Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2007., 21:59   #21
Quote:
XENON2 kaže: Pogledaj post
Želio bih uz centralno grijanje na drva, instalirati par kolektora na krov kuće. Koristio bi ih za zagrijavanje potrošne tople vode tijekom ljeta.

Imaš kalkulator za na stranicama od firme Horvatić pa možeš vidjeti što bi ti sve trebalo i onda tražiti ponude.
davor_sk is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 18:24   #22
jedno pitanjce. Koliko meni treba velika prostorija za sve to?
Imam prostoriju dugu 2,2 metra a sada trebam napraviti zid u širinu pa da ne napravim ni premali ni preveliki. Znaći 2,2m x koliko metrara mi je potrebno?
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 23:51   #23
ja imam sistem bez cirkulacione pumpe, bez elektronike, bez senzora, bez ekspanzione posude. tako je i kupljeno kao komplet i ugradjeno.
i sve radi odlično.

princip je termosifonski, prirodna samoregulacija cirkulacije toplotnog medija.

u sistem stane oko 4 litre mešavine glikola i vode.

naravno, nema nikakve potrošnje elektro energije pošto nema nikakvih elektro uradjaja u sistemu.

ove cene koje vidim mi deluju šokantno povelike.

ja sam moj sistem platio ukupno 700 eura, proizvodjač je iz Grčke ne znam tačno sada ime. sastoji se iz 2 kolektora ukupno 3m2, rezervoar 150 litara sa elektro grejačem od 4kW, spojnim cevima, armaturom sa svim onim sigurnosnim ventilima, sa ventilom za pražnjenje i sa postoljem za postavljanje rezervoara (koji se postavlja horizontalno na taj nosač).

inače po sajmovima 1m2 kolektora klasičnog ravnog pločastog košta oko 100 eura, sa sve PDV i carinom.

koliko sam čuo nezvanično proizvodjačka cena je oko 40 -70 eura zavisno od debljine termo izolacije kvaliteta boje za apsorber i sličnih detalja a da je ostalo trgovačke marže, marketing i slični dodatni troškovi.

navodno su solarni sistemi i kolektori ekološki poželjni ali ja to ne vidim u praksi pošto država galantno uzima PDV i na sve druge načine otežava nabavku.

u čemu je, i da li je toliko bolji elektronski upravljan sistem po efikasnosti od ovog običnog sa prirodnom cirkulacijom. ima li podataka o tom poredjenju ?
swedishbrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 10:52   #24
Quote:
swedishbrick kaže: Pogledaj post
ja imam sistem bez cirkulacione pumpe, bez elektronike, bez senzora, bez ekspanzione posude. tako je i kupljeno kao komplet i ugradjeno.
i sve radi odlično.

princip je termosifonski, prirodna samoregulacija cirkulacije toplotnog medija.


ove cene koje vidim mi deluju šokantno povelike.


u čemu je, i da li je toliko bolji elektronski upravljan sistem po efikasnosti od ovog običnog sa prirodnom cirkulacijom. ima li podataka o tom poredjenju ?
Za cijene se potpuno slažem. A valjda će i RH početi po uzoru na Europsku uniju sufinancirat troškove ugradnje solarnih kolektora.

A po pitanju upravljanja sistema... e tu ima dosta priče.

Ti ovako nemaš mogućnost regulacione blokade zagrijavanja spremnika pa se samim time smatra da sustav nije siguran za upotrebu. Vjerovatno nebi prošao na tehničkom pregledu i dobio uporabnu dozvolu ako se radi o nekom javnom objektu.

Slijedeći problem je, ovako iz prakse, što nije uvijek moguće osigurati termosifonsku cirkulaciju (ovisi o položaju cijevi, načinu vođenja, visinskoj razlici između kolektora i spremnika.

Za takvu regulaciju su poželjne cijevi debljeg presjeka.

Problem koji se može javiti je kuhanje vode u spremniku ili fluida u kolektorima kada se voda iz spremnika ne koristi nekoliko dana u ljeti a sunce grije...i grije...i grije... Jedan od najvećih problema solarnih zagrijavanja u apartmanima, vikendicama i sličnim prostorima gdje ljudi ne borave.
U takvim slučajevima npr. Viessmann Vitosolic ima opciju hlađenja spremnika na zadanu vrijednost preko kolektora noću. Vrlo bitna i korisna stvar.

Da li si siguran da ti se barem mala cirkulacija ne javi u sistemu (budući nemaš nepovratni ventil) kad je vani hladno a ti griješ sistem elektrogirjačem. U tom slučaju imaš hlađenje vode u spremniku, odnosno gubitak topline preko kolektora. Bilo je slučajeva kod relativno male visinske razlike kolektora i spremnika...

Ono što sam htio napomenuti je da je solarni sustav dosta zahtjevan ako se ne koristi topla voda svaki dan.

Kako je ovo "Sam svoj majstor" grupa podržavam svaku novu ideju, pogotovo ako rezultira velikim smanjenjem troškova.
__________________
Viessmann service team
viess is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 16:46   #25
ja pitao jednog viess servisera pa mi je rekao da kod nas vitosol 300 uopce ne prodaju samo 100 i 200?

jel to stoji ili ...
__________________
znam da nista neznam
passat_karavan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 19:55   #26
Quote:
viess kaže: Pogledaj post
A po pitanju upravljanja sistema... e tu ima dosta priče.
Sa ovim se potpuno slažem.
Nimalo Vazan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 19:59   #27
Quote:
viess kaže: Pogledaj post
Ti ovako nemaš mogućnost regulacione blokade zagrijavanja spremnika pa se samim time smatra da sustav nije siguran za upotrebu. Vjerovatno nebi prošao na tehničkom pregledu i dobio uporabnu dozvolu ako se radi o nekom javnom objektu.
u čemu se sastoji ta nesigurnost ?
na vrhu spremnika postoji sigurnosni ventil, koji se dobija u paketu.
u EU je ovakav sistem regularno atestiran i u upotrebi je bez pravnih problema. mislim iz Grčke je legalno nabavljen a Grčka je EU pa pretpostavljam da je to dovoljno proučeno do sada iz bezbednosnih razloga.

Quote:
viess kaže: Pogledaj post

Slijedeći problem je, ovako iz prakse, što nije uvijek moguće osigurati termosifonsku cirkulaciju (ovisi o položaju cijevi, načinu vođenja, visinskoj razlici između kolektora i spremnika.

Za takvu regulaciju su poželjne cijevi debljeg presjeka.
da to stoji, mora pažljivije da se planira sistem i potrebna je viša stručnost pri ugradnji. kod mene su cevi (dobijene u paketu) nešto deblje, mislim da su 45mm fi.
Quote:
viess kaže: Pogledaj post

Problem koji se može javiti je kuhanje vode u spremniku ili fluida u kolektorima kada se voda iz spremnika ne koristi nekoliko dana u ljeti a sunce grije...i grije...i grije... Jedan od najvećih problema solarnih zagrijavanja u apartmanima, vikendicama i sličnim prostorima gdje ljudi ne borave.
U takvim slučajevima npr. Viessmann Vitosolic ima opciju hlađenja spremnika na zadanu vrijednost preko kolektora noću. Vrlo bitna i korisna stvar.
ne znam, ja imam sada evo četvrtu godinu i bilo je perioda kada nije korištena topla voda i po 20 dana a Sunce greje i greje...i nije do sada bil problema.
pretpostavljam zbog toga što kada se spremnik jako zagreje i delta t kolektor-spemnik je manji pa se usporava cirkulacija.
a i kada se spremnik jako zagreje poraste gubitak kroz njegov plašt pa se tu odaje višak energije proporcioanlno porastu temperature vode u spremniku.

u praksi, meni se nije javio taj mogući problem pregrevanja.
Quote:
viess kaže: Pogledaj post

Da li si siguran da ti se barem mala cirkulacija ne javi u sistemu (budući nemaš nepovratni ventil) kad je vani hladno a ti griješ sistem elektrogirjačem. U tom slučaju imaš hlađenje vode u spremniku, odnosno gubitak topline preko kolektora. Bilo je slučajeva kod relativno male visinske razlike kolektora i spremnika...
da, vrlo siguran. vani temp u minusu, spremnik je na 65C a cevi kojim teče fluid su potpuno hladne.
ima nekakve nepovratne ventile u samom spremniku, koliko se sećam iz komercijalne reklame kada sam ga kupovao.
za te termosifonske sisteme su neki posebni spremnici, kod njih je voda u slojevima i zagrejavanje vode je preko tih nekih nepovratnih venitla kojih ima više rasporedjenih po visini spremnika.
mogu da potražim konkretno kako je rešeno, uglavnom u praksi problem ne postoji.

Quote:
viess kaže: Pogledaj post

Ono što sam htio napomenuti je da je solarni sustav dosta zahtjevan ako se ne koristi topla voda svaki dan.
ne znam, ja imam iskustva samo sa jednim sistemom, osim prve montaže i problema koji tu nastanu (majstori koji su meni radili nisu umeli nikako da nameste crikulaciju u jednom kolektoru) kasnije nema baš nikakvih problema.

povremeno proverim nivo glikola, i da ne puštaju cevi i to je to.
Quote:
viess kaže: Pogledaj post

Kako je ovo "Sam svoj majstor" grupa podržavam svaku novu ideju, pogotovo ako rezultira velikim smanjenjem troškova.
da, i ja sam bio skeptičan pogotovu što su me ubedjivali u sve i svašta baš prodavac ovog uredjaja ali se pokazalo da su teorijske postavke zaista i u praksi ostvarive.

samo jedna napomena- ja sam samostalno uspeo da montiram tako spremnik da postoji visinska razlika od oko 30cm i tada je termosifonska cirkulacija bez greške cele godine.
pa i kada je hladno vani a ima Sunca nastane cirkulacija, oseti se toplota na spojnim cevima gde protiče radni fluid.

ja mogu samo da preporučim ovakav jednostavan sistem iz moje prakse.
ja računam da mi se investicija vraća za oko 6 godina. meni prihvatljiv rok.

kompjutersko upravljanje sistemom je verujem bolje, preciznije ...ali nisam baš uveren da razlika u ceni opravdava izbor takvog sistema za pojedinačnu kuću gde je ustaljen režim potrošnje tople vode, tj unapred se zna očekivana potreba za vodom pa se može proračunati i veličina kolektora i dobitak energije.

kada bi bila niža cena verujem da bi i za širu javnost solarna tehnika bila prihvatljivija i daleko više zastupljena.
a sa porastom potrošnje u smislu količine, i cena bi dalje opadala.
na dobrobit prirode oko nas.

a Sunca imamo u izobilju
swedishbrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 22:54   #28
Quote:
swedishbrick kaže: Pogledaj post
u čemu se sastoji ta nesigurnost ?
na vrhu spremnika postoji sigurnosni ventil, koji se dobija u paketu.
u EU je ovakav sistem regularno atestiran i u upotrebi je bez pravnih problema. mislim iz Grčke je legalno nabavljen a Grčka je EU pa pretpostavljam da je to dovoljno proučeno do sada iz bezbednosnih razloga.



da to stoji, mora pažljivije da se planira sistem i potrebna je viša stručnost pri ugradnji. kod mene su cevi (dobijene u paketu) nešto deblje, mislim da su 45mm fi.


ne znam, ja imam sada evo četvrtu godinu i bilo je perioda kada nije korištena topla voda i po 20 dana a Sunce greje i greje...i nije do sada bil problema.
pretpostavljam zbog toga što kada se spremnik jako zagreje i delta t kolektor-spemnik je manji pa se usporava cirkulacija.
a i kada se spremnik jako zagreje poraste gubitak kroz njegov plašt pa se tu odaje višak energije proporcioanlno porastu temperature vode u spremniku.

u praksi, meni se nije javio taj mogući problem pregrevanja.


da, vrlo siguran. vani temp u minusu, spremnik je na 65C a cevi kojim teče fluid su potpuno hladne.
ima nekakve nepovratne ventile u samom spremniku, koliko se sećam iz komercijalne reklame kada sam ga kupovao.
za te termosifonske sisteme su neki posebni spremnici, kod njih je voda u slojevima i zagrejavanje vode je preko tih nekih nepovratnih venitla kojih ima više rasporedjenih po visini spremnika.
mogu da potražim konkretno kako je rešeno, uglavnom u praksi problem ne postoji.



ne znam, ja imam iskustva samo sa jednim sistemom, osim prve montaže i problema koji tu nastanu (majstori koji su meni radili nisu umeli nikako da nameste crikulaciju u jednom kolektoru) kasnije nema baš nikakvih problema.

povremeno proverim nivo glikola, i da ne puštaju cevi i to je to.


da, i ja sam bio skeptičan pogotovu što su me ubedjivali u sve i svašta baš prodavac ovog uredjaja ali se pokazalo da su teorijske postavke zaista i u praksi ostvarive.

samo jedna napomena- ja sam samostalno uspeo da montiram tako spremnik da postoji visinska razlika od oko 30cm i tada je termosifonska cirkulacija bez greške cele godine.
pa i kada je hladno vani a ima Sunca nastane cirkulacija, oseti se toplota na spojnim cevima gde protiče radni fluid.

ja mogu samo da preporučim ovakav jednostavan sistem iz moje prakse.
ja računam da mi se investicija vraća za oko 6 godina. meni prihvatljiv rok.

kompjutersko upravljanje sistemom je verujem bolje, preciznije ...ali nisam baš uveren da razlika u ceni opravdava izbor takvog sistema za pojedinačnu kuću gde je ustaljen režim potrošnje tople vode, tj unapred se zna očekivana potreba za vodom pa se može proračunati i veličina kolektora i dobitak energije.

kada bi bila niža cena verujem da bi i za širu javnost solarna tehnika bila prihvatljivija i daleko više zastupljena.
a sa porastom potrošnje u smislu količine, i cena bi dalje opadala.
na dobrobit prirode oko nas.

a Sunca imamo u izobilju
Postoji mogućnost da će se voda u spremniku zagrijati na granicu iznad 70°. To se smatra opasnim jer izaziva opkline kod izravnog dodira s kožom. To je sve što sam mislio o nesigurnosti.

Ako se u dvadeset sunčanih (ljetnih) dana ne ugrije voda onda je vjerovatno površina kolektora podkapacitirana ili je termička izolacija tako loša da se sve skupa lako ohladi.

A za taj slojeviti spremnik s nepovratnim ventilima moram priznati da prvi put čujem.Inače, termosifonska cirkulacija ne funkcionira s nepovratnim ventilima u sistemu.
Slojevito punjenje je punjenje preko izmjenivača. Znači, grijete vodu koju onda gurate u spremnik. Ne mogu si ni predočiti kak to onda funkcionira. Daj mi pošalji nešto od tog spremnika ako imaš.: top:

A što se tiče razlike u cijeni, vitosolic 100 regulacija košta 258 E + PDV, a vjerujem da ima i jeftinijih regulacija drugih proizvođača tako da nije taj tvoj sistem toliko jeftiniji samo zbog regulacije.
__________________
Viessmann service team
viess is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 22:57   #29
Quote:
passat_karavan kaže: Pogledaj post
ja pitao jednog viess servisera pa mi je rekao da kod nas vitosol 300 uopce ne prodaju samo 100 i 200?

jel to stoji ili ...
Mogu se dobiti po narudžbi za poznatog kupca. Ne drže ih na skladištu zbog visoke cijene a samim time i male potražnje.
__________________
Viessmann service team
viess is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 11:38   #30
nismo se razumeli, d aprobam da pojasnim.
ugrijese voda leti sasvim dovoljno, i preko 70C ali nikada toliko da dostigne 100C i predje u paru.
termo izolacija spremnika je 100mm poliuretanska obloga.
uz tu izolaciju toplotni gubitak u toku 24h jetu negde oko 2kWh.

što se tiče opeklina, nikada se ne koristi iz solarnog spremnika jednocevni sistem samo sa toplom (vrelom) vodom već uvek mešavina topla-hladna podešena po želji.

65C je minimalna temperatura u spremniku vode koja ćebiti korištena kao sanitarna zbog legionele, i inače kao preporuka.

očito da postoji čitav niz faktora koje tba uzeti u obzir pri izradi termosifonskog sistema da bi optimalno funkcionisao.ja sam i uzeo gotov komplet, na reč proizvodjača da je skladno kombinovan i iz iskustva nisam se pokajao.
radi leti radi zimi, nema dodatnih ili skrivenih troškova a hvata kWh Sunca po ceni koja je meni prihvatljiva.

ovaj drugi deo priče, malo mi je teško opisivati rečima taj sistem sa slojevitim zagrevanjem i redno po visini postavljenim nepovratnim ventilima.

izum je australijski, tamo se često koristi a i u Kanadi ima više proizvodjača takvih sistema.
ja i nisam znao da to postoji dok nisam kupiio ovaj moj grčki, a onda sam tek guglajući naišao na tehničke crteže i objašnjenja kako to sve radi.

ukratko, u spremnik koji se horizontalno montira su ugradjene da tako kažem unutra 2 vertikalne cevi od dna do vrha sa rupicamana rastojanju.
preko tih rupica su postavljeni ti nepovratni ventili, koliko rupica toliko ventila.
oni su na različitim visinama od dna spremnika.

u spremnik se povezuju kolektori (2 komada) zasebno svaki na svoj cirkulacioni krug. znači ima ukupno 4cirkulaciona creva.

kako se fluid iz kolektora zagreva počinje da kao zagrejan ide nagore u cevima i nailazeći na nepovratni ventil (ja bih radije rekao klapnu) usled razlike pritisaka spremnik- fluid u cevi, otvara taj ventil i ulazi kao topao u spremnik.
kako ulazi topli fluid tako se povlači hladni fluid sa donje strane nazad u kolektor, pa kada se dogreje onda krene sam sifonski nagore kao topao, i ciklus se ponavlja.

sam spremnik je horizontalno postavljen i sastoji se iz 2 koaksijalna spremnika. tj radni fluid nema spiralu nego slično kao termos, 2 zida spremnika izmedju kojih cirkulira.

ne znam koliko sam uspeo razumljivo da prepričam, uglavnom taj sistem zahteva spremnik različit od običnog i relativno je novo, tek par decenija postoji i bio je skup (dovoljno skup) u početku za masovniju primenu.

Grčka država je uvela neke podsticaje za upotrebu solarne energije, pa je i proizvodnja tih sistema porasla i postalo lakše dostupno. čitati jeftinije.
taj posebni spremnik je najskuplji deo sistema, i rečeno mi je da mora baš taj (bile su 2veličine na raspolaganju) tip a ne može onaj obični solarni predvidjen za elektro cirkulaciju i upravljanje.

kada sam nja uzimao solarni sistem, regulacija, pumpa, termički senzori i prateći pribor je koštalo jako skupo, ako se dobro sećam oko 60% povećavalo cenu pa sam glatko odustao.
a uzimajući u obzir i da još mora da troši dodatno skupu struju 10 meseci godišnje za cirkulaciju računica isplativosti se za moj slučaj pogoršala na duplo više godina do povrata investicije.
to se sve dogadjalo pre 4 godine, možda su sada odnosi nabavnih cena drugačiji.
mada ako je ta regulacija koju njavodiš 300 eura, to pri poredjenju sa cenom kolektora od 100 eura po m2 i nije baš efikasna investicija. bar se meni tako čini ovako na prvi pogled.

ja jedino znam iz prakse, da termosifonski sistem postoji kao gotovo rešenje, da funkcionira savršeno kada se jednom postavi kako treba, da nema dodatnih troškova, da je bešuman, i da relativno brzo povrati uloženi novac.
meni je to bilo važno, da ne košta previše a da odmah donosi efekat.

ja očekujem još jedno 2 do 3 godine rada i tada se vraća investicija i počinje prinos novca. svakome ko ima tehničkih uslova preporučio bih upotrebu nekog solarnog sistema, bilo koje firme, bilo kog sistema da mu odgovara finansijski.
swedishbrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 12:42   #31
Jedno drugo pitanje. Vi govorite o grijanju tople vode. A kaj je sa grijanjem prostorija.
Kako se to izvodi i na kaj sve treba misliti?
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 14:52   #32
Quote:
demosten kaže: Pogledaj post
Jedno drugo pitanje. Vi govorite o grijanju tople vode. A kaj je sa grijanjem prostorija.
Kako se to izvodi i na kaj sve treba misliti?
koliko je to prihvatljivo za kontinentalen HR uvjete. Za obalu vjerojatno funkcionira...

meni se čini da je najveći problem to da nemaš grijanje kada ti najviše treba - odnosno kada je vani hladno. Dakle trebaš regularno plinsko grijanje. Za dane kad treba malo dogrijavanje (temp oko 10degC) čini mi se da je jeftinije koristiki klima uređaj...

Ja sam majstora koji mi je instalirao kotao (ovlašteni viessman) tražio da mi napravi ponudu za solarno dogrijavanje. Odgovor je bio da je to OK ako imam 10tak tisuća EUR s kojima ne znam što bi... Čak nije ni napravio ponudu...
prle69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 15:48   #33
Kontinentalan hrvatska- zgb.
Da to i mene brine pa kak bi ploče mogle toliko se zagrijati da imam nekakve koristi od njih.
Pošto čitam koliko se to isplati za toplu vodu (a to mi treba), pa gledam koliko bi to koštalo da se uporabi skupa sa sustavom za grijanje.
I to pogotovo u uvjetima kako je bilo ove zime(proljeća kada se trebalo samo dogrijavati.
Znam da bi u svakom slučaju trebalo i koristi dodatno plinsko grijanje.
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 17:27   #34
Ima jedna istina: Takvo što je najisplativije ako se radi u potpuno novom objektu od temelja. To treba predvidjeti u startu, ali i objekat treba prilagoditi takvim sustavima. Definitivno se može grijati topla voda na kolektore a također i dogrijavati grijanje a mnogi u to ne vjeruju. Činjenica je da se u Prosincu ali i u Siječnju koji su najnepogodniji za solarno mogu postići temperature i 60 C, naravno uvjet je sunčani dan i vakumski kolektori, i naravno sve to funkcionira i ako je vani temperatura u minusu (uvjerio sam se u to jer imam vakumske i rade bez problema i na -10).

Topla voda se može zadovoljiti 100% a grijanje i do 50%

Naravno:

- Zidovi min 30cm

- Fasada stiropol ili kamena nikako ispod 12cm ili još bolje 15

- Isključivo podno grijanje


I netreba reći da je to preskupo, istina ako se radi naknadno, ako se radi od početka i recimo na kredit od više godina nije osjetivo na rati kredita a štediš od prvog dana što je NAJVAŽNIJE kod ovakvih sustava. Naravno treba uzeti u obzir da energenti stalno rastu i rasti će i dalje.

A nitko nama nije kriv što mi prilikom gradnje ne kalkuliramo takve stvari. Uglavnm nam je to preskupo ili ne želimo dugnut još malo kredita a radi se u 20 ili 30g svega o nešto malo Eur razlike.


Nimalo Vazan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 23:44   #35
Quote:
demosten kaže: Pogledaj post
Kontinentalan hrvatska- zgb.
Da to i mene brine pa kak bi ploče mogle toliko se zagrijati da imam nekakve koristi od njih.
Pošto čitam koliko se to isplati za toplu vodu (a to mi treba), pa gledam koliko bi to koštalo da se uporabi skupa sa sustavom za grijanje.
I to pogotovo u uvjetima kako je bilo ove zime(proljeća kada se trebalo samo dogrijavati.
Znam da bi u svakom slučaju trebalo i koristi dodatno plinsko grijanje.
može da e toplovodno greje solarno objekat i po zimi.
ali, toplotni gubitak objekta u odnosu na njegove spoljne gabarite- površinu ovojnice mora da bude adekvatno mali.

recimo da je toplotni gubitak 10W pri sobnih 20C i vanjskih -5C po m2 ovojnice (zida, krova, poda, prozora) uprosečeno.

toplotni dobitak od Sunca je oko 100-200W po satu u najgorem mesecu, po kvadratu.

to daje odnos oko 1m2 kolektora na svakih 10m2 povrsine ovojnice.

ako kuća ima recimo 400 kvadrata ovojnice (prizemna prosečna evropska) to je oko 40 m2 kolektora.

to je mejdutim tek da se napravi balans.

kako treba i akumulirati toplotu za period noću i kada nema Sunca, treba i više kolektora.
koliko sam čitao neki očekivani odnos je površina poda približno površina kolektora.


kada se svede na brojke, potrebno je početno ulaganje oko 50.000 eura negde samo za sistem grejanja, za sakupljanje toplote.

praktično neisplativo.

za obične prosečne kuće sa slabom toplotnom izolacijom (6-8cm stiropora- vune) solarni kolektori bi trebali biti veći po pvršini nego što je sama kuća.

ovo sve jako ugrubo, treba tačno proračunati dobitke i gubitke, geografiju, sam oblik objekta, ružu vetrova itd...

za dobro izolovane kuće solarno je još možda i isplativo kada su ispunjeni preduslovi malih toplotnih gubitaka.
nesiguran u troškove ukupno i time isplativost projekta.

molim da me ne držite za cifre, samo okvirno sam ih pomenuo.
swedishbrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 15:00   #36
Ček znaći za grijanje kuče mi je isplativije da stavim veće prozore na jug nego da iole razmišljam o solarnim kolektorima za grijanje.
Znaći uzeo bi veće staklene površine na donjem katu i stavio roletne da imaju barem neku izolaciju dodatnu prek noći.

Znaći ostaje mi za sada računica sa 2 kolektora za toplu vodu i to je to (jer se ja fest puno trošim tople vode i mislim da će mi se to isplatiti relativno brzo.)
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 15:39   #37
Quote:
demosten kaže: Pogledaj post
Ček znaći za grijanje kuče mi je isplativije da stavim veće prozore na jug nego da iole razmišljam o solarnim kolektorima za grijanje.
Znaći uzeo bi veće staklene površine na donjem katu i stavio roletne da imaju barem neku izolaciju dodatnu prek noći.

Znaći ostaje mi za sada računica sa 2 kolektora za toplu vodu i to je to (jer se ja fest puno trošim tople vode i mislim da će mi se to isplatiti relativno brzo.)
upravo tako..veci prozori prema jugu su uvjek dobra stvar...evo juce je sunce tuklo i sa 850W/m2..znaci na mozda 4m2 prozora ti je to 3.5kw od prirode. i jos kad vani nije ovako hladno to bi ti bilo dovoljno da ogroman dnevni boravak da ga zagrije. naravno ako je izolacija dobra na zidovima..da je vani juce bilo i ispod 10 stupnjeva opet bi se dobro ugrijao samo od sunca
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 20:14   #38
I još neki tamni tepih! Kod mene funkcionira - prema jugu na zidu od 6 m imam 4 m prozora!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 18:39   #39
prozor i jeste solarni kolektor, po funkciji.
pod unutar kuće je absorber koji akumulira toplotu.
gubici apsorbera su ravni nuli, pošto je taj gubitak ono što je nama zapravo korisno, što nas greje.

kombinacija u kojoj nema gubitaka u prenosnom mediju, i gde je rešena termo izoloacija kućišta kolektora (to je naš fasadni zid).

ali ima i manu, prozorsko staklo je loš relativno izolator pa propušta odavanje toplote vani kada nema Sunca.

uglavnom, po pravilu toplotni dobitak kroz prozore na južnoj fasadi je zimi veći od toplotnih gubitaka uz poželjno energetski povoljne prozore (U mali koliko može).

svakako je jeftinije rešenje od oblaganja fasade većom površinom staklenih vodnih kolektora.
swedishbrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 11:19   #40
Eh da, kak vidim ima vas sa dosta iskustva pa još jedno pitanje.

Koliko su solarni kolektori teški odnosno koliko će ono utjecati na krovnu konstrukciju.
Odokativna moja procjena da bi mi trebali 2x2 metra kolektora za 4članu obitelj s tim da je ja najčešće tuširam ujutro.

I sada da sumiram svoje znanje od svega kaj sam pročital na ovom forumu.
Toplu vodu grijem ovako. Uzmem protočni plinski bojler (i za grijanje i za toplu vodu) i spremnik tople vode. Solarne čelije griju ulje ili vodenu otopinu koja kruži i grije spremnik tople vode. Ta topla voda ide ne ide izravno u cijevi nego se kao klasična cijev spaja na protočni plinski bojler. Bojler ima regulator koji gleda koliko je ta voda topla i po potrebi je dodatno zagrijava na temperatura npr 55 stupnjeva. Ako je voda dovoljno topla onda će ona samo prolaziti kroz bojler bez da se dogrijava.
Jel se to tako radi?
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:39.