Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2010., 13:32   #1
Koliko baka ima pravo na unuka?

Moj suprug je pokojan i baka je dobila pravo viđati unuka svaki drugi ponedjeljak, ja taj ponedjeljak poštujem. Međutim neko vrijeme sam davala i vikendom i išao je s bakom na more, jer sam smatrala da je dobro za dijete da bude s bakom, dok jednog dana nije lagala kada kreću na more. Nisu išli u subotu nego u nedjelju a dok bih ja zvala ona bi govorila da su na putu, da dijete spava pa se nemože javiti, a cijelo vrijeme nisu nigdje išli već tek drugi dan. Sada joj nedam da ide s njom na more, niti da ga viđa bilo koji drugi dan osim ponedjeljkom. Sada imam konstantne napade, da sam ja ubila njezinog sina, to već govori četiri godine, da nisam normalna.... Moje dijete kada dođe od nje onda cijeli drugi dan priča o svom tati, zna se i plakati za njim, jednom je to bilo i dosta ružno plakanje. Baka je bila u vrapču i uzima neke ljekove, a meni govori da je to zbog dobivanja invalidske penzije. Šta da radim što se tiče tih susreta bake i unuka
mama.u.nevolji is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2010., 23:59   #2
Vaša je moralna odgovornost i dužnost da dijete gradi odnos sa djedom i bakom. Ukoliko smatrate da oni nisu podobni da budu sa unukom i da se druže u vrijeme kada niste prisutni, o tome sa njima porazgovarajte ili zatražite mišljenje nadležnog CZSS, budući da naglašavate da smatrate njihove susrete štetnima za dijete. Također, ako dijete cijeli dan priča o svom ocu, to nije ništa loše ili za ne očekivati, naprotiv, ako i plače i to je dobro, a vi mu pokušajte razgovorom pružiti utjehu, jer dijete na ovakve stvari gleda još svojim dječjim očima. Sve što trebate je sjesti i riješiti ta pitanja sa njima, ljudski, razborito i bez skrivenih karata. Htjela bi vam skrenuti pažnju na činjenicu da oni vjerojatno u tom djetetu vide jedini razlog za život nakon smrti sina, pa držim vaše argumente i zabrane malo pretjeranima. Sve ovo što ste naveli, mogli ste riješiti razgovorom, a za dobrobit djeteta.

Zadnje uređivanje Katrin : 21.07.2010. at 01:22.
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2010., 12:27   #3
Razgovora je bilo milijardu puta, uvijek sam bila ja ta koja je popuštala sve zbog svog djeteta, jer to je baka. S druge strane moj pokojni suprug je imao s drugom ženom dijete, znači i to joj je unuk ali za njega ništa ne pita ništa ne traži i mislim da nema nikakvih osječaja. To je dvolično od nje, a koliko puta me je pitala za moje dijete da li je to uopće njezin unuk. Dijete nema penziju jer pok. suprug nije bio prijavljen, pa nemam nikakvu financijsku pomoć, a nedaj bože da bi ona o tome mislila. Ona obveza prema njemu nema nikakvih, a traži prava na njega kao da je to njezin sin. A i taj ponedjeljak ako njoj ne paše jednostavno se niti ne javi, niti dođe po njega.
mama.u.nevolji is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2010., 12:34   #4
Znam sve da mora graditi odnos s bakom. Baka je rastavljena tako da s dedom nemam nikakvih problema. Da ide na dvije strane malo kod dede malo kod bake. Nisam jedina koja ima s njom problema. Drugi mi kažu da nisam normalna što ga uopće dam. Mene je samo zanimao postupak, kad bih tražila da baku "prekontroliraju" da li je sposobna biti s njim. Samo to
mama.u.nevolji is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2010., 12:44   #5
Mislim da je bolje objasnit negdje na sudu da je njeno ponašanje vrlo nezdravo, i da će mu zatrovat mozak svojim idejama i pogledima na svijet. I u svakom slučaju trebaju se rjeđe viđat, a i kada se vide radije i ti budi tamo, da znaš šta se dešava za svaki slučaj.
translucent is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2010., 14:13   #6
Quote:
mama.u.nevolji kaže: Pogledaj post
Znam sve da mora graditi odnos s bakom. Baka je rastavljena tako da s dedom nemam nikakvih problema. Da ide na dvije strane malo kod dede malo kod bake. Nisam jedina koja ima s njom problema. Drugi mi kažu da nisam normalna što ga uopće dam. Mene je samo zanimao postupak, kad bih tražila da baku "prekontroliraju" da li je sposobna biti s njim. Samo to
To sam vam i objasnila, sve prijavljujete nadležnom CZSS i bilo bi dobro otici jedan uredovni dan kod pravnika i pitati za savjet.. Ali kazem, bolje se ne petljati kasnije po sudu, jer to su onda trakavice u nedogled. Pitajte dijete ako je dovoljno veliko da li zeli ici k baki, da li voli biti kod nje, malo provjerite situaciju. Nemojte popustati i nemojte se dati maltretirati.
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2010., 14:15   #7
Quote:
translucent kaže: Pogledaj post
Mislim da je bolje objasnit negdje na sudu da je njeno ponašanje vrlo nezdravo, i da će mu zatrovat mozak svojim idejama i pogledima na svijet. I u svakom slučaju trebaju se rjeđe viđat, a i kada se vide radije i ti budi tamo, da znaš šta se dešava za svaki slučaj.
To kazes iz iskustva? Osobno posto radim u tome, ne bi nikada dozvolila da mi se dijete povlaci po raznim psihijatrijskim ustanovama za mladez, ukoliko mu nije do te mjere zivot i zdravlje ugrozeno da moram pokretati takav postupak. Jer kazem, situacija nije bajna kada se takav postupak pokrene.

Osobno bih potrazila misljenje nadleznog pravnika i socijalnog radnika, a tek onda zauzela konkretan stav sto dalje
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2010., 14:59   #8
Sigurno ne bih voljela da mi se dijete povlači po sudu, ima 6 godina, i da proživljava takve traume. Baš sam ga pitala da li voli ići kod bake i kaže da voli. Naravno on je presretan s takvim glupostima koje mu ona da, npr. plastićni pištolj s plastićnim metkima, oni mali okrugli, to kad nekog pogodiš s time možeš mu izbiti oko. Ona ne razmišlja o tome da bi on mogao nauditi nekom drugom djetetu s time, glavno da je ona ispala super. A na moru ona radi pa ne znam tko bi njega čuvao, glavno je samo da njemu puni glavu da ga ja ne pustim. Ima puno stvari o kojima bih mogla pisati, ili se jednostavno naučiti nositi s time, samo me strah njenog utjecaja na njega jer ona ima čudan pogled na svijet, i čudno je odgajala svoje sinove
mama.u.nevolji is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2010., 15:35   #9
Kada on malo poraste, nece biti toliko vise kul ici k baki, a odgoj ima uz vas, tako da to malo sto baka s njime provede, sumnjam da ce tako jako utjecati na njegov mentalni razvoj. Shvacam bez da dalje nabrajate u kakvim ste problemima; odite i potrazite savjet kako sam vam rekla, od razgovora nece biti nikakve stete, moze biti samo koristi. Poslusajte njihov prijedlog ako ga daju i nekako pokusajte otupiti. Jos jedna stvar, borite se protiv nje argumentima i uvijek djetetu objasnite zasto je vasa odluka takva kakva je. Pomoci cete sebi i njemu. Njoj se jednostavno nemojte javljati na telefon i nemojte joj dopustiti da vas maltretira. Uostalom, tko kaze ako ima takve ispade, da ju ne mozete prijaviti policiji sukladno članku 4. Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji Imate se pravo zaštititi od njenih verbalnih uvreda, ako mislite da je prevršila svaku mjeru.
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 15:38   #10
Nisam stručnjak niti previše odrasla-osoba, no to s pištoljem (bezobzir) bi napravila vjerojatno i svaka 3. uobičajena baka. To je više do nećeg drugoga, no sve ostalo navedeno o njoj zbilja ukazuje na ne-posve-normalno ponašanje. Ne znam da li Vam je palo na pamet, no kako baka ima pravo vidjeti unuka ponedjeljkom, mogli bi ste tako neki drugi dan biti u "susjedstvu" kada pretpostavljate da je slobodna, te ju pozvati da izađe s vama na kavu ili nešto. Tek toliko da vidite kako se odnosi prema vašem djetetu.

Osim toga, znam da stručnjaci svakako se zalažu da pruže djetetu sva prava i svima u obitelji pravo na ljubav djeteta, no zbilja ne smatram da je djetetu prijekopotrebna baka za ikakav odgoj. Što normalno neznaći da djetetu nije zabavno s njome, te mu to može uljepšati dan.
Neka djeca niti nemaju bake, ili viđaju samo roditelje ili samo staratelje. Što ne znaći nužno da im je djetinjstvo oštećeno.

U svakome slućaju, dobro je biti oprezan, no zabraniti djetetu da provodi 1 dan u tjednu s sumnjivom bakom može imati loš utjecaj i na Vašu sliku pred djetetom. Tako da, ne dopuštati joj često viđati unuka, no ne braniti joj da ga vidi uopće dok se držite informiranima o njenom ponašanju bi bilo prikladno smatram.
Cattoc_C is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 17:52   #11
Evo da dignem ovu temu iz pepela..
Imam jedno pitanjce..
Obzirom da se moja svekrva i ja razilazimo u mišljenjima o tome tko treba odgajati MOJE dijete (ona smatra da je ona ta koja je uvijek u pravu u vezi svega) zanima me jedna stvar. Naime,neki dan smo se posvađale oko mog djeteta i otada mala nije vidjela baku. Kad je danas muž bio s malom kod nje, ona je rekla da je po CZSS kažnjivo da baka toliko dugo ne vidi dijete (prošlo je 4 dana). Da li je to moguće??
givana is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 18:16   #12
Nije, ne postoji takvo nešto. Baka ili djed jedino mogu zatražiti u izvanparničnom postupku da sud odredi o druženjima i susretu s unukom. Ako ne postoji takva sudska odluka, onda nije propisano koliko često se moraju vidjeti.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2012., 10:37   #13
Hvala na odgovoru..Meni je to čista glupost..Jer što je s onim bakama i djedovima koji žive u drugom gradu ili eventualno u drugoj državi??
givana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:49.