Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2017., 17:04   #5481
O cijeloj situaciji priopćenjem se oglasio i sam AWT International: - Razlog zbog kojeg je Uprava tvrtke odlučila pokrenuti ovaj postupak je nemogućnost podmirenja dospjelih regresnih obveza prema financijskim institucijama po osnovi neisplaćenih mjenica Konzuma d.d. kao glavnog dužnika. S obzirom na to da Zakon o izvanrednoj upravi nad društvom Agrokor d.d. i povezanim društvima predviđa namiru vjerovnika u roku od 12 do 15 mjeseci, isplata regresnog duga prije tog roka umjesto glavnog dužnika predstavlja AWT-u neispunjivu obvezu.

Ovaj postupak omogućava AWT-u redovno funkcioniranje i uređenje odnosa sa vjerovnicima te zaštitu poslovnih partnera, kupaca, dobavljača i zaposlenih. AWT radi punim kapacitetom i nastavlja sa poslovanjem s kupcima i dobavljačima kao i prije novonastale situacije, keže se u priopćenju te tvrtke.

http://www.jutarnji.hr/biznis/tvrtke...okora/6250666/
-----
"Još uvijek smo tu i dajemo sve od sebe. Zbog vas nećemo odustati", poručuju iz Konzuma u motivacijskom videu koji su objavili na svojem Facebooku.

http://hr.n1info.com/a213060/Biznis/...trosacima.html

Zadnje uređivanje svjpromatrac : 16.06.2017. at 18:32.
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 11:05   #5482
Quote:
Mahun kaže: Pogledaj post
naši radnici idu van i rade,svi ih hvale i vole....dobri ,znaju posao ....

maši menađeri nemaju vani šta tražiti,nisam još čuo da je i jedan otišao van raditi ......

toliko o našim menađerima.....pa ko je sjebo agrokor nego oni...da nije možda skladištar?
Ovj post je živa istina. Menadžeri su nam na dnu po znanju, sloosobnosti i učinkovitosti. No niti kreativnost niti poduzetnost ili težnja za zajedničkom suradnjom nam nije jača strana. To kombinirano je naša najveća kočnica napretku države i društva.

Problem je što se ljude odgaja da budu takvi, završi sine visoke škole pa ćemo te negdje uvaliti. Od obiteljskog odgoja to krene pogrešno.

Imao sam prilike upoznati funkcioniranje visokorazvijenog Izraelskog društva. Nisu toliko sposobniji, čak imaju i sličnosti sa nama ali su sušta suprotnost u ovim gore navedenim stvarima. Maksimalno su kreativni, dječje zainteresirani za nove stvari, vole učiti, vole suradnju, vole i potiču poduzetništvo.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 11:14   #5483
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Zakon je predvidio ovakve situacije. Kada neka tvrtka dodje u situaciju da su dugovi veci od vrijednosti tvrtke slijedi stecaj. Stecaj ne mora znaciti automatsku likvidaciju tvrtke. Da je pokrenut stecaj, ne bi se nista znacajno dogodilo. Pad BDP-a ce i o ovako i onako biti. Dio radnika i kvazi menadzera ce ostati bez posla i na jedan i na drugi nacin.
Tako je. Stečaj je bio jedino suvislo rješenje kao i vani što se radi, otpisati neučinkovite i zadržati učinkovite. Ovako će koštati puno više, a dotični je zadužen da prodaje maglu kako bi zaštitio one koji imaju prste umočene.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 11:18   #5484
neznam je li netko pisao već..... ali matematika daje da je agrokor poslovao - 4 000 000 kn svaki dan od 1989 godine....
alabrale is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 11:23   #5485
Quote:
svjpromatrac kaže: Pogledaj post
Već sama činjenica da su samo četiri tvrtke iz koncerna - Ledo, Belje, Jamnica i PIK Vinkovci - dosad priznale više od 90 milijardi kuna izdanih jamstava i sudužništva pokazatelj je zastrašujućih razmjera bezglavog (pre)zaduživanja, kao i potpune nedjelotvornosti hrvatskih institucija, koje su morale primijetiti da stvari izmiču kontroli. To se prije svega odnosi na Hrvatsku agenciju za nadzor financijskih usluga (Hanfa), koja je od Todorićevih tvrtki koje su izdavala jamstva po nekoliko puta veća od njihove vrijednosti tražila i očekivala tek formalno izvještavanje Zagrebačke burze te, de facto, nije učinila ništa da zaštiti interese manjinskih dioničara.

Groteskni razmjeri izdanih jamstava i sudužništva bit će golem problem za predstojeće restrukturiranje koncerna, a posebna drama može se očekivati u budućim pravnim bitkama, kako onim Agrokorovih vjerovnika međusobno tako i u onima koje će uslijediti nakon sigurnih tužbi vjerovnika i manjinskih dioničara protiv Agrokora i Republike Hrvatske.


http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...rstvo/6246241/
To su zastrašujući iznosi koji su nestali za jednu tako malu zemlju. Mislim da će Agrokor biti okidač za jedan vid grčkog scenarija, trebaju se ljudi pripremiti i osigurati neki dodatni prihod, po mogućnosti izvana da ne ovise o našem tržištu.

Jer kada se sve uruši valja i dalje prehranjivati djecu. Nama je jedini spas turizam ali on danas ovisi o niti, a naša vlast nesmotreno sudjeluje u vojnim misijama gdje joj definitivno nije mjesto s obzirom na našu situaciju.

Dakle reset slijedi, valja se pripremiti na vrijeme nakon toga. Sve tajkunsko, atavistično, pokradeno i rodijačko urušiti će se jer ne može izdržati pritisak nove moderne i efikasne međunarodne ekonomije. Učite i učite, to će vam biti najbolje uloženo vrijeme. Počnite još danas.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 11:36   #5486
neznam je li netko pisao već..... ali matematika daje da je agrokor poslovao - 4 000 000 kn svaki dan od 1989 godine....
alabrale is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 11:40   #5487
Quote:
walkman800 kaže: Pogledaj post
Kao što rekoh, dolazi reset. Stari odlaze, odlaze i njihove metode. Slijede novi igrači i novi načini poslovanja. Na neki način to je dobro za društvo jer ovi stari bi nas iscrpljivali desetljećima svojom dogovornom neefikasnom rodijačkom ekonomijom pod pokroviteljstvom političara, bez da bi se išta moglo učiniti.

Još kada bi se konačno pojavio neki talentirani političar sa vizijom, postao bih poprilični optimist za progres ovog društva
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 12:46   #5488
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Nije tocno. Rat je poceo jenjavati kada su postignuti interesi velikih. U Jemenu se ratuje godinama, a sirotinja su veca od nas. Tko njima daje kredit? Jesu li oni (Jemenci) pitali Todorica gdje dize kredite i po kojim kamatama? Da jesu vjerojatno im ne bi mogao odgovoriti jer ga kamate nisu previse zanimale.
Točno je oboje.

Btw U Jemenu se ratuje zato jer Jemence podpiru Iranci, A sudijski i katarski agresori sami sebe finaciraju.

ALi si u pravou što se tiče velikih sila.

velike sile su razbile Jugoslaviju, među ostalim i zato jer su se rješili konkurencije u arapskim i afrički zemljama, Indiji, Indoneziji itd.... i dobili niz banana republika sa zamrznutim konfliktom.

Amerika je podupirala obje strane u sukobu... ne stalno i ne istovremeno.

Odakle je ono došao SLoba? ?

2000. i neke diže se optužnica protiv SLobe zbog Srebrenice, a 1998 je Sloba, 3 godine nakon Srebrenice bio garant stablinosti u regiji.

neću ni spominjati da je Oluja izvedena ne samo uz blagoslov, nego i uz pomoć SAD-a.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 12:57   #5489
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
U ratu se branila drzava, branjeni su zivoti ljudi. Da se nismo branili imali bi puno veci broj civilnih zrtave, veca razaranja i puno vecu stetu. Usporedi stetu na okupiranim podrucjima i onima koja to nisu bila. Steta na okupiranim podrucjima se mjeri u milijardama eura uz veliki gubitak ljudskih zivota.
Sto se tice lopova, njih ima i u drzavama koje nisu ratovale.
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Tema je Agrokor i mislio sam na ovo ne odgovarati, ali moram.
Pred rat sam bio odrastao covjek, imao sam nesto malo imovine, posao, placu koja je bila u protuvrijednosti nesto vise od 300 njemackih maraka. Bio sam mlad, zdrav i zadovoljan zivotom. Tada na scenu dolazi Slobodan Milosevic, tenkovi krecu na Vukovar u kojem sam zivio. Nadao sam se da rata ipak nece biti, ali rat je dosao mojoj kuci, nisam ja isao u rat. Dosli su naoruzani ljudi i pucali po nama. Imali smo tri opcije. Predati se, pobjeci ili se suprotstaviti. Predaja i bjezanje znaci napustanje privatne imovine i ostavljanje nemocnih na milost i nemilost okupatora. Odabrali smo trecu opciju. Branili smo ono sto je nase i nista vise od toga. Sve je zavrsilo jednim teskim ratnim zlocinom koji se dogodio u Vukovaru, ali se nije dogodio u Vinkovcima, Osijeku ili Djakovu. To sto je netko rat iskoristio za pljacku i bogacene nema veze sa ljudima koji su u ratu sudjelovali. Osim toga Agrokor se prosirio kada je rat zavrsio. (kupovina VUPIK-a i Belja). Da nije bilo rata, da Srbija nije izvrsila agresiju na RH i BiH pa i da je jugoslavija opstala imali bi istu situaciju. Isti ljudi bi bili tajkuni i lopovi, opljackali bi ostatke gospodarstva, naravno bez rata ne bi imali ljudske gubitke. Ponovljam jos jednom. Nisam isao u rat, rat je dosao pred moja vrata.
Tvoja je priča je slična kao i priča Srba iz okolice Knina i sprskih sela.

naravno da kao pojedinac ne bi uspio puno napraviti.

ALi kao kolektiv smo mogli biti pametniji.

Mogli smo glasati za opcije koje nisu bile ratnohuškačke 1990.
Koje su zagovarale pregovore i kompromise, a ne nezavisnost pod svaku cijenu.
Opccije koje nisu poduzimale jednsotrane odluke kao proglašenje neovisnosti, bez obzira na pravne formulacije.

Opcije koje nisu zazivale ustaše i NDH i time samo širile paniku na suprotnoj strani i homogenizaciju Srba pod Miloševićem, Martićem i Šešeljem.

Opcije koje nisu protjerivali Srbe.
Srbi su dobivali otkaze i događale su im se blago rečeno neougodnosti i prijerata.

To je samo bilo širenje negativnih strasti pred rat, a rat je u kranjem omogućio neviđenu pljačku, uz sve ono što rat nosi sa sobom.

Nismo smije vjerovati svim bajkama sa Zapada.
O tome da kad protjeramo Srbe i skinemo s vlasti komuniste da ćemo imati plaće kao u Njemačkoj.

nakon što smo to učinili rekli su nam morate prodat sve vrijedno što imate.
Pa onda mijenjanje zakona jer kao blagostanje slijedi kad uđemo u EU.

I sve smo učinili kao što nam je rečeno i još uvijek nemamo plaće kao u Njemačkoj-

Neki još ne kuže da su nam lagali cijelo vrijeme.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 13:05   #5490
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Bojim se da se nismo najbolje razumjeli. Kapitalizam je dobar tamo gdje većina ima poduzetničkog duha, sposobnosti i kreativnosti jer će ta masa dovoljno zaraditi da svi bolje žive. Njemačka je poseban, hibridan slučaj jer ne spada baš u gornju grupu.
Njemci baš i nisu najbolji primjer za uzor.

Njemci nisu u stanju ni rpiblićno zaraditi novca koliko su ga spremni trošiti.

Radit ne, trošit da.

Njmeci žive na dug, ne od rada.
Zato im i trebaju imigranti, da bi zaradili švabama koji troše.

Neću povijest niti spominjat koliko su se u raznim ratovima nakrali, koliiko zlata pokrali i slično, a ne pada im na pamet vraćati pokradeno.

kažu zaboravimo povijest i izbrišite naše dugove.


Osim toga su nacija uhljeba. Njihova je administracija obimna, a neučinkovita.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 13:17   #5491
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Njemci baš i nisu najbolji primjer za uzor.

Njemci nisu u stanju ni rpiblićno zaraditi novca koliko su ga spremni trošiti.

Radit ne, trošit da.

Njmeci žive na dug, ne od rada.
Zato im i trebaju imigranti, da bi zaradili švabama koji troše.

Neću povijest niti spominjat koliko su se u raznim ratovima nakrali, koliiko zlata pokrali i slično, a ne pada im na pamet vraćati pokradeno.

kažu zaboravimo povijest i izbrišite naše dugove.


Osim toga su nacija uhljeba. Njihova je administracija obimna, a neučinkovita.
Većina Nijemaca koje sam upoznao izbjegava uzimati kredite koliko god mogu.
Ako i uzimaju kredite, oni ih mogu i vratiti. Em su im kamate niske, em posla ima.
Što se tiče administracije, već imaju plan otpuštanja i to zato jer je zaposlenost u privatnom sektoru rekordna, pa će ljudi naći posao. Osobno nisam imao iskustva s tom "neučinkovitosti" administracije, već samo izrazito pozitivna iskustva (kuc kuc ).
Osim toga, mislim da trenutno imaju suficit proračuna.

Što se tiče "belosvetske" pljačke, mislim da ih neke druge nacije debelo peru u tome, prvenstveno UK a imali su i oni teških perioda.
Snack is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 13:26   #5492
Quote:
Snack kaže: Pogledaj post
Većina Nijemaca koje sam upoznao izbjegava uzimati kredite koliko god mogu.
Njemci su najzaduženija nacija u Europi.


Quote:
Snack kaže: Pogledaj post
Ako i uzimaju kredite, oni ih mogu i vratiti. Em su im kamate niske, em posla ima.
I Grci su mogli vraćati kredite.
I Grcima su kamate bile niske.
I Grci su imali psola.



Quote:
Snack kaže: Pogledaj post
Što se tiče administracije, već imaju plan otpuštanja i to zato jer je zaposlenost u privatnom sektoru rekordna, pa će ljudi naći posao.
Uvijek neki planovi i nagovještaji o svjetloj budućnosti.,
Ja govorim o tome kako je sada, a ne o tome što neko kaže da će biti.




Quote:
Snack kaže: Pogledaj post
Osim toga, mislim da trenutno imaju suficit proračuna.

LOL, Njeci su uvijek u gubitku.

Quote:
Snack kaže: Pogledaj post
Što se tiče "belosvetske" pljačke, mislim da ih neke druge nacije debelo peru u tome, prvenstveno UK a imali su i oni teških perioda.

U pravu si . I Belgijanci još i danas žive od pljačke neviđenih razmjera.
Frncuzi... Španjolci, Portigalci itd... stvarno je teško stavljati na vagu tko se više nakrao, ovisi o kriterijima.

A tu je i neokolonijalizam.
I Šveđani dan danas masne pare dižu na bijedi i ropskom radu djece i sirotinje.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 14:01   #5493
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Ovj post je živa istina. Menadžeri su nam na dnu po znanju, sloosobnosti i učinkovitosti. No niti kreativnost niti poduzetnost ili težnja za zajedničkom suradnjom nam nije jača strana. To kombinirano je naša najveća kočnica napretku države i društva.

Problem je što se ljude odgaja da budu takvi, završi sine visoke škole pa ćemo te negdje uvaliti. Od obiteljskog odgoja to krene pogrešno.

Imao sam prilike upoznati funkcioniranje visokorazvijenog Izraelskog društva. Nisu toliko sposobniji, čak imaju i sličnosti sa nama ali su sušta suprotnost u ovim gore navedenim stvarima. Maksimalno su kreativni, dječje zainteresirani za nove stvari, vole učiti, vole suradnju, vole i potiču poduzetništvo.
Problem je uvijek bio generaliziranje i površnost !
Nazvati sav management ovdje lošim je smiješno i tragikomično, no nije i ništa čudno. Tvoje kataklizmične komentare niže ne treba ni komentirati...
Uglavnom, u realnom sektoru, tzv. SME ( dakle ono najkvalitetnije u jednom sustavu) itekako ima uspješnih i školovanih koji rade iz Hrvatske i za EU, kao što ( na žalost) gotovo jednak broj pametnih i školovanih danas širom svijeta zarađuje svoje solidne bonuse i ostale benefite, prepoznati od strane međunarodnih kompanija.
Drugi par rukavica je Matrix zvan sustav u RH, no to je izuzetno opširna tema, o kojoj smatram da uopće ne treba ni raspravljati - oni koji gledaju stvari donekle holistički, sa ponekom impresijom suradnje / rada sa vanjskim tvrtkama, smatram da razumiju sve devijacije razvijene godinama nerada, šlampavluka, korupcije i megakriminala na svim instancama, čiji je predvodnik bio i ( još uvijek) jest koncern iz naslova !
lumani is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 14:23   #5494
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Njemci baš i nisu najbolji primjer za uzor.

Njemci nisu u stanju ni rpiblićno zaraditi novca koliko su ga spremni trošiti.

Radit ne, trošit da.

Njmeci žive na dug, ne od rada.
Zato im i trebaju imigranti, da bi zaradili švabama koji troše.

Neću povijest niti spominjat koliko su se u raznim ratovima nakrali, koliiko zlata pokrali i slično, a ne pada im na pamet vraćati pokradeno.

kažu zaboravimo povijest i izbrišite naše dugove.

Osim toga su nacija uhljeba. Njihova je administracija obimna, a neučinkovita.
Slažem se da su nacija uhljeba u administraciji i uhodanim firmama, ali ne znam da vole puno trošiti. Koliko znam oni se boje rizika i zato prekomjerno štede. Njihova osiguranja su najveća jer se Nijemac osigurava protiv svega mogućeg.


Naravno to bježanje od rizika će ih na kraju pokopati jer će nepovratno zaostati pošto ne ulažu u nove poduzetničke pothvate kao Amerikanci i Azijci.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 14:24   #5495
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Njemci su najzaduženija nacija u Europi.
Nisi u pravu...
Evo ti dug kućanstava po prihodima što bi trebalo biti savršeno za odrediti ispravnost tvog argumenta. Dakle, koliko se ljudi zadužuju u odnosu na primanja.
Eurostat link za 2015
Njemačka je na "samo" 82%, Hrvatska ne stoji loše sa svojih 52%. Danska, Nizozemska, Norveška i Švicarska na ogromnih 200%. Dakle, nisi u pravu.
Čak i ako gledamo kompletni vanjski dug per capita, Njemačku šiša poprilično zemalja.

Nisam provjerio da li su počeli otpuštati u administraciji, ali sumnjam da se ne drže toga. Nije to Hrvatska.

Prilično sam siguran da imaju suficit proračuna. Dakle, obrati pažnju na ono što sam napisao. Mislim, sve države na svijetu su u dugovima. Mislim da je zadnji Ceausescu nešto pokušao ukinuti dug, pa je završio pred zidom...
Snack is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 14:31   #5496
Sve države su u dugu, bit je u tome koliko moćan kolateral stoji iza njih.
Zato se Njemačka, tehnološki, resursni, ljudski i što već ne div, može zaduživat do mile volje, dok nas analiziraju milimetar po milimetar, iako smo na papiru manje dužni od Nijemaca.
__________________
"If the United States saw what the United States was doing to the United States, the United States would invade the United States to liberate the United States from the tyranny of the United States.”Bockecho
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 14:31   #5497
Quote:
lumani kaže: Pogledaj post
Problem je uvijek bio generaliziranje i površnost !
Nazvati sav management ovdje lošim je smiješno i tragikomično, no nije i ništa čudno. Tvoje kataklizmične komentare niže ne treba ni komentirati...
Uglavnom, u realnom sektoru, tzv. SME ( dakle ono najkvalitetnije u jednom sustavu) itekako ima uspješnih i školovanih koji rade iz Hrvatske i za EU, kao što ( na žalost) gotovo jednak broj pametnih i školovanih danas širom svijeta zarađuje svoje solidne bonuse i ostale benefite, prepoznati od strane međunarodnih kompanija.
Drugi par rukavica je Matrix zvan sustav u RH, no to je izuzetno opširna tema, o kojoj smatram da uopće ne treba ni raspravljati - oni koji gledaju stvari donekle holistički, sa ponekom impresijom suradnje / rada sa vanjskim tvrtkama, smatram da razumiju sve devijacije razvijene godinama nerada, šlampavluka, korupcije i megakriminala na svim instancama, čiji je predvodnik bio i ( još uvijek) jest koncern iz naslova !
Držim da tvoj post iskazuje iskrivljenu stvarnost kojom gledaš na našu situaciju. Naših sposobnih managera nema niti u tragovima, Baš zato je poznato onih par koji su kao nešto napravili vani. Statistika kojom se ti dičiš je poražavajuća u svakom pogledu.

I to ne pišem kao katastrofičar nego kao prirodni optimist. Prva stvar koju treba napraviti je realno sagledati situaciju, bez toga nema ni poboljšanja. Ako gledaš nerealno nećeš niti pokrenuti poboljšanja jer misliš da nije loše.

A loše je, katastrofalno loše. Napisao sam da će se desiti reset, propasti će staro i stasati novo, i to držim dobrim. No ja sam i dalje optimist. Ako svoje prihode baziraš na svjetskom tržištu i na znanju koje ti drugi ne mogu uzeti, tada te to previše i ne dira. Ja si mogu priuštiti da budem realan. Ne radim u nekoj uhljeb korporaciji pa da moram sam sebe uvjeravati kako će sve biti u redu. Neće biti
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 15:24   #5498
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Slažem se da su nacija uhljeba u administraciji i uhodanim firmama, ali ne znam da vole puno trošiti. Koliko znam oni se boje rizika i zato prekomjerno štede. Njihova osiguranja su najveća jer se Nijemac osigurava protiv svega mogućeg.


Naravno to bježanje od rizika će ih na kraju pokopati jer će nepovratno zaostati pošto ne ulažu u nove poduzetničke pothvate kao Amerikanci i Azijci.
Quote:
Snack kaže: Pogledaj post
Nisi u pravu...
Evo ti dug kućanstava po prihodima što bi trebalo biti savršeno za odrediti ispravnost tvog argumenta. Dakle, koliko se ljudi zadužuju u odnosu na primanja.
Eurostat link za 2015
Njemačka je na "samo" 82%, Hrvatska ne stoji loše sa svojih 52%. Danska, Nizozemska, Norveška i Švicarska na ogromnih 200%. Dakle, nisi u pravu.
Čak i ako gledamo kompletni vanjski dug per capita, Njemačku šiša poprilično zemalja.

Nisam provjerio da li su počeli otpuštati u administraciji, ali sumnjam da se ne drže toga. Nije to Hrvatska.

Prilično sam siguran da imaju suficit proračuna. Dakle, obrati pažnju na ono što sam napisao. Mislim, sve države na svijetu su u dugovima. Mislim da je zadnji Ceausescu nešto pokušao ukinuti dug, pa je završio pred zidom...
Javni dug im je između 69 i 81% BDP-a
https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...by_public_debt

Izgleda da su se brojke promijenile od kad sam zadnji puta provjeravao.

Po visini vanjskog duga su tek, tj "tek" treći u Europi.

DUžni su 5,002,093,100,000 dolara.

Što čini 148% njihovoog BDP-a
https://en.wikipedia.org/wiki/List_o..._external_debt

Nemaju sve zemlje svijeta vanjski dug.

Tvrdnja da nema problema ako Njemačlka je visokozadužena jer redovito vraća dugovemje sintagma koje je Grčku i dovela tu gdje ju je dovela.

Kad jednom padneš u probleme , tek onda tipočnu kao krpelji sisati krv, nabiju ti enormne kamate zbog kojih padneš u spiralu zaduženja, a vanjski dug rasre keo i krpelj preko noći....
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 15:48   #5499
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Javni dug im je između 69 i 81% BDP-a
https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...by_public_debt
Izgleda da su se brojke promijenile od kad sam zadnji puta provjeravao.
Po visini vanjskog duga su tek, tj "tek" treći u Europi.
...
Nemaju sve zemlje svijeta vanjski dug.
Da, ali moraš gledati per capita, jer nema smisla drugačije. Per capita su tamo neki 18. ili 19. u Europi po zaduženju, ako me oči ne varaju.
Uostalom na linku koji sam ti poslao, možeš vidjeti da su njemačka kućanstva, daleko opreznija i konzervativnija prilikom uzimanja kredita od Nizozemaca, Danaca ili Norvežana.

A za Liechentstein, Macao i Bruneje stvarno nisam znao da nemaju vanjskog duga.
Snack is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 16:02   #5500

PROFITABILAN RIZIK Kako će i koliko američki fond zaraditi na "spašavanju" Agrokora


grokorova obveznica koja dospijeva 2020. godine, odnosno njezina oba izdanja, i eursko i dolarsko, dodatno je izgubila na vrijednosti, pokazuju podaci Berlinske burze. Obveznicom koja dospijeva 2019. godine nije se trgovalo, a spomenuta iz 2020. godine od četvrtka, kada je Izvanredna uprava Agrokora objavila da je dogovorila kredit, na vrijednosti su izgubile gotovo 20 posto.

ako je dolarsko izdanje palo na 22 posto nominale, dok je eursko potonulo ispod 20 posto nominale i jučer je na kraju trgovine iznosilo tek 18,5 posto.

Svjesno u rizik

Oni koji kupuju obveznice Agrokora, iako ta kompanija više ne plaća ni kamate na njih, očito vjeruju kako bi im se taj rizik u konačnici mogao isplatiti, sve da na kraju dobiju isplatu duga i s 50 posto otpisa.

Je li među tim tvrtkama i fond Knighthead Capital Management, koji je uz Zagrebačku banku glavni u odobravanju novog kredita Agrokoru, još se ne zna ali to bi trebalo pokazati saborsko istražno povjerenstvo, čije je formiranje zatražio SDP.

No, vladajući su zasad gluhi na te zahtjeve pa je zastupnik SDP-a Gordan Maras ponovio taj zahtjev, jer između ostaloga želi znati koliko obveznica ima novi kreditor Agrokora i hoće li zahvaljujući roll up modelu na kraju i te obveznice naplatiti u stopostotnom iznosu i tako da na njima ostvariti profit od 60 posto.

Tko kupuje i koliko tko ima Agrokorovih obveznica ne znaju ni u toj kompaniji niti je to moguće doznati jer se obveznicama svakodnevno može trgovati na sekundarnom tržištu. No, onaj tko je jučer primjerice kupio obveznicu za 18,5 posto nominalne vrijednosti, može tražiti njezinu stopostotnu isplatu, ako Agrokoru sada odobri kredit u istom iznosu.

Pojednostavljeno, to znači da je za 18,5 milijuna eura netko mogao kupiti obveznice koje nominalno vrijede sto milijuna eura. Ako je spreman dati Agrokoru kredit od sto milijuna eura i njegova obveznica, koja je stari dug, dobiva pravo naplate u punom iznosu odnosno u iznosu od sto milijuna eura. Zarada tako za fondove koji su spremni riskirati može popeti i do 80 posto, ako barem potraživanja koja dobiju status najstarije tražbine, pa imaju prvenstvo naplate budu u potpunosti isplaćena.

Pronaći odgovore

Maras kaže da u ponašanju rizičnih fondova nema ništa čudno da oni radi takvih poslova i jesu osnovani, ali da istražno povjerenstvo ipak treba pronaći odgovore na to tko je tako zaradio ili pokušao zaraditi i koliko mu je pri tome pomogao Vladin Lex Agrokor, te je li to nanijelo štetu ostalim vjerovnicima i može li se dogoditi da oni pokrenu sudske tužbe i traže odštetu od države koja je svojim zakonodavstvom omogućila takvo stanje.

– Onaj tko je kupio obveznicu po cijeni od, primjerice, 40 posto riskirao je da izgubi i to ali je, ako sada Agrokoru da kredit sebe doveo u poziciju da tih 40 pretvori u sto i da ostvari zaradu od 60 posto. To su poslovi od kojih žive fondovi rizičnog kapitala i radi toga se i osnivaju, ali je pitanje je li Vlada zakonskim rješenjima oštetila ostale vjerovnike i tko će platiti eventualne troškove tužbi, napominje Maras.

http://www.novilist.hr/Vijesti/Gospo...a_refresh=true
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:50.