Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Medicinski potpomognuta oplodnja

Medicinski potpomognuta oplodnja Želimo, nadamo se, vjerujemo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.05.2012., 18:36   #1
Komplikacije u ranoj MPO trudnoći - hiper, hematomi, krvarenja...

Moderatorska napomena: Na ovoj temi možete pisati o komplikacijama isključivo u ranoj MPO trudnoći, dakle na samom početku, dok su još moguće neke komplikacije poput hipera kao posljedica stimulacije, krvarenja, hematoma i slično.

Za sve ostale kasnije komplikacije, tipa prerana otvorenost, skraćen cerviks, bakterije, curenje plodne vode, micanje bebe, itd. obavezno pitanja postavljate na odgovarajućim temama na PDF-u Trudnice.



Ja bih zamolila moderatora ako moze mozda malo modificirati naslov pa da obuhvaca i komplikacije u ranoj trudnoci, evo, ja sam se danas nakon prvih veselih vijesti a to je da su nasi blizancici prokucali i da su lijepi za svoju gestacijsku dob odmah bila suocena i s hematomom i prijetecim pobacajem.
Znam da su hematomi dosta cesti pa mislim da ce i drugim zenama dobro doci da se o tome ovdje pise....
Ako naleti netko tko zna nek me malo prosvjetli u vezi necega:
Ja imam negativan Rh faktor, i iako mi nema logike da bi to zbog hematoma bio problem ipak me zanima da li sam mozda obzirom na oskudno krvarenje trebala podsjetiti na onu injekciju koja se daje nakon pobacaja/poroda/amnio.....
Zaboravila sma to pitati dr. a ne znam da li je ona mozda previdjela da sam ja Rh-
Sada nemam koga zvati, pa je onda vikend i tako nista ne mogu do ponedjeljka...

Zadnje uređivanje Sashica : 28.05.2012. at 23:26.
RedDoor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 20:09   #2
Red, ja ti ne znam odgovor na pitanje, ali da će biti sve u redu sa mrvicama!
__________________
Da je bolje, ne bi valjalo.
Zafrina is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 21:26   #3
Quote:
RedDoor kaže: Pogledaj post
Znam da su hematomi dosta cesti pa mislim da ce i drugim zenama dobro doci da se o tome ovdje pise....
Nemoj odmah pomišljati na najgore, ja sam imala hematom, mrvica je bila sitna, manja od 1 cm, a hematom 3 cm. I ne samo da sam imala smeđi spotting jako dugo, nego sam imala i nekoliko epizoda svježeg krvarenja, baš svijetla, crvena krv i to izljev. A eto, hematom prošao, krvarenje prestalo
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 21:40   #4
Zafrina
Sashica hvala ti za utjehu i hvala ti puno za preimenovanje posta
Nadam se da cemo mnoge ovdje dobiti odgovore na dileme u ovoj osjetljivoj fazi....
Ja ne mogu a da ne pomisljam na najgore, jednostavno sam takav tip, ali danas sam i tako neopisivo sretna zbog tih srdasca da mi je gotovo nemoguce biti negativna...sad su stvarno tu i nedam im da odu,ljubavi moje male
RedDoor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 22:04   #5
sretno i ne misli negativno....
__________________
Čekaj me, i ja ću sigurno doći.Ne slušaj kad ti kažu kako je vrijeme da sve zaboraviš i da te nade lažu....
mari mar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 22:56   #6
glede hematoma ... čitala sam puno o toj temi, prošla dva krvarenja u prvih 15 tt (jedno samo smeđi iscjedak, drugo crveni izljevi u trajanju od tri tjedna. da, tri tjedna. kad su me pregledavali na hitnoj oko mene je bila lokva krvi), i mogu reći samo to da pravila nema. mirovanje, utrogestan i ja sam dobila normabele (ok, znam da ih masa trudnica ne želi piti, ja nisam bila jedna od njih ). i nadati se najboljem. uglavnom se povuku nakon nekog vremena. mislim da je mirovanje presudno. kad postanu manji od beba, više nisu opasni.
__________________
People who think they know everything are a great annoyance to those of us who do.
jongerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2012., 09:40   #7
Evo, vec se skupljaju iskustva, hvala, to mi puno pomaze. Jucer sam procitala puno slucajeva na netu i nasla samo dva koja su zavrsila lose i to zbog kasne dijagnoze
Evo proslo je 24 sata a da mi se nije pojavila ni kap krvi, to me veseli ali se isto pitam nije li poanta da to istekne? Ili tijelo to moze i apsorbirati?
Kod mene se kako pise na nalazu radi o manjem hematomu smjestenom tik iznad unutarnjeg maternicnog usca (i ispod blizanca). Od terapije sam dobila samo utrogestan 3X2 na dan oralno (do sada sam koristila crinone gel). Hoce li mi to biti dosta? Negdje sam citala da je manja iskoristivost ako se uzima oralno....
Makar moja dr. vec sad spominje lagano skidanje s terapije kad se sljedeci put budemo vidjele a tada cu tek uci u 10-i tjedan....
Jongerica i Sashica do kada ste vi bile na progesteronu i da li ste oralno uzimale s obzirom na hematom koji je krvario?
Od jucer sam si samoinicijativno dodala Magnezij s dodatkom C vitamina, dali je to OK?
Imam veliki problem u komunikaciji s mojom mpo. Iznimno joj vjerujem u pogledu postavljanja dijagnoze i zelim nastaviti ici k njoj, ali s druge strane cim pitam za neki suplement odmah me sreze jer ona u njih ne vjeruje, po njoj nebih uzimala ni folacin a mislim da je on bas super koristan u prvom tromjesjecju i odlucila sam ga uzimati.
Pokusat cu iskominirati da kod svog primarnog ginekologa odlazim na konzultacije a kod nje na preglede, samo ne znam hoce li mi to proc....ono prvi put sam trudna i skoro nis o tome ne znam i trenutno zaista ovisim o forumu i google trazilici.....
RedDoor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2012., 16:07   #8
RedDoor, hematom može iscuriti skroz, a može i samo djelomice i onda se apsorbirati. Koliko sam čula, nekim trudnicama se čak znao zadržati kroz cijelu trudnoću.

Super da je hematom ispod bebica, opasno je kad je iznad jer može iscuriti i sa sobom povući bebice. Ovako je ispod i vjerojatno će ga bebice ''potisnuti'' van kad narastu.

Ako ti je sad stalo krvarenje, to je OK. Ali, nemoj se zabrinuti, ako ti počne ići tamni smeđi iscjedak, to znači da se hematom ''čisti'', tj. cijedi po malo. Meni je tako bilo.

Ja sam isto za terapiju bila dobila Utrogestan 3x2 (odnosno, uzimala sam Utriće od punkcije pa sam ih nastavila i nakon krvarenja i hematoma), uzimala sam ih oralno zato jer se ne bi dobro apsorbirali u rodnici zbog krvarenja. Ali mi je doktor rekao da pređem na vaginalno stavljanje kad mi prestane krvarenje i smeđi spotting. S obzirom da sam ja imala dosta jaki spotting više od mjesec dana, ja sam svo to vrijeme uzimala oralno i sve je bilo OK, ne brini, apsorbira se to

Utrogestane sam uzimala jako dugo, sve do sad, uzimala sam ih 3x2 do kraja prvog tromjesečja, onda su mi smanjili na 2x2, a evo jučer na pregledu doktor ih ukinuo skroz.

A ovo za dodatke, vitamine i ostalo, tu su ti mišljenja doktora podijeljena. Neki smatraju da ih trudnice svakako trebaju uzimati, neki smatraju da je dovoljno kroz hranu. Inače, moj MPO doktor je isto protiv svih tih dodataka i naziva ih kemijom, kad sam ga pitala da počnem nešto uzimati, rekao mi je, znate gdje su vam vitamini - u banani, jabuci, povrću

Ja sam u prvom tromjesečju uzimala samo Folacin (to mi je ipak preporučio), a tek sad u drugom počinjem s Magnezijem i vitaminima. Odlučila sam ih ipak uzimati, jer smatram da iako jedem povrće i voće, ipak ta današnja hrana iz supermarketa nije sigurno toliko zdrava kao nekad. Da imam pristup domaćoj hrani, možda ne bih uopće dodatne vitamine uzimala.
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2012., 22:28   #9
ja sam utrogestane uzimala oralno duže nego sam ih stavljala vaginalno hoću reći, stalno je bio neki drek, pa je stalno bilo potrebe uzimat ih oralno koristila sam ih do 15 tt, pa prestala. u 20 tt sam dobila kontrakcije, pa su me oni bolesnici na SD opet stavili na utrogestan (suludo). al onda sam ih koristila samo u bolnici, čim sam izašla moj MPO doktor ih je ukinuo i propisao normabele (opet ). za razliku od utrogestana, oni su mi stvarno smanjivali broj kontrakcija u danu.

mali hematom ispod beba ne zvuči opasno. sve bu to OK.
naša tijela su nakon stimulacije izranjavana i nije čudo da većina MPO trudnica ima hematome
__________________
People who think they know everything are a great annoyance to those of us who do.
jongerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2012., 23:32   #10
ja nisam MPO trudnica, ali sam takodjer imala hematom, dijagnosticiran u 6. tjednu, u 12. ga vise nije bilo. utrogestan orlano 3x1 ako me sjecanje ne vara.
u dva navrata sam imala blago krvaruckanje, prvi put je bilo smedje nicim izazvano (trajalo jedan dan), drugi put je bilo roskastog, al to sam povezala i s pregledom (javilo se nakon pregleda i trajalo dan i pol)
hematom je bio smjesten pored bebe, velicine 11x7 mm cca
(ovo sve sad pisem iz glave jer mi se ne da kopati papire)

najopasniji hematomi su oni koji su veliki i koji su smjesteni u neposrednoj blizini bebe/iznad bebe. zato sto, dok su veci od bebe postoji opasnost da prilikom izljeva krvi za sobom povuku i plod.

da, hematom se moze apsorbirati i povuci bez i kapi krvi. moj je tako nestao, ja ni u jednom trenu nisam imala krvave izljeve.

moje osobno iskustvo, RL iskustvo prijateljica i iskustvo cura s foruma mi govori da se, na srecu, trudnoca zbog hematoma rijetko gubi. ne znam nikoga tko je bebu izgubio usljed hematoma, a znam mnoge koje su imale hematome.
oni su zaista postali cesta pojava, i kod prirodnih, a posebice kod MPO trudnoca.
do hematoma dolazi:
zbog manjka progesterona
ako se maternica usljed prosle menstruacije nije skorz do kraja ocistila
pri MPO trudnocama zbog "cackanja" po maternici
pri MPO trudnocama u kojima je vraceno vise zametaka, ali se nisu svi primili, pa neki "postanu" hematomi

to je ono sto sam ja izguglala dok sam guglala tu tematiku.

mirovanje i terapija progesteronom.
nista vise od toga se ne moze napraviti

inace, na Trudnicama ima tema o hematomima
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 17:47   #11
Sashica, pomogao mi je tvoj post..odlucila sam da cu i ja samo folacin i naravno utrogestan kao sto mi je propisano, ipak je magnezij bitniji kasnije kad se maternica ubrzanije siri pretpostavljam...a imam u pripremi i neki dosta dobar prenatal proizvod sa svim i svacim pa cu jos pitasti ginekologa ako je OK da ga ukljucim nakon 12-og tjedna. Evo danas sam imala jos par stvarno oskudnih smedjih flekica i sad mi je puno lakse kad znam da je to uobicajeno.
Jongerica imas li kakav trik kako prezivjeti dan pod utricima a da nisam stalno u polunesvjesti. Skuzila sam da spavam vise nego moje macke i znam da me ceka jos duugi period takvog stanja a voljela bih da imam barem par lucidnih sati na dan. Cini mi se da ponekad ne znam ni kako se zovem. Ne mogu nista gledati na tv, ni citati, ni razgovarati (sad sam taman pred novu turu pa sam donekle OK). Mislim znam da uspavljuju i to je to, ali cini mi se da me pretjerano bacaju dolje, prije sam koristila gel samo pred spavanje i to mi je bilo savrseno.
La Luna hvala ti i na tvom iskustvu i na nabrojanim razlozima nastanka, to me isto bas zanimalo jer moja mpo dr. spominje nekakve infekte ali kao necemo raditi briseve dok se hematom ne smiri...kakvi infekti sad??? Nikad nisam imala s time problema, kud bas sad kad sam trudna da navucem neku bakteriju
Moj hematom je tik uz bebu koliko vidim po slici, ali srecom ispod (nije mi rekla koliki je, pise samo "manji")...samo da ne povuku malisana...srecom bas taj je veci blizanac i nadam se da ce brzo rasti
Htjela sam se vec prikljuciti "obicnim" trudnickim temama ali nekako se osjecam kao autsajder, kao sto mi vise ne odgovaraju ni obicni ginekolozi jer ima dojam da nece znati prepoznati sve sto ovi mpo hoce tako mi nekako cudno s zenama koje su u prosjeku mladje i u prosjeku manje cekale na svoje stanje pricati o problemima u mojoj trudnoci. Ne mislim ovo kao neko potcjenjivanje, molim vas nemojte me osuditi nego jednostavno sam slobodnija i ugodnije mi je na mpo temama
Puno vam hvala svima na pomoci, stvarno ste me ohrabrile
RedDoor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 18:06   #12
RD ne znam što bih ti rekla, ja u kombinaciji utrići+nrmabeli nisam bila u polusvjesnom stanju. jest da sam puno spavala, al kad sam bila budna bilo mi je OK

što se tiče teme trudnice, ne znam da li sam ijedan post napisala na toj temi
__________________
People who think they know everything are a great annoyance to those of us who do.
jongerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 19:03   #13
RD ja sam bila MPO trudnica...imala hematom koji je proktvario u 7tt i 9tt trudnoće nakon čega je nestao... ta oba puta sam pila par dana oralno utrogestane i čim bi krvarenje prestalo moj MPO doktor me odmah vratio na vaginalno

znam da sam ga zezala da li ja mogu to piti i češće jer bi nokautirali totalno...normabel mi to nije nikada radio a prvih 12 tjedana trudnoće sam umirala od straha

stavljala sam ih do 16tt nakon čega me doktor s njih skinuo i nakon toga su mi tek rađeni brisevi

što se tiče suplemenata - od početka sam uzimala prenatal, sa 12tt dodala omegu, i magnezij sam u početku uzela po potrebi jer mi imala česta probadanja i jako me sve dolje boljelo...pred kraj sam ih uzimala i 2 dnevno jer su mi pomagali

također, od 28tt zbog problema sa protocima, doktor mi je još i preporučio dodtano uzimanje vitamina c i kalcija

tako da sam ja pila šaku vitamina i malička mi je super... ja stvarno mislim da s vitaminima ne možeš pogriješiti...meni je imunitet bio super u trudnoći.. još sam i 2 mjeseca bila u bolnici i nisam ništa pokupila a vladale su dvije viroze
__________________
Malička 24.10.2011
Jesen82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 20:45   #14
Hajde drago mi je da nisma jedina koja "zazire" od obicnih trudnickih topica
Upravo se budim iz trece nesvjesti danas, trgnuo me sms...ovo stvarno nece ici...mislim super je kad ga progutas pred spavanje i odvalis noc ko od sale ali ovo cjelodnevno spavanje mi je dokrajcilo ionako losu probavu, u ustima kao da mi je nesto umrlo iako pet puta na dan perem zube i zvacem zvakace, nisma u stanju ni po casu vode do kuhinje a vec si sad gruntam kako cu u utorak na planirani razgovor kod ginekologa jer meni nije moguce biti razbudjena vise od sat-dva a moram ga svasta pitati....
Buduci da ne krvarim preci cu na vaginalno jer kad sam ga u prvom postupku tako koristila nije mi stvarao ovakve simptome.
Jongerica ja ne kuzim kako tebe nije uspavljivalo jos i s normabelom Jednom sam za jedan pregled primila sedaciju i to je to - tocno taj osjecaj citavog vrazjeg dana
Jesen82 thanx volim sarolika iskustva pa onda opet n akraju zakljucim da je pravilo da pravila nema...nekako cu sada postupati sto vise u skladu s uputom dr-a da se nebih kasnije lupala po glavi ako nesto podje po zlu, ali ako prezivim 12 tjedana vadim i ja svoje vitaminceke
RedDoor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 22:28   #15
Quote:
RedDoor kaže: Pogledaj post
......jer moja mpo dr. spominje nekakve infekte ali kao necemo raditi briseve dok se hematom ne smiri...kakvi infekti sad??? Nikad nisam imala s time problema, kud bas sad kad sam trudna da navucem neku bakteriju....
Moj MPO doktor je nakon što mi se ponovilo svježe krvarenje nekoliko puta isto pomislio da možda imam ureaplasmu jer ona zna izazvati takva krvarenja pa mi je napravio bris (dok sam još bila u bolnici), ali bris je bio OK.

Nek ti napravi briseve kad bude mogla, da se uvjeriš da je sve OK
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 11:08   #16
Imam jos jedno pitanje.....
Koliku nelagodu je normalno osjecati dolje u predjelu maternice/jajnika u prvom tromjesjecju a da to ne znaci da se nesto lose desava?
Rekla mi je dr. da to sto ne osjecam bol da je dobar znak i da ako bi mi se pojavila jaca bol u stilu boli kakvu osjecam u pms-u da to nebi bilo dobro. E sad, ja vecinu dana dolje osjecam laganu nelagodu/kuhanje ne znam kako bih to bolje opisala, nije to prava bol ali kao osjecaj tezine. Tu i tamo me strecne jajnik ali to znam da je normalno. E sad, u meni rastu dvije mrve i smatram normalnim da se nesto lagano osjeti zbog sirenja maternice ali tesko mi je razluciti sto je normalno a sto ne
Voljela bih da nam se javi i Tinchi nas smo dvije u skoro identicnoj situaciji....
Ps. presla sam na utrogestan vaginalno a da se nisam konzultirala s dr. valjda je to OK...nisam mogla vise biti onako uslagirana cijele dane i noci, sada se osjecam puno bolje, a krvarenja nema pa si mislim da je OK.
RedDoor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 13:23   #17
Ako više ne krvariš, slobodno možeš stavljati utriće vaginalno

A za bolove, mene je znalo šarafati u prvim tjednima, baš dok sam ležala u bolnici isto, rekle su mi i druge cure tamo da je njih isto tako šarafalo, tako da vjerujem da je to normalno, ipak se maternica rasteže.
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 13:54   #18
Hej RD i ostale suborke ... Evo vratila se ja danas kući nakon problema s hematomom ... Pa da ispricam svoju priču ...
Na 6+1 su se vidjeli otkucaji srca kod dvije bebice a već na 6+3 sam prokrvarila, i to bas obilno i skroz svjetla, svjeza krv. Otišla sam na hitnu i tamo su ustanovili da su bebice u redu ali da imam hematom 32*18 mm. Uz standardnu terapiju utrogestana 3*2 ubacili su mi još i duphastone 3*1, normabel 3*1 i aspirin 1 dnevno.
Već sljedeći dan je krvarenje u potpunosti prestalo, i evo cijeli tjedan nema krvi s tim da sam još uvijek na istoj terapiji. Jučer na ultrazvuku hematom se smanjio na 26*8 i danas su me pustili doma uz umjereno mirovanje, bez naprezanja, dugog stajanja i sl i da dodjem na kontrolu za tjedan dana.
Hematom je smješten skroz na ušću maternice i kaže dr da ako i procuri naglo ne bi trebao utjecati i povući bebice ali da se ipak pricuvam. Takodjer, smedji iscjedak je skroz normalan jer znaci da se hematom cijedi, ali ako i nema nikakvog iscjetka to je opet u redu jer se može apsorbirati u maternici.
Znaci, nakon pocetne panike sad sam skroz smirena i uvjerena da će sve biti u redu s bebicama koje su jučer bile 13 i 14 mm
__________________
Živite svoj život, ne dozvolite da život živi vas!
Tinchi28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 13:56   #19
Joj nadam se Sashica...mene ne sarafi nego me konstantno onako potmulo tlaci...osjecaj tezine i nelagode. Izadje mi svako toliko danas po smedja kap, ali pretpostavljam da zbog toga ne trebam odustati od vaginalne primjene....
RedDoor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 14:00   #20
Tinchi
Mora da je gadan shok dozivjeti takvo obilno krvarenje

Tako mi je drago da je sve OK
Nadam se da cemo obje uskoro skolski i dosadno

Je li tebe ista boljelo?
RedDoor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:13.