinu dio važečeg međunarodnog prava i bilo šta drugo je za EU van diskusije.

Nema ni jedne izjave USA ili GB, koja bi podržala "izlazak" Hrvatske iz arbitražnog procesa, a kamoli izričito neprihvačanje arbitražne odluke. Ako bi bila jedna direktna takva izjava, a da sam je ja previdio, onda je ti tu navedi! Čak da vas slučajno USA ili VB, koja je u statusu brexita, stvarno podržavaju u toj politici, mogli bi se pitati, u kojoj političkoj asociaciji se kao država nalazite.

Jeli ste savezna država USA ili ste članica EU? Iz koje blagajne vam dolaze milijarde eura godišnje, iz Washingtona ili iz Brusela? Tko od ovih vam obečava financirati pelješki most npr.? Ako bi se htjeli uključiti u schengensko područje, jeli to pitanje SAD ili VB ili se to odlučuje u Bruselu sa potrebnom suglasnošću svih članica Schengena? Na kojem kontinentu se Hrvatska nalazi? Na kojem planetu?
Iako se ne pačam u ovu temu, pratim ju redovito i nevjerojatno koje količine retardluka si u stanju napisati.

Dakle, imaš na ovoj stranici kronologiju kako su stvari tekle, ja ću samo staviti dijelove:

"U tom pismu je podsjetila Arbitražni sud da je Slovenija već ranije pokušavala stvoriti pritisak na njegov rad i to 4. veljače 2013. kada je slovenski Parlament usvojio zaključak koji kaže da će, ukoliko Arbitražni sud ne donese odluku o teritorijalnoj vezi Slovenije s otvorenim morem, Slovenija smatrati da je takva odluka donesena suprotno mandatu Arbitražnog suda." Ako ovo nije dokaz balkanštine na slovenski način, onda si ti stari moj sve samo ne objektivan.

"Arbitražni sud je primio na znanje uvjeravanja Slovenije da ona nije imala nikakvih informacija o bilo kojem aspektu ishoda arbitražnog postupka te je provjerio i vlastite mehanizme zaštite povjerljivosti informacija, ne pronašavši nikakve propuste zbog kojih su informacije o ishodu arbitražnog postupka mogle biti otkrivene."

"Mediji, prvo u Srbiji pa potom i u Hrvatskoj, objavljuju tonske zapise i dijelove razgovora Jerneja Sekolca, člana Arbitražnog suda kojeg je imenovala Slovenija, i zastupnice Slovenije pred Arbitražnim sudom Simone Drenik. Njihovi razgovori otkrivaju razradu strategije o tome kako će utjecati na druge članove Arbitražnog suda i manipulirati sudskom dokumentacijom." Dakle, na Balkanu se ove stvari zovu laganjem, ne znam kako vi to u Sloveniji nazivate.

"Ministrica Vesna Pusić se pismom obratila Arbitražnom sudu izražavajući duboku zabrinutost Republike Hrvatske zbog javno otkrivenog skandaloznog ponašanja koje je bez primjera u praksi međunarodnih pravosudnih tijela i zbog čega su dovedeni u pitanje vjerodostojnost i zakonitost cijelog arbitražnog postupka, istovremeno tražeći trenutnu suspenziju arbitražnog postupka.

"Ministrica Vesna Pusić se pismom obratila prvom potpredsjedniku Europske komisije, gospodinu Fransu Timmermansu, obavijestivši ga o javno otkrivenom skandaloznom ponašanju člana Arbitražnog suda i zastupnice Slovenije te o reakciji Hrvatske prema Arbitražnom sudu. Pismo je na znanje upućeno i predsjedniku Europske komisije Jean-Claudeu Junckeru"

Ostatak tijeka događaja možeš i sam pročitati. Dakle, ti prozivaš Hrvatsku zbog balkanizma, a uopće se ne osvrćeš na postupke Slovenije u svemu tome. Plus, ti govoriš da je Hrvatska postupala balkanski, a Slovenija je posve nevina. Nevjerojatan si. Do sada sam te smatrao dobrim sugovornikom, ali od sada si samo najobičniji janez.
Ono što je bezobrazno u ovom slučaju jest ponašanje samog Arbitražnog suda. Da se radi o bilo kojim drugim zemljama tipa Njemačka, Francuska i sl., misliš da se ne bi napravilo isto što i Hrvatska? Postoje načini kako se izlazi iz bilo kojih sporova, zbog čega bi izlazak iz ovog bio balkanski čin? Arbitražni sud je kompromitirala Slovenija i onda taj isti sud donosi odluku da će imenovati nove arbitre i sve 5, idemo dalje.

Na kraju, sve je stvar politike. Bilo koja hrvatska vlada će pasti ako postupi po ovome sporazumu, vaša vlada zna da mora sada napraviti sve da pritisne Hrvatsku da postupi jer će to postati uteg svakoj daljnoj vladi. Pat pozicija. Na kraju će biti onako kako se velike slike dogovore, bog zna na koji način. No, govoriti da je u svemu ovome Hrvatska strana postupila "balkanski" ti je balkanština.
__________________
I believe in God, but the only man I am afraid of is Keyser Soze
Life is a road of many signs
Cika Strile is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 14:42   #3154
više zbog svih okolnosti nego zbog toga što je odluka arbitraže takva kakva jest, taj koji bi u hrvatskoj priznao arbitražu ne samo da bi završio s politikom nego bi morao selit iz zemlje. znači dragi slovenci, džaba sankcije, džaba pritisci, neće to ić bez popriličnog mita.

no, kako je to napisao i Slovenc24, čemu se dalje zapetljavat kad temeljni cilj nije ostvaren? odgovor na to pitanje je da i u sloveniji političko ozračje onemogućava da se postupa racionalno.
antifan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 15:05   #3155
Quote:
Cika Strile kaže: Pogledaj post
Iako se ne pačam u ovu temu, pratim ju redovito i nevjerojatno koje količine retardluka si u stanju napisati.

Dakle, imaš na ovoj stranici kronologiju kako su stvari tekle, ja ću samo staviti dijelove:

"U tom pismu je podsjetila Arbitražni sud da je Slovenija već ranije pokušavala stvoriti pritisak na njegov rad i to 4. veljače 2013. kada je slovenski Parlament usvojio zaključak koji kaže da će, ukoliko Arbitražni sud ne donese odluku o teritorijalnoj vezi Slovenije s otvorenim morem, Slovenija smatrati da je takva odluka donesena suprotno mandatu Arbitražnog suda." Ako ovo nije dokaz balkanštine na slovenski način, onda si ti stari moj sve samo ne objektivan.

"Arbitražni sud je primio na znanje uvjeravanja Slovenije da ona nije imala nikakvih informacija o bilo kojem aspektu ishoda arbitražnog postupka te je provjerio i vlastite mehanizme zaštite povjerljivosti informacija, ne pronašavši nikakve propuste zbog kojih su informacije o ishodu arbitražnog postupka mogle biti otkrivene."

"Mediji, prvo u Srbiji pa potom i u Hrvatskoj, objavljuju tonske zapise i dijelove razgovora Jerneja Sekolca, člana Arbitražnog suda kojeg je imenovala Slovenija, i zastupnice Slovenije pred Arbitražnim sudom Simone Drenik. Njihovi razgovori otkrivaju razradu strategije o tome kako će utjecati na druge članove Arbitražnog suda i manipulirati sudskom dokumentacijom." Dakle, na Balkanu se ove stvari zovu laganjem, ne znam kako vi to u Sloveniji nazivate.

"Ministrica Vesna Pusić se pismom obratila Arbitražnom sudu izražavajući duboku zabrinutost Republike Hrvatske zbog javno otkrivenog skandaloznog ponašanja koje je bez primjera u praksi međunarodnih pravosudnih tijela i zbog čega su dovedeni u pitanje vjerodostojnost i zakonitost cijelog arbitražnog postupka, istovremeno tražeći trenutnu suspenziju arbitražnog postupka.

"Ministrica Vesna Pusić se pismom obratila prvom potpredsjedniku Europske komisije, gospodinu Fransu Timmermansu, obavijestivši ga o javno otkrivenom skandaloznom ponašanju člana Arbitražnog suda i zastupnice Slovenije te o reakciji Hrvatske prema Arbitražnom sudu. Pismo je na znanje upućeno i predsjedniku Europske komisije Jean-Claudeu Junckeru"

Ostatak tijeka događaja možeš i sam pročitati. Dakle, ti prozivaš Hrvatsku zbog balkanizma, a uopće se ne osvrćeš na postupke Slovenije u svemu tome. Plus, ti govoriš da je Hrvatska postupala balkanski, a Slovenija je posve nevina. Nevjerojatan si. Do sada sam te smatrao dobrim sugovornikom, ali od sada si samo najobičniji janez.
Ono što je bezobrazno u ovom slučaju jest ponašanje samog Arbitražnog suda. Da se radi o bilo kojim drugim zemljama tipa Njemačka, Francuska i sl., misliš da se ne bi napravilo isto što i Hrvatska? Postoje načini kako se izlazi iz bilo kojih sporova, zbog čega bi izlazak iz ovog bio balkanski čin? Arbitražni sud je kompromitirala Slovenija i onda taj isti sud donosi odluku da će imenovati nove arbitre i sve 5, idemo dalje.

Na kraju, sve je stvar politike. Bilo koja hrvatska vlada će pasti ako postupi po ovome sporazumu, vaša vlada zna da mora sada napraviti sve da pritisne Hrvatsku da postupi jer će to postati uteg svakoj daljnoj vladi. Pat pozicija. Na kraju će biti onako kako se velike slike dogovore, bog zna na koji način. No, govoriti da je u svemu ovome Hrvatska strana postupila "balkanski" ti je balkanština.
Mogao bi vidjeti, u kojem kontekstu sam ja tu pisao o "balkanskom" postupanju. Nisam prije u diskusiji te rijeći upotrebljavao ja, mislim da nikada, ali me tu isprovocirao PCM. Slažem se, da stvar nije crno-bijela, nekoliko puta sam priznao potpuno neprihvatljivost ponašanja dvojice Sekolec-Drenik, pa nerijedko i našeg ministra vanjskih poslova.

A oko petorice arbitara u den Haagu naravno možemo si misliti svaki svoje, ali se jim ipak nemože tek tako na bazi svog subjektivnog viđenja oduzeti nadležnosti odlučivanja, koje smo jim i jedna i druga strana svojom voljom i svojim potpisom ispod međunarodnog dogovora stavili u ruke. To je kontra pravila vladavine prava.
kranjski janez is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 15:11   #3156
Dali smo im svojom voljem i pod pritikom slovanske blokade nadležnost odlučivanja, ali su namjerno izostavilo da je je arbitraža zasnovana na dobroj vjeri između strana. Vi ste svojim varanjem iznevjerili tu dobru vjeru.
Nije da je to bilo neočekivano jer vaš lopovluk, laganje i ucjenivanje prema Hrvatskoj vaš nacionalni konsenzus i bilo je samo pitanje vremena kad ćete biti uhvaćeni sa prstima u pekmezu.
Takvi ste i ne možete pobjeći od takvog ponašanja.
cave troll is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 15:19   #3157
Quote:
kranjski janez kaže: Pogledaj post
To je kontra pravila vladavine prava.
Ne, nije i nije mi jasno kako to tebi nije jasno. U ovakve sporove se ulazi i izlazi prema određenim procedurama. Mi smo svojim potpisom dali legitimitet AS-u. U slučaju da Slovenija nije zajebala stvar, a jest, onda bi naše nepriznavanje odluke bilo balkanski i sasvim bi opravdano bilo vršiti pritiske.

Drugo, kakvo subjektivno viđenje? Jesam ti lijepo naveo što se desilo, na linku imaš kronološki poredane događaje? Zbilja si neozbiljan. AS se ovdje ponaša kao HT prije dosta godina kada su ljudima stizali enormni računi za telefon pa su se ljudi žalili da nešto nije u redu. Onda je HT priopćio javnosti kako su oni proveli vlastitu, internu kontrolu i utvrdili da je sve ok i da su ljudi sami krivi za velike račune. Nakon pritisaka i vanjske kontrole se utvrdilo da to baš i nije tako pa su isplivale svakakve stvari.

Međunarodno pravo poznaje mehanizme u slučaju da nešto pođe po zlu kao što je u ovom slučaju. Te mehanizme je Hrvatska uporabila na način koji su propisani. Tvoji upisi da mi nikoga nismo obavijestili su prvo netočni jer jesmo, a drugo, šta treba ići okolo i trubiti "Ej, Slovenci su sjebali stvar, mi idemo van"?

Sve i da jesmo, ovdje se radi o politici. Realno gledajući, Slovenija nije dobila arbitražom ono što je htjela pa bi bio red da se ispuni obećanje da neće uvažiti odluku. No, kako rekoh, ovdje se samo radi o politici, političari će govoriti ono što moraju zbog svog ostanka na vlasti, a ne zato jer im je stalo. Ono što mene smeta u ovoj priči je ponašanje Slovenije u svemu tome. Sjebali ste stvar pa se sad vrši pritisak da se umanji ta činjenica. Znam da je napad najbolja obrana i to je u politici dopušteno, ali to ne negira činjenicu da ste time zagadili odnose. Na kraju će se desiti da ćete dobiti ono što vam se i prije nudilo, a sve se to moglo ranije desiti bez ovih gluposti.
__________________
I believe in God, but the only man I am afraid of is Keyser Soze
Life is a road of many signs
Cika Strile is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 15:33   #3158
Vec je puno puta ovdje obrazlozeno da presuda AS ne predstavlja obavezu u smislu medjunarodnog prava (za razliku od primjerice presude Europskog suda za ljudska prava u slucaju LJB), ali janez uporno ignorira takve upise i uporno ponavlja jedno te isto.

Bas je zabavno raspravljat s nekim takvim
Vaernim is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 15:46   #3159
Quote:
Cika Strile kaže: Pogledaj post
Sve i da jesmo, ovdje se radi o politici. Realno gledajući, Slovenija nije dobila arbitražom ono što je htjela pa bi bio red da se ispuni obećanje da neće uvažiti odluku. No, kako rekoh, ovdje se samo radi o politici, političari će govoriti ono što moraju zbog svog ostanka na vlasti, a ne zato jer im je stalo. Ono što mene smeta u ovoj priči je ponašanje Slovenije u svemu tome. Sjebali ste stvar pa se sad vrši pritisak da se umanji ta činjenica. Znam da je napad najbolja obrana i to je u politici dopušteno, ali to ne negira činjenicu da ste time zagadili odnose. Na kraju će se desiti da ćete dobiti ono što vam se i prije nudilo, a sve se to moglo ranije desiti bez ovih gluposti.
Ovo je bit i sustina cijele ove price.

Slovenija i Slo politicari vec 25 godina mantraju o dodiru s medjunarodnim morem, nisu htjeli ic na redovni sud samo zato jer su znali da tamo to ne mogu dobit, ucjenjivali su nas kod ulaska u EU da pristanemo na ovakvu arbitrazu, Slo parlament donio odluku da nece priznat presudu ako to ne dobiju, isli su varat u arbitraznom postuoku i uhvaceni su u varanju... i na kraju nisu dobili taj dodir. I cak nakon sto u oresudi jasno pise da nema dodira, Slo politicari na celu s MVP Erjavcem javno izjavljuju da su prakticki dobili to.

U tom kontekstu presuda AS je blago receno katastrofa za Sloveniju i totalni poraz. Dobili su prakticki isto sto su mogli dobit i na medjunarodnom sudu, mozda nesto malo veci dio zaljeva, ali to je u strateskom smislu nebitno.

I naravno da se Slo politicari ne mogu suocit sa stvarnoscu, trebali bi onda priznat pogresku i snosit posljedice, ali to ne ide tsko u politici.
Vaernim is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 16:13   #3160
Quote:
Cika Strile kaže: Pogledaj post
Ne, nije i nije mi jasno kako to tebi nije jasno. U ovakve sporove se ulazi i izlazi prema određenim procedurama. Mi smo svojim potpisom dali legitimitet AS-u. U slučaju da Slovenija nije zajebala stvar, a jest, onda bi naše nepriznavanje odluke bilo balkanski i sasvim bi opravdano bilo vršiti pritiske.

Drugo, kakvo subjektivno viđenje? Jesam ti lijepo naveo što se desilo, na linku imaš kronološki poredane događaje? Zbilja si neozbiljan. AS se ovdje ponaša kao HT prije dosta godina kada su ljudima stizali enormni računi za telefon pa su se ljudi žalili da nešto nije u redu. Onda je HT priopćio javnosti kako su oni proveli vlastitu, internu kontrolu i utvrdili da je sve ok i da su ljudi sami krivi za velike račune. Nakon pritisaka i vanjske kontrole se utvrdilo da to baš i nije tako pa su isplivale svakakve stvari.

Međunarodno pravo poznaje mehanizme u slučaju da nešto pođe po zlu kao što je u ovom slučaju. Te mehanizme je Hrvatska uporabila na način koji su propisani. Tvoji upisi da mi nikoga nismo obavijestili su prvo netočni jer jesmo, a drugo, šta treba ići okolo i trubiti "Ej, Slovenci su sjebali stvar, mi idemo van"?

Sve i da jesmo, ovdje se radi o politici. Realno gledajući, Slovenija nije dobila arbitražom ono što je htjela pa bi bio red da se ispuni obećanje da neće uvažiti odluku. No, kako rekoh, ovdje se samo radi o politici, političari će govoriti ono što moraju zbog svog ostanka na vlasti, a ne zato jer im je stalo. Ono što mene smeta u ovoj priči je ponašanje Slovenije u svemu tome. Sjebali ste stvar pa se sad vrši pritisak da se umanji ta činjenica. Znam da je napad najbolja obrana i to je u politici dopušteno, ali to ne negira činjenicu da ste time zagadili odnose. Na kraju će se desiti da ćete dobiti ono što vam se i prije nudilo, a sve se to moglo ranije desiti bez ovih gluposti.
Ali se ne može tek tako unilateralno izaći iz arbitraže plus sam arbitražni sporazum razglasiti nevažečim. Nemože, to je blef, ako se to čini.

Korektno je bilo, da ste se na arbitražni sud tužili zbog postupanja od Slovenije predloženog arbitra. Ni ja nisam znao, dali će arbitraža nastaviti rad ili će reći, u ovom sastavu nemožemo dalje, pa je dosadašnji postupak poništen. Ali čak u tom služaju arbitražni sporazum kao međunarodni akt ostaje na snazi. Neutralni arbitri u den Haagu su odlučili, nije Slovenija tako odlučila, da arbitraža sa osviježenim sastavom suda može krenut dalje do konačne odluke.

U međunarodno-pravnom pogledu Hrvatska ( barem zasada) ove arbitražne odluke nije ničim postavila pod upitnik, nijedna međunarodna institucija nije primila jedne same odluke ili čak samo stava, mišljenja, na koje bi se Hrvatska mogla pozivati u inatenju odluci arbitraže!
kranjski janez is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:53.