Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2017., 09:14   #61
Quote:
istrazivac xx kaže: Pogledaj post
PTV je topla voda iz slavine (energija za zagrijavanje u kWh), zato je po broju osoba.
Racuna se prema ljetnoj potrosnji kWh, kad nema grijanja.
Jesi li ti siguran u to? Dokaz za tako nešto?

Na pripremu potrošne tople vode (PTV) u prosječnom kućanstvu u kontinentalnom dijelu RH otpada otprilike 20% ukupne godišnje potrošnje toplinske energije, dok se ostatak troši na grijanje prostora (oko 73%) i kuhanje (oko 7%).
quadral is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 09:33   #62
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
Jesi li ti siguran u to? Dokaz za tako nešto?
je, sigurni smo.

Dokaz potrazi na stranicama HEP-a... tamo je cijeli postupak i opisan.

Edit: ma evo da se ne mucis i opet ne zakljucujes saaaaaasvim krivo:
kako-se-radi-obracun-i-raspodjela-troskova-toplinske-energije-za-pripremu-potrosne-tople-vode-ptv

"U većini zgrada spojenih na toplinske sustave HEP-Toplinarstva količina toplinske energije utvrđuje se izračunom i to na temelju prosječne isporučene toplinske energije izmjerene na zajedničkom mjerilu toplinske energije u lipnju, srpnju i kolovozu za dvije prethodne godine."
stikla is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 10:13   #63
Quadral,ja ću opet ovdje napisati.Ti imaš 54 članaka na 56 kvadrata,ja imam 25-30(neznam točno) na 60 kvadrata...Šta bi mi trebali plaćati isto(da živimo u istoj zgradi)!?
bbb1986.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 10:16   #64
Quote:
stikla kaže: Pogledaj post
je, sigurni smo.

Dokaz potrazi na stranicama HEP-a... tamo je cijeli postupak i opisan.

Edit: ma evo da se ne mucis i opet ne zakljucujes saaaaaasvim krivo:
kako-se-radi-obracun-i-raspodjela-troskova-toplinske-energije-za-pripremu-potrosne-tople-vode-ptv

"U većini zgrada spojenih na toplinske sustave HEP-Toplinarstva količina toplinske energije utvrđuje se izračunom i to na temelju prosječne isporučene toplinske energije izmjerene na zajedničkom mjerilu toplinske energije u lipnju, srpnju i kolovozu za dvije prethodne godine."
To onda znači da treba biti jednaka potrošnja i kod vodovoda i kod HEP-a? I zašto onda toplu vodu plaćam dva puta ako je to tako? Vodovodu i HEP-u?
quadral is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 10:17   #65
Quote:
sethdot kaže: Pogledaj post
Vidim svuda po Zagrebu plakate kojima se vodi kampanja protiv razdjelnika. Osvanuli su nedavno i u mojoj zgradi i to 3 - protiv razdjelnika, fasade i energetskih certifikata. Nisam siguran koliko su dobro prenijeli poruku, meni su dosta konfuzni.

Koga zanima, mogu se pogledati ovdje -> Susjed je susjedu Vuk
Nisu ti plakati protiv razdjelnika, već certifikata. Oni jesu lakrdija, obzirom na razlog koji stalno spominju, a to je da bi se vidjelo koliko stan "energetski vrijedi" , te da je to korisno imati. Npr. susjedna zgrada do moje je iz pričuve platila energetske certifikate za sve stanove.
Vidio sam jedan, na dvadesetak stranica, identičan je za sve, jer su svi dobili isti broj energetske klase - d.
Znači - svi isto, iako neki imaju kao nepovoljan položaj, neki pvc prozore.
Jasno je da si je komora građevinaca priskrbila poslić na kojemu mlate veliku paru, a dokad će tko to zna. Vidli da advokati mlate pare, pa bi i oni.
Znamo, ipak je glavni razlog bio da ustanove kriterije za opaljivanje poreza na nekretnine i ništa drugo.
karter is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 10:18   #66
Quote:
bbb1986.hr kaže: Pogledaj post
Možda najbolje da se javiš Pernaru!?
Jesam.
karter is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 10:23   #67
Quote:
bbb1986.hr kaže: Pogledaj post
Quadral,ja ću opet ovdje napisati.Ti imaš 54 članaka na 56 kvadrata,ja imam 25-30(neznam točno) na 60 kvadrata...Šta bi mi trebali plaćati isto(da živimo u istoj zgradi)!?
Pa ne kažem ja to... Ja samo kažem da mislim da su mi/nam računi nerealno veći i odnosu na ono prije uvođenja razdjelnika. Ali čekaj sad, ako ti i ja imamo istu kvadraturu stana, a ja imam više članaka, moji radijatori bi trebali prije ugrijati istu površinu i dalje samo održavati temperaturu, dok bi tvoji radijatori trebali puno više grijati (jer ih imam manje, mislim članaka) dok postignu željenu temperaturu. Ne napravi isti posao 20 ljudi i 10 ljudi za isto vrijeme. Nas je 4, ti si možda sam ili ne znam koliko vas ima, možda i nisi u stanu većinu vremena i normalno da ćeš platiti manje nego ja. Evo kažem vidjeti ćemo kak će biti sad ove sezone, možda se štogod promjenilo...
quadral is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 10:23   #68
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
To onda znači da treba biti jednaka potrošnja i kod vodovoda i kod HEP-a? I zašto onda toplu vodu plaćam dva puta ako je to tako? Vodovodu i HEP-u?
vodu i dalje placas vodovodu, no toplu vodu dodatno placas HEP-u jer se nije zagrijala sama od sebe.
HEP-u ne placas samu vodu nego energiju koja je bila potrebna za zagrijavanje hladne vode.
stikla is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 10:33   #69
Quote:
stikla kaže: Pogledaj post
vodu i dalje placas vodovodu, no toplu vodu dodatno placas HEP-u jer se nije zagrijala sama od sebe.
HEP-u ne placas samu vodu nego energiju koja je bila potrebna za zagrijavanje hladne vode.
A HEP zna točno koliko sam ja tople vode potrošio, tj. koliko je točno vode on trebao zagrijati za mene? Neka to riješe vodovod i HEP između sebe... Što mene hebu s tim...
quadral is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 10:44   #70
Kaže PTV u 01/2016 - 71MWh, a u 08/2016 - 30MWh. Skoro 2,5 puta više. Zar ne bi onda trebalo biti jednako tokom cijele godine, ili čak manje po zimi nego po ljeti? Ako je to samo voda za piće i kupanje. Koju ja platim 220kn ljeti toplinarstvu...
quadral is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 11:08   #71
Quote:
istrazivac xx kaže: Pogledaj post
PTV je topla voda iz slavine (energija za zagrijavanje u kWh), zato je po broju osoba.
Racuna se prema ljetnoj potrosnji kWh, kad nema grijanja.
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
Jesi li ti siguran u to? Dokaz za tako nešto?

Na pripremu potrošne tople vode (PTV) u prosječnom kućanstvu u kontinentalnom dijelu RH otpada otprilike 20% ukupne godišnje potrošnje toplinske energije, dok se ostatak troši na grijanje prostora (oko 73%) i kuhanje (oko 7%).
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
To onda znači da treba biti jednaka potrošnja i kod vodovoda i kod HEP-a? I zašto onda toplu vodu plaćam dva puta ako je to tako? Vodovodu i HEP-u?
Quote:
stikla kaže: Pogledaj post
vodu i dalje placas vodovodu, no toplu vodu dodatno placas HEP-u jer se nije zagrijala sama od sebe.
HEP-u ne placas samu vodu nego energiju koja je bila potrebna za zagrijavanje hladne vode.
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
A HEP zna točno koliko sam ja tople vode potrošio, tj. koliko je točno vode on trebao zagrijati za mene? Neka to riješe vodovod i HEP između sebe... Što mene hebu s tim...
Oni ocito imaju dva vodomjera, jedan za hladnu vodu (koja ide na slavine) a drugi za drugu hladnu koju HEP Toplinarstvo grije da bi imali toplu vodu na slavinama.
Obje placas vodovodu (kao hladnu vodu) a energiju za zagrijavanje one tople vode koja ide na slavine (PTV) placas Toplinarstvu.

Vodu koja sluzi za grijanje radijatora ne trosis jer je ona u zatvorenom sistemu i ona je takozvana meka voda (tehnoloska voda) nije za pice.
Normalno je da tvojih 4 ukucana potrosi vise tople vode nego jedan penzic zivio on u stanu kao ti od 56,6 m2 ili stanu od 90 m2, vas se cetvoro kupa a on jedan, kuhate za cetvero ljudi on za jednoga, ne trose toplu vodu (PTV) kvadrati vec ljudi.

EDIT: Da bi rijesili neke dileme i nejasnoce stavi nam ovdje sliku prednjeg i straznjeg djela svoje uplatnice tog famoznog mjeseca 01/2017, zacrni ime i adresu. Malo je takodjer nejasno dali imate poseban kalorimetar za samo toplu vodu PTV.

Nesto slicno kao sto sam i ovdje trazio:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...postcount=9971

Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
Kaže PTV u 01/2016 - 71MWh, a u 08/2016 - 30MWh. Skoro 2,5 puta više. Zar ne bi onda trebalo biti jednako tokom cijele godine, ili čak manje po zimi nego po ljeti? Ako je to samo voda za piće i kupanje. Koju ja platim 220kn ljeti toplinarstvu...
Nebi trebalo biti jednako, u prvom mjesecu ste skoro svi stanari doma (osim onih koji su otisli na skijanja) pa je potrosnja takva kakva je, a u osmom mjesecu je pola njih zbrisalo na more pa se i smanjila potrosnja tople vode.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!

Zadnje uređivanje Cilim : 25.09.2017. at 11:50.
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 12:13   #72
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Oni ocito imaju dva vodomjera, jedan za hladnu vodu (koja ide na slavine) a drugi za drugu hladnu koju HEP Toplinarstvo grije da bi imali toplu vodu na slavinama.
Obje placas vodovodu (kao hladnu vodu) a energiju za zagrijavanje one tople vode koja ide na slavine (PTV) placas Toplinarstvu.

Vodu koja sluzi za grijanje radijatora ne trosis jer je ona u zatvorenom sistemu i ona je takozvana meka voda (tehnoloska voda) nije za pice.
Normalno je da tvojih 4 ukucana potrosi vise tople vode nego jedan penzic zivio on u stanu kao ti od 56,6 m2 ili stanu od 90 m2, vas se cetvoro kupa a on jedan, kuhate za cetvero ljudi on za jednoga, ne trose toplu vodu (PTV) kvadrati vec ljudi.

EDIT: Da bi rijesili neke dileme i nejasnoce stavi nam ovdje sliku prednjeg i straznjeg djela svoje uplatnice tog famoznog mjeseca 01/2017, zacrni ime i adresu. Malo je takodjer nejasno dali imate poseban kalorimetar za samo toplu vodu PTV.

Nesto slicno kao sto sam i ovdje trazio:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...postcount=9971
Da dva su računa i dva vodomjera... Skenerati ne mogu jer mi ne šljaka skener, ali mogu napisati...

Vodovod - 1. račun

očitano: 811m3
Članova u zgradi: 329
utrošak po članu: 2,465m3
čl. domaćinstva: 4
Za platiti: 183,56kn

Vodovod - 2. račun

Očitano: 157m3
Članova u zgradi: 43
Utrošak po članu: 3,6512
Čl. domaćinstva: 4
Za platiti: 263,87kn

Voda ukupno: 447,43kn

A od HEP-a

Potrošeno grijanje: 265MWh
Potrošeno PTV: 60MWh
Ukupno: 325 MWh
Grijanje: 2367KWh
Energija PTV: 729kWh
Ukupno: 3096kWh
Moji impulsi: 1951
Impulsi zgrade: 193849
Članova u Zgradi : 329
Broj članova domaćinstva: 4
Ukupna snaga:1377,741kWh
Površina: 56,6 kvadrata
Ukupna površina: 10216,7 kvadrata

Iznos računa: 826,23kn

Ako treba još što...
quadral is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 12:16   #73
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Nebi trebalo biti jednako, u prvom mjesecu ste skoro svi stanari doma (osim onih koji su otisli na skijanja) pa je potrosnja takva kakva je, a u osmom mjesecu je pola njih zbrisalo na more pa se i smanjila potrosnja tople vode.
Ali ljeti se puno više znojiš, puno se češće kupaš (tuširaš) i po nekoliko puta u danu...
quadral is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 12:25   #74
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
Pa ne kažem ja to... Ja samo kažem da mislim da su mi/nam računi nerealno veći i odnosu na ono prije uvođenja razdjelnika. Ali čekaj sad, ako ti i ja imamo istu kvadraturu stana, a ja imam više članaka, moji radijatori bi trebali prije ugrijati istu površinu i dalje samo održavati temperaturu, dok bi tvoji radijatori trebali puno više grijati (jer ih imam manje, mislim članaka) dok postignu željenu temperaturu. Ne napravi isti posao 20 ljudi i 10 ljudi za isto vrijeme. Nas je 4, ti si možda sam ili ne znam koliko vas ima, možda i nisi u stanu većinu vremena i normalno da ćeš platiti manje nego ja. Evo kažem vidjeti ćemo kak će biti sad ove sezone, možda se štogod promjenilo...
Da,to si u pravu ako je zgrada izolirana,novi prozori,ako se ne lufta sa otvorenim radijatorima itd.A u pravilu je malo takvih zgrada,jel se slažemo?
Ja nemam novu fasadu na zgradi i imam stare,drvene prozore,znači izolacija nije baš bajna tako da će duplo više članaka duplo više i trošiti,neće se oni gasiti i održavati temperaturu,vjeruj mi...

Ali koliko sam vidio,vi imate istu potrošnju zgrade kao i prije razdjelnika!?Pa valjda ti je jasno da je neko u zgradi dobio i puno manje račune nego prije!?!?Vi na razini zgrade plaćate isto,to jedino toplanu zanima,da se plati ona količina koja uđe u zgradu/toplinsku stanicu...
bbb1986.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 12:40   #75
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
Da dva su računa i dva vodomjera... Skenerati ne mogu jer mi ne šljaka skener, ali mogu napisati...
Slikas prednju i zadnju stranu s mobitelom , te dvije slike skines na PC i preko ovog linka stavis tu na forum ili u moj PP.

Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
Ako treba još što...
Sa prednje strane racuna fali mi jos "Snaga SUC (kW) - Grijanje *,****; - PTV *****"

Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
Ali ljeti se puno više znojiš, puno se češće kupaš (tuširaš) i po nekoliko puta u danu...
Vjeruj mi penzici se manje znoje i malo redje tusiraju (ne vrjedjam penzice ako se neko nasao pogodjen, moja isprika).
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 12:54   #76
Quote:
bbb1986.hr kaže: Pogledaj post
Da,to si u pravu ako je zgrada izolirana,novi prozori,ako se ne lufta sa otvorenim radijatorima itd.A u pravilu je malo takvih zgrada,jel se slažemo?
Ja nemam novu fasadu na zgradi i imam stare,drvene prozore,znači izolacija nije baš bajna tako da će duplo više članaka duplo više i trošiti,neće se oni gasiti i održavati temperaturu,vjeruj mi...

Ali koliko sam vidio,vi imate istu potrošnju zgrade kao i prije razdjelnika!?Pa valjda ti je jasno da je neko u zgradi dobio i puno manje račune nego prije!?!?Vi na razini zgrade plaćate isto,to jedino toplanu zanima,da se plati ona količina koja uđe u zgradu/toplinsku stanicu...
Ista stvar je i kod mene, rađeno u prvoj polovini 80-tih, nema termo fasadu, drveni prozori bez izo stakla...
quadral is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 13:10   #77
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Slikas prednju i zadnju stranu s mobitelom , te dvije slike skines na PC i preko ovog linka stavis tu na forum ili u moj PP.



Sa prednje strane racuna fali mi jos "Snaga SUC (kW) - Grijanje *,****; - PTV *****"


Vjeruj mi penzici se manje znoje i malo redje tusiraju (ne vrjedjam penzice ako se neko nasao pogodjen, moja isprika).
Mobitela se nisam ni sjetio...



quadral is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 14:09   #78
Quote:
quadral kaže: Pogledaj post
Ista stvar je i kod mene, rađeno u prvoj polovini 80-tih, nema termo fasadu, drveni prozori bez izo stakla...
Znači,slične zgrade.A kolika ti je zakupljena snaga,negdje ti mora pisati na računu!?
bbb1986.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 14:21   #79
Quote:
bbb1986.hr kaže: Pogledaj post
Znači,slične zgrade.A kolika ti je zakupljena snaga,negdje ti mora pisati na računu!?
ima 7,6 kW
.

Zadnje uređivanje stikla : 25.09.2017. at 14:57.
stikla is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 14:53   #80
Quote:
stikla kaže: Pogledaj post
7,6 kW
Štikla,vjerujem da pišeš za njega!?A on ima sigurno veću stvarnu snagu od te.Već sam pisao ovdje da sam negdje vidio da je oko 200 W snaga jednog članka radijatora,tako da on ima snagu preko 10 kW ako ima 54 članka.I tu je sva mudrost-razdjelnici su podešeni na stvarnu snagu,a ne na zakupljenu...Plus još loša fasada i prozori i to je to!

A godinama su svi plaćali isto(stanovi iste kvadrature),a nemaju baš svi iste niti karakteristike radijatora a niti iste navike grijanja(netreba svima biti +30 u stanu)...
bbb1986.hr is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:26.