Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2003., 09:54   #21
Quote:
zg_sash kaže:
dvoje trebaju biti dvoje , raditi i rasti zajedno

cim jedna strana krene napadati , druga ima legitimno pravo da se brani
i ne vidim cemu cudenje i price o biranju sredstava
svatko se brani onime sto mu je jaca strana

a pricice o tome kako je samo jedan vid nasilja los , dok je drugi "zasticen" su jadni pokusaji da se da legitimitet jednoj strani samo zato jer je najcesce fizicki slabija
da je rjesenje jednostavno , vec bi odavno bilo postignuto

po meni , jedino pravo rjesenje je odgoj
da se partnere nauci postivati jedno drugoga i zivjeti jedno za drugoga
dok se to ne nauci i dogodi , i dalje cemo biti svjedoci nasilja u obitelji, bez obzira koliko se kome koji od vidova nasilja vise ili manje svidao

čekaj, o kakvom drugom nasilju pričaš?

psihičkom? od strane žena?

samo pitam
 
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 12:25   #22
Re: Re: Re: P.S. Inace ne znam tko je Vedrana Rudan

Quote:
Nemruth Dagi kaže:
... Sada je došlo vrijeme da se sve vrste borbi za razna prava manjina , žena, ovih i onih uvede pod zajednički nazivnik "ljudska prava".... teško će se žene okupljne samo na temelju svoje spolne pripadnosti, teško je ujediniti različitost konačnih interesa.
Ipak svaki pokušaji su vrijedni pažnje, ali se pokazalo da su nedovoljni za konkretnije rezultate.
Prava manjina, žena "ovih" i "onih" već spadaju u "ljudska prava", a svaka ta grupacija sa svoje strane daje vlastiti doprinos unaprijeđenju i očuvanju tih "ljudskih prava".

Žene, općenito govoreći, jesu heterogena grupa, ali su se brojne predstavnice te heterogene mase i u povijesti i danas okupljale na različitim mjestima potaknute različitim motivima u cilju stjecanja i/ili unaprijeđenja svojih (svakako ljudskih) prava. Da nije bilo takvih (ponekad i masovnih okupljanja), (što s početka 20. stoljeća, što 1960-ih i 1970-ih godina), žene danas ne bi imale ni pravo glasa, obrazovanja, pravo na zdravstvenu i socijalnu skrb, na zaposlenje, na zaštitu od napadača u obitelji. Upravo ovo zadnje pravo kroz promjenu obiteljskog zakona uspjele su izboriti Saborske zastupnice zadnjeg saziva u Hrvatskoj, što je inače prihvaćeno u razvijenim zemljama još prije 10-20 godina (kako u kojoj). Međutim, isto tako danas još uvijek postoje zemlje u kojima žene NEMAJU sva ta (ljudska) prava, a koja istodobno imaju pripadnici muškog roda (neke arapske i afričke zemlje). Zašto? Upravo zato što tamo još uvijek nisu razvijeni ženski pokreti i žene prihvaćaju svoje tradicionalne društvene uloge (supruge, majke, roditeljice) kao jedine moguće. Tako se upravo potvrđuje teza da tamo gdje nema razvijenih ženskih pokreta i gdje se žene ne bore za svoja (ljudska) prava, onda ta prava nemaju niti zagarantirana ili ih imaju u vrlo oskudnoj mjeri. Drugim riječima, za ženska (ljudska) prava se neće izboriti nitko drugi doli žene same.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 12:37   #23
Quote:
zg_sash kaže:
... cim jedna strana krene napadati , druga ima legitimno pravo da se brani i ne vidim cemu cudenje i price o biranju sredstava
svatko se brani onime sto mu je jaca strana...
Ti zagovaraš neku dosad nepoznatu samoobranu za žene i djecu žrtve nasilja.
Kako da se brani ona "strana" koja ima npr. razbijenu glavu, izbijene zube, slomljene ruke i/ili noge, oštećen neki unutražnji organ, posljedice davljenja itd.? Ta "strana" je u pravilu ženska "strana" koju napadač (obično muškarac-suprug) već u startu može puno prije i više ozlijediti i unakaziti jer je FIZIČKI JAČI. Da ne pričamo o djeci. Zar treba čekati da se to dogodi?
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 13:18   #24
Re: Re: Re: Re: P.S. Inace ne znam tko je Vedrana Rudan

Quote:
north wind kaže:
Drugim riječima, za ženska (ljudska) prava se neće izboriti nitko drugi doli žene same.
Istina, ali još od sufražetkinja do današnih pokreta za ženska
prava, smisao pokretu daju pojedinačne žene-manjina, a one druge gube se u masi neosvještenih jedinki, nesvjesne svoje pozicije ili objašnjavajući svoj položaj u društvu kao nešto prirodno.

Promjene dolaze od samih žena, majki- odgojiteljica jer bez obzira na spol svoje djece treba odgajati potomke da cijene svaki život bez obzira na društvene konvencije, podijele rada i slično.

Možda se onda ne bi događalo da su majke pasivni suučesnici incestuoznih zločina, jer djetetu nisu objasnili značaj svoje uloge majke- kao ljudskog bića, kad same sa sobom nisu rašćistile neke stvari.
Kada prešućujemo svoj značaj kao istinskog ljudskog bića-ženskog spola, naivno pokazujemo na nam nije stalo da se suzbije nasilje nad nama i da toleriramo kućno nasilje nad vlastitom djecom..

A taj osjećaj vrijednosti prvenstveno dobivamo u osobi naše majke. To je njena prirodna uloga, a ne konvencija, niti ultimatum života u zajednici. Sama spoznaja da vlastiti spol ima dubok značaj za nas, ne samo biološki već društveno i kulturološki, vrijednostno će potvrditi samo majka, a nitko nam ne može nametnuti ideologije i zamisli koje bi nas nagovorilo da promjenimo svoj stav o nama samima.

Žena je uvijek žena. I kao takva zaslužuje da se o njoj govori sa poštovanjem, a ne sa podsmijehom.
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 13:44   #25
Re: Re: Re: Re: Re: P.S. Inace ne znam tko je Vedrana Rudan

Quote:
Nemruth Dagi kaže:
... Sama spoznaja da vlastiti spol ima dubok značaj za nas, ne samo biološki već društveno i kulturološki, vrijednostno će potvrditi samo majka, a nitko nam ne može nametnuti ideologije i zamisli koje bi nas nagovorilo da promjenimo svoj stav o nama samima.

Žena je uvijek žena. I kao takva zaslužuje da se o njoj govori sa poštovanjem, a ne sa podsmijehom.
Apsolutno. U ovoj tvojoj gornjoj rečenici, s kojom se potpuno slažem, dodala bih (u prvome redu) - "društveno i kulturološki" - jer upravo odatle proizlaze sve društvene nejednakosti i diskriminacije. Biološke kategorije zaslužne su u biti samo za reprodukciju, ali ne i za socijalizaciju.Time se bave društvene i kulturne kategorije. Drugim riječima, svatko može biti majka (i otac), naprosto jer nam je to tako evolucijski i genetski zadano, ali nije svatko u stanju ODGOJITI dijete i OSPOSOBITI ga za život tako da uvažava i poštuje sva ljudska prava drugih ljudi općenito bez razlika, te da nikome ne nanosi zlo. Nasilje i mržnja se također uče, kao i štošta drugo negativno i pozitivno na ovom svijetu, a temeljne obrasce tih modela (bilo nasilja i mržnje, bilo ljubavi i tolerancije i sl.) dijete dobiva upravo od svojih najbližih, uglavnom roditelja i onih ukućana s kojima živi.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 14:52   #26
ne zagovaram ja nikakvu do sad nepoznatu samoobranu
samoobrana je itekako poznata velicina

ono kaj meni ovdje smeta je prizvuk da npr. zena ima sva a muskarac nikakva prava
zasto ? zato jer je jaci (fizicki) uglavnom

mislim da sam lijepo i jasno rekao da sam protivnik bilo kojeg nasilja
BILO KOJEG!!!!!
racunam da smo odje vise manje svi odrasli ljudi i da znamo kako ima osoba koje su nam u stanju "popiti zivce" ili bar da mozemo zamisliti i takav slucaj
daleko od toga da zagovaram premlacivanje zena , ali sam jako protiv da muskarac nema nikakvu zastitu i da neka rospija , cim joj se ucini prakticno , moze naplatiti sve ono na kaj je dobrovoljno pristala i potpisala
sorry , ali ima zena koje od brakova rade biznis samo na temelju toga kaj su slabiji spol i zasluze si penziju jer su se "dobro udale"

ja nisam apriori ni na jednoj strani i vec sam rekao sto smatram pozeljnim , za mene minimalnim standardima
samo , tesko je na ovako malo prostora sve ispricati i ponekad dobrohotnost sugovornika je potrebnija od kritizerstva
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 15:22   #27
Istina ili .......

Crveni vikleri su realna opasnost jer skrivaju namjere ženskih bića za udajom dobrom (ne nemrem više, gasim PC, smijeh me napada)
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 15:36   #28
ugasi PC , zivi malo , nauci nesto , a onda diskutiraj
nece ti skoditi

da su zivotni problemi jednostavni , vec bi odavno bili rjeseni
ovako , ima previse detalja i velicina u igri da bi se to odradilo kroz par upisa

tvridm da je sklad kljucna rijec
a oni koji su isli drugim putem , nek se kaju i nek kukaju kad im se njihova racunica obije o glavu
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2003., 08:43   #29
Quote:
zg_sash kaže:
ugasi PC , zivi malo , nauci nesto , a onda diskutiraj
nece ti skoditi

da su zivotni problemi jednostavni , vec bi odavno bili rjeseni
ovako , ima previse detalja i velicina u igri da bi se to odradilo kroz par upisa

tvridm da je sklad kljucna rijec
a oni koji su isli drugim putem , nek se kaju i nek kukaju kad im se njihova racunica obije o glavu

PC radi, živim, a sad ću nabaciti monolog, a ti ako želiš razmišljaj o škodljivosti istog?

Vječita želja za brakom , je odraz kulture u kojoj pojedinac nije ništa bez grupe, a to je praktički pokazatelj da je život toliko surov da pojednac ima malo šanse da sam preživi.

Ak se još radi i o biološkoj predispoziciji za rađanjem potomaka i želji za time, i društvenoj uvjetovanosti ideji da je žena bez muža manje vrijedna. Onda je logično da se razmišlja o tome da je jedina "prirodna" težnja žene da se uda, tj da pronađe štit od svih životnih zadaća, a ujedno i da ima zakonsko regulirano potomstvo.

Iza svega stoji ekonomska ovisnost, jer karike pucaju kada žena ima mogućnost rada i zarade za život. Ona je sada sama sebi dovoljna i ne mora stupati u zajednicu sa muškarcem, a uostalom po ulici ne hodaju neandertalci sa toljagama, pa se osjeća da je društveno ozračje takvo da je slobodna u kretanju-osim nekih islamskih zemalja gdje su žene totalno zakočene-bez prihoda, kao vlasništvo muža.

I statistički gledano broj brakova pada, a ujedno raste i broj razvoda.
Prema podacima oko 30% novorođene djece u SAD čine vanbračna djeca. A pitanje je koliki će postotak djece u onih 70% doživjeti da im otac slavi njihov 5 rođendan, zajedno sa njima.

Brak nije nužnost, već ODABIR, ali odabir onih koji mogu birati.
S obzirom da je brak kontiunirani proces u kojem je neizbježno međusobno pre-odgajanje partnera, emotivna zrelost i spremnost partnera
na to utjecati će na stabilnost braka.

Sve dok je brak nužnost za dobivanje vrijednosti u društvu, rađanje djece, i stvaranje osjećaja ekonomske sigurnosti stoji na krhkim nogama koje se sa vremenom lome.

A kada se lome, lome se na najslabijima.
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2003., 13:08   #30
Sve sto imam reci je da je Vedrana Rudan Covjek, sa velikim C. Nocna mora za one koji se prepoznaju u njenim tekstovima.

Inace procitajte: http://www.bijelavrana.com/ ili jos bolje: http://www.bijelavrana.com/press.asp, ili pak: http://www.bijelavrana.com/tekstovi.asp, mozda i ovo: http://www.bijelavrana.com/knjige.asp
bono is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2003., 13:20   #31
Talking

Hvala na informaciji.
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2003., 14:51   #32
Pobrkani "lončići"

Quote:
zg_sash kaže:
... ja ne zagovaram nasilje... ali ako me netko pili iz dana u dan , smatram da je savrseno normalno da ako puknem da i upotrijebim mozda moju fizicku snagu ...
Jako dobro i ti si "protivnik BILO KOJEG nasilja"?
Čuješ li ti uopće sebe i vidiš li se?

I počemo to žena "ima sva prava", a muškarac "nema nikakva"? Ma nemoj!? Zašto onda MUŠKARCI nisu tražili promjenu obiteljskog (ili nekog drugog zakona) da bi se zaštitili od nasilnih žena kad su tako ugroženi? Pa to im barem ne bi bilo teško izglasati u Saboru gdje čine apsolutnu većinu zatupnika? Da ti ipak nisi malo pobrkao "lončiće"?
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2003., 15:12   #33
da , ja sam protivnik bilo kojeg nasilja

a jednog dana kad shvatimo da ne postoji u stvari rat spolova i kad pocnemo razgovarati kao dvije osobe , tek onda ce biti sanse da se nesto zaista promijeni
do tada , s ovakvim razmisljanjem i ponasanjima , nema tog zakona koji ce bilo kaj konkretno postici osim samozadovoljstva zakonodavcu

na zalost , imam primjera it zivota i ovakvih i onakvih
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2003., 15:31   #34
Quote:
zg_sash kaže:

ono kaj meni ovdje smeta je prizvuk da npr. zena ima sva a muskarac nikakva prava
zasto ? zato jer je jaci (fizicki) uglavnom mislim da sam lijepo i jasno rekao da sam protivnik bilo kojeg nasilja
Nije stvar samo biti fizicki jaci. Stvar je da zena NEMA nikakvu zastitu od drustva: rade za manju placu, losije poslove, u drugom su planu. Jesi li ti svjestan da kad muz prebije zenu a ova zove policiju da policija NE dolazi. Jesi li ti svjestan da saborski zastupnik vrijedja zastupnicu pred ukljucenim kamerama, jesi li ti svijestan da je drustveno prihvacena sintagma "raspizdila me pa sam je udario", i ona opet ispada kucka prema "jadniku".

A o "sitnijim" stvarima da ne govorim: preziru je ako nije uzela muzevo prezime, nije se udala, vanbracnom djetetu nije upisala ime frajera koji ju je bez posljedice ostavio dok je bila trudna pod rubriku otac. U isto vrijeme ne nemoze bivseg muza izbaciti iz VLASTITOG stana bez sudskog procesa koji traje vjecnost. Treba jos?

Zene definitivno nisu iste pred zakonom.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2003., 16:01   #35
moja je rasprava ovdje gotova
zakon koji je u pripremi omogucava da se muza izbaci iz kuce cak i u slucaju da je njegova
a zao mi je reci , ali ovdje ja vidim ne zelju za pravednoscu i ravnopravnoscu , nego zelju za prevlasti
a to je lose kako god okrenete

btw , te zene koje su u drugom planu i slabije placene , neznam gdje zive i rade
meni su zadnja 3 sefa bile zene
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2003., 07:48   #36
Quote:
zg_sash kaže:

meni su zadnja 3 sefa bile zene


Od tuda sve kod tebe započinje.
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2003., 11:52   #37
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Iza svega stoji ekonomska ovisnost, jer karike pucaju kada žena ima mogućnost rada i zarade za život.
Pozdrav ND,

Slazem se s onim sto velis...vecinom...htjela bih dodati da konzumerizam podrzava raspad familije i razvode. Ekonomski gledano, kad se bracni par razvede, cega su trebali jedno (stan, kuhalo, frizider, ves masina) nakon razvoda trebaju dva, svaki svoje. Dakle kad bi se sva domacinstva rasppolovila u dva, potraznja bi porasla 50 posto. Zgodno .

Ja vjerujem da postoje brakovi iz ljubavi, i zelim vjerovati da je vecina takva.

carobnica
carobnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2003., 12:19   #38
Quote:
carobnica kaže:
Pozdrav ND,

Slazem se s onim sto velis...vecinom...htjela bih dodati da konzumerizam podrzava raspad familije i razvode. Ekonomski gledano, kad se bracni par razvede, cega su trebali jedno (stan, kuhalo, frizider, ves masina) nakon razvoda trebaju dva, svaki svoje. Dakle kad bi se sva domacinstva rasppolovila u dva, potraznja bi porasla 50 posto. Zgodno .

Ja vjerujem da postoje brakovi iz ljubavi, i zelim vjerovati da je vecina takva.

carobnica

Haj čarobnice,
i ja vjerujem u ljubav i da ima ljubavi.
Uostalom jedna ljubav je materijal iz kojeg smo nastali.


Pozdrav ND
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:33.