Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.12.2002., 08:49   #121
nekom rat - nekom brat (profit!)

Quote:
Borg kaže:


Haaaaaa!!!
Naime, Ameri i Schvabci su razmjenjivali -- STA -- filtere za kavu, kuglagere za PSX dzojped, kazaljke za digitalne satove...

LJUTOZARACHENIH SAVEZNIKA) i Schvaba moguca - JEDINO U PARALELNOJ STVARNOSTI!!


Baš nas krasno zasmijavaš. Pa svaki se rat (i ovaj naš nedavni) vodi zbog nečijeg profita. I dok rat traje profiti silno rastu, a to što pogine par desetaka milijuna ljudi spada u kolateralnu štetu (troškovi proizvodnje) i već je unaprijed proračunato.
Krupni kapital je već onda bio internacionalan, iako nisu postojale multinacionalne kompanije u današnjem smislu. I taj je krupni kapital stvorio, pomagao i štitio Hitlera dok je bilo potrebno. Čini mi se da je američka uloga u svemu tome bila presudna.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Old 27.12.2002., 12:39   #122
legion , molim te, da mi pojasnis galipolje i čerčilovu ulogu u toj bitki...

DEBELKURAC
__________________
[size=0,5]...ni pred pisoarom nisu svi jednaki...[/size]
=DK= is offline  
Old 27.12.2002., 13:06   #123
je to ono...

...kad je debeljko zabrijal da ce proć? a nisu prošli? pa su zbog njegove tvrdoglavosti izgubili pun kurac (više od pol miljona?) ljudi?

u tom prvom ratu su stvarno gluposti radili... meni je najjača fora bila kad su britanci zabrijali doć iz sredozemlja u crno more. a turci fala bogu imaju utvrde s topovima u obadva tjesnaca, minska polja i još su razvukli lance s jedne strane na drugu. ovi došli s bojnim brodovima i ostali tamo. ali na dnu.

ili soča. HAAHAHAHAHAHAHA. glupi digići sjede u dolini i gledaju filmove, a austrijanci dovukli sve živo na one alpe i ukopali se u živu stijenu. i onda počeli s rokanjem. hahahahah... do bola.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 27.12.2002., 13:24   #124
Quote:
by slafko
ja ne vidim navodnike na riječi oslobađanje . možda mi se pričinjava. nadam se da su ti navodnici uletili slučajno. ako nisu, znači da mi pokušavaš reći da to nije bilo oslobađanje nego agresija. možda sam lud. a možda nekom noge smrde.
Navodnici ostaju iz dva razloga. Prvi da zelim skrenuti paznju na doticnu rijec, a drugi je, kada vec zelis da uvuces politiku negdje gdje je nije trebalo biti, da "krajine" nisu bile samo na hrvatskoj teritoriji. Toliko. Happy?
Ame®icano is offline  
Old 27.12.2002., 16:46   #125
meni je to smrdilo na politiku na prvi pogled. a to kaj su krajine bile na teritoriju bih i kaj je hv isto bila na teritoriju bih nije moj problem. napad je najbolja obrana. najveci zajeb je to kaj hv nije dosla do zemuna. zato nas danas i jebu tak.
ušao sam u politiku. sori.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 27.12.2002., 16:51   #126
SLAFKOps. imaš tipfeler, motor od 700KS, ne 70 ) moj jugić ima 50KS, ali su neki ljeni pa ne vuku baš.

Nismo se baš savršeno razumjeli; d7 je nešto duži i ima makinu jaču za 70 KS što će reći 1770KS za razliku od 1700KS A tipa.................
msekiric is offline  
Old 27.12.2002., 16:59   #127
Svatko je u ovim replikama , izgleda, pronasao svoje podrucje prezvakavanja i pametovanja. Pa, Jadrane, politicka ekonomija i geopolitika su usko vezane znanosti, priznajem. No, danas, kad se povjesnicari, ekonomisti(valjda) i nadasve politicari jos uvijek spore o sudbinskoj prekretnici rata ti si upro prstom u Amere, te pogodio i minutu koja je odlucila rat. Ma, ne pokusavam nikoga nasmijati smijeha radi; moja misao vodilja je iz rasprava zachinjenih chinjenicama iskorijeniti ili, nasuprot, istaknuti vlastita uvjerenja. Samo sa decidiranim - citiranim ili promisljenim - repliciranjem mozemo komunicirati na obostranu korist. Naravno, onaj dio o automobilskim koncernima i njihovom ulogom (oni su,vjerojatno, bili i zvanicno vanjskopoliticko tijelo, pa su zamijenili americhki kongres ili predsjednika u 2.ww, nije mi jasan taj dio BHD- ove povijesti) je potpuno neozbiljan. No, ukoliko je iz tvoje perspektive, stav , citiram:"I dok rat traje profiti silno rastu, a to što pogine par desetaka milijuna ljudi spada u kolateralnu štetu (troškovi proizvodnje) i već je unaprijed proračunato. " potpuno je bolestan. Ne brijem na pro ili contra globalizma, ujedinjenja, sveukupne i cjelovite sreche stanovnika kugle zemaljske, ali mislim da je suvislo razmisljanje osnova svacijeg pojedinacnog, a onda i ljudskog postojanja opcenito.
__________________
asimilator
Borg is offline  
Old 27.12.2002., 17:04   #128
sad kad si mi pokazao prstom i meni se 700ks čini premalo.

ali to nije ništa, evo prije čuku vremena sam išel instalirat neformatirani disk i čudom se čudim zakaj ga windozi ne prepoznaju.

kaj blagdanska hrana radi od ljudi...
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 27.12.2002., 17:08   #129
adriatic.....Krupni kapital je već onda bio internacionalan, iako nisu postojale multinacionalne kompanije u današnjem smislu. I taj je krupni kapital stvorio, pomagao i štitio Hitlera dok je bilo potrebno. Čini mi se da je američka uloga u svemu tome bila presudna.

Uz dužno štovanje, nikakav "krupni kapital" nije stvorio i štitio hitlera. Malo bi se možda ipak trebao posavjetovati s povijesnom literaturom pa vidjeti da su oni koji nisu "stvorili, štitili i pomagali" hitlera početak rata dočekali pod zemljom.
msekiric is offline  
Old 27.12.2002., 17:10   #130
....kaj blagdanska hrana radi od ljudi......


......ili piće???
msekiric is offline  
Old 27.12.2002., 17:22   #131
ja sam dobar dečko...

...ja ne pijem. prelazim cestu na zelenom. smijem se na zelenom. i baš mi je nekak sve guba na zelenom.
ali počeli smo chatat. ubiće nas jango.

jango, ako ovo čitaš ne trebaju ti naočale.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 27.12.2002., 20:05   #132
Sekiriču malo se varaš. Njemački Krupni kapital i veliki industrijski koncerni su financijski jako pomagali naciste, nebih se usudio upotrijebiti riječ presudno, ali.....
Bez para se nažalost nemože ništa. A niti bez veza i poznanstava u krugu gospodarske elite. A podsjetimo se da su nacisti u početku, a i mnogo kasnije-ma čak do kraja bili hrpa marginalaca, fanatika i bolesnika sa tu i tamo pojom iznimkom, koji nikada nebi postali gazde bez obilne pomoči sa strane. Primarno nekih političkih krugova oko Hindenburga, zatim Armijskih krugova, Krupnih kapitalista te veleposjedničke aristokracije, te potpuno razjedinjenog i neposobnog Komunističkog pokreta koji je mogao biti ozbiljni oponent Nacizmu. Mogao-ali nije.

Galipolje, Dardaneli. Glavni i odgovorni za to je bio Old Winston.
Istina je da je već od početka 20. st. Admiralitet radio planove o mogučem neutraliziranju turske prodorom kroz Dardanele do Carigrada te iskrcavanjem u na Galipolju.
1915 sile Antante su primorane pat pozicijom na Zapadu, krenule tražiti pogodno mijesto za otvaranje drugog frointa.
Nakraju je prihvaćen Churchilov plan (koji je tada bio ministar mornarice) o forsiranju tjesnaca.
Plan je bio podjeljen u tri faze.
1. Uništiti obalne baterije na samom ulazu u tjesnac.
2. Uploviti nekoliko milja i ušutkati baterije srednjeg pojasa-75, 105 do 155 mm.
3. Minolovci koji više nisu ugroženi vatrom srednjeg pojasa trebaju napraviti put kroz minska polja i omogučiti uplovljavanje glavnine koja bi uništila Turske teške baterije trećeg pojasa (355mm), te nesmetano zaplovile prema Carigradu.

Klasika. Faza br 2. nije izvršena kako spada, što zbog loše istreniranih posada minolovaca-koji su većim brojem bili rekvirirani ribarski brodovi sa posadom koja je još do prije par mjeseci izvlačila mreže, a ne mine, malobrojnim pješaštvom koje nije uspjelo onesposobiti Turske vatrene položaje, te relativno neučinkovitom vatrom brodova koje nikako nisu mogle srediti vrlo pokretne turske-čitaj Njemačke, topove od 75 mm i haubice od 105.
Prešlo se u fazu 3 u kojoj su potopljena tri Bojna broda potonula u naletu na mine (2. Eng, 1 Franc.), te su još tri Bojan broda teško oštečeni, što od obalnih baterija što od mina. Tada su uvidjeli da samostalna operacija flote nemože postiči uspjeh i prešlo se na iskrcavanje na Dardanelle.
I tu je opet bio zajeb. Dok su Turci u to vrijeme imali svega 2 divizije da brane taj pravac, Saveznici su posjedovali sa preko (Engleza, Francuza, Australaca i Novozelanđana)
60000 ljudi koji su bili spremni za iskrcavanje ali je odlučeno da te snag ipak prvo budu iskrcane u Egiptu gdje su prošle dvomjesečnu aklimatizaciju i dodatnu obuku. 2. mj koja su bila dovoljna Turskoj da dovuče nove snage i uspostavi tvrdu obranu.
Kako je priča tekla dalje svi znate. Nakon dugih i iscrpljujučih borbi, sredinom 1916 odlučeno je da se evakuira Expedicijski korpus. Gubici su na strani Antante iznosili kok 150 000, a na Turskoj strani 250 000.
Churchil je 1916 zbog propasti operacije podnio ostavku.
Zanimljivo je da su Turci bili i prilikom Dardanelske, isto kao i Galipoljske operacije na rubu sloma i da su Saveznici bili ustrajniji i u nekim trenucima silovitiji i žešći-(u pred Dardanelima su čučali, a samo je manji dio flote uopče ušao u tjesnac, a Turci su nakon rata priznali da su bili na izmaku snaga, streljivo su gotovo svo potrošili i moral im je bio vrlo nizak),
A kod Galipolja ista stvar. Najbliža željeznica, pas čak i cesta, a da nije kozja staza bil je više stotina kilometara udaljena od mjesta borbi i velika Turska armija ( u jednom trenutku, ako me sječanje još dobro služi preko 350 000) je ovisila o magarcima i ljudskim nogama. To je rezultiralo velikom nestašicom hrane, te sanitetskog materijala. Municije su ipak uspjevali dobivati dovoljno
Legion is offline  
Old 27.12.2002., 22:32   #133
preseravam se

vratil sam se na iskon, dali mi stringove za modem i veza NE puca.
došel sam se malo pokazat samo.

je, je stari debeljko je maestralno sjebo. da sam ja tak nekaj sjebal i ja bio drmo po cigarama i whiskeyu ko on. a i zdebljal bi se vjerojatno. od ćevapa.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 28.12.2002., 01:24   #134
legija: ....pomagali ..........


Pomagali-DA, pomagali su čovjeku od kojeg su imali koristi ili su se bojali?Tu se sama od sebe postavljaju dva pitanja:
1) da li je prvo nastala koka ili jaje tj. nije li možda hitler bio taj koji je strahopoštovanjem (usput , krugovi oko Hindenburga bili su toliko slabi da uopće nisu bili svjesni da postoje dok ih hitler nije demontirao.Armijski krugovi ? Do kad? Do Staljingrada? Još prije?Objavom rata SADu?Dunquerk? ) i okrutnostima= TIRANIJA "pirdobio"i političku i ekonomsku, ali prije svega vojnu elitu
2) "TKo je lud ne budi mu drug" rekao je neki pametan čovjek, ali "NE BUDI NI PROTIV NJEGA" rekao je neki ruski zatvorenik u sibiru 1951. osuđen za "kritiziranje u zloj namjeri"velikog vođe. Hitlerovi protivnici su jako loše prolazili. Ne čini li ti se da je i večina veleposjednika ili kapitalista bilo iskorišteno, nimalo svojevoljno. Svi se još sjećaju reparacija i sramote koju su doživjeli- toliko života uzalud- toliko novca u ništa. Što misliš o tome da je industrija malo profitirala? Da je država slabo keširala? Vojna industrija? To da, ali tu industriju nije držao nitko drugi do vojske čiji je on bio vrhovni zapovjednik. Još je uz sve navedeno taj isti bio toliko duševno bolestan da ne bi izlazio iz zatvorenog odjela da danas živi u većini svjetskih bolnica.
msekiric is offline  
Old 28.12.2002., 12:03   #135
Kao prvo fala Slafku na trudu oko nosača.

Kao drugo-Hindenburg i ljudi oko njega su mogli biti neznam kak slabi-po tvome-ali oni su ipak Hitlera učinili kancelarom. A da nisu? Hičo bi ostao čelnik treće stranke po veličini i pitanje je kada bi i dali bi uopče ikada mogao preuzeti vlast????????

Armija ga je podržavala sve tamo negdje do katoastrofe kod Moskve, zima 41-42. Dobro, da mi se nebi tu neko sjetio pa me povlačio za jezik, namjeravali su ga već 38 skinuti-jer su vidjeli da je luđak i da vodi Njem. u propast, da brza i uvlači nedovoljno Wehrmacht u rat, ali, spasio ga je sam Chemberlin, potpisivanjem Munchenskog sporazuma
Pomogli su mu u noći dugih noževa, da sjebe SA. Tad da su stali na drugu stranu - ode Hićo & co. Odgovarao im je njegov politički program-barem u nekim dijelovima, te obnova Njem. vojske.
Krupni industrijalci su dali pare još tamo za izbore-dok je bilo izbora. Kasnije ih baš nisu puno pitali za išta-ali oni su svoju ulogu ispunili.
Hitler je bio u neku ruku genijalac, ali sam po sebi, ostao bi vođa, tamo neke strančice za kojeg danas vjerovatno nitko nebi niti čuo.

Kad smo već kod Hitlera, evo par njegovih bisera:
"Gubitci nemogu nikada biti previsoki, oni pokazuju klice buduče veličine".

"Počinjem sumnjati da li je Njemački narod vrijedan mojih velikih ideala".
Legion is offline  
Old 28.12.2002., 18:08   #136
pozdrav

čital sam u jutarnjem prije par dana da se hićo rodio u njemačkoj, a ne u austriji... priča kaže da se rodio na njemačkoj strani granice, pa da su ga prošvercali nazad u austriju... stari mu je ko radio na graničnom prijelazu, a stara je nosila večeru starom.
doduše, malo mi je čudno da trudnica nosi večeru okolo, ali tko zna.

byby
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 28.12.2002., 19:49   #137
Uf, legijo, svaka čast na poznavanju vojnih i ratnih tema, ali imam ispred sebe Popova i Renouvina... Politički je netočno, citiram:
"Njemački Krupni kapital i veliki industrijski koncerni su financijski jako pomagali naciste, nebih se usudio upotrijebiti riječ presudno, ali.....
Bez para se nažalost nemože ništa. A niti bez veza i poznanstava u krugu gospodarske elite. A podsjetimo se da su nacisti u početku, a i mnogo kasnije-ma čak do kraja bili hrpa marginalaca, fanatika i bolesnika sa tu i tamo pojom iznimkom, koji nikada nebi postali gazde bez obilne pomoči sa strane. Primarno nekih političkih krugova oko Hindenburga, zatim Armijskih krugova, Krupnih kapitalista te veleposjedničke aristokracije, te potpuno razjedinjenog i neposobnog Komunističkog pokreta koji je mogao biti ozbiljni oponent Nacizmu. Mogao-ali nije. "
Kada "mnogo kasnije"? Pariz? Afrika? Moskva? Politička slabost nacizma? No way!
No, o tome više verbalno (nekak sam velikodušan prek blagdana pa ću vas poštediti nadmudrivanja)...
__________________
asimilator
Borg is offline  
Old 28.12.2002., 21:20   #138
Quote:
by slafko
shit happens. ja se tu trudim i kopam po ormarima i pod krevetom tražeći stare papire umjesto da žderem odojka i kolače, a onda ame(r)icano uleti s linkom na yahoo-us navy.
Nije bas da je yahoo link, vec zvanicni site od US Navy. Nije vazno. Spominjali ste neke avioncice. Par slicica:

Me262
Me262
Me109
Stuka

Uzdravlje.
Ame®icano is offline  
Old 29.12.2002., 11:37   #139
LEGIJA: .....Krupni industrijalci su dali pare još tamo za izbore-dok je bilo izbora. Kasnije ih baš nisu puno pitali za išta-ali oni su svoju ulogu ispunili. .....

Na ovo nemam što više dodati. Sažeo si ono što sam htio reći. Rat dakle nije poslijedica velike svijetske zavjere niti su ga vodili neki nepoznati ili konspirativni krugovi već su glavni glumci dobro poznati i u Nurnbergu dosegli zvijezdanu slavu ( iako je moje mišljenje da je barem toliko savezničkih vođa trebalo "aktivno sudjelovati" zbog užasa koje su prouzročili upravo oni).
msekiric is offline  
Old 29.12.2002., 11:51   #140
Uzdravlje momci, djevojke te poluroboti koji misle de da je otpor uzaludan .

Halo Borg. Nemoj me zajebavat da ti nebi dofural obiteljskog prijatelja J.L. Picarda. Ak sretneš di 7. od 9 daj ju molim te uputi na ovaj forum, baš me zanima kaj ima reći o oralnom sexu .
Šalu na stranu.
Samo ti pokreni nadmudrivanje, mada ja to zovem raspravom. Ova tema, nije kao mnoge ostale (hvala Bogu) namjenjena nadmudrivanju i prepucavanju, stoga, ako sam u krivu daj me molim te ispravi. Nikada nisam tvrdio da sam ja najveći stručnjak za sva pitanja. Ima tu i većih frajera od mene-barem u nekim područjima .
Stoga ako znaš nešto više, ili nešto drugaćije o tome od mene, bilo bi mi drago da napišeš. Uvijek sam spreman za nove informacije.

U Americanu smo dobili još jednog aktivnog sudionika ovog foruma. Svaka ćast.
Čovijek baca odlične linkove i slike-skidam kapu. Eto da da i ja bacim koji link.
Prvi je (kako mu i samo ime govori) moj omiljeni link za Njem. tenkove. http://achtungpanzer.com.
Evo jedna OK stranica o Waffen SS-u http://www.robert1701.btinternet.co.uk/bsmain.htm
Kad već dajem linkove eto još jedan zanimljiv
http://www.ess.uwe.ac.uk/genocide/WW2res.htm

Ovo vam je sasvim dosta za danas, a bome imate i malo duže kaj proučavat.
Ostajte mi pozdravljeni
Legion is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:40.