Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba > Stvaranje glazbe

Stvaranje glazbe Glazbena oprema, note, tablature, poduka, bendovi forumaša...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.07.2007., 00:05   #21
violine nisu in, treba ti phat synth
__________________
n/a
paučko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2007., 00:09   #22
za violinu vele da je jako jako teško za naučit svirat tak da ja ne bih preporučio samoukost. ionako ti je već kasno da postaneš novi Mozart, a i finije ćeš zvučat ak te netko poduči. daj nekom 200 kn mjesečno i naučit će te
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2007., 00:21   #23
Koliko sam čuo moraš imat jaaako dobar sluh za violinu, jer nema polja
page912 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2007., 03:40   #24
Godinama sam svirao violinu, a samog misljenja sto se tice - pridruzujem se drustvu... nikad nije kasno. Uostalom, ako imas zelju, samo naprijed - i rezultat nece izostati
__________________
its a beautiful day
Desiderius is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2007., 12:07   #25
kako to da ti nitko nece davati privatne instrukcije?
__________________
kad sve ostalo propadne
EvilSmurf is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2007., 12:46   #26


Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
daj nekom 200 kn mjesečno i naučit će te
možda za tu cijenu nađe nekog majstora na Kozari Boku

45 minuta poduke dođe između 100 i 170 kuna, ovisi o ugledu nastavnika.

ako tek započinješ s učenjem, trebaš minimalno 4 sata tjedno, pa pomnoži
__________________
+Grob na glasu+
Jazon is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2007., 16:46   #27
ovak, moja malenkost je završila osnovnu muzičku smjer violina i meni su note išle debelo na živce, a solfeđo sam smatral gubitkom dragomilog vremena. (govorilo se po selu talent ovoono, a vid ga sad )
uglavnom, ako ti je primarno da naučiš svirati (a ne biti tehnički virtuoz), mislim da moreš sama ("vehni vehni fiolica" sam sviral tak dobro bez nota kaj je mater navek suze ronila kad sam zagudil ).
kod violine je bitan sluh, vježba leve ruke tj. prstiju, šake kod njihanja (to je ono kad ton natežeš u niži i viši) i brzog premještanja ruke po vratu violine, te desna ruka tj. iskorištavanje dužine gudala.
još je važno da imaš pravilan položaj gudala tj. desne ruke da je ne zavlačiš iza leđa i da je violina u ravnini s ramenom tj. da je ne naginješ napred jer onda gubiš na "iskoristivosti" instrumenta. važno je da ti prsti leve ruke tvore luk, a ne da su presavijeni.

prošlo je puno vremena od kad sam sviral al na to su me najviše upozoravali!

(inače me u zadnje vreme često lovi želja za sviranjem )

sretno

btw. prodajem industrijsku violinu 1/4!
__________________
if it's raining and you are running don't slip in mud because if you do you'll slip in blood {O-O}
spiral stair is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2007., 20:02   #28
Dragi moji,iznenadila sam se kojom brzinom svi odgovarate! Puno hvala desideriusu na podršci,i svima na odgovorima! Dalje,ta violina,1/4-je li to neka mala verzija,mislim,ne razumim se u veličine,ali čula sam da je 4/4 normalna,a valjda meni ta triba pošto imam 17 god.Čula sam da mala dica počinju na takvim malim violinama(ako je 1/4 mala violina). Za koliko je prodaješ?Ma je ne namjeravam bit Mozart,tek takoda nešto radim priko lita,gitara mi je već dooosadilaaaaaaa,a tek klavir! OK,uglavnom puno vam hvala i čujemo se!!!
liselotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2007., 20:27   #29
Quote:
Jazon kaže: Pogledaj post




možda za tu cijenu nađe nekog majstora na Kozari Boku

45 minuta poduke dođe između 100 i 170 kuna, ovisi o ugledu nastavnika.

ako tek započinješ s učenjem, trebaš minimalno 4 sata tjedno, pa pomnoži
joj pa ne bum joj preporučio Vanessu Mae a to ona niti ne traži kak mi se čini. bitno joj je svladat osnove, a ne naučit neku vrhunsku tehniku. jer da misli jebeno naučit svirat violinu, onda bi se već ranije odlučila za to i adekvatno se školovala.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2007., 10:52   #30
1/4 je mala za početnike. tebi treba 4/4 ili 3/4 ovisi kak si velika (a treba i meni ).
a mislim da bi nju dal za 200€ jer je jako očuvana i ima par koncerata iza sebe
__________________
if it's raining and you are running don't slip in mud because if you do you'll slip in blood {O-O}
spiral stair is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2007., 21:13   #31
Evo ja ću vam ispričati svoju priču. Ja sam također svirala klavir 7 godina, i jako dobro mi išlo. Naknadno sam bila upisala solo pjevanje i odlično mi ide. Malo prije nego sam upisala solo pjevanje....padne me na pamet violina. Taj jedan čarobni instrument koji je dušu dao za mene jer sam apsolutni sluhist i imala sam itekakvu strast za itaj nstrument. I tako ja lipo listala oglasnik i vidila da neki čovjek prodaje violinu svog sina za nekih 1000 kn. Sreća u tome je bila šta sam imala svoje ušteđevine i na nekih 10-ak dana prije toga sam bila prodala mobitel i tako sam čak imala i viška. I odoh ja do toga čovjeka i on meni proda tu violinicu 3/4, koja je taman bila za mene...maja, satka bejbi violinica. Temeljni problem je bio šta nisam imala vajolin tičera. Mater me stalno pilala da tako neću ništa živo naučiti nego ću joj samo popiti živce. Ali moj plan je bio potpuno drugačiji. Pitala ja jednog profaća iz solffegia da mi nabavi početnicu za violinu. On mi nakon mjesec dana donijeo kopiju od neke skripte po kojoj se uči prva dva razreda. Tu su bila ljestvice, komadi. vježbe za gudalo itd... I ja počela pilati po violini! I ja prošla taj program za pola godine. Za dvije godine svirala mađarski ples, beatlese, uglavnom onaj lipi melos. Da bi za 4 godine sklepala meditaciju od Massneta, Legendu od Winiawskog, Mazasove etide, Vivaldijev koncert u a-molu te sam skinula mnoge operne arije. Nakon godinu dana sviranja sam prodala onu malu 3/4, zaradila još pineza pa sam si kupila cijelu violinu, nabila eudoxine žice i prijatelj mi posudio neko prva liga-gudalo. Kako je to samo glatko išlo!!! Kasnije sam morala vratiti gudalo, jer je trebalo nekoj drugoj osobi, pa sam si ga sama morala financirati. Naručila sam ga preko jedna Američke firme za nekih 200 dolara i mogu reći da sam prezadovoljna jer je gudalo lako kao pero, i ne boli me ruka kada sviram za razliku od onog školskog koje je za konja prebiti. Violina na kojoj sviram je Suzuki i nije loša, platila sam je 1000 dolara, tokad sam bila u inozemstvu, nisam imala love za neki "jači" instrument, mada se i ne bunim na ovo šta trenutno imam. Tehnike gudalom su vrlo korisne na početku, ali poslije znaju biti zatupljujuće, jer nikad nešto ne možeš izvesti gudalom baš onako kako ti piše, pogotovo ako je ad libitum kao mnoga Sarasateova djela, što sam i nešto svirala od njega, pa ljudi moji to je potpuno drugi svijet u kojem tonu skoro sva pravila. Moraš naći svoj način interpretacije, unjet se maksimalno u to šta sviraš, i onda ruka krene....putuješ kroz tu fantaziju i na kraju si odmoran i opušten. Eto ja imam veliku sreću što u životu ne dozvoljavam da se ja nečemu podredim, pa mi stvari itu za rukom. Velika sreća u mom sviranju violine je apsolutni sluh, velika maštovitost i šta nikad ne dozvoljavam da me sviranje umori. Zato svima želim onima koji to vole i žele da to sa srećom rade, jer sve je u životu moguće. Ja sada kad imam vremena sviram sa svojom korepetitoricom koja je legenda ipo. Prošetamo preko svih razdoblja glazbe i to mi se jako dopada što nema granica u glazbenim stilovima i što je ona "open minded". Zato ustrajte u ostvarivanju svojih snova i briga vas za neke prepreke koje su teatar apsurda, jer sve je moguće i ništa nas ne smije iznenaditi. Sretno svima, i uživajte u čarobnom svijetu glazbe
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2007., 21:25   #32
Smile

Quote:
Piggy kaže: Pogledaj post
Evo ja ću vam ispričati svoju priču. Ja sam također svirala klavir 7 godina, i jako dobro mi išlo. Naknadno sam bila upisala solo pjevanje i odlično mi ide. Malo prije nego sam upisala solo pjevanje....padne me na pamet violina. Taj jedan čarobni instrument koji je dušu dao za mene jer sam apsolutni sluhist i imala sam itekakvu strast za itaj nstrument. I tako ja lipo listala oglasnik i vidila da neki čovjek prodaje violinu svog sina za nekih 1000 kn. Sreća u tome je bila šta sam imala svoje ušteđevine i na nekih 10-ak dana prije toga sam bila prodala mobitel i tako sam čak imala i viška. I odoh ja do toga čovjeka i on meni proda tu violinicu 3/4, koja je taman bila za mene...maja, satka bejbi violinica. Temeljni problem je bio šta nisam imala vajolin tičera. Mater me stalno pilala da tako neću ništa živo naučiti nego ću joj samo popiti živce. Ali moj plan je bio potpuno drugačiji. Pitala ja jednog profaća iz solffegia da mi nabavi početnicu za violinu. On mi nakon mjesec dana donijeo kopiju od neke skripte po kojoj se uči prva dva razreda. Tu su bila ljestvice, komadi. vježbe za gudalo itd... I ja počela pilati po violini! I ja prošla taj program za pola godine. Za dvije godine svirala mađarski ples, beatlese, uglavnom onaj lipi melos. Da bi za 4 godine sklepala meditaciju od Massneta, Legendu od Winiawskog, Mazasove etide, Vivaldijev koncert u a-molu te sam skinula mnoge operne arije. Nakon godinu dana sviranja sam prodala onu malu 3/4, zaradila još pineza pa sam si kupila cijelu violinu, nabila eudoxine žice i prijatelj mi posudio neko prva liga-gudalo. Kako je to samo glatko išlo!!! Kasnije sam morala vratiti gudalo, jer je trebalo nekoj drugoj osobi, pa sam si ga sama morala financirati. Naručila sam ga preko jedna Američke firme za nekih 200 dolara i mogu reći da sam prezadovoljna jer je gudalo lako kao pero, i ne boli me ruka kada sviram za razliku od onog školskog koje je za konja prebiti. Violina na kojoj sviram je Suzuki i nije loša, platila sam je 1000 dolara, tokad sam bila u inozemstvu, nisam imala love za neki "jači" instrument, mada se i ne bunim na ovo šta trenutno imam. Tehnike gudalom su vrlo korisne na početku, ali poslije znaju biti zatupljujuće, jer nikad nešto ne možeš izvesti gudalom baš onako kako ti piše, pogotovo ako je ad libitum kao mnoga Sarasateova djela, što sam i nešto svirala od njega, pa ljudi moji to je potpuno drugi svijet u kojem tonu skoro sva pravila. Moraš naći svoj način interpretacije, unjet se maksimalno u to šta sviraš, i onda ruka krene....putuješ kroz tu fantaziju i na kraju si odmoran i opušten. Eto ja imam veliku sreću što u životu ne dozvoljavam da se ja nečemu podredim, pa mi stvari itu za rukom. Velika sreća u mom sviranju violine je apsolutni sluh, velika maštovitost i šta nikad ne dozvoljavam da me sviranje umori. Zato svima želim onima koji to vole i žele da to sa srećom rade, jer sve je u životu moguće. Ja sada kad imam vremena sviram sa svojom korepetitoricom koja je legenda ipo. Prošetamo preko svih razdoblja glazbe i to mi se jako dopada što nema granica u glazbenim stilovima i što je ona "open minded". Zato ustrajte u ostvarivanju svojih snova i briga vas za neke prepreke koje su teatar apsurda, jer sve je moguće i ništa nas ne smije iznenaditi. Sretno svima, i uživajte u čarobnom svijetu glazbe

ne moš virovat koliko si mi pomogla!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!To mi je samo tribalo čut,jer.....Uglavnom,i ja imam apsolutni sluh,uglavnom sviram stvari koje želim,a nemam note,napamet,po sluhu,tako da se nadam da će mi to pomoć. Sad pitanje...je li mi,kao početnici,dovoljna violina od 1000 kn? Oće li ona biti dobra? Imam sama 1 500 kn ušteđevine,i to sam namjeravala iskoristit za to...
Imam dosta lekcija i vježbi s interneta.....Eto,puno fala,ne mogu virovat koliko mi je to pomoglo,stvarno super!!!!!!!!!!!!!!!!!! Zasad je to sve,ako bude trebalo šta,pitat ću,vidim da ovde svi brzo i lipo odgovaraju,tako da......čujemo se!!!!!
liselotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2007., 23:25   #33
Quote:
liselotta kaže: Pogledaj post
ne moš virovat koliko si mi pomogla!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!To mi je samo tribalo čut,jer.....Uglavnom,i ja imam apsolutni sluh,uglavnom sviram stvari koje želim,a nemam note,napamet,po sluhu,tako da se nadam da će mi to pomoć. Sad pitanje...je li mi,kao početnici,dovoljna violina od 1000 kn? Oće li ona biti dobra? Imam sama 1 500 kn ušteđevine,i to sam namjeravala iskoristit za to...
Imam dosta lekcija i vježbi s interneta.....Eto,puno fala,ne mogu virovat koliko mi je to pomoglo,stvarno super!!!!!!!!!!!!!!!!!! Zasad je to sve,ako bude trebalo šta,pitat ću,vidim da ovde svi brzo i lipo odgovaraju,tako da......čujemo se!!!!!
Nema na čemu liselotta! šta se violine tiče, imaš neke kineske koje ti dođu oko 800 kn, ali zvuk nije baš nešto. Prije bih ti savjetovala da pogledaš u oglasnik i da prikupiš koju kunicu više pa da si uzmeš nešto malo bolje, jer loša violina zna biti deprimirajuća. Imaš nešto na nekom oglasniku, ne mogu se sjetiti, ali također pitaj nekog profesora violine u glazbenoj , fino zamoli pa ako ima koja violina na prodaju ili nekad na početku školske godine stavljaju oglase i nerijetko bude koja violinica. Tako sam i ja to bila ubrala. Nekad ljudi hitno prodaju svoj instrument ili jednostavno ne žele da im više kupi prašinu, pa daju ga bud zašto. Malo se informiraj. Ako nešto bude u mojoj školi, ja ću ti poslati kontakt. Ali malo se strpi, pogledaj dobro se informiraj, znam da je jako teško doći do love na današnja vremena, pa da se ne zaletiš bezveze. Ako ti još nešto treba, samo ti piši, ja ću ti nastojat pomoći koliko mogu.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2007., 20:14   #34
Quote:
Piggy kaže: Pogledaj post
Nema na čemu liselotta! šta se violine tiče, imaš neke kineske koje ti dođu oko 800 kn, ali zvuk nije baš nešto. Prije bih ti savjetovala da pogledaš u oglasnik i da prikupiš koju kunicu više pa da si uzmeš nešto malo bolje, jer loša violina zna biti deprimirajuća. Imaš nešto na nekom oglasniku, ne mogu se sjetiti, ali također pitaj nekog profesora violine u glazbenoj , fino zamoli pa ako ima koja violina na prodaju ili nekad na početku školske godine stavljaju oglase i nerijetko bude koja violinica. Tako sam i ja to bila ubrala. Nekad ljudi hitno prodaju svoj instrument ili jednostavno ne žele da im više kupi prašinu, pa daju ga bud zašto. Malo se informiraj. Ako nešto bude u mojoj školi, ja ću ti poslati kontakt. Ali malo se strpi, pogledaj dobro se informiraj, znam da je jako teško doći do love na današnja vremena, pa da se ne zaletiš bezveze. Ako ti još nešto treba, samo ti piši, ja ću ti nastojat pomoći koliko mogu.
Je li bolje uzet violinu u nekom music shopu,novu,ili preko oglasnika i škole.Postoje li baš neke određene oznake po kojima mogu znat je li violina dobra? Kako ću ja znat je li dobra,bar donekle,ako neki čovik npr.prodaje za 1000 kn u oglasniku,kako ću ja znat da je ta ok????? Inače ne bi dosađivala,ali kad već kažeš da mogu pitat,a stvarno mi trebaju odgovori od nekog tko svira violinu,pa......ovako,imam par tehničkih pitanja koja baš ne razumim na stranim siteovima....Prvo-kalafonij:zanima me koliko često ga trebam stavljat na gudalo kad ću znat da je dovoljno. Kolika je cijena,postoje li neki kvalitetniji ili je to sve isto...?? Drugo-zanima me ono nešto što se stavi na violinu za ramena,na engleski se to kaže shoulder rest.Kako se to zove zapravo,bi li mi ti to preporučila i kolika je cijena? Treće-gudaloostoje li određeni načini sviranja s gudalom-je li određeno kako ću svirat polovinke,kako četvrtinke,trebam li radit neke određene poteze(pola gudala,cijelo...) ili to po osjećaju.....??to me najviše zbunjuje. i još samo jedna stvar-a to je zatezanje struna:kad ću znat da je dovoljno zategnuto i trebam li otpuštat strune svaki put kad završim sa sviranjem?
Nadam se da nije previše pitanja,i da nisam dosadna.... Samo se nadam da ću dobit dobru violinu. To mi je zapravo najvažnije...eto fala unaprid na odgovoru i čujemo se još!
liselotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 17:56   #35
Namoli nekog da ode s tobom pogledati violinu. Strunalove ti nisu loše, ali dođu ti oko 2500 kn. Kalafonij od Pirastra ti je super, dođe oko 100 kn uzmi onaj tamni. Strune natrljaj u nekoliko poteza kalafonijem. Nemoj pretjerivati jer je poslije eže očistiti violinu, i to je jako ljepljivo pa da ne bi uništilo lak na violini. Ono šta ti tražiš to je onaj "mostić za violinu"...ja ga platila 250 kn prije nekoliko godina,, Wolf-forte secondo i ja sam sasvim zadovoljna, mada ti postoji mislim neki Kim koji je slične kvalitete, ali nemam pojma gdje ga ima kupiti. Pogledaj malo po katalozima u dućanima gdje se prodaje glazbena oprema.
Postoje pravila kako svirati polovinke i četvrtinke, ali to uvijek piše ako je to baš tako mora izvesti. Ja sam malo bila svirala po tome, ali poslije sam to prepustila na maštu. To stekneš nakon određenog vremena kad dovoljno dobro ovladaš osnovama. Nemoj strune pretjerano zatezati. Ako osjetiš grebanje onda ih malo više stegni, jer ne smiju biti ni prelabave. Nakon sviranja obavezno otpustiti i obrisati od kalafonije. Žice malo pobriši alkoholom ili acetonom da ne dotrajaju prijevremeno.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 16:14   #36
evo ako želiš prešparati jastučić (mostić?) za ključnu kost (kad violinu nasloniš na rame pa da te ne žulja) možeš napraviti sama i ne košta nikaj osim starih krpica!
meni je trajal cijelo moje školovanje (7 godina!). napravi mali jastučić (napuni ga krpicama) ko da ga radiš za barbi i kena cca. 8cm x 6cm i zaši neke kvalitetne gumice na njih tak da možeš zakačiti na violinu (improviziraj). pazi samo da ti nije predebeli. nek to bude otprilike 2cm ~ 2.5cm.
a gudalo je najbolje stegnuti tak da je drveni dio u blagom luku (ako je ravno onda je prestegnuto) i kad ga spustiš (slobodnim padom) s visine od 7-8cm na žice da ono blago odskakuje od žica (dobiš neki filing da nije preforsirano, a opet da nije preblago - jer ako je preblago onda nemoreš živahno potezat gudalo).
__________________
if it's raining and you are running don't slip in mud because if you do you'll slip in blood {O-O}
spiral stair is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 19:56   #37
AJ fala vam puno,samo se nadam da će me zapast dobra violina...ostalo će doć samo......
liselotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 20:19   #38
ček malo taman sam se ufural u priču.
ako me ne varaju godine nesviranja, gore iznad note imaš oznake s kojim krajem gudala počinješ ton. oznaka je ili naopačko V (dakle vrh gudala) ili oznaka slična slovu PI (donji dio gudala).
milsim da je bila priča ovak:
polovinka se svira s pol gudala, a četvrtinka s 1/4 gudala (svaki ton je odsviran jednim potezom osim ako nisu povezani (e sad me ubi jer neznam kak je izgledal znak za povezivanje tonova (ako uopšte postoji ), mislim da je onaj luk ispod ili iznad nota)). koji dio gudala koristiš ovisi o znaku koji sam objasnil gore (tu je bitno brzo premještanje gudala ako završiš na vrhu, a idući ton traži da počneš s drugom stranom gudala.)

ako sam kaj pogrešil to je sam zato jer stvarno nisam sviral evo 15 godina
čim više pričamo o tome sve mi se mili u svili i čini mi se da bum si prodal ono moje malo od 1/4 i kupil 4/4

ajd nas izvještavaj kakva je situacija na tržištu mene je sad to ozbiljno počelo zanimati
__________________
if it's raining and you are running don't slip in mud because if you do you'll slip in blood {O-O}

Zadnje uređivanje spiral stair : 30.07.2007. at 21:32.
spiral stair is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 12:20   #39
Kako možeš svirati na tako maloj violini? ja sam mislila da samo mala dica sviraju na takvima,i to u početku....ima neki čovik prodaje u oglasniku violinu za 600 kn,vridi li to šta?
liselotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 16:27   #40
Quote:
liselotta kaže: Pogledaj post
ima neki čovik prodaje u oglasniku violinu za 600 kn,vridi li to šta?
ne vrijedi

od domaćih graditelja probaj ponajpije kod Zanjka, a nisu loše ni od Bedekovića... u madžarskoj Pilat. uglavnom, ispod 2 soma eura kupovina violine je čisto bacanje novaca
__________________
+Grob na glasu+
Jazon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:54.