Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2011., 22:04   #621
pomoc oko dimnjaka za kamin

na 2. etazi kuce namjeravam postaviti kamin. kupio bih zatvoreno loziste od 9 kw, ostavio sam dovod za svjezi zrak (3 x 50) i sad moram ozidati dimnjak. Pitanje je: da li je potrebno dimnjak ozidati tako da ima vratasca i kondenzacijsku posudu odmah iza lozista pa onda loziste spojiti na taj dimnjak na visini od min. 1,8 m pod kutom od 45, ili je dovoljno graditi dimnjak na visini od 1,8 m iznad lozista pa onda preko tavana i krova (min. 4,5 m ) vani tj. bez vrata i kond. posudice. Svaki komentar je dobrodosao
novi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2011., 23:55   #622
Quote:
novi1 kaže: Pogledaj post
na 2. etazi kuce namjeravam postaviti kamin. kupio bih zatvoreno loziste od 9 kw, ostavio sam dovod za svjezi zrak (3 x 50) i sad moram ozidati dimnjak. Pitanje je: da li je potrebno dimnjak ozidati tako da ima vratasca i kondenzacijsku posudu odmah iza lozista pa onda loziste spojiti na taj dimnjak na visini od min. 1,8 m pod kutom od 45, ili je dovoljno graditi dimnjak na visini od 1,8 m iznad lozista pa onda preko tavana i krova (min. 4,5 m ) vani tj. bez vrata i kond. posudice. Svaki komentar je dobrodosao
ak sam dobro skuzio, ti pitas da li da zidas od nule, tj. poda? Moj ti bi savjet bio, zidaj od poda, nule. Zasto? zato sto ti se dimnjak malo pomalo puni sa cadom, i ta cada malo pomalo pada dolje, i ako sad ti odmah spojis tu kamin, pec, onda imas odmah i velikih problema jer se sve vrlo brzo i lako zacepi, zastopa.
mranderson is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2011., 10:01   #623
preveliki dimnjak?

lijepi pozdrav
molimo bih savjet
kuća kupljena prije nekoliko godina, katnica zidana sitnom ciglom, stara 30 god.,nema izolacije obična žbuka, drveni izo prozori
centralno grijanje da drva, peć labinka (snaga 23 kw kod ugljena), grijemo se četvrtu zimu,peć je stara 30 god. ali dok mi nismo počeli tu živjeti radila je jako malo
dimnjak za peć je izvana sa sjeverne strane uzidan schiedel elementima
do krova nije izvana izoliran, pretpostavljam da nije niti iznutra stavljana kamena vuna, visina od dimnjače do krova je 4,8 metara fi 18? (barem sam tako pokušao izmjeriti kod vrata za čišćenje)
iznad krova je dimnjak visok 2,3 metra i obzidan je fasadnom ciglom i još je iznad šamotna cijev visoka 1,3 metra fi 16, dodana vjerojatno jer je kuća djelomično ljepljena sa susjedom pa da dim ne ide na njegovu fasadu
dimnjak je ukupno visok cca. 8,5 metara
pojavljivala se kondenzacija izbile su crne i smeđe fleke po dimnjaku, ove godine imam suvlja drva i držim malo veću temp. u peći pa manje kondenzira (ali još nije bilo prave zime)
šta bih sve mogao učiniti da popravim općenito stanje da bih mogao i malo prigušiti peć
s obzirom na fleke na dimnjaku da li bi ga trebalo prvo ožbukati pa staviti 5 cm stiropora,šta sa ubacivanjem metalne cijevi (koji je materijal ok?) u dimnjak
koliko se meni čini taj je dimnjak dosta predimenzioniran, kakve probleme stvara predimenzioniranost
hvala!
frki5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2011., 18:16   #624
thx mrandeson, to sam i mislio pa da odmah ostavim i jedna vrata za čišćenje i eventualno neku kondenzac. posudu skroz ispod
novi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2011., 19:55   #625
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Hm, jel baš uvike mora curiti? ......
Ne! Ali napravi tako da će kondenzirati, a hoće sigurno i onda više nemaš neugodnih iznenađenja
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 13:04   #626
Quote:
frki5 kaže: Pogledaj post
lijepi pozdrav
molimo bih savjet
šta bih sve mogao učiniti da popravim općenito stanje da bih mogao i malo prigušiti peć
s obzirom na fleke na dimnjaku da li bi ga trebalo prvo ožbukati pa staviti 5 cm stiropora,šta sa ubacivanjem metalne cijevi (koji je materijal ok?) u dimnjak
koliko se meni čini taj je dimnjak dosta predimenzioniran, kakve probleme stvara predimenzioniranost
hvala!

Problem je da dolazi do kondenzata uslijed razlike temperature u dimnjaku. Nije loše kaj je dimnjak tih dimenzija zbog samog goriva, ali su sigurno kod zidanja dimnjaka same cijevi krivo okrenute . Zbog toga kondenzat, odnosno voda kroz spojeve izlazi van i širi se po cijeloj površini dimnjaka. Pojavu kondenzata nije moguće uvijek spriječiti, ali se pravilnim zidanjem isti odvodi u samo dno dimnjaka i tamo se sabire i otklanja.

Moguća rješenja:Ugraditi u postojeći dimnjak inox cijevi, koje će smanjiti promjer dimnjaka,ali će sav kondenzat koji će se pojaviti, bez ikakvih štetnih posljedica sakupljati na dnu dimnjaka.
Znam da je to skupa varijanta, ali druga je još skuplja; zidati novi dimnjak! U protivnom će se kondenzat i dalje slijevati po stijenama dimnjaka i ostavljati crni trag.
Imao sam isti takav slučaj, i istu peć, a riješio sam na takav način. Kasnije sam promijenio i gorivo, odnosno prešao sam na plin.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 13:38   #627
Quote:
majstor52 kaže: Pogledaj post
Problem je da dolazi do kondenzata uslijed razlike temperature u dimnjaku. Nije loše kaj je dimnjak tih dimenzija zbog samog goriva, ali su sigurno kod zidanja dimnjaka same cijevi krivo okrenute . Zbog toga kondenzat, odnosno voda kroz spojeve izlazi van i širi se po cijeloj površini dimnjaka. Pojavu kondenzata nije moguće uvijek spriječiti, ali se pravilnim zidanjem isti odvodi u samo dno dimnjaka i tamo se sabire i otklanja.

Moguća rješenja:Ugraditi u postojeći dimnjak inox cijevi, koje će smanjiti promjer dimnjaka,ali će sav kondenzat koji će se pojaviti, bez ikakvih štetnih posljedica sakupljati na dnu dimnjaka.
Znam da je to skupa varijanta, ali druga je još skuplja; zidati novi dimnjak! U protivnom će se kondenzat i dalje slijevati po stijenama dimnjaka i ostavljati crni trag.
Imao sam isti takav slučaj, i istu peć, a riješio sam na takav način. Kasnije sam promijenio i gorivo, odnosno prešao sam na plin.
hvala na odgovoru
fleke na dimnjaku su većinom smeđe boje, samo ponegdje crne
voda kapa i dole u kondenzcijsku posudu, prošle godine kod prigušene peći i mokrijih drva bilo je oko 1 lit.vode dnevno na dnu (ubacio sam jednu plastičnu posudu da mi je lakše to izbaciti)
eto koja slučajnost da ste i vi imali istu peć
znači žbukanjem i izoliranjem ne bih ništa dobio? s obzirom na snagu od oko 20 kw na drva mislio sam da je dimnjak prevelik i da vuče jako toplinu iz peći, pa sam je pritvarao
kod mene i neće baš da gori na trećem položaju, a kamoli u četvrtom (kakvo je stanje bilo kod vas), u čemu bi bio problem
da li mora biti inox ili može neki drugi (jeftiniji) materijal
zahvaljujem
frki5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2011., 14:20   #628
pozdrav
u svezi ovih fleka sam htio pitati da li one uopće ne mogu probiti ako su cijevi ispravno stavljene.
Naime proteklih godina nisam držao višlju temp. u peći (bila je između 40 i 50 stupnjeva), peć je bila prigušenija pa znam da su to uzroci kondenziranja.Kod ovako prigušenije peći pretpostavljam da se troši manje drva, ali ako to nije ispravno onda nije.Ove godine temp. u peći je oko 60 stupnjeva i dosta manje je kondenzata.Zbog toga sam mislio da bih možda sa izolacijom dosta riješio problem
frki5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 13:44   #629


Uploaded with ImageShack.us

Evo imam problem, čim jako puše vani, stalno kamin baca dim u kući, moram stalno ga tjerat da gori jako u protivnom baca dim.

Imate sliku krova, tu sam nacrtao gdje je dimnjak, dimnjak je van krova izašao 5 cigli.
Inače je zidan od obične starinske pune cigle (ona mala),dvije cigle sa svake strane dimnjaka. Bio je vrh rušan kad je krov mjenjan, pa sam ja ponovno digao dimnjak gore.

Inače dimnjak gori izvanredno, ne kupi se čađa na njemu, ujutro ako u kaminu ima 1 mali žarić, staviš gore malu tresku i na to drva i sve plane za koju sekundu.
Tako da ga stvarno ne bih volio višije dizati.
Na njega je spojen limeni kamin od 10kw, koji grije cijelu kuću.

Ovako kako gledate sliku tako su i polovi, skroz ispred je sjever, ljevo je zapad, desno istok.

Da li bi pomogla ona kapa koja štiti dimnjak?
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 21:39   #630
Quote:
frki5 kaže: Pogledaj post
pozdrav
u svezi ovih fleka sam htio pitati da li one uopće ne mogu probiti ako su cijevi ispravno stavljene.
Naime proteklih godina nisam držao višlju temp. u peći (bila je između 40 i 50 stupnjeva), peć je bila prigušenija pa znam da su to uzroci kondenziranja.Kod ovako prigušenije peći pretpostavljam da se troši manje drva, ali ako to nije ispravno onda nije.Ove godine temp. u peći je oko 60 stupnjeva i dosta manje je kondenzata.Zbog toga sam mislio da bih možda sa izolacijom dosta riješio problem
Mislim da je kod tebe problem jako loša izolacija dimnjaka,ustvari ne možeš nikako tj dovoljno ugrijati dimnjak pa zato smoli,zašto to mislim-zato što je to mučilo mene prve dvije godine kako sam promijenio peć-stavio sam skoro duplo jaču,temperatura jedva 60stupnjeva,peć puna smole,sve curi iz nje,u dimnjaku sve puno smole-koja je tak jako curila da je zatvorila/zalijala cijev koja ulazi u dimnjak-popizdil sam-zovem sto majstora i svi vele da mi je dimnjak premali-preuski-prekratki,naravno odmah mi nude svoje od inox-a po 100 jureka za dužni metar+ovo+ono+sim+tam=10 000kn-reko zajebi;dimnjak je radio perfektno sa starom peći fi 160-i u uputama od peći(Viadrus)piše da je dovljno 160mm.
Našao sam doma komad od metar i trideset salonitne cijevi fi 155mm stavim ju gore kao nastavak-produžetak dimnjaka i za par dana se zaštopala da uopće nije htio dim izaći van-čekić i trgaj i miči nazad kak je bilo........i dalje smoli,puno pukotina na dinjaku i polako počinje curiti neka smeđa tekućina....neda mi vrag mira,gledam sa zrcalom kroz vratašca-polovica dimnjaka što ide kroz kuću je puna curaka a ostali koji je vani iznad krova sav pun nečega kao mahovina da raste iz cijevi-pun je bio čađe koja se lijepila na smolu-jedva ja to očistim,kefa puna nekog katrana,sve se razvlači ko žvakača guma-onda sam spalil s novinama-skuril tu "boleštinu".
Palim novine kroz vratašca i one odlete ko metak-dimnjak dobro vuče-jebeno dobro ali smoli i dalje...
Surfam,tražim,zovem,rujem,kopam,hodam po susjedstvu i razgovaram s ljudima jel imaju problema s dimnjakom,odgovori svakakvi,uglavnom;dimnjaci koji idu UZ kuću potrebno je češće čistiti od onih koji idu KROZ kuću-jer je sama kuća izolator i dimnjak se ne ohladi preko noći do slijedeće potpale da bi se napravila kondenzacija nego je uvijek topal(suh)i lakše se slijedeći dan zapali vatra-lakše povuče...
Mislim si idem probat staviti izolaciju pa šta bude bude...
Gledam stiropor,neznam koliko cm je dosta,pa ljepilo,pa lojtre-zajeban posao jer je visina od krova skoro tri metra...ništa,odustajem od stiropora,sjetim se da sam iz firme dofural potrgane panele od skladišnih vrata-reko to je to-debljina 6cm dužina neupitna,sve je duže od 4metra.
Znači,sendvič ploče debljine 6cm,čelični lim i u sredini pur pjena....skinem sa jedne strane lim tako da pjena drito naliježe na dimnjak/na žbuku-izbušio rupe i zatiplao,dao sam napraviti kutnike da pokriju spojeve na čoškovima zasilikonirao i eto riješio se svih muka i pizdarija,ima tome već pet godina,dimnjak je suh i čist,odlično i izvrsno vuče,kefa je od tog vremena možda dva puta bila u njemu-jednostavno nema potrebe ga čistiti,ili izleti van ili padne dole,svakih mjesec dana otvorim vratašca i sa usisavačem pokupim prašinu i suhe komadiće čađe,smole više NEMA,s tim da i peć radi na minimalno 70 stupnjeva....

Moj savjet,dobro izoliraj dimnjak,zabundaj ga,i riješio si problem!
__________________
ja se konja bojim
FAuWE is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 10:08   #631
Quote:
FAuWE kaže: Pogledaj post
stavio sam skoro duplo jaču,temperatura jedva 60stupnjeva,...........Moj savjet,dobro izoliraj dimnjak,zabundaj ga,i riješio si problem!
Možeš izolirati dimnjak koliko hočeš i bilo čim - ako je temp (kako si napisao 60C) - "Uzalud vam trud svirači", ili je iskorištenje peći toliko malo da večina topline grije dimnjak, a ne vodu
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2011., 09:42   #632
Quote:
FAuWE kaže: Pogledaj post
Mislim da je kod tebe problem jako loša izolacija dimnjaka,ustvari ne možeš nikako tj dovoljno ugrijati dimnjak pa zato smoli,zašto to mislim-zato što je to mučilo mene prve dvije godine kako sam promijenio peć-stavio sam skoro duplo jaču,temperatura jedva 60stupnjeva,peć puna smole,sve curi iz nje,u dimnjaku sve puno smole-koja je tak jako curila da je zatvorila/zalijala cijev koja ulazi u dimnjak-popizdil sam-zovem sto majstora i svi vele da mi je dimnjak premali-preuski-prekratki,naravno odmah mi nude svoje od inox-a po 100 jureka za dužni metar+ovo+ono+sim+tam=10 000kn-reko zajebi;dimnjak je radio perfektno sa starom peći fi 160-i u uputama od peći(Viadrus)piše da je dovljno 160mm.
Našao sam doma komad od metar i trideset salonitne cijevi fi 155mm stavim ju gore kao nastavak-produžetak dimnjaka i za par dana se zaštopala da uopće nije htio dim izaći van-čekić i trgaj i miči nazad kak je bilo........i dalje smoli,puno pukotina na dinjaku i polako počinje curiti neka smeđa tekućina....neda mi vrag mira,gledam sa zrcalom kroz vratašca-polovica dimnjaka što ide kroz kuću je puna curaka a ostali koji je vani iznad krova sav pun nečega kao mahovina da raste iz cijevi-pun je bio čađe koja se lijepila na smolu-jedva ja to očistim,kefa puna nekog katrana,sve se razvlači ko žvakača guma-onda sam spalil s novinama-skuril tu "boleštinu".
Palim novine kroz vratašca i one odlete ko metak-dimnjak dobro vuče-jebeno dobro ali smoli i dalje...
Surfam,tražim,zovem,rujem,kopam,hodam po susjedstvu i razgovaram s ljudima jel imaju problema s dimnjakom,odgovori svakakvi,uglavnom;dimnjaci koji idu UZ kuću potrebno je češće čistiti od onih koji idu KROZ kuću-jer je sama kuća izolator i dimnjak se ne ohladi preko noći do slijedeće potpale da bi se napravila kondenzacija nego je uvijek topal(suh)i lakše se slijedeći dan zapali vatra-lakše povuče...
Mislim si idem probat staviti izolaciju pa šta bude bude...
Gledam stiropor,neznam koliko cm je dosta,pa ljepilo,pa lojtre-zajeban posao jer je visina od krova skoro tri metra...ništa,odustajem od stiropora,sjetim se da sam iz firme dofural potrgane panele od skladišnih vrata-reko to je to-debljina 6cm dužina neupitna,sve je duže od 4metra.
Znači,sendvič ploče debljine 6cm,čelični lim i u sredini pur pjena....skinem sa jedne strane lim tako da pjena drito naliježe na dimnjak/na žbuku-izbušio rupe i zatiplao,dao sam napraviti kutnike da pokriju spojeve na čoškovima zasilikonirao i eto riješio se svih muka i pizdarija,ima tome već pet godina,dimnjak je suh i čist,odlično i izvrsno vuče,kefa je od tog vremena možda dva puta bila u njemu-jednostavno nema potrebe ga čistiti,ili izleti van ili padne dole,svakih mjesec dana otvorim vratašca i sa usisavačem pokupim prašinu i suhe komadiće čađe,smole više NEMA,s tim da i peć radi na minimalno 70 stupnjeva....

Moj savjet,dobro izoliraj dimnjak,zabundaj ga,i riješio si problem!

Hvala na savjetu!
Drago mi je da si riješio problem i da je sada ok.
Kod mene se dimnjak uopće nije začepljivao, problem je bila samo ta prokleta voda. Također na dnu dimnjaka budu kao oni komadići "katrana". I kod mene dimnjak super vuče,možda i predobro.
Idući tjedan ću staviti 5 cm stiropora pa ćemo vidjeti.To ne košta jako puno, a ako baš ne pomogne vidjet ćemo za dalje. Dio dimnjaka što je iznad krova je obzidan fasadnom ciglom, pa tu nemogu ništa popravljati. Ako bude kondenziralo možda ću skinuti i onu cijev na vrhu dimnjaka pa ćemo vidjeti.
Svakako hvala na poruci!
frki5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 18:47   #633
Imam dimnjak montažni visine 5m fi 140 s prikjučkom na dimnjak f1 120 do sada koristio peć koja ima fi 120 pošto je stara mjenjao bi sa novom kupio bi vesta od plamena ali ona ima izlaz za cijev fi 150 u dučani pričaju da bi dobro radilla samo da se stavi cijev na dimnjak redukcija 150 na 120 a kad sam zvao tvornicu oni vele da bi možda radila a možda da ne jer po propisu dimnjak bi trebo biti veči promjer od cijevi koja je na peći ako neko ima iskustva molo bi za pomoć da znam jel bi radila ili ne .
Slatkacura is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 22:57   #634
Quote:
Slatkacura kaže: Pogledaj post
Imam dimnjak montažni visine 5m fi 140 s prikjučkom na dimnjak f1 120 do sada koristio peć koja ima fi 120 pošto je stara mjenjao bi sa novom kupio bi vesta od plamena ali ona ima izlaz za cijev fi 150 u dučani pričaju da bi dobro radilla samo da se stavi cijev na dimnjak redukcija 150 na 120 a kad sam zvao tvornicu oni vele da bi možda radila a možda da ne jer po propisu dimnjak bi trebo biti veči promjer od cijevi koja je na peći ako neko ima iskustva molo bi za pomoć da znam jel bi radila ili ne .
e sad, da ti bilo tko veli da li bude, ili ne bude radila ta pec, to ti i nece bas previse znaciti u zivotu! to ces vidjeti tek kad to probas! a tako daleko nema smisla ici. Ja osobno se ne bi 'igrao', ali da budes 100% sigurna, zovi nekog tatu matu za te dimnjake i neka ti izmjeri cug dimnjaka, tocno, ne odokativno i ne s novinama, i neces vise imati nikakvih dilema...
mranderson is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2011., 13:22   #635
Curice, a da napišeš koliko je kW peć ili da prolistaš forum i potražiš tabelu: visina/promjer/kW za dimnjak
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2011., 16:10   #636
Plamen Vesta, po "papirima" 7kw, a maksimalno 10.
a gle, ako ti paše onda uzmi Amity, slična snaga, al je dimnjak 120mm
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2011., 17:52   #637
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Plamen Vesta, po "papirima" 7kw, a maksimalno 10.
a gle, ako ti paše onda uzmi Amity, slična snaga, al je dimnjak 120mm
Bi uzela ali Amity nema posudu za pepel a ni za proroštat pa kad se pepela puno nakupi ne znam kako bi to radilo a što se tiče vuče dimjnaka da se izmjeri to pretpostavlam imaju dimnjačari pa moram nekog naći da to izmjeri.
Slatkacura is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2011., 19:46   #638
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Plamen Vesta, po "papirima" 7kw, a maksimalno 10.
Ta rupa i dužina će te sigurno zadovoljiti
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2011., 23:08   #639
amity je zderac svega kaj joj das, vesta je malo sofisticiranija ne voli losa drva a za i jedno i drugo si na granici mogucnosti dimnjaka
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2011., 00:21   #640
Question voda u peći

zašto nam curi voda iz peći za centralno? naime, prošle godine je curila voda iz dimnjaka jer je bio bez izolacije, a u peći sve ok. ove smo godine izolirali dimnjak i sad ništa ne curi, ne smoli i suh je dimnjak iznutra no od kad smo ga izolirali u peći se javio problem. drva su suha, temperatura uglavnom80 ili rijeđe u rasponu 80-65C. peć se ne gasi no ujutro je peć unutra mokra (vise kapljice) a nekad curi i van ispod vrata. što se to događa preko noći?
ankica21 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:33.