Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.05.2015., 22:11   #81
Quote:
Bjesomar_ kaže: Pogledaj post
Ovo gore kao da si mene opisivao. Narocito u onom dijelu da pjesaci imaju prednost na plocniku. Jebga, usporis i cekas da te primjete.
Jedino me iznerviraju idioti koji pocnu pizditi da sta sad ja tu radim na plocniku, kao problem im je napraviti korak lijevo ili desno.
Hm..da mozda malo ne pretjerujes. Bas idioti? Zato jer prigovaraju tome sto si s biciklom negdje gdje ne bi smjela biti?
Ok, kuzim te...i ja se tu i tamo provozam plocnikom, ali ako mi netko prigovori ...necu reci da je idiot.
Ali mozda hocu za tipa na biciklu koji se vozeci plocnikom obrecnuo na mene da kuda sam ja to zalutala.

Quote:
A da biciklista ima idiota to je cinjenica. Pocevsi od onih koju pice 35 km na sat pored ulaza u haustore do posebne biljke koji voze po mraku bez svijetala crni bicikl u crnoj majici.
Ooo da, kad malo pocnes gledati vidis da vecina nema zvonce, svjetla i da su skroz crni, od glave do pete.

Quote:
Channon Yarrow kaže: Pogledaj post
Počela sam koristiti bicikl kao prijevozno sredstvo kao tinejdžer. Na početku sam imala tri lakše prometne nezgode unutar par tjedana: prvi put me je auto pokupio dok nam je oboma bilo zeleno, on je skretao desno, a ja sam prelazila zebru bez da sam pogledala ulijevo. Drugi put sam se vozila po pločniku, auto me je lagano trknuo izlazeći iz autopraone. Treći put me je pokupio na biciklističkoj stazi, dok se pokušavao sparkirati na pločnik. Vozač je bio neupitno kriv, ali bih ga možda čula i izbjegla da nisam imala slušalice.
I to su otprilike razlozi najviše nezgoda u kojima sudjeluju biciklisti.
Ako klincu uspije netko pojasniti sto i kako - ne treba, na konju je.
Quote:
Dakle, obavezno smanjiti sve distrakcije i koncentrirati se na vožnju. Na pločniku, bila bic staza ili ne, pojačati pažnju kod bilo kakvih izlaza iz zgrade, haustora, dućana, a pogotovo garaža, autopraona ili mehaničarskih radnji, i biti spreman naglo zakočiti.
Predlozila bih i kacigu kao nesto pod mus, bez obzira imao netko 16 ili vise godina - za voznju po gradu, uz aute...kaciga obavezna.

Quote:
Vožnju bez ruku na upravljaču isprobavati jedino u rekreativnoj vožnji, nikada u gradu po pločniku ili cesti.
Ne koristiti mobitel za vrijeme vožnje.
Ovo vidim cesto.

Quote:
Biciklistička staza u suprotnom smjeru je, s druge strane, opasna za pješake jer je iscrtana na ionako uskom pločniku. Poštovati pješake, usporiti, umjesto guranja i zvoncanja, zamoliti ljude da se pomaknu, zahvaliti. Puno manje antagonizma se na taj način izaziva.
Osobno nemam nista protiv zvonca...radje da mi pozvoni nego mi se stvori u punoj brzini iza ledja na 2cm od mene.
Savjet za klinca - ako se i vozi po plocniku, vise nego oprezno - polako, imati u vidu svaki haustor i racunati na to da ljudi hodaju cik-cak, ne samo djeca.

Quote:
Kretanje pješaka se u pravilu lako da predvidjeti i reagirati odgovarajuće. Iznimka su mala djeca. U tom slučaju je najpametnije skinuti se s bicikla, gurati ga, pa ponovo krenuti kad se maknete iz dosega malih nožica. Dodatan oprez zahtjeva pogotovo biciklistička staza u Klaićevoj, kod bolnice. Puna je izbezumljenih roditelja i djece. Tu nema smisla inzistirati na prednosti. Usporiti gotovo na brzinu hoda i biti spreman naglo zakočiti.
Mozda, iako ...ne, ne vjerujem bas. Gledam kako hodaju ljudi ispred mene...a i primjetim kako sama hodam. Ako i zaboravim ono slucajno hodanje sim-tam, par puta mi se dogodilo da tik prije nego li krenem pre nekam, dakle promijenim smjer kretanja za cca 90 stupnjeva...projuri biciklist u punoj brzini. Da sam napravila korak pola sekunde prije (u smjeru kojeg ne moze ocekivati) razbili bi se.
Quote:
Bez žurbe. Žurba je distrakcija, i u kombinaciji s povećanom brzinom smanjuje brzinu reagiranja.

Ako se ide u skolu/fax/posao ....krenuti dovoljno rano da odmoris 5-10 minuta kad stignes, a ne da juris jer kasnis.
Quote:
Kod prelaska zebre obavezno stati i provjeriti nailazi li auto, i pokušati uspostaviti kontakt očima s vozačem da budeš siguran da te primjetio. Ovo je osobito bitno na križanjima na kojima je vozačeva pažnja usmjerena na smjer suprotan od onog iz kojeg ti dolaziš.
Obzirom da bi biciklist trebao sici s bicikla na zebri (sto je ponekad stvarno blesavo), ovo je - obavezno.

Quote:
Uglavnom, u posljednjih 10-11 godina vožnje po Zagrebu, nakon gore nabrojane tri nezgode, nisam doživjela niti jednu. Pala sam svega tri puta: na makadamu, i po zimi, na ledu: oba puta zbog prerevnog korištenja kočnice na takvim terenima; i zadnji put je bilo prije otprilike pola godine kad sam skrenula pod prekratkim kutom, uspjela sam sam se dočekati, ali mi se stopalo zapetljalo u žbicu prednjeg kotača i nisam se nikako uspjela izvući. Nevermajnd, to ionako ide pod Brukice, a ne ovdje.
Kao klinka sam vozila moped, dva puta sam "stradala" - oba puta zbog gluposti vozaca auta. Jedan se ubacio u glavnu traku bez ikakvog upozorenja ...a mene ili nije vidio ili je mislio da vrijedi zakon jaceg ...a drugi je dao desni zmigavac i 10m prije raskrsca odjednom stao. On je naime dao zmigavac zato ne zato jer skrece, nego jer je tu odlucio stati.
I tinejdzeri mogu opstati u toj dzungli...istina, danas je to daleko opasnije, brze....ali uz oprez i odgovorno ponasanje, predvidjanje opasnosti i ponasanje u skladu s tim, vjerujem da se moze nauciti sigurno doci do cilja i natrag.
Da, kao roditelj djeteta koje ide okolo biciklom/motorom ....jasno da ne bih bas uzivala, ali vjerujem da se covjek navikne (kao i na nocne izlaske), shvati da dijete to moze, da pazi....i onda valjda ide ....nekako.
Quote:
Poanta mi je bila da ozbiljnijih padova nisam imala, i da su najveće ozljede koje sam sakupila u deset godina par masnica, poderane hlače, i povrijeđen ponos dok mi nepoznati lik izvlači stopalo iz kotača.
Bez obzira koliko vozaci auta bili kao grozni, mislim da ipak paze. Znaju da su biciklisti ...neki od njih... vrlo divlji i bas zato paze, jer ih je strah da nekog ne pregaze.

Quote:
Nakon što sam korigirala svoje ponašanje, bliskih susreta s automobililima nisam imala.
Zagreb nije takav deathtrap za bicikliste, kako se voli pričati, barem ne iz moje perspektive.
Dakle...prvo i osnovno, edukacija i oprez. Ako potomak shvaca opasnosti i spreman je ponasati se u smjeru da ih izbjegne, vecina posla je rijesena.

Quote:
Moj savjet za početnike: nađite iskusnijeg biciklista, nekog ozbiljnog i odgovornog, koji bicikl koristi kao prijevozno sredstvo. Prođite skupa sve moguće rute od doma do odredišta i ispitajte koja je najbolji omjer sigurnog i brzog. Izmjerite koliko je vremena potrebno da se prijeđe ta udaljenost, i nadodajte još 10-15 minuta.

A onda neka skupa odluce je li bolje biciklom ili ipak tramvajem.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2015., 22:23   #82
za isključivanje iz prometa se daje desni žmigavac tako da onaj tvoj "idijot" koji te srušio s mopeda zapravo nije pogriješio. sad, druga je stvar je li se smio zaustaviti tu gdje se zaustavio
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2015., 22:37   #83
Da, daje se desni zmigavac, ali ipak je malo bedasto dati zmigavac netom prije raskrsca i zakociti ...stati.
Jel se iskljucio iz prometa ako je ostao na cesti? Pa i nije bas. Da, znam da ljudi to rade....stanu i misle da je to ok, ali imo u takvim situacijama je bolje onda upaliti sva 4.
Jasno, i moja je greska sto sam bila mozda pre blizu...ali stvarno je tesko ocekivati da ce netko dati zmigavac za skretanje i umjesto da skrene - stati. Auto ispred tebe da zmigavac, ispred njega je raskrsce...i ocekujes da ce stati...ili skrenuti?
A ima i retrovizor, vise njih, pa vidi da mu je motoric iza i da to nije pametno.
Dal' smije stati nasred ceste...pred raskrcem...pa obzirom da se kod nas ljudi parkiraju odmah do zebre, valjda i to smije.
Btw...mene su ucili da je najbolje upozoriti vozaca koji je iza, tako da par puta stanes na kocnicu, pa da vidi stop svjetla i onda zna da kanis stati.
Vecina uopce ne zna koristiti zmigavce...prvo uspore (znas da ce skrenuti) i to koji put naglo...a zmigavac daju nakon toga. Besmisleno.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2015., 22:37   #84
koja god stvar bila, ako se zaletis u onog ispred - krivica je tvoja
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2015., 22:47   #85
Da, naravno. Zakonski.
Malo je bed kad ti naglo stane, ali tako je, istina.
Ne kazem ja da je on po zakonu kriv. Nego samo da je bedasto dati desni zmigavac ispred skretanja za desno, pa odjednom stati.
(pogotovo ako iza sebe vidis klinku na motoricu)

On topic - klincu svakako napomenuti da drzi odstojanje, jer vozaca ima svakakvih.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 14:00   #86
Je, bedasto je, ali ti nikad ne možeš znati hoće li vozač ispred tebe morati naglo kočiti iz bilo kojeg razloga, pa je glupo zalijepiti mu se na guzicu.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 14:08   #87
Nije bas da sam bila zaljepljena, ali dovoljno pre blizu da sam se razbila...nema taj moped bas neku kocnicu, a kad netko stane onak naglo, za cas si na njemu. Jasno...nije se dogodilo po drugi puta. (nisam naisla na takvog vozaca )
Ali da, svakako si u pravu, no ...eto bar sad mama tinejdzera ima materijala kojim mu moze puniti glavu. Drzati razmak, jer ne mozes ocekivati da ce onaj ispred tebe paziti, moras racunati na to da nece...i sam se brinuti sto je moguce bolje za svoju sigurnost.
Kad su bicikli (mopedi/skuteri) u pitanju, treba biti posebno oprezan na raskrscima, kada se dogodi da netko otvori vrata...mislim da ma koliko ides sporo, nema sanse da se ne zabijes u njih, ako ides izmedju auta....ili uz rub ceste.
Treba biti vidjen, prsluk za voznju, trake, osvjetljeni ruksak/jakna...obavezna svjetla i ...koncentracija.
I naravno servisirani bicikl s dobrim kocnicama.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 14:08   #88
Quote:
Bjesomar_ kaže: Pogledaj post
Ovo gore kao da si mene opisivao. Narocito u onom dijelu da pjesaci imaju prednost na plocniku. Jebga, usporis i cekas da te primjete.
Jedino me iznerviraju idioti koji pocnu pizditi da sta sad ja tu radim na plocniku, kao problem im je napraviti korak lijevo ili desno.
Malo mi je ovo kontradiktorno. Ako zbilja razumiješ da pješak ima prednost na pločniku, i ne samo to, nego ti na tom pločniku uopće nemaš što raditi, onda možeš jedino fino sići s bicikla, zaobići pješaka kao pješak (i tek tada možeš očekivati da ti se netko makne korak u stranu), i nastaviti vožnju.

Rekla bih da ljude imaš pravo zvati idiotima ako se voziš po skoro praznom širokom pločniku i imaš više nego dovoljno prostora da zaobiđeš pješaka, i sav si uviđavan i sve ikad, a svejedno se netko dere. Ako očekuješ od ljudi da ti se maknu, nemaš, kao što ni pješak koji očekuje od biciklista da ga samo malo zaobiđu na biciklističkoj stazi nema pravo smatrati ih idiotima. Okej, ima, ovo je slobodna zemlja, ali svima nam je jasno tko je u tom slučaju idiot.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 14:09   #89
a gdje su djeca u toj priči?
nema smisla ova tema ako na njoj nema djece
ima puno drugih o biciklistima.
imamo li još kaj za reći na temu srednjoškolca na biciklu ili smo završili?
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 14:10   #90
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Nije bas da sam bila zaljepljena, ali dovoljno pre blizu da sam se razbila...nema taj moped bas neku kocnicu, a kad netko stane onak naglo, za cas si na njemu.
Pa da, zato se vozi dovoljno daleko da imaš vremena za kočenje.

Čini mi se da bi vjerojatno bilo dobro piliti djecu s ovako nekim stvarima otkad prohodaju, do šesnaeste bi se nešto moralo primiti.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 14:12   #91
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Pa da, zato se vozi dovoljno daleko da imaš vremena za kočenje.
Davno je to bilo...
Mama je kriva, nije mi to rekla.

Quote:
Čini mi se da bi vjerojatno bilo dobro piliti djecu s ovako nekim stvarima otkad prohodaju, do šesnaeste bi se nešto moralo primiti.
Za pocetak micati ih sa biciklisticke staze.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 14:32   #92
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Za pocetak micati ih sa biciklisticke staze.
zašto?
ili misliš micati djecu pješake?
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 14:36   #93
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
zašto?
ili misliš micati djecu pješake?
Pa da, naravno. I njih, ali i sebe.
Rece kuki - "Čini mi se da bi vjerojatno bilo dobro piliti djecu s ovako nekim stvarima otkad prohodaju"
A cesto idu ljudi plocnikom ...mame/tate/bake i uz njih malci, vrlo cesto hodaju po stazi, a ne vidim/cujem da ih upozoravaju i micu, objasnjavaju da se tu ne smije hodati jer je to za bicikliste...gdje ce i oni kada budu veliki ....bla, bla, bla..
A trebali bi, pa bi onda njihov tinejdzer mogao lakse jednog dana po tim istim stazama voziti do skole...kad se ljudi nauce paziti da ne hodaju po njima.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 19:48   #94
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
a gdje su djeca u toj priči?
nema smisla ova tema ako na njoj nema djece
ima puno drugih o biciklistima.
imamo li još kaj za reći na temu srednjoškolca na biciklu ili smo završili?
ovi odrasli koji su sami sebe ovdje opisali su ti koji uce i djecu
na kraju ispada da je iole odgojeno dijete pametnije i uvidavnije od odraslih u prometu
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 20:02   #95
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
a gdje su djeca u toj priči?
Čini mi se da je stjecanje nekog uvida u način razmišljanja biciklista koji se ne ponaša u prometu imajuć na umu svoju i tuđu što veću sigurnost roditeljima tinejdžera koji bi biciklom na cestu vjerojatno dosta korisno. Treba upoznati neprijatelja, a u ovom slučaju neprijatelj je neopreznost, pretjerana optimističnost i neuništivost, i nepoznavanje prometnih pravila. I svoja i tuđa.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 21:19   #96
i egoisticna razmazenost tipa "ja radim sto ja hocu, a svi oko mene su idioti ako mi se sutke i na vrijeme ne maknu s puta ili ako ucine/ne ucine nesto sto se meni ne svida"
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2015., 11:15   #97
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
a gdje su djeca u toj priči?
nema smisla ova tema ako na njoj nema djece
ima puno drugih o biciklistima.
imamo li još kaj za reći na temu srednjoškolca na biciklu ili smo završili?
djeca opazaju nasa ponasanja. i u skladu sa time formiraju svoje stavove i ispoljavaju svoja ponasanja.
uce na svojim i tudjim iskustvima

moja je okruzena biciklistima na plocniku otkad zan za sebe, i bilo je faza kada ih je bas mrzila.
ono, cujes da ti lik neuroticno zvoni i da je prakticki vec nama na guzici,a ona se ukipi i nece maknuti. znala je i reci da je to "njena staza" i da je "njegova" u drugoj ulici. sto je istina, jer je imala iskustvo hodanja paralelnom ulicom, pa bi ju ja micala sa biciklisticke "jer se tuda ne hoda", i bome, mogu u potpunosti razumjet komad nepravde, i ljutnje, jer ona ne hoda po njihovoj, a oni voze po njenoj.

s godinama je anucila da ih ima "normalnih" i pristojnih, koji uspore voznju i pricekaju da im se maknemo, a da ima i idijota, koji projure kraj nas, ili neuroticno zvone, i size iza nas,a bilo ih je i koji su meni znali opsovat da enka maknem dijete

kolko kod meni to sve bilo stresno (pogotoov kada vicem na izlasku iz haustora ili vrtica, pazi bicikl), i voljela bih da se pravila uce na manje "opasan nacin", nekak se nadam da na ovom iskustvu ona uci kako biti pazljiv i odgovoran biciklist (u zenskom rodu, naravno)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 13:22   #98
Quote:
mudramama kaže: Pogledaj post
(...) Po Maksimirskoj, Vlaskoj, cijelim Medvescakom.
Ja sam protiv jer je po plocniku zabranjeno, a po cesti mi je to nezamislivo (...)
Ma, sigurno može naći neku drugu odgovarajuću rutu. Treba malo istražit. Ono što meni pada na pamet je - od Svetica, umjesto Maksimirskom i Vlaškom, koje nisu nikako za vozit se po cesti, neka ide ulicama: Ružmarinka-Škrlčeva-Šulekova-Rakovčeva-Martićeva. Ove ulice ili imaju biciklističke staze (Martićeva) ili imaju poprilično široke automobilske trake po kojima i ne prolazi puno autiju jer stvarno nisu prometne.

Zatim, neka Jurišićevom ode do Trga, pa do katedrale, pa preko Kaptola i Nove vesi do škole. Ovim ulicama se isto može voziti po cesti jer nisu jako prometne. Postoji naravno par križanja koja su zeznuta, ali treba porazgovarati s njim onda o opreznosti.

Znam da ste krenuli u rasprave oko biciklista na pločniku, ali mislim da u nekim od ovih ulica stvarno imaju široke pločnike po kojima ne prolazi baš puno ljudi (npr. jedan dio Kaptola), pa mislim da nije bed ako se dijete malo vozi i po pločniku na nekim "opasnijim" dijelovima ulica. Naravno, kad vozi na pločniku, neka bude sporiji i neka ima na umu da su pješaci u prednosti.

I naravno, zvonce i svijetla su obavezni, kaciga isto poželjna, ali ono na što mnogi zaboravljaju, a mislim da je jako bitno - bisage! Bisage za bicikl u koje može staviti knjige jer vožnja s teškim ruksakom na leđima nije baš nešto... Bez ruksaka ima bolju okretnost, preglednost, lakše mu je voziti i manje se oznoji - što je bitno jer poslije ide na nastavu, jel... :P
__________________
Ako ti kažem da lažem, kako znaš da govorim istinu..?
molester is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:37.