Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2013., 00:41   #1
Značenje i značaj partnerovih riječi

Zaprijetih se na drugoj temi da ću otvorit zasebnu temu pa da ne bi bilo da se prijetim bez veze...

Dakle, u posljednje vrijeme na temama često susrećem termine kojima se opisuju riječi među partnerima.
Na jednoj temi smatraju da bi riječ "ljubavi" koja bi izašla iz partnerovih ustiju upućena njima bila bljuvotina, izlizana, isfurana, klišeizirana, nedovoljno originalna, preobična.... da ne nastavljam dalje.

Na jednoj drugoj temi sam naišla na stav kako je riječi vrlo lako prevaliti preko ustiju pa stoga nemaju nikavu težinu. Ako djela govore sve, što će nam riječi?
Pa onda i stav da ako partner izjavi nešto vezano za budućnost za što se ne zna oće li se dogoditi ili ne nema nikakvu vrijednost.
(Ne bih ovdje raspravljala o dotičnim temama niti bih raspravljala o vaganju riječi i djela. )

Meni je osobno nepojmljivo za bilo koju riječ ili rečenicu koju mi uputi partner kako bi mi izrazio neku svoju emociju, želju, namjeru vezanu uz nas dvoje nazvati bljuvotinom, ispraznom tlapnjom, bezvrijednom, običnom i slično.


Kakav vi značaj pridajete partnerovim verbalizacijama svoje ljubavi prema vama te svoje vizije vezane uz vašu budućnost?
Postoji li nešto što bi vam partner mogao izgovoriti (i da on to pritom zaista i misli/osjeća), a da to vama bude mlaćenje prazne slame, beznačajna i bezvrijedna stvar?




EDIT: da nadodam.

Ovdje slobodno možemo prodiskutirati i o tome zašto se neke rečenice rijetko shvaćaju ozbiljno iako dolaze od partnera kojeg doživljavamo ozbiljno. Ili možda ne?

Tipa "Ajme, djeca su mi grozna, ne želim ih ikad imati"
Ili "Ne želim se ikad vjenčati"

Ili pak "Uvijek ću te voljeti."
"Nikad te neću prevariti."

Ako za partnerove izjave smatramo da su neozbiljne, neistinite, isprazne, obične, izlizane, prazne tlapnje i slično, ne govori li to nešto o našem odnosu?
__________________
There is nothing noble in being superior to your fellow man; true nobility is being superior to your former self. E.H.

Zadnje uređivanje higijeničarka : 02.02.2013. at 01:36.
higijeničarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 00:49   #2
Quote:
higijeničarka kaže: Pogledaj post
Meni je osobno nepojmljivo za bilo koju riječ ili rečenicu koju mi uputi partner kako bi mi izrazio neku svoju emociju, želju, namjeru vezanu uz nas dvoje nazvati bljuvotinom, ispraznom tlapnjom, bezvrijednom, običnom i slično.


Kakav vi značaj pridajete partnerovim verbalizacijama svoje ljubavi prema vama te svoje vizije vezane uz vašu budućnost?


Postoji li nešto što bi vam partner mogao izgovoriti (i da on to pritom zaista i misli/osjeća), a da to vama bude mlaćenje prazne slame, beznačajna i bezvrijedna stvar?
Sve što partner izgovori mi je mlaćenje prazne slame ako u djelima nemam potvrdu. I uopće nije bitno je li to izražavanje bilokakve emocije ili jedno u nizu obećanja.
A planirati budućnost s nekim kome je ne vjerujem i u kome nemam sigurnost ne planiram.
Lela O. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 00:54   #3
Jedno bez drugog ne ide. Što mi je partnerica bolja u djelima više držim i do njenih riječi i izjava.

I naravno, osjećaji, riječi i iskazivanje namjera uvijek mi znače. Budem li ikad smatrao partneričine riječi tlapnjom, nemam više što tražiti sa njom...
__________________
Silent is good...
Hamar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 01:07   #4
Znače mi riječi, naravno da mi znače, ali ako su povezane s djelima do trena izgovaranja riječi. Ako imaju pokriće. U biti mi znače riječi samo osobe koju poznam, prije ne.

Naravno da riječi nikad nisu 100% garancija.


Ali evo recimo primjera radi-značilo bi mi i ne mislim da je mlaćenje prazne slame kad bi mi sad partner rekao (bubam): nema situacije u kojoj neću probat izvući maksimum za nas i u kojoj neću dati sve od sebe da nađem rješenje.

Zašto? Zato što je to do sada pokazao nemali broj puta na većim ili manjim problemima, kad mi to izgovori, znam da to ima težinu.

Da mi nikad nije pokazao da je to stvarno tako, vjerojatno mi te riječi ne bi ništa značile. Nažalost imao je primjera za pokazat, na sreću uvijek je našao rješenje.

Ili još jedan primjer. Da mi kaže-neće mi jednog dana biti problem ustajati po noći radi našeg djeteta, pa makar i radio ujutro. Ja bih mu vjerovala. Jer je bez ikakvih mogućnosti mog protestiranja ustajao po noći i dolazio po mene iz izlaska kad ne bih imala prijevoz iako je radio ujutro. Situacija nije identična, ali mi govori identične stvari. I uopće ne bih sumnjala u njegove riječi.


Opet kažem, bitno je od koga riječi dolaze. Nisu nikad 100% garancija, ali nisu baš ni mlaćenje prazne slame.
__________________
...Free your mind and the rest will follow...
mrafica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 01:12   #5
meni rijeci volim te, ljubavi i slicne stvari moraju biti popracene djelima, dok recimo ako sam u kurcu dovoljno je samo reci par rijeci da bude podrska i tu nisu potrebna djela
dodo89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 01:14   #6
Quote:
dodo89 kaže: Pogledaj post
meni rijeci volim te, ljubavi i slicne stvari moraju biti popracene djelima, dok recimo ako sam u kurcu dovoljno je samo reci par rijeci da bude podrska i tu nisu potrebna djela
Naravno da ti nekad i obične riječi (bez ikakvog djela) poprave raspoloženje/dan
Snažne su riječi ako dolaze od prave osobe.
Nisu nikako bezvrijedne.
__________________
...Free your mind and the rest will follow...
mrafica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 01:25   #7
Quote:
lela00 kaže: Pogledaj post
Sve što partner izgovori mi je mlaćenje prazne slame ako u djelima nemam potvrdu. I uopće nije bitno je li to izražavanje bilokakve emocije ili jedno u nizu obećanja.
Nije li mlaćenje prazne slame onda nešto u što ne vjeruješ kad dolazi od nekoga kome ne vjeruješ?
Možeš li takvog uopće nazivati svojim partnerom?

Zanima me kako doživljavamo riječi kad one dolaze od nekoga koga uistinu smatramo svojim partnerom, a ne potencijalnim neprijateljem.
__________________
There is nothing noble in being superior to your fellow man; true nobility is being superior to your former self. E.H.
higijeničarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 01:29   #8
Trebalo bi zapravo postaviti i obratnu situaciju

Pazi sad ovo

Bi li vam bilo ok i prihvatljivo da vas partner omalovažava, vrijeđa, pljuje na redovnoj bazi, ali djelima apsolutno pokazuje da NIŠTA od toga ne misli. Djelima vas itekako poštuje i cijeni, žrtvuje se za vas, trudi. Ali redovito izgovara uvrede i poniženja. Samo izgovara. Onima kojima samo djela imaju težinu bi ovo trebala biti oke situacija?
__________________
...Free your mind and the rest will follow...
mrafica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 01:35   #9
Quote:
mrafica kaže: Pogledaj post
Trebalo bi zapravo postaviti i obratnu situaciju

Pazi sad ovo

Bi li vam bilo ok i prihvatljivo da vas partner omalovažava, vrijeđa, pljuje na redovnoj bazi, ali djelima apsolutno pokazuje da NIŠTA od toga ne misli. Djelima vas itekako poštuje i cijeni, žrtvuje se za vas, trudi. Ali redovito izgovara uvrede i poniženja. Samo izgovara. Onima kojima samo djela imaju težinu bi ovo trebala biti oke situacija?
zajebavas se ?
dodo89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 01:35   #10
Meni se bljuje i kad me partner poljubi ili pojebe, jer je to toliko stravično neoriginalno, originalno bi bilo da me jebe u pazušnu jamu, recimo. Ili da me ne ljubi nego mi posiše pramen kose.




Nisam čitala topik, ali snažni su obrambeni mehanizmi ljudi kojima partneri ne izražavaju ljubav verbalno, rekla bih. Da mi partner kaže "ljubavi", baš partner, ne neki ljigavi jebač s kojim se povremeno koitalno družim zbog gangrene na kriterijima, trebalo bi me dat uspavat kad bi mi to bilo bljuvotina i "nedovoljno originalno".
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 01:38   #11
Quote:
dodo89 kaže: Pogledaj post
zajebavas se ?
Pa zanima me
Znači neki odgovorno tvrde da im riječi ništa ne znače. Jel nije onda realno za očekivat da bi im moja opisana situacija bila sasvim oke

Kolačiću-to je to
__________________
...Free your mind and the rest will follow...
mrafica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 01:47   #12
Budući da znam da je on ozbiljan čovjek i da ni inače ne govori stvari kojih se ne drži, nikakvu njegovu izjavu ne mogu smatrati "bljuvotinom". Shvatit ću je vrlo ozbiljno.
A inače da ima ljudi iz čijih usta izlaze teške bljuvotine, ima. Samo u najvećem broju takvih slučajeva, partneri im vjeruju.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 01:49   #13
u pravilu, riječi bez djela malo znače.

kod mog partnera je obrnuto. on baš i nije čovjek od nekih velikih riječi, ali zato djelima sve govori.

i nisam do sad naišla da neke njegove izjave smatram da nemaju težinu i značenje zato što kad on nešto kaže, tako i misli i stoji iza toga.
al to je zato što mu potpuno vjerujem i zato što je nemali broj puta "dokazao" da mi je podrška, prijatelj, rame za plakanje, da me razumije, cijeni i voli.
da nije tako, ne bi bi u vezi.

s prijašnjim partnerima se znalo dešavat da su im neke izjave mlaćenje slame jer su jedno govorili, drugo radili. tipa jedan je ponavljao godinu faxa po treći put, ali je govorio da će on taj fax završiti. ili da traži posao preko SS, ali redovito mu ništa nije valjalo. ili bi jedan znao reći da dok je u vezi, nema mjesta prevari, ali nekako se ne bih zaklela da je bilo tako.
volim čokoladu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 01:50   #14
Quote:
mrafica kaže: Pogledaj post
Trebalo bi zapravo postaviti i obratnu situaciju

Pazi sad ovo

Bi li vam bilo ok i prihvatljivo da vas partner omalovažava, vrijeđa, pljuje na redovnoj bazi, ali djelima apsolutno pokazuje da NIŠTA od toga ne misli. Djelima vas itekako poštuje i cijeni, žrtvuje se za vas, trudi. Ali redovito izgovara uvrede i poniženja. Samo izgovara. Onima kojima samo djela imaju težinu bi ovo trebala biti oke situacija?

To je po meni sad već banaliziranje stvari.

Da bi mi netko pokazao da me poštuje i voli ne trebam samo riječi ili djela, trebam cijeli paket.

Ne kažem da riječi ne poprave dan, ali ako se mi koljemo na dnevnoj bazi, ako se čujemo preko one stvari, ako ne komuniciramo ispravno, ako se ne trudimo, to što će on meni reć pusa ljubavi, meni ne znači ništa ako me kad se vidimo čeka opet isto. Sranje.

Dokle god u djelima imam potvrdu, nije mi teško vjerovat na riječ, svaka sitnica mi puno znači. Ali ako je nemam, nemam ni sigurnost, ni povjerenje.
I raste mi svjesnost da je jedno od nas ili oboje u tom odnosu iz navike i drugih razloga...Ali baš ljubavi, ne bih rekla.
Onda kada u djelima ne vidim potvrdu to je već početak kraja.
Lela O. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 01:59   #15
Quote:
lela00 kaže: Pogledaj post

To je po meni sad već banaliziranje stvari.

Da bi mi netko pokazao da me poštuje i voli ne trebam samo riječi ili djela, trebam cijeli paket.

.
Naravno da banaliziram , da ukažem malo ljudima koji tvrde da riječi nemaju nikakvu vrijednost, da ipak porazmisle o svojim upisima (nema ih na ovoj temi, ali ima na temi preko koje je proizašla ova tema)

Apsolutno se slažem s boldanim. Ali da vrijedi u oba pravca. Ako bi mi značile loše riječi, dok su djela dobra, zašto mi ne bi značile dobre riječi dok su djela dobra.
Riječi znače. Ne samo djela. To je poanta.

Kao što je higijeničarka u jednom trenu rekla (na drugoj temi, čini mi se)-riječi i djela ne bi trebale biti ili/ili.

Zapravo bih samu sebe zapitala što radim u vezi s osobom čije riječi smatram baljezgarijama. To bi značilo:
a)da su stvarno baljezgarije jer nikad nemaju pokrića (zašto sam pobogu onda s njim )
b)da nisu baljezgarije, ali uopće ne poštujem i ne vjerujem dovoljno partneru da bih mu vjerovala ako mi nešto kaže, smatram to baljezgarijom (zašto sam pobogu u vezi s osobom kojoj ne vjerujem i čije riječi su mi baljezgarija)

Tako nekako.
__________________
...Free your mind and the rest will follow...

Zadnje uređivanje mrafica : 02.02.2013. at 02:20.
mrafica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 02:06   #16
Quote:
higijeničarka kaže: Pogledaj post
Nije li mlaćenje prazne slame onda nešto u što ne vjeruješ kad dolazi od nekoga kome ne vjeruješ?
Možeš li takvog uopće nazivati svojim partnerom?

Zanima me kako doživljavamo riječi kad one dolaze od nekoga koga uistinu smatramo svojim partnerom, a ne potencijalnim neprijateljem.


Pa svatko valjda ima drugačiju percepciju odnosa.
Nekome mnogo stvari ne valjda u odnosu, ali ostaje radi puno drugih koje valjaju, netko ne vjeruje ali želi vjerovati pa negira sve, netko misli da će umrijet ako ostane sam pa prihvaća bilošto.

To je valjda skoro pa kao i kod mlaćenja žena. Znaš da je fraza ljubavi neću više mlaćenje prazne slame, ali se ipak nadaš da nije.

Pa bar na ŽUDu se može nać bezbroj primjera u kojima jedna strana kaže jedno, misli drugo, a radi treće. Nisu neprijatelji, samo možda nisu jedno za drugo.

Dokle god me voliš riječima, a podcjenjuješ, ponižavaš, iscrpljuješ postupcima gdje da nađem onu dozu vjere koju bih trebala imat da to sve ne promataram samo kao manipulaciju i isprazno naklapanje? Ja ne znam
Lela O. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 02:14   #17
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Nisam čitala topik, ali snažni su obrambeni mehanizmi ljudi kojima partneri ne izražavaju ljubav verbalno, rekla bih. Da mi partner kaže "ljubavi", baš partner, ne neki ljigavi jebač s kojim se povremeno koitalno družim zbog gangrene na kriterijima, trebalo bi me dat uspavat kad bi mi to bilo bljuvotina i "nedovoljno originalno".
Bi mi figu išta bilo čarobno što kaže ili napravi, da već sad nemam smiješak na usnama jer (opet) pišem o njemu.

Originalnost... više je to 'rijetkost', tj. 'imam li neku ideju koja nije tako često viđena', jer, inspiracije su svuda oko nas i svi pomalo 'krademo' i 'kombiniramo'.
Tražiti originalno troši energiju. Očekivati originalno... ne znam, ne doživljavam ljude oko nas kao velike inovatore.

Ono što jest važno je dobar tajming, njušenje što TEBI sad paše i treba. Zagrljaj koji je došao kad ti je trebao, znači više nego 100 drugih riječi i djela, koja nisu bila TO što sad trebaš. Još ako je došlo bez da si rekao ili hintirao, već je došlo time što te pozna, što te osjeća.... you've got a match

Uživaj u emociji i osjećaju da si voljen i željen.
Ako se ne osjećaš voljeno, nema ni te riječi ni tog djela koje će te uvjeriti da se osjećaš.

Stvar je rekla bih te neke vibracije/tona koji ide uz sve skupa + posebnost osobe i tako, hrpica malih faktora...

Ista riječ i isto djelo ne ostavljaju na nas jednak utisak kad dolaze od različitih ljudi. Makar nam bili dragi.

Warm & fuzzy je stanje uma, a ne izgovorena riječ ili pomaknuta ruka.
Warm & fuzzy dolazi iz osjećati jedno drugo.
To je nešto što nadiđe razumjevanje mozgom-raciom, nešto što nadiđe razumjevanje emocijama-čitanjem sebe i drugoga... To je nešto što dolazi skoro pa instinktivno, no svakako prirodno. Sadržava sve od navedenog u sebi, ali i više. Fali mi bolja riječ od 'osjetiti', ali, možda je i ona dovoljno dobra.
Ja sam shvatila/razumjela kad mi je frend svojevremeno pojašnjavao koju kompatibilnost je doživio, na razini apstraktnog shvaćanja sam imala hunch o čemu priča.
Kad sam doživjela isto, smijala sam se, jer sam točno znala na što je onomad mislio.
Pa, možda riječ 'osjetiti' je zbilja dobar izraz.

To bi bilo nešto poput onog 'osjetiš nečiji pogled na vratu', dakle, taj neki tip apstrakcije.
Neki bi rekli da tu ima i čitanja misli.
Više volim reći da se radi o toliko sličnim umovima da u istoj situaciji obave isti algoritam i dobiju isti rezultat
Al slažem se, ljepše zvuči čitanje misli....


Dakle, krivi tajming - što god da kaže/napravi - loše je i nije to TO.
Zabrijavanje na pogađanje što misliš - opet to nije TO.
Trpanje te u neke viđene obrasce da se on lakše snađe s tobom jer si slična nekom trećem - ni to nije TO.

Treba jedna osoba doživjeti i osjetiti drugu, i onda, sve rečeno i sve napravljeno - ostavlja za sobom warm & fuzzy trag, pričao on o sranju na poslu ili o tome kako imaš prekrasne oči
enigma in red is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 02:30   #18
Kvotat ću te s drugog topika.

Quote:
higijeničarka kaže: Pogledaj post
Aupm. Pa jel se vi svi partneru obraćate samo riječima koje su posebno osmišljene, personalizirane, kreativne, krcate osobnim značenjem, a sve ostale su isfurane izbljuvotine?
Jednom sam bivšem slučajno poslala sms namijenjen frendu.
Ovaj je dobio oveć slom živaca, suze, smrt, bol, i rekao mi neka više ne koristim iste riječi kad pričam s njim i s drugim ljudima.
Bijah mlađahna djevojčica, ne naročito emocionalno pametna, pa nisam luđaka ostavila iste sekunde.
Nije mi baš bilo zgodno pričati s drugim ljudima na češkom, pogotovo jer ne znam češki, a ni moji prijatelji, pa nisam mogla udovoljiti njegovoj molbi.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 02:37   #19


Sram te bilo, emotivno si lijena (ili kako su to već nazvali tam negdje drugdje)

Meni čini personaliziranim i posebnim način i tko nešto govori, a ne što govori
__________________
...Free your mind and the rest will follow...
mrafica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 08:14   #20
nisu sve veze iste...kvalitete...duzine trajanja...nisu svi partneri na svijetu jednako stari i u istoj situaciji.
niti je moje "volim te" kroz godine jednako ozbiljno, iako je bilo uvijek iskreno.
ili skoro uvijek...nekad si to izgovorio...a osjecas da se nesto promijenilo u tebi...i da necete jos dugo zajedno. ali kazes, jer se nadas da se varas i da je sve ok.
OneHitWonder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:33.