Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2013., 09:59   #1061
moja ima 2 god i mjesec dana, pocela je intenzivnije pricati oko drugog rodjendana. dosta rijeci joj je neispravno (npr tobogan je "togano") i sl, ali slaze recenice, zna imenovati da je nesto njeno ili tudje iako je to gramaticki neispravno (npr "mama oko" ili "mami oko" je mamino oko). zna odnose i pravilno ih koristi (tamo - tu, veliki - mali, gore - dolje). obzirom na vrsnjake u grupi manje prica, no ona je motoricki jako aktivna i mislim da joj je motorika (penjanje, skakanje, kolut unaprijed i tak to sve) jos uvijek "dominantnija" pa se ne brinem oko govora. jako.
no, ima jedna stvar koja me muci.
potvrda.
ja od svog dvogodisnjeg djeteta koje sad vec posve solidno prica do mjere da se s njom cak moze i razgovarati jos uvijek nisam dozivjela potvrdan odgovor. znaci, sto god pokusavala ili je pitala, od nje nisam dobila "da" ili "hocu". npr, "hoces li vode?" ona nikada ne odgovori potvrdno; tj ako zeli, onda ponovi za mnom "vode". u nekom razgovoru, bilo s nama, bilo s drugima, bilo sama sa sobom/igrackama ponekad kaze "aha", i ajde, pocela je u zadnje vrijeme potvrdno klimati glavom. ali na konkretno pitanje na koje bi trebala odgovoriti sa "da" ona nece. nece i nece.
jel netko imao slican slucaj? jel to faza (opcenito je u ruznoj TT fazi, puna je negativizma, sve je "ne" i prema svemu pruza otpor, strasno se lako razljuti i tak) ili je to nesto za zabrinuti se znaci, rijec "da" jos uopce, nikako i nikada, nije izasla iz njenih usta
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2013., 12:14   #1062
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
moja ima 2 god i mjesec dana, pocela je intenzivnije pricati oko drugog rodjendana. dosta rijeci joj je neispravno (npr tobogan je "togano") i sl, ali slaze recenice, zna imenovati da je nesto njeno ili tudje iako je to gramaticki neispravno (npr "mama oko" ili "mami oko" je mamino oko). zna odnose i pravilno ih koristi (tamo - tu, veliki - mali, gore - dolje). obzirom na vrsnjake u grupi manje prica, no ona je motoricki jako aktivna i mislim da joj je motorika (penjanje, skakanje, kolut unaprijed i tak to sve) jos uvijek "dominantnija" pa se ne brinem oko govora. jako.
no, ima jedna stvar koja me muci.
potvrda.
ja od svog dvogodisnjeg djeteta koje sad vec posve solidno prica do mjere da se s njom cak moze i razgovarati jos uvijek nisam dozivjela potvrdan odgovor. znaci, sto god pokusavala ili je pitala, od nje nisam dobila "da" ili "hocu". npr, "hoces li vode?" ona nikada ne odgovori potvrdno; tj ako zeli, onda ponovi za mnom "vode". u nekom razgovoru, bilo s nama, bilo s drugima, bilo sama sa sobom/igrackama ponekad kaze "aha", i ajde, pocela je u zadnje vrijeme potvrdno klimati glavom. ali na konkretno pitanje na koje bi trebala odgovoriti sa "da" ona nece. nece i nece.
jel netko imao slican slucaj? jel to faza (opcenito je u ruznoj TT fazi, puna je negativizma, sve je "ne" i prema svemu pruza otpor, strasno se lako razljuti i tak) ili je to nesto za zabrinuti se znaci, rijec "da" jos uopce, nikako i nikada, nije izasla iz njenih usta


LuLuna , nemam vremena trenutno ali da ti brzinski kažem da znam nekolicinu djece (dvogodišnjaka) koji isto niti u ludilu ne bi odgovarali sa da.
Moj je par 5mj.mlađi od tvoje i on kaže riječ da kada želi nešto potvrditi i dosta dugo ju koristi ali recimo kod sve djece o kojima ti pričam nakon nekog vremena ih je jednostavno prošlo samo od sebe i počeli su upotrebljavati da u svakodnevnom razgovoru.
Ja se ne bi brinula jer je evo u mojoj okolini dosta takvih slučajeva.
Poopsie is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2013., 13:41   #1063
Quote:
Suncana 007 kaže: Pogledaj post
Kolko pricaju vasi deckici od dvije godine?
mom se govor razvijao skoro pa školski. s 18 mjeseci rapidan porast vokabulara, sad bih valjda morala gledati filmiće da se sjetim točno s 2, ali dosta je pričao. mislim da je negdje tu došao u onu fazu gdje više ne prestaje s govorom.

znam da je neka općeprihvaćena teza da dečkići kasne s govorom, ne znam jel to samo stara narodna, ili se bazira na statistici.

ali od naših malih prijatelja, dva su s godinu dana pričala dosta više nego on, a dva su kasnije progovorila.
s 2 godine su svi podjednako brbljali.
sad, s 3+, mislim da je na djelu već i ona sociološka komponenta, oni gdje mame puno čitaju i razgovaraju s njima zaista svašta melju, a gdje nije tako, počinju zaostajati.
samo jedan dečkić jako kasni u govoru, ima skoro pa 4, i jako nepravilno priča - još uvijek premeće slogove, "reže" riječi i sl.
također, imamo samo jednu curicu među njima muškima, i onda priča najlošije, ali mislim da je tu slučaj što joj roditelji pričaju dva dijalekta (mama je čakavka, tata priča jednu varijantu štokavskog), a ona priča neku mješavinu svima nerazumljivu. i još uvijek joj dosta tepaju, pa i ona tepa.
(i ne, nije uopće motorički razvijena ali kako svako dijete ima neku "svoju" vještinu, ona crta kako moj neće još godinama )
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2013., 21:28   #1064
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
mom se govor razvijao skoro pa školski. s 18 mjeseci rapidan porast vokabulara, sad bih valjda morala gledati filmiće da se sjetim točno s 2, ali dosta je pričao. mislim da je negdje tu došao u onu fazu gdje više ne prestaje s govorom.

znam da je neka općeprihvaćena teza da dečkići kasne s govorom, ne znam jel to samo stara narodna, ili se bazira na statistici.

ali od naših malih prijatelja, dva su s godinu dana pričala dosta više nego on, a dva su kasnije progovorila.
s 2 godine su svi podjednako brbljali.
sad, s 3+, mislim da je na djelu već i ona sociološka komponenta, oni gdje mame puno čitaju i razgovaraju s njima zaista svašta melju, a gdje nije tako, počinju zaostajati.
samo jedan dečkić jako kasni u govoru, ima skoro pa 4, i jako nepravilno priča - još uvijek premeće slogove, "reže" riječi i sl.
također, imamo samo jednu curicu među njima muškima, i onda priča najlošije, ali mislim da je tu slučaj što joj roditelji pričaju dva dijalekta (mama je čakavka, tata priča jednu varijantu štokavskog), a ona priča neku mješavinu svima nerazumljivu. i još uvijek joj dosta tepaju, pa i ona tepa.
(i ne, nije uopće motorički razvijena ali kako svako dijete ima neku "svoju" vještinu, ona crta kako moj neće još godinama )
A daj mi reci je li tvoj prica dosta, bas 'kolicinski' i kad se sam igra?
Najbolji prijatelj moje kceri, jedan od nasih malih susjeda, je par mjeseci stariji i oni govore otprilike isto, dosta dobro i imaju dobre vokabulare. Sjecam se da mi je prije pola godine rekao da mu je brata odvela mama u bolnicu 'Because he has a cyst on his penis'

No moja kcer kad se igra svojih 'pretend play' brblja bez prestanka, to su cijele drame i sapunice u koje uvuce sve igracke (koji Melrose Place ili Home and Away ili sto se vec gleda u Hr ), svima podijeli uloge itd. On kad se sam igra je puno tisi. Kad moja kcer ima 'playdate' s curicama, onda isto igraju te dramatske pretend play, a kad se igra s Jamesom (tim deckom) onda bas i ne, obicno vise jurcaju, voze romobile ispred kuce, napucavaju loptice reketima, obuku se u supermena/spidermena i skacu, ako sjednu slazu puzzle i tak, ali nema tolike price, ni blizu. A inace njih dvoje dosta razgovaraju,to znam.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 07:58   #1065
Moj ce sad 2god i 2mj i turbo melje. Do nekih godinu i pol nije uopće bio razgovorljiv. Sjedam se da sam citala kako bi u dobi do 2god trebali znati oko 200 rijeci i to mi se činilo strašno puno. Onda je jedan dan samo propricao i sad mi se tih 200 čini jako malo
On je bio i ostao izuzetno fizički aktivan i napredan i nekako sad kad gledam unatrag, dok nije savladao sve sto se može s te strane kao da ga drugo nije ni zanimalo. Jedino ne zna letit i plivat jos, pa je valjda odlučio to odgoditi i ipak propricat A čitali smo puno, pričamo sa njim od prvog dana kao sa odraslim, znaci kod nas se stalno melje.
Sad bas puno priča, svaka radnja je popraćena komentarom, pamti rijeci ono, dovoljno mu je jednom reci i to je to. Neki dan vani i na nebu leti lik na onom zmaju il kaj vec, paraglajder il kaj ti ja znam kaj, a ovaj iz topa VIDI PADOBRANAC a padobranca gledali u slikovnici prije ohoho, vec je strgana i dugo nije u uporabi...
Jedino kaj sve sto radi, misli, zeli počinje sa time da kaže svoje ime i onda ide dalje... Daj mama, I bude spremio. I ide van... I tak... Sad radim na tome da to riješimo i ima pomaka, ali kad se nama obraća, tipa, ti spremi, ti crtaj, mama jesi popušila al kad se radi o njemu jos nis...
Inace da, i kod nas je tak da zna hrpetinu rijeci, slaže višestruko slozene rečenice ali je dosta rijeci nepravilno. Njemu je tobogan toboDan... Opcenito mu je G-D, H-F, K-T... Jel se to ispravi?
__________________
I871/L791
Dogodila se ljubav... Za kakvu nikad niste čuli
Kjavica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 08:41   #1066
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
znam da je neka općeprihvaćena teza da dečkići kasne s govorom, ne znam jel to samo stara narodna, ili se bazira na statistici.
Ovo se kod nas pokazalo netočno, mali je dosta rano počeo pričati, doduše godinu dana isključivo u ženskom rodu. Sad s 3 godine je pravi maštoviti brbljavac, priča kao veliki.

Ali, pokazala se točna ona teorija da ako je govor jači, motorika je slabija. Ili je jednostavno takav tip, tko će ga znati. Njega fizičke aktivnosti jako malo zanimaju, loptu nikad nogom nije udario, bicikl vozi samo ako ga nagovaramo...

Promatrajući okolinu nisam stekla dojam da dečki generalno kasne u govoru.

Puffko, moj dosta priča dok se sam igra. Recimo, slaže autiće i sam vodi dijaloge između njih, samo mijenja boju i dubinu glasa, ovisno o broju "likova". Isto radi i s plišancima. Ili ako crta istovremeno objašnjava (sebi, meni, kome?) što radi. Uglavnom, ne gasi se.
no_nic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 09:15   #1067
Quote:
puffko kaže: Pogledaj post
A daj mi reci je li tvoj prica dosta, bas 'kolicinski' i kad se sam igra?
moj se nikad ne zaigra tako ko tvoja sam. sad sad ljubomorna
ugl kad se igra sam tad slaže svoje autiće u te nizove, onda zna biti udubljen i tih, dok ih postavlja po dnevnom (i nitko ih ne smije dirati. niti uzeti koji. kolona se ne dira )
ali u principu on čitavo vrijeme priča sa mnom. ili pjevuši.

ja sam pokušavala kod njega poticati tu simboličku igru, ovo što tvoja mala radi, ali on je baš klasični primjer djeteta koje voli slagati, preslagivati..

dakle meni se čini da on nikad ne zatvara usta i da stalno mora nešto reći ili pitati, ali ne igra se sa lutkama/autićima na način da im dijeli uloge (zato mislim da nikad nije baš prihvatio medu za spavanje, tj prihvatio ga je samo zato što je rob navika, pa kad je medo jednom išao s njim na spavanje, ide onda uvijek, ali nije mu medo prijatelj ni ništa )
ako se igramo da autići idu kod mehaničara, odlazak kod mehaničara samo prethodi postavljanju u kolonu


Quote:
Kjavica kaže: Pogledaj post
Inace da, i kod nas je tak da zna hrpetinu rijeci, slaže višestruko slozene rečenice ali je dosta rijeci nepravilno. Njemu je tobogan toboDan... Opcenito mu je G-D, H-F, K-T... Jel se to ispravi?
da, to se sve ispravlja, ovisno o sazrijevanju govornog aparata, i negdje posljednje se ispravi to famozno "r"
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 09:28   #1068
Quote:
no_nic kaže: Pogledaj post
Puffko, moj dosta priča dok se sam igra. Recimo, slaže autiće i sam vodi dijaloge između njih, samo mijenja boju i dubinu glasa, ovisno o broju "likova". Isto radi i s plišancima. Ili ako crta istovremeno objašnjava (sebi, meni, kome?) što radi. Uglavnom, ne gasi se.
moj stariji se isto ne gasi cijeli dan, pa tako i kad se igra sam
isto dodijeljuje uloge igračkama, obično su to neke iz crtića, pa onda ponavlja dijaloge koje je zapamtio.
i svako malo se obrati meni ili tati da nam nešto važno kaže
inače, kod nas je već neko vrijeme žešća "zašto" faza, a što je najbolje, i mali ga je počeo oponašati pa sad i on pita zašto, ali ne inzistira na odgovoru
kojiput znamo i mi njega iz šale ispitivati zašto, zašto, zašto, i onda je jednom završio tako da je odgovorio i rekao "i gotova priča"

što se tiče ove da su motorika i govor na suprotnim stranama, kod mojih se to nije pokazalo točno, kod starijeg se oboje istovremeno jako brzo razvijalo, a kod mlađeg istovremeno jako sporo.
mi smo tu da kvarimo statistiku

što se tiče kašnjenja dečki u govoru, kao što je vidljivo, imam jednoga koji nikako ne ide u tu priču, i jednoga koji se uklapa.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 11:27   #1069
Quote:
no_nic kaže: Pogledaj post

Puffko, moj dosta priča dok se sam igra. Recimo, slaže autiće i sam vodi dijaloge između njih, samo mijenja boju i dubinu glasa, ovisno o broju "likova". Isto radi i s plišancima. Ili ako crta istovremeno objašnjava (sebi, meni, kome?) što radi. Uglavnom, ne gasi se.
E da, bas tako--cijeli igrokazi, a imena su obicno ekipa iz vrtica. Jako je smijesno, osim kad me ne prisili da i ja sudjelujem

Ne znam bas o tom odnosu motorika/pricanje. Ja bih rekla da je moja kcer prilicno onako prosjecna/normalna i u jednom i u drugom, onako ne odskace nesto od vrsnjaka. Uvijek bila.

( "Natprosjecna" je u socijalnim vjestinama i situacijama (uobicajena situacija u restoranu je npr da snimi gdje su druga djeca, da im pridje i kaze 'Hi, would you like to share my pizza (ili stogod) and be my friend'. Zivo me zanima kako ce u Hrvatskoj gdje je jezicno na slabijem terenu, hoce li je to pokolebati))
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 13:22   #1070
nedavno na vježbama pita mene terapeutkinja kao šta mala sad radi, ja kažem isto kao i prije tjedan dana, sništa novo kao, ima 3 tjedna dala se u priču

ona kaže pa super i to je motoričko kretanje, znači oslobodila se

ja sam ušutila, ali iskreno ostala sam zatečene i nisam to do kraja razumila
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 13:45   #1071
Quote:
JustForFun kaže: Pogledaj post
nedavno na vježbama pita mene terapeutkinja kao šta mala sad radi, ja kažem isto kao i prije tjedan dana, sništa novo kao, ima 3 tjedna dala se u priču

ona kaže pa super i to je motoričko kretanje, znači oslobodila se

ja sam ušutila, ali iskreno ostala sam zatečene i nisam to do kraja razumila
bome, ne razumijem nit ja sto je htjela reci time govor kao motoricko kretanje moze biti jedino pokretanje zvucnog aparata

hocu reci, mene su jos na faksu ucili da su centri za motoriku i centri za govor na dvije razlicite polutke mozga, i bas zato u velikom broju slucajeva razvoj govora i razvoj motorike ne ide "zajedno", odn, jedno je dominantnije od drugoga.
nije pravilo, naravno, ima djece kod kojih sve to ide "jednako", barem na ocigled laicima. jednako kao sto nije pravilo, ali je pojava u velikog broja djece vjezbaca motorike - da oni prije propricaju i imaju iznimno bogat vokabular napsram motorickih dostignuca.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 14:08   #1072
nisam fakultetski obrazovana po tom pitanju, ali moje rezoniranje slično tvom objašnjenju pa i meni zato nije jasno
__________________
Pakao, to su drugi.

Zadnje uređivanje JustForFun : 26.09.2013. at 14:30.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 19:28   #1073
Ustvari, čisto razvojno, govor spada prije svega u motoričku aktivnost, tek kasnije prelazi u intelektualnu. Za motoriku ne postoji jedan centar u mozgu. Za govor da, kao i za razumijevanje govora, povezivanje slike/pojma. Kod djece koja su motorički nestabilnija, početak aktivnog progovaranja je značajan ukazatelj koordinacije više aktivnosti. A što se tiće tog rano priča/kasno hoda... to ima veze samo s prebacivanjem pozornosti. Brbljava djeca promatraju i verbaliziraju pa "nemaju vremena" kretati se
__________________
Budućnost je sadašnjost moje prošlosti.
Fleurdefeu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 19:51   #1074
evo i ja sam nešto našla


Znanstvenici koji se bave razvojem cjelokupnog živčanog sustava kod djece u suradnji s onima koji se bave razvojem govora otkrili su da veliko stimulativno značenje za razvoj govora kod djece ima upravo motorika ruke, posebno prstiju.

....

Na temelju svih tih istraživanja postavljena je zakonitost koja kaže: Kad razvoj pokreta prstiju odgovara dobi, razvoj govora je također uredan, a kad razvoj fine motorike zaostaje, zaostaje i govor.



http://free-ka.t-com.hr/Savjetovalis.../motorika.html
__________________
Pakao, to su drugi.

Zadnje uređivanje JustForFun : 26.09.2013. at 20:23.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2013., 14:11   #1075
Kolko treba pticat dijete o dvije godine?
Suncana 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2013., 14:30   #1076
Onoliko koliko određeno dijete treba Ako ćemo po nekim normama, trebalo bi se služiti s oko 300-ak riječi, slagati kratke rečenice, ponavljati sve što čuje kao papagaj. Naravno, razumijevanje bi trebalo biti puno veće od samog govora. Al onda ima djece koja govore svega 50-ak riječi a sve razumiju, a ima i brbljavaa čiji je govor već na razini trogodišnjaka. I onih koji ne govore ništa. Ako dijete razumije, i pokazuje da razumije, a ne priča baš puno, nema razloga za zabrinutost, ima vremena progovoriti
__________________
Budućnost je sadašnjost moje prošlosti.
Fleurdefeu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2013., 14:32   #1077
Paa u knjizi koju imam "dijete" maštovitog naziva vele da oko 2 godine počinje sklapati prve jednostavne "rečenice" od 2-3 riječi; tata sjedi tu, ili daj ham ham (ako je ham ham njegov naziv za hranu). Tad još ne komentiraju nešto što ne vide, nešto što nije u neposrednoj njihovoj blizini. Preapstraktno im je.

Samo ono što se dešava sad i ovdje, ono što žele, hoće, neće..
+ono što su naučili napamet, stihovi pjesmice..

Onda imaš ogromnu razliku kad u nekom momentu se odčepi. U toj dobi (oko 2) uspoređivala sam svoju sa nešto starijom curicom za koju sam smatrala da full puno priča i da je to nama "nedostižno". A onda nekako za mjesec dana il 2 i mojoj se desio neki klik da je naglo sa jednostavnih izjava prešla na nešto složenije i logičnije: "čekaj da dovršim", ne grize, samo laje", "ovo ćemo staviti tu, to ne diraj.." , fond riječi se naglo povećao, paralelno s tim zapazila sam i veću razinu svijesti, kuženje događaja i situacija il da se sjeti nečeg sasvim stotog o čemu trenutno nije tema.

To se sve dešava oko 2 godine i ovakvi skokovi nisu rijetki, gotovo su pravilo (moje laičko mišljenje temeljeno na blebetanjima sa drugim materama) pa se nema smisla bedirati ako primjetiš da zaostaje za vršnjacima. Imaš i one koji su tek sa 3 godine progovorili. Znam nekoliko takvih slučajeva.

Naravno, ako dijete sa 2 ne govori ništa il ono 10ak riječi ko jednogodišnjak, ja bi se zabrinula pa se konzultirala sa stručnjacima
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2013., 15:18   #1078
Quote:
Fleurdefeu kaže: Pogledaj post
Onoliko koliko određeno dijete treba Ako ćemo po nekim normama, trebalo bi se služiti s oko 300-ak riječi, slagati kratke rečenice, ponavljati sve što čuje kao papagaj. Naravno, razumijevanje bi trebalo biti puno veće od samog govora. Al onda ima djece koja govore svega 50-ak riječi a sve razumiju, a ima i brbljavaa čiji je govor već na razini trogodišnjaka. I onih koji ne govore ništa. Ako dijete razumije, i pokazuje da razumije, a ne priča baš puno, nema razloga za zabrinutost, ima vremena progovoriti
Oki. Razumije i vise nego treba. Prica rijeci ok neke po svome sa greskama. Recenice ne slaze.
Suncana 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2013., 16:44   #1079
Normalno, pa i odrasli često s greškama govore. A pogotovo u vrijeme intenzivnijeg proširivanja vokabulara, greške su ok. Čak je i mucanje u ovoj dobi ok
katjes, početkom treće godine života već počinju misliti tj komentirati ono što ne vide. Zapravo to je dob razvoja tzv stalnosti objekta.
Eto od moje kolegice mali upravo navršio 2 godine. Govori ravno 20 riječi. Al je bistar kao rijetko koje dijete te dobi. I ne treba se zabrinjavati. Druga stvar ako je i djetetovo razumijevanje na razini jednogodišnjaka.
Ali to da svako ima svoj trenutak kad se "odčepi", živa istina.
__________________
Budućnost je sadašnjost moje prošlosti.
Fleurdefeu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2013., 21:36   #1080
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
moja ima 2 god i mjesec dana, pocela je intenzivnije pricati oko drugog rodjendana. dosta rijeci joj je neispravno (npr tobogan je "togano") i sl, ali slaze recenice, zna imenovati da je nesto njeno ili tudje iako je to gramaticki neispravno (npr "mama oko" ili "mami oko" je mamino oko). zna odnose i pravilno ih koristi (tamo - tu, veliki - mali, gore - dolje). obzirom na vrsnjake u grupi manje prica, no ona je motoricki jako aktivna i mislim da joj je motorika (penjanje, skakanje, kolut unaprijed i tak to sve) jos uvijek "dominantnija" pa se ne brinem oko govora. jako.
no, ima jedna stvar koja me muci.
potvrda.
ja od svog dvogodisnjeg djeteta koje sad vec posve solidno prica do mjere da se s njom cak moze i razgovarati jos uvijek nisam dozivjela potvrdan odgovor. znaci, sto god pokusavala ili je pitala, od nje nisam dobila "da" ili "hocu". npr, "hoces li vode?" ona nikada ne odgovori potvrdno; tj ako zeli, onda ponovi za mnom "vode". u nekom razgovoru, bilo s nama, bilo s drugima, bilo sama sa sobom/igrackama ponekad kaze "aha", i ajde, pocela je u zadnje vrijeme potvrdno klimati glavom. ali na konkretno pitanje na koje bi trebala odgovoriti sa "da" ona nece. nece i nece.
jel netko imao slican slucaj? jel to faza (opcenito je u ruznoj TT fazi, puna je negativizma, sve je "ne" i prema svemu pruza otpor, strasno se lako razljuti i tak) ili je to nesto za zabrinuti se znaci, rijec "da" jos uopce, nikako i nikada, nije izasla iz njenih usta
Moja je 3 mjeseca mladja.
Puno prica, slicno kao tvoja, vecinom neispravno izgovara i na isti nacin izgovara sto je cije.
Isto jos nije rekla 'da' ili 'hocu'. Umjesto toga kaze 'mhm', ponekad uz to kimne glavom.
A 'nece' je naucila jos sa godinu i po
Mozda je caka u tome sto za sve nezeljene radnje kazemo 'necu', dok za potvrdu ima vise izraza: da, hocu, jesam, i sl...

Inace, u usporedbi s dvije prijateljice, jedna mjesec dana mladja, druga 4 mj starija: moja prica vise od ove starije prijice, a ova mladja puno bolje (tocnije) izgovara od moje. Sve tri sve razumiju, mislim da je to jedino bitno za tu dob
__________________
hello how low
bambix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:51.