Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2004., 14:17   #1
Slovenija

Da li je netko od vas nedavno odselio u Sloveniju?Kako ste se snasli?

Imam decka u Ljubljani,cini mi se da smo tako blizu a tako daleko.
Kad razmisljamo o buducnosti cini nam se neizvedivo da se stavimo pod isti krov i to nas polako unistava.Zivimo od vikenda do vikenda i ne vidimo neki izlaz.

On u Ljubljani ima dobar posao,radno mjesto mu je specificno i kod nas ne bi mogao raditi to isto.

Nostrifikacija diplome za moj fakultet je dugotrajna i dosta zahtjevna,planirala sam je pokrenuti i rjesavati iz Hrvatske.Prevela sam papire ali nisam zapocela postupak jer mi za to treba garantno pismo da ce me netko zaposliti ili privremeni boravak u Sloveniji.

Za privremeni boravak su nam rekli da ga mogu dobiti ako se vjencamo,a to nam bas u ovom trenutku i nije opcija.

Ja bi da nadjemo rjesenja sada,da planiramo.
On smatra da kada dodje vrijeme da ce se sve rijesiti samo od sebe,da nema smisla razbijati glavu kada za sada rjesenja nema.

Jucer sam dosla kuci,jos se ne mogu snaci.Bili smo skupa za praznike,sad se odjednom budim a njega nema.
Ne snalazim se vise,treba mi 2 dana da se naviknem gdje sto stoji.Oko srijede je lakse,a onda petak i opet gore,pa dok trepnes nedjelja i natrag...

Ne stignem vise nista,nemam energije,kronicno preumorna...osjecam se kao muha u boci,malo sam tu,pa malo tamo...
Nemam auto sam pa gubim skoro 8 sati na put.

Najgore mi je nakon praznika i godisnjeg,onda se osjecam kao dijete koje salju u internat.
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2004., 15:09   #2
ne mogu ti pomoci, ali sam i sama bila jako dugo u vezi na daljinu. U to vrijeme sam i studirala i oboje smo bili bez love pa smo samo praznike provodili skupa. Isli su mailovi svaki dan i cesto telefoniranje, ali i sama znas koliko je tesko.

relacija je bila Njemacka - Hrvatska.

Sto reci ? Bori se za priznanje diplome ali prvo razmisli na miru mozes li i zelis tamo zivjeti. Iako su tod vije susjedne zemlje, korak je svakako veliki.

Zelim ti svu srecu
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2004., 15:43   #3
moj savjet:

lipo se udaj i odseli u SLO, radjaj dicu, najmanje 5 pa ti nece ni tribat diploma, budi "profesionalna majka"

hehe
__________________
Dalmatinska Zagora !
Hrvoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2004., 16:14   #4
Hvala ,pomaze mi kad vidim da ima i drugih koji su to prosli.

Je li bilo tesko donesti krajnju odluku?

Meni se nekad cini da je jedini nacin da to napravim da kazem:e sad idem i gotovo.
Skoro i jesam,razmisljali smo da upisem fax gore da dobijem status studenta i onda da nostrificiram diplomu.
I sve je bilo super dok dragi nije postavio pitanje od cega mislim zivjeti dok se ne zaposlim.

Premda ono koliko meni treba mjesecno iznosi otprilike koliko sad potrosi na telefon;minuta s Hrvatskom dodje isto kao minuta s Amerikom.

Kako je bilo snaci se na pocetku?
Kako je to sto si ti promjenila sredinu utjecalo na vas dvoje?

Kad sam gore pretvorim se u posesivno,paznje zeljno stvorenje;ili me barem on tako dozivljava.

Dugo mi je trebalo da se naviknem da on petak od 7-8 igra nogomet i onda ponekad jos malo ostane s deckima.
Mislim;ja dodjem vlakom gore u 4,a on u 6 ode na nogomet. i vrati se u 9-30...

Sad mi to vrijeme dobro i dodje,uvucem se u kadu i posvetim sebi.

Teze mi pada kad mu bratic slavi rodjendan,ja kod njega pa izadje van i vrati se u 3 ujutro.
A ja vecer provedem pred tv-om i glumim gljivu.
Ocekivala sam da ce reci cura mi je tu;ne mogu ili idemo oboje.

Kada gledam to iz njegove perspektive normalno mi je da mu ne staje zivot zato sto sam ja gore.

Sorry,pisem ovo vec 15 minuta i svasta sam nadrobila.

Monday blues valjda
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2004., 16:16   #5
Quote:
Hrvoje kaže:
moj savjet:

lipo se udaj i odseli u SLO, radjaj dicu, najmanje 5 pa ti nece ni tribat diploma, budi "profesionalna majka"

hehe
Hvala na savjetu
Ali mislim da kod njih ides u profesionalce nakon 7.
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2004., 16:34   #6
Quote:
Noemi kaže:
Hvala na savjetu
Ali mislim da kod njih ides u profesionalce nakon 7.
eh, nes ti problema, dvoje dice manje vise.

EEEEE zajebano je bit zaljubljen, sta nisi nasla nekog bogatasa pa da je svejedno dali zivite u LJ ili ZG, dali imas diplomu ili ne
__________________
Dalmatinska Zagora !
Hrvoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2004., 16:50   #7
Nisam dosta slusala Gibonnija,a lijepo covjek pjeva:mala udaj se bogato...

Nazalost imas pravo.Kao da se sve svodi na lovu,i nostrificiras brzo i bez problema a o drugom da ni ne pricamo...
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2004., 16:53   #8
Quote:
Noemi kaže:
Nisam dosta slusala Gibonnija,a lijepo covjek pjeva:mala udaj se bogato...

Nazalost imas pravo.Kao da se sve svodi na lovu,i nostrificiras brzo i bez problema a o drugom da ni ne pricamo...
Cuj Noemi,
jel se volite? Prepostavljam da se volite
Zelite skupa zivjeti? Prepostavljam DA

kako sam razumio tvoj decko ima dobar posao u SLO
pa kakve to veze ima dali ce ti priznat diplomu ili ne??
Otidjes u SLO i pokusavas sredit priznanje diplome, ako uspijes SUPER JE, ako ne uspije, STA IMA VEZE, zivis sa voljenom osobom, niste gladni kruva........

ILI???
__________________
Dalmatinska Zagora !
Hrvoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2004., 17:10   #9
Zaboravio si da mi je decko Slovenac Kod njih je mentalitet drugaciji.

Tako su poceli i moji mama i tata,njima je to bilo normalno.Tata je radio,mama je volontirala na stazu bez place i poceli su od nule.NJima je to bilo normalno.

Danas je valjda drugacije.
Kad smo pricali da bi ja upisala dvije godine studija kod njih pa usput nostrificirala papire pitao me je od cega mislim zivjet.Ja sam se osjecala totalno jadno...a i nije da sam naucena zivjeti na tudji teret.

Valjda se takve stvari rade iz zaljubljenosti kad si mlad,on ima 35 godina,naucio se na svoj standard.

I kaze da ne zeli preuzeti tu odgovornost da ja odem gore zbog njega,da bi ga s vremenom zamrzila zbog toga.
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2004., 17:22   #10
Quote:
sve je bilo super dok dragi nije postavio pitanje od cega mislim zivjeti dok se ne zaposlim.
ako je zajednicka odluka da se ti tamo k njemu doselis onda bi mi bilo logicno da zivite od toga sto on zaradi. Dok se ti ne snadjes.

Pitas jel bila teska odluka - je.

Imala sam oprostajni tulum, najbolje prijatelje na svijetu, svi ludi ko slapa ali legende i drugo jutro sam putovala i sve ih izljubila a oni mislili da se vidimo na kavi za par sati....ja placem a oni i dalje ne vjeruju da odlazim.

Prije nego sam dosla ovdje - nostrificirala sma diplomu i imala ponudjeno mjesto. Utoliko je bilo lakse.

Ne bih te htjela uvrijediti - ali ovo kako opisujes...ne znam, vjerojatno te on voli na neki svoj nacin ali ja se u tvojoj kozi ne bi najbolje osjecala.

Kad se slavi tulum zasto ne bi i ti tulumarila ? S njima.

Ima li neka druga vecer za nogomet ili bas to mora biti ona prva zajednicka u tjednu ?

Mislim ovo su vec teme za neki drugi podforum ali vidis i moj muz je Nijemac ( dakle drugaciji mentalitet) i svatko ima svoja primanja ali bi bio presretan da dolazim k njemu da me moze vidjeti svaki dan i ne bi me pitao od cega cu zivjeti.

Nemoj donositi brzoplete odluke, misli na sebe



Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2004., 17:23   #11
Noemi,

moj prvi impuls kad sam procitala tvoj prvi post je bio: pa da, odseli se, nije to kraj svijeta, svak se snaso pa ces se i ti, i ja sam krenula u svijet pa eto sad mi je super itd.

Al onda kad citam malo dalje, pocinjem se pitati s kim si ti to u vezi. Ma da meni dodje decko koji zivi 8 sati daleko, nema tog rodjendana i nogometa koji bi me odvukli od njega. To sto je on Slovenac nema nikakve veze. Tvoj problem je sto je tvoj dragi ocito manje odusevljen vasom vezom nego ti, a usput i totalni egoist. Nema to veze s mentalitetom, takvih ima posvuda. Nazalost.

Poslusaj zato savjet sto ce ti teta dati: bjezi glavom bez obzira od njega. A ako vec ides u drugu drzavu, podji tamo zato jer se to tebi svidja a ne zato da ti to netko moze nabijati na nos.

Sretno!
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2004., 17:29   #12
Quote:
Noemi kaže:
Zaboravio si da mi je decko Slovenac Kod njih je mentalitet drugaciji.

Tako su poceli i moji mama i tata,njima je to bilo normalno.Tata je radio,mama je volontirala na stazu bez place i poceli su od nule.NJima je to bilo normalno.

Danas je valjda drugacije.
Kad smo pricali da bi ja upisala dvije godine studija kod njih pa usput nostrificirala papire pitao me je od cega mislim zivjet.Ja sam se osjecala totalno jadno...a i nije da sam naucena zivjeti na tudji teret.

Valjda se takve stvari rade iz zaljubljenosti kad si mlad,on ima 35 godina,naucio se na svoj standard.

I kaze da ne zeli preuzeti tu odgovornost da ja odem gore zbog njega,da bi ga s vremenom zamrzila zbog toga.

Sta ovo citam???

Cujes draga Noemi, lipo ti njega zaboravi i nadji sebi nekog drugog. Jer sve mi se cini da ga ti volis i da si totalno zaljubljena dok on to gleda previse pragmaticno.

Jel te on voli?? Jer ako te voli onda nebi pitao za neku odgovornost nego bi sve ucinio da ste skupa.
Meni se cini da on ima sta skrivat od tebe u LJ, mozda neka plavusa ili crnka, kuzis??
__________________
Dalmatinska Zagora !
Hrvoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2004., 18:06   #13
Duzna sam malo pojasnjenje,nije otisao tulumariti bez mene.NJih troje imaju obicaj na rodjendane izlaze sami na veceru.Slavljenik ceka kuci,druga dvojica dodju po njega i onda idu van.


Cure hvala Vam puno.

I ja sam pocela pisati topic misleci da je problem u tome sto zivimo u dvije razlicite drzave.Ali onda kako sam citala sto sam napisala stvari su mi pocele malo drugacije izgledati.

Ovo sto sam navela da me smeta je bilo predmet svadji dosta dugo,ali nekako kako on to prikaze ispadne da se ja osjecam sebicna.Mislila sam da nisam racionalna nego da se pretvaram u curu-gusilicu.

Svi njegovi prijatelji zive na isti nacin,vikendima voze kajak ili mountain bike,svake godine musko drustvo odlazi na 7 dana samo na skijanje...
Preko tjedna rade,dolaze kuci skoro kad je vec mrak i zive za svoje hobije.

Nogomet petkom mu puno znaci,to je jedini dan u tjednu kada se nalaze svi decki iz njegovog starog drustva.

Ne znam sto da mislim,mislila sam da se ti problemi javljaju kod svih veza na daljinu.

Kada mu nesto prigovorim kaze da on od mene nije trazio da se odreknem niti jedne stvari i da mogu raditi sve sto me veseli.
Ali stvar je u tome da ako se ja ne odreknem nekih stvari mi nemamo vikend.

Znam da je i on promijenio zbog mene nacin zivota i navike.Promijenio se i sam jako.I pomogao mi je da prebrodim ruzne stvari.
Znam da me voli,ali kaze da on voli na takav nacin.

Recimo,bili smo skupa od 30.12 do jucer.
(Ostala sam duze jer mi je u ponedjeljak pozlilo,ima plinsku pec u kupatilu koja se pokvarila i pustala je CO,onesvijestila sam se dok sam se tusirala)

Sjedimo na kaucu i on pita da li sam svjesna da se u 4 dana oko Nove godine uopce nismo razdvojili,kao sijamski blizanci.A ja
I kazem da je to valjda tako kad si s nekim iz drugog grada.Mislim,di da ja idem?
A on kaze da je svjestan toga i da se prilagodjava ali da ne moramo biti zalijepljeni jedno na drugo.

U ponedjeljak navecer je meni pozlilo,utorak je poslije posla malo odspavao i izasao s braticima na veceru.Srijedu je cijelo popodne prespavao.

Kad sam se pozalila da se osjecam kao komad namjestaja rekao mi je da ima posao i da me ne moze zabavljati 24 sata na dan.
Naravno,osjecala sam se kriva.
KOd njega sam,lezim i spavam cijeli dan i jos i prigovaram.

U cetvrtak predvecer nam je dosao moj necak u posjet kome smo to obecali jos davno.

I moj dragi se ponasa divno,umjesto na nogomet u petak(nisam mogla vjerovati ) on vodi malog kod svojih na selo da se proseta sa psom,premda je bio plan da ide na nogomet i pusti nas same.

Cak je propustio i pice s deckima na koje je mislio ici kasnije.
Subotu po dogovoru,vodili smo malog na snijeg.

Moji su ga trebali pokupiti u navecer ali im se pokvario auto i moj dragi

je pristao da mali ostane jos jedan dan,odrekao se skijanja u nedjelju i cijeli dan proveo uceci klinca od 9 godina skijati.

I onda sam ja u nedjelju placuci otisla kuci misleci kako imam divnog decka i kako si unistavam vezu neprihvacajuci razlike u mentalitetu.

Winonona,hvala na bas mi je trebalo


P.S.Cuvati cu i ja jednog za tebe kada ti bude trebalo
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2004., 18:09   #14
Quote:
Hrvoje kaže:
Sta ovo citam???

Cujes draga Noemi, lipo ti njega zaboravi i nadji sebi nekog drugog. Jer sve mi se cini da ga ti volis i da si totalno zaljubljena dok on to gleda previse pragmaticno.

Jel te on voli?? Jer ako te voli onda nebi pitao za neku odgovornost nego bi sve ucinio da ste skupa.
Meni se cini da on ima sta skrivat od tebe u LJ, mozda neka plavusa ili crnka, kuzis??
Ma nije nego sport i drustvo.

A lipo je reka moj susjed da iz susjednog sela ni ofca ne valja
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2004., 20:03   #15
@Noemi

cujes, u slucaju da ti potreban topli muski zagrljaj da zaboravis dragog slovenca, posalji mi PM, uvik pomazem kad mogu

salu na stranu, ne zelim se mjesat u tvoj zivot niti znam kakav je osim iz ovih upisa na Forumu, ali meni to ne izgleda kao da te on bas onako voli kako bi ti to zeljela.
__________________
Dalmatinska Zagora !
Hrvoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2004., 21:05   #16
Noemi, ljubav mora biti bezuvijetna -- znaci, da te on stvarno toliko voli i da zeli da zivis s njime, ne bi bio nikakav problem da se odselis u Sloveniju. Meni sve to malo "smrdi", da ti tako spusti "od cega ces zivjeti?" Pa, da te puno voli, nebi nikad postavio takvo pitanje. Vidi mene, ja se odselio iz Zagreba u SAD...je, bilo je malo zeznuto na pocetku, ali nakon par godina sve se stabilizira i zivot dodje u neku kolotecinu. Koliko je istinska vasa ljubav? Kolike ste oboje zrtve spremni podnijeti? Morali bi oboje biti spremni na sve opcije...ili ti idi k njemu ili on k tebi...vi morate sami odabrati koja je najbolja varijanta. Ako ti on kaze da se nebi odselio k tebi zbog posla, onda on stvarno nije ni spreman na zrtve zbog tebe. Ali ljubav je uvijek malo nesigurna, puno daje ali puno i trazi. Ljubav isto trazi kompromis na obje strane, neizvjesnost je najgora...nemate sto puno cekati, ili se odseli k njemu ili zaboravi na cijelu pricu ako te on ne zeli financijski podrzati dok se veza ne stabilizira. Svako otezanje s donosenjem odluke ce produziti vasu agoniju, i eventualni raspad svega. Rijesite to dok nije prekasno.
Hellkin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2004., 21:17   #17
Hellkin, zena ti je Amerikanka?
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2004., 21:28   #18
je, druga generacija hrvata.
Hellkin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2004., 21:30   #19
Quote:
Hellkin kaže:
je, druga generacija hrvata.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2004., 21:39   #20
Sorry na iskrenosti, ali ja mislim da te on ne voli.Vjerojatno mu se svidjas, mozda mu se puno svidjas...ali te ne voli.
Ti putujes 8 sati da bi bila s njim, a on ode na nogomet sa prijateljima pa jos poslije toga na pice dok ti sama sjedis u stanu.
On dobro zna da ti u Ljubljani nemas drustvo a ipak ti prigovara sto je par dana stalno s tobom, umjesto da bude sretan jer si tu, da uziva s tobom u tih nekoliko dana jer zna da ces otici...
Pita te od cega ces zivjeti kad dodjes tamo, zeli ti staviti do znanja da te nece on izdrzavati.I jos kaze da ne zeli preuzeti odgovornost za to sto ces ti doci tamo, kao da ne zeli da dodjes, odgovara mu bas ovakva situacija.To nema veze sa mentalitetom.I to nije ljubav (barem ne ona koju ja poznajem).
bubamara is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:46.