Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2016., 01:11   #2001
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
@zlocka
Sad mi je sinulo da ti zapošljavaš nekoga, pa ti treba JOPPD!

Certifikat za ePoreznu ti je 587,50 kn za prvu godinu (USB stick) i 487,50 kn za sljedeću godinu. To je manje od 12 x 100 kn, ali ne uključuje rad na popunjavanju obrasca
Da, ne samo popunjavanje obrasca nego i obračun plaće/doprinosa je tu.

50 kn obračun / 50 JOPPD jer jedno drugo vuče...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 08:12   #2002
mozete certifikat za poreznu imati i preko banke. ja imam preko rba usb sticka. ukljuceno u mjesecnu naknadu banke.

nego, radi li tko od pausalaca preko paypala? kako to regulirate?
paypal mi je vezan za privatni racun i mislim da mi ne podrzava karticu poslovnog racuna. mogu li to kako regulirati a da uplate i dalje stizu na privatni racun?
Leptiric is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 10:56   #2003
Quote:
Leptiric kaže: Pogledaj post
mozete certifikat za poreznu imati i preko banke. ja imam preko rba usb sticka. ukljuceno u mjesecnu naknadu banke.
Točno, neke banke imaju podršku za FINA certifikate, ali većina nije besplatna. I često nije jasno što se plaća, koliko i kada ...
Ovo o RBA je dobar info.

Quote:
nego, radi li tko od pausalaca preko paypala? kako to regulirate?
Porezna tretira PayPal kao još jedan transakcijski račun.
Dakle, uplate na PayPal upisuješ u KPR kao i uplate na žiro račun - kada sjednu. Ako ti je PayPal u stranoj valuti, onda to upisuješ u KPR preračunato u kune po srednjem tečaju HNB na dan uplate - isto kao i uplate na devizni račun.
Teoretski, nisi obvezna uopće ikad išta isplatiti sa PayPala (npr. na žiro račun, tj. karticu vezanu na žiro račun) - možeš sve potrošiti direktno sa PayPal-a. Bitno je samo da knjižiš sve primitke u KPR.
Quote:
paypal mi je vezan za privatni racun i mislim da mi ne podrzava karticu poslovnog racuna.
Samo misliš ili si probala povezati karticu?
Inače, obično je banka/kartica ta koje ne podržava PayPal, a ne obrnuto.
Quote:
mogu li to kako regulirati a da uplate i dalje stizu na privatni racun?
Kao što ne bi smjela primati poslovne uplate na privatni (tekući) račun nego na poslovni (žiro) račun, tako, tehnički, ne bi smjela primati i poslovne uplate na privatni PayPal.
Obzirom da, za razliku od žiro računa, Porezna nema direktan uvid u PayPal (pa niti Business PayPal), efektivno gledano privatni PayPal ispada isti kao i Business PayPal.
Moj savjet ti je da si ipak otvoriš Business PayPal i razdvojiš privatno od poslovnog.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 15:40   #2004
Pozdrav svima!

Evo, samo par svježih obavijesti s Porezne, ako nekome mogu pomoći:

* Nakon par dana natezanja, konačno su mi priznali da mi se zbog njihove krive informacije (jer su rekli da za prijelazak limita nije važno na koliko mjeseci otvaram obrt, a ispalo je od ključne važnosti ) dogodilo da prijeđem limit od 149 500kn te da ove godine više ne mogu biti paušalac nego dohodaš.

Međutim, ima trik kako se i iz toga izvući.

Izgleda da je moguće zatvoriti paušalni obrt i onda ga opet otvoriti te na taj način i dalje biti u paušalnom. Naravno, mora se platiti zatvaranje obrta (150kn
20kn taksenih maraka) i onda ponovno otvaranje obrta, ali bolje mi je i to nego se mučiti s raznim vođenjem poslovnih knjiga, plaćanjem knjigovođe, itd. Obrt se može otvoriti na istog vlasnika, isti OIB i isto ime, ako je još uvijek dostupno (odnosno, nije već zauzeto). Ako uspijete otvoriti novi obrt na isto ime, istu adresu i iste podatke, ne morate izrađivati novi pečat.

* Nema nikakve novčane kazne za taj višak koji ste prešli.

* Ukoliko čekate još neke uplate na račun, moguće je zatvoriti obrt, a da račun u banci i dalje bude otvoren. Samo, morate paziti jer sve ono što vam još nije uplaćeno ulazi u zaradu tekuće godine, tako da budete na oprezu pri računanju hoćete li prijeći limit ili ne.

* Osobe koje se bave djelatnostima vezanima uz turizam trebale bi platiti i naknadu lokalnoj Turističkoj zajednici. Izgleda da se to negdje provodi, negdje ne, ali da budete sigurni, pitajte. Kod mene je iznosila cca 45kn, tako da nije toliko strašno. Ja nisam trebala ništa platiti Hrvatskim šumama, ali to valjda ovisi o djelatnosti, pa se raspitajte, jer sam na ovoj temi čitala da oni i ne šalju račune, pa da se ne biste uvalili u kamate.

Eto, toliko od mene.
BlueOcean21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 19:55   #2005
Skužila da je susjeda u zgradi računovođa i ona se raspitala danas, SVI obrtnici po novom moraju predavati JOPPD ali se još ne zna na koji način. I da to vrijedi i za paušaliste, da neće biti iznimaka. Navodno se kreće s doprinosima za siječanj, znaći do 15.2.

P.S. postavila upit u joppd topic.

Quote:
Ja nisam trebala ništa platiti Hrvatskim šumama, ali to valjda ovisi o djelatnosti, pa se raspitajte, jer sam na ovoj temi čitala da oni i ne šalju račune, pa da se ne biste uvalili u kamate.
Dok za turističu postoji detaljan popis tko plaća tko ne, npr knjigovođe moraju plaćati, informactičke usluge također a ne moraju se uopće baviti turizmom - šume plaćaju svi. Zvala sam šume i oni kažu da od 2013te plaćaju svi obrtnici koji do tada nisu plaćali.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 22:15   #2006
Bio sam prije par dana u poreznoj i rekli su da kao pausalac predajem samo po sd. Odakle sad gluposti o novoj papirologiji za pausalce?
__________________
Quid quid latinae dictum set, altrum sonar
Nadbiskup is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 22:19   #2007
Meni je to isto čudno ...
Kojim propisom je regulirana ta obveza predavanja JOPPD-a?
Ja bih htio vidjeti da to negdje piše ...

Baj d vej, namet za TZ je smanjen za 15% od 01.01.2016. Nije puno, ali čovjeka veseli!
Novi zakon:
http://www.porezna-uprava.hr/hr_propisi/_layouts/in2.vuk.sp.propisi.intranet/propisi.aspx#id=pro1134


Ne uspijevam naći - kolika je cifra za komorski doprinos za 2016?
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 22:24   #2008
Za komorski doprinos su mi rekli da salju uplatnice.
Je li vam dosla uplatnica za porez na tvrtku ili naziv?
__________________
Quid quid latinae dictum set, altrum sonar
Nadbiskup is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 22:34   #2009
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
Točno, neke banke imaju podršku za FINA certifikate, ali većina nije besplatna. I često nije jasno što se plaća, koliko i kada ...
Ovo o RBA je dobar info.


Porezna tretira PayPal kao još jedan transakcijski račun.
Dakle, uplate na PayPal upisuješ u KPR kao i uplate na žiro račun - kada sjednu. Ako ti je PayPal u stranoj valuti, onda to upisuješ u KPR preračunato u kune po srednjem tečaju HNB na dan uplate - isto kao i uplate na devizni račun.
Teoretski, nisi obvezna uopće ikad išta isplatiti sa PayPala (npr. na žiro račun, tj. karticu vezanu na žiro račun) - možeš sve potrošiti direktno sa PayPal-a. Bitno je samo da knjižiš sve primitke u KPR.

Samo misliš ili si probala povezati karticu?
Inače, obično je banka/kartica ta koje ne podržava PayPal, a ne obrnuto.

Kao što ne bi smjela primati poslovne uplate na privatni (tekući) račun nego na poslovni (žiro) račun, tako, tehnički, ne bi smjela primati i poslovne uplate na privatni PayPal.
Obzirom da, za razliku od žiro računa, Porezna nema direktan uvid u PayPal (pa niti Business PayPal), efektivno gledano privatni PayPal ispada isti kao i Business PayPal.
Moj savjet ti je da si ipak otvoriš Business PayPal i razdvojiš privatno od poslovnog.
Znaci mogu izdavati racune za sve prodano preko paypala a da taj novac nikad ne dospije na poslovni racun?
Definitivno ne mogu povezati poslovmi racun s paypalom, bar ne u rba. A paypal mi je business samo je svejedno povezan s privatnim tekucim jer drugacije ne mogu.

Sent from my SM-T210 using Tapatalk
Leptiric is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 22:37   #2010
Quote:
Nadbiskup kaže: Pogledaj post
Za komorski doprinos su mi rekli da salju uplatnice.
Je li vam dosla uplatnica za porez na tvrtku ili naziv?
Je, stižu uplatnice, no znaju se i zagubiti - meni nije stigla za zadnji kvartal 2015.

Ja sam pitao za konkretan iznos, jer si ažuriram Excel za "knjigovodstvo" gdje imam i KD obrazac.
Zna netko?
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 22:53   #2011
Quote:
Leptiric kaže: Pogledaj post
Znaci mogu izdavati racune za sve prodano preko paypala a da taj novac nikad ne dospije na poslovni racun?
Definitivno ne mogu povezati poslovmi racun s paypalom, bar ne u rba. A paypal mi je business samo je svejedno povezan s privatnim tekucim jer drugacije ne mogu.
Ne samo da možeš, nego moraš izdavati račune za prodaju preko PayPal-a.
Ne zaboravi da iznos na računu mora biti cifra koja ti je plaćena na PayPal, a ne ona koju si si isplatila, tj. umanjena za naknade PayPala.

Sa PayPal-om možeš povezati samo karticu. Bankovni račun ne možeš (osim ako imaš račun u USA banci ).
Ako zbilja RBA nema karticu žiro računa koja radi s PayPal-om (tj. mora moći primati sredstva sa PayPal-a), onda ...

Formu si zadovoljila time što imaš Business PayPal.
Ako možeš trošiti direktno sa PayPal-a, onda si možeš i isplaćivati na privatni račun.
Ne zaboravi kod predaje PO-SD pitati svojeg referenta da li mu treba pisano objašnjenje zašto je cifra u PO-SD-u veća od cifre na žiro računu.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 23:33   #2012
Quote:
BlueOcean21 kaže: Pogledaj post
...Nakon par dana natezanja, konačno su mi priznali da mi se zbog njihove krive informacije ... dogodilo da prijeđem limit od 149 500kn te da ove godine više ne mogu biti paušalac nego dohodaš.
Vjerojatno im je dojadilo natezanje s tobom , ionako ne snose nikakvu odgovornost za krive informacije, pa čak i ako priznaju grešku.
Quote:
Izgleda da je moguće zatvoriti paušalni obrt i onda ga opet otvoriti te na taj način i dalje biti u paušalnom. ...
Da li je to informacija baš od poreznog referenta (koliko god bili nepouzdani)?
Ako jest, to je rješenje!
Quote:
* Nema nikakve novčane kazne za taj višak koji ste prešli.
Kaznu niti ne očekujemo, osim ako ne misliš, u stvari, na porez koji treba platiti na razliku preko limita.
Možeš li nam reći što su ti točno rekli za taj višak?
Quote:
* Osobe koje se bave djelatnostima vezanima uz turizam trebale bi platiti i naknadu lokalnoj Turističkoj zajednici. Izgleda da se to negdje provodi, negdje ne, ali da budete sigurni, pitajte.
To ovisi o djelatnosti obrta i ne mora imati očigledne veze sa turizmom (vidi Zakon). I Porezna to "provodi" automatski.
Quote:
... Ja nisam trebala ništa platiti Hrvatskim šumama, ali to valjda ovisi o djelatnosti, ...
Eh, svi to trebaju platiti. Nema iznimaka. Tebi su vjerojatno rekli da ne znaju koliko, ali ne i da ne trebaš platiti.

Sorry, ako je ovo zvučalo kao "pranje", samo pokušavam izdvojiti prave informacije

Nego, pliz svakako javi kako ti je prošlo ovo zatvaranje i ponovno otvaranje paušala!
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2016., 01:49   #2013
JOPPD - ipak ne treba (?)

Čitajući Zakon i Pravilnik o doprinosima može se zaključiti da se JOPPD (tj. izvješće o doprinosima) ne odnosi na paušalce jer:
- može se zaključiti da JOPPD/izvješće trebaju predati samo "obveznici obračunavanja doprinosa", čl. 3 Pravilnika:
O vrsti i iznosu obveze, osnovici prema kojoj su doprinosi obračunani, razdoblju na koje se obveza odnosi i o drugim podacima koje utvrde, obveznici obračunavanja sastavljaju obračunske isprave i izvješća koje podnose Poreznoj upravi i drugim tijelima, sukladno odredbama Zakona i posebnim propisima
- tko je obveznik obračunavanja doprinosa određuje Zakon o doprinosima (čl. 2. Pravilnika)
- Zakon o doprinosima ne sadrži konkretan "popis" obveznika obračunavanja doprinosa, ali poglavlje IV.1 sadrži niz pod-poglavlja za 30 "grupa" poreznih obveznika (radni odnos, samostalne djelatnosti, samostalne djelatnosti sa paušalnim dohotkom, itd.)
- za dio tih grupa definira se tko je "obveznik obračunavanja doprinosa", no ne i za paušalce, za paušalce se kaže da to utvrđuje Porezna uprava rješenjem

Na primjer, za radni odnos čl. 19. st. 2:
(2) Obveznik obračunavanja i obveznik plaćanja svih doprinosa jest poslodavac ili druga osoba koja umjesto poslodavca osiguraniku isplaćuje plaću.

Za obrtnike dohodaše čl. 64:
Osiguranici po osnovi obavljanja samostalnih djelatnosti obrta, ... koji od obavljanja tih djelatnosti, ... utvrđuju dohodak od samostalne djelatnosti, sami su obveznici doprinosa te obveznici obračunavanja i obveznici plaćanja doprinosa za osobno osiguranje.

Za obrtnike paušalce čl.68.:
(1) Osiguranici po osnovi obavljanja samostalnih djelatnosti obrta te ... koji od obavljanja tih djelatnosti, ... porez na dohodak plaćaju prema paušalnom dohotku, sami su obveznici doprinosa i obveznici plaćanja doprinosa za osobno osiguranje.
(2) Obvezu doprinosa, vrste doprinosa te razdoblje na koje se obveza odnosi utvrđuje Porezna uprava rješenjem

Uočiti da se obračunavanje uopće ne spominje.

Za novinare, umjetnike, sportaše čl. 72. st. 2:
(2) Obvezu doprinosa, vrste doprinosa te razdoblje na koje se obveza odnosi utvrđuje Porezna uprava rješenjem.

itd.


Iz toga slijedi da paušalci nisu obveznici obračunavanja doprinosa, pa kao takvi nemaju obvezu predavanja izvješća o doprinosima (tj. JOPPD-a).

Ima to i smisla - za one kojima Porezna "obračuna" doprinose (dakle, ne obračunavaju se svaki mjesec) nema smisla podnositi izvješće o doprinosima svaki mjesec.

Sad mogu ić (mirno) spat
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2016., 10:39   #2014
da li mozda tko zna kako pausalni obrt utjece na sufinanciranje vrtica u zg?
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2016., 13:06   #2015
Paušalci netrebaju predavati joppd obrazac.Taj obrazac predaju svi ostali ali i oni paušalci koji imaju dodatnog zaposlenog.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2016., 14:04   #2016
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post

Da li je to informacija baš od poreznog referenta (koliko god bili nepouzdani)?
Ako jest, to je rješenje!
Da, to je informacija od 2 porezna referenta iz drugog grada (išla sam u porezne uprave 3 susjedna grada, jedino su u ovoj bili ljubazni i sve odgovorili stručno), 2 knjigovođe, 2 žene koje rade na Gospodarskom i ponovno od ove referentice nakon što je priznala da me zeznula (pa mi je to ponudila kao rješenje). Jučer sam zatvorila obrt, ali nisam ga još otvorila ponovno, to ću za par mjeseci, jer sad ni nemam posla.

Zatvaranje me došlo 150kn + 20kn takse.

Quote:
Kaznu niti ne očekujemo, osim ako ne misliš, u stvari, na porez koji treba platiti na razliku preko limita.
Možeš li nam reći što su ti točno rekli za taj višak?
Ništa detaljno, meni je samo bilo važno da mi neće doći kazna od nekoliko (desetaka) tisuća kuna, jer sam na ovoj temi u jednom postu pročitala da kazne mogu biti od 5000-500000kn.


Quote:
Eh, svi to trebaju platiti. Nema iznimaka. Tebi su vjerojatno rekli da ne znaju koliko, ali ne i da ne trebaš platiti.
Ne, izričito sam pitala trebam li platiti nešto Hrvatskim šumama jer da sam pročitala da se treba, ali da oni ne šalju račune i rečeno mi je da ne trebam, nego samo Turističkoj. Ako mi je i u vezi ovoga dala krivu informaciju....... Zna li netko koliko se to plaća?
BlueOcean21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2016., 14:09   #2017
Quote:
BlueOcean21 kaže: Pogledaj post
Ništa detaljno, meni je samo bilo važno da mi neće doći kazna od nekoliko (desetaka) tisuća kuna, jer sam na ovoj temi u jednom postu pročitala da kazne mogu biti od 5000-500000kn.
kakva kazna?
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2016., 14:55   #2018
Quote:
gmit kaže: Pogledaj post
kakva kazna?
Ma nema kazne, nego sam, iščitavajući ovu temu, naišla i na jedan post koji spominje da postoji novčana kazna zbog prelaska limita, a s obzirom da je već bilo kasno u noć i bila neispava od stresa zbog svega toga s obrtom, uhvatila me paranoja. Moj je problem inače bio da su mi, prije otvaranja obrta, na Poreznoj rekli da broj mjeseci nema nikakve veze s limitom što se tiče sezonskog paušalnog, a ispalo je da ima itekakve veze, pa sam prešla limit i ne znajući.
BlueOcean21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2016., 17:15   #2019
@BlueOcean21
Hvala na informacijama!

Znači nisu ti rekli ništa oko tog viška?? Mislim na plaćanje poreza na to.

A to za šume je ziher krivo - svi koji se bave "gospodarskim djelatnostima" (a to obuhvaća baš sve firme i obrte) trebaju to plaćati.
No za paušalce je to max 39,62 kn (0,0265% od ukupnih primitaka), pa sumnjam da će se itko u Šumama ići zaj...ti s tim, čak i ako im to rade vanjski odvjetnici (a izgleda da rade).

Kad si planiraš otvaranje obrta, ne zaboravi si ostaviti "lufta" u mjesecima rada zbog limita.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2016., 17:41   #2020
Da li postoji negdje podatak o prosječnim primicima paušalnih obrta?

Našao sam statistike o broju svih obrta itd., ali ne i posebno za paušalce niti o primicima ...
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:50.