Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2007., 23:13   #1
Sindrom iritabilnog kolona (IBS)

imam 18.godina,u 9.mjesecu mi je dijagnosticiran sindrom iritabilnog crijeva...
smetnje su grozne...sto god pojedem,imam pojacane vjetrove koje ako ne ispustim dolazi do krcenja crijeva koje mogu trajati i par sekunda..to se cuje kao da prdim...moze mi zasmetati bilo sto sto pojedem,ili cega se napijem...
mozete mislit koju mi to psihicku napetost stvara kad nas u razredu sjedi 30 a ja svaki dan cekam koliko cu se osramotiti...doktori su mi dali neke tablete koje bas i nepomazu i rekli da se smirim,da je to sve od napetosti...al to bas i nije lako...zbog toga izbjegavam i vecere s prijateljima,ili pak druzenja bez glazbe(jer onda se sve cuje)...cesto sam glumila bolesti samo da ostanem kuci,da ne idem u skolu...
zanima me ako neko moze podijeliti svoja iskustva samnom, ako netko ima ovaj sindrom da mi kaze kako se nosi sa time,sto jede,sto nejede,pomaze li ista...hvala svima
unwritten is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 23:24   #2
outoftheblue is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 00:12   #3
Premještam na Zdravlje ... tamo je ipak prikladnije za ovu temu.
A bit će link i s Psihologije
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 00:17   #4
Jednog dana upoznala sam jednog divnog gospodina I zaljubila se. Kada je postalo jasno da cemo se uzeti, odlucila sam da prestanem da jedem pasulj.
Nekoliko meseci kasnije, na moj rodjendan, pokvario mi se auto dok sam se vracala kuci s posla. S obzirom da sam zivela na selu, pozvala sam muza i rekla mu da cu kasniti, jer sam morala da odpesacim kuci. Iduci tako, uz put sam naisla na jednu malu krcmu iz koje se sirio miris pasulja i ja jednostavno nisam mogla da odolim. Posto sam imala pred sobom da prepesacim jos milje i milje, predpostavila sam da cu se putem osloboditi svih nuspojava dok ne stignem kuci. Usla sam u krcmu i za cas posla sam ''sredila'' tri porcije pasulja. Kada sam nastavila da pesacim, potrudila sam se da oslobodim sav gas.
Kada sam stigla, moj muz je bio radostan sto me vidi i veselo je rekao:
''Draga, imam iznenadjenje za veceru!''
Zatim mi je stavio povez preko ociju i odveo me do stolice za stolom za veceravanje. Sela sam, i bas kad je hteo da mi skine povez, zazvonio je telefon. Naterao me je da mu obecam da necu dirati povez dok se ne vrati, i otisao da se javi.
Pasulj koji sam pojela je jos uvek radio i pritisak je postao nepodnosljiv, tako da sam iskoristila priliku dok se moj muz ne vrati, nagla se na jednu stranu i 'pustila' jedan. Ne samo da je bio glasan, nego je i smrdeo kao kada kamion s djubrivom, prolazeci pored pilane, pregazi tvora. Uzela sam salvetu s krila i zustro oduvala smrad. Zatim sam se nagla na drugu stranu i odvalila jos tri. Smrad je bio gori od kuvanja kupusa. Naculivsi usi na telefonski razgovor u susednoj sobi, nastavila sam ovako da nizem narednih nekoliko minuta. Zadovoljstvo je bilo neopisivo. Kada je pozdravljanje preko telefona oznacilo kraj moje slobode, ucinila sam jos nekoliko brzih kruznih pokreta salvetom da razduvam sve, vratila salvetu na krilo i uz osecaj zadovoljstva i olaksanja, spustila ruke na krilo.
Lice mi je sigurno odavalo najneviniji moguc izraz kada se moj muz vratio i izvinuo sto se tako dugo zadrzao. Pitao me jesam li virila a ja sam ga uverila da nisam. U tom trenutku, skinuo mi je povez i dvanaest gostiju koji su sedeli za stolom u glas je
uzviknulo: ''Srecan rodjendan!!!'' Pala sam u nesvest.
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 02:35   #5
LIQ ovo je predobro...nasmijala sam se do suza...
crvenooka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 02:51   #6
unwritten imas ovdje nesto o tome pod temom brza probava-iako to nije to...
dakle,meni nitko nije dijagnosticirao (u biti doktorica mi je i rekla da nema nekog nacina da se to dokaze) ali svi simptomi iritabilnog kolona se u potpunosti poklapaju s mojima...
meni je jako puno pomoglo kad sam pricala sa sestrinom frendicom koja je imala isti problem,pa smo se pocele smijati tome-tesko je,mislila sam da je to tako tragicno,jos uvijek kad me pukne neka totalna depra mislim si kako nisam sposobna za zivot kad ni srat normalno ne mogu
uglavnom,ja upravo sada opet prozivljavam svoje najgore trenutke-u zadnjih 6 sati sam sigurno bila 12 puta na wc-u...uzas...jos malo pa cu dehidrirat...
meni je najveci bed kad putujem negdje-jedno vrijeme je bilo tako strasno da je putovanje znacilo otici bilo gdje a da mi je wc izvan dosega u krugu 10metara...sad me vec strah kako cu sutra na faks
i iskreno,ne zelim te obeshrabrit,ali ja jos nisam nasla rjesenje...ako idem negdje onda obicno nista ne jedem...crijeva mi reagiraju na sve-nikad ne znam sto ce se dogoditi,totalno nepredvidivo...
ali,polako se oslobadjam-i je-trebas se rijesiti napetosti jer je to u biti potaknuto stresom
bas mi se nedavno dogodilo da sam toliko bila napeta zbog jedne osobe,tako jake grceve sam imala (a 20min prije toga bila na toaletu) mislila sam da cu umrijet,i onda kad je osoba rekla da odlazi-isti tren,nevjerojatno,isti tren me prestalo boljeti...i nisam morala na wc do sljedeceg jutra...
ali da me psihicki ubija -definitivno...i zato kazem-nauci se smijat svim tim situacijama,reci ljudima koji te okruzuju sta ti je ,koji su uzroci,posljedice,kako se ti osjecas zbog toga...kad ti pruze podrsku bit ce ti puuunooo lakse...
uglavnom,pisala sam zbrda zdola,a vec se post oduzio...
da stvarno ne pretjeram,imas veliki pozdrav od mene
nadam se da sam ti bar malo pomogla
da znas da nisi jedina (nazalost )
crvenooka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 10:26   #7
psihološka pomoć u ovoj bolesti znatno pomaže..
eh, sad trebalo bi promijenti i prehrambene navike, izbacit kavu, alkohol, masnu hranu, onu koja napuhuje, gazirana pića.. jesti redovito, male obroke,.. papat mekinje. te uzet sab simplex (simetikon) kapi.

@LIQ
strangelove is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 13:51   #8
ja sam pila rudakol tablete 3 puta dnevno pola sata prije jela i stvarno su mi pomogle, sada ih uzimam samo prije ručka
nina7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 17:27   #9
jos uvijek kad me pukne neka totalna depra mislim si kako nisam sposobna za zivot kad ni srat normalno ne mogu

HVALA VAM SVIMA

sad bar znam da postoji jos netko s ovim stvarno neugodnim problemom,
ipak lakse je kad cujes da jos netko prolazi isto sto i ti i da nisi sam jer ja ne poznajem nikoga tko ima ovaj problem...
tnx.ljudi
i tebi crvenooka,hvala na opisu stvarno vidim da postoji jos netko s istim mukama...nadam se da cemo se izvuc
unwritten is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 22:48   #10
unwritten
ako sta trebas javi se na private,pa da se medjusobno jadamo jedna drugoj
znam kako je...nitko ne zna koliko te iscrpljuje-fizicki,a psihicki jos gore...ali prezivjela sam danasnji dan,bila i na faksu
uvijek prezivim
unwritten drz se
crvenooka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 19:09   #11
cure, a jeste probale promijeniti prehranu?
dakle izbaciti stvari sa bijelim brasnom i germom, te mlijecne proizvode i kafu?
jesti laganiju hranu?
piti puno tekucine, vodu i cajeve?
jesti manje obroke, svaka 3 sata?

ja sam imala slican problem, konstantnu nelagodu i bolove u stomaku, glasno krcanje stomaka, nadutost sta god da pojedem, pogotovo malo "tezu" hranu, i svako jutro kada ustanem osjecala sam takvu tezinu u stomaku kao da sam se najela kamenja, katastrofa!

onda sam uradila neki test krvi na razne namirnice gdje mi se pokazalo da reagujem na bijelo brasno, germu, secer, neki mlijecni protein koji se nalazi u svim mlijecnim prozivodima, i jos par stvari
pa sam iz ishrane izbacila kruh od bijelog brasna, slatkise, kekse, umjetne sosove, mlijecne prozivode....i stvar se mnogo popravila..gotovo da sam se rijesila problema! (kuc, kuc )

sada umjesto 2 kriske kruha sa margarinom i sirom uz casu mlijeka, pojedem 3-4 keksa od rize sa kuhanim jajetom i soljom zelenog caja, za lunch neko voce, za rucak sebi kuham domace, nesto laganije...

mozda da i vi probate?
__________________
Strange What Love Does
white panties is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 21:10   #12
ja jesam...

jedem laganiju hranu,mlijeko(primjetila sam da mi uzasno smeta) sam izbacila presla na jogurt..
kavu ne pijem,nejedem slatkise cokoladu na prazan zeludac... odlucila sam kad mi je skola ujutro navecer da pojedem samo neku juhu,
inace bi jela sendvic,il jaje,il tako nesto..al to mi sve smeta...
najbolje je kad su crijeva prazna.al opet moras nesto i jest
unwritten is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 23:07   #13
Oh, koje olakšanje!!
Točno to je i moj problem koji me muci vec neko vrijeme..Pisao sam pod različitim temama i na različitim forumima i nisam dobio bas nesto dobrih savjeta kako se toga rijesit! Svi pisu o prehrani, ne jesti ovo, moras ovako..ono onako..i sve isprobao i nista!!
Jednostavno kad pocne onda traje dok ne prestane samo..
Sva sreca da imam predavanja samo jos drugi tjedan pa sam gotov s faksom (onaj dio s predavanjima)..uzasno je kad ti pocne pa se svi onak okrecu, gledaju te..uf..
Istina je da je bolje izrazeno kad sam nervozan, al sve jedno..
Neznam, meni nista ne pomaze..sve sam isprobao!
Sljedeci tjedan idem kod doktora (opet) pa da me posalje konacno na gastroskopiju, da znam da to nije nesto starsno!
Inace, kupio sam Karbofin kapsule i malo bolje je od njih, probaj..mozda i tebi barem malo olaksa 'problem'!!
Ak se ko rijesio tog problema, nek javi!!
Pozdrav!!
zac013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 01:16   #14
ja jako dugo imam problema s tim-a najveci je problem zato sto nikad ne znam kako ce mi crijeva reagirati-kad pojedem odredjenu namirnicu nekad bude okej,a nekad katastrofa...pms isto sve promijeni...hocu reci da nema nekog sistema...jako nepredvidivo...prije godinu dana sam zavrsila na hitnoj na zaraznom-jela sam neku tjesteninu i meso u menzi-ja cijelo popodne i vecer povracala,da ne idem u detalje,na hitnoj katastrofa,kad se mama cula sa doktorom mislila je da sam na pola mrtva sta joj je ovaj napricao kako sam izgledala...no,dobro sad.hocu reci-nikom drugom nije bilo lose!tako da meso vise ne jedem,nikad ga nisam ni preferirala,ne jedem jaja,kao mala sam bila alergicna na mlijeko,tako da laktozu ne mogu probavit-pa sam sad na sojinom mlijeku (preporucujem!)...istina da mogu i trebam jako puno jos toga mijenjat,ali skuzila sam da imam prilicno los odnos prema hrani-da ne duljim i ne opterecujem vas sa povijesti problema...
okej,kako zapocinjete dorucak?
ja sam bila kod refleksologa koji mi je preporucio prehranu po krvnim grupama (ja sam A) i kad sam mu rekla za svoj problem,rekao mi je da jos nije cuo da osobe A krvne grupe imaju iritabilni kolon...?uglavnom,rekao mi je da komadice ananasa pomijesam sa sojinim mlijekom-to sam jela preko ljeta i bilo mi je fino...sad nekako ne stignem,svako jutro trcim na faks (jos sad kako visim po forumu... )
sto ste jos promijenili?kakve promjene uocavate?sto ocekujete od sebe?
ja za pocetak,ocekujem da u novoj godini crijeva pokazu malo vise suradnje,inace cemo se posvadjat (kao da me sad slusaju )
no dobro...pisite...
ah,ovo je jebena terapija...
svima
crvenooka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 17:24   #15
zaco013 jel ti imas problema sa crijevima ili zelucom?pitam jer vidim da spominjes gastroskopiju...jer ako ti kruli zeludac(bez crijeva)mozda imas ubrzan metabolizam,jesu ti to mozda spominjali doktori?i ja OPET sljedeci tjedan idem kod doktora vise sam vremena provela kod njih ova 4mjeseca nego doma
dorucak zapocinjem slancem i cajem...mlijeko nikako,tek predvecer jogurt.
a ocekujem da ne krce,nek boli samo da ne krci
unwritten is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 17:26   #16
e da..kako djeluju te Karbofin kapsule?jel se izdaju na recept ili?
unwritten is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 18:38   #17
Ovako ti je kod mene!!
Imao sam zadnji uvjet za upis u petu godinu i na ispitu me primilo prvi puta..Tak mi zvijalo i krulilo da sam morao prije predat ispit jer se nisam mogo koncentrirat na ispit vec na to moje krulenje..ok, onda je to bilo od nervoze, recimo!! Al zanimljivo, meni je i dalje nastavilo i do dana dasnjeg to traje. Bio sam kod lijecnika i poslao me na UZV abdomena i na kotrolu krvi! Rezultati: sve odlicno radi, nema greske!! Onda mi je reko tj. rekla da je to radi neke napetosti i nepravilne ishrane..pa nek probam jesti u isto vrijem, da ce mi pomoci Dukatov Bioaktiv i sl. sa LGG-om, i svasta mi napricala. I ja sve tako napravio al pomaka nema! Nisam mogao onda ic na daljne pretrage (gastroskopija isl.) jer me ni nije htela poslat na gastroskopiju a i meni pocela predavanja i glede na to da studiram u inozenstvu je to malo komplicirano bilo!
No uglavnom, ici cu sad kad zavrse pred kad cu bit doma pa cemo vidjet!

Po mojem je problem u crijevima, ne kruli mi onako ko da sam gladan nego negdje u debelom crijevu, onak bas neugodno..bas kako si napisala, ko da prdis!!
Karbofin su neke talijanske kapsule (60 kom) na biljnoj bazi i po mome nemogu stetit..meni recimo malo pomaze..nije tako ucestalo krulenje! Dobis ih u apoteci i nisu na recept! Pozanimaj se malo, mozes i pitat tamo u apoteci, nekad dobi covjek bolji savjet nego kod lijecnika!!

Pozdrav!
zac013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 17:57   #18
e da i meni su rekli da je dobro uzimati taj Bioaktiv s LGG-om...
a za gastroskopiju su mi rekli da nebi to radili da sam jos mlada,
ja pijem ove rudakol...nekad pomazu nekad i ne...danas mi je bilo sve dobro,dok je jucer bilo katastrofa....
morat cu se i ja onda malo raspitat u apoteci
pozdarv
unwritten is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 00:07   #19
bilo kakav savjet jos uvijek dobrodosao
pozdrav
unwritten is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 21:34   #20
Iritabilni kolon

Zanimaju me vaša iskustva i savjeti u liječenju iritabilnog kolona. Molim preporuku za dobrog liječnika.
 
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:35.