Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2010., 14:48   #21
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Kao drugo, zar tebo odnos 50:50 na najvisim stupnjevima nije zadovoljavajuci? Sto bi htjela, da zene cine 90%?
Pročitaj još jednom što sam napisala o odnosu 50:50...

Pa sad, nakon što si sve potkrijepio validnim linkovima, nije mi teško priznati kako se slažem s tobom.
L'oreal ima pravo nagrađivati koju god kategoriju hoće, ali Ministarstvo (koje ima malko točnije podatke od laika koji - kao ja - "puše" napuhane medijske priče o podzastupljenosti žena u svim područjima...) se u tome trebalo odrediti u skladu s realnim stanjem za to područje znanosti...

Pa zakaj frajeri šute? Imaju brojke na svojoj strani... Iako bi bilo lijepo da se, znajući pravo stanje, za njih založe upravo "nadzastupljene" kolegice...

Evo jednog mjesta gdje bi bilo lijepo i razložno postaviti ovu temu, a bilo bi i relevantnih reakcija. Ja ovaj portal samo povremeno čitam (nisam član), pa ne mogu staviti link na našu malu diskusiju...
http://portal.connect.znanost.org/
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar

Zadnje uređivanje Špranja : 09.03.2010. at 16:06.
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 21:57   #22
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
"Kandidatkinje, polaznice doktorskog studija iz područja prirodnih znanosti, uključujući interdisciplinarna područja, ne smiju biti starije od 35 godina na dan 30. listopada 2009. godine"
Da. Ne razumijem, čemu ta starosna diskriminacija. Te firme kao da su pale sa Marsa a ne iz Hrvatske. Ovdje sve stoji, ljudi na ulicama, karijere stoje. Ne može se tu očekivati kao u svijetu, da sa 18 već budeš aktivan, i da da 50 imaš puni radni staž. Ljudi će u Hrvatskoj pola života biti na ulici, van pogona, van karijera. Ono što bi postigli negdje drugdje sa 30, tu će postizati sa 40. I o tome treba voditi računa.
PoliJones is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 23:02   #23
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Firma koja (koliko ja znam) proizvodi nekakve proizvode namijenjene zenama, dodjeljuje nagradu za "zene u znanosti".
...

Hoce li uskoro ministarstvo sudjelovati u dodjeli znanstvene nagrade Karlovacke pivovare "Nagrada za muskarce u znanosti" ?
...
Jedno drugo ministarstvo, to jest MZOS, je već sudjelovalo u stipendiranju mladih znanstvenika koje je sponzorirao Carsberg. No, nije bilo rodne diskriminacije.

Ne vidim ništa loše u ovome. Bolje da stipendiju dobiju žene, nego nitko. I žene su ljudi.

Uostalom, izvješće Europske komisije upućuje da usprkos visokoj postotnoj zastupljenosti nije sve tako bajno. Iako je RH iznad prosjeka EU - žene kao nositelji projekata/šefovi nisu česta pojava. Stranice 75 i 76.

No, ne zaboravimo osnovnu činjenicu - znanost je u RH socijalna kategorija. Veliki postotak žena znači da se radi o slabo plaćenom poslu. Uostalom - i Rumunjska i Bugarska su pri vrhu u postotku zastupljenosti žena.

Osim toga, ovakvo stipendiranje možda ohrabri nekoga da, u budućnosti, stipendira isključivo mlade znanstvenike muškog spola, stare do 40 godina, proćelave, neoženjene i očajne.

Želim reći - pozitivna diskriminacija je majka svih diskriminacija. I nikad niti jedna negativna diskriminacija nije bila ništa drugo nego pozitivna diskriminacija za one koji ne spadaju u obilježenu skupinu.

I za kraj - šećer - sastav povjerenstva. Tu je akademik Paar koji upravo nesnosno sere o globalnom zatopljenju, a sramotni HTV nije pozvao Dejana Vinkovića. Tu je i Krešimir Nemec, stipendist istog tog Ministarstva kulture pomoću čije stipendije piše knjigu naziva Urbani imaginarij, za koju je dobio 42 000 kuna iz držanog proračuna, te ražalovani Vikić-Topić. Siguran sam da je i ostatak ekipe sličnih kvaliteta.

Zadnje uređivanje schmokljan : 09.03.2010. at 23:07.
schmokljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 23:06   #24
Quote:
schmokljan kaže: Pogledaj post
Osim toga, ovakvo stipendiranje možda ohrabri nekoga da, u budućnosti, stipendira isključivo mlade znanstvenike muškog spola, starog do 40 godina, proćelaovog, neoženjenog i očajnog.
Dok tebe poslušaju, taj ve već imati 50 i - prošao voz.
Stipendije treba davati prema kvaliteti, ne prema starosti i spolu. Ako može sa 60, i zna, daj mu.
PoliJones is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 23:20   #25
razumijem vasu ogorcenost. moja je prica: dosao sam iz posavine jer dolje nema nicega. Stari ima rodjaka koji je ponudio da dojdem u zagreb. sto cu iso sam odmah. imam skolu (tri godine za stolara) al nema doli posla. tu su mi nasli stan i poso. stan i nije nesto, dvije sobe al meni je dobro blizu mi posao. radim u ministarstvu zdrastva a zivim tu na cvjetnom. zgrada je stara i nema parkinga al ne bunim se. ne znam sto su se svi okomili na ljude koij dobivaju posao preko veze. sto bi ja trebao. oduvijek sam se htio maknut od one vukojebinee . sad sam tu, hocu se i ozenit tu. sef mi je dobar, jedem na poslu i stedim ne mogu puno al 400 evro strpam u carapu. carapa je crna iz konzuma.
moje kolegice nista ne rade samo piju klave i tracaju. ja necu tracat i popijem jednu kavu. ne razumim ljude koje pljuju po politicarima. dao bi ja njima da vode drzavu. nama doli nema nista sto ima zagreb. treba biti zahvalan politicarima sto se trude. i ove seljake su sad spasili. a oni sto strajkaju u splitu ne razumijem. sta necete jesti.
pozdrav svima
pocinje is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 23:29   #26
Quote:
pocinje kaže: Pogledaj post
ne znam sto su se svi okomili na ljude koij dobivaju posao preko veze. sto bi ja trebao...
moje kolegice nista ne rade samo piju klave i tracaju. ja necu tracat i popijem jednu kavu. ne razumim ljude koje pljuju po politicarima. dao bi ja njima da vode drzavu. nama doli nema nista sto ima zagreb. treba biti zahvalan politicarima sto se trude. i ove seljake su sad spasili. a oni sto strajkaju u splitu ne razumijem. sta necete jesti.
pozdrav svima
Vrlo jednostavno: zaposleni su preko rodbinskih veza. Ako su sposobni, to i nije šteta. Više nepravda prema ostalima. Ali ako nisu, onda jest šteta.

No ovdje govorimo o nečemu drugome: ne možeš ih više OTPUSTITI. Jer su nečiji kumovi. A državnu upravu treba smanjiti. Po meni, ako ti radiš predano svoj posao, ostani. Koga briga jesi li preko veze ili ne. Ali ove tvoje kolegice, ja bih šibnuo istog časa na ulicu.
PoliJones is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 08:51   #27
Quote:
schmokljan kaže: Pogledaj post
Ne vidim ništa loše u ovome. Bolje da stipendiju dobiju žene, nego nitko. I žene su ljudi.
Da, a kad Zeljko Kerum iznjedri stipendiju "Za cistokrvmne Hrvate (sa svim bakama i djedovima Hrvatima) u znanosti", onda ces reci "..bolje da itko dobije nego nitko...?

Ili, "nagrada za bijelce u hrvatskoj znanosti"... "Nagrada za plavokose u hrvatskoj znanosti" (mozda bi ova nagrada najbolje pasala doticnoj multinacionalnoj kompaniji).

A da stvar prosirimo na medicinske sestre?

"Nagrada ministarstva zdravstva za najbolju medicinsku sestru sa sisama vecim od DD"...


Quote:
schmokljan kaže: Pogledaj post
Uostalom, izvješće Europske komisije upućuje da usprkos visokoj postotnoj zastupljenosti nije sve tako bajno. Iako je RH iznad prosjeka EU - žene kao nositelji projekata/šefovi nisu česta pojava. Stranice 75 i 76.
Unutar ukupne znanstvene zajednice ocito postoje varijacije. Na strojarstvu su zene sporadicna pojava, isto kao i muskarci na pedagogiji....

Bitno je da u podrucjima za koje ministarstvo sudodjeljuje oviu konkretnu nagradu zene nisu podzastupljene.


Quote:
schmokljan kaže: Pogledaj post
Osim toga, ovakvo stipendiranje možda ohrabri nekoga da, u budućnosti, stipendira isključivo mlade znanstvenike muškog spola, stare do 40 godina, proćelave, neoženjene i očajne.
Eh, to bih volio vidjeti... Diglo bi se na noge bar 10 tzv. "udruga za ravnopravnost spolova" (a u stvari udruga za pritisak u smislu guranja tzv "zenskih" prava)....
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 09:48   #28
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Da, a kad Zeljko Kerum iznjedri stipendiju "Za cistokrvmne Hrvate (sa svim bakama i djedovima Hrvatima) u znanosti", onda ces reci "..bolje da itko dobije nego nitko...?




Bitno je da u podrucjima za koje ministarstvo sudodjeljuje oviu konkretnu nagradu zene nisu podzastupljene.




Eh, to bih volio vidjeti... Diglo bi se na noge bar 10 tzv. "udruga za ravnopravnost spolova" (a u stvari udruga za pritisak u smislu guranja tzv "zenskih" prava)....
Na televiziji je jedna aktivistica B.a.b.a. rekla kako su one prvenstveno udruga za ljudska prava, neovisno radi li se o ženama ili muškarcima. Pa nisam ih baš čula da dižu glas za zaštitu samohranih očeva ili slično..

Zanimljivo kako nikomu ne smeta što nema više frajera među tetama u vrtiću.
__________________
Nekim jajima prosto nije suđeno da ikada postanu kajgana. T.Pančić
njetočkanezvanova is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 13:51   #29
Quote:
schmokljan kaže: Pogledaj post
Uostalom, izvješće Europske komisije upućuje da usprkos visokoj postotnoj zastupljenosti nije sve tako bajno. Iako je RH iznad prosjeka EU - žene kao nositelji projekata/šefovi nisu česta pojava. Stranice 75 i 76.
Iz svog iskustva ogu ti kazati da žene iz utrke izbacuje trudnoća i porod, te ono što slijedi iza njega. Ne vidim kako će se to promijeniti stipendijom, ali neće ni naškoditi.

Meni bi bilo potpuno OK da nema pozitivne diskriminacija, ali da i muškarce i žene imaju u svemu ista prava, ali dokle žena mora birati izmjeđu obitelji i karijere toga neće biti. A tu nisu ni toliko važne promjene u zakonodavstvu koliko u ljudskim glavama.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2011., 13:05   #30
Evo, i ove godine Ministarstvo spolno diskriminira:

http://www.min-kulture.hr/default.aspx?id=7028

Ovo je sluzbeno objasnjenje:

Projektom „Za žene u znanosti“ L'ORÉAL i UNESCO žele ukazati na važnu ulogu žena u povijesti znanosti, nagraditi uspješne mlade znanstvenice koje trenutno kroče znanstvenim stazama te potaknuti buduće znanstvenice da se odluče svoju budućnost posvetiti istraživačkim projektima na području prirodnih znanosti.

Da podsjetimo, u godini 2010. dobitnice su bile sa PMF-a, Kemijske tehnologije i Medicine. Nagradjuju se samo žene, a one su u tim podrucjima zapravo nadzastupljene. Nikakvog smisla ova diskriminacija nema, osim cinjenice da su zene potrosaci proizvoda spomenute korporacije. Sramotno je sto Ministarstvo sudjeluje u toj diskriminaciji.
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2011., 14:22   #31
Meni nije jasno zašto takve diskriminacije nitko ne pošalje na ustavni sud?

Kako uopće može diskriminacija biti ozakonjena?? Zašto se to uopće dopušta?

U ustavu piše da su svi jednaki. Zašto bi netko imao veća prava samo na temelju nečega s čim je rođen? Pa bilo to spolna pripadnost, nacionalna pripadnost ili boja očiju ili kose.
Ovcoder is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2011., 14:41   #32
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Iz svog iskustva ogu ti kazati da žene iz utrke izbacuje trudnoća i porod, te ono što slijedi iza njega. Ne vidim kako će se to promijeniti stipendijom, ali neće ni naškoditi.

Meni bi bilo potpuno OK da nema pozitivne diskriminacija, ali da i muškarce i žene imaju u svemu ista prava, ali dokle žena mora birati izmjeđu obitelji i karijere toga neće biti. A tu nisu ni toliko važne promjene u zakonodavstvu koliko u ljudskim glavama.
Slazem se, danas se majcinstvo podcjenjuje.
__________________
You either die a marasovac, or live long enough to become a mod.
=Nadimak is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2011., 15:03   #33
Meni isto smeta to silovanje "ravnopravnosti" i "pozitivne" diskriminacije, kao da se želi prkositi prirodi.

Ako neka ženska ili muškarac žrtvuje svoju karijeru zbog djece, zar je onda manje častan? Ženske po svojoj prirodi imaju majčinsku ulogu, zar je ona manje bitna? Ako se ženska odluči na karijeru, to je u redu, ali ne treba to silovati, pustimo da ženske same izaberu svoj položaj i nemojmo diskriminirati majke!!!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 00:01   #34
Gugi, ok si mi forumaš,ali nekada pušeš i na hladno...

Nadam se da se zajebavaš,jer ovo o affirmative actione prema ženama i manjinama je ipak kod nas relativno blaga pojava naspram Zapada
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 00:17   #35
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Gugi, ok si mi forumaš,ali nekada pušeš i na hladno...

Nadam se da se zajebavaš,jer ovo o affirmative actione prema ženama i manjinama je ipak kod nas relativno blaga pojava naspram Zapada

On je na ovoj temi u pravu, ovdje se daju stipendije kategoriji koja je nadzastupljena. Diskriminira se manjina, muškarci.
Kad bi bilo tko u RH danas objavio kako daje stipendiju samo za muškarce, ili samo za bijelce, poslali bi ga u zatvor, dok stipendija samo za žene, iz nekog razloga, prolazi.
Kanzas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 06:08   #36
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Gugi, ok si mi forumaš,ali nekada pušeš i na hladno...

Nadam se da se zajebavaš,jer ovo o affirmative actione prema ženama i manjinama je ipak kod nas relativno blaga pojava naspram Zapada
Vraga je blaga pojava samo što se o tome ne govori u medijima pa ti imaš dojam da je blaga pojava.
Affirmative action je ništa drugo nego diskriminacija, a kao takva je protuustavna.

npr. kad se kod nas na natječaj za radno mjesto u državnoj upravi prijavljuju Hrvat i Srbin sa istim kvalifikacijama, uvijek se zapošljava Srbin. Bez obzira što se još 100 Hrvata natječe za isto to radno mjesto, dovoljno je da se nađe jedan Srbin i on odmah dobija radno mjesto.
Uostalom, to bi ti trebalo biti dobro poznato s obzirom da živiš u Vukovaru.

Slična stvar je sa kvotama od 40% žena u saboru. Dakle nije bitno koliko je netko sposoban političar nego da li je žena ili muškarac.

Na isti kalup se može tražiti podjednaka zastupljenost smeđookih, plavookih i zelenookih političara, a zamisli tek da se prirodni crvenokosi pobune. Kolika je njihova zastupljenost u saboru? Hoćemo li i za njih uvesti kvote?
Ovcoder is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 16:02   #37
L´Oréal Na kraju će svaka od dobitnica pozirati s kremom za lice

Joj pa to je čisti marketing.

Kad smo već kod toga, zašto te firme uglavnom proizvode kreme za lice za žene? Odakle uopće običaj da žene stalno mažu lice kremom, a muškarci nikad?

To je smiješno, no živimo u smiješnoj državi...
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2011., 02:27   #38
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Kad smo već kod toga, zašto te firme uglavnom proizvode kreme za lice za žene? Odakle uopće običaj da žene stalno mažu lice kremom, a muškarci nikad?

To je smiješno, no živimo u smiješnoj državi...
Nije baš sasvim tako. Ima i muškaraca koji se mažu kremicama; njih obično nazivamo metroseksualcima.
A ima čak i nas žena koje se ne mažemo.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2011., 09:38   #39
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post

Pa zakaj frajeri šute? Imaju brojke na svojoj strani... Iako bi bilo lijepo da se, znajući pravo stanje, za njih založe upravo "nadzastupljene" kolegice...
Nije baš da šute u zadnje vrijeme.
Ali i tu postoji sustavna diskriminacija. Muškarci, čak i kada žele, nemaju adekvatan pristup medijima, jer cijelim segmentom 'diskriminacije' dominiraju žene.
Ako je na tv tema diskriminacija, gošće su samo žene. Voditeljica uredno 'odbije' muške goste. Rekao mi jedan koji je to osobno doživio. A tema je bila skrbništvo nad djecom.

U Uredu za ravnopravnost spolova, i drugim sličnim institucijama, sjede mahom samo žene. Svi programi i akcije su samo o pravima žena.
Nađi u programu rada Ureda za ravnopravnost spolova jedan program, akciju, namijenjen zaštiti diskriminiranih muškaraca!
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2011., 13:40   #40
Državni feminizam koji kvotama određuje broj žena u politici ili znanosti je vrhunac civilizacijskog dosega koji vi primitivni balkanci ne razumijete.
Humphrey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:04.