Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2014., 19:42   #1
Problematičan sin

evo javljavam se jer neznam više šta bi!
imam problematičnog sina od 17 godina,vec je par puta bio priveden u policiju
(zbog vožnje bez vozačke,prodavanja marihuane,tuča po klubovima..)
Neki dan sam išla provjeravat kutiju sa zlatom i ništa nije bilo,sve pokrao!!! ja neznam kako dalje! strah me za njegovu buducnost,neznam šta radi,al znam da sigurno nije legalno( prije par tjedana u sobi sam mu našla 20 000kn i 1500 eura).A što je najgore on mi neželi ništa govorit,otac ga hoće izbacit iz kuće al ja nemam srca da to dopustim,ipak je on moj sin!
jel ima ko kakva slična iskustva? ima ko kakvo riješenje?
pinkip is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 23:33   #2
Pa znam, crkva Riječ života ti je puna ekipe poput tvog sina koji su se obratili i počeli novi život kao vjernici. Tak da, klinca treba reprogramirati, a mislim da je roditelj sam tu nemoćan.
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 10:51   #3
Ili Cenacolo. Tamo ih uzmu već od 14-te godine.
Mišma is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 12:17   #4
ma dajte ne trkeljajte gluposti..
crkva se pretvorila u sektu..

represijama nikad nitko nije nista dugotrajno postigao..

do problema je doslo zbog propusta..najvjerovatnije propusta u odgoju,odnosima u obitelji..u necemu...
tesko je sada analizirati,jerr bi trebalo ohoho pisati..

sva djeca dodu u toj dobi u kontakt sa time,no razlika je sto se neka zakace,a neka ne..stvar je prvenstveno cipa u glavi..

sad je malo kasno ispravljati neke stvari,ali ono od cega bi trebalo krenuti je razgovor..ono di je najcesce-takvi rpoditelji nemaju autoriteta nad svojom djecom(zato se djeca i "raspuste")i kad krene razgovor djeca najcesce zalupe vratima i odu ili posalju starce u Q..

u takvom slucaju treba potraziti malo strucniju pomoc i dijete odvesti nekom trecem..nekad to moze biti kakav psiholog,a ono sta pali je treca osoba koja je to sve prosla(tipa ljeceni narkoman,diler koji je to prosao i sl.)

ovakva situacija iziskuje uzasan rad,posvecivanje i borbu i ne moze se rijesiti preko noci..cak stovise to je borba koja traje godinama i nema univerzalne formule..
ono sta dijete dreba shvataiti je da radi nesto lose sta ce s vremenom imati posljedice(iako miu se sad to ne cini tako) i utjecati lose na njegov karakter i licnost..

roditelji trebaju povratiti kontrolu i autoritet nad djetetom inace od toga nista(no ne represivni autoritet! nego autoritet kroz razgovor,povjerenje i jedan medusoban odnos koji je dijete ocigledno "zamijenilo ulicom"..)

takoder ako ima i drugih problema u obitelji(los brak roditelja,nezaovoljstvo zivotnom situacijom ili odnosima,nekavo nasilje ili alkoholizam u obitelj)treba raditi i na tome-jer i tu lezi kljuc problema..

najlakse je reci i napisati-moj sin je takav i takav,ali vecina problema svojoj djeci uzrokuju roditelji,okolina i traume koje takva dijeca nose i ponasaju se tako..
__________________
i u zabranjenom vocu naletis na crva...
lianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 19:41   #5
Gle, teško da bi psiholog ili treća osoba tu mogla puno pomoći kad klinac treba promjenu okoline i drugo društvo. Pa ak baš moraš birati između toga da ti je sin diler i narkoman ili nabrijani vjernik ja bih ipak izabrala ovo drugo. A ne bi to iziskivalo ni ne znam koliko truda, likovi koji zabrazde u pogrešnom smjeru vjerojatno su labilnije osobe.
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 06:16   #6
Problem s vjerom je što kad prođe početna euforija shvate da nisu riješili probleme koji su i doveli do takvoga ponašanja, u ovom slučaju mi se čini komuniacija u obitelji, ali ne bi nagađala.
Isto se događa i ovisnicima, zato komune imaju veliku stopu recidivizma.
Za početak možete poslati mail u Psihološki centar Tesa, oni imaju dobor (anonimno) internet savjetovalište, pa će vas uputiti kako dalje i pružiti podršku.

http://www.tesa.hr/contact.asp
Rhaego is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 10:12   #7
Quote:
Rhaego kaže: Pogledaj post
zato komune imaju veliku stopu recidivizma.
Veliku? Cenacolo je trenutačno preko 95%, naravno, uzimajući u obzir one koji su prošli cijeli program, ne ušli pa nakon kojeg mjeseca pobjegli.
Istina, ne znam kako je stanje u držanim komunama. ALi one niti ne idu na važnost obraćenja, pa nisu niti bitne za ovaj primjer, ne?
Mišma is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2014., 13:32   #8
Quote:
Mišma kaže: Pogledaj post
Veliku? Cenacolo je trenutačno preko 95%, naravno, uzimajući u obzir one koji su prošli cijeli program, ne ušli pa nakon kojeg mjeseca pobjegli.
Istina, ne znam kako je stanje u držanim komunama. ALi one niti ne idu na važnost obraćenja, pa nisu niti bitne za ovaj primjer, ne?
Sluala sam taj kolegij prije 3-4 godine i rezultati su bili losiji od ambulantnog tretmana, mogu potrazit tocne podatke...
Svi ovisnici s kojima sam razgovarala na vježbama (a da su bili u komuni) kažu da je najveći problem što ih komune uče kako živjeti u komuni, ali ne i kako izvan nje.
Bilo je i veoma loših komentara na komune raznih vjerskih organizacija...
Do dobro nije tema, iako i dalje stojim iza toga da takav pristup ne rješavam probleme koji su i doveli do takvog ponašanja.
Rhaego is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2014., 16:23   #9
Pa u Riječ života ima vrlo malo recidiva. Nije to komuna i nekakav vremenski ograničen period nakon kojeg se opet vraćaš starom društvu, nego kad postanu vjernici, nađu si društvo, curu, dečka, ožene se i gotovo, nema vraćanja na staro.
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2014., 16:35   #10
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Pa u Riječ života ima vrlo malo recidiva. Nije to komuna i nekakav vremenski ograničen period nakon kojeg se opet vraćaš starom društvu, nego kad postanu vjernici, nađu si društvo, curu, dečka, ožene se i gotovo, nema vraćanja na staro.
Jer biti vjernik je nužan i dovoljan preduvjet za sretan i neproblematičan život
Rhaego is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2014., 19:25   #11
Nije nužan, ali često je dovoljan preduvjet, da. Tko Boga stavi na prvo mjesto, sve ostalo mu dođe na svoje mjesto.
Mišma is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2014., 22:17   #12
Dođe majka, ostavi pitanje i nestane...

Ja bi ju samo jedno pitala, mada znam da više nema smisla, ali ono, znatiželja a i moje privatno istraživanje po pitanju odgoja djece, pa ako navrati koji put i pročita pitanje, molila bi odgovor.

Dakle, majko problematičnog sina, upitala bi te, jesi li i ti među onim majkama (roditeljima) koji su svom djetetu dali (kako to većina kaže) sve? Omogučili mu sve, dali mu sve, nikad mu nije ništa falilo?

Ili ste mu ipak nešto zabranili, ograničili, niste mu nešto pružili?
__________________
////Ovo moderiram
Laura74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2014., 23:23   #13
Do njegove 18. godine možeš ga natjerati da ode negdje gdje misliš da će riješiti problem(nemam preporuke), a kasnije ga možeš jedino prijaviti na policiju(što vjerujem da ne bi napravila svom sinu).

Nekoliko pitanja:
Kakav ti je odnos sa sinom?Odbija li komunikaciju koja nije vezana za navedenu temu?Da li konzumira isključivo marihuanu?Da li ga ljudi često posjećuju kod kuće?Koliko često je on kod kuće?Ima li prijatelje s kojima se druži od malena?Kakav je u školi?Planira li upisati faks?Ima li curu?

Savjeti:
:ako ne možeš razgovarati s njim nađi priče o dilerima s tragičnim završetkom i isprintaj mu ih
:traži od njega da smisli kako će se iskupiti za pokradeno zlato - ako sam ne smisli traži od njega da se iskupi kroz rad(farbanje, briga o baki/djedu, odlazak u nabavku, čišćenje, peglanje, pranje) ili tako da mu otuđiš stvari koje su njemu iznimno bitne
:reci mu da si našla novac i da ga nisi uzela, jer nisi htjela da upadne u još veće probleme(dugovanje dileru od kojeg on nabavlja robu)
:ukaži mu na činjenicu da svojim poslom ugrožava i tebe i svog oca, te da ćeš biti dužna prijaviti ga,ako s tim nastavi(budi uvjerljiva u blefiranju)
:nemoj skrivati svoju zabrinutost, ali mu isto tako daj do znanja da si tu za njega iako te jako razočarao
rajngla is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2014., 19:28   #14
Quote:
Rhaego kaže: Pogledaj post
Jer biti vjernik je nužan i dovoljan preduvjet za sretan i neproblematičan život
Pa ne, ali teško da će biti vjernik i kriminalac u isto vrijeme.
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2014., 20:34   #15
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Pa ne, ali teško da će biti vjernik i kriminalac u isto vrijeme.
pun je remetinec takvih
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2014., 22:53   #16
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Pa u Riječ života ima vrlo malo recidiva. Nije to komuna i nekakav vremenski ograničen period nakon kojeg se opet vraćaš starom društvu, nego kad postanu vjernici, nađu si društvo, curu, dečka, ožene se i gotovo, nema vraćanja na staro.

..ako postanu vjernici..

caka je sto vecina njih pristane pritiskom okoline na takve stvari..
za neke stvari treba se desiti klik..a vecinom se u takvim situacijama ne dogodi,jer se sa jednog nacina zivota mices na jedan sasvim drugaciji zapravo u potpunosti obratan sto je sok..

drugi problem je i povratak na staro..jer bijeg "od drustva i okoline" ne rezultira sa rijesenjem..vec suprotno..oni se moraju nauciti nosti s time..

mislim da vjernici danas opcenito pretjeruju i misle da je "vjera lijek za sve"..svi moji "crkvenjaci" guraju sve odreda u crkve,preobracenja,obnove i sl..pomalo mi je sve to postalo sektaski i definitivno i apsolutno to nije rijesenje problema..

korijen problema lezi u tome da je on zbog necega postao ili je sklon takvom ponasanju..u 99% slucajeva problem lezi u odgoju ili obiteljskim problemima..vrlo rijetko se netko "odmetnuo",jer je presretan i zadovoljan pa se uhvatio toga od dosade..
odgoj djece bas kao i normalan zivot i funkcioniranje u ljudskim odnosima je jako kompleksan i ne postoji rijesenje za sve probleme(kao sto vjernici smatraju da se treba "samo preobratiti" i "spasen si")..

s druge strane jako si romanticno napisala scenarij nakon izlaska iz komune,ali cinjenica je da velika vecina njih se jako tesko upusta u veze,jos teze ozeni i digne djecu na svoje noge..zivot je predug da bi stvari izgledale tako idealisticki kako ih navodis..posebice sa "vjerom!kao rjesenjem..
jedino rijesenje je u glavi..dok si on ne poslozi sam kockice nitko i nista ih nece..
__________________
i u zabranjenom vocu naletis na crva...

Zadnje uređivanje lianne : 19.01.2014. at 22:59.
lianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2014., 23:08   #17
Quote:
mom2be kaže: Pogledaj post
pun je remetinec takvih
ne samo remetinec nego i crkve..

kod mene u crkve i hrle vecinom "problematicni" ljudi koji misle molitvom i ispovjedi "iskupit" svoje grijehe..fizicki su vjernici,ali psihicki nesto sasvim drugo..

ja sam pobornik mirnog i normalnog zivota sa cistom savjesti i puno ljubavi...
mislim da normalnim osobama ne treba "netko" tko ce ih na to navoditi ili im pokazati kako se to radi(bio to pop ili psiholog)..
vjera se zivi a ne prakticira..

no sve je to tema za neki drugi pdf..

uglavnom mama je zbrisala,kjer vjerovatno nije dobila odgovor na svoje pitanje..tj.kada je procitala izmedu redova nije joj se svidlo sta je procitala..

jer cinjenica je da sve ono sta su nasa djeca-zasluzni smo mi..djeca su skup gena i odgoja..slusat nekoga da si ti(tvoja dijela ili nedjela i propusti)rezultat necega sto ti se ne svida-nije nimalo ugodno..kao i cinjenica da treba uloziti jako puno truda da se to ispravi..a ljudi danas za to nemaju volje/vremena pa makar se radilo nazalost i o vlastitom djetetu..nazalost generacija smo "instant rjesenja" pa makar gurali djecu drugima u razne institucije da rijese "nas problem"..
__________________
i u zabranjenom vocu naletis na crva...
lianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2014., 20:23   #18
Quote:
pinkip kaže: Pogledaj post
evo javljavam se jer neznam više šta bi!
imam problematičnog sina od 17 godina,vec je par puta bio priveden u policiju
(zbog vožnje bez vozačke,prodavanja marihuane,tuča po klubovima..)
Neki dan sam išla provjeravat kutiju sa zlatom i ništa nije bilo,sve pokrao!!! ja neznam kako dalje! strah me za njegovu buducnost,neznam šta radi,al znam da sigurno nije legalno( prije par tjedana u sobi sam mu našla 20 000kn i 1500 eura).A što je najgore on mi neželi ništa govorit,otac ga hoće izbacit iz kuće al ja nemam srca da to dopustim,ipak je on moj sin!
jel ima ko kakva slična iskustva? ima ko kakvo riješenje?
Kad ima takav novac, kad krade iz kuće, kad već ima dosje, pomaže jedino radikalan pristup. Postavite mu ultimatum, mirno i odlučno, ili dobrovoljno liječenje (neka bira hoće li u komunu ili nekako drugačije) ili ćete ga vi prijaviti. Znam da bi ti teško palo da ga moraš prijaviti, no kakva imaš izbora? Čekati da završi na igli? Da si nepovratno uništi zdravlje? Stisni zube i odlučno. Ako trebaš podršku, razgovaraj s nekom udrugom koja okuplja ljude s jednakim problemima, samo uguglaj udruga roditelja narkomana i vidjet ćeš da niste sami.

Ništa nećeš postići sa stavom "neću ga prijaviti jer ipak je on moj sin". Maloljetan je. Koliko god je to strašno, toliko je i sreća što ipak još možeš odlučivati u njegovo ime.

U neki produktivan razgovor slabo vjerujem, no pokušaj. Važno je da pritom osjeti da ga ne osuđuješ, nego da ga voliš (što ne znači da ćeš mu povlađivati), ali da si odlučna u tome da se izliječi. Imaj na umu da će ti pokušati lagati. Otkrij karte, to mu reci prije nego što zausti laž, opet bez osude. Nemoj prijetiti da ćeš ga izbaciti iz kuće, jer to znaš da nećeš učiniti, radije mu reci da je uvijek dobrodošao, ali da mora na liječenje, makar i s policijskom pratnjom. Bolje i koji mjesec u buksi nego za nekoliko godina u lijesu.

Oprosti što sam bila preizravna... Samo želim pomoći.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2014., 09:52   #19
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Kad ima takav novac, kad krade iz kuće, kad već ima dosje, pomaže jedino radikalan pristup. Postavite mu ultimatum, mirno i odlučno, ili dobrovoljno liječenje (neka bira hoće li u komunu ili nekako drugačije) ili ćete ga vi prijaviti. Znam da bi ti teško palo da ga moraš prijaviti, no kakva imaš izbora? Čekati da završi na igli? Da si nepovratno uništi zdravlje? Stisni zube i odlučno. Ako trebaš podršku, razgovaraj s nekom udrugom koja okuplja ljude s jednakim problemima, samo uguglaj udruga roditelja narkomana i vidjet ćeš da niste sami.

Ništa nećeš postići sa stavom "neću ga prijaviti jer ipak je on moj sin". Maloljetan je. Koliko god je to strašno, toliko je i sreća što ipak još možeš odlučivati u njegovo ime.

U neki produktivan razgovor slabo vjerujem, no pokušaj. Važno je da pritom osjeti da ga ne osuđuješ, nego da ga voliš (što ne znači da ćeš mu povlađivati), ali da si odlučna u tome da se izliječi. Imaj na umu da će ti pokušati lagati. Otkrij karte, to mu reci prije nego što zausti laž, opet bez osude. Nemoj prijetiti da ćeš ga izbaciti iz kuće, jer to znaš da nećeš učiniti, radije mu reci da je uvijek dobrodošao, ali da mora na liječenje, makar i s policijskom pratnjom. Bolje i koji mjesec u buksi nego za nekoliko godina u lijesu.

Oprosti što sam bila preizravna... Samo želim pomoći.
Podržavam ovaj savjet.
I sama sam htjela napisati nešto slično.U svojoj blizini sam imala sličan primjer s puno muke i roditeljskih pokušaja ispravljanja "krivih Drina".
Do dana kad su pozvali policiju jer ih je vlastiti sin pokrao stvari su postajale samo gore.
Dečko od 16 godina je završio u nekoj ustanovi za maloljetne prijestupnike u kojoj je završio drugi razred srednje škole koji je ponavljao "u civilstvu" . Uz dodatno plaćenu psihološku pomoć i angažman cijele obitelji mali se izvukao.
Danas je oženjen čovjek i otac dvoje djece. Ima posao i po pričanju njegove majke vodi uredan život.
Crkva niti vjerske ustanove nisu sudjelovale u "preodgoju".
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2014., 23:08   #20
Mene zanima sta je autorica radila proteklih 17 god?Odjednom je od milog djeteta postao cudoviste?

Ja mislim da bi za pocetak,muza trebala izbaciti....pa onda spasavati ono,sto se spasiti da.
emily_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:15.