Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2024., 15:20   #9861
Željko Goreta, Rak duše, Vitez, Travnik, 2023.


Quote:
Knjiga svoje izvorište ima u Domovinskom ratu u BiH, preciznije u travničkom kraju. Rat ima mnoge posljedice a jedna, kod nas baš i ne zamijećena posljedica je teška trauma desetogodišnjeg dječaka koji se uz pomoć psihijatra izliječi do svoje dvadeste godine, čak i završi studije, ali slike na TV probude njegovu traumu. I tada nastaje jedini preostali mehanizam za izlječenje, a to je otklanjanje uzroka traume – osveta, a to autor naziva Rak duše. ( predgovor)
Ovo je, nesumnjivo, ratna knjiga jer sadržaj knjige se odvija nakon rata u kojem je dječak Marko sudjelovao u zločinu kada su vehabije iskasapile njegovog oca i majku i silovali sestru a njega osunetili. Sve ima kako i treba biti, ali je to plitko i prozaično napisano što je zaista šteta, jer da ovu temu, ovaj zaplet, ovaj ubitačni sadržaj dohvati pravi pisac onda bi to bio roman za prste polizati. Rečenice su neuvjerljive, pasusi knjige su napisani tako kao da ih je sastavio učenik osnovne škole.
Pandan vučem sa strogom i uspješnom ratnom knjigom od Midhat Ajanović- Ajan, i njegovom potresnom krimi dramom „Ilijaš“, koja je baš napisana tako da je to monumentalna, epska, i krimi drama u osvit rata. Ova knjiga „Rak duše“, pak - ima u sebi nešto neizliječivo ( kao: rak), nešto što je tako plitko i prozaično napisano da tone, jedino - u patetiku. Iako je, sve u svemu, sadržajna, pravi punokrvni roman nakon ratnih zbivanja, jer je njena poanta: osveta; najprije u Sarajevu a poslije u Alžiru. Ali, nezgrapna.
Moja ocjena: 5/10
californiamen is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 09:00   #9862
Bojan Koprivica, Godina i cijeli život ( kratke priče), Irma&Irma, Zagreb, 2023.



Uvijek sam tvrdio da su najbolje i najljepše priče one u kojima ima mnogo emocija, sadržaja, strasti. Takva je i ovo djelo jer naracija i sadržaja ima puno i previše; očito je autor bio i akter i sada je svoje dosadašnje doživljaje, barem rubne, stavio u svoje ( kratke) priče. Mudra, iskustvena, osjećajna i nadasve emocionalno djelo ili knjiga! U pogovoru, autor i sam naglašava da je ovo njegova prva knjiga ali ne treba sumnjati da će on, iz svog bogatog iskustva, napabirčiti još naslova i emocionalnog narativa: od djetinjstva, preko mladenaštva, do – sada – iskusnog muškarca. Posebno je njegovo jedrenje na Arktiku bio doživljaj koji je, umješno i majstorski, ostvario u svojoj priči.
Svaka čast! Sjajna knjiga! Preporuka!

Moja ocjena: 9/10
californiamen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:35.