Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2017., 18:42   #1161
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
woobie

ja bi se složio da je izbor 'modulacija' najbolja

i 1,7 će ti biti previsoka krivlja

ali, testiraj, ove vanjske temp su idealni za testiranje krivulje

zapamti, nakon svake promijene krivulje čekaj jedno 24h da se sistem prilagodi

vidi šta se dešava, ak ti prebacuje zadanu za puno, puno smanji


tomislav83

vrlo jednostavno. odrediš jednu krivulju. ona se odnosi na sobnu temp 20. ako imaš dnevnu sobnu temp 22 on će polaz po krivulji parlelno pomaknut na gore pa polaz neće biti recimo 50 nego 54, lupam bez veze

analogno tome, ak ti je noćna 18 on će krivulju paralelno pomaknut prema dolje pa polaz neće biti 50 nego 46, lupam vez beze

dakle, on će grijati po noći i dalje, ali sa manjim polazom. Ako ti gubici nisu veliki temp ti neće puno pasti jer imaš neko dogrijavanje s tih 46. dakle, on će i po noći grijati, samo slabije. ali do 18 nikad neće doći, nikad nećeš imati 18 jer bi to značio da ti je krivulja preniska.
ako nećeš da grije po noći onda moraš narikitati ispravno parametre za gašenje pumpe.

ako imaš uključenu opciju sa sobnim termostatom, ispravna krivulja nije od presudne važnosti, jer ju korigira sobni termostat. ali opet je u cilju imat čim nižu krivulju radi ušteda. uostalom zašto si kupio to čudo ak nećeš nešto uštedjeti i vratiti investiciju višestruko? mogao si ručno određivati polaz i svi sretni




ovako je svima koji to kupe primarni interes pogoditi pravu krivulju, uz naravno povećani komfor a koji si djelomično mogao imati i s malo boljim digitanim sobnim termostatom a koji je pak dosta jeftiniji od ovoga koji vodi po vanjskoj temo. pa čemu onda sve ak ne pogodiš ispravnu krivulju.

ima samo jedno ispravna krivulja za tebe, nema ih pedeset. Ona ti govori koji polaz ti treba i kako se ti polazi mijenjaju ovisno o promjeni vanjske temp da bi imao neku sobnu temp, u pravilu krivulje su za sobne temp 20, za svaku drugu sobnu temp, krivulja se pomiče gore-dolje paralelno, ali odnos između polaznih temp za neku vanjsku temp je uvijek isti, zato je pomak paralelan

proces pograđanja je mukotrpann. meni bilo prošlo pola zime. ali je zato od onda prošlo 15tak zima i ja miran
zaboli me jel vani -15 ili + 10, meni unutra uvijek isto
to je poanta.

ako pada vanjska temp za x treba ti povećanje y u polazu da bi sobna temp bila ista - taj odnos je uvijek isti (dobro nije linearan zato i pričamo o krivulji ne o pravcu) za neki objekt, samo valja otkriti koji odnos je ispravan za tvoj objet



imaš negdje u uputama neku krivulju nacrtanu? ona je za sobnu 20
ak hoćeš sobnu 22 povuci paralelno od te svoje krivulju jednu za recimo 2mm na slici na više i očitaj vrijednosti.....

.. e sad, kako znati koja je krivulja dobra? Ako je ona i manja, željena temperatura bi se trebala postići, samo bi trebalo više vremena. Ili možda ne bi? Staviti čim manju krivulju pa vidjeti što se s njom može postići pa je povećati?
tomislav83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 23:20   #1162
Ako vodiš isključivo po vajskoj, bez utjecaja sobnog termostata, pravu krivulju je izuzetno teško naći. Pitanje je, da li takva krivulja uopće i postoji, s obzirom da su te sve krivulje rađene prije 30-40 godina, a moderna gradnja daje prostorima neka sasvim druga termodinamička svojstva. Neke regulacije imaju prestrme krivulje, neke preblage....

Uglavnom, pravilo je slijedeće. Krivulja se podešava kad su dnevne temp u rasponu 0-5C. Nakon svake promijene krivulje, čekaš 24h da vidiš šta se dešava, onda korigiraš.

Kreneš od one tvorničke, sad neznam za taj vailant, ali obično ta tvornička bude oko 1,3. ta tvornička krivulja je za neizolirane objekte. Ak imaš izolaciju odmah spustiš na 1,1 pa pratiš. ako nemaš izolaciju, ostaviš na tvorničkoj postavci i pratiš šta se dešava

Prava krivulja je ona pri kojoj pri svakoj vanjskoj temp ti jedva dostigneš zadanu temp. Zašto jedva? Pa zato jer je cilj imati što nižu krivulju, čim niži polaz a da imaš ono što hoćeš. AKo zadaš 20, zašto bi imao 21? ak hoćeš 21 zadaj 21, vrlo jednostavno. 1c viša temp je cca 5% veća potrošnja,tako kažu.
ak zadaš namjerno 21, onda si svjestan da ćeš imati veću potrošnju. ak zadaš 20 a imaš 21 onda, čemu?

Izuzetak je kad su vani visoke temp tipa +12,+15 itd kada je polaz po krivulji nizak da možda neće biti dovoljan da zagrije na željenu temp. ali tada ne mijenjaš krivulju, nego - zadanu temp - pojačaš na 22 da bi ima 20. krivulja se pomakne paraleln prema gore, ide veći polaz ali promijene temp u polazu su opet identične za promijenu vanjske temp, odnos ostaje isti jer je krivulja ista, samo je pomanuta prema gore.

Krivulja je definitivno kriva ako ujutro kreneš sa 19C a navečer završiš na 23. Onda je očigledno previsoka. pa je smanjiš.

Krivulja je preniska ak ti je pri 5C super, a čim temp padne na 0 ti je hladno.
ak ti je na 0C super, a na +5 prevruće onda je opet previsoka.

Ako zadaš 20, onda bi približno trebao imati toliko. Nemoj sad cjepidlačiti da mora biti 20,0C. Može biti i 20,4 ili 20,5. ali nema smisla da imaš 21,5 jel tak?

Prvo si nabavi termostat koji i prikazuje decimale. inače ćeš teško doći na kraj s tim temp. prikazivat će ti 21 a možda je zapravo 20,5.....

Sa sobnim termostatom je mnogo lakše. tada prava krivulja nije toliko bitna jer ju on korigira jer zna kolika je sobna temp. bez sobnog termostata, regulacija nema pojma šta je stanu koja je temp, ona lupa po svome, ono što si joj ti rekao da radi (krivulja). Ako ideš sa sobnim ter. onda ima negdje i parametar da odrediš koliko hoćeš da bude njegov utjecaj na krivulju. to služi za brže početno zagrijavanje. Ima tu još nekoliko parametara, ali krivulja je osnovni, ostalo je fine tuning. Krivulja mora biti čim niža a da je tebi opet dovoljno toplo. fučakš nisku krivulja i manju potrošnju a ti se smrzavaš- to nije cilj. cilje je da ti bude toplo, uvijek, pri svakoj vanjskoj temp uz čim niže troškove.
a svatko od nas ima svoje šta je toplo za njega, meni je 20 hladno tebi je možda toplo. ima nas svakakvih

ja bi svakako išao sa sobnim termostatom, jer je sve jednostavnije, manje je zaheb..., temp je konstatnija a i na mom primjeru potrošnja je manja.

gdi si montirao tu regulaciju, na bojleru ili u dnevnom boravku? ako je dnevnom onda nije problem, ak je na bojleru onda je pak bezveze voditi s sobnim termosatom - koji je kupaoni ili gdjegod već
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 20:50   #1163
Quote:
bob4 kaže: Pogledaj post
OK lukarak; tvoje dvije žice su napajanje 230 VAC, a treća je signal prema bojleru; faza ili nula, ovisi kako si spojio prve dvije....

(COM i NO ) odnosno; 5 i 6 spajaš na dolaz i odlaz od ove tvoje tri....napajanje ti ne treba, kad stavljaš baterije unutra (znači ; taj model kupi) Ili ako želiš wifi onda uzmi taj; može se i on složiti (ali trenutno ne razumijem ćemu ). Kad dođe termostat javi se na pp, pa ćemo riješiti
Ja bi bas htio WiFi termostat.

Ugl, rastavio sam bojler i fotkao taj konektor.

https://i.imgur.com/IwFWhZA.jpg

Na uzemljenje, 3 i 4 je spojen termostat. 3 je uvijek pod 220V, 4 je pod 220V kad je termostat aktiviran.

Pitao sam proizvodjaca jel moze taj termostat imati na svojim konektorima 5 i 6 (koje spaja kad se aktivira) napon od 220V, jer ako moze onda kuzim kako da ga spojim, samo 3 s bojlera spojim na 3 i 5 na termostatu, posaljem mu sa N na 4, i 6 s termostata stavim na 4 na bojleru.

https://www.aliexpress.com/item/BEOK...830410437.html
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 21:07   #1164
Može tako.... na bojleru 3 je spojeno na L....4 dolaz te faze preko termostata....5 je spojeno na N

ps. kod nas je zakonski već cca 15 godina uvedeno 230 V ( a i kod kineza; hihi)
__________________
http://fema-hobi.blogspot.com/
bob4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 07:13   #1165
Quote:
bob4 kaže: Pogledaj post
Može tako.... na bojleru 3 je spojeno na L....4 dolaz te faze preko termostata....5 je spojeno na N

ps. kod nas je zakonski već cca 15 godina uvedeno 230 V ( a i kod kineza; hihi)
Osim ak si kod mene na vikendici, onda je 210 i ak upalis bojler, 195

Super za potvrdu, sad samo cekam odgovor moze li termostat imati 230V na toj sklopki koju ukljucuje.

A ako ne moze, imam jos ideju da struju za termostat dovucem tih metar i pol iz kutije koja je priblizno iznad, morao bi malo iskopati zid, ali imam slicericu.

Ali na sto bi se onda spajao termostat?

Znas mozda sto su ovi +, -, 7, 8, 9 konektori?
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 12:53   #1166
+ i - su za eBUS vezu; a 7,8,9 za modulacijski (24V) termostat
__________________
http://fema-hobi.blogspot.com/
bob4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 20:02   #1167
Pozdrav!

Ukljicen mi je ECO mode i nocna temperatura 19°C, ukljucena modulacija ( termostat i vođenje po krivulji). A on grije na temperaturu od 21 °C.
Misljenje?

Poslano sa mog LG-M200 koristeći Tapatalk
tomislav83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 20:16   #1168
Bok svima,

Kupio sam erelax od vaillanta, i sad nakon nekih tjedan dana grijanja imam mogućnost podesiti algoritam grijanja na napredni (do sad je bila histereza).Što znači "minimalno vrijeme grijanja" koje mogu podesit od 2 - 7 min? Ako stavim na 2min, dal to znači da će se upaliti samo na 2 minute, i tako stalno uključivat i isključivat? I dal je bolje ostavit na histerezi ili taj napredni algoritam?
Druga stvar koja me interesira je "predviđanje", kako to funkcionira? U opcijama za predviđanje imam samo uključeno/isključeno.
Hvala unaprijed!
zazo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 21:38   #1169
zazo
iskreno pojma nema ali prepostavljam da je:
histerza - ravno se po razlici u temperaturama, zadana i stvarna vrijednosti; dakle temperaturno upravljana

min vrijeme grijanja - vremenski upravljano ne temperaturno, vjerojatno spriječava kratkotrjani rad, i taj kratkotrajni rad možeš ograničiti, da ga drži min 2 min bez obzira što izračuna, ja bi išao na čim duže vrijeme da se spriječi taktiranje

previđanje - to je vjerojatno fuzzy logic, ima neki algoritam koji je samouk, prati šta se dešava u sistemu i sam izvodi zaključke i definira paramtere na temelju prethodnih događaja, tako nešto

mislim, sa dlupam ovo bezveze, ali mislim da sam na dobrom tragu
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 21:44   #1170
Quote:
tomislav83 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Ukljicen mi je ECO mode i nocna temperatura 19°C, ukljucena modulacija ( termostat i vođenje po krivulji). A on grije na temperaturu od 21 °C.
Misljenje?

Poslano sa mog LG-M200 koristeći Tapatalk
ajmo ispočetka

a) koja ti je aktualna krivulja?
b) koja ti je dnevna zadana
c) koju stvarnu sobnu temperaturu postižeš
d) koja je stvarna temp pri prelasku s dnevnog u noćni rad
e) dali stvarno grije po noći ili samo temp ne padne na tvoju zadanu
f) našao neki njemački manuel, kaže da u eco modu se pumpa pali po noći ako vanjska temp padne ispod 3C radi zaštite od smrzavanja aktivira se po proteku zaštinog vremena a deaktivira ako vanjska prijeđe 4C. tada kao regulira na noćnu zadanu a plamenik se pali po potrebi. tebi se možda upali pumpa i vrti tu mlaku vodu i time spriječava hlađenje prostora pa nikad ne padne na 19. osim toga ako se dobro sjećam imaš izolaciju pa je nerealno da ti pri ovim vanjskim temp sobna padne za par stupnjeva sama od sebe

u manuelu je prikazana i krivulja
drugi graf prikazuje paraleni pomak krivulje, kak je krivulja za sobne temp 20, ak zadaš 21, vrijednosti se pomiču paralelno prema gore, ali delta t u polazi je uvijek jednak pri promijeni vanjske tj nagib krivulje ostaje isti
tako pri kriuvlji 0,4 polaz sa 40 raste na 45 pri -15 ak pojačaš sobnu sa 20 na 21

promijena vrijednost krivulje recimo sa 1 na 1,1 nije paralelni pomak jer time mijenjaš nagib krivulje pa će se polaz više pojačati ak temp padne za 1c.
ak vanjska temp pada a tebi pada i sobna temp, onda očigledno pojačanje polaza po aktualnoj krivulji nije dovoljno pa moraš povećati krivulju da bi to povećanje polaza bilo veće da ti održi sobnu temp
mislim to ti je slično ko ak pojačaš sobnu sa 20 na 21, u oba slučaja pojačaš polaz ali ne za istu vrijednost, povećanjem krivulje se povećva više polaz nego paralelnim pomakom
nadam se da je malo jasnije, ak nije pitaj

__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa

Zadnje uređivanje Edgar : 29.11.2017. at 21:57.
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 17:38   #1171
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
ajmo ispočetka

a) koja ti je aktualna krivulja?
b) koja ti je dnevna zadana
c) koju stvarnu sobnu temperaturu postižeš
d) koja je stvarna temp pri prelasku s dnevnog u noćni rad
e) dali stvarno grije po noći ili samo temp ne padne na tvoju zadanu
f) našao neki njemački manuel, kaže da u eco modu se pumpa pali po noći ako vanjska temp padne ispod 3C radi zaštite od smrzavanja aktivira se po proteku zaštinog vremena a deaktivira ako vanjska prijeđe 4C. tada kao regulira na noćnu zadanu a plamenik se pali po potrebi. tebi se možda upali pumpa i vrti tu mlaku vodu i time spriječava hlađenje prostora pa nikad ne padne na 19. osim toga ako se dobro sjećam imaš izolaciju pa je nerealno da ti pri ovim vanjskim temp sobna padne za par stupnjeva sama od sebe

u manuelu je prikazana i krivulja
drugi graf prikazuje paraleni pomak krivulje, kak je krivulja za sobne temp 20, ak zadaš 21, vrijednosti se pomiču paralelno prema gore, ali delta t u polazi je uvijek jednak pri promijeni vanjske tj nagib krivulje ostaje isti
tako pri kriuvlji 0,4 polaz sa 40 raste na 45 pri -15 ak pojačaš sobnu sa 20 na 21

promijena vrijednost krivulje recimo sa 1 na 1,1 nije paralelni pomak jer time mijenjaš nagib krivulje pa će se polaz više pojačati ak temp padne za 1c.
ak vanjska temp pada a tebi pada i sobna temp, onda očigledno pojačanje polaza po aktualnoj krivulji nije dovoljno pa moraš povećati krivulju da bi to povećanje polaza bilo veće da ti održi sobnu temp
mislim to ti je slično ko ak pojačaš sobnu sa 20 na 21, u oba slučaja pojačaš polaz ali ne za istu vrijednost, povećanjem krivulje se povećva više polaz nego paralelnim pomakom
nadam se da je malo jasnije, ak nije pitaj

https://s33.postimg.org/o2r07tmzj/krivulja.jpg
Pa ovako, evo odgovora:

a) 0,85
b) 21 °C
c) 21,5 ° C
d) sad vidim da mozda po noci ni ne pali grijac vec samo pumpa cirkulira. Smanjio sam na 18°C pa sad pratim. Ugasi se dnevni pogon u 22 h, a 6 ujutro je bilo danas 19 °C. Nemam na zalost izolaciju. Mada, kad je krivulja veca, temperaturu na termostatu u dnevnom pokazuje istu ali je osjecaj ugode veci i podno u kupaoni (jedino u njoj) bolje grije.

Btw, sto je Offset ljetnog pogona?

Poslano sa mog LG-M200 koristeći Tapatalk

Zadnje uređivanje City : 02.12.2017. at 12:00.
tomislav83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 21:06   #1172
Quote:
tomislav83 kaže: Pogledaj post
Pa ovako, evo odgovora:

a) 0,85
b) 21 °C
c) 21,5 ° C
bravo!
ovo je odličan rezultat
neznam, valjda sam krivo upamtio da imaš izolaciju
0,85 je odlična krivulja, mora da si u stanu??
i onda se čudili tu kad sam pričao o krivuljama 1,3 (a oni imali 1,9)
makar ovo mi je sumnjivo nisko za neizolirane objekte

kakogod, sad prati šta će se dešavati
kak će vani biti sve hladnije, ak ti više neće dostizati tih 21,5 pa ni 21 ili će mu trebati previše vremena za zagrijati morat ćeš dizait krivulju ili obrnuto
Quote:
tomislav83 kaže: Pogledaj post

d) sad vidim da mozda po noci ni ne pali grijac vec samo pumpa cirkulira. Smanjio sam na 18°C pa sad pratim. Ugasi se dnevni pogon u 22 h, a 6 ujutro je bilo danas 19 °C. Nemam na zalost izolaciju.
pali ti se samo pumpa radi zaštite od smrzavanja. a ta zaštita je fiksna i definirana vanjskom temp 3C, malo glupo da to nemožeš riktati kak hoćeš. ak te to smeta ima neki parametar zadrška ili odgoda zaštite od smrzavanja (neznam kak su to preveli na hr) pa tu zadaj par sati pa ti se pumpa neće paliti po noći.

s ovime što si 18 stavio niš se ne mijenja. pumpa će se i dalje paliti ak je vani ispod 3C i nisi stavio tu odgodu. jedino će poćeti grijati ak ti temp padne ispod 18 ili koliko već staviš
Quote:
tomislav83 kaže: Pogledaj post
Mada, kad je krivulja veca, temperaturu na termostatu u dnevnom pokazuje istu ali je osjecaj ugode veci i podno u kupaoni (jedino u njoj) bolje grije.
naravno. s višom krivuljom će ti se i prostor brže zagrijati i održavati će ga s višim polazom, ak previše neide preko zadane stavi veću krivulju, ova 0,85 mi ionako sumnjivo niska za tebe. sumnjam da ćeš izugrati zimu s tom krivuljom, kadd pošteno zahladi

ak ti je jutarnje zagrijavanje sporo, pogledaj paramtar sobni utjecaj ili tak nekak se zove (ak ti regulacija u dnevnom boravku a ne na bojleru u kupaoni) i povećaj malo vrijednost
Quote:
tomislav83 kaže: Pogledaj post
Btw, sto je Offset ljetnog pogona?
automatsko aktiviranje ljetnog pogona (samo topla voda?)
to znači ako vanjska temp bude veća od zadane sobne + ta offset vrijednost, automatski isključi grijanje (zasebno za dnevni i noćni rad)
recmo zadaš offset 2, a zadana ti je 22...ak je vanjska veća od 22+2 isključi se grijanje po danu
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 01:42   #1173
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
i onda se čudili tu kad sam pričao o krivuljama 1,3 (a oni imali 1,9)
makar ovo mi je sumnjivo nisko za neizolirane objekte
A sta da ti kazem, kod mene je trebalo toliko. S promjenom na modularni mod se po meni nije previse promjenilo. Puno vise sam dobio sa zamjenom prozora sa starih drvenih prozora na pvc sa troslojnim low e staklom. Sad je na 1,6 ako se ne varam i taman zagrije na 20C kao sto sam mu stavio, sobe na 21C...
woobie is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 13:30   #1174
Quote:
woobie kaže: Pogledaj post
A sta da ti kazem, kod mene je trebalo toliko. S promjenom na modularni mod se po meni nije previse promjenilo.
gdje ti je instaliran taj vrc470? Na bojleru ili u sobi?

za razliku od vođenja isključivo po vanjksoj temp, sa ovom varijantom ti uzima u obzir trenutnu sobnu temp i odabir posve točne krivulje je manje bitan jer uspijeva kompenzirati razlike

ti vjerojatno imaš samo user manuel, ne i tehnički manuel, našao sam englesku varijantu:

https://www.vaillant.co.uk/downloads...ual-261428.pdf

str14.:




dakle, modulirajući način bi trebao biti ovaj theromosatic switch on, prije si valjda imao aktiviran: none.

da bi to funkcioniralo, mora ti bi tiinstaliran u sobi, ne na bojleru ili moraš imati
vr81/2

on dakle utvrdi dali ima razlike između zadane i stvarne, ako ima za tu razliku poveća polaz

ak ti je aktiviran samo none, on nema pojma kolika ti sobna temp i lupa isključivo po samoj krivulji, nema korekcije polaza

razlika između thermostatic on i termostat je u tome, što u thermostatic on ti pumpa mora raditi cijelo vrijeme, a termostat mode ti radi ko klasični on/off sobni termostat, koji isključi pumpu kada zadana prijeđe za 3/16K i uplai kada padne 2/16K


Quote:
woobie kaže: Pogledaj post
Puno vise sam dobio sa zamjenom prozora sa starih drvenih prozora na pvc sa troslojnim low e staklom.
naravno, poboljšao si izolaciju i smanjio toplinske gubitke, te ti treba manji polaz (niža krivulja) da bi dobio željenu temp.Ako češ ikad stavljati i toplinsku fasadu, krivulja ide još debelo dolje.
Quote:
woobie kaže: Pogledaj post
Sad je na 1,6 ako se ne varam i taman zagrije na 20C kao sto sam mu stavio, sobe na 21C...
to je baš užasno visoka krivulja. pogledaj gore graf. na -10 polaz preko 70C.
možda imaš premale radijatore ili ti sustav nije dobro izbalansiran, ali negdje je greška.

trebao bi si pregledati sve postavke regulatora, možda je negdje greška u nekom paramteru. pogledaj ove teh. upute koje sam linkao. ak ima problema sa rzumijevanjem, pitaj. Nemam vailantovu regulaciju nego kromschroederovu, ali sve one rade na istu foru, ima nekih sitnih razlika, ali manje više sve je to isto. eto meni isključi pumpu na zadana +1 a vailinat spominje neke 3/16. tko izmisli tu brojku treba ga poljubit u čelo.
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa

Zadnje uređivanje Edgar : 03.12.2017. at 13:44.
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 20:57   #1175
Evo ovdje u prevodu objašnjen taj postupak (ali za VRC700); suština je ista.....
https://www.vaillant.hr/downloads/in...-01-719459.pdf
__________________
http://fema-hobi.blogspot.com/
bob4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 22:19   #1176
Termostat mi je u hodniku. Budem sve ostalo proucio. Mod je trenutno modularno a prije je bilo none. Krivulja je 1,5 a mozda je jos smanjim. 70c na - 10 mi se ne cini lose jer zbog nedostatka prave izolacije gubim dosta topline. No jos nije doslo do toga pa ne znam, moguce je da cu krivulju jos smanjit ako vidim da komotno postizem potrebne temperature.

Sent from my SM-T819 using Tapatalk
__________________
Na ignore: nitko jer ne guram glavu u pijesak
Blowing up balloons since 2020!
woobie is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 23:08   #1177
Hodnik nije najsretnije rjesenje za smjestaj termostata.
Pa nije ti hodnik referentna prostorije, ne boravis valjda u hodniku?
Los odabir
Vidi jel bar montiran na ispravnoj visini
Ja mislim da ces zavrsiti negdje na 1,3, i novi prozori dosta znace, mozda zavrsis i negdje oko 1,2

Al pazi kad na proljece zatopli, moguce da ti nece polaz po toj nekoj krivulji biti dostatan da ti recimo na +12 zagrije stan. Tada ne mijenjaj krivulju nego jednostavno pojacaj sobnu temp. -paralelni pomak krivulje. Kako objasnjavao ranije, skoro pa dodje na isto a jednostavnije je.
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 13:50   #1178
Ici ce termostat u dnevni boravak ali trenutno se ta prostorija ne koristi i trenutna pozicija termostata je ok posto je to centralni dio kuce, nesto kao predsoba boravka.

Ako povecavam temperaturu na termostatu, onda mi mora biti i upaljena ona adaptacija krivulje?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
__________________
Na ignore: nitko jer ne guram glavu u pijesak
Blowing up balloons since 2020!
woobie is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 13:56   #1179
kakvo veze ima ima povećanje zadane temp sa adaptacijom krivulje?

odgovor je ne

adaptacija krivulje je samo pomoćni program da ti napravi fine tunning postojeće krivulje, tj da ti pokuša naći točnu krivulju

jel imaš ti kakvi radijator u tom hodniku gdi je montiran regulator
mislim hodnik ko hodnik je ok pozicija za regulator ako si izabrao 'none' tj samo po vanjskoj temp ovako sa sobnim utjecajem ak nemaš tu i neki radijator je vrlo nezgodno, možda zato i trebaš tak visoku krivulju,
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 14:31   #1180
Ima ona adaptacija krivulje da ako stavis npr 22c umjesto 20c, automatski pomakne krivulju prema gore.
Da, imam radijatore u tom prostoru. Dva komada u prizemlju, dva na katu sve je povezano stepenicama

Sent from my SM-T819 using Tapatalk
__________________
Na ignore: nitko jer ne guram glavu u pijesak
Blowing up balloons since 2020!
woobie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:43.