Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2010., 11:05   #1
Puževi

Dobit ću nekoliko paketića zamrznutih (očišćenih, napol skuhanih) puževa..
Već odavno ih nisam jela, a tad sam ih samo dinstala na luku..

Budući da ću sad dobiti malo veću količinu- zanimaju me recepti i načini pripreme..

Dakle, jedete li puževe i kako ih pripremate??

Hvala!
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 11:15   #2
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Dobit ću nekoliko paketića zamrznutih (očišćenih, napol skuhanih) puževa..
Već odavno ih nisam jela, a tad sam ih samo dinstala na luku..

Budući da ću sad dobiti malo veću količinu- zanimaju me recepti i načini pripreme..

Dakle, jedete li puževe i kako ih pripremate??

Hvala!
A ja mogu dobiti one iz prirode zive (sam ih uzmem). Pa kako to ocistiti, i pripremiti ?
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 11:25   #3
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
A ja mogu dobiti one iz prirode zive (sam ih uzmem). Pa kako to ocistiti, i pripremiti ?
Ta priprema je dugotrajna ,ako baš hoćeš da bude kak spada.
Moj prijatelj kad nakupi vinogradarske puževe,prvo ih nekoliko dana drži u drvenoj gajbi.Kao da se "očiste".
Onda ih pofuri ,pa pokupi kućice,puževe proprži na maslacu,češnjak,kiselica...Kućice pere ,kefa,ispire....
Onda puževe vrati u kućice pa u onaj saft doda još putra pa pusti da se stegne uhladnjaku i time "zatvori" kućice.
Ja sam na taj način pripremala ličke vrtne "pužove vulgaris".To je po Pellapratu,neka malo poseljačena verzija.
Svi hvalili.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 11:28   #4
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
A ja mogu dobiti one iz prirode zive (sam ih uzmem). Pa kako to ocistiti, i pripremiti ?
e sad me pitaš puno previše..
morat ću pitati mamu za detalje- jer mi ih je ona skupljala po prirodi (trudnička želja ) i čistila. meni sad stižu spremni za dovršit i jest
znam da ih je prala u valjda milijon voda, zatim kuhala sa kućicom i poslije skidala kućicu, čistila ih (vadila sve što nije za jesti)- što ti na kraju ispadne da baciš 90% puža da bi onih 10% mogao poslije papati..

ali, ak te zanimaju baš detalji, pitat ću mamu poslije kak je to radila..

a drugo- znam da ljudi koji imaju dvorišta (moja mama ima stan pa to nije bilo izvedivo)- velika korita napune vodom i potrpaju grančice vinove loze. puževi se ubace unutra i paze da ne isplaze van. tak par dana i voda se naravno mijenja sve dok na kraju ne bude posve čista.. stvar je u tome da dok oni plaze po tim grančicama -ispuštaju sve iz sebe, i tak se prirodno očiste pa ih poslije mo'š skuhat i servirat sa kućicom..

meni je princip moje mame draži, što je sigurno-sigurno je!
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 11:30   #5
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Ta priprema je dugotrajna ,ako baš hoćeš da bude kak spada.
Moj prijatelj kad nakupi vinogradarske puževe,prvo ih nekoliko dana drži u drvenoj gajbi.Kao da se "očiste".
Onda ih pofuri ,pa pokupi kućice,puževe proprži na maslacu,češnjak,kiselica...Kućice pere ,kefa,ispire....
Onda puževe vrati u kućice pa u onaj saft doda još putra pa pusti da se stegne uhladnjaku i time "zatvori" kućice.
Ja sam na taj način pripremala ličke vrtne "pužove vulgaris".To je po Pellapratu,neka malo poseljačena verzija.
Svi hvalili.
dakle, osim što tvoj frend njih na kraju poslužuje sa kućicama, ustvari ih samo zdinsta na maslacu/češnjaku.., jel?
šta servira kao prilog? da li mu uopće ide prilog uz to..?

nekad davno sam ih obožavala zdinstat na luku i jest uz kruh, al kako ću ih sad dobit malo više- htjela bih isprobati još neke recepte..
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 11:36   #6
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
dakle, osim što tvoj frend njih na kraju poslužuje sa kućicama, ustvari ih samo zdinsta na maslacu/češnjaku.., jel?
šta servira kao prilog? da li mu uopće ide prilog uz to..?

nekad davno sam ih obožavala zdinstat na luku i jest uz kruh, al kako ću ih sad dobit malo više- htjela bih isprobati još neke recepte..
Bijeli prepečenac ,toster je na stolu i jede se toplo.
Malo kiselice ili radića bez začina,samo malo papra i blagog jabučnog octa.
I ja sam ih tako radila.
Još sam imala divlji luk narezan i poslužen s malo ulja i soli.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 11:45   #7
samo molim te, pojasni što je za tebe kiselica?
misliš na ukiseljeno povrće, ili??

ili možda ona biljka, raste divlja- mi ju zovemo kiseljak
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 11:58   #8
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
samo molim te, pojasni što je za tebe kiselica?
misliš na ukiseljeno povrće, ili??

ili možda ona biljka, raste divlja- mi ju zovemo kiseljak

biljka -
Rumex acetosa
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 12:03   #9
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
biljka -
Rumex acetosa
ok, sad sam ju tamanila za uskrs, al nemam ju više gdje za nabaviti, pa će poslužiti neka druga trava
hvala
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 13:46   #10
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Dobit ću nekoliko paketića zamrznutih (očišćenih, napol skuhanih) puževa..
Već odavno ih nisam jela, a tad sam ih samo dinstala na luku..
Budući da ću sad dobiti malo veću količinu- zanimaju me recepti i načini pripreme..
Dakle, jedete li puževe i kako ih pripremate??
Hvala!
Kad je kriza i nema se vremena:
Popržiti ih na luku, ubaciti par jaja i to je to. Malo se poigrati sa začinima eventualno...
planktoni82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 16:10   #11
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Dobit ću nekoliko paketića zamrznutih (očišćenih, napol skuhanih) puževa..
Već odavno ih nisam jela, a tad sam ih samo dinstala na luku..

Budući da ću sad dobiti malo veću količinu- zanimaju me recepti i načini pripreme..

Dakle, jedete li puževe i kako ih pripremate??

Hvala!
ja ih nisam nikad radila, samo sam ih jela u francuskoj.. al bi ih napravila u bijelom saftu sa češnjakom, peršinom, bijelim vinom..malo zgusnula s brašnom.. i to je to.

e, sad kaj ide uz to kao prilog? zelena salata i pire..
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 17:32   #12
vidim da više manje svi recepti idu prema dinstanju na luku/češnjaku.
eventualno dodatak vina i to je to?
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 18:15   #13
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Moj prijatelj kad nakupi vinogradarske puževe,prvo ih nekoliko dana drži u drvenoj gajbi.Kao da se "očiste".
moja susjeda u dalmaciji skuplja kaduljne puževe i stavi ih u onu mrežastu vreću od krumpira i objesi na šljivu. oni sami naprave čišćenje.....sprema ih na luku, pravi saft
šteta puževa s jajima (po mom ukusu)
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 21:33   #14
europe2seoul kaže:
A ja mogu dobiti one iz prirode zive (sam ih uzmem). Pa kako to ocistiti, i pripremiti ?

Na brzinu se mogu očistiti, tako da kartonsku kutiju smočiš slanom vodom i u njoj držiš puževe 2-3 dana. Kada ih skuhaš važno je skinuti sve bijele naslage s tijela, polusatno pirjanje na putru s provansalskim travama, štrc dobrog konjaka.(ja bi Armagnac) i topli toast.
Tko za ovo nema vremena, nije ih zaslužio dobiti na poklon.(ja imam vremena,ali nemam puževa)
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 21:37   #15
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Ta priprema je dugotrajna ,ako baš hoćeš da bude kak spada.
Moj prijatelj kad nakupi vinogradarske puževe,prvo ih nekoliko dana drži u drvenoj gajbi.Kao da se "očiste".
Onda ih pofuri ,pa pokupi kućice,puževe proprži na maslacu,češnjak,kiselica...Kućice pere ,kefa,ispire....
Onda puževe vrati u kućice pa u onaj saft doda još putra pa pusti da se stegne uhladnjaku i time "zatvori" kućice.
Ja sam na taj način pripremala ličke vrtne "pužove vulgaris".To je po Pellapratu,neka malo poseljačena verzija.
Svi hvalili.
Opet sam ja nešto kriv, a za ove "vulgarise" slušao bih i ojkanje cijelu večer.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 02:44   #16
Nisam nikad jela puževe, al baš me zanimaju... Ja bi sve probala

Jel istina da puži, kad se bace u kipuću vodu, proizvode neke čudne zvukove? Frendica iz osijeka mi je napričala horor priče kak joj se digla kosa na glavi jer su nekak pištali? šištali? cičali?
coco zoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 09:45   #17
Quote:
coco zoe kaže: Pogledaj post
Nisam nikad jela puževe, al baš me zanimaju... Ja bi sve probala

Jel istina da puži, kad se bace u kipuću vodu, proizvode neke čudne zvukove? Frendica iz osijeka mi je napričala horor priče kak joj se digla kosa na glavi jer su nekak pištali? šištali? cičali?
kosa na glavi?
ne sjećam se.
buka koju proizvodi priklano prase svakako je dojmljivija.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 10:31   #18
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
buka koju proizvodi priklano prase svakako je dojmljivija.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 02:27   #19
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
kosa na glavi?
ne sjećam se.
buka koju proizvodi priklano prase svakako je dojmljivija.
Uf, a i ti baš znaš ostaviti dojam

Sjećam se da sam ko mala gledala te pužeke u onim nekim malim teglicama u dućanu i čudila se kaj to netko jede
coco zoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 08:52   #20
ovako sam ja to nekad radio: skupio ih po ogradicama u polju poslije kiša (bitno je da je tlo nezagađeno pest i inim cidima) na mome otoku, potom ih stavio u veliku kutiju sa trsovim šibljem odozgo pokrivenu s prozračnom (krumpirovom, kapulinom) vrećom te ih pustio da plaze min. 2 tjedna. nakon tog glavnog čišćenja uzeo bih rijetko pletenu košaru i trk na obalu. svaku turu sam po barem 15 minuta rukama miješao u plićaku - nevjerojatno je koliko je sluzi stalno izlazilo.
e, sad su već pristojno čisti. kipuća voda u velikoj zdjeli i to je to. poslužiti dok su topli vadeći ih iz kućica čačkalicom ili nečim sličnim, odvajajući jestivi od nejestivog dijela (eufemizam) te umačući u mješavinu vinskog octa i maslinovog ulja. jednako su dobri i na gradelama, valja probat oba načina. kakvu kalvariju oni tim procesom prolaze, to je druga priča i jedan od razloga da sam ih zadnji put pripremao prije više godina premda su mi delikatesa bez premca.
__________________
buža mačićeva
loyzek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:39.