Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.09.2017., 20:07   #121
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Nekome i ponekad ipak moramo vjerovati.
Nope.
Nažalost, ne.
Čitao si koliko plastike ima u moru pa su ribe odlučile jesti plastiku radije nego prirodnu hranu, stoga je ima u ribi. Plastike je puna i voda za piće, zrak koji udišemo
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 21:10   #122
GLIFOSATI u hrani

Za početak, ako vas zanima nešto više o glifosatima bacite oko na ovaj članak.

Prije nekoliko dana u emisiji Report RAI3, govorilo se o prisutstvu glifosata, prvenstveno u proizvodima od brašna, a Talijane najviše zanima tjestenina. Porazni rezultati su dokazali prisutnost ovog spoja u svim testiranim tjesteninama, pošto skoro svi koriste brašno iz Canade. Barilla je u testu najlošije prošla, dok su tjestenine Molisana i De Cecco s minimalnim dozama i javno su se obavezali da će u potpunosti anulirati prisutnost tog spoja izbjegavanjem uvozne pšenice. Proizvođači se brane da su njihovi proizvodi daleko ispod donjeg dozvoljenog limita, ali jedna od znanstvenica koja radi na proučavanju efekata te supstance kaže da možda prije 20 godina bi i rekla da su ti proizvodi sigurni, ali u svjetlu novih istraživanja po kojima je i minimalna količina glifosata u hrani dovoljna za njegovo negativno djelovanje na DNA razini, dakle oštećuje na nivou stanica koje u podjeli mogu mutirati, nikako ne može savjetovati da je dovoljno da je količina ispod zakonski dozvoljene.


Kanađani i Amerikanci masovno koriste taj herbicid u proizvodnji pšenice, ne samo radi herbicidnog djelovanja prema korovima, već i radi nedostatka sunčanih dana, pa da bi omogućili žetvu špricaju tim sredstvom da bi se stabljike pšenice posušile - ono što se kod nas dešava na prirodni način uz djelovanje sunca. Govorilo se i o apsurdnoj politici EU koja daje podsticaje da lokalni proizvođači prestanu proizvoditi pšenicu, jer je jeftiniji uvoz iz Kanade! U Italiji se lokalni proizvođači još uvijek bore za opstanak, a nakon ove reportaže mislim da će svi razmisliti prije nego posegnu za Manitoba brašnom na policama.

U Njemačkoj su pak, napravili test na 16 vrsta piva koja su najviše prodavana i u svega nekoliko nisu našli glifosate. Ako imate vremena pročitajte ovaj razgovor s dr. Rolandom Soleckim na temu glifosata.

Ne znam kakva je situacija u HR, ali obzirom na trendove, sasvim sigurno i kod nas nismo imuni na prisutnost glifosata. Kako se Slavonija zadnjih godina prazni i ljudi odlaze, nije li rješenje u biološkoj proizvodnji pšenice? Nisam jedina koja je već godinama odustala od industrijskog tijesta i koja kupuje BIO brašno i mislim da takvoj pšenici neće nedostajati tržišta.

I na kraju ako kupujete paštu u Italiji, Barilla ima najveću koncentraciju glifosata, De Cecco najmanju. Razmislite i o kupovini gotovih proizvoda kojima je glavni sastojak pšenica, pogotovo, ako mislite njima hraniti djecu.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 09:27   #123
U EU još uvijek ne znaju što bi s tim herbicidom.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 16:59   #124
Zbog kancerogenih akrilamida u EU bi mogli zabraniti prženu hranu?

https://www.vecernji.hr/lifestyle/ci...ilamid-1209970
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 14:58   #125
ste vidli ovo, užas:

Ekskluzivne ispovijesti radnika tvrtke PIK Vrbovec koji su progovorili za Provjereno

https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/...---500763.html
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 19:15   #126
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
...Ekskluzivne ispovijesti radnika tvrtke PIK Vrbovec koji su progovorili za Provjereno
Ne uznemiravajte se previše, ponekad je bolje da čovjek ne razmišlja o slabim stvarima, ja sam poslom često po raznim tvornicama gdje se proizvodi hrana. Vjerujte mi kada kažem da bi se barem 1/2 forumaša onesvijestilo kada bi vidjelo sve te tehnološke proizvodne procese.

Ali tu ne možemo ništa promjeniti, moramo realno razmišljati i priznati da se svaki dan živi bolje i kvalitetnije. Uprkos svim štetnim kemikalijama, otrovima... nikada se nije živjelo duže nego danas, pomislite da je nekada u XIX stoljeću prosječan životni vijek u GB, F, D bio oko 45 godina i svi su se hranili bio i eko, a danas kada se živi extremno nezdravo prosječna životna dob je blizu 80.
Zato samo hrabro naprijed s veseljem u život, živi se samo 1x.
Mačak Gaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 20:25   #127
Quote:
Mačak Gaston kaže: Pogledaj post
Ne uznemiravajte se previše, ponekad je bolje da čovjek ne razmišlja o slabim stvarima, ja sam poslom često po raznim tvornicama gdje se proizvodi hrana. Vjerujte mi kada kažem da bi se barem 1/2 forumaša onesvijestilo kada bi vidjelo sve te tehnološke proizvodne procese.
slažem se. u životu sam bio na raznim seminarima i natjecanjima u raznim hotelskim i restoranskim kuhinjama. bilo ih je svakakvih, od savršeno čistih poput Primoštena do tehnološko potpuno zastarjelih sa krovom koji prokišnjava u Koprivnici do najzmazanije u Mađarskoj kada sam predstavljao varaždinsku kuhinju. i kaj sad? da svaki put kada jedem u restoranu razmišljam u kakvom im je stanju kuhinja? svako malo neki slični članak o nekoj mesnoj ili mljekarskoj industriji .
Ili da razmišljam dali je meso koje jedem bilo 10 godina u škrinji pa odmrznuto i prodano pod svježe? pa kud bi došao.
Tješim se da još koju godinu, do dok će roditelji moći to uzgajati , imam privilegiju da picek kojeg jedem je hodao po dvorištu i da sam pajceka kojeg jedem osobno poznao
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 11:28   #128
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
slažem se. u životu sam bio na raznim seminarima i natjecanjima u raznim hotelskim i restoranskim kuhinjama. bilo ih je svakakvih, od savršeno čistih poput Primoštena do tehnološko potpuno zastarjelih sa krovom koji prokišnjava u Koprivnici do najzmazanije u Mađarskoj kada sam predstavljao varaždinsku kuhinju. i kaj sad? da svaki put kada jedem u restoranu razmišljam u kakvom im je stanju kuhinja?
Kuhinja je poput djevojke, ako je djevojka uređena, dotjerana, skockana, namirisana, čista i svježa što je ljepše od toga?
Ništa priznat ćete.
Sjećam se kada je prije nekoliko godina išla serija "Jezikova juha", tv pratim površno, ali se sjećam lika koji je vodio emisiju, bio kao neki "Francuz" u svakoj epizodi je bio u drugoj kuhinji. Kakvog užasa sam se nagledao; zapušteno, zamaščeno, prljavo, zanemareno, prašnjavo, propalo... to su bile stalnice -konstante koje su se ponavljale iz emisije u emisiju.

Kada sam u restoranu, probam ako je to ikako moguće da malo škicnem u kuhinju, diskretno koliko se da, postoje i takvi likovi koji će vas sa ponosom uvesti u kuhinju i pohvaliti se onim što imaju. Postoje i takvi koji će vam isto tako pokazati dobrote sa kojima raspolažu, a Vi pri tom molite gospodina da se ne onesvjestite od užasa.

Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
imam privilegiju da picek kojeg jedem je hodao po dvorištu i da sam pajceka kojeg jedem osobno poznao
Sjećam se takvih trauma iz djetinjstva, sprijateljite se s životinjom, postanete frendi... kad ono drugi dan kad dođete kući vaš prijatelj visi raskomadan i razrezan.
Mačak Gaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 15:31   #129
ovaj s mog avatara kaže da ode pogledati u kakvom je stanju zahod restorana i ako je prljav onda izađe iz restorana i ne jede u njemu,
njegovo razmišljanje je da mu neće dati da vidi u kakvom je stanju kuhinja ali zahod može pogledati, i ako je zahod katastrofalan onda je u kuhinji isto tako
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 16:00   #130
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
ovaj s mog avatara kaže da ode pogledati u kakvom je stanju zahod restorana i ako je prljav onda izađe iz restorana i ne jede u njemu,
njegovo razmišljanje je da mu neće dati da vidi u kakvom je stanju kuhinja ali zahod može pogledati, i ako je zahod katastrofalan onda je u kuhinji isto tako
da li isti ljudi ciste zahode i kuhinje?
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 16:05   #131
nisam upućen, ali jedan od razloga zbog čega me Karijola odbijala je bilo stanje zahoda... govorim o staroj lokaciji u Kranjčevićevoj
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 16:10   #132
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
nisam upućen, ali jedan od razloga zbog čega me Karijola odbijala je bilo stanje zahoda... govorim o staroj lokaciji u Kranjčevićevoj
pa uputi se jer ako ne, onda ono sto si maloprije rekao nema smisla.

koliko sam vidio na tv, kuhinje uredjuju sami kuhari. ne znam da li je to redovita praksa... mozda ce ivica1862 znati!
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 16:13   #133
najbolje da pričekamo nekoga tko zna... ja bi rekao da ista ekipa čisti i kuhinju i zahod
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 17:42   #134
u zahod ulazi svaki a konobari nemaju vremena čekati i čistiti svaki put kad netko uđe

kuhinja je druga stvar
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 18:06   #135
Quote:
gmit kaže: Pogledaj post
da li isti ljudi ciste zahode i kuhinje?
pa u pravilu ne ali moguće je da i da . Recimo da u popodnevnoj smjeni pomočna kuhinjska radnica mora i nadzirati wc. tako je jedno vrijeme bilo kod mene na poslu organizirano; naravno ona bi se kad bi išla pogledati stanje u wcu dali treba staviti papira i počistiti presvukla iz uniforme kuhinjske u uniformu čistačice ..... jer čistačica radi ujutro a netko treba i popodne pogledati stanje, ujutro čistačica čisti generalno wc a popodne ova očisti samo veća zaprljanja . Naravno, u hotelu je svakako čistačica dežurna cijeli dan ali u manjim restoranima sigurno nema čistačice cijeli dan
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 18:14   #136
Quote:
gmit kaže: Pogledaj post

koliko sam vidio na tv, kuhinje uredjuju sami kuhari. ne znam da li je to redovita praksa... mozda ce ivica1862 znati!
Tako je , kuhari čiste kuhinju u večini slučajeva . čak i u nekim hotelima s 5 zvjezdica provjereno znam . obično imaju pomoćni radnici koji peru suđe ali u svakodnevnom čišćenju kuhinje sudjeluju svi . kad sam radio u hotelu svi smo sudjelovali u čišćenju kuhinje , čak je i šef kuhinje čistio kad smo imali generalke. Po meni je to ok jer ako kuhar zna zmazati kuhinju mora ju znati i očistiti nakon toga .
Jedno vrijeme je jedino bilo organizirano na mojem bivšem poslu ali to je bilo doba kad je u Varaždinu bilo puno turista , prije recesije; da su kuhari samo presortirali frižidere i očistili radne površine a podove , roštilje i sve ostalo je bila pomočna radnica u noćnoj smjeni koja je čistila .
A Ivica je na Badnjak prije 5 godina u popodnevnoj smjeni prao sve prozore u kuhinji. ( ogromni prozori u dužini cijele kuhinje ) Šefu kuhinje se u to vrijeme kad sam prao prozore doma jako štucalo .....
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 18:16   #137
eto. taj bourdain je otprilike nesto kao americki butkovic
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2017., 13:38   #138
Quote:
gmit kaže: Pogledaj post
eto. taj bourdain je otprilike nesto kao americki butkovic
I njemu i sličnima su doskočili.Sada možeš u WC ako imaš šifru koju naravno dobijaš kada naručiš obrok.
Clandestine is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 11:34   #139
Quote:
Clandestine kaže: Pogledaj post
...Sada možeš u WC ako imaš šifru koju naravno dobijaš kada naručiš obrok.
Koliko razumijem radi se o udruženom projektu vrhunskih znanstvenika, stručnjaka i istraživača bratskih balkanskih zemalja. Tu se odlazak u WC smatra sromotnim i ponižavajućim činom namijenjenim isključivo ženama i djeci. Pravi muškarci ne koriste WC. Ako se ovaj projekt pokaže uspješnim nema razloga da se ne širi put zapada ili sjevera.
Mačak Gaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 16:48   #140
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
i kaj sad? da svaki put kada jedem u restoranu razmišljam u kakvom im je stanju kuhinja? svako malo neki slični članak o nekoj mesnoj ili mljekarskoj industriji .
Ili da razmišljam dali je meso koje jedem bilo 10 godina u škrinji pa odmrznuto i prodano pod svježe? pa kud bi došao.
Meni je stavarno jako teško prihvatiti da je ovo stav profesionalnog kuhara.

Naravno da treba razmišljati u kakvom je stanju kuhinja, pa pripremaju hranu za ljude, neka jela izlaze iz kuhinje bez termičke obrade i nije nikakvo opravdanje da ionako visoka temperatura rješava problem nedostatka higijene. Ako i profesionalci prihvaćaju da je sasvim ok raditi u nehigijenskim uvjetima jednostavno se grozim uopće pomišljati na što sve zatvorite oko!

Priča o mesu 10 godina zamrznutom je apsurdna, općenito, moj stav je da u tanjur gostu možeš i smiješ staviti samo ono što bi i sam pojeo, pa valjda neki kodeks ponašanja i moral profesije ipak treba postojati!
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:25.