Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.12.2008., 21:44   #61
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
Evo i jednog geologa...pa ćeš dobiti odgovore.

(...)

Nadam se da sam ti pomogao.
Puno pomogao.

Recimo da sam s jedne strane Medvednice.
S hrđavim potokom se već dugo mučim (istina, pred nosom su mi bile geološke knjižice, ali nisam se potrudio prolistati ).
Jedno vrijeme sam mislio da negdje u jarku hrđaju šine od pruge koja je nekad tu bila.

Znaš li možda, jesu li naslage pijeska u sjeverozapadnoj Hrvatskoj nastale taloženjem na morskom dnu ili je to nešto starije (kad je uopće to nastalo?)? U pitanju je onaj žuti pijesak kojeg ljudi kopaju odmah ispod površine zemlje. Moje selo ga je puno.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2008., 22:07   #62
Pruge? Hmm, zvuči zanimljivo...da nije neki stari rudnik u blizini?

Znači Medvednica je u pitanju. Ovako, po SZ Hrvatskoj, pijeska ima dosta, uglavnom je vezan na starost neogena i pleistocena, kao produkt trošenja starijih stijena i taloženja u ostacima nekadašnjeg Panonskog mora koje je pod utjecajem dotoka slatke vode velikih rijeka (Sava, Drava, Kupa) postajalo sve više jezero, odnosno bara. Dio pijeska je dopremljen ovdje vjetrom tijekom zadnjih ledenih doba (pleistocen) i poznat je u literaturi kao prapor (les). Najpoznatiji su slojevi oko Đurđevca.
Žutog pijeska kojeg spominješ jako sam puno vidio oko Marije Bistrice, tamo su debeli slojevi i on je starosti neogena (dakle, zadnja faza Panonskog mora).

Stariji pijesci su se već pod utjecajem vremena pretvorili u kompaktnu stijenu pješčenjak tako da je to nešto sasvim drugo. Pravi kompaktni pješčenjaci mogu biti čvrsti gotovo poput granita.
A zanimljivo, na Maceljskoj gori imaš čak i nekadašnje pijeske pomješane s vulkanskim pepelom pa očvrsle. Zadavali su dosta problema ovima što su bušili tunele za autocestu prema Macelju.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2008., 22:47   #63
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
Pruge? Hmm, zvuči zanimljivo...da nije neki stari rudnik u blizini?
Da bar. Selo mi je većinu svoje povijesti bilo šuma, a onda ga je kupio neki Mađar i totalno iskrčio. Pruga je bila za odvažanje drva.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 00:28   #64
Na žalost, tako se to radilo.
Mislio sam da nije nešto tipa Francuski rudnici, Zrinski rudnici ili slično. Ima takvih mjesta dosta po Medvednici...Recimo u Slanom potoku ima dosta tragova minerala, okolina Zrinskih rudnika je pravo blago, posebno ona brda (halde). U njima ima ljepših primjeraka minerala olova i cinka nego u rudnicima.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 09:12   #65
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
Na žalost, tako se to radilo.
Mislio sam da nije nešto tipa Francuski rudnici, Zrinski rudnici ili slično. Ima takvih mjesta dosta po Medvednici...Recimo u Slanom potoku ima dosta tragova minerala, okolina Zrinskih rudnika je pravo blago, posebno ona brda (halde). U njima ima ljepših primjeraka minerala olova i cinka nego u rudnicima.
Pozdrav kolega, jako lijepo i točno obrazloženo. RGN pretpostavljam? Godište? Smjer?
Chopsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 09:40   #66
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
Na žalost, tako se to radilo.
Mislio sam da nije nešto tipa Francuski rudnici, Zrinski rudnici ili slično. Ima takvih mjesta dosta po Medvednici...Recimo u Slanom potoku ima dosta tragova minerala, okolina Zrinskih rudnika je pravo blago, posebno ona brda (halde). U njima ima ljepših primjeraka minerala olova i cinka nego u rudnicima.
Reci, jel slobodan pristup tim rudnicima? Da li je opasno ici u njih ili se moze normalno setati unutra?
enax is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 16:34   #67
Quote:
enax kaže: Pogledaj post
Reci, jel slobodan pristup tim rudnicima? Da li je opasno ici u njih ili se moze normalno setati unutra?
Geolozi, ovdje? Super!

francuski rudnici - možeš ući u prvi i treći, ostalih tri koje znam ošlo zauvijek
zrinski rudnici - možeš uć ali trebaš platiti i imaš 30 minuta i ne smiješ vaditi kamenje
pustodol - ok, ak se nije srušio - najbolji rudnik na medvednici!
rudnica - isto tako
slani potok - bio nekad davno davno, danas nema ničega
podbjelka - navodno postoje ali ih nisam vidio

Pozdrav!

ps: je, opasno je šetat se tamo...
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 20:17   #68
Jel netko upoznat s podatkom da se ispod litosfere nalazi 1% zlata od ukupnog materiala u unutrasnjosti?
Adriana Lima fan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 09:40   #69
Quote:
Adriana Lima fan kaže: Pogledaj post
Jel netko upoznat s podatkom da se ispod litosfere nalazi 1% zlata od ukupnog materiala u unutrasnjosti?
Osobno nisam. Možeš malo pojasniti od ukupnog materiala u unutrasnjosti?
Unutrašnjosti čega? Zemlje? Širok pojam. Materijala ispod litosfere? Unutar litosfere?
Chopsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 15:11   #70
Quote:
Adriana Lima fan kaže: Pogledaj post
Jel netko upoznat s podatkom da se ispod litosfere nalazi 1% zlata od ukupnog materiala u unutrasnjosti?
off - Gdje je onda preostalih 99%? U litosferi ili onome ispod nje...?

(svi smo mi tvoj nick )
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 15:23   #71
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
...Treće opet lokalno. Je li čudno na pedesetak metara dubine naći plavosivi pijesak? Ili je onaj gore žut samo radi sveprisutnog željeza(III)?
Svi ti bljedunjavi sedimenti su u dubini plavosivi. Benkovački kamen je u dubini plavosiv a ne žut po čemu je poznat, litotamnijski vapnenci okolice Zagreba su plavosivi u dubini... a u zonama fraktura i rasjeda koncentrično požute, valjda kako prodiru otopine bogate kisikom. Imam super fotografija baš te pojave.
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 19:41   #72
Quote:
Chopsy kaže: Pogledaj post
Pozdrav kolega, jako lijepo i točno obrazloženo. RGN pretpostavljam? Godište? Smjer?
Pozdrav!
Hvala.
Je, RGN, Smjer Inž.geologija i hidrogeologija. Počeo 1991. Zvršio 1997. Van struke, ali struka mi je i dalje hobi.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 19:47   #73
Quote:
enax kaže: Pogledaj post
Reci, jel slobodan pristup tim rudnicima? Da li je opasno ici u njih ili se moze normalno setati unutra?
Hallucigenia ti je odgovorio za rudnike. Zrinski su zatvoreni do proljeća. Ali zato one halde na putu od Grafičara prema dolje nisu zabranjene za pregledavanje. U njima se mogu naći kristali kalcita, lijepi kremen, sfalerit i galenit plus hrpa drugih minerala. Frend je našao krasnu kockicu pirita od 1,5cm u kvarcu, tako da se ima što pogledati.

Pustodol je super iako je opasno u njemu. Stalno je pitanje kad će ti sve opasti na glavu. Rudnik u Planini donjoj je također zanimljiv. Da ne spominjem kristale kalcita u Orešju...naravno i fosile uz njih.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 09:33   #74
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
Hallucigenia ti je odgovorio za rudnike. Zrinski su zatvoreni do proljeća. Ali zato one halde na putu od Grafičara prema dolje nisu zabranjene za pregledavanje. U njima se mogu naći kristali kalcita, lijepi kremen, sfalerit i galenit plus hrpa drugih minerala. Frend je našao krasnu kockicu pirita od 1,5cm u kvarcu, tako da se ima što pogledati.

Pustodol je super iako je opasno u njemu. Stalno je pitanje kad će ti sve opasti na glavu. Rudnik u Planini donjoj je također zanimljiv. Da ne spominjem kristale kalcita u Orešju...naravno i fosile uz njih.
Pozdrav, geolozi...
Eh, zaboravio sam taj u Planini, to je onaj odmah uz cestu...?
Možda nekome pomogne, najveće kristale pirita sam vidio u šejlovima u usjeku sljemenske ceste nekih 500 m od Lagvića prema gore. Vrlo brzo nakon što izrone iz transgresivnog panona malo niže.
Pa onaj barit na Adolfovcu, kugle velike kao monitor, a rolaju se skroz dole do Gračana.
Ma ima toga na Medvednici jako puno....
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 02:33   #75
Pozdrav
Jel mi moze netko nesto reci o ovome,i koliko je otprilike staro.
Unapred hvala
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Slika1202.jpg‎
Views:	367
Size:	9.8 KB
ID:	10176  
goran333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 09:09   #76
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
Jedno od najbogatijih područja željeznim rudama su Rude kod Samobora, Adolfovac i Bistranska gora na Medvednici, cijela padina Ivančice prema Ivancu (Ivanečka Železnica)
Ima li tu dovoljno da se pravi dovoljno čelika za potrebe HR brodogradnje?

Eh da, kao dijete sam na stjenovitoj plaži na sjevernoj strani Brača pronalazio nekakve kristale koji su bili priljepljeni za stijene, koliko se sjećam bili su tamno žute boje i djelomično prozirni. Prijatelj i ja smo to kao klinci tukli i skupljali, a bilo je dosta toga - što je to uopće, kvarc?
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 11:15   #77
Quote:
Rinnma kaže: Pogledaj post
Ima li tu dovoljno da se pravi dovoljno čelika za potrebe HR brodogradnje?

Eh da, kao dijete sam na stjenovitoj plaži na sjevernoj strani Brača pronalazio nekakve kristale koji su bili priljepljeni za stijene, koliko se sjećam bili su tamno žute boje i djelomično prozirni. Prijatelj i ja smo to kao klinci tukli i skupljali, a bilo je dosta toga - što je to uopće, kvarc?
Gotovo posve sigurno kalcit.
Inače, pronašao sam gdje ima kupiti germicidnih cijevi. Problem je taj što one daju, osim pregršt opasnih tvrdih UV zraka, i plavičasto svjetlo, pa se eventualna fluorescencija materijala jednostavno utopi u sjaju. Trebao bi filter koji propušta tvrdi UV, a ne propušta vidljivi spektar. Ima li tko ideju? Ploča od kvarcnog stakla onečišćena kobaltovim ionima? Odakle mi to?


Spojio sam temu s jednom dosta starijom, jer su preslične. Nekad ovo bude mjesto za minerale, rude i sve to skupa.
__________________
.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 19.03.2010. at 11:20.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 12:03   #78
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Evo neka ovo bude thread za kamenoljupce.
Bavi li se tko skupljanjem minerala? Zanima me gdje bih mogao kupiti izvor kratkovalnog UV zračenja za testiranje minerala, onako u stilu nekakve lampice, ništa glomazno i skupo te što zahtijeva gradsku mrežu.
Inače dugovalne UV portabl cjevčice imate kupiti za kojih 40-50 kn, u obliku testera za novac. Nisam ih iskušao, ne znam koliko su efektivne, ali sam iskušao običnu veliku cijev i nemam prigovora.
OVO sam kupio u jednom kineskom dućanu u Rijeci za 15 kn.

Bijeli LED + bliski UV + laser
Sustav is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 14:01   #79
A propos, jel ima kod nas za kupit UV LED-ica?
Sustav is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 14:07   #80
Endi, možda ovo?
http://cgi.ebay.com/Raytech-Versalum...#ht_500wt_1182

Mislim da Hg žarulje svijetle kratkovalnim UV ako ih razbiješ, imam jednu.

WOW:
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...inerals_hg.jpg
Futur1st is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:13.