Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2017., 15:28   #761
Ala se sjaji taj galenit, prelijepo
CR_V is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 12:07   #762
Nakon 2 sata čitanja threada napokon sam sve pročito, ima fakat fenomenalnih slika i informacija, ja ću stavit danas slike svojih nekih da se pohvalim a i da pitam kaj bi neki mogli bit jer nisam ni sam siguran. Nakon čitanja ovog svega opet se premišljam da upišem geologiju a ne fiziku hahaha, imam jos mjesec dana da odlučim.
The Ranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 12:53   #763
Evo slika, ovo je mali dio moje kolekcije, sve sam sam skupio tjekom godina. imam dosta toga još, pogotovo kalcita šta imam ogromnih gromada.
http://imgur.com/gallery/pGbjo
Ako nešto krivo piše ispravite me
The Ranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 20:10   #764
Imaš lijepih nalaza. Mali ispravak su ti foraminifere a ne foraminifore. Također, ono sigurno nije oniks. Mislim da je nešto laminirano sitnozrno ali ne oniks. One kuglice pod br. 3 je vjerojatno sitnozrni pješčenjak.
A dalje ću tek vidjet...
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 23:21   #765
Monty, je li moguće naći što zanimljivo na onom kamenolomu nešto dalje od Rupnice ispod Papuka ili potoku preko puta?
a49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 12:19   #766
kolko sam ja shvatio gdje god je ulaz u stjenu ima minerala, tak da vjerojatno da samo treba znati gdje traziti, i naravno, što tražiti, al nek Grand Monty potvrdi
The Ranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 13:36   #767
Quote:
a49 kaže: Pogledaj post
Monty, je li moguće naći što zanimljivo na onom kamenolomu nešto dalje od Rupnice ispod Papuka ili potoku preko puta?
Iste stvari kao u Rupnici samo u trošnijem izdanju ako mislimo na isti kamenolom. Jedino što je to bilo jaaako zaraslo. Od minerala, najviše možeš naći pločica tinjaca i ako dooobro prosijavaš pijesak po potoku granate, kvarčeve u bojama, pa i rutile i cirkone. Do 1-2mm velike, da ne bude zabune.Ali ih je lijepo naći.
U stijenama ako uloviš kakav dobar izdanak hornblenda i epidot.
Samu Rupnicu ne smiješ razbijat jer je zaštićena.


@ranger, točno. Gdje god ima stijene ima i minerala. Tražiš šupljine jer su tu veći kristali, ali inače ima svega što čini sastav određene stijene.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 14:22   #768
Mali follow-up, one kuglice reagiraju sa HCl-om pa vjerovatno je kalcit, je te neke boje crvenice, skoro kao cigla.
Monty to sam tebe citirao gore sta sam bio procito u tvom nekom postu prije xy stranica, kaj bi znaiclo "nešto laminirano sitnozrno" za onaj plavkasti kamen sa crtama, tvrdoce je tu negdje sa kvarcom, kad zagrebem s njim po kvarcu na oba je trag, i obrnuto...
The Ranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 19:56   #769
Da, kalcit hoće biti crvenkast osobito u područjima gdje ima crvenice. I to čak predivno zonalno.
Laminozno sitnozrno bi ti bilo kad se sloj po sloj nekog materijala, vrlo sitnozrnog, taloži i onda dobiješ ove pruge.
Ali po ovome što sam vidio kad sam pogledao na monitoru (ono prvo sam gledao na mobu), br. 7. bi vjerojatno bio vertikalno laminirani mikrokristalasti kvarc.
Ono pod br. 8 stvarno sliči oniksu, osim što prema onome kako izgleda, lamele nisu posljedica promjene kemijskog sastava već vulgaris taloženja jednog po jednog sloja (kao sige) pa prema tome to ne bi bio oniks. No u gornjem dijelu, iznad paralelnih pruga, kao da imaš dio u kojem imaš koncentrične linije materijala u boji. Ako je riječ o kvarcnom materijalu onda imaš ahat.
Ono na Clypeasteru moguće nisu spužve, ali ono gore je svakako mrežasta nakupina bryozoa (mahovnjaka). Ali zato na ježu br. 5 imaš na gornjem dijelu fotografije zalijepljenu foraminiferu na ježincu. Koliko sam čitao mislim da se radi o rodu Cibicides, a to su rekli i u Demetrovoj kad sam im odnio par komada svojedobno.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 20:03   #770
Daaa imam foraminiferu!!! Napokon znam kak se zove ta mrezasta stvar, to za te foraminifere, prvo sam mislio da je neki sljunak il nes pa sam ih skido, al kad sam pogledo pod povecalom vidio sam da je u fibonacijevoj spirali pa sam bio malo zbunjen, budem ih pogledao pod mikroskopom da vidim kaj mi se ukaze Poprilicno sam siguran da je ono spuzva, budem probo bolje slikat, pod povecalom uzivo bas tak izgleda.

Super za ovaj ahat, malo sam ga posmirglo pa se sad bolje vide pruge budem probo opet bolje slikat.

Hvala ti monty 90% mojeg znanja geologije dolazi od tebe sa ovog foruma
The Ranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 20:36   #771
Mikroskop nije nista otkrio jer je tako jednobojna foraminifera koju sam skinuo da se nis nevidi, samo oblik.
http://imgur.com/gallery/1QL6q tu su slike kaj sam probo bolje slikat, prvo je spuzva, drugo je mozebitni ahat, trece je foraminifera, treba malo maste da se vidi na slici, ali uzivo se naravno bolje vidi. Jos se na zadnjoj vidi ostatak onog crva.
The Ranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 23:02   #772
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
U stijenama ako uloviš kakav dobar izdanak hornblenda i epidot.
Samu Rupnicu ne smiješ razbijat jer je zaštićena.
Znam, zato i pitam za kamenolom. A kaj je ona zlatna prašina po stijenama u špiljama?
a49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 23:07   #773
U špiljama? Ili odsjaj svjetla na sitnim kapljicama vode ili gljivice koje imaju po sebi vodene kapljice pa sjaje kad se osvijetle. Nije zlato sve što sja.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 23:13   #774
Quote:
The Ranger kaže: Pogledaj post
Mikroskop nije nista otkrio jer je tako jednobojna foraminifera koju sam skinuo da se nis nevidi, samo oblik.
http://imgur.com/gallery/1QL6q tu su slike kaj sam probo bolje slikat, prvo je spuzva, drugo je mozebitni ahat, trece je foraminifera, treba malo maste da se vidi na slici, ali uzivo se naravno bolje vidi. Jos se na zadnjoj vidi ostatak onog crva.
Super fotke.
Definitivno nije ahat. Taloženje tankih lamina (slojeva) jasno se vidi. Ako netko drugi može ponuditi bolje objašnjenje, ali po meni ahat/oniks nije.

Ono drugo bi mogla biti jako trošena spužva, ali..jaaako trošena a ono treće je foraminifera bez greške.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 10:56   #775
Malo nalaza s Kalnika.
Pirit i markazit.
https://m.imgur.com/gallery/ZKcxE
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 11:57   #776
Sjajan topic. Lipo vas je čitati, a i nauči se ponešto. Imam i ja dosta toga zanimljivog, pa kad nadjem vremena spustim to na forum.

Ako bi mi neko mogao reći kako se može najpreciznije datirati kameni vrh koplja?
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 14:10   #777
Najlaķše to je da se javiš ekipi na pdf povijest. Tamo imaš ljude koji su upućeni u taj dio i prema načinu klesanja i približnom mjestu nalaza moći će ti reći poprilično točno.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 16:31   #778
Našao sam novo nalazište fosila, nasip Save. Išao sam na nasip i kako je nisko voda ima onih malih "plaža" od šljunka, i primjetio sam kamen kakvih se nadje u podsusedskom dolju, žućkast i u slojevima koji se lako odvajaju, pa sam ga porazbijao i odvojio slojeve, i nebi vjerovao čovijek, našao sam fosile stabljike i komadića drva. *_*
Nastavio sam hodat po takvim plažama tražeći još tog kamenja, našao sam ga neš malo ali ništa više fosila.

Kada očistim i posušim fosiel stavit ću slike.
The Ranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 21:32   #779
Evo slika . Onaj veliki slomljeni sam probao malo reducirat u velicini, super mi je kak bude u muzejima onak kockasto izrezano, pa sam nes pokuso i eto, pukao je po pola . Dosta sam paranoidan sto se tice raspadanja fosila, recimo ok za jezinca koj je cjeli kamen i cvrst, ali recimo na jezincu ono bryoza, izgleda ko da ce se raspast svaki cas, pogotovo sad kad sam ove dobio fosile. Ubiti ta dva strgana komada sam, nakon sto se osusilo sve, zaljepio cianoakrilatom (super ljepilo), a kad sam vec ljepio odlucio sam ih skroz premazat da budem siguran da im se nece nis dogodit, ali vrjeme ce pokazat.

Bio sam citao nesto da se na zraku vremenom takvi fosili mogu izsusit i jednostavno ispast iz kamena, a jos sam citao da se kao ti konsolidanti koriste cianoakrilati pa sam odlucio probat, pa cu vidjet s vremenom sta ce se dogodit, monty sjecam se ti si pisao da ih samo treba osusiti ispravno pa da traju godinama, ali moja paranoja me nadjacala.

Evo slika: http://imgur.com/gallery/nTdYX imam pretpostavljam neku travku, ono sa dve linije me podsjeca na paprat, a ono sa nekom tockicom mi se cini da bi mogao biti komadic drva ili nesto, naravno ako imate bolje ideje ili znate ispravite me! Na drugoj slici se vidi (jedva) kako ta travka izlazi iz kamena , mali crni luk.

Jedva cekam ic opet na savu pecat fosile
The Ranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 22:06   #780
Dobre fotke.
Da ti odmah pomognem, to su iglica bora i komad kore, vjerojatno istog stabla. Česti nalazi u stijenama oko Podsuseda, starost gornjeg miocena (sarmat). U takvim sam stijenama pronašao i češere, lišće lovora, vrške bora ali i ribu i žabu. Stijene su iz razdoblja kad je voda bila boćata, pod utjecajem rijeke koja je sa sjevera utjecala u zaljev južno od Medvednice otprilike smjerom kojim danas teče Krapina.

P.S.
Kad pišeš o fosilima piši u temi o Panonskom moru, a tu piši o mineralima da ne mješamo teme.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:41.