Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.02.2005., 10:20   #1
Ostavinska rasprava i javni bilježnik

Prošli tjedan sam bio na ostavinskoj raspravi (kod javnog bilježnika). Cijeli postupak je trajao cca. 10 minuta. Sve što je javni bilježnik tada napravio je popis imovine koja ulazi u ostavinu (potrebne dokumente s dokazima o vlasništvu smo pribavili mi, nasljednici) i što kome ide. Prije toga je napravio nekoliko propusta: nije poslao poziv jednom nasljedniku te prije samog postupka nije identificirao osobe koje su se predstavile kao nasljednici (nije od nas tražio osobne ikaznice, što znaći da je mogao doći bilo tko).
Tjedan dana nakon ostavinske rasprave, javljeno nam je da su "papiri" gotovi i da dođemo po njih. I da taj postupak košta 2600 kn!!!!!
Ispada da pola sata rada javnog bilježnika vrijedi 2600 kn!!!! Pa gdje je to moguće (osim u Hrvatskoj). I još bezobrazno to zovu nagradaom, a ne haračem!! Pa kakva je to nagrada kad se prisilno naplaćuje? I to još 2600 kn za pola sata rada?
A u ostavini je bilo pola stana (s tim da stan nije u cijelosti otplaćen, već samo pola) i jedan stari auto (koji ne vrijedi više od 2000 kn). Oni se vade na zakon koji omogućuje javnim bilježnicima da sami procijene vrijednost imovine koja ulazi u ostavini. Oni tako mogu procijeniti da stan od 68 kvadrata vrijedi 1 000 000 kn i sebi fino zaračunat veliku "nagradu" za "trud".
A ako ti ne paše, onda plati samo pola i traži novu raspravu...

Ovo se može dogoditi samo u jadnoj državi kao što je Hrvatska. Nije ni čudo što onda ljudi automatskom puškom pokušavaju istjerat pravdu (kao što je napravio onaj u Rijeci).
lakluze is offline  
Old 23.02.2005., 10:26   #2
Sori, koji zakoni koji je omjer koji j.bilježnik uzima sebi
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 23.02.2005., 13:43   #3
To im omogućavaju ZAKON O NASLJEĐIVANJU i PRAVILNIK O VISINI NAGRADE I NAKNADE TROŠKOVA JAVNOG BILJEŽNIKA KAO POVJERENIKA SUDA U OSTAVINSKOM POSTUPKU.

Strašno! Pljačka koju je legalizirala država...

Citiram:

II. ODREĐIVANJE NAGRADE PREMA VRIJEDNOSTI OSTAVINE

Članak 7.

Za radnje javnog bilježnika oko pozivanja nasljednika na ročište za raspravu, za provođenje ostavinske rasprave te donošenja i otpravka rješenja o nasljeđivanju, kao i za druge radnje za koje ovim Pravilnikom nije određena posebna nagrada, javnom bilježniku pripada nagrada u neto iznosu prema vrijednosti ostavine, i to:

iznad kuna do kuna kuna

0 1.000,00 30,00

1.000,00 2.500,00 50,00

2.500,00 25.000,00 90,00

25.000,00 35.000,00 150,00

35.000,00 60.000,00 200,00

Ako vrijednost ostavine prelazi iznos od 60.000,00 kuna, pored iznosa nagrade od 200,00 kuna, plaća se još i po 100,00 kuna za svakih započetih 10.000,00 kuna vrijednosti ostavine, ali ne više od 2.500,00 kuna.

Ako nastupe uvjeti za prekid postupka za do tada obavljene javnobilježničke radnje, javnom bilježniku pripada nagrada od 50% nagrade iz stavka 1. i 2. ovog članka i naknada svih do tada nastalih troškova postupka.

Ako se po okončanju prekida ostavinskog postupka ponovno povjeri javnom bilježniku dovršenje ostavinskog postupka, pripada mu nagrada do punog iznosa nagrade po st. 1. i 2. ovog članka i nastali troškovi.

Za dopunsko rješenje o naknadno utvrđenoj ostavini nagrada se plaća prema naknadno utvrđenoj vrijednosti tog dijela ostavine.

Za legat, plaća se nagrada prema vrijednosti legata.
lakluze is offline  
Old 23.02.2005., 13:46   #4
da, našla sam pravilnik u međuvremenu
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 23.02.2005., 15:04   #5
Quote:
lakluze kaže:
To im omogućavaju ZAKON O NASLJEĐIVANJU i PRAVILNIK O VISINI NAGRADE I NAKNADE TROŠKOVA JAVNOG BILJEŽNIKA KAO POVJERENIKA SUDA U OSTAVINSKOM POSTUPKU.

Strašno! Pljačka koju je legalizirala država...
Kakva pljačka? Pa ostavinski postupak košta koliko i servis boljeg automobila. Nagrada je u lipu jednaka pristojbi kada su ostavinski postupak provodili sudovi:

(1) Za raspravljanje ostavine ukoliko je postupak završen rješenjem o nasljeđivanju, plaća se paušalna pristojba prema čistoj vrijednosti ostavine, i to:

iznad do kuna kuna

0,00 20.000,00 100,00

25.000,00 35.000,00 150,00

35.000,00 60.000,00 200,00

Ako vrijednost ostavine prelazi iznos od 60.000,00 kuna, plaća se pored pristojbe od 200,00 kuna i još 100,00 kuna na svakih započetih 10.000,00 kuna, ali ne više od 2.500,00 kuna.

(2) Za dopunsko rješenje o nasljeđivanju, plaća se pristojba prema vrijednosti naknadno utvrđene ostavine.

(3) Za legat, plaća se prema vrijednosti legata pristojba iz stavka 1. ovoga Tar. br.


Zakon o sudskim pristojbama: http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2003/0381.htm

Dakle, ništa novo i ništa što nije i prije bilo. Samo su sudovi rasterećeni dijela posla, kojeg sada obavljaju javni bilježnici, pod jednakim uvjetima.

Zadnje uređivanje Vojky : 23.02.2005. at 16:02.
Vojky is offline  
Old 23.02.2005., 15:15   #6
Re: Ostavinska rasprava i javni bilježnik

Quote:
lakluze kaže:
...Oni tako mogu procijeniti da stan od 68 kvadrata vrijedi 1 000 000 kn...
ovo fakat nigdje ne piše...nitko ti ne brani angažirati sudskog vještaka da ti napravi procjenu vrijednosti nekretnine...mene koštala procjena okruglo 400,00 kn
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Old 23.02.2005., 15:19   #7
"Kakva pljačka? Pa ostavinski postupak košta koliko i servis boljeg automobila."

Kao prvo, uspoređivati servis "malo boljeg automobila" i ostavinsku raspravu je isto kao i uspoređivanje kupnje zlatnog nakita i potrošačku košaricu. "Malo bolji automobil" nemaju svi ljudi, niti je potreban (to što "pravnici" voze skupe automobile, ne znai da svi ljudi imaju za skuplje aute, ili, čak i za neki jeftiniji auto).
Osim toga, ako netko i ima "malo skuplji automobil", može birati gdje će ga servisirati (postoji konkurencija), a kod ostavinske rasprave nema tog izbora, sud mu doijeli javnog bilježnika i amen. Osim toga, zbog nedostatka konkurencije (nemogučnost tržišnog natjecanja), javni bilježnici si mogu odredit tarifu koju žele. Mogu jer jednostavno moraš platit koliko traže. Osim toga, servis "malo boljeg auta" traje ipak "malo" duže od ostavinske rasprave i u tu cijenu su uključeni rezervni dijelovi. A u ostavinskoj raspravi, što je tu uključeno? Pola sata rada javnog bilježnika. I to košta 2600 kn. Lijepa satnica. Takvu nema nitko u Hrvatskoj, pa ni razni menađeri...

"Inače, pristojba je u lipu jednaka onoj kada su ostavinski postupak provodili sudovi"

Ovo nije točno. Kad su ostavinski postupak provodili sudovi, naknada je bila kudikamo manja. Kad mi je umro deda, mama je platila sudku pristojbu oko 200 kn, što je 13 puta manje.
lakluze is offline  
Old 23.02.2005., 15:24   #8
Quote:
lakluze kaže:
"Kakva pljačka? Pa ostavinski postupak košta koliko i servis boljeg automobila."

Kao prvo, uspoređivati servis "malo boljeg automobila" i ostavinsku raspravu je isto kao i uspoređivanje kupnje zlatnog nakita i potrošačku košaricu. "Malo bolji automobil" nemaju svi ljudi, niti je potreban (to što "pravnici" voze skupe automobile, ne znai da svi ljudi imaju za skuplje aute, ili, čak i za neki jeftiniji auto).
Osim toga, ako netko i ima "malo skuplji automobil", može birati gdje će ga servisirati (postoji konkurencija), a kod ostavinske rasprave nema tog izbora, sud mu doijeli javnog bilježnika i amen. Osim toga, zbog nedostatka konkurencije (nemogučnost tržišnog natjecanja), javni bilježnici si mogu odredit tarifu koju žele. Mogu jer jednostavno moraš platit koliko traže. Osim toga, servis "malo boljeg auta" traje ipak "malo" duže od ostavinske rasprave i u tu cijenu su uključeni rezervni dijelovi. A u ostavinskoj raspravi, što je tu uključeno? Pola sata rada javnog bilježnika. I to košta 2600 kn. Lijepa satnica. Takvu nema nitko u Hrvatskoj, pa ni razni menađeri...

"Inače, pristojba je u lipu jednaka onoj kada su ostavinski postupak provodili sudovi"

Ovo nije točno. Kad su ostavinski postupak provodili sudovi, naknada je bila kudikamo manja. Kad mi je umro deda, mama je platila sudku pristojbu oko 200 kn, što je 13 puta manje.
al citira ti je stari zakon...
i nije isto šta je dida ostavio tvojoj mami i to šta si ti dobio
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 23.02.2005., 15:35   #9
"i nije isto šta je dida ostavio tvojoj mami i to šta si ti dobio"

Kako nije isto? Pa ja nisam ništa nalijedio od dede, nego od tate. A mama je dedeina kćer. Znaći, i u jednom i u drugom slučaju je riječ o djeci kao nasljednicima...
lakluze is offline  
Old 23.02.2005., 15:38   #10
PRAVILNIK O VISINI NAGRADE I NAKNADE TROŠKOVA JAVNOG BILJEŽNIKA KAO POVJERENIKA SUDA U OSTAVINSKOM POSTUPKU

I. OPĆE ODREDBE

Članak 2.

Javnom bilježniku u provođenju pojedinog ostavinskog postupka, u pravilu, za sve radnje u tom postupku pripada jedna nagrada i određuje se prema vrijednosti ostavine.

Vrijednost ostavine, radi određivanja nagrade, određuje se po slobodnoj ocjeni, na temelju izjava nasljednika, podataka utvrđenih u postupku i podataka koje su nasljednici podnijeli. Po potrebi, javni bilježnik može, po odredbama o procjeni ostavine radi razreza poreza na nasljedstvo, odrediti obavljanje procjene putem vještaka na trošak nasljednika. Vrijednost čiste ostavine radi naplate nagrade utvrđuje se prema vrijednosti koju ostavina ima u vrijeme procjene.


Legalizirana pljačka...
lakluze is offline  
Old 23.02.2005., 15:38   #11
pa zašto onda ne upotrijebiš taj argument da bi srušio PDV?

npr. kažeš "PDV-a nije bilo dok je moj deda bio živ"..
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Old 23.02.2005., 15:47   #12
"pa zašto onda ne upotrijebiš taj argument da bi srušio PDV?

npr. kažeš "PDV-a nije bilo dok je moj deda bio živ".."

Kao prvo, moj deda je umro prije samo 4 godine...
Drugo, ja ne kažem da javni bilježnik nije imao osnova da naplati ovako visoku "nagradu", već da mu je to omogućila ova "lijepa naša". Ja bi rekao "lijepa odvjetnička". Rekao sam da je država legalizirala ovu i ovakve pljačke običnih ljudi. Baš me zanima što bi vi rekli da dođete u servis za "malo bolje aute" i da vam obračunaju sat rada po 5200 kn? Ili, da dođete u dučan i tražite kruh, mlijeko i još neke stvari, trgovac na to potroši 5 minuta i zaračuna vam svoje usluge (pored onog što želite kupiti) 450 kn?
lakluze is offline  
Old 23.02.2005., 16:07   #13
Quote:
lakluze kaže:
Osim toga, ako netko i ima "malo skuplji automobil", može birati gdje će ga servisirati (postoji konkurencija), a kod ostavinske rasprave nema tog izbora, sud mu doijeli javnog bilježnika i amen. Osim toga, zbog nedostatka konkurencije (nemogučnost tržišnog natjecanja), javni bilježnici si mogu odredit tarifu koju žele. Mogu jer jednostavno moraš platit koliko traže.
Naravno da ne može biti konkuncije - jer javni bilježnici imaju javne ovlasti, to bi bilo kao da svaki sud određuju visinu pristojbi sam...

Quote:
"Inače, pristojba je u lipu jednaka onoj kada su ostavinski postupak provodili sudovi"

Ovo nije točno. Kad su ostavinski postupak provodili sudovi, naknada je bila kudikamo manja. Kad mi je umro deda, mama je platila sudku pristojbu oko 200 kn, što je 13 puta manje. [/B]
To je točno jer sam ti citirao stari zakon, vidi gore.

Pravni postupak je skup. Ljudi se moraju naviknuti da pravnik ili liječnk koštaju više nego serviser za automobile ili stručnjak za pločice.

Socijalni slučajevi i neke kategorije građana naravno imaju povlastice i oslobođenja, jer smo socijalna država.

A naknada je sukladna vrijednosti imovine. I ponavljam, jednaka onoj kada su te poslove vršili sudovi. Znači, jednak posao, jednaki troškovi, jednaka naknada.

I sve to traje malo duže od 5 minuta. Netko treba i poslati pozive i napisati rješenje. I platiti porez na nagradu.
Vojky is offline  
Old 23.02.2005., 16:21   #14
"Pravni postupak je skup. Ljudi se moraju naviknuti da pravnik ili liječnk koštaju više nego serviser za automobile ili stručnjak za pločice."

Zašto bi pravnik ili liječnik trebali koštati više od nekog drugog? Zato što takvi sjede u ministarskim foteljama i određuju visinu naknada i plaća?
Pravnik ili bilo tko drugi sa završenim fakultetom bi trebali imati barem slične plaće, odnosno cijena rada bi trebala biti slična...

" sve to traje malo duže od 5 minuta. Netko treba i poslati pozive i napisati rješenje. I platiti porez na nagradu."

Traje malo duže, možda 15 minuta. Osim toga, javni bilježnik nije ni poslao pozive svima kojima je trebao, napravio je dosta propusta i nikom ništa. Odnosno, njemu/njoj 2600 kn u džep, a nama 2600 kn iz džepa. Osim toga, ima ljudi koji ne mogu skupit 2600 kn. I oni imaju pravo naslijediti... ili možda nemaju? Najbolje da to naslijede odvjetnici, javni bilježnici i slični...

a kad smo već kod uspoređivanja zanimanja... Strpat u isti koš liječnike i pravnike.... Liječnici ponekad bar učine nešto korisno...

Na kraju, PONAVLJAM, sve legalno, a zapravo pljačka...
lakluze is offline  
Old 23.02.2005., 16:22   #15
Quote:
lakluze kaže:
"i nije isto šta je dida ostavio tvojoj mami i to šta si ti dobio"

Kako nije isto? Pa ja nisam ništa nalijedio od dede, nego od tate. A mama je dedeina kćer. Znaći, i u jednom i u drugom slučaju je riječ o djeci kao nasljednicima...
govorila sam u smislu vrijednosti imovine
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 23.02.2005., 16:23   #16
"govorila sam u smislu vrijednosti imovine"

Kad smo kod vrijednosti imovine.... Mama je naslijedila puno više...
lakluze is offline  
Old 23.02.2005., 16:42   #17
Quote:
lakluze kaže:
"Pravni postupak je skup. Ljudi se moraju naviknuti da pravnik ili liječnk koštaju više nego serviser za automobile ili stručnjak za pločice."

Zašto bi pravnik ili liječnik trebali koštati više od nekog drugog? Zato što takvi sjede u ministarskim foteljama i određuju visinu naknada i plaća?
Pravnik ili bilo tko drugi sa završenim fakultetom bi trebali imati barem slične plaće, odnosno cijena rada bi trebala biti slična...

Za liječnike i pravnike uspoređujem jer postoji ograničenje drugih da se bave njihovim poslovima - postoje kaznena djela nadrilječništva i nadripisarstva. Toga kod drugih zanimanja nema u tom obliku.

A za doći do javnog bilježnika treba ti: završiti fakultet, biti vježbenik za nikakvu lovu, položiti pravosudni, raditi pet godina, položiti javnobilježnički, uložiti lovu u kancelariju... To nikako nije običan VSS.

Također, rad informatičara u Hrvatskoj je genralno skuplji od rada pravnika. Nazovi i pitaj koliko košta ing/sat certificiranog dipl.ing.

A ovdje - ponavljam naknada je ISTA kao i kada je taj posao radio sud. ISTA U LIPU.
Vojky is offline  
Old 23.02.2005., 16:47   #18
" za doći do javnog bilježnika treba ti: završiti fakultet, stažirati, položiti pravosudni, raditi pet godina, položiti javnobilježnički, uložiti lovu u kancelariju... To nikako nije običan VSS."

I ja sam završio fakultet, i to ne neki lagani (FER), pa ne mogu ni sanjati da mi plate po satu toliko...

"Također, rad informatičara u Hrvatskoj je genralno skuplji od rada pravnika. Nazovi i pitaj koliko košta ing/sat certificiranog dipl.ing."

Ovo nije točno. Završio sam FER, radim kao sistem administrator i imam mjesečnu plaću koja je jednaka satu rada javnog bilježnika. Iza mene ne stoji država kao iza vas. Da iz avas ne stoji država, ni vi ne bi mogli naplačivat toliko svoje usluge. A naplačujete stvarno previše, čak i da je stanje u Hrvatkoj puno, PUNO bolje, prevelike su vaše naknade...
lakluze is offline  
Old 23.02.2005., 16:57   #19
Quote:
lakluze kaže:

Ovo nije točno. Završio sam FER, radim kao sistem administrator i imam mjesečnu plaću koja je jednaka satu rada javnog bilježnika. Iza mene ne stoji država kao iza vas. Da iz avas ne stoji država, ni vi ne bi mogli naplačivat toliko svoje usluge. A naplačujete stvarno previše, čak i da je stanje u Hrvatkoj puno, PUNO bolje, prevelike su vaše naknade...
Rad javnog bilježnika se ne mjeri satima. Kod ovog je bitna i vrijednost - za neku manju imovinu i nagrada bi bila bitno manja. I - kažem, nisu je oni izmislili, već je jednaka satnici suda.

A sat rada odvjetnika je nekih 500 kn (mada rjetko tko naplaćuje punu satnicu) i to je niže od certificiranog VSS inženjera - da sada nazoveš neku od većih firmi da ti posude čovjeka koji je dipl.ing. i ima recimo CISA tražili bi više po satu.

Inače, u javnom bilježništvu radi jako mali postotak pravnika. Čak i u odvjetništvu radi relativno mali postotak pravnika. I nisam čuo za modernu državu gdje te kategorije ljudi nisu jako dobro plaćene.

Ali, do tog statusa treba i doći. Nije ni jednostavno, ni brzo ni jeftino.
Vojky is offline  
Old 23.02.2005., 17:59   #20
Quote:
Ali, do tog statusa treba i doći. Nije ni jednostavno, ni brzo ni jeftino.
nije skoro ni moguće, pogotovu u manjim mjestima gdje ih ima malo, šanse su ekstremno male, osim za one koji rade kao prisjednici kod JBa

...a fascinantno mi je kako su ljudi u zadnje vrijeme opsjednuti odvjetničkim i javnobilježničkim tarifama, kao da su to jedine stvari koje skupo plaćaju...pa koliko košta sat bagerisanja?
dr. Szmola is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:40.