Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2010., 17:59   #21
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Nije pravo pitanje trebaju li Hrvatskoj podmornice.Hrvatska je trebala imati podmorničarski program u razvoju projektiranju i dizajniranju podvodnih tehnologija koje je dobila u nasljeđe od propale države koja je u iste ugradila ogromne materijalno-tehničke i intelektualne resurse. Sve je to imala i baštinila Republika Hrvatska. Naša država nije trebala ništa pokretati ,razvijati ,okupljati ili kopirati. Sve je već imala.
Slično kao i sa tenkovskim programom koji bi samo kompletni idiot razvijao u zemlji veličine Hrvatske (Izrael se ne računa kao duplo manja država), nego se samo nastavio u obujmu i mjeri koji je Hrvatskoj trebao .A u ratu je taj tenkovski program odigrao presudnu ulogu u stvaranju moćnog hrvatskog oklopa ,kako proizvodnjom,remontom,servisom i razvojem novih podsustava na postojećem programu.
Hrvatska vojna doktrina (ako postoji) trebala je biti usuglašena na najvišim razinama i očuvati resurse u razvoju podvodnih tehnologija. osobito u domovinskom ratu kad je obrambeni proračun bio velik,bez obzira što je težište ratovanja bilo na kopnu.
Hrvaska je sasvim legitimno mogla donijeti sud kako neće ili ne može razvijati i graditi velike obalne podmornice.
Ali nikako se nije smjela odreći sektora razvoja podvodnih tehnologija za razvoj i projektiranje i izgradnju džepnih podmornica ,mokrih ronilica i daljinski upravljanih ronilica.
jer je to ogromna šteta kad je već imaš u rukama,kad imaš ogromne poračune unutar MO za vrijem rata i kad si mogao čekati prestanak embarga da bi surađivao sa svijetom koji te respektira.
I džepne podmornice i ronilice i daljinski uparvljana plovila je trebalo ne samo razvijati i usavršavati nego ih i proizovoditi sa potrebe civilnog i vojnog sktora u zemlji.
Čak niti diverzantske podmornice ili male obalne klasične torpedne podmornice ne moraš proizovditi ali moraš imati projekte koje dorađuješ i koji su vlastiti ako se odlučiš uvati ih u uporabu.Zadnji put kad je odjel za projektiranje podmornica BI razrađivao idejni projekt nove podmornice je bio na iniciajtivu admirala Letice a radilo se maloj podmornici od 250 tona sa 4 torpedne cijevi i taj projekt nije doživio okončanje. U međuvremenu se sve lagano raspalo bez sustavnog čuvanja kadrova i dokumenatacije a samo na pojedinim lokacijama se vrše pokusna ispitivanja ili proizvodnja za podmorničarski program.
Najveći smo nerprijatelji sami sebi.
Sve je to lijepo i krasno ali otkud kapital za ulaganje u taj R & D? Jedino da imas tvrtku koja ima cvrste ugovore za razvoj podvodnih ronilica u privatnom sektoru, recimo u sektoru potpore naftnoj industriji (pa tako razvijas ronilice za inspekciju naftnih platformi i sl.) U tom sektoru vec imas odavno etablirane igrace pa se jako tesko ubacit u igru. I nezaboravi da je vec proslo 20 godina od raspada Juge a razvoj u svijetu nije za to vrijeme stajao.
__________________
DUNCO - Legendarni seljanin-monstrum koji je goloruk izbacio Nijemce iz Gornje Razj*bavine i Oštropi**e Sinjske
Dunco is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 18:02   #22
Svaka tema pa makar i o podvodnom ribolovu PP-u posluzi da baci dr(u)kicu. Kakav crni R&D u zemlji od 4.5 milijuna ljudi s ovakvom ekonomijom. Jebote, tu se radi o stotinama milijuna eura.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 18:24   #23
Neko je spominja 4 tone?
__________________
Čitam Nedjeljni komentar koji jasno kaže "tko ne misli ovako taj kleveće i laže", ljudi bez kalibra i bez ideje ufuravaju nam istine crno bijele, investicije su probile plafon troše se krediti, svuda mnogo paranoje svi su do grla u krizi, a mi bi htjeli da budemo centar svijeta... - Nedjeljni komentar, Azra (1982.)
Atomski Ali is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 18:41   #24
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Svaka tema pa makar i o podvodnom ribolovu PP-u posluzi da baci dr(u)kicu. Kakav crni R&D u zemlji od 4.5 milijuna ljudi s ovakvom ekonomijom. Jebote, tu se radi o stotinama milijuna eura.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 19:04   #25
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Svaka tema pa makar i o podvodnom ribolovu PP-u posluzi da baci dr(u)kicu. Kakav crni R&D u zemlji od 4.5 milijuna ljudi s ovakvom ekonomijom. Jebote, tu se radi o stotinama milijuna eura.
Shvaćam što želiš reći, ali nije stvar novaca koliko volje... Ako ćemo ići banalizirati do kraja ima li smisla imati bilo kakvu vojsku u svijetu u kojem netko ima više tisuća nuklearki? Zašto je nama problem izdvojiti 2% za vojsku, ako etiopija ima su-27, a tisuće ljudi joj umiru od gladi? Dakle nije problem u novcu nego u glavi - treba li žrtvovati slobodu za sigurnost i bogatstvo? To je osnovno pitanje već tisućama godina... malo Herodota


Quote:
odgovor perzijskom izaslaniku Mardoniju koji su dali dvojica Grka iz Male Azije.

Mardonije je rekao: Podvrgnite se velikom kralju i živjet ćete izvrsno. Živjet ćete obilno, bolje nego sada, i bit ćete sigurni.

Odgovor je bio: Mardonije, ti si sluga i ne znaš što je ne biti sluga. No, kad bi znao što je sloboda- odbacio bi sve ponude o sigurnosti i boljitku i borio bi se za nju, ne samo kopljem i mačem, nego ako treba i zubima i noktima...
Osim toga, ja ti garantiram da danas, u 21. stoljeću, svatko može sjebati svakoga, nebitno o veličini zemlje ili stanovništvu...
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 19:17   #26
Super ti je logika pogotovo ovo sa Etiopijom pa možemo onda i kao Sj. Koreja imati veliku vojsku i svi neka rade samo zbog toga. Imali bi opet parade, pardon mimohode, za dragoga vođu.
Okanimo se onoga što guta novce a ne vraća ih, bar sad kad ih nema. Razvijajmo nešto što će koristiti nama a moći ćemo izvesti a to sigurno nije oružje jer ima ih koji ga proizvode bolje a i jeftinije.
__________________
Pesimist je optimist s iskustvom!
“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
Hawk75 is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 20:32   #27
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
Shvaćam što želiš reći, ali nije stvar novaca koliko volje... Ako ćemo ići banalizirati do kraja ima li smisla imati bilo kakvu vojsku u svijetu u kojem netko ima više tisuća nuklearki? Zašto je nama problem izdvojiti 2% za vojsku, ako etiopija ima su-27, a tisuće ljudi joj umiru od gladi? Dakle nije problem u novcu nego u glavi - treba li žrtvovati slobodu za sigurnost i bogatstvo? To je osnovno pitanje već tisućama godina... malo Herodota




Osim toga, ja ti garantiram da danas, u 21. stoljeću, svatko može sjebati svakoga, nebitno o veličini zemlje ili stanovništvu...

Slazem se da bi trebali izdvajat barem 2% za vojsku, ali gdje je prijetnja za RH da moramo imat podmornice, 32 lovca 4. generacije, 400 tenkova i 50.000 ljudi pod oruzjem?

RS? Srbija? Bankrotirane zabokrecine.

Kina? Rusija? Al-Qaida? Puca im ona stvar za Hrvatsku. Dok pobijede SAD razvit cemo i Degman 2A4 i novu klasu podmornica s barem 5-clanom posadom.
__________________
DUNCO - Legendarni seljanin-monstrum koji je goloruk izbacio Nijemce iz Gornje Razj*bavine i Oštropi**e Sinjske
Dunco is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2010., 09:18   #28
Draga hrvatska mladeži,jugoslavenska omladino,kolegice i kolege.
O podmornici ,jedinoj neoperativnoj hrvatskoj je riječ na ovoj temi .Ja napisah za neke poneku informaciju a začetnik teme je tražio i koju sliku pa je i to dobio a može biti daće ih još biti postavljeno.
Kraj priče što se same teme tiče.
Druga je priča zašto podmornica ,naša ,mala ,džepno -diverzantska ne roni godinama.
Treća je priča zašto se sve vezano za podmornice rasulo a bilo je više nego dobro. Govorio sam o jezgri koja je trebala biti sačuvana a hladan pogon te jezgre za hrvatski obrambeni proračun ne košta crno ispod nokta jer sve postoji.
Četvrto što sam vrlo konkretno napisao i usmjerio bilo je isključivo na razvoj i istraživanje vezano za mokre ronilice,daljinski upravljana plovila i projekte razvoja manjih podmornica -nastavka priče stale na podmornici Velebit. Ne nužno izgradnju izgradnje iste.
BI je ipak nastavio jedan vid projekta daljinski upravljanog plovila i od toga dobija lijepe novce za svoju daljinski upravljanu ronilicu -od pregleda hidrocentrala do prikaza potonulih aviona kao što je slučaj kod Dugog otoka kad ga je locirala minolovac Korčula (pa se nismo kao država obrukali i morali tražiti pomoć Talijana).
Ne znam kakva je problem u daljnjem usavršavanju mokrih diverzantskih ronilica R2M kad si je razvio a i naša ih vojska treba i upravo su testirali dvije modernizirane.Zašto ne nova još naprednija serija.
Za to ne treba ogromna lova jer sve imaš ,osim što si nemarom raspršio ljude koji su to radili i znaju, ali ih ne cijeniš.Zar to ima veze s novcima. To je pitanje ogranizacije i upravljanje intelektualnim kapitalom. O stečenoj tradiciji i ogromnom iskustvu da ne govorim.Tehnološka rješenja s proizvodnje podmornice Velebit Bi je primjenio na sustav upravljanja turbinama na hidrocentralama
Zašto je to napravljeno.Moje je mišljenje zbog surove površnosti,nedostaka ikakve vizije a s tim u svezi i strategije.
Sve što sam napisao godišnje stoji manje od jednog motora za CL-415.
Ili da to otklonimo a bacimo se na izvoz pilane građe ,kamena i mramora i plave ribe ? Visokim tehnološkim dostignućima s velikom dodanom vrijednošću poslanima nam na upravljanje izravno od Svevišnjega.
Druge segmete podvodnih tehnologija i infrastruktute vezano za podmorničarstvo uopće ovdje nisam spominjao da se ne pokažu svi razmjeri uništavanja kad sustav ,oprema i infrastruktura padne Hrvatu u ruke (spasilački brod s barokomorama,ambulantom,spasilačkom ronilicoma Marmaid,stredištem VURI u Divuljama itd.)
Hvala na pozornosti i nemojte kaj zamerit.

Zadnje uređivanje pp5d6 : 21.01.2010. at 09:24.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2010., 11:25   #29
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Draga hrvatska mladeži,jugoslavenska omladino,kolegice i kolege.

Hvala na pozornosti i nemojte kaj zamerit.
Naprotiv, što se mene tiče vrlo iscrpno, sve što si napisao gore sam sa zanimanjem pročitao.

Jedino ona fotka u sumrak, s kapetanom na mostu, ta mi je smiješna. Podmornica izgleda kao nešto što se iznajmljuje turistima na plaži.
__________________
DUNCO - Legendarni seljanin-monstrum koji je goloruk izbacio Nijemce iz Gornje Razj*bavine i Oštropi**e Sinjske
Dunco is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2010., 12:11   #30
Quote:
Dunco kaže: Pogledaj post
Naprotiv, što se mene tiče vrlo iscrpno, sve što si napisao gore sam sa zanimanjem pročitao.

Jedino ona fotka u sumrak, s kapetanom na mostu, ta mi je smiješna. Podmornica izgleda kao nešto što se iznajmljuje turistima na plaži.
Mogao bih još tu sliku u sumrak komentirati.
Nije bitna podmornica kao takva (džepna je džepna i ne može biti velika ) nego broj na istoj.
Zašto je baš taj broj na njoj i zašto baš u vrijeme nastanka slike druga je priča.
Strani vojni stručni mediji su u doba nastanke ove slike objavljivali informaciju kako Hrvatska gradi još jednu podmornicu tipa Una/Velebit klase.
A svi znamo ako je naša podmornica Velebit flotnog broja P-01.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2010., 12:21   #31
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Mogao bih još tu sliku u sumrak komentirati.
Nije bitna podmornica kao takva (džepna je džepna i ne može biti velika ) nego broj na istoj.
Zašto je baš taj broj na njoj i zašto baš u vrijeme nastanka slike druga je priča.
Strani vojni stručni mediji su u doba nastanke ove slike objavljivali informaciju kako Hrvatska gradi još jednu podmornicu tipa Una/Velebit klase.
A svi znamo ako je naša podmornica Velebit flotnog broja P-01.
Ah, da, "P-03 Biokovo". Navodno ime navodne podmornice.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2010., 13:07   #32
A "P-02"?
von Tegetthoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2010., 16:37   #33
Quote:
von Tegetthoff kaže: Pogledaj post
A "P-02"?
Je samo implicirana s P-03. To je dovoljno.

Ispravite me ako grijesim.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 08:38   #34
Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
Mene je naš velebit samo nasmijavao
Da nasmijavao je i mene ali s drugog stajališta naime kada smo snimali emisiju za HTV "Sinovi Oluja" mjenjali smo oznaku P-01, P-02 itd.

Ali imalo je efekta jer se kasnije uredno moglo slušati s druge strane kako RH ima dvije tri podmornice.

Dalje "Velebit" je smješan onome tko zamišlja da je to torpedna podmornica itd, ALI podmornica Velebit je diverzanska za dubine do 85m (max.100) te autonomiju do 7 dana, te dubinski ulaz u neprijateljski prostor, na sebi ima još dva kraka koji se zovu ronilice R-2M koje joj omogučavaju još bolji odmak.


Naime imao sam čast biti na vojnoj vježbi "Žirje" istina Bog svatko od skeptika če kazati vježba je igra za djecu ( Ali znoj štedi krv), da nastavim takva simetrija, uigranost i TIŠINA a bilo je juto "Bonaca" odigrala je skupina diverzanata koji su iz dubine stigli s Velebitom + R-2M. Tiho, tiše najtiše!

I jedna od ovog ljeta u Divuljama nedaleko od ronilačkog tornja samo im još fali Diverzanska podmornica Velebit.

Mislim da ljudi iz MORH-a budu razumni i uvide koliko je u današnje vrime bitan Velebit.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 20:31   #35
Cemu je to toliko bitan Velebit? Koga ces time napasti? Hoce doploviti do Beograda kroz crno more i Savu ili ce doci do Sarajeva teleportaciju preko Enterprise-a? Uz trenutno glavnu ugrozu s kopna mornarica je fakat bacanje novaca.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 20:43   #36
di je trenutno velebit?na suhon doku ili zavezana negdi uz mul?
Ko je bia zna! is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 21:09   #37
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 21:18   #38
Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post
Cemu je to toliko bitan Velebit? Koga ces time napasti? Hoce doploviti do Beograda kroz crno more i Savu ili ce doci do Sarajeva teleportaciju preko Enterprise-a? Uz trenutno glavnu ugrozu s kopna mornarica je fakat bacanje novaca.
Jako bitan za podmorničarksi program HRM.
Eksploataciju, uvježbavanje posada i pomorskih diverzanata,izviđanja i ubacivanja, postavljanje minskih zapreka.
Nećemo nikoga napasti jer je to sredstvo obrane-osobito sjevernog dijela Jadrana koji je jako plitak i stoga nepogodan za opertivno djelovanje današnjih suvremenih dizele-elektr. podmornica a da o nuklearnim niti ne govorim.
Beograd i Sarajevo uopće nisu bitni- bitan je efektivan nadzor hrvatskih ekonomskih interesa u podmorju veličine kopnenog dijela Hrvatske.
Hrvatska trenutno nema ugroza sa kopna-one će doći zrakom ili morem.



Zadnje uređivanje pp5d6 : 16.02.2011. at 21:31.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 21:38   #39
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
Da nasmijavao je i mene ali s drugog stajališta naime kada smo snimali emisiju za HTV "Sinovi Oluja" mjenjali smo oznaku P-01, P-02 itd.
I sa P-03

Imaš li noviju sliku tornja u Divuljama ?
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 21:47   #40
Evo podsjetila me ova tema na služenje vojske. Bio na Velebitu. Evo moje slike.
Kako netko reče gore ova država nema pojma da ima more i kad znamo tu činjenicu ništa nas ne triba čuditi. A kad malo bolje pogledamo ove vlasti su jedino znale bogatiti kriminalce i uništavati zemlju.
__________________
A u puku zapadne cerkve, gde potiče štogod dobra i poštena, to prečesto dolazi samo odtuda, što on ne sluša i ne sledi popa. Da ovaj puk nebi bio poživinčen, on bi uz redke iznimke, u popu smatrao najpervoga svojega neprijatelja. U istinu, NAROD HERVATSKI IMA SVU SVOJU NESREĆU NAJVEĆMA POPOM PRIPISAT. - Dr. Ante Starčević - Otac Domovine
Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:23.