Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Klub knjige

Klub knjige Čitajmo zajedno

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2011., 20:09   #1
Ime ruže - komentari

Nadam se da ste stigli pročitati

Inače dosta brzo čitam, ali s Imenom ruže nije išlo brzo. Svejedno, knjiga mi nije bila zamorna niti u jednom trenutku. Sviđa mi se struktura romana po danima i dnevnom redu benediktinaca. Najkompliciranije mi je zaprvo bilo pratiti političku priču, tko je na čijoj strani i tko s kim koalira. Vilim mi je odličan lik. Ima li još koga u ovom klubu da ga Vilim podsjeća načinom rasuđivanja, žvakanjem trave i činjenicom da je iz Baskervillea na Sherlocka Holmesa? A Adson, na Watsona? Činilo mi se još prvi put kad sam čitala da Adson zapravo baš i ne kuži što se oko njega događa... Zanimljiv mi je bio i odnos redovnika prema znanju i biblioteci kao i usporediti što se nekad smatralo njenom funkcijom, a što danas. Mislim konkretno na dostupnost informacija korisnicima.A tek odnos i rasuđivanje o ženama. Pa rasprave o smijehu. Evo mi lice liči na majmunsko kad o tome razmišljam .
Zanima me kako vi tumačite naslov knjige... Meni baš i nije jasan.
Moj dragi je sažeo poantu knjige u jednu rečenicu koja se meni sviđa pa ću ga citirati: Eco je pokazao kako i u tim mračnim vremenima ljudi mogu biti humani.
Kako ste je vi doživjeli?
Toliko za uvod... veselim se vašim komentarima!

Zadnje uređivanje marges : 14.02.2011. at 20:43.
marges is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 19:07   #2
Hm...ne znam točno na kakvu je humanost tvoj dragi ciljao.. Vilima i Adsona možda?

Meni se knjiga jako svidjela i moram priznat da sam je uz hrpu obaveza uspjela pročitat u vrlo kratkom roku od par dana!
Povijesno-politički kontekst je zaista malo teže pratiti ali mislim da bez njega knjiga ne bi bila toliko zanimljiva. Falilo bi joj "težine".
Neke od rasprava među fratrima mogu povući zanimljive rasprave i ovdje.

Što se samog naslova tiče, imala sam sreće pa sam dobila primjerak u kojem sam autor piše o njemu: ugl, bilo mu je bezveze dati neko očito ime koje bi sve odavalo odnosno navelo čitatelja da se koncentrira na samo ono što mu naslov sugerira.

Koja je pouka? Da Crkva nije sveta, da i među "božjim ljudima" ima grešnika, da je dvoličnost beskrajna, da se u razum uvijek možemo pouzdati, da samo istinska vjera može odoljeti ovozemaljskim kušnjama, da svatko ima političke ambicije.
Vezano uz to, nikad neću zaboraviti rečenicu: Pobijte ih sve, Bog će već znati koji su njegovi! ; te diobu ljudi na pastire, ovce i pse...
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 22:02   #3
Quote:
marges kaže: Pogledaj post
Nadam se da ste stigli pročitati

Inače dosta brzo čitam, ali s Imenom ruže nije išlo brzo. Svejedno, knjiga mi nije bila zamorna niti u jednom trenutku. Sviđa mi se struktura romana po danima i dnevnom redu benediktinaca. Najkompliciranije mi je zaprvo bilo pratiti političku priču, tko je na čijoj strani i tko s kim koalira. Vilim mi je odličan lik. Ima li još koga u ovom klubu da ga Vilim podsjeća načinom rasuđivanja, žvakanjem trave i činjenicom da je iz Baskervillea na Sherlocka Holmesa? A Adson, na Watsona? Činilo mi se još prvi put kad sam čitala da Adson zapravo baš i ne kuži što se oko njega događa... Zanimljiv mi je bio i odnos redovnika prema znanju i biblioteci kao i usporediti što se nekad smatralo njenom funkcijom, a što danas. Mislim konkretno na dostupnost informacija korisnicima.A tek odnos i rasuđivanje o ženama. Pa rasprave o smijehu. Evo mi lice liči na majmunsko kad o tome razmišljam .
Zanima me kako vi tumačite naslov knjige... Meni baš i nije jasan.
Moj dragi je sažeo poantu knjige u jednu rečenicu koja se meni sviđa pa ću ga citirati: Eco je pokazao kako i u tim mračnim vremenima ljudi mogu biti humani.
Kako ste je vi doživjeli?
Toliko za uvod... veselim se vašim komentarima!
Knjigu sam pročitala davno. Bila je ispod moga očekivanja.
rama is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 17:45   #4
Quote:
rama kaže: Pogledaj post
Knjigu sam pročitala davno. Bila je ispod moga očekivanja.
a koja su bila tvoja očekivanja?
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 22:52   #5
Jessss, pročitala saaaaaammmm!!!
Iz nekog (meni neobjašnjivog) razloga, trebalo mi je jako dugo da pročitam ovu knjigu - jednostavno mi nije jedna od onih koje se čitaju u dahu...
A nije da mi nije zanimljiva, dapače - imala sam dojam kao da je svaka rečenica u knjizi neka mudra izreka (valjda zbog latinskog, hehe) - možda mi je zato trebalo tako dugo?

Uglavnom, radnja mi je super (nisam predvidjela ubojicu, ni blizu), ali svidjelo mi se i ono oko radnje - opis političke situacije, opis arhitekture, odnosa među ljudima, običajima redovnika i općenito načinu razmišljanja u srednjem vijeku (btw. da slučajno otputujem u srednji vijek, mislim da bi me iste sekunde spalili na lomači).
Zanimljiva mi je i inkvizicija, ne bih je rado prolazila, ali ajme, koji manipulatori...

Zanimljiv mi je i opis relikvija - nemreš vjerovati kaj sve čuvaju kao svete predmete (meni je to u najmanju ruku bizarno) - tipa ona maternica svete (neke žene).

I zanimljiv mi je bio Jorgeov govor o Apokalipsi - činio mi se jako primjenjiv na današnje vrijeme (pretpostavljam da je svevremenski, ali ipak - bliži nam se kraj!).

Sve u svemu, vidi se da Eco ima široko znanje o srednjem vijeku...
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.

Zadnje uređivanje chrissy : 05.04.2011. at 23:05.
chrissy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 22:56   #6
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
Hm...ne znam točno na kakvu je humanost tvoj dragi ciljao.. Vilima i Adsona možda?
Meni su oni možda i jedini humani likovi u knjizi...
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 19:46   #7
Quote:
chrissy kaže: Pogledaj post
Meni su oni možda i jedini humani likovi u knjizi...
u odnosu na ostale, jesu
no, kad bi trebala izdvojiti jednu njihovu osobinu po meni bi to prije bila racionalnos nego humanost (to mi je nekako najvidljivije bilo kod spaljivanja nevine seljanke)

što se tiče opisa arhitekture i opatije opčenito, pročitala sam da si je Eco sve to skicirao kako bi mogao procjeniti kolki je put od npr točke A do točke B i da u to vrijeme koje im treba da ga prođu smjesti jedan razgovor. on je htio da razgovor traje baš toliko koliko i može trajeti.

relikvije su im zaista bolesne

a Ecovo znanje o srednjem vijeku isto nije slučajno: dok se pripremao za pisanje, jako je puno istraživao ne samo o načinu života i običajima u opatijama nego je proučavao i ljetopise tadašnjih redovnika kako bi Adsonov izgledao što vjerodostojnije
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2011., 03:24   #8
Sramota me priznati, ali stala sam na pola knjige i ni makac. Čitala sam neke druge stvari, neke zbog posla, a neke zato što su me više vukle, a Ime ruže sam već jednom davno pročitala, pa nema one napetosti zbog koje prvi put nisam knjigu ispuštala iz ruke. Bit će da mi je loša taktika davanje glasa knjigama koje sam već pročitala; treba se otvoriti novim vidicima. Ali eto, što je tu je, s napola obnovljenim štivom i sjećanjima koja su kakva takva, za neka usput otkrijem da su labava, osjetila sam se pozvanom da zucnem koju, ponajviše potaknuta spoznajom do koje sam došla negdje na pola knjige, da bi Ime ruže bila najzahvalnija za komentiranje da smo poglavlje po poglavlje čitali zajedno i svako poglavlje zasebno komentirali jer se zaista nakon svakog poglavlja ima o čemu misliti i diskutirati.

U svakom slučaju, nije mi krivo što ponovno čitam ovu knjigu jer je sada čitam drugačje, smirenije i promišljenije. Sada se zaustavljam na nekim stvarima preko kojih sam u prvom čitanju brzala iako su mi bile zanimljive; neke više, a neke manje; u želji da što prije doznam tko je ubojica i tajnu biblioteke.

Tada sam bila vrlo mlada i zelena i neke stvari su mi promakle, nisam vidjela nikakvu poveznicu s našim današnjim svijetom, ako je i bilo neke natruhe toga, ne sjećam se, a najvjerojatnije i nije bilo jer u toj dobi baš i nisam pridavala važnosti nečemu što je bilo izvan mog svijeta i mojih tadašnjih interesa. O nekim stvarima nisam razmišljala ili bi me dotakle samo usput.

Marginalci i izopćeni, priprosti, svačiji plijen, oni koji su, kako to Vilim kaže, izvan stada dok se pastiri bore sa psima, mase kojima je lako manipulirati i koje će krenuti za svakim tko prođe kroz njihovo selo ili preko njihovog trga, nudeći im bilo kakvu nadu i u čijim će pričama nazrijeti naslijeđene priče i mitove svojih očeva o savršenijoj zajednici ili čemu već, ali nesposobni uvidjeti finese; ta masa nezadovoljnika bila je daleko od mojih očiju, jedva da sam ih bila svjesna. Međutim, nakon dvadeset godina u kojima se mnogo toga dogodilo i promijenilo, itekako sam ih svjesna. Oni su još uvijek tu, svačiji plijen izvan koncentričnih krugova, brojniji nego prije ili mi se to samo čini jer sam u krugu koji im se sve više približava, rasprodajem prvo nacionalizirano, pa vraćeno obiteljsko srebro dok mi poslodavac zvecka radnim ugovorom, a pastiri i psi se međusobno bore za fotelje; i čekaju da se pojavi neki novi prorok, neki novi reformator, frulaš na čiju će muziku zaplesati iako će im od melodije biti poznata tek pokoja nota.

Netko će reći da sam skrenula s teme i da Ime ruže nema nikakve veze s onim što se nama događa, što se događa posvuda po svijetu, stoljećima, tisućljećima, uvijek po istom scenariju, ali treći dan u knjizi, deveta ura, u kojoj Vilim govori Adsonu o velikoj heretičkoj rijeci, o ulozi priprostih u crkvi, o svojim sumnjama u spoznajnost općih zakona... moje je misli odvelo u tom smjeru. Sve zajedno se poklopilo s Vrkljanicom koju sam čitala paralelno, njezinim opisom berlinskih prosvjeda bez programa koji su se sveli na divljanje huligana po ulicama, razbijanje i palež, s njezinim pitanjem tko su ti bijesni mladi ljudi i zaključkom da su proizvod društva koje ih izguralo na marginu, dopustilo da ih odgaja ulica i oduzelo im svaku nadu. A dok sam sve to čitala, ispod mojih prozora je tekla rijeka prosvjednika, javnost se zgražala nad razbijenim izlozima i povađenim kockama u Radićevoj, huligani su bili u svačijim ustima, a malo tko se pitao kakav to bijes goni te mlade ljude, imaju li oni uopće što izgubiti?

Sve su to iste rijeke, ove naše, Vrkljaničine i Ecove. U 13. stoljeću su ih zvali heretici, a danas su huligani. Dovoljno im je nekoliko poznatih riječi u priči koja nije njihova priča i oni će krenuti za bilo kim.
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 13:04   #9
davno sam pročitala Ime ruže....svidjela mi se....itekako....samo sad se ne sjećam baš najbolje nekih detalja....i imena lako pogubim....planiram ju ponovo špročittat ubrzo...uglavnom,kad sam ju tek počela čitat mislila sam d aće biti bezveze....ali kako je riješen onaj misterij na početku sa odbjeglim konjem....jednostavno sam morala nastaviti.....
__________________
Razočarali su me ljudi koje sam voljela,ali nikad neću razočarati ljude koje volim....
Kaća Bullet is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 14:42   #10
[I]Ime ruže[I vrijedi iščitavati, čitati više puta u različitim razdobljima našega osobnog i sveopćeg životnog konteksta. Knjiga donosi između ostalih i poruku o moći Riječi. Iako donosi okružje mračnog srednjeg vijeka, svevremenska je. Kao i tada i danas su privilegirani oni koji raspolažu istinama, ali i oni koji posjeduju moć (i dar) riječi. Knjiga govori i o samoj sebi, tj. o moći knjiga koje šire spoznaje. neki koji su pokušali tada ići naprijed, neoprezno i bezglavo dolaziti do određenih spoznaja, stradali su. To se i danas događa: određenim istinama pristup imaju samo povlašteni.

Ovo je samo jedno moje viđenje knjige. Sa svakim novim čitanjem ono se obogaćuje.
aska an is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 15:20   #11
Trebalo mi je oko 1,5 mjesec za pročitati, iako recimo neke druge klasike pročitam za 3-4 dana. U svakom slučaju dobra knjiga, pisalo je da će je staviti u lektiru, ne znam da li je uvrštena do sad.
Naslov je odličan, dok se shvati što je pisac htio s njim reći. A sam sadržaj iznenadi, iako se radi o opatiji, redovnicima, pa se očekuje neki konzervativniji sadržaj, ispada da su redovnici međusobno općili i imali spletke izazvane ljubomorom, a opisuje se i Adsonovo prvo (i jedino) seksualno iskustvo.
Meni se svidjela, vjerujem da ću je za koje desetljeće ponovno pročitati
marlene_m is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 15:09   #12
Napokon sam je procitala
Cekala sam s citanjem jer sam smatrala da je ne bi skuzila da sam je prije procitala, mozda ni sada nisam dovoljno odrasla da shvatim sve sto se spominje u knjigi, ali sigurna sam da sam shvatila puno vise, nego da sam je porcitala s 16 godina.
U cijeloj knjigi od pocetka se govori o covjekovoj potrebi da zna, jer samo znanjem moze imati moc, kada ima moc ima mogucnost da se sluzi rijecima, tko ne govori ne postoji...
Ne znam kako mi je uspjelo, ali sam nakon prvog-drugog pojavljivanja lika (necu spominjati ime, da ne bude spoiler za one sto nisu citali), shvatila vec da ima umjesane prste u tome. Ali unatoc tome bilo mi je znimljivo citati teoloske rasprave, opise arhitekture, pratiti susret dvaju izaslanstava, a i pisanje u prvom licu ovom romanu daje posbnu "car".
Knjiga je previse slozena da bi se mogla vrsiti nekakva analiza, i iz nje izvlaciti sto je pisac htjeo reci.

U svakom slucaju knjiga je bila zanimljiva unatoc tome sto sam rano shvatila tko je ubojica, procitala sam je za nekih 5 dana s tim da par dana nisam citala zbog obaveza. A svakako cu je procitati ponovo za par godina. A sada cu pruziti priliku i filmu
__________________
“You never know what worse luck your bad luck has saved you from.” Cormac McCarthy, No Country for Old Men
mary89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2013., 10:34   #13
Ovu knjigu sam pročitala u jednom dahu... Čak sam kontaktirala pisca putem face-a.. Kaže da će biti i nastavak...
emma123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2014., 19:26   #14
Iznimno djelo izuzetno plodnog autora...To je ostavljeno kao naslijeđe generacijama koje dolaze.
Canuleius Leius is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2016., 00:08   #15
Mislim da je to najbolji roman koji sam ikada pročitao.
Sasvim sigurno mi je u top 3.
Ahil is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2016., 18:03   #16
Jedan od najboljih romana. Filozofski krimic. Ne moze bolje.
Bazarov is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 16:53   #17
Knjiga Ime Ruže

Trenutno imam prilike da prvi put čitam ovo delo na nemačkom jeziku kao audio knjigu. Nekako mi deluje interesantnje kada profesionalni naratori čitaju.

Ime ruže od Umberta Eka sam već duže vreme planirao da pročitam. Za sada knjiga deluje veoma interesantno
stefanon is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 00:37   #18
Već duže planiram pročitati Ime ruže, no nikako da se prihvatim posla.
Hmmm... Sutra i tako moram do knjižnice vratiti knjige, baš ću je posuditi da ju konačno pročitam. Jooooj, baš se veselim!
Blue Betty is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 15:12   #19
Dobra knjiga, nesumnjivo..No, zar je najbolja od vrhunskog autora ?
Eneja Od Danaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2019., 14:15   #20
zna li netko di mogu skinuti knjigu ime ruze na hrvatskome ? ili ako neko vec ima pa da mi posalje na mail ( [email protected] ) bio bih mu zahvalan
lolohebic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:39.