Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.11.2011., 18:53   #1
Poezija i proza u filmu

Koji filmovi su vam se svidjeli radi neke "umjetničke" atmosfere (pogotovo ako je jedan od glumaca književnik/profesor književnosti i sl.)?
Znači ne pitam za adaptacije nego za filmove kroz koje se provlači ta prozno/poetska nit?
PenelopeJane is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 19:19   #2
Malo se preširoko može shvatiti ova tema...Al ajd zaustavit ću se na liku književniku...
Film sa jednim likom književnikom je film bez premca uopće.
Riječ je o "Stalkeru" Andreja Tarkovskog. Jedan od tri lika je pomalo bezidejni književnik kojeg je napustila inspiracija pa se upušta na fizičko/duhovno putovanje koje je i srž filma..
__________________
Postoje 3 vrste ljudi: oni koji znaju brojati i oni koji ne znaju.
sleng is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 02:13   #3
"Possession" (2001)

Gradi radnju u sadasnjosti isprepletenu sa zivotom i radom pjesnika iz 19. stoljeca, na osnovu pisama koja su slucajno ugledala svjetlost dana.
__________________
~excellence of any kind~
Aretea is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 11:45   #4
Nikada mi se film nije svidio isključivo zbog gore spomenute tematike. Štoviše, filmovi koji se bave književnošću na taj način, a ne daj bože profesorima književnosti najčešće su isforsirane pretenciozne budalaštine. U ovom trenu ne mogu prizvati neki film koji mi se zbog toga svidio.

(Doduše, I'm not there, film koji tematizira Dylana, jako mi je drag upravo zbog toga što se pojavljuju interpretacije njegovih pjesama )
Nedefinirano is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 12:43   #5
Moja davnašnja profesorica (tadašnjeg) srpskohrvatskog jezika, inače nemaštovita i dosadna, iznenadila nas je jednom prilikom donijevši nam videokasetu na kojoj je bio snimljen film Dead Poets Society .

Časovi koji su uslijedili nakon gledanja filma bili su jedini kreativni u cijeloj toj školskoj godini. I dan-danas sjećam se naše diskusije i različitih stavova o filmu, profesoru Keatingu i njegovom načinu poučavanja.

Bili smo djeca, nismo ni slutili da su ti časovi ustvari neki od posljednjih lijepih trenutaka u našim bezbrižnim djetinjstvima i da ćemo već sutra razmišljati o pukom preživljavanju, a ne o riječima profesora Keatinga.

U ratu su me od ludila sačuvale knjige i poznata fraza carpe diem, tako da mogu reći da mi je taj film na neki način - spasio život.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:21.