Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2005., 21:41   #21
Vojky:

''Puno je lakše ako si viša medicinska sestra - jer praktično sve ustanove trebaju i viših sestara, a njih baš i nema toliko. Također, bolnice mogu imati u sistematizaciji i dipl.med.sestru, dakle s faksom.''



Kakva je to diplomirana sestra?
Misliš viša sestra sa dvogodišnjim faxom ili?

Četiri godine faxa?
I onda bude došla na stage raditi njegu bolesnika?
__________________
Čuvaj se vlasti bez mane.
mitzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2005., 21:55   #22
Quote:
mitzy kaže:

Kakva je to diplomirana sestra?
Misliš viša sestra sa dvogodišnjim faxom ili?

Četiri godine faxa?
I onda bude došla na stage raditi njegu bolesnika?
Ne, to je baš faks - kod nas se na tome nešto radilo, ali premalo nažalost, ali Slovenija i BIH ima te programe. Evo, program BIH - tri godine: http://www.unze.ba/fakulteti_zf.htm

Naime, zaista su se pojavili iznimno specijalizirani i složeni procesi koji traže odgovarajuće znanje medicinske sestre, koje je iznad više škole.

I to u dva smjera: specijalizirani i složeni medicinski postupci (uključivo i rad sa iznimno skupim i složenim uređajima) te upravljanje - dakle vođenje grupe s 20-30 sestara koliko ih ima veća ustanova, koje traži i neka managerska pa i pravna znanja.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2005., 23:45   #23
Quote:
Vojky kaže:
Ne, to je baš faks - kod nas se na tome nešto radilo, ali premalo nažalost, ali Slovenija i BIH ima te programe. Evo, program BIH - tri godine: http://www.unze.ba/fakulteti_zf.htm

Naime, zaista su se pojavili iznimno specijalizirani i složeni procesi koji traže odgovarajuće znanje medicinske sestre, koje je iznad više škole.

I to u dva smjera: specijalizirani i složeni medicinski postupci (uključivo i rad sa iznimno skupim i složenim uređajima) te upravljanje - dakle vođenje grupe s 20-30 sestara koliko ih ima veća ustanova, koje traži i neka managerska pa i pravna znanja.
Takvi programi su o.k. mada mislim da se još uvijek u profesiji medicinske sestre presudan staž, odn. radno iskustvo, a ne visoko obrazovanje.
Dakle, da pojednostavnim: sestra sa dugogodišnjim stažom neće uzimati upute od početnice sa ''visokim'' obrazovanjem.
Također, izbor glavnih sestara odjela ide prema ''podobnosti'' i kojekakvim vezama, te razmjenom materijalnih dobara, a ne profesionalnosti i školovanju. Najgore poslove oko njege i terapije radi početnica, bezobzira na obrazovanje.
Tri godine školovanja su mi too much za sestrinski posao.
__________________
Čuvaj se vlasti bez mane.
mitzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2005., 01:02   #24
Quote:
mitzy kaže:
Takvi programi su o.k. mada mislim da se još uvijek u profesiji medicinske sestre presudan staž, odn. radno iskustvo, a ne visoko obrazovanje.
Dakle, da pojednostavnim: sestra sa dugogodišnjim stažom neće uzimati upute od početnice sa ''visokim'' obrazovanjem.
Također, izbor glavnih sestara odjela ide prema ''podobnosti'' i kojekakvim vezama, te razmjenom materijalnih dobara, a ne profesionalnosti i školovanju. Najgore poslove oko njege i terapije radi početnica, bezobzira na obrazovanje.
Tri godine školovanja su mi too much za sestrinski posao.
Ne bih se složio. Prije par godina se dogodila situacija u kojoj je bilo jako puno viših sestara na birou, a opet mnoga mjesta gdje je formalno potrebna viša med. sestra su bila prazna - naravno zato jer su tu sjedile SSS medicinske seste. I onda je kontrolama dosta toga uvedeno u red.

Dakle, ako za neki posao predviđena dip.med. sestra, onda je jednostavno natječaj za tu stručnu spremu. Smatram da je ta stručnost primjerena složenosti poslova koji se danas pojavljuju u suvremenoj medicini - i u uskoj struci i u menadžersko-prezentacijskim djelatnostima. Koliko vidim program iz BIH, nikako nije ni nezanimljiv ni suvišan. To su osobe s određenim specijalizacijama, koje bi u praksi trebale stjecati godinama.

Dipl. medicinska sestra jednostavno obavlja obavlja neke druge poslove u odnosu na SSS i VŠS medicinske sestre, isto kao što dipl.pravnik radi druge poslove u odnosu na VŠS upravnog pravnika ili SSS administivnog referenta. Suvremena medicina i sve što ide oko nje jednostavno traži sve veća znanja i specijalizaciju.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2005., 00:29   #25
My mama je završila prije oko 20 godina Visoku školu za organizaciju rada-nešto kao management u zdravstvu.

Škola je bila jedina u Yu, predavanja u Kranju ili Mariboru, ne sjećam se...uglavnom četverogodišnji studij.

Nikad nije radila na mjestu više sestre, nadređena joj je bila kolegica sa VSS (dvogodišnji fax).
Poanta: podobnost.
Rasplet:ni dan-danas ta škola nije ušla u sistematizaciju.

Ja sam sada u sličnoj situaciji moja sprema, nije u sistematizaciji:''uvjerenje se izdaje privremeno i služi do usklađivanja... tako nekako (neda mi se ići čeprkati po papirima).

Mi smo family koja ima problema sa sistematizacijama.

Činjenica je da ima premalo viših sestara i premalo sestara sa iskustvom u radu (nemaju ga gdje steći, jer nakon staža u bolnici većina ide na biro ili odu na fax i mjenjaju struku, a neke i u trgovke).

Postoji i onaj balkanski faktor: struka funkcionira po običajima, neformalnoj hijerarhiji, čudnim podobnostima i sklonostima...Možeš promjeniti puno stvari, ali ne možeš promjeniti ljude.

Jedna državna bolnica neće zapošljavati takav profil barem još 10 godina, po mojoj skromnoj procjeni.
__________________
Čuvaj se vlasti bez mane.
mitzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2005., 21:21   #26
Dragi moji,ne postoji titula diplomirana med.sestra...barem ne za sad i ne kod nas..Ja sam naime završila višu med.školu po trogodišnjem programu i titula mi je "viša med.sestra"!Kao se nešto priča da bi se trebalo regulirati to zvanje(nas koji smo završili po trogodišnjem programu),jer i ja i osobe koje imaju završene 2.godine više škole imamo istu titulu.
Staž sam završila ali sam radila kao srednja sestra tj.još uvijek sam na istoj poziciji i to mi je prilično ne motivirajuće..mislim većina je ljudi zavidna ,svi te gledaju preko oka ili su u panici da im ne zauzmem radno mjesto(budući da puno ljudi sad ide na višu a nema još završenu školu a tamo rade već godinama-pa im je bed jer ja ipak imam diplomu a oni nemaju) tako da ih je lagana frka.
Uglavnom već poduuže vrijeme radim dakle na istoj poziciji na kojoj sam i bila(pozicija srednje sestre)ali sve mi se čini da neću dugo.Mislim jasno mi je da trebam biti sretna šta uopće radim ali vidim da tu nema napretka,iako mi je jasno da do određene pozicije trebaju godine iskustva(koje imaju upravo te žene koje godinama rade na odjelu i sad se školuju).
Tako da tražim neko drugo radno mjesto gdje ću biti plaćena u skladu sa svojom školom.Ako neko za nešto čuje nek javi !
__________________
I believe in myself
BACARDI is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2005., 22:34   #27
Te ''babe'' ne ugrožavaš ti, nego one tebe-nažalost.

Po bolnicama još uvijek ima prednost neformalna hijerarhija.

Meni je bolje odkada ne radim u bolnici. Evo baš danas sam ''spasila'' firmu od jedne tužbe i ravnatelj mi je zahvalan.
__________________
Čuvaj se vlasti bez mane.
mitzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2005., 13:14   #28
Quote:
BACARDI kaže:
Staž sam završila ali sam radila kao srednja sestra tj.još uvijek sam na istoj poziciji i to mi je prilično ne motivirajuće..mislim većina je ljudi zavidna ,svi te gledaju preko oka ili su u panici da im ne zauzmem radno mjesto(budući da puno ljudi sad ide na višu a nema još završenu školu a tamo rade već godinama-pa im je bed jer ja ipak imam diplomu a oni nemaju) tako da ih je lagana frka.
Da, i nikome nemreš vjerovat, svi se boje za svoje pozicije (teško stečene) i "jedva čekaju" da ih pretekne neka mlada i ambiciozna.

Quote:
BACARDI kaže:
Uglavnom već poduuže vrijeme radim dakle na istoj poziciji na kojoj sam i bila(pozicija srednje sestre)ali sve mi se čini da neću dugo.Mislim jasno mi je da trebam biti sretna šta uopće radim ali vidim da tu nema napretka,iako mi je jasno da do određene pozicije trebaju godine iskustva(koje imaju upravo te žene koje godinama rade na odjelu i sad se školuju).
Imaš dovoljno predznanja i ako si pametna počet ćeš malo proučavat kako to znanje bolje unovčit, treba ti biti jasno da nekih većih pomaka u smislu napredovanja i bolje plaće kao medicinska sestra nećeš doživit pa ti savjetujem da se počneš educirat u smjeru "prehranom do zdravlja" jer je tu budućnost (wellness).

Quote:
BACARDI kaže:
Tako da tražim neko drugo radno mjesto gdje ću biti plaćena u skladu sa svojom školom.Ako neko za nešto čuje nek javi !
Evo, javljam ti, istraži mogučnost koju sam ti spomenuo, ima jako puno korisnih informacija koje možeš dobro unovčit (ako ih ne znaš pozivam te na jedno predavanje o prehrani).
__________________
Alba Gu Brath !!!
MacGregor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2006., 01:37   #29
kao medicinske sestre skolovane ovdje u hr, kakve su vam sanse pronalaska posla vani u europi, tko probao?
goddess11211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2006., 22:31   #30
Nagluhe medicinske sestre u Hrvatskoj?

Postoji li kod nas u Hrvatskoj nagluhih medicinskih sestri???
Znam da prije nisam mogla upisati to kod nas jer ne cujem,al ovdje u Kandi sam vec druga godina ali,sad ova jedna iz prakse nova prof nece da me pusti da prodjem i nece da mi pomogne nego je napala me sto je zamene bila jaka uvreda i plakala sam pet dana i rekla sam drugoj profesorici kako me uvrijedila i sve zivo.Upoceku mi rekla pa kupi stetoskop koji se pojaca jer ako ne, padas.I ja kupila stetoskop a ona nece opet da me pusti,pojavila se jako velka napetost izmedju nas dvije i ona nije znala kako da mi pomogne nego mi odmagala i napala me.Sto je prekrsila i sama Kanadski zakon jer je bila i uvrijedila me.Hajd nije to sve nego ona je jednom kad smo jeli za dorucak rekla Bljak kad sam ja ponijela nasu hranu tj. pohovanu cvjetacu.
Jako sam povrijedjena i ako me ne pusti da prodjem prijavicu je.Al nije to sve,nego spustila mi je moral i napravila jos veci strah u meni da ja sad od straha ne znam sta da radim.Toliko sam toga prosla u ovoj prokletoj zemlji:Mucila se dvije godine da naucim prvo francuski pa onda nisu mi priznali nasu srednju (krojacku) i onda morala sam i to i onda kad sam u koledz se upisala bilo je pretesko.Tolko sam imala stresova i teskih ispita da sam do dva sata danju spavala kad je bio mali raspust da bi se odmorila.
Sad pitanje je sta da radim?Kako je sada kod nas i da li ima medicinskih sestri koje nose dva slusna aparata?
Meni govore svi NE DAJ SE I NE ODUSTAJ OD SVOG SNA JER TI TOLIKO VOLIS TAJ POSO DA TE CINI NESRETNOM TE PREPREKE STO TI SE STVARAJU.Al ipak ne odustaj.
Ja sam sada preplasena i ono sto mi je ova nova mlada profesorica (skoro mog godista) rekla me je pogodilo do dna duse.Osjecam da ima tu i diskriminacije sto sam i imigrant i sto ne cujem .Nema pojma kako mi je bilo pretesko da doguram i dovle dokle jesam
osjecajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 15:06   #31
Nadam se da ćeš uspjeti!
Drži se!


- Stipe -
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2006., 20:56   #32
Hajde drzi se, ne mogu ti oni nista ako si naucila i spremna si za proci ispit.

Uci i trudi se i dalje i nedaj se isprovocirat. Samo se rijesi budala pa ce i posao doci...
gandalf is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2006., 04:10   #33
Koji te tjerao u francuski dio kanade....dodji u Ontario medju ljude.
georgeWtheNuclear is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 12:28   #34
Viša medicinska sestra

Prije mjesec i pol (otprilike) bio je natječaj za višu medicinsku sestru u Suvagu.
Nakon razgovora,između 10-ak kandidata,dobila sam odbijenicu,s naznakom da je na to mjesto primljen viši fizioterapeut.
Kako to? Znači li to da ako si ginekolog možeš se javiti na natječaj za ginekologa,a primiti će okulista?! Mislim stvarno,nemam riječi......
Od tada se javljam na natječaje za srednju med.sestru,ali nikad nikakav pozitivan odgovor,samo odbijenica da sam prekvalificirana.....
martiniq25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 14:05   #35
vjerovatno je primljini srednji tehničar a visi terapeut....

kod nas u st ima ok 300 visih sestara koje ne rade u struci..
antest is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 14:29   #36
da, i ja bi voljela raditi negdje drugdje ako u struci nema posla.
ali gdje? nitko me neće primiti jer nemam školu ni iskustvo u toj struci,a jedino što se nudi je honorarni posao na proviziju.to je bez prijave,preko sc-a.
martiniq25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 15:56   #37
probaj neki sezonski posao....
antest is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 16:12   #38
Ako nema posla u struci, konobari i tako zaradi za upis na neki faks. Ako ti broj iz nicka označava godine, nije uopće prekasno.
__________________
"My life wasn't as glamorous as my webpage made it look."
Leela
krokodajl is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 17:11   #39
a sto ce upisat nakon vise medicinske....

znanja u ostalim podrucima ju jako mala..
antest is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 17:20   #40
Sve je bolje od sjedenja doma, ne.
Moja kolegica iz osnovne je s 26 upisala strojarstvo, završila medicinsku i isto nije mogla naći posao. I jako joj dobro ide, mogu ti reći.
__________________
"My life wasn't as glamorous as my webpage made it look."
Leela
krokodajl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:34.