Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2010., 18:33   #41
Quote:
=Vojky;28455168]Svugdje se državno kontroliranja firma ponaša slično - zato se država i ne treba izravno petaljati u privredu. Tražti da se država izravno petlja - znači reći: "ja mislim da su političari najpametniji ljudi i treba im dati još više utjecaja".

Nebi se u potpunosti složio sa ovom tvrdnjom , jer ima niz firmi i djelatnosti nad kojima i zemljama EU država ima vlasništvo ili kontrolu.
Željeznice , ceste, avio industrija i niz drugih djelatnosti i usprkos tome su uspješne
Malo je primjera ili ih nema da su banke u tim zemljama u stranom vlasništvu i da država nema utjecaj na njih, kao što je to slučaj kod nas.
Sve te zemlje pojačavaju svoj utjecaj na te subjekte zbog spoznaje da su u mnogome doprinijeli ovoj krizi.
Merkelica je velik pristalica i često govori o društvenoj odgovornosti velikih firmi i pomoć koju su te zemlje pružile posrnulim firmama pojačat će taj utjecaj.
Quote:
Državi je da stvara preduvjete i usmjeruje razvoj. Recimo, država odlučuje što će s poticajima za selo: baviti se razvojem suvremenog poljodjeljstva ili ga povezati sa socijalonom politikom. Mi smo radi HSS-a izabrali ovo drugo. I zato imamo rast pocitaja od 300% u 7-8 godina uz nikakav rast produktivnosti i potpuno oslanjanje na pšenicu i kukuruz, za koje treba najmanje raditi.
Točno je da je najvažniji i prioritetni posao države da stzvara preduvjete ili kao što se voli reći "okvir" ali je naša tu debelo zakazala.
Točno je da su poticaji često socijalno motivirani iako je bilo i drugih ideja u HSS-u. Državna mirovina za sve građane i seljake .

Nekad se u HSS-u drukčije razmišljalo i davalo veliki značaj ekološkoj proizvodnji, koja se na moju radost usprkos nevelikoj pomoći države razvija.
Pšenicu i kukuruz treba stimulirati samo u okviru naših potreba i strateškog interesa samodostanosti proizvodnje hrane. 600-700 tis. tona i gotovo.
Bio sam jedan od većih lobista pokretanja ekološke proizvodnje i poznat mi je niz događanja i činjenica vezanih uz tu granu poljoprivrede kojoj još nije dat značaj i status koji zaslužuje.
No to nije tema ali i to je vezano za proračun .
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 19:11   #42
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Nebi se u potpunosti složio sa ovom tvrdnjom , jer ima niz firmi i djelatnosti nad kojima i zemljama EU država ima vlasništvo ili kontrolu.
Željeznice , ceste, avio industrija i niz drugih djelatnosti i usprkos tome su uspješne
Postoje određene djelatnosti koje se ostavljaju državnim, kao što je željeznička infrastruktura, no to su izuzeci (vagoni i lokomotive već ne moraju biti).

Glede bankarstva, mi imamo kvalitetnu investicijsku banku, HBOR i treba još jačati njenu ulogu. No, komercijalno bankarstvo nije uloga države.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 19:11   #43
Quote:
Noćobdija kaže: Pogledaj post
sve stvari koje se uvoze nam trebaju. očito, čim ih netko ovdje želi kupiti, trebaju nam. da nam ne trebaju, ne bi ih netko uvozio. ne uvozi se ništa što nam ne treba, jer ih netko ovdje kupuje. stvari koje nikome ne trebaju se ne kupuju.
Pod treba sam mislio na stvari neophodne za život, a ne na potražnju potrošača. Naravno da nekome "trebaju" novi iPhone i sl., ali bez toga se može živjeti. Bez hrane i vode se ne može.

Quote:
uostalom, ako npr. kupim kupus iz slovačke i za njega platim manje nego za domaći kupus, meni je ostalo više novaca da potrošim i na domaće proizvode. hvala slovacima što mi omogućuju da štedim i takvom uštedom financiram i druge proizvode i proizvođače koji mi se sviđaju
Da, kupiš stranu paštu, čačkalice itd. pa uštediš za iPhone (a ne za domaće) i tebi super. Normalno da potrošać gleda da prođe što bolje, ali što to znači za državu? Sranje, eto što. Da se zabrani uvoz hrane, ljudi bi bili prisiljeni trošiti više na prehranu, a manje na luksuze. Da, bilo bi im teško, ali vjerujem da bi dugoročno pogodovalo domaćem razvoju i padu cijena. Cijelo naše društvo je takvo da se troši više nego što se može, zato i tonemo stalno. Problem je što politika pogoduje tome, a potrošaći su neodgovorni pa bi im stoga država trebala suziti izbor tako da pogoduje domaćem razvoju.

E, ali ovo je offtopic. Gdje bi rezali proračun?
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 19:42   #44
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Postoje određene djelatnosti koje se ostavljaju državnim, kao što je željeznička infrastruktura, no to su izuzeci (vagoni i lokomotive već ne moraju biti).

Glede bankarstva, mi imamo kvalitetnu investicijsku banku, HBOR i treba još jačati njenu ulogu. No, komercijalno bankarstvo nije uloga države.
Tih izuzetaka ima više, neke su zadržale utjecaj nad brodogradilištima, neke nad avioindustrijom, , neke nad energetskim sektorom i niz drugih djelatnosti koje su im od strateškog interesa. Prema tim firmama idu naruđbe vojske , mornarice i svih projekata koji se finaciraju ili sufinanciraju iz proračuna. Zar ćeš vidjeti francuskog predsjednika ili premijera da se vozi u mercedesu.
Mi smo i u školske dvorane ugrađivali uvozni parket , pored konkurentnog i kvalitetnog domaćeg. U autoceste i druge objekte koji su fincirani sa državnim novcem ugrađivali smo uvozne proizvode ( slučaj Vargon i drugi)
Takvih primjera ima bezbroj i sustavno se davalo prednost uvozu i štetilo domaćoj proizvodnji.
Nije potrebno to javno reći, kao Obama ali ima načina da se to realizira i pored slobodnog tržišta i WTO-a. Ogroman broj javnih nabava protežira određene proizvođaće, zadnji slučaj sa vozilima za policiju.

Točno da država ne treba se uplitati u komercijalno bankarstvo ali to je nemoguće, jer se sredstva iz proračuna moraju distribuirati kroz te banke.
Pored HBOR- a država bi treba svoje potrebe rješavati kroz neku banku , koja će onda i kad treba, štititi državne interese. Samo plaće državnih i javnih službenika idu kroz sve banke, prema odabiru službenika a ne kroz onu koju odabere deržava.
Sumnjam da se to u Njemačkoj radi na zaj način i da to nije domicilna banka.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 19:42   #45
Quote:
Rinnma kaže: Pogledaj post
Pod treba sam mislio na stvari neophodne za život, a ne na potražnju potrošača.
meni je i kompjuter prilično važna stavka, skoro pa neophodan za život. njega uvozimo ili proizvodimo? izgubio si me..
Quote:
E, ali ovo je offtopic. Gdje bi rezali proračun?
na potporama za poljoprivredu, svakako.

zapravo, recimo to ovako. uzmeš proračun kakav je bio 2006 i copy/paste na 2010. dobiješ konačnu brojku. onda srežeš svima koji su se napuhali od tada do danas.
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 19:49   #46
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Tih izuzetaka ima više, neke su zadržale utjecaj nad brodogradilištima, neke nad avioindustrijom, , neke nad energetskim sektorom i niz drugih djelatnosti koje su im od strateškog interesa. Prema tim firmama idu naruđbe vojske , mornarice i svih projekata koji se finaciraju ili sufinanciraju iz proračuna. Zar ćeš vidjeti francuskog predsjednika ili premijera da se vozi u mercedesu.
Mi smo i u školske dvorane ugrađivali uvozni parket , pored konkurentnog i kvalitetnog domaćeg. U autoceste i druge objekte koji su fincirani sa državnim novcem ugrađivali smo uvozne proizvode ( slučaj Vargon i drugi)
Takvih primjera ima bezbroj i sustavno se davalo prednost uvozu i štetilo domaćoj proizvodnji.
Nije potrebno to javno reći, kao Obama ali ima načina da se to realizira i pored slobodnog tržišta i WTO-a. Ogroman broj javnih nabava protežira određene proizvođaće, zadnji slučaj sa vozilima za policiju.

Točno da država ne treba se uplitati u komercijalno bankarstvo ali to je nemoguće, jer se sredstva iz proračuna moraju distribuirati kroz te banke.
Pored HBOR- a država bi treba svoje potrebe rješavati kroz neku banku , koja će onda i kad treba, štititi državne interese. Samo plaće državnih i javnih službenika idu kroz sve banke, prema odabiru službenika a ne kroz onu koju odabere deržava.
Sumnjam da se to u Njemačkoj radi na zaj način i da to nije domicilna banka.
Država je mogla i trebala velike firme privatizirati kroz modele strateškog partnerstva gdje bi strateški partneri preuzeli vođenje poslovanja, a državi ostao barem manji paket kojim bi mogla spriječiti nepoželjne krupne poteze, a i uzimati dio dobiti.

Proizvodne djelatnosti se moglo i trebalo odmah privatizirati dok se usluge koje posluju isključivo na domaćem tržištu trebalo na neki način kontrolirati i vući kroz njih dobit. Savršen primjer je HT gdje se bespotrebno i jeftino dala infrastruktura...Ali poslije j..... nema kajanja...
__________________
Guggenheim: Mala, u zapadnom svijetu uglavnom prezirana polubalkanska drzava, izabrala je "ustogljenog" i mirnog predsjednika, koji je najvjerojatnije, po sveukupnom akademskom obrazovanju, najjaci predsjednik na svijetu.
despot is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 19:56   #47
Quote:
Rinnma kaže: Pogledaj post
Pod treba sam mislio na stvari neophodne za život, a ne na potražnju potrošača. Naravno da nekome "trebaju" novi iPhone i sl., ali bez toga se može živjeti. Bez hrane i vode se ne može.
Ti bi nekome odredjivao na sto ce potrositi svoje novce?

Quote:
Rinnma kaže: Pogledaj post
Da, kupiš stranu paštu, čačkalice itd. pa uštediš za iPhone (a ne za domaće) i tebi super. Normalno da potrošać gleda da prođe što bolje, ali što to znači za državu? Sranje, eto što.
Gradjani trebaju sluziti drzavi, ili drzava gradjanima?

Quote:
Rinnma kaže: Pogledaj post
Da se zabrani uvoz hrane, ljudi bi bili prisiljeni trošiti više na prehranu, a manje na luksuze. Da, bilo bi im teško, ali vjerujem da bi dugoročno pogodovalo domaćem razvoju i padu cijena.
Ukidanjem konkurencije pale bi cijene? Najvise se za prehranu obicno trosi u vrijeme rata, kad se za jedno jaje moze dobiti zlatni prsten, a za litru mlijeka i kilu brasna dijamantna ogrlica. Reda je napravio tek drug Tito, kad je takve "poljoprivrednike" dao postrijeljati po kratkom postupku, a ostalima odredio normu koliko moraju predati u kolhoz, inace pravac Goli otok. Tek kad su im se silom povratile radne navike, moglo ih se malo rasteretiti...

Quote:
Rinnma kaže: Pogledaj post
Cijelo naše društvo je takvo da se troši više nego što se može, zato i tonemo stalno. Problem je što politika pogoduje tome, a potrošaći su neodgovorni pa bi im stoga država trebala suziti izbor tako da pogoduje domaćem razvoju.
Nije istina da je cijelo drustvo takvo, pojedinci su pretjerali, a sada traze da ih svi izvlacimo.

Quote:
Rinnma kaže: Pogledaj post
E, ali ovo je offtopic. Gdje bi rezali proračun?
Tko ne zeli raditi ne treba niti jesti.
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 19:57   #48
Quote:
Noćobdija kaže: Pogledaj post
meni je i kompjuter prilično važna stavka, skoro pa neophodan za život. njega uvozimo ili proizvodimo? izgubio si me..
Pa i meni je, ali to mi ne možemo proizvoditi pa ih zato treba uvoziti. Uvoz/izvoz gledam na razini cijele države. Da bi sve unutra ostalo isto, moraju biti približno jednaki pa bi izvoz određivao koliko se toga može uvesti. I što ako se uvoze uglavnom stvari koje se mogu doma proizvoditi i time se U/I bilanca izjednači s 0, a tebi i dalje treba 1000 kompova godišnje? Uvest ćeš ih, ali na štetu U/I bilance koja više neće biti u ravnoteži. Zato mislim da treba težiti tome, da sve što možemo sami i pravimo sami tako da se mogu bez problema uvoziti stvari koje ne možemo.
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 20:02   #49
Quote:
Neznadar kaže: Pogledaj post
Ti bi nekome odredjivao na sto ce potrositi svoje novce?
Ne. Suzio bi izbore.

Quote:
Gradjani trebaju sluziti drzavi, ili drzava gradjanima?
I jedno i drugo.

Quote:
Ukidanjem konkurencije pale bi cijene?
Sad si me zbunio. Zar nebi ostala konkurencija između domaćih proizvođača. Što bi se dogodilo uvođenjem takvih poreza na uvoznu hranu da strani počmu koštati isto ili malo više nego domaći?
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 20:09   #50
Quote:
despot kaže: Pogledaj post
Država je mogla i trebala velike firme privatizirati kroz modele strateškog partnerstva gdje bi strateški partneri preuzeli vođenje poslovanja, a državi ostao barem manji paket kojim bi mogla spriječiti nepoželjne krupne poteze, a i uzimati dio dobiti.

Proizvodne djelatnosti se moglo i trebalo odmah privatizirati dok se usluge koje posluju isključivo na domaćem tržištu trebalo na neki način kontrolirati i vući kroz njih dobit. Savršen primjer je HT gdje se bespotrebno i jeftino dala infrastruktura...Ali poslije j..... nema kajanja...
Načelno se slažem , da ne ulazimo u detalje.

No mi smo privatizaciju obavili u interesu pojedinaca i raznih lobija i potpunosti se slažem da poslije j.... teško se kajati ali je šteta i trebalo bi pokušati sanirati ako se šta može.

Da se manje oslanjalo na uvoz a više na vlastitu proizvodnju , slika proračuna bi izgledala drukčije , posebito u stavci vraćanja kredita i kamata.

Za pozdraviti je vizualizaciju i tranparentnost proračuna, da i oni koji uplaćuju budu upoznati na što se sve troši njihov novac .
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 20:10   #51
Quote:
Rinnma kaže: Pogledaj post
Ne. Suzio bi izbore.
Ili krumpir ili zelje, ne moze jedno i drugo! Meso mozes gledati na televiziji. Aha, nemamo vise televizore, postali su nam preskupi. Ima jedan u drustvenom domu, ali nema struje, redukcije su...

Quote:
Rinnma kaže: Pogledaj post
I jedno i drugo.
Krivo.

Quote:
Rinnma kaže: Pogledaj post
Sad si me zbunio. Zar nebi ostala konkurencija između domaćih proizvođača.
Kakva konkurencija? Pa nisu li se vec i sada dogovorili za cijenu psenice, kukuruza, mlijeka...

Quote:
Rinnma kaže: Pogledaj post
Što bi se dogodilo uvođenjem takvih poreza na uvoznu hranu da strani počmu koštati isto ili malo više nego domaći?
Otezaj na bilo koji nacin uvoz, pa ces potpuno onemoguciti izvoz. Mislis li da bi netko kupovao tvoje kada ti ne bi kupovao njegovo?
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 20:20   #52
Quote:
=Neznadar;28456824]
Kakva konkurencija? Pa nisu li se vec i sada dogovorili za cijenu psenice, kukuruza, mlijeka...
Cijena pšenice se dogovara između seljaka proizvođaća i otkupljivaća a država može propisati zaštitnu cijenu.
Najbolje bi bilo kad bi se cijena dogovorila već kod sjetve a država poticala samo količine za domaće potrebe a ne i onu koja se i izvozi
Quote:
Otezaj na bilo koji nacin uvoz, pa ces potpuno onemoguciti izvoz. Mislis li da bi netko kupovao tvoje kada ti ne bi kupovao njegovo?
Svaka država na neki način štiti vlastitu proizvodnju a oteževa uvoz, najlakše bi to bilo kroz plivajući develvaciju.
Jaka kuna, vezana za euro proizvodi suprotan efekt
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 20:28   #53
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Za pozdraviti je vizualizaciju i tranparentnost proračuna, da i oni koji uplaćuju budu upoznati na što se sve troši njihov novac .
Ova vizualizacija nije službena već se netko potrudio sabrati informacije i onako ih prikazati i na tome mu svaka čast. Sad mi je puno bliži pojam državnog proračuna. Takav službeni prikaz bi idealno jednog dana trebao biti dostupan na stranicama ministarstva financija, ali taj dan je jako daleko.
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 20:33   #54
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Cijena pšenice se dogovara između seljaka proizvođaća i otkupljivaća a država može propisati zaštitnu cijenu.
Najbolje bi bilo kad bi se cijena dogovorila već kod sjetve a država poticala samo količine za domaće potrebe a ne i onu koja se i izvozi
A po tebi bi najbolje bilo da se ukine trziste i robne burze, pa da Centralni Komitet odredjuje koliko nam treba cega, i tko ce sto sijati. I onda nam umjesto place podijeli bonove za budjav lebac... Ti si sigurno diplomirao ekonomiju u Sjevernoj Koreji.

Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Svaka država na neki način štiti vlastitu proizvodnju a oteževa uvoz, najlakše bi to bilo kroz plivajući develvaciju.
Jaka kuna, vezana za euro proizvodi suprotan efekt
"Plivajuca devalvacija"? Pa to smo vec imali, koliko nam je novaca u proracunu nedostajalo - toliko se na Topcideru nastampalo, pa je proporcionalno tome dinar svakodnevno devalvirao... A kako se to ipak nije pokazalo dobrim za gospodarstvo, onda se netko sjetio "Kad vec ne umemo da radimo - umemo da se bijemo"...
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 20:35   #55
Dobro, a što ti predlažeš kao rješenje?
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 20:38   #56
Quote:
Rinnma kaže: Pogledaj post
Ova vizualizacija nije službena već se netko potrudio sabrati informacije i onako ih prikazati i na tome mu svaka čast. Sad mi je puno bliži pojam državnog proračuna. Takav službeni prikaz bi idealno jednog dana trebao biti dostupan na stranicama ministarstva financija, ali taj dan je jako daleko.
ne znam radiš li ili ne. ako radiš, dobro se zagledaj u svoj obračun plaće i potrudi se da saznaš koliko još poslodavac doda na to. to je početak punjenja tih brojki u proračunu.
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 20:38   #57
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Svaka država na neki način štiti vlastitu proizvodnju a oteževa uvoz, najlakše bi to bilo kroz plivajući develvaciju.
Jaka kuna, vezana za euro proizvodi suprotan efekt
Jebiga, sto ocekivati od valjda jedine drzave u kojoj su energenti za poduzetnistvo skuplji od energenata za gradjanstvo.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 20:45   #58
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Jebiga, sto ocekivati od valjda jedine drzave u kojoj su energenti za poduzetnistvo skuplji od energenata za gradjanstvo.
nda, i tu je cijenu propisao centralni komitet ups. ministarstvo, kao i onu za građane.
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 20:47   #59
Quote:
=Neznadar;28457067]A po tebi bi najbolje bilo da se ukine trziste i robne burze, pa da Centralni Komitet odredjuje koliko nam treba cega, i tko ce sto sijati. I onda nam umjesto place podijeli bonove za budjav lebac... Ti si sigurno diplomirao ekonomiju u Sjevernoj Koreji.
Malo pričaš budalaštine,većina poljoprivrednika u Eu proizvodi za poznatog kupca a ogroman dio kroz polj. zadruge i ugovaraju se količine i cijene kod sjetve.
Na burze idu viškovi
Pitaj tetu-elzu za koga proizvodi jabuke i na koji način dogovara cijene.
Zar misliš da se i riba prodaje isključivo preko burza ili najveći dio ima poznatog kupca a cijena se dogovara unaprijed i podložna je odstupanju koje zavisi od bogatstva ulova.
I naša jedina burza ribe u Rijeci skoro sve dogovara unaprijed.-

Quote:
"Plivajuca devalvacija"? Pa to smo vec imali, koliko nam je novaca u proracunu nedostajalo - toliko se na Topcideru nastampalo, pa je proporcionalno tome dinar svakodnevno devalvirao... A kako se to ipak nije pokazalo dobrim za gospodarstvo, onda se netko sjetio "Kad vec ne umemo da radimo - umemo da se bijemo"...
Moraš razlikovati kontroliranu devalvaciju og nekontrolirane galopirajuće koju je proizvodila bivša Juga a i novovjeka Hrvatska do uvođenja kune i vezivanja uz euro.
Moge zenlje imale su takvu devalvacije, među njima Slovenija a Poljsku je poštedila krize i problema sa proračunom.

Kad razgovaraš o ekonomiji skini sa očiju tu crvenu krpu komunizma i Domovinskog rata. Demagogija ovdje nebi trebala stanovati jer bit će još i gore.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 20:50   #60
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Jebiga, sto ocekivati od valjda jedine drzave u kojoj su energenti za poduzetnistvo skuplji od energenata za gradjanstvo.
Slažem se da bi kao veliki potrošaći trebali imati povlašteniji položaj a socijalne probleme rješavati kroz institucije socijalne države
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:53.