Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.06.2017., 17:21   #4501
Ne, zakon o fiskalizaciji propisuje redni broj-oznaka poslovnog prostora-oznaka naplatnog mjesta. Neki programi imaju u sebi opciju da uneseš djelatnosti pa onda možeš na računu dodatno izabrati koji je tip djelatnosti pa se to vodi u grafofvima prihoda odvojeno i pokazuje se kod generiranja poziva na broj za naplatu..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 08:32   #4502
Hvala na odgovoru. A da li mogu pretporez odmah izbiti iz računa ili se i to "amortizira"?


Quote:
aaaaaaaa kaže: Pogledaj post
To bi se trebalo knjižiti kao ulaganje u tuđu imovinu jer "znatno povećava funkcionalna svojstva imovine" i to odvojeno onu koja je odvojiva od prostora i ona koja nije. I onda rashodovati max 40% godišnje.

Problem nastaje ako izađeš iz prostora prije nego što si rashodovao sva ulaganja koja nisu odvojiva od prostora. Prema mišljenju porezne to nije porezno priznati rashod onda. Tako da bi to trebalo pokriti ugovorom s najmodavateljem da ti nadoknadi razliku nastalu zbog porezno nepriznatog rashoda u slučaju ranijeg izlaska iz prostora.


To bi trebalo po tip-top propisima i načelima.
jana5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 11:50   #4503
Quote:
jana5 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru. A da li mogu pretporez odmah izbiti iz računa ili se i to "amortizira"?
Pretporez se koristi cijeli odjednom.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 09:44   #4504
OBRTNIK NA DOHODAK SEZONAC

Molim vas brzu kratku pomoć jer ne stižem čitat sve postove.Do sad sam vodila samo d.o.o. od danas obrtnika sezonca .....znam da je jednostavno knjigovodstvo ali meni jako komplicirano pošto mi je novost.S većinu stvari sam upoznata ali evo obrt ima dozvolu od 01.06.-01.09.za rad......preko žira je uplatio si pozajmicu već početkom 5 mj. radi nabave inventara i uređenja pokretnog štanda za fast food.....smijem li knjižiti u kpi sve račune prije 01.06. sa datumom 01.06. ;od izrade pečata do svih ostalih računa koji su radi uređenja i nabave .....cca 30.000,00 kn.

Oprostite na gnjavaži i unaprijed hvala na pomoći jer sva sam se smutila...
cvrcak-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 12:03   #4505
Da li je po zakonu obavezno imati tu knjigu računa bez obzira što recimo ne postoji mogućnost da ne mogu unutar 48 sati fiskalizirati račun.
Naime kod mene se na web shopu ne obavlja kartično plaćanje, nego tek kada ja izdam ponudu i kada kupac uplati preko web stranice tvrtke koja procesuira kartice. I onda ja opet preko druge on-line stranice fiskaliziram račun.
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 12:04   #4506
Da li je po zakonu obavezno imati tu knjigu računa bez obzira što recimo ne postoji mogućnost da ne mogu unutar 48 sati fiskalizirati račun.
Naime kod mene se na web shopu ne obavlja kartično plaćanje, nego tek kada ja izdam ponudu i kada kupac uplati preko web stranice tvrtke koja procesuira kartice. I onda ja opet preko druge on-line stranice fiskaliziram račun.
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 13:07   #4507
Zna netko kak se odjavljuje fisklizacija budući da već neko vrijeme ne radimo s gotovinom, a nemamo ni namjeru? poslala sam službeno mail u Poreznu al nitko nas ne doživljava..
lea30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2017., 07:10   #4508
Promijenili smo sjedište ureda od 1.7. Što sve i gdje moramo prijaviti? Porezna....
jana5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2017., 10:15   #4509
Quote:
jana5 kaže: Pogledaj post
Promijenili smo sjedište ureda od 1.7. Što sve i gdje moramo prijaviti? Porezna....
HZMO
HZZO
banka

to mi jedino pada na pamet
Vekenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2017., 23:14   #4510
A da li promjenu adrese unosimo preko e-porezne, preko e servisa hzmo, hzzo.... ili možemo odnijeti neki obrazac (koji?) direktno kod njih? Radi se o nositelju samostalne djelatnosti koje je jedini zaposlen u uredu.
jana5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 08:05   #4511
Quote:
jana5 kaže: Pogledaj post
A da li promjenu adrese unosimo preko e-porezne, preko e servisa hzmo, hzzo.... ili možemo odnijeti neki obrazac (koji?) direktno kod njih? Radi se o nositelju samostalne djelatnosti koje je jedini zaposlen u uredu.
Za poreznu sam nosila osobno kopiju izvatka iz sudskog i novu statistiku ali to je bilo prije ove nove aplikacije pa možda može sada i preko toga
HZMO sam odradila putem aplikacije popunjava se eM-13P
HZZO mora se papirno odnesti tiskanica T1
banku klijent sam odradio
Vekenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 08:30   #4512
Quote:
Vekenga kaže: Pogledaj post
Za poreznu sam nosila osobno kopiju izvatka iz sudskog i novu statistiku ali to je bilo prije ove nove aplikacije pa možda može sada i preko toga
HZMO sam odradila putem aplikacije popunjava se eM-13P
HZZO mora se papirno odnesti tiskanica T1
banku klijent sam odradio
Oprosti automatski sam pisala za firmu umjesto za obrt.
Obrt sam imala samo u slučaju kad je imao više zaposlenih.
Sve isto je bilo u pitanju samo što sam u poreznu nosila novo rješenje koje je izdalo UDU
Vekenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 11:11   #4513
Do sada sam imao jednu djelatnost , a plaćanje je bilo isključivo preko transakcijskog računa. Tu imam jedan specijaliziran softver za tu djelatnost koji mi izdaje račune.

Sada dodajem drugu djelatnost kod koje će plaćanje biti većinom isto preko transakcijskog računa, a možda svega par puta mjesečno će kupac platiti karticom online putem.

Ne znam kako bi brojčano najbolje odvojio ove djelatnosti jer mi je potreba da ona osnovna (prva) djelatnost ima i dalje svoj slijed numeracije, a ako je ikako moguće da ova druga ide nekom drugom numeracijom.
Međutim i tu imam znači plaćanja na transakcijski i to ne fiskaliziram, a ovih par plaćenih karticom moram fiskalizirati. Koliko sam shvatio ovi kaj se fiskaliziraju, ja tu ne mogu mijenjati brojeve računa. Obzirom na to, kako riješiti tu numeraciju ako imam nekoliko nefiskaliziranih računa, pa zatim dođe fiskalizirani, a softver za fiskalizaciju ne zna da je u međuvremenu bilo ovih nefiskaliziranih sa transakcijskog računa.

Unaprijed zahvaljujem !
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 17:17   #4514
A zašto želiš odvojiti niz? Jedan je ok, a vrstu računa mijenjaš, koje trebaš fiskaliziraš, koje ne trebaš ne.. Možda čak i nije dozvoljena na jednom naplatnom mjestu imati dva slijeda računa, provjeri.. Ako je samo radi evidencije, sigurno postoji način da u programu označiš koji spadaju pod što..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 17:56   #4515
Želim ga odvojiti upravo zbog neke praktičnosti. Kako sam rekao, za tu osnovnu djelatnost imam jedan softver koji mi isključivo za tu namjenu vrti račune. I sada kada bi slijedio isti niz, onda bih, kada treba ubaciti račune ove druge djelatnosti, trebao svaki puta u onom softveru podesavati da preskoci taj racun koji je fiskaliziran, a onda je opet problem sto taj softver za fiskalizaciju pak slijedi opet svoju numeraciju i kod njega, koliko shvacam nema preskakanja da bih ubacio nefiskalizirani racun..
Zato si mislim da bi to trebalo odvojiti nesto tipa 1-1-broj 1-2-broj gdje bi prvi broj bio poslovni prostor, a recimo taj drugi broj bi bile recimo djelatnosti, nekakva moja interna odluka numeracije.
Ali opet velim, i kod te druge djelatnosti mi je problem jer se jedni racuni fiskaliziraju, a drugi bezgotovinski ne.
Sve to cak i ne bi bio problem da ja mogu mijenjati numeraciju za fiskalizirane racune, ali koliko sam shvatio to nije moguce. Znaci, ako jednom fiskalne racune zapocnem sa recimo brojem 25, slijedeci fiskalizirani ce biti 26, bez obzira sto mi taj broj recimo zautima nefiskalizirani racun.
Mozda ja u necemu grijesim u tom razmisljanju, zato pitam, da mi netko tko se razumije u tu problematiku to pojasni.
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 18:15   #4516
Numeracija računa je zadana zakonom, nije tvoja proizvoljna odluka. Broj računa - oznaka poslovnog prostora - oznaka operatera /naplatnog uređaja. I ne znam zašto bi ikoji račun "Preskakao". Imaš račun 1-1-1- transak, 2-1-1 fiskaliziraš 3-1-1 opet fiskaliziraš, 4-1-1 ne fiskaliziraš jer je opet transakcijski itd. Stvarno ne vidim gdje leži tvoj problem

Imaš u nekim programima opciju Usluge - Tipovi usluga pa tamo možeš definirati "djelatnosti", a zatim Tip usluge izabereš na računu. To se ne vidi nigdje osim u tom programu odnosno tvojoj evidenciji/grafu..

I da, SVI računi su fiskalni računi, samo su neki i fiskalizirani.
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 18:41   #4517
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Numeracija računa je zadana zakonom, nije tvoja proizvoljna odluka. Broj računa - oznaka poslovnog prostora - oznaka operatera /naplatnog uređaja. I ne znam zašto bi ikoji račun "Preskakao". Imaš račun 1-1-1- transak, 2-1-1 fiskaliziraš 3-1-1 opet fiskaliziraš, 4-1-1 ne fiskaliziraš jer je opet transakcijski itd. Stvarno ne vidim gdje leži tvoj problem
Mislim da se ne razumijemo.
Ok, imam račune 1-1-1- transak, 2-1-1 fiskaliziraš 3-1-1 opet fiskaliziraš, 4-1-1 ne fiskaliziraš.
Međutim meni ovaj softver za, nazovimo ga nefiskalizirane, otisne taj racun 1-1-1 i sada kako kažeš ide recimo 2-1-1 fiskalizirani (preko recimo tog solo.com.hr servisa).
Kada mi netko plati slijedeći račun na transak/nefiskalizirani, meni taj softver automatski radi racun 2-1-1, a vec ga je zauzeo ovaj softver fiskalizacije. Tako da ja onda svaki puta moram podesavati taj svoj softver da mu sada nije na redu 2-1-1, nego recimo 3-1-1.
Sa druge strane ovaj softver za fiskalizaciju je otisnuo taj 2-1-1 i sada između dođe 3-1-1 nefiskalizirani, a nakon njega fiskalizirani 4-1-1, međutim soft za fiskalizirani će htjeti otisnuti 3-1-1 jer je njemu taj slijedeći u numeraciji.

Nadam se da shvaćaš kaj želim reći......zato sam mislio da to nekako mogu rješiti da se u broj računa osim tih zakonsko propisanih brojeva (poslovni prostor, naplatni uređaj, bla blabblabla) ubaci i ta numeracija po djelatnostima ili nema veze po čemu samo da mi se to rzdvoji pa da onda svaki način fiskalizacija ili ne, slijedi svoju numeraciju.
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 18:47   #4518
Shvaćam, ali mislim da si u krivu i da bi trebao ponovo pogledati koji ti se sljedeći redni broj nudi. Ako si nešto ručno prčkao.., ali definitivno redni broj računa je uvijek onaj sljedeći na redu, bez obzira je li račun prethodni bio fiskaliziran ili transakcijski.
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 19:03   #4519
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Shvaćam, ali mislim da si u krivu i da bi trebao ponovo pogledati koji ti se sljedeći redni broj nudi. Ako si nešto ručno prčkao moguće je da je softver zapamtio nešto drugo, ali definitivno redni broj računa je uvijek onaj sljedeći na redu, bez obzira je li račun prethodni bio fiskaliziran ili transakcijski.
Vidim ja da se ne kužimo i dalje
Situacija još ne postoji, ali prije želim to ispeglati da znam koje su mi mogućnosti. Nema to veze sa prčkanjem po softveru.

Pokušat ću objasniti drugačije na konkretnom primjeru.
Imam web shop sa plaćanjem samo na transakcijski račun. I kada netko plati, ja označim da je plaćeno i sistem web shopa automatski račun npr 1-1-1.

Za ovu drugu djelatnost imam recimo drugi neovisni web shop- druga aplikacija i tu sada imam mogućnost da kupci plaćaju na transakcijski , ali i karticom.
I sada kada netko plati na transakcijski na tom drugom web shopu, njegov sistem izda isto racun 1-1-1, jer on ne zna da je na ovom drugom već otisnut taj broj racuna, kužiš ?
Ali dobro, ja tu eventualno mogu u administraciju namještati kako će izaći taj račun.

Međutim sada imamo treću situaciju gdje na tom drugom web shopu netko plati karticom i sada taj račun treba fiskalizirati. Za potrebe fiskalizacije recimo koristimo taj servis SOLO. I sada tek nastaje problem jer numeraciju kod fiskalizacije koliko sam shvatio ne mogu podešavati tj. preskakati. Ja tu samo mogu postaviti prvi broj od kojega se kreće.
Znači, tu sada postavim da je prvi slijedeći račun 2-1-1......ali sada recimo je slijedeći račun na PRVOM web shopu koji bude isto 2-1-1 (ali ja ga tamo ručno prebacim da bude 3-1-1). I sada opet recimo dolazi fiskalizirani račun koji bi trebao biti 4-1-1, ali SOLO servis ne može prebaciti na 4-1-1 jer je prethodni na tom servisu bio 2-1-1.

Nadam se da je sada jasnije.
Kako riješiti tu situaciju ?

Da li ja recimo svaki web shop mogu označiti kao poslovni prostor ili svaki web shop mogu označiti kao drugu blagajnu ili možda naplatni uređaj, pa tako razdvojiti numeraciju ?
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 22:45   #4520
Odgovor na pitanje je da, svaki šop svoju numeraciju. Drugi možeš spojiti na Solo s API-jem pa nek ti sve računi i gotovinski i transakcijski idu prek njega. Za to će ti trebati programer koji će ti to spojiti.
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:14.