Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2005., 10:30   #1
Yellowstone

evo,ovako,
s ovom temom se iskupljujem za sve gluposti koje sam pisala na temu nebeskih tijela i sl.

Pročitala sam prekjučer u novinama,
i vidjela na par internet stranica,
kako navodno supervulkan Yellowstone(usa)
+par manjih bi trebalo eruptirati,
u skorije vrijeme,
prema nekim procjenama kasni već 6000 god,i moglo bi se dogoditi svaki čas,
a po drugim se erupcija može očekivati tek u idućem tisućljeću ,
posljedice erupcije ,koliko sam shvatila bile bi pogubne,
100 000 000 ljudi u USA bi trebalo preselit u Mexico,
došlo bi do ledenog doba i sl.
da ne bljezgarim previše,
zanima me što Vi vrsni,fizičari,matematičari,
astronomi mislite o tome?
 
Odgovori s citatom
Old 23.01.2005., 13:55   #2
daj neki link , neda mi se googlat
__________________
I'm being hunted by paleface in blue
and these cracka' spooks are haunting you too ;)
grimReaper is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2005., 15:19   #3
Quote:
grimReaper kaže:
daj neki link , neda mi se googlat
odi na večernji list-site,
od subote,pod znanost pogledaj,
ak će mi se dat,kasnije prepišem
 
Odgovori s citatom
Old 23.01.2005., 17:04   #4
Pa o tome se vec odavno govori. Stvar je da moze eruptirati preksutra ili za dvi tisuce godina. Sto se ledenog doba tice, ovisno o tome koliko bi snazna erupcija bila moglo bi doci do minimalnih efekata, ali bi moglo i znaciti kraj zivota na Zemlji (osim za mikrobe).

A s obzirom da ne mozemo u vezi toga napraviti ama bas nista...
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2005., 20:05   #5
znaci 2 tisuce godina jos i nema nas vise.. steta..
a oni tamo gledaju oce nas kakav meteor pogoditi ..
__________________
I'm being hunted by paleface in blue
and these cracka' spooks are haunting you too ;)
grimReaper is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2005., 22:37   #6
Quote:
The_Equilibrist kaže:
Pa o tome se vec odavno govori. Stvar je da moze eruptirati preksutra ili za dvi tisuce godina. Sto se ledenog doba tice, ovisno o tome koliko bi snazna erupcija bila moglo bi doci do minimalnih efekata, ali bi moglo i znaciti kraj zivota na Zemlji (osim za mikrobe).

A s obzirom da ne mozemo u vezi toga napraviti ama bas nista...
navodno su veće šanse za 2000
 
Odgovori s citatom
Old 23.01.2005., 22:57   #7
Malo morgen da bi jedan Vulkan napravio ledeno doba. Pogledaj Krakatau. Taj je bio divlji pa se ništa ozbiljnije nije desilo (pala je srednja tempa za nešto sitno dve tri godine dok kiše nisu isprale atmosferu). Dakle nikakva frka.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2005., 23:26   #8
Citao sam da se 77 vulkana po cijelom svijetu, od negdje 98 god, aktiviralo.
__________________
Kako oblikovati potpise
Zmaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2005., 00:33   #9
Quote:
AxMi-24 kaže:
Malo morgen da bi jedan Vulkan napravio ledeno doba. Pogledaj Krakatau. Taj je bio divlji pa se ništa ozbiljnije nije desilo (pala je srednja tempa za nešto sitno dve tri godine dok kiše nisu isprale atmosferu). Dakle nikakva frka.
Nije bas tako. Radi se o supervulkanskoj formaciji, i to na tocki na kojoj je tektonska ploca vrlo tanka pa su izgledni 'proboji' ploce koji su se desavali u proslosti. Yellowstone je eruptirao nekoliko puta u posljednjih nekoliko milijuna godina, a takve erupcije su toliko snazne da se ne mogu usporediti niti s jednim vulkanom kojeg covjecanstvo pozna. Samo kaldera takve erupcije je bila promjera nekoliko desetaka km, ako me sjecanje ne vara.

Mislim da je jacina one najstarije erupcije jedno 3 000 puta veca od najvece zabiljezene vulkanske erupcije u ovom stoljecu na Filipinama, a poznato je da je ta erupcija izazvala mikroklimatske promjene temperature. U slucaju ovakve supervulkanske erupcije bitno bi se promijenila klima zapadnog dijela SAD-a, i vrlo vjerojatno na tom podrucju agrikultura ne bi vise bila moguca, a zivotni uvjeti jako otezani. Erupcija takvog vulkana imala bi znante globalne klimatske utjecaje.

No, ne treba se tu pnevise bojati. Yellowstone je u posljednjih 50 godina relativno miran, nista se cudnoga ne dogada, nema pojacane aktivnosti. Kada bi doslo do takve supererupcije, ona bi bila geoloski 'najavljena' i geolozi bi je mogli predvidjeti na osnovu povecane vulkanske aktivnosti., Za sada toga nema, a i ucestalost takve erupcije je relativno mala, negdje jednom u oko milijun godina. No, destrukcija koji bi izazvao ipak ne bi bila na razini one kada bi prosjecan asteroid poharao sredisnju europu ili pao u plitki ocean.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2005., 00:34   #10
Quote:
Zmaj kaže:
Citao sam da se 77 vulkana po cijelom svijetu, od negdje 98 god, aktiviralo.
Ne kuzim kakve to veze ima sa Yellowstoneom? I kakve to ima veze sa geoloskom aktivnoscu Zemlje? Pa to je sasvim normalno.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2005., 01:43   #11
Hm krakatau je bio poprilično moćna forica isto pa se nije niš desilo. Ipak je ogroman dio otoka ošo u zrak.

Ali ajde da je yellowstone red veličine veći opet je to nešto sitno za cijelu planetu.

Naravno lokalno bi bila druga priča ali ovdje se valjda ipak priča o globalnim posljedicama (osim što bi malo oladilo amere od vanjske politike na neko vrijeme )
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2005., 01:48   #12
Stvar je u tome sto 'the big yellowstone' nije jedan red velicine veci od Krakataua, vec 1000 puta veci! A to vec nije zanemarivo. I definitivno bi imalo globalne klimatske posljedice mnogo vece nego sto je covjekov utjecaj na klimu u posljednjih 100 godina. No, to ne bi znacilo da bi zivot sa zemlje bio zbrisan, ili tako nesto - daleko je to od toga. No, globalno zahladenje za nekoliko stupnjeve i smanjen dotok sunceve energije i svjetlosti moglo bi imati znacajan utjecaj na poljoprivredu i zivotne uvjete.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2005., 01:49   #13
Znam da to nije lijepo za reci, ali bas bi se smijao da za koji mjesec rokne Yellowstone, pa da vidimo kako bi se Bush ponasao. Mogao bi si 'war on terrorism' zabiti u guzicu i preimenovati u 'war on yellowstone'. Tko bi mu tada bio kriv? Al Qaida, zna se!
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2005., 01:52   #14
Quote:
El Tomo kaže:
Stvar je u tome sto 'the big yellowstone' nije jedan red velicine veci od Krakataua, vec 1000 puta veci! A to vec nije zanemarivo. I definitivno bi imalo globalne klimatske posljedice mnogo vece nego sto je covjekov utjecaj na klimu u posljednjih 100 godina. No, to ne bi znacilo da bi zivot sa zemlje bio zbrisan, ili tako nesto - daleko je to od toga. No, globalno zahladenje za nekoliko stupnjeve i smanjen dotok sunceve energije i svjetlosti moglo bi imati znacajan utjecaj na poljoprivredu i zivotne uvjete.
Hmmm nisam imo pojma da je tolika razlika. Imaš kakav dobar link (kasno je pa mi se neda google upogonit i probat nać neš vrijedno pažnje)
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2005., 01:53   #15
Quote:
El Tomo kaže:
Znam da to nije lijepo za reci, ali bas bi se smijao da za koji mjesec rokne Yellowstone, pa da vidimo kako bi se Bush ponasao. Mogao bi si 'war on terrorism' zabiti u guzicu i preimenovati u 'war on yellowstone'. Tko bi mu tada bio kriv? Al Qaida, zna se!
Exactlz mz thought

Nije fer tako mislit ali fuck nije ni fer zbombat cijelu zemlju u ime "slobode" (čije slobode samo se pitam).
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2005., 01:59   #16
Re: Yellowstone

Quote:
MaXI kaže:
Pročitala sam prekjučer u novinama,
i vidjela na par internet stranica,
kako navodno supervulkan Yellowstone(usa)
+par manjih bi trebalo eruptirati,
u skorije vrijeme,
prema nekim procjenama kasni već 6000 god,i moglo bi se dogoditi svaki čas,
a po drugim se erupcija može očekivati tek u idućem tisućljeću ,
A i ti pronalazis novine koje su ti, kao, nekakva znanstvena referenca! Vecernji list! Oni imaju veze sa znanoscu koliko mali mujo s pekinskom patkom!

Kao prvo, vjerojatnost nekog dogadaja u prirodi je samo vjerojatnost. Nemas ti ovdje statisticki uzorak od nekoliko stotina dogadaja pa da mozes precizno odrediti kada ce se nesto dogoditi. Vjerojatnost ti samo govori o nekoj srednjoj vrijednosti. Recimo, ako je zadnja erupcija Yellowstone bila prije nekih 700 000 godina, a prije toga 1400 000 godina, to znaci da se erupcija u prosjeku dogada svakih 700 000 godina. No, to NIKAKO ne znaci da ce se erupcija dogoditi tocno za 700 000 godina. To moze lagano biti i za 500 000 ili 900 000 godina. Tako da ove glupe price kako Yellowstone 'kasni' su totalna bljezgarija ljudi i novinara koji niti razumiju funkcioniranje procesa u prirodi, a jos manje statistiku i vjerojatnost.

Nema tu nikakvih 'kasnjenja' jer mi niti ne znamo tocno koji sve procesi utjecu na njegovu erupciju pa da mozemo tocno odrediti vrijeme erupcije. Ovo odredivanje vremena je cisto statisticko, a ovakvo tumacenje nema veze s mozgom.

Quote:
posljedice erupcije ,koliko sam shvatila bile bi pogubne,
100 000 000 ljudi u USA bi trebalo preselit u Mexico,
Ma ne bi se oni trebali nikamo odseliti. Zivjeli bi na podneblju u kojemu bi im zemlja bila neplodna, a sunca bas i ne bi vidjeli. Ali ako se ne bave poljoprivredom, mogli bi i dalje zivjeti. I zasto bi trebali ici u Meksiko? Pa mogu i na istocni dio SAD-a.

Quote:
došlo bi do ledenog doba i sl.
da ne bljezgarim previše,
zanima me što Vi vrsni,fizičari,matematičari,
astronomi mislite o tome?
A sto je to ledeno doba? Temperatura bi se vjerojatno snizila za koji stupanj, ali to opet ne bi bilo onakvo ledeno kakvih je bilo u nedavnoj proslosti zemlje. Dakle, globalnih klimatskih promjena bi bilo, ali tesko da bi one bile pogubne za zivot.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2005., 02:02   #17
Quote:
AxMi-24 kaže:
Exactlz mz thought

Nije fer tako mislit ali fuck nije ni fer zbombat cijelu zemlju u ime "slobode" (čije slobode samo se pitam).
Cekaj sada da zbomba Irance u ime 'slobode i demokracije'. Jedino sto iranci nece biti tako 'lagani' za pregaziti kao iracani. Ima tamo kod njih planina, a i ima ih puno vise od iracana. I ne zaboravimo, koliko god pljuvali po saddamu, irak je bio svjetovna drzava, a ovi iranci su ludi fundemantalisti

Nema veze, ionako bi al Qaidu optuzili za postavljanje hidrogenske bombe pod yellowstone
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2005., 02:04   #18
Quote:
AxMi-24 kaže:
Hmmm nisam imo pojma da je tolika razlika. Imaš kakav dobar link (kasno je pa mi se neda google upogonit i probat nać neš vrijedno pažnje)
Za ovakve geoloske i seizmoloske strane uvijek se isplati ici na stranice americke geoloske agencije USGS:
http://volcanoes.usgs.gov/yvo/faqs.html
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2005., 02:06   #19
Evo super usporedna slika kolicine izbacene prasine i kamenja:
http://volcanoes.usgs.gov/yvo/images...umes_large.jpg

Vidi se da je Krakatua izbacio 4.3 kubicne milje, a najveca Yellowstone erupcije oko 600 kubicnih milja. Dakle, oko 150 puta vise
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2005., 02:10   #20
Interesantno je da je Mt Pinatubo na Filipinima bio 'samo' dva puta slabiji od Krakataua po kolicini izbacene materije.

A evo sto kaze za klimatske utjecaje:
During the three giant caldera-forming eruptions that occurred between 2.1 million and 640,000 years ago, tiny particles of volcanic debris (volcanic ash) covered much of the western half of North America, likely a third of a meter deep several hundred kilometers from Yellowstone and several centimeters thick farther away (Figure 3). Wind carried sulfur aerosol and the lightest ash particles around the planet and likely caused a notable decrease in temperatures around the globe.

Dakle, na nekoliko stotina kilometara udaljenosti imas 30-ak cm debeli sloj pepela. Nije bas dobro za poljoprivredu

A dobro je i ovo:
The three caldera-forming eruptions, respectively, were about 2,500, 280, and 1,000 times larger than the May 18, 1980 eruption of Mt. St. Helens in Washington State. Together, the three catastrophic eruptions expelled enough ash and lava to fill the Grand Canyon.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:13.