Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2009., 00:31   #21
nema kod nas toga na srecu, a ako do toga dode mjenjam vjeru...
PINKYCA is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 07:51   #22
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post

a onda kad mi je dopizdilo... rekla sam toj časnoj:
"ma ne moraš ti meni dati 5. MENI ĆE BOG DAT 5!!!!"
_ana__ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 08:10   #23
I ja sam čula za takve slučajeve.

Svinjarija.

Ali sve dok se protiv toga budemo bunili samo po forumu, a većina djecu ipak vodi na takve mise, šalje na vjeronauk u školu i sl., samo da se ne bi izdvajali iz mase, da ne bi morali biti ti koji su se usprotivili, dotle će nam i biti tako.

Statistike kažu da je ogroman broj roditelja-vjernika za izbacivanje vjeronauka iz škola, protiv uplitanja crkve i svećenika u obrazovanje djece i sl. Ali ipak šalju djecu u školu na vjeronauk. Da se ne izdvajaju, radi prosjeka, da im netko ne kaže da nisu dobri Hrvati i katolici... Kad se nađu u masi, još i kolektivno popljuju one koji se usude javno se usprotiviti...

Pri ovom svemu ne mislim na forumaše, smatram (umišljeno ) da smo mi ipak nešto osvješteniji od drugih roditelja, ali mi smo ionako u ogromnoj manjini...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 08:13   #24
Quote:
PINKYCA kaže: Pogledaj post
nema kod nas toga na srecu, a ako do toga dode mjenjam vjeru...
Blago tebi. Sramota da se nazivaš vjernikom bilo koje vjere.
Sylvia-Sylvia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 08:17   #25
Quote:
Sylvia-Sylvia kaže: Pogledaj post
Blago tebi. Sramota da se nazivaš vjernikom bilo koje vjere.
A nametanje, indoktriniranje, brainwashing, sve to često uz ucjene i bez pitanja roditelja, to nije sramota?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 08:23   #26
Godinama postoje mise koje su određene za nešto. Mise za prvopričesnike,krizmanike, za studente, za pomorce...Tako da nevidim kakvo je čudo u misi za prvašiće, u mom gradu postoji misa za prvašiće odavno i nikad pop nije tjerao roditelje i djecu da moraju doć, nego ih je samo obavještavao da mogu doć tada i tada jer će ta misa biti posvećena molitvi za dobre ocjene, slaganje s učiteljima/ prijateljima..Misa normalna, nikakvo petljanje u školstvo. Bude puno djece iste generacije. Djeci je zanimljivije nego na običnoj misi. A i nema ništa loše u tome da zajdnica grupno moli za dobro u školi.
Na takvim misama su obično i propovjedi laganije da ih i djeca razumiju, svećenici se obraćaju malo djeci malo roditeljima drugačije nego na običnoj nedljeljnoj misi.

Najbolje mi je što pola vas nikad nije ni otišlo na takvu misu a onda se zgražate ovdje isto kao da vam djecu tuku tamo.
Sylvia-Sylvia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 08:32   #27
Quote:
Sylvia-Sylvia kaže: Pogledaj post
Godinama postoje mise koje su određene za nešto. Mise za prvopričesnike,krizmanike, za studente, za pomorce...Tako da nevidim kakvo je čudo u misi za prvašiće, u mom gradu postoji misa za prvašiće odavno i nikad pop nije tjerao roditelje i djecu da moraju doć, nego ih je samo obavještavao da mogu doć tada i tada jer će ta misa biti posvećena molitvi za dobre ocjene, slaganje s učiteljima/ prijateljima..Misa normalna, nikakvo petljanje u školstvo. Bude puno djece iste generacije. Djeci je zanimljivije nego na običnoj misi. A i nema ništa loše u tome da zajdnica grupno moli za dobro u školi.
Na takvim misama su obično i propovjedi laganije da ih i djeca razumiju, svećenici se obraćaju malo djeci malo roditeljima drugačije nego na običnoj nedljeljnoj misi.

Najbolje mi je što pola vas nikad nije ni otišlo na takvu misu a onda se zgražate ovdje isto kao da vam djecu tuku tamo.
Čitaš ti sa razumijevanjem?

Sveta misa je bila netom prije prijema prvašića, navedena u školskom rasporedu za prvi dan škole. U tu školu idu i djeca drugih vjera, djeca ateista, djeca vjernika koji su za odvajanje crkve od škole (što je, uostalom, i u Ustavu).

Inače, IMHO, uspjeh u školi bi trebao ovisiti o trudu i zalaganju kako djece, tako i prosvjetnih radnika. A nikako o božjoj pomoći.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 09:40   #28
Quote:
Sylvia-Sylvia kaže: Pogledaj post
Godinama postoje mise koje su određene za nešto. Mise za prvopričesnike,krizmanike, za studente, za pomorce...Tako da nevidim kakvo je čudo u misi za prvašiće, u mom gradu postoji misa za prvašiće odavno i nikad pop nije tjerao roditelje i djecu da moraju doć, nego ih je samo obavještavao da mogu doć tada i tada jer će ta misa biti posvećena molitvi za dobre ocjene, slaganje s učiteljima/ prijateljima..Misa normalna, nikakvo petljanje u školstvo. Bude puno djece iste generacije. Djeci je zanimljivije nego na običnoj misi. A i nema ništa loše u tome da zajdnica grupno moli za dobro u školi.
Na takvim misama su obično i propovjedi laganije da ih i djeca razumiju, svećenici se obraćaju malo djeci malo roditeljima drugačije nego na običnoj nedljeljnoj misi.

Najbolje mi je što pola vas nikad nije ni otišlo na takvu misu a onda se zgražate ovdje isto kao da vam djecu tuku tamo.
Da,zgrazam se.
Podsjeca me na prijem ucenika u Titove pionire i Socijalisticku omladinu u bivsoj drzavi.
Trpanje u torove.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 10:05   #29
prvi put čujem za tako nešto i definitivno nije u redu

ajde da su organizirali misu za prvašiće ujutro u crkvi, ali ovako
__________________
Kad lopovi počnu braniti ono što su stekli, neće biti ljućih boraca za poštenje.
nemam pojma is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 11:25   #30
Evo još jedne učiteljice!
U našoj školi nema mise, odnosno nema je u rasporedu. Nama je vjeroučitelj rekao kada je misa zakazana, predveče u crkvi, pom ili uto ! Ja to prenosim učenicima prvi dan nastave a ko voli nek izvoli!
Inače da se crkva mješa tam di ne treba je stara praksa u HR!
A sad o vjeronauku - ja bih ga izbacila iz školske redovne satnice- ali mene nitko ne pita,mislim , nitko ne pita ućitelje! Ali kad bi roditelji malo potaknuli to pitanje, možda bi se neke stvari pokrenule i na bolje! (mislim tu na pretrpanu satnicu, ocjenjivanje, "rupe u rasporedu...)
danka 29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 14:18   #31
Jako pohvalno od vecine koji se ovdje deklariraju kao katolici i kakvi- takvi vjernici ono -vjerujem al neidem u crkvu zbog baba ili zlocestog svecenika...
Dragi braco i sestre jos uvijek smo hvala Bogu u katolickoj drzavi gdje je 90 posto katolika i jasno je da mi zelimo da nam osim skole i crkva bude odgojna ustanova.
Zasto ste toliko gnjevni sto vas crkva poziva da joj budete blizi i da djeca cuju sveto pismo; i u skoli i bilo gdje jer vjera nije samo u crkvi nego i svuda oko nas ako smo vjernici.
sa ša is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 14:50   #32
Ovo je jedan jako lijepi i pohvalni primjer. Tužno je što sve škole na ovako pozitivan način ne započinju školsku godinu, ali nadajmo se da ćemo s vremenom biti dovoljno senzibilizirani da i to postane nešto uobičajeno.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 14:52   #33
Quote:
sa ša kaže: Pogledaj post
Jako pohvalno od vecine koji se ovdje deklariraju kao katolici i kakvi- takvi vjernici ono -vjerujem al neidem u crkvu zbog baba ili zlocestog svecenika...
Dragi braco i sestre jos uvijek smo hvala Bogu u katolickoj drzavi gdje je 90 posto katolika i jasno je da mi zelimo da nam osim skole i crkva bude odgojna ustanova.
Zasto ste toliko gnjevni sto vas crkva poziva da joj budete blizi i da djeca cuju sveto pismo; i u skoli i bilo gdje jer vjera nije samo u crkvi nego i svuda oko nas ako smo vjernici.
Dragi brate ili sestro.
Misa se ne obavlja u skoli,kao ni po uredima i poduzecima.
Nije valjda manjak vjernika po crkvama,pa sad "love" ucenike po skolama? Na vrijeme...dok su jos djeca.?
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 14:53   #34
Quote:
sa ša kaže: Pogledaj post
Jako pohvalno od vecine koji se ovdje deklariraju kao katolici i kakvi- takvi vjernici ono -vjerujem al neidem u crkvu zbog baba ili zlocestog svecenika...
Svatko ima pravo vjerovati onako kako i gdje on hoće. Evo, ja kao ateist znam bolje od tebe da je Isus rekao da ga se može naći u svakom cvijetu, kamenu... Osim toga, sloboda vjerovanja je garantirana Ustavom ove države. Znaš li ti što uopće predstavlja ustav jedne države?

Quote:
Dragi braco i sestre jos uvijek smo hvala Bogu u katolickoj drzavi gdje je 90 posto katolika i jasno je da mi zelimo da nam osim skole i crkva bude odgojna ustanova.
Mi smo, svidjeli se to nekome ili ne, u sekularnoj državi u kojoj je crkva (bar na papiru) odvojena od države, pa tako i od državnih škola. Osim toga, apsolutno nitko ne brani katolicima da im crkva bude odgojna ili obrazovna ustanova, samo ne želimo da to bude u prostorijama državnih škola, za vrijeme trajanja redovne nastave i da država plaća crkveni prosvjetni kadar. Ako baš tako želite da vam crkva bude odgojna ustanova, vratite vjeronauk u crkve.

Quote:
Zasto ste toliko gnjevni sto vas crkva poziva da joj budete blizi i da djeca cuju sveto pismo; i u skoli i bilo gdje jer vjera nije samo u crkvi nego i svuda oko nas ako smo vjernici.
Nismo svi vjernici. Čak nismo svi ni vjernici iste vjere. I nismo gnjevni što nas crkva ikamo poziva, nego što ona samu sebe poziva tamo gdje joj ni po Ustavu, ni po pristojnosti nije mjesto.

Ali kako od nekoga tko sebe vidi kao jedinu moralnu vertikalu očekivati pristojnost i poštivanje pravne države?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 14:56   #35
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Ovo je jedan jako lijepi i pohvalni primjer. Tužno je što sve škole na ovako pozitivan način ne započinju školsku godinu, ali nadajmo se da ćemo s vremenom biti dovoljno senzibilizirani da i to postane nešto uobičajeno.
Senzibiliziranje na što?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 14:56   #36
E sa ša ... mi smo u građanskoj,a ne vjerskoj državi, a zbog onih 10% koji ne misle i ne žive kao ti, smatram i iza toga uvijek stojim, da se u našoj građanskoj državi crkva previše upliće tamo di joj nije mjesto!
danka 29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 15:12   #37
Quote:
HAL3 kaže: Pogledaj post
To kod nas srećom nema, a da ima - moja djeca na te mise ne bi išle! Pa neka mi pop slobodno pokuca na kućna vrata, imala bi mu štošta za reći :2up:

Kak gledam na to? Upravo kako sam i rekla - pun mi je kufer zadiranja crkve u svaku poru života, ne dozvoljavam da mi inficira i djecu!

Ne, to nije oke
U potpunosti se slažem s Tobom.

Opet.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 15:32   #38
Quote:
sa ša kaže: Pogledaj post
Jako pohvalno od vecine koji se ovdje deklariraju kao katolici i kakvi- takvi vjernici ono -vjerujem al neidem u crkvu zbog baba ili zlocestog svecenika...
Dragi braco i sestre jos uvijek smo hvala Bogu u katolickoj drzavi gdje je 90 posto katolika i jasno je da mi zelimo da nam osim skole i crkva bude odgojna ustanova.
Zasto ste toliko gnjevni sto vas crkva poziva da joj budete blizi i da djeca cuju sveto pismo; i u skoli i bilo gdje jer vjera nije samo u crkvi nego i svuda oko nas ako smo vjernici.
eeeeee vrlo vjerovatno si se ti i tvoji sakrivali da vas ne vide da idete u crkvu prije 20 godina...takvi podržavaju postupke Crkve.

Ja vjerujem u Boga, krščanka sam...ali ne mogu i ne vjerujem u postupke ljudi koji predstavljaju Crkvu i stoje ispred naroda u ime Crkve. Ne može meni jedan pop nediljom solit pamet za koga da glasam i dali ću ili neću izlazit i kad ću se vraćat doma. Ne može i ne prihvačam da mi govori. Kad me bude oblačio, hranio i odgojio onda mu dajem pravo...do tada
Na Sv. Misi želim čuti Božju riječ, a ne Tuđmanovu ili Mesićevu!!!!!!

Biti blizak Crkvi ne mora podrazumjevat fizičku blizinu...evo ja do svoje mogu doslovno pljunit. Znači li to da sam ja blizu? I nemoj sada da mi ko kaže da nisam jer preskočim koju nedilju mise. Ma ko ste vi da mi sudite???

A katolici bi valjda po tebi trebali ić ko oni iz Hare Krishne po ulicama i zabavljat narod tamjanom i pjesmama.
Tina st is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 15:51   #39
Svatko nek radi po svojoj savjesti, ali ako toliko isticete pravo odabira i ostala prava, dajte nama katolicima pravo da se okupljamo gdje hocemo a ne da nas se javno pljuje po medijima jer smo eto izrazili stav. Strasno je moderno imati parade i istupe u javnosti zbog seksualnog opredjeljenja ili neznam cega, ali kad se covjek zalaze za nesto dobro i pravedno onda je dosadan i naporan. Neznam tko je od vas cuo ista lose u crkvi ili ga je crkva lose usmjerila pa da toliko pljujete po njoj.
Zasto zaboravljate da su svecenici takodjer ljudi kojima je posao rastumaciti nam sveto pismo i jasno da imaju svoje grijehe kao i svi...
sto je tocno lose u tome da se djeca pomole u skoli ako to zele?
sa ša is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 15:54   #40
A i vi svi tu otkrivate toplu vodu
Kod nas to bilo još prije 8 god., sin nam je sad završio OŠ hvala bogu: u 17 h počela priredba za prvašiće, u 17,30 se ukazao župnik u školi i počeo služiti misu i blagoslivljati nas
Bez obzira kaj nismo vjernici ostali smo unutra, kaj da napravim, da cuknem dijete za ruku i ispeljam ga van?! Poslije su dodijeljeni učiteljicama i otišli na 1h u svoje razrede s njima i tak to...
Da ne velim da mi je sin imao teške probleme po školi, najviše s djecom (to im je kućni odgoj), jer nije išao 8 g na vjeronauk , a poslije prve pričesti neki od tih "velikih katolika" su tkđ. odustali od vjeronauka ali ne i od pljuvanja drugih. Ma fuuuuj na licemjerstvo
winnerica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:57.