Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Pogledaj rezultate ankete: Jeste li za ukidanje vjeronauka u školama?
DA 661 71.46%
NE 209 22.59%
Svejedno mi je 55 5.95%
Glasovatelji: 925. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.06.2017., 19:05   #6861
Quote:
kranjski janez kaže: Pogledaj post

A zašto, u ime čega, bi javna škola trebala ignorirati onoga, po kome naša civilizacija broji godine? Što je Isus Krist manje vrijedan od Platona, Aristotela, Cicera, Leonarda, Shakespeara, Goethea, Bacha, Mozarta, Beethovena, Monneta, van Gogha, Dostojevskog? Zašto se onda i njih ne sramimo i njih ne ignoriramo? Zašto ne ignoriramo onda svu baštinu i kulturu, koje nas čine civiliziranim bićima?
Ne znam kako je u Sloveniji, ali u RH se Biblija obrađuje na nastavi hrvatskog jezika (kao književno djelo), filozofije (etička komponenta), dok se sakralna glazba i likovna umjetnost obrađuju na nastavi glazbene i likovne kulture, respectively.

Tako da ti je (barem za RH) argument besmislen.
lijencina1 is offline  
Old 14.06.2017., 19:24   #6862
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Problem vas KLCCLK je u tome sto uvijek izmisljate nove i nove i nove razloge.

Evo primjerice Cuka se tuzi da je ocjena iz vjeronauka jednako validna kao i ona iz Fizike. Na stranu sto nije....ali da ga ozbiljno shvacam pomislio bi da bi eventualno izuzimanje te ocjene iz prosjeka ( ili uopce neocjenjivanje istog )rijesilo problem.


glede ovoga:

Sa ostalim nemam nekih problema osim da se nikada i u nikakvim kombinacijama ne smije dogodit da je nastava u sredini radnog dana jer je i to neprimjereno i dijelom ponižavajuće ili kako već za one koji je ne pohađaju.

S ovim cu se sloziti tek kada mi predoci dokaz da je isti slucaj i sa bilo kojim drugim izbornim predmetom. Dakle...ako je vjeronauk zbog necega izuzetak..onda ok, slazem se da se nastava mora prilagoditi ucenicima u suprotnom ne.
nakon 350 strana teme ti još ne znaš da su svi izborni predmeti u suprotnim turnusima a vjeronauk u sredini nastave.

Tema je potpuno nepotrebna - jer ne priča o aspektima vjeronauka itd, itd, bla,bla...

Tema je ukidanje vjeronauka u školama

Nema porebe. Vjeroanuk kao i svaki izborni predmet staviti na početk ili na kraj nastave ili u suprotni turnus kao i svi ostali izborni predmeti.
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Old 14.06.2017., 19:53   #6863
Quote:
north wind kaže: Pogledaj post
A kako to misliš da ja "nešto poduzmem"? Jesam li ja Hrvatska vlada, predsjednica države ili ovlaštena osoba za pregovore s Vatikanom, molim te lijepo, ha?
I što tebe muči moje "piskaranje" po forumu, dok i sama isto to radiš?
Zapravo, jel itko išta poduzima? Neka udruga, tako nešto?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 14.06.2017., 20:01   #6864
Jedini koji mogu nešto poduzeti u vezi alternativnog izbornog predmeta konfesionalnom vjeronauku su ateisti/agnostici.

Mislim, može alternativni predmet napraviti neki katolik, npr. netko iz Hrasta ili neki musliman i sl., ali sumnjam da bi to bilo prihvatljivo za drugu stranu. Tako da mi se čini da to jedini mogu ateisti/agnostici.

E sad, zašto baš oni, a toliko im je stalo do toga da djeca ne hodaju stravičnim školskim hodnicima, u 25 godina nisu napravili apsolutno ništa ostaje njima na razmišljenje.
Jack Frost is offline  
Old 14.06.2017., 20:08   #6865
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Jedini koji mogu nešto poduzeti u vezi alternativnog izbornog predmeta konfesionalnom vjeronauku su ateisti/agnostici.

Mislim, može alternativni predmet napraviti neki katolik, npr. netko iz Hrasta ili neki musliman i sl., ali sumnjam da bi to bilo prihvatljivo za drugu stranu. Tako da mi se čini da to jedini mogu ateisti/agnostici.

E sad, zašto baš oni, a toliko im je stalo do toga da djeca ne hodaju stravičnim školskim hodnicima, u 25 godina nisu napravili apsolutno ništa ostaje njima na razmišljenje.
Ne mogu oni poduzeti ništa bitno dok se ne napravi revizija Vatikanskih ugovora, ili barem onog njihovog dijela koji je vezan uz vjeronauk. Pa pitam - postoji li neka udruga koja aktivno radi na tome. Alternativni predmeti su jednako nepotrebni kao i sam vjeronauk.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 14.06.2017., 20:09   #6866
Bas kao sto ni vjernici nisu prstom mrdnuli da vjeronauk u ovom obliku obitava po skolama.
Robert Mugabe is offline  
Old 14.06.2017., 20:30   #6867
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Jedini koji mogu nešto poduzeti u vezi alternativnog izbornog predmeta konfesionalnom vjeronauku su ateisti/agnostici.

Mislim, može alternativni predmet napraviti neki katolik, npr. netko iz Hrasta ili neki musliman i sl., ali sumnjam da bi to bilo prihvatljivo za drugu stranu. Tako da mi se čini da to jedini mogu ateisti/agnostici.

E sad, zašto baš oni, a toliko im je stalo do toga da djeca ne hodaju stravičnim školskim hodnicima, u 25 godina nisu napravili apsolutno ništa ostaje njima na razmišljenje.
Htjeli su i tražili da se uvede "Religijska kultura", ali nije prošlo, jer Crkva nije dala.
north wind is offline  
Old 14.06.2017., 20:35   #6868
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Zapravo, jel itko išta poduzima? Neka udruga, tako nešto?
Bilo je prosvjeda udruga.. više puta.. Ali, to nije nikako dovoljno, ni blizu za nešto što bi tražilo reviziju Vatikanskih ugovora. To mora raditi službena hrvatska vlast, a ona to ne radi, niti joj pada na pamet. Nije radila nijedna do sada.
north wind is offline  
Old 15.06.2017., 04:42   #6869
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Najozbiljnije. A kako ti vidiš ono što ta karta prikazuje u odnosu na utjecaj Crkve u pojedinim državama?

A ja sam mislio da islam ima veze s vjerom.
I da je utjecaj islama isto kao i utjecaj katoličanstva zatupljujući.

Silly me.
Smotani2 is offline  
Old 15.06.2017., 12:50   #6870
Quote:
north wind kaže: Pogledaj post
Htjeli su i tražili da se uvede "Religijska kultura", ali nije prošlo, jer Crkva nije dala.
To su zapravo pokušali uvesti vjernici, ali je prevladal struja koja je bila za konfesionalni vjeronauk.
Jack Frost is offline  
Old 15.06.2017., 13:26   #6871
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
A ja sam mislio da islam ima veze s vjerom.
I da je utjecaj islama isto kao i utjecaj katoličanstva zatupljujući.

Silly me.
Zatupljujuci? Pa toliko ljudi tu nalazi mir, spokoj, srecu. Kada vjerujes srcem tu je more osjecaja. Zatupljujuce nikako nije. Mozda ga je Crkva ucinila zatupljujucim, pritom mislim na zadrto svecenstvo. Ali da je vjera sama po sebi zatupljujuca. Bas i ne.
Ona je inspiracija.
ljuforumas is offline  
Old 15.06.2017., 13:32   #6872
Quote:
Robert Mugabe kaže: Pogledaj post
Bas kao sto ni vjernici nisu prstom mrdnuli da vjeronauk u ovom obliku obitava po skolama.
Kako suludo neke stvari usporedujete. 86% je samo katolika. Kako uopce mozes usporedivati to. Naravno da se treba postovati svaka manjina i svakako sam za alternativu, ali nakon komunizma, jedan takav predmet je bio potreban. A sada, mozemo satima pricati o mozda nestrucnom kadru, malo suludom planu i programu koji vjeronauk poistovjeciva s drugim predmetima koje nazalost su tu za bubacenje.... Ali svakako reforme se tek imaju provoditi. Kako u Crkvi tako i u školi.
ljuforumas is offline  
Old 15.06.2017., 14:29   #6873
Nikad mi neće biti jasni roditelji koji decu upisuju na veronauk , dok mi je postojanje veroučitelja sasvim jasno.

Ako roditelji misle da je versko obrazovanje potrebno , zašto prosto ne prenese ono šta on zna u vezi vere , jer očito je da dovoljno zna čim misli da je versko oorbazzovanje potrebno.
Međutim čim roditelji šalju na veronauk dete onda to znači da oni ne znaju dovoljno o veri , što povlači pitanje kako onda mogu znati da je versko obrazovanje potrebno ako sami ne znaju dovoljno o veri.

Šta se mota po glavi roditeljima ili to rade nagonski?? , ono kao kad otac sina upiše na veronauku verovatno u sebi misli:"Ja znam ponešto o sv.Petru , ali moj sin će daleko više naučiti na veronaucii o njemu iz one opsežne i opširne literature zvano Novi Zavet iz koje sam i ja učio".

Roditelji su doslovno lenji i neće sami da decu vaspitavaju u duhu vere i porodice kako sama vera i nalaže , već su to prepustili nekom hebenom veroučitelju.

Nego živo bi me zanimalo kad bi sad izbacili veronauku iz obrazovnog sistema , i onda crkve organiziju nezavisno veronauku u svojim prostorijama za decu sa istim fondom školskih časova , koliki bi onda bi odziv roditelja za upis sovje dece na taj veronauk??

Ja lično mislim da bi odziv bio manji , jer dobar deo roditelja zapravo privlači ta kohezija crkve i države kroz školski sistem zašto mu daje lažni osećaj nacionalnog jedinastva , a samo versko vaspitanje je sporedna stvar je većina roditelja zna dobro da je to bull-shit duboko u sebi.
joe enter is offline  
Old 15.06.2017., 16:08   #6874
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Nikad mi neće biti jasni roditelji koji decu upisuju na veronauk , dok mi je postojanje veroučitelja sasvim jasno.

Ako roditelji misle da je versko obrazovanje potrebno , zašto prosto ne prenese ono šta on zna u vezi vere , jer očito je da dovoljno zna čim misli da je versko oorbazzovanje potrebno.
Međutim čim roditelji šalju na veronauk dete onda to znači da oni ne znaju dovoljno o veri , što povlači pitanje kako onda mogu znati da je versko obrazovanje potrebno ako sami ne znaju dovoljno o veri.

Šta se mota po glavi roditeljima ili to rade nagonski?? , ono kao kad otac sina upiše na veronauku verovatno u sebi misli:"Ja znam ponešto o sv.Petru , ali moj sin će daleko više naučiti na veronaucii o njemu iz one opsežne i opširne literature zvano Novi Zavet iz koje sam i ja učio".

Roditelji su doslovno lenji i neće sami da decu vaspitavaju u duhu vere i porodice kako sama vera i nalaže , već su to prepustili nekom hebenom veroučitelju.

Nego živo bi me zanimalo kad bi sad izbacili veronauku iz obrazovnog sistema , i onda crkve organiziju nezavisno veronauku u svojim prostorijama za decu sa istim fondom školskih časova , koliki bi onda bi odziv roditelja za upis sovje dece na taj veronauk??

Ja lično mislim da bi odziv bio manji , jer dobar deo roditelja zapravo privlači ta kohezija crkve i države kroz školski sistem zašto mu daje lažni osećaj nacionalnog jedinastva , a samo versko vaspitanje je sporedna stvar je većina roditelja zna dobro da je to bull-shit duboko u sebi.
Naravno da je potrebno vjersko obrazovanje. Ne zbog nekog prevelikog znanja, već zbog osjećaja, ljubavi koju ti pruža, zbog dolaska do potpuno nove razine, dimenzije. To je nešto itekako bitno za pojedinca. Nisu ti jasni ti roditelji? Vjerojatno i ti njima nisi jasan. Ali ljudi smo, različitih mišljenja, nesavršeni, nismo ovdje da namećemo to svoje mišljenje, već da surađujemo. Ovdje sam uz vas dosta toga i naučio. Roditelji mogu prenijeti vlastita saznanja, osjećaje, osobna mišljenja, ali netko itekako stručan je bitan za vjersko obrazovanje.
Moram ti priznati da dolaziš do jako zanimljivih zaključaka (boldano). Pričaš o vjeronauku kao o ostalim predmetima, koji se "uče"( nažalost najčešće napamet), a ne kao o predmetu koji ima odgojnu svrhu( a škola je i odgojna ustanova) i na kraju svrhu VJERE- što samo ime govori. Mišljenja sam da je bitnije imati osjećaj u sebi, koji te vodi, ljubav, nego možda znati o sv. Augustinu. Zato se takve stvari kao što si ti naveo i ne uče. Ne uči se neki događaj iz Starog ili Novog Zavjeta kao iz povijesti, već se nalazi svrha i ono što nas taj događaj može naučiti za život, u našem emocionalnom, psihološkom, duhovnom smislu, kako nas on može graditi kao osobu.

Roditelji nisu lijeni. Oni se trude odgojiti dijete što bolje mogu da postane što bolja osoba, to je odgajanje u duhu vjere. I ateisti svoju djecu uče u duhu vjere, bar onog moralnog polja. Nemoj psovati ovdje, bolje da te ja upozorim, nego moderator.
I ja također smatram da bi odaziv bio manji, ništa previše manji, taj minus bi se sastojao od onih neodlučnih roditelja, koji pošalju dijete na vjeronauk zbog većine.
Objasni: "dobar deo roditelja zapravo privlači ta kohezija crkve i države kroz školski sistem."
Uh, u pravu si, da, nitko nije vjernik, svi se boje izjasniti ateistima jer smo u srednjem vijeku, svi šaljemo djecu jer ide većina ( ali nije li onda većina ta koja odlučuje slati zbog "većine"), i privlači nas kohezija crkve i države.

Ljude moramo promatrati najprije iz aspekta osjećaja. Svi smo različiti, ali svi trpimo, svakoga opet na neki način boli tuđa bol, a svatko se opet, barem sam, raduje tuđoj sreći. Čovjekovi osjećaji dolaze na vidjelo kada je on sam, nikako ne u društvu. E tad on preispitiva istine. I to je meni dokaz za postojanje Boga. Osjećaji. Povezanost. Sposobnost da osjetimo i pružimo ljubav. Savijest. Nisam vjernik jer me Crkva naučila, vjernik sam jer sam spoznao neke stvari. Ali iz kuta gledišta pojedinih ljudi s ove stranice, vjernici su ovce koje idu za nečim bez razmišljanja, a misle da su oni osobno moderni i pametni jer su došli do određene točke u kojoj preispituju neke stvari, ali opet na fizički odnosno materijalistički način. Ajmo se malo odmaknuti od toga, IZNAD toga. Barem poštujmo druge, ako smo mi sami za sebe toliki filozofi, očito i drugi imaju tako neku sposobnost, bilo veću ili manju. Nismo popili svo znanje ovog svijeta.

Nadalje, mišljenja sam da to što si vjeru nazvao bull-shitom daleko puno više govori o tebi, ali i tvom stavu prema drugima i prema različitima. Ljudima duboko u sebi je zasađena vjera, a sada na koji oni to način reproduciraju, to je druga stvar.

A kažeš vjersko "vaspitanje" tu najmanje bitno- pa oko čega u ovih 300 stranica raspravljaju ljudi, prijatelju.
ljuforumas is offline  
Old 15.06.2017., 16:12   #6875
Ne trčimo pred rudu, dajmo osjećajima i vjeri priliku, nemojmo puno filozofirati. Uvijek ima vremena za promjenu. Zato i imamo cijeli život. Evo citata velikih filozofa, puno većih od utemeljitelja modernog ateizma- tek osrednjih filozofa.

"Svim ljudima vjera u Boga usađena je u srce. Lažu oni koji kažu da ne vjeruju u Božje postojanje; jer noću i u samoći sumnjaju."
(Lucije Enej Seneka mlađi, 4. pr. Kr. - 65 po.Kr., rimski pjesnik, filozof i političar)

"Malo filozofije vodi nas u ateizam, ali duboka filozofija dovodi čovjeka ponovno do religije."
"U Boga ne vjeruju samo oni koji u njegovu nepostojanju nalaze interes."
(Francis Bacon, 1561-1626, engleski filozof, esejist i državnik, utemeljitelj metodologije znanosti)

"Jedini razlog zašto mnogi misle da je teško spoznati Božje postojanje i bit duše je to što svoj duh nikada ne odvajaju od osjetila i ne izdižu ga iznad tjelesnoga svijeta."
(René Descartes, 1596-1650, francuski filozof, matematičar i prirodoslovac)

"Gdje prestaje strah Božji, započinje oslobađanje strasti i vladavina mentaliteta koji će svijet potopiti u krvi."
(Gottfried Wilhelm Freiherr von Leibniz, 1646-1716, njemački filozof, matematičar, politički pisac i znanstvenik)

"Gdje da navodno slobodan duh nađe svoje dokaze, ako ne postoji više biće?"
(Immanuel Kant, 1724-1804, njemački filozof)

"Nevjernik vjeruje više nego što misli, vjernik manje no što se čini."
(Franz Grillparzer, 1791-1872, austrijski književnik)

"Religija počiva na bitnoj razlici između čovjeka i životinja - životinje nemaju religiju."
(Ludwig Feuerbach, 1804-1872, njemački filozof)

"Zamislivo mi je da čovjek, gledajući na zemlju, tvrdi kako nema Boga, ali ne razumijem kako bi mogao gledati u nebo i poricati Boga."
(Abraham Lincoln, 1809-1865, američki političar, predsjednik Sjedinjenih američkih država, zaslužan za ukidanje ropstva)

"Nevjera i praznovjerje, oboje su strah od vjere."
(Soren Kierkegaard, 1813-1855, danski filozof, teolog i književnik)

"Potpuni ateist stoji na predzadnjoj stepenici do najpotpune vjere."
"Savjest bez Boga je nešto grozno. Može zabludjeti u najgori razvrat."
"Još nisam sreo neznabošca. Susretao sam samo nespokojne."
(Fjodor Mihajlovič Dostojevski, 1821-1881, ruski pjesnik)

"Nikada više nećeš moliti, nikada se više odmoriti u beskrajnom povjerenju. Uskraćuješ si pravo da staneš pred krajnju mudrost, dobrotu, najvišu silu. Nemaš stalnoga čuvara i prijatelja za tvojih sedam samotnosti. Čovječe odricanja, želiš li se odreći svega toga? Tko će ti dati snage za to? Nitko još za to nije imao snage."
(Friedrich Nietzsche, 1844-1900, njemački filozof i klasični filolog)

"Tko poriče Boga, sličan je onomu koji poriče sunce; nema smisla, ono i dalje sja."
(Julius Langbehn, 1851-1907, njemački pisac, kritičar kulture)

"Moderna fizika neminovno nas vodi k Bogu, a ne od njega. Nijedan utemeljitelj ateizma nije bio prirodoznanstvenik. Svi su oni bili osrednji filozofi."
(Arthur Stanley Eddington, 1882-1946, engleski astronom)

"Nema Boga, sve je jači glas masa. Time, međutim, i čovjek postaje bezvrijedan, ubijan u proizvoljnom broju, jer je ništa."
(Karl Jaspers, 1883-1969, njemački filozof egzistencijalizma i pisac, nagrada za mir njemačkog knjižarstva 1958.)

"Željela bih da postoji Bog. Čeznem za tim da ga slavim, da mu zahvaljujem."
(Katherine Mansfield, 1888-1923, novozelandska književnica)

"Religija je obveza. Ateizam je krajnje upitna nevezanost."
(Ludwig Marcuse, 1894-1971, njemački književni kritičar, filozof i novinar)

"Bog će preboljeti to što ateisti poriču njegovo postojanje."
(John Boynton Priestley, 1894-1984, englischer Schriftsteller)

"Bez vjere čovjek postaje sterilan, bez nade i ustrašen do krajnje dubine svoga bića."
(Erich Fromm, 1900-1980, američki psihoanalitičar i kritičar društva)

"Ateizam je okrutan i mučan pothvat. Vjerujem da sam ga izveo do kraja."
(Jean-Paul Sartre, 1905-1980, francuski književnik i filozof)

"Čovjek bez religije je poput putnika bez cilja, ispitivača bez odgovora, borca bez pobjede i umirućega bez novoga života."
(Dom Helder Pessôa Câmara, 1909- , brazilski katolički teolog, nadbiskup, koji se zalagao za veću socijalnu pravdu)

"Sve veća bezbožnost suodgovorna je za današnje globalne krize!"
(Vaclav Havel, 1936-, češki književnik i političar, disident i prvi predsjednik Republike Češke)

"Mlad čovjek koji želi ostati pravi ateist, ne može biti dovoljno oprezan pri izboru onoga što čita. Zamke se nalaze posvuda."
(C.S. Lewis 1898. - 1963.)
ljuforumas is offline  
Old 15.06.2017., 16:47   #6876
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
To su zapravo pokušali uvesti vjernici, ali je prevladal struja koja je bila za konfesionalni vjeronauk.
Ne baš (samo) vjernici, nego svi koji nisu bili za konfesionalni katolički vjeronauk nego koji su htjeli kulturološki predmet prihvatljiv svoj djeci, budući da se u njemu planiralo predavati o različitim religijama, a ne samo o jednoj i na sasvim drugi način.. Ali, to nije odgovaralo Katoličkoj crkvi, naravno. Dopuštam da je među njima bilo i nekih katoličkih vjernika, uz ateiste i neke druge, ali oni su bili sigurno velika manjina.
north wind is offline  
Old 15.06.2017., 18:32   #6877
Quote:
ljuforumas kaže: Pogledaj post
Naravno da je potrebno vjersko obrazovanje. Ne zbog nekog prevelikog znanja, već zbog osjećaja, ljubavi koju ti pruža, zbog dolaska do potpuno nove razine, dimenzije. To je nešto itekako bitno za pojedinca. Nisu ti jasni ti roditelji? Vjerojatno i ti njima nisi jasan. Ali ljudi smo, različitih mišljenja, nesavršeni, nismo ovdje da namećemo to svoje mišljenje, već da surađujemo. Ovdje sam uz vas dosta toga i naučio. Roditelji mogu prenijeti vlastita saznanja, osjećaje, osobna mišljenja, ali netko itekako stručan je bitan za vjersko obrazovanje.
Moram ti priznati da dolaziš do jako zanimljivih zaključaka (boldano). Pričaš o vjeronauku kao o ostalim predmetima, koji se "uče"( nažalost najčešće napamet), a ne kao o predmetu koji ima odgojnu svrhu( a škola je i odgojna ustanova) i na kraju svrhu VJERE- što samo ime govori. Mišljenja sam da je bitnije imati osjećaj u sebi, koji te vodi, ljubav, nego možda znati o sv. Augustinu. Zato se takve stvari kao što si ti naveo i ne uče. Ne uči se neki događaj iz Starog ili Novog Zavjeta kao iz povijesti, već se nalazi svrha i ono što nas taj događaj može naučiti za život, u našem emocionalnom, psihološkom, duhovnom smislu, kako nas on može graditi kao osobu.

Roditelji nisu lijeni. Oni se trude odgojiti dijete što bolje mogu da postane što bolja osoba, to je odgajanje u duhu vjere. I ateisti svoju djecu uče u duhu vjere, bar onog moralnog polja. Nemoj psovati ovdje, bolje da te ja upozorim, nego moderator.
I ja također smatram da bi odaziv bio manji, ništa previše manji, taj minus bi se sastojao od onih neodlučnih roditelja, koji pošalju dijete na vjeronauk zbog većine.
Objasni: "dobar deo roditelja zapravo privlači ta kohezija crkve i države kroz školski sistem."
Uh, u pravu si, da, nitko nije vjernik, svi se boje izjasniti ateistima jer smo u srednjem vijeku, svi šaljemo djecu jer ide većina ( ali nije li onda većina ta koja odlučuje slati zbog "većine"), i privlači nas kohezija crkve i države.

Ljude moramo promatrati najprije iz aspekta osjećaja. Svi smo različiti, ali svi trpimo, svakoga opet na neki način boli tuđa bol, a svatko se opet, barem sam, raduje tuđoj sreći. Čovjekovi osjećaji dolaze na vidjelo kada je on sam, nikako ne u društvu. E tad on preispitiva istine. I to je meni dokaz za postojanje Boga. Osjećaji. Povezanost. Sposobnost da osjetimo i pružimo ljubav. Savijest. Nisam vjernik jer me Crkva naučila, vjernik sam jer sam spoznao neke stvari. Ali iz kuta gledišta pojedinih ljudi s ove stranice, vjernici su ovce koje idu za nečim bez razmišljanja, a misle da su oni osobno moderni i pametni jer su došli do određene točke u kojoj preispituju neke stvari, ali opet na fizički odnosno materijalistički način. Ajmo se malo odmaknuti od toga, IZNAD toga. Barem poštujmo druge, ako smo mi sami za sebe toliki filozofi, očito i drugi imaju tako neku sposobnost, bilo veću ili manju. Nismo popili svo znanje ovog svijeta.

Nadalje, mišljenja sam da to što si vjeru nazvao bull-shitom daleko puno više govori o tebi, ali i tvom stavu prema drugima i prema različitima. Ljudima duboko u sebi je zasađena vjera, a sada na koji oni to način reproduciraju, to je druga stvar.

A kažeš vjersko "vaspitanje" tu najmanje bitno- pa oko čega u ovih 300 stranica raspravljaju ljudi, prijatelju.
Ovom boldovanom rečenicom si dokazao da si kontradiktoran , jer ako si ti sam spoznao veru zašto ti je stalo da deca svojom odlukom ne spoznaju tu istu veru već im se ona nameće od strane roditelja.

Neka roditelji vaspitaju i odgajaju decu po svim moralnim načelima i nek' pružaju osećaje , ali ne bi smeli prenositi deci ono što su sami spoznali već pustiti decu da samaspoznaju kao što si ti spoznao.

Međutim roditelji peru ruke od vaspitanja i odgoja dece već toi prepuštaju veroučiteljima čim se ne bude da im neki nepoznati ljudi pune glavu deci o moralu,ljubavi,....tj.svim onim što je iskjlučivo zadatak roditelja.
A da bude sve gore , prepustili su decu veroučitelju koji propagira samo jedan moral i to hriššćanski , što decu automatski uči da su oni "jedno" a oni ostali "drugo" tj.razdvaja ih.

Šta bi ti kao roditelj uradio da sad tvoj sin 0d 13 godina krene propitivati religijske dogme i samu veru , i onda na času veronauke pre veroučiteljem dovede u pitanje hriššćanstvo i moralni kredibilitet crkve???

I još te zovne njegov razredni starešina i kaže ti ."Gospodine Ljuforumas , vaš sin konstatno pravi probleme na času veronauke jer dovodi u pitanje veroučiteljev kredibilitet zato što mu non-stop govori da dokaže svoje tvrdnje , i još mu prebacuje zločine KC iz prošlosti".

Ima jako puno pamtetne dece , a ima takođe jako glupih i zadrtih roditelja , tako da je rešenje izbaciti nešto nenaučno iz škole , i pustiti decu da kao ti što si sami otrkiju veru.
joe enter is offline  
Old 15.06.2017., 19:31   #6878
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Ovom boldovanom rečenicom si dokazao da si kontradiktoran , jer ako si ti sam spoznao veru zašto ti je stalo da deca svojom odlukom ne spoznaju tu istu veru već im se ona nameće od strane roditelja.

Neka roditelji vaspitaju i odgajaju decu po svim moralnim načelima i nek' pružaju osećaje , ali ne bi smeli prenositi deci ono što su sami spoznali već pustiti decu da samaspoznaju kao što si ti spoznao.

Međutim roditelji peru ruke od vaspitanja i odgoja dece već toi prepuštaju veroučiteljima čim se ne bude da im neki nepoznati ljudi pune glavu deci o moralu,ljubavi,....tj.svim onim što je iskjlučivo zadatak roditelja.
A da bude sve gore , prepustili su decu veroučitelju koji propagira samo jedan moral i to hriššćanski , što decu automatski uči da su oni "jedno" a oni ostali "drugo" tj.razdvaja ih.

Šta bi ti kao roditelj uradio da sad tvoj sin 0d 13 godina krene propitivati religijske dogme i samu veru , i onda na času veronauke pre veroučiteljem dovede u pitanje hriššćanstvo i moralni kredibilitet crkve???

I još te zovne njegov razredni starešina i kaže ti ."Gospodine Ljuforumas , vaš sin konstatno pravi probleme na času veronauke jer dovodi u pitanje veroučiteljev kredibilitet zato što mu non-stop govori da dokaže svoje tvrdnje , i još mu prebacuje zločine KC iz prošlosti".

Ima jako puno pamtetne dece , a ima takođe jako glupih i zadrtih roditelja , tako da je rešenje izbaciti nešto nenaučno iz škole , i pustiti decu da kao ti što si sami otrkiju veru.
Kontradiktoran kažeš. Pa na koji drugi način uopće mogu spoznati nego odlaskom na misu i vjeronauk? Roditelji djeci prenose njihova znanja i osjećaje. Roditelji ih odgajaju, prema svojoj savjesti, na najbolji mogući način. Ne razumijem? Hoćeš reći da su roditelji loši? Roditelji daju najviše što mogu dati ili bar to pokušavaju. Odgajaju ga u duhu morala, a to je sastavni dio vjere.
Djecu ne odgajaju vjeroučitelji. Pogotovo ne sa 1 do 2 sata tjedno vjeronauka. Kao što rekoh, odgajaju ih roditelji, zastrašujuće veliku ulogu imaju mediji, ali i vršnjaci, ali i razredni učitelji od 1. do 4. razreda. Ne znam jesi li realizirao da vjeronauk u osnovnoj školi djeca imaju 2 školska sata tjedno. 2 puta po 45 minuta. 1 ipo sat. To znači 6 sati mjesečno. 6 sati od 720 sati. Znači samo 6 sati vjeroučitelji imaju utjecaj. Kontaj da je vođenje lekcije pola od toga. Eto ti ogromnog utjecaja kojem su naša jadna djeca izložena. Teror reklo bi se.

Ti očito ne znaš baš puno o kršćanstvu. Možda znaš nešto teorijski ili povijesno, ali očito ne znaš da nas uči da smo svi jednaki, ravnopravni, ljubljeni, da nas Bog bez obzira na sve voli, uči nas da poštujemo i volimo, da pomažemo. Nitko se ne dijeli na ove i one. Otkud to izvuče prijatelju.
Dao bih mu pravo na mišljenje, ali svakako i dočarao neke stvari. Još bih mu ranije odgojem prikazao. Naučio bih ga da razdvaja materijalno od duhovnog, fizičko od osjećaja, naučio bih ga da mu je samo nebo granica, da je sve moguće. Crkvu uopće ne želim u ovo uključivati jer aama ima dosta mana. Uključio bih samo temelje Crkve- Isusa.Sve nakon njega je nesavršeno, grešno i nedostojno- jer ju vode ljudi.
Za kraj, prvo bih to dijete odgojio, da poštuje starije. E tek onda idemo dalje, odvoji Crkvu od vjere. Naravno da je suludo predbacivati osobi iz 21. stoljeća događaje pojedinih svećenika iz 15. Gdje je tu logika. To je nažalost generalozacija kojom se vodi par ateista i ovdje. Aha, on je katolik, sad ćemo mu to nametnuti, on je kriv za sve. A želja za dokazivanjem tvrdnji moram reći da potiče od materijalističkog pogleda na svijet. Nažalost moram reći da kod svakog ateista prevladava materijalizam. Ali ne onaj u smislu da je loš čovjek ili da je novac na prvom mjestu, već da je čvrsto vezan za ovozemaljsli život koji je sam po sebi nesavršen. Taj čovjek je čovjek bez digoročne budućnosti.

Nisi ti tu da donosiš rješenja, već 4,2 milijuna Hrvata. Uvijek se najprije ide prema odluci većine. Ali svakako manjinu poštivati i uvesti alternativu. Vjeronauk ne ukinuti, već ga itekako modernizirati i srediti. Alternativu uvesti.
Znači, ponovimo gradivo- škola je i odgojna ustanova.
Vjeri treba dati šansu, neće nastati sama od sebe, na vjeri treba raditi, treba ju njegovati.

Ne sviđaju mi se neke tvoje teze o dijeljenju, poistovjećivanju Crkve sa vjerom u potpunosti, odnosno Crkve sa vjernicima, o "dokazivosti". Ponavljam, dokazi su materijalni- to znači da su nedostojni, da su raspadljivi, da su fizički i ovozemaljski.

Dodao bih na ovo onu Isusovu: Sudom kojim sudite bit će vam suđeno; mi smo ljudi ovdje za Zemlju samo putnici, samo jedan broj, ali za Boga mi smo jedinstveni, neprocjenjivi, vrijedni boli. Čovjek sam odlučuje koji putom će ići i kako će prosuđivati. Ovo se na neki način može protumačiti da će možda naš um nakon naše smrti projicirati naša uvjerenja i stavove. To znači da sami sebi određujemo put, sami sebi određujemo simbolički rečeno raj ili pakao. Tu ljudi prelaze u novu dimenziju. Nema tu materijalnog. Sveto Pismo je oduvijek inspiracija dobrom dijelu spisatelja. I stvarno u njemu je ogromna simbolika. Ima veliko značenje za vjernike, ali i za ateiste. Koliko god netko ne vjerovao- Sveto pismo mu je uzor za život, Isus je, makar njima imaginaran, putokaz, njegova djela su savršenstvo.

Schäfer je rekao: "Prema svom nauku Krist je najveći čovjek, najveći genij što ga ljudska povijest pamti; on je najveći muž svih vremena, koga nije moguće natkriliti."

Montesquieu: "Evanđelje je najveći dar što ga je Bog poklonio svijetu."
Rousseau: "Evanđelje je tako lijepo, da bi onaj tko ga je izmislio, kada bi bilo izmišljeno, bio vrijedniji nego sami opisani heroj."
Goethe:"Kada Krist ne bi bio Bog, bio bi Bog tko je Evanđelje izmislio."
ljuforumas is offline  
Old 15.06.2017., 19:33   #6879
Quote:
north wind kaže: Pogledaj post
Ne baš (samo) vjernici, nego svi koji nisu bili za konfesionalni katolički vjeronauk
Pitanje je bilo hoće li biti konfesionalni vjeronauk (katolički, islamski, pravoslavni...) ili nekonfesionalni. Uglavnom su raspravljali vjernici jer se u oba slučaja radi o vjeronauicma.
Da bi se izbjeglo to da program bude pre različit ovisno o učitelju (jer nije isto kao ti islam predaje musliman i kao kad ti ga predaje katolik) i u skladu s praksama drugih zemlji odabrao se konfesionalni izborni model.
Quote:
north wind kaže: Pogledaj post
nego koji su htjeli kulturološki predmet prihvatljiv svoj djeci, budući da se u njemu planiralo predavati o različitim religijama, a ne samo o jednoj i na sasvim drugi način..
I sada se na konfesionalnom vjeronauku, govorim za katolički, uči o drugim religijama. Uči se u 2. razredu, u 4. razredu, 5.,6.,7.,8., i 1. srednje.
Quote:
north wind kaže: Pogledaj post
Ali, to nije odgovaralo Katoličkoj crkvi, naravno. Dopuštam da je među njima bilo i nekih katoličkih vjernika, uz ateiste i neke druge, ali oni su bili sigurno velika manjina.
Ajde dokaži ovo "boldano". Ne teorije zavjere, nego konkretan dokaz.
Jack Frost is offline  
Old 15.06.2017., 20:20   #6880
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post

I sada se na konfesionalnom vjeronauku, govorim za katolički, uči o drugim religijama. Uči se u 2. razredu, u 4. razredu, 5.,6.,7.,8., i 1. srednje.
Baš lijepo.
Pojačati te dijelove, izbaciti one koje se tiču katoličke dogme i katekizma KC, maknuti vjeroučitelje i dati da predmet predaju ljudi školovani za religijsku kulturu, i problem riješen.
lijencina1 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:41.