Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2009., 14:57   #41
Quote:
sa ša kaže: Pogledaj post
Svatko nek radi po svojoj savjesti, ali ako toliko isticete pravo odabira i ostala prava, dajte nama katolicima pravo da se okupljamo gdje hocemo a ne da nas se javno pljuje po medijima jer smo eto izrazili stav. Strasno je moderno imati parade i istupe u javnosti zbog seksualnog opredjeljenja ili neznam cega, ali kad se covjek zalaze za nesto dobro i pravedno onda je dosadan i naporan. Neznam tko je od vas cuo ista lose u crkvi ili ga je crkva lose usmjerila pa da toliko pljujete po njoj.
Zasto zaboravljate da su svecenici takodjer ljudi kojima je posao rastumaciti nam sveto pismo i jasno da imaju svoje grijehe kao i svi...
sto je tocno lose u tome da se djeca pomole u skoli ako to zele?
čuj, tebi niko niš ne brani...fulal si temu, džavna škola, građanska država, misi nije mjesto u školskom rasporedu
danka 29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 14:57   #42
Quote:
sa ša kaže: Pogledaj post
Svatko nek radi po svojoj savjesti, ali ako toliko isticete pravo odabira i ostala prava, dajte nama katolicima pravo da se okupljamo gdje hocemo a ne da nas se javno pljuje po medijima jer smo eto izrazili stav. Strasno je moderno imati parade i istupe u javnosti zbog seksualnog opredjeljenja ili neznam cega, ali kad se covjek zalaze za nesto dobro i pravedno onda je dosadan i naporan. Neznam tko je od vas cuo ista lose u crkvi ili ga je crkva lose usmjerila pa da toliko pljujete po njoj.
Zasto zaboravljate da su svecenici takodjer ljudi kojima je posao rastumaciti nam sveto pismo i jasno da imaju svoje grijehe kao i svi...
sto je tocno lose u tome da se djeca pomole u skoli ako to zele?
Živimo u sekularnoj državi, a ne u džamahiriji.
Vjeronauk ima alternativu - etiku. Što je alternativa bogomoljenju prije početka škole? Inspekciji vas treba prijaviti.
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 14:59   #43
Crkva se ne bavi reklamiranjem ili pozivanjem na okupljanja, u crkvu slobodno dolaze oni koji to zele.
Katolik ili bilo koji vjernik je onaj koji zivi svoju vjeru i ponasa se u skladu sa naukom te vjere.
A Katolik zeli ici u crkvu jer zeli bolje razumjeti svoju vjeru i napredovati i uciti kako biti bolji covjek.
Treba li kome nacrtati?
sa ša is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 15:01   #44
Quote:
sa ša kaže: Pogledaj post
Crkva se ne bavi reklamiranjem ili pozivanjem na okupljanja, u crkvu slobodno dolaze oni koji to zele.
Katolik ili bilo koji vjernik je onaj koji zivi svoju vjeru i ponasa se u skladu sa naukom te vjere.
A Katolik zeli ici u crkvu jer zeli bolje razumjeti svoju vjeru i napredovati i uciti kako biti bolji covjek.
Treba li kome nacrtati?
Tebi očito. Misa se održava u crkvi. Crkva je ona zgrada koja na sebi ima križ. Škola je pak ona ustanova u kojoj djeca uče. Ima klupe i ploču i krede. Uočavaš razliku?
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 15:02   #45
Quote:
sa ša kaže: Pogledaj post
Svatko nek radi po svojoj savjesti, ali ako toliko isticete pravo odabira i ostala prava, dajte nama katolicima pravo da se okupljamo gdje hocemo a ne da nas se javno pljuje po medijima jer smo eto izrazili stav.
Nitko vam i ne odriče to pravo. Osim prava da se okupljat tamo gdje po Ustavu nije mjesto za prakticiranje vjere.

Quote:
Strasno je moderno imati parade i istupe u javnosti zbog seksualnog opredjeljenja ili neznam cega, ali kad se covjek zalaze za nesto dobro i pravedno onda je dosadan i naporan.
A borba za prava homoseksualaca je loša i nepravedna?

Quote:
Neznam tko je od vas cuo ista lose u crkvi ili ga je crkva lose usmjerila pa da toliko pljujete po njoj.
Mnogi.

Quote:
Zasto zaboravljate da su svecenici takodjer ljudi kojima je posao rastumaciti nam sveto pismo i jasno da imaju svoje grijehe kao i svi...
Zašto ti zaboravljaš da su (neki) svećenici ljudi koji smatraju da je njihovo pravo griješiti, ali si uzimaju za pravo pljuvati po svima drugima koji ne griješe ni 1% koliko oni?

Quote:
sto je tocno lose u tome da se djeca pomole u skoli ako to zele?
Ako će to učiniti u privatnosti nekog kutka gdje ih nitko neće vidjeti, samo neka ih (iako ne znam ni jedno djete kojem je draže moliti se po ćoškovima nego biti s vršnjacima). Ali škola nije mjesto za prakticiranje vjere. Što bi bilo da se mali muslimani u pola nastave izuju, kleknu, okrenu se prema Meki (ispričavam se muslimanima ako sam izvalila glupost, ne znam točno kako to ide) i počnu se klanjati? Ali njima to ne pada na pamet...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 15:02   #46
Sto ste digli paniku nece vas nitko na silu pokrstiti tamo!
Pozivate se na ustav, pa to je nase ustavno pravo -jel tako?
i vase je ustavno pravo da ignorirate ono sto vas ne zanima.
sa ša is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 15:04   #47
Quote:
sa ša kaže: Pogledaj post
Sto ste digli paniku nece vas nitko na silu pokrstiti tamo!
Pozivate se na ustav, pa to je nase ustavno pravo -jel tako?
i vase je ustavno pravo da ignorirate ono sto vas ne zanima.
Što bez problema i činimo kad se okupljate u crkvi. Koja je, usput budi rečeno, jedino mjesto za takve obrede.
No, kad se okupljate u školi koju pohađaju i naša djeca za koju ne želimo da budu pod utjecajem vaših obreda i vaše vjere, onda to postaje naš problem.
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 15:05   #48
Quote:
sa ša kaže: Pogledaj post
Sto ste digli paniku nece vas nitko na silu pokrstiti tamo!
Pozivate se na ustav, pa to je nase ustavno pravo -jel tako?
i vase je ustavno pravo da ignorirate ono sto vas ne zanima.
sto je "vase" ustavno pravo?
da u JAVNIM skolama drzite mise?
daj, molim te pokazi mi taj clanak ustava
Peppa Pig is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 15:07   #49
Meni je super i vjeronauk (jer sam tamo puno naučila) i super mi je misa za početak (i kraj) nastave. Sve mi je to super. Dokle god je u crkvi.
Crkva nema šta tražiti u školi, a vjeronauk nema šta određivati nekome prosjek ocjena.
A možeš se požaliti kome????? Nažalost, nikome.
Možda da se pokrene neka peticija, ja bih je prva potpisala.
Ja sam jedna od one djece koju je rat zatekao u osnovnoj školi. Pa tako znam što znači vjeronauk u crkvi (super, i duhovne vježbe - super) i što znači vjeronau u školi - bljak.

Dok je bio u crkvi vjeroučitelji su se trudili da nas zainteresiraju za ono što pričaju, a kada su dobili školski sat postali su obični profači koji te nezainteresirano masiraju sa zadaćama i ocjenama, i diktiraju 45 min. ono što žele da znaš napamet na idućem satu.

I kako je netko gore već napisao, sve to neodoljivo podsjeća na primanje u pionire i omladince.
stihaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 15:12   #50
ja sam malo starija (krstenje, pricest, firmu obavila prije 90ih) i isla sam godinama na vjeronauk u crkvu (redovito na misu, pjevala u crkvenom zboru, glumila u predstavama)
ali...
ovo sto crkva radi zadnjih 20ak godina mi se toliko zgadilo (petljanje u sve sfere zivota - vjeronauk u skolama?, petljanje u rad nedjeljom, petljanje u sve moguce zakone (recimo u onaj o umjetnoj oplodnji) itd) da moje dijete sigurno nece ici na vjeronauk

jos kad od kolega cujem koje su to metode - necemo te pricestiti ako starci svake nedjelje ne dodju na misu (i ne dobiju stambilj da su bili), kad cujem da djeca koja ne idu na vjeronauk za vrijeme vjeronauka (koji je usred nastave) ciste skolsko dvoriste i sl, FUJ!

i super mi je kako u trenucima krize kad se svima rezu penzije i place crkva nije rekla, ok mi se ove godine odricemo love iz proracuna (btw na njihove place, naravno, nema kriznog poreza)
Peppa Pig is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 15:16   #51
Jasno je da su na misu sa pocetka ove teme bili pozvani vjernici katolicke crkve.
Ako vjenici imaju dopustenje ukupiti se negdje neka se okupljaju.
Neznam tko je to odobrio ili organizirao, svejedno je gdje se okupljaju dok ne ugrozavaju nekoga, a ja nevidim da je netko ugrozen ovim pozivom na misu.
Bilo bi za predpostaviti da vas vise smetaju sektasi koje vas zaustavljaju na ulici ili pak prodavaci osiguranja ili bilo tko ako trosi vase dragocjeno vrijeme..
i bas zato nezelim vise raspravljati s vama jer vidim da ovdje ne dolaze katolici da podijelimo gledista na normalan nacin pa vam ne zelim reklamirati svoju vjeru, ako tko zeli naci ce je u ljubavi prema ljudima i osnaziti odlaskom u crkvu.
Pozdrav svima.
sa ša is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 15:20   #52
Quote:
Peppa Pig kaže: Pogledaj post
ja sam malo starija (krstenje, pricest, firmu obavila prije 90ih) i isla sam godinama na vjeronauk u crkvu (redovito na misu, pjevala u crkvenom zboru, glumila u predstavama)
ali...
ovo sto crkva radi zadnjih 20ak godina mi se toliko zgadilo (petljanje u sve sfere zivota - vjeronauk u skolama?, petljanje u rad nedjeljom, petljanje u sve moguce zakone (recimo u onaj o umjetnoj oplodnji) itd) da moje dijete sigurno nece ici na vjeronauk

jos kad od kolega cujem koje su to metode - necemo te pricestiti ako starci svake nedjelje ne dodju na misu (i ne dobiju stambilj da su bili), kad cujem da djeca koja ne idu na vjeronauk za vrijeme vjeronauka (koji je usred nastave) ciste skolsko dvoriste i sl, FUJ!

i super mi je kako u trenucima krize kad se svima rezu penzije i place crkva nije rekla, ok mi se ove godine odricemo love iz proracuna (btw na njihove place, naravno, nema kriznog poreza)
Zbog takvih stvari crkva samo gubi, ali baš njih briga što gube članove kada umjesto toga dobivaju lovu iz proračuna. To je, naravno, važnije.
stihaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 15:26   #53
Quote:
sa ša kaže: Pogledaj post
Jasno je da su na misu sa pocetka ove teme bili pozvani vjernici katolicke crkve.
Ako vjenici imaju dopustenje ukupiti se negdje neka se okupljaju.
Neznam tko je to odobrio ili organizirao, svejedno je gdje se okupljaju dok ne ugrozavaju nekoga, a ja nevidim da je netko ugrozen ovim pozivom na misu.
Bilo bi za predpostaviti da vas vise smetaju sektasi koje vas zaustavljaju na ulici ili pak prodavaci osiguranja ili bilo tko ako trosi vase dragocjeno vrijeme..
i bas zato nezelim vise raspravljati s vama jer vidim da ovdje ne dolaze katolici da podijelimo gledista na normalan nacin pa vam ne zelim reklamirati svoju vjeru, ako tko zeli naci ce je u ljubavi prema ljudima i osnaziti odlaskom u crkvu.
Pozdrav svima.
Njih se ne poziva u škole početkom i krajem godine pa ne kužim usporedbu??
stihaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 15:34   #54
Quote:
stihaa kaže: Pogledaj post
Zbog takvih stvari crkva samo gubi, ali baš njih briga što gube članove kada umjesto toga dobivaju lovu iz proračuna. To je, naravno, važnije.
ne znam
kad se sjetim kako mi je bilo zabavno ici na vjeronauk, kako nam je casna uvijek davala punu vrecicu ostataka od hostije koje smo klopali na stepenicama crkve , kako je crkva bila puna kad je bila projekcija filma o isusu (a mi klinci smo, uz dopustenje casne, sjedili na klaviru da bolje vidimo )

i onda slusam kolegicu kako je sva u komi jer mali ima katastrofa vjeroucitelja i da mu je to najgori predmet u skoli

prije ih je bilo briga za svakog klinca koji je dolazio u crkvu/na vjeronauk sad se brinu samo o lovi
Peppa Pig is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 15:36   #55
Kako ih se ne poziva.. djeci se namecu prodavaci knjiga u skolama, djele im se albumi za slicice kako bi ih djeca pocela skupljati.. to su stvari oko kojih treba dizati prasinu a ne zato jer ima djece koje ce ici na misu. Zato su tu roditelji da svaki na svoj nacin usmjeri djete gdje zeli.
sa ša is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 15:38   #56
Quote:
Tina st kaže: Pogledaj post
eeeeee vrlo vjerovatno si se ti i tvoji sakrivali da vas ne vide da idete u crkvu prije 20 godina...takvi podržavaju postupke Crkve.

Ja vjerujem u Boga, krščanka sam...ali ne mogu i ne vjerujem u postupke ljudi koji predstavljaju Crkvu i stoje ispred naroda u ime Crkve. Ne može meni jedan pop nediljom solit pamet za koga da glasam i dali ću ili neću izlazit i kad ću se vraćat doma. Ne može i ne prihvačam da mi govori. Kad me bude oblačio, hranio i odgojio onda mu dajem pravo...do tada
Na Sv. Misi želim čuti Božju riječ, a ne Tuđmanovu ili Mesićevu!!!!!!

Biti blizak Crkvi ne mora podrazumjevat fizičku blizinu...evo ja do svoje mogu doslovno pljunit. Znači li to da sam ja blizu? I nemoj sada da mi ko kaže da nisam jer preskočim koju nedilju mise. Ma ko ste vi da mi sudite???

A katolici bi valjda po tebi trebali ić ko oni iz Hare Krishne po ulicama i zabavljat narod tamjanom i pjesmama.


ovako nešto bi i ja napisala
__________________
Kad lopovi počnu braniti ono što su stekli, neće biti ljućih boraca za poštenje.
nemam pojma is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 15:42   #57
Ovo je copy s službene stranice škole....čak datum krivo napisali:

07.08.2009.započinje nova školska godina. U 8,00 sati u Župnoj crkvi Svetog Jakoba za sve učenike i djelatnike Oš xxxxx služit će se Sveta misa. Nakon mise u 9,30 sati u holu Oš xxxxx priređena je mala priredba za učenike prvih razreda u znak dobrodošlice.

Učenicima od 2. do 4. razreda sat razrednog odjela započinje u 10,00 sati a učenicima od 5. do 8. razreda od 10,30 sati.

Autobusni prijevoz za učenike putnike organizira se od utorka po starom rasporedu vožnje.


Meni osobno, to je najveća glupost....sad oni svi s torbama i knjigama vuku se do crkve i natrag u školu...e većina ih ide radi reda i srama (roditelji s djecom nižih razreda, 1. i 2., ostali većinom već sami dolaze)..

A čujem poslje da nisu rado išli...pa zašto onda idu, pitam se...
Al nitko se ne buni...mi se doselili tamo pa sad ne znam sve te njihove (selske) običaje...

Jedva se izborila kod ravnateljice pr. god. da nešto urade po pitanju busa i guranja veće djece prema ovim manjima...svaki dan morala dežurat na busnoj jer su ovu malu djecu gurali i nisu ih pustili na bus, a vozač...pazite sad...NE smije opomenut dijete!!!
Mora šutjet i trpjet makar vidi da se guraju i tuku..al ne smije ih opomenut...
(al ih ja mogu.....drugi dan su si mali mislili na svoje ponašanje)

Al kako ovo riješiti? Ovo je global problem cijele škole..

Jedino ostaje, ne otići, al dal je to rešenje? Ne znam koja je učiteljica iz vjeronauka, i ne znam dal ona gleda dal su sva djeca na broju...pa da poslje zakida one koji nisu išli...
Lindy2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 15:43   #58
ok sa ša, slazem se s tobom da u skoli nemaju sto raditi kojekakvi prodavaci i sl

daj mi molim te samo objasni zasto se djecu koja ne idu na vjeronauk (u sklopu nastave!) tretira k'o cudake, zasto ih se tjera da za vrijeme tog sata ciste skolska dvorista umjesto da im skola organizira nekakve radionice (informaticka, lutkarska, dramska)? nije li to pritisak na roditelje i djecu? "jednostavnije im je da ih upisete na vjeronauk pa nece biti takvih problema"
zasto odbijaju pricestiti dijete ako starci nisu isli na mise? zar nije svaki covjek osoba za sebe i zar ne bi dijete trebali prihvatiti pod okrilje crkve bez obzira na roditelje?
zasto frendici u crkvi u kojoj je krstena kad je trebala biti vjencana kuma nisu htjeli dati krsni list buduci da nije placala crkvi zadnjih x godina? (stara joj redovno ide u crkvu, daje lovu itd)

i sto takvih i slicnih primjera...
toga prije nije bilo...

jel to sve bas u krscanskom duhu?
Peppa Pig is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 15:46   #59
Quote:
sa ša kaže: Pogledaj post
Kako ih se ne poziva.. djeci se namecu prodavaci knjiga u skolama, djele im se albumi za slicice kako bi ih djeca pocela skupljati.. to su stvari oko kojih treba dizati prasinu a ne zato jer ima djece koje ce ici na misu. Zato su tu roditelji da svaki na svoj nacin usmjeri djete gdje zeli.
A gledi...recimo....pošalješ svojeg đaka koji je sad recimo 3. raz. u školu...djete dođe među svoje, skupe se, dođe učiteljica i dok vidi da svi na broju, veli idemo sad na misu....

Šta ćeš svojem djetetu savjetovati?
- ostani vani stajat pred školom i čekaj 1 i pol sat dok se ne vrate tvoji? (usput, nemoj radit gluposti...nemoj skakat, pazi cesta je blizu, promet..)

- ili, idi s razredom?
Lindy2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 16:19   #60
[zasto odbijaju pricestiti dijete ako starci nisu isli na mise? zar nije svaki covjek osoba za sebe i zar ne bi dijete trebali prihvatiti pod okrilje crkve bez obzira na roditelje?
zasto frendici u crkvi u kojoj je krstena kad je trebala biti vjencana kuma nisu htjeli dati krsni list buduci da nije placala crkvi zadnjih x godina? (stara joj redovno ide u crkvu, daje lovu itd)

i sto takvih i slicnih primjera...
toga prije nije bilo...

jel to sve bas u krscanskom duhu?[/QUOTE]

To je puuuno pitanja koja i mene muce, koja takva otvorena dozvoljavaju onima koji jedva cekaju vrijedjati nekoga da mogu otvoriti napad na crkvu.
Razborit covjek je svjestan da nijedno ljudsko uredjenje, organizacija, ..pa ni drzava nije savrseno poslozeno, i uvijek ima diskusije za puno pitanja,
Zao mi je sto nisu bolje organizirani ti satovi vjeronauka u skolama, i mene bi ljutilo da mi djete skuplja smece okolo jer nemaju drugog sadrzaja.
ali to nije rasprava za ovu temu
Stvar je u dobroj volji- ima dobrih svecenika i vise od ovih nepravednih, koji se zalazu za mlade da u tim ludim godinama ostanu unutar moralnih vrijednosti koja su propisana. Poziv na misu je -volim misliti- dobra volja svecenika koji se eto zalaze za nesto pozitivno u katolickom duhu jer misli da je vecina zainteresirana za to.
Eto- na kraju ispadne da i nije misa bila u skoli nego u crkvi.

Pisem ovdje jer trazim razumjevanje za Katolike, jer svoje dijete odgajam da ima razumjevanja za svijet oko sebe (nastavno na neodgojene samozvane "Katolike" koji vrijedjaju drugu djecu -kako je netko napisao- to mi je jos gore)
sa ša is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:49.