Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Pogledaj rezultate ankete: Da li podržavate uvođenje jedne izborne jedinice na izborima?
DA 29 87.88%
NE 4 12.12%
Glasovatelji: 33. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2016., 13:22   #21
Ja sam protiv.
Jedna izborna jedinica doduse pojednostavljuje proces, ali zato ubija svaki pokusaj stvaranja malih regionalnih stranaka.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2016., 13:30   #22
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Ja sam protiv.
Jedna izborna jedinica doduse pojednostavljuje proces, ali zato ubija svaki pokusaj stvaranja malih regionalnih stranaka.
Ali sada i imamo samo HDZ,SDP i male regionalne stranke, donedavno HSLS u 2., još uvijek HSS u 2., HNS u 3., HDSSB u 4., Most u 10., IDS u 8. i Bandića u jednoj od Zg izbornih, sad sam već zaboravi kojoj. Čak su i Laburisti ipak najjači bili u 3.

To su sada sve regionalne stranke, i tako će biti i u idućim ciklusima.

Radije bih 4 stranke u Saboru, 2 jake i 2 solidne. A ako još uleti peta, to je već ozbiljni parlamentarizam, nešto što danas nemamo
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2016., 14:14   #23
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ali sada i imamo samo HDZ,SDP i male regionalne stranke, donedavno HSLS u 2., još uvijek HSS u 2., HNS u 3., HDSSB u 4., Most u 10., IDS u 8. i Bandića u jednoj od Zg izbornih, sad sam već zaboravi kojoj. Čak su i Laburisti ipak najjači bili u 3.

To su sada sve regionalne stranke, i tako će biti i u idućim ciklusima.

Radije bih 4 stranke u Saboru, 2 jake i 2 solidne. A ako još uleti peta, to je već ozbiljni parlamentarizam, nešto što danas nemamo
Ja ne vidim gdje je problem.
Ako imas problema sa time za koga je narod glasao raspravi to sa narodom i nagovori ih da glasaju za 2 jake i 2 solidne stranke, a ne raditi izborni izenjering da postignes ono za sto ti mislis da bi trebalo biti.

Odlika je nedemokratskih drustava da nastimavaju izborni proces radi sprijecavanja da u parlament udju ovi ili oni.


Ja sam npr. veliki protivnik IDS-a, smatram ih talijanasima i fasistima koji mrze Hrvatsku....ali ako hrvatski narod istre zeli glasati za njih tko sam ja da ih izbornim inzenjeringom tjeram da glasaju za druge.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2016., 14:20   #24
To bi sigurno bio pravedniji sustav od ovog današnjeg. U današnjem izbornom sustavu ljudi kojih ima puno manje s pravom glasa imaju pravo unutar svoje izborne jedinice na isto zastupnika u odnosu na onu gdje ih je puno više. Ovako bi dobili pravi omjer snaga pa pogledajte samo ankete,one uzmu istraživanje da je cijela država jedna izborna jedinica i onda IDS,HDSSB kojih nema tamo pređu prag. Što se tiče ovih regionalnih stranaka,one nisu tako jake da bi država mogla provesti decentralizaciju,SDP je to mogao napraviti sa sustavom pet regija pa nije,IDS nije izašao iz koalicije zbog toga. Dakle,jačanje regionalnih stranaka bi podrazumijevao i regionalni preustroj ali jedino preko velikih stranaka i tu ne mislim nužno na HDZ i SDP jer teoretski može doći do jačanja drugih opcija.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2016., 17:12   #25
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Ja ne vidim gdje je problem.
Ako imas problema sa time za koga je narod glasao raspravi to sa narodom i nagovori ih da glasaju za 2 jake i 2 solidne stranke, a ne raditi izborni izenjering da postignes ono za sto ti mislis da bi trebalo biti.
Odlika je nedemokratskih drustava da nastimavaju izborni proces radi sprijecavanja da u parlament udju ovi ili oni.
Ja sam npr. veliki protivnik IDS-a, smatram ih talijanasima i fasistima koji mrze Hrvatsku....ali ako hrvatski narod istre zeli glasati za njih tko sam ja da ih izbornim inzenjeringom tjeram da glasaju za druge.
Ali nije do naroda, nego do pravila.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2016., 17:50   #26
Ali sustav jedne izborne jedinice uopce nije zamisljen protiv regionalnih stranaka, one bi vec koaliranjem usle. Meni je veci problem sto sustav od 10 jedinica je od HSS-a, HSLS-a, HNS-a itd napravio regionalne stranke. One kao takve nikada nece same imati klub zastupnika sa recimo 15 mandata, kao niti jedna stranka osim dvije glavne
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2016., 18:02   #27
Predlažem da se Hrvatsku podijeli na dvije teritorijalne jedinice i ustroji kao saveznu državu – ljevičarsku i desničarsku.
Lijevoj teritorijalnoj jedinici pripali bi krajevi u kojima se uglavnom glasa za ljevicu, a desnoj gdje se uglavnom glasa za desnicu.
Dati im mogućnost da svaka organizira svoj društveni i ekonomski model pa da se nadmetanje s ideološkog prepucavanja prenese na nadmetanje koja će teritorijalna jedninica biti ekonomski uspješnija i koja će svojim žiteljima, u njima prihvatljivom svjetonazorskom okruženju, omogućiti bolji život; viši standard, bolje školstvo, bolje zdravstvo, itd. Građanima bi bile moguće migracije tamo gdje bi im bilo bolje. Vojsku, osim zajedničke nacionalne garde, ne bi imale da se ne mogu zaratiti, a svaka bi imala svoje policijske snage. Također, vjerska bi pitanja i financiranje vjere bili određeni referendumom u pojedinoj saveznoj jedinici.
plan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2016., 20:28   #28
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ali sustav jedne izborne jedinice uopce nije zamisljen protiv regionalnih stranaka, one bi vec koaliranjem usle. Meni je veci problem sto sustav od 10 jedinica je od HSS-a, HSLS-a, HNS-a itd napravio regionalne stranke. One kao takve nikada nece same imati klub zastupnika sa recimo 15 mandata, kao niti jedna stranka osim dvije glavne
Ma nije sustav to od njih napravio nego visegodisnje nesposobno vodstvo.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2016., 21:54   #29
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ali sustav jedne izborne jedinice uopce nije zamisljen protiv regionalnih stranaka, one bi vec koaliranjem usle. Meni je veci problem sto sustav od 10 jedinica je od HSS-a, HSLS-a, HNS-a itd napravio regionalne stranke. One kao takve nikada nece same imati klub zastupnika sa recimo 15 mandata, kao niti jedna stranka osim dvije glavne

Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Ma nije sustav to od njih napravio nego visegodisnje nesposobno vodstvo.
Iako i ovo stoji. Te tri stranke su dno dna.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2016., 13:16   #30
Smile

Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ali sustav jedne izborne jedinice uopce nije zamisljen protiv regionalnih stranaka, one bi vec koaliranjem usle. Meni je veci problem sto sustav od 10 jedinica je od HSS-a, HSLS-a, HNS-a itd napravio regionalne stranke. One kao takve nikada nece same imati klub zastupnika sa recimo 15 mandata, kao niti jedna stranka osim dvije glavne
Jako si zanimljivu temu načeo a koliko god je malo forumaša glasalo u anketi, rezultat je jasan i na ovako malom uzorku.
Kako bi se ta ideja o jednoj izbornoj jedinici dala provesti u praksi? Referendum? Ja bih pomogao kako god bih mogao, volontirao bih i radio što treba; mislim da ih ima još puno koji bi se primili posla.:klap:
__________________
Goodbye
Žuti tis@k is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 13:57   #31
Quote:
Rok kaže: Pogledaj post
Dakle, stranke koje samostalnim izlaskom na bilo koje izbore 2 uzastopna puta nisu uspjele osvojiti niti jednog zastupnika/vijećnika/predstavnika bilo koje vrste bi se automatski gasile jer očito nemaju uporišta ni u čemu.
Dakle ne bi bilo nikakvih zabrana, ali bi se na neki način obeshrabrivalo besmisleno bujanje stranaka i poticalo okupljanje istomišljenika oko stranaka istih vrijednosti koje već postoje.
Ne možeš braniti političko organiziranje.

Ali slažem se da treba strože kriterije i nadzor kod osnivanja i vođenja stranaka.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2016., 21:53   #32
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Ne možeš braniti političko organiziranje.

Ali slažem se da treba strože kriterije i nadzor kod osnivanja i vođenja stranaka.
U postu koji si quotao sam napisao da ne bi bilo nikakvih zabrana. Jasno mi je da se to ne može.

Ali trebalo bi naći neki način da se obeshrabri beskonačno stvaranje političkih stranaka. Mi trenutno u registru imamo preko 150 stranaka. Odbijam vjerovati da postoji osoba u zemlji čiji stavovi nisu većinom podudarni s barem jednom od tih >150 stranaka. Također odbijam vjerovati da apsolutno svaka od tih stranaka predstavlja dio biračkog tijela s većinski drugačijim stavovima od svih drugih.

Trenutno je za osnivanje stranke potrebno 100 potpisa ljudi.

Recimo ovako:
1. Trenutačna pravila o osnivanju stranaka vrijede do sljedećih parlamentarnih izbora , dakle najkasnije do 2019. godine.

2. Od sljedećih parlamentarnih izbora, prijevremenih ili redovnih, stupaju na snagu izmjene i dopune zakona u kojem se definiraju nova pravila za osnivanje političkih stranaka.

3. Prema novim pravilima, za osnivanje političke stranke potrebno je prikupiti minimalno 2500 potpisa građana.

4. Stranke koje postoje u registru političkih stranaka na dan stupanja na snagu ovih izmjena zakona imaju 30 dana da skupe 2500 potpisa građana i dostave ih u neovisnu komisiju koja će potpise provjeriti.

5. Datum početka vremenskog roka od 30 dana odrediti će spomenuta neovisna komisija. Datum će biti objavljen najkasnije 2 tjedna prije početka vremenskog roka.

6. Nakon isteka 30 dnevnog vremenskog roka stranke koje su prema ocjeni komisije prikupile i dostavile dovoljan broj potpisa ostaju upisane u registar političkih stranaka.

7. Stranke koje u zadanom roku nisu prikupile i dostavile dovoljan broj potpisa dobiti će dodatni rok od 45 dana tijekom kojeg će moći dogovoriti međusobno spajanje. Spojiti se mogu one stranke čiji brojevi potpisa prikupljeni u prvom roku od 30 dana, zbrojeni iznose najmanje 2500. Dozvoljeno je spajanje neograničenog broja stranaka.

8. Tijekom dodatnog roka od 45 dana nije dopušteno dodatno skupljanje potpisa.

9. Stranke koje tijekom prvog roka od 30 dana samostalno nisu prikupile minimalan broj od 2500 potpisa,a tijekom dodatnog roka od 45 dana nisu pristupile spajanju s drugim strankama koje je rezultiralo brojem od najmanje 2500 potpisa, brišu se iz registra političkih stranaka.

10. Političke stranke koje na dvama istovrsnim uzastopnim lokalnim,parlamentarnim ili europarlamentarnim izborima nisu ostvarile predstavništvo u pripadajućim vijećima/parlamentima brišu se iz registra političkih stranaka.

11. Kandidacijske liste koje se kandidiraju za nastup na parlamentarnim izborima moraju prikupiti potpise građana da bi kandidatura bila valjana. Potrebni broj potpisa za svaku izbornu jedinicu iznosi 1.5% od broja birača za izbornu jedinicu u kojoj se lista kandidira.


Tako nekako...ili skroz drugačije, ali shvaćate poantu.
Rok is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2016., 22:55   #33
Evo, ja od tih 150 stranaka nisam nasla nijednu s kojom se podudara vecina mojih stavova. Ima nas jos takvih. A nije da nisam proucavala sve te stranke i program. Ili mi se svidja program, ali mi se ne svidja kandidat, ili obratno.
Uvijek sam kod svakog izbora proucavala izborne liste i kandidate i ravnala se prema kandidatu i stranci. I rijetko kad u ovih 25 god izbora sam nasla da mi se poklopi ok program stranke i dobar kandidat .. Ja sam da se svi zastupnici preferencijalno izaberu, to uvijek podupirem.

Ovi prijedlozi Roka nisu losi.
Stav o tome da li da svi budemo jedna izborna jedinica ili ne, nisam nacistu s tim.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 00:47   #34
Jel' i vama malo čudno to što samo poneki, iako svi biraju, budu izabrani?
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 01:41   #35
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Ja sam protiv.
Jedna izborna jedinica doduse pojednostavljuje proces, ali zato ubija svaki pokusaj stvaranja malih regionalnih stranaka.
Regionalne stranke imaju županijske skupštine, pa nek tamo vladaju.

Mislim da nije u radu da jedan IDS ima više mjesta u Saboru nego HSP ili ŽZ.

A kako ja nisam za ukidanje županija, regionalne stranke tamo mogu puno toga napraviti korisnog za potrebe županije i njenih specifičnosti.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 01:44   #36
Usput:

i ja sam protiv predizbornoh koaliranja

da relativna većina sastavlja vladu

bez obzira što neki misle da bi relativna vlada bila nestabilna, ali tada bi Sabor bio zakonodavac i za svaki zakon bi se vlada morala izboriti, ne bi više bilo dovoljno da se koalicija usaglasi i da nam EK napiše zakon, a da u saboru samo dižu ruke kako im čobani kažu!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 02:25   #37
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Evo, ja od tih 150 stranaka nisam nasla nijednu s kojom se podudara vecina mojih stavova. Ima nas jos takvih. A nije da nisam proucavala sve te stranke i program.
ovo je izrazito teško za povjerovati.


osobno smatram da nema potrebe za jednom izbornom jedinicom, ne treba nužno mijenjati sustav, koliko treba mijenjati glasačko tijelo.

evo, konkretno, pogledajmo primjere živog zida i mosta sa nedavnih izbora. zašto mislite da je apsolutno nemoguće da se pojavi netko tko bi stao uz bok IDS-u u Istri, ili HNS-u u trećoj?

ljudi su u pitanju, ne sistem.
zmiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 09:40   #38
Nitko ti ne brani da ne vjerujes.. Ali tako je.
Meni je puno teze vjerovati da ljudi koji razmisljaju svojom glavom uspiju naci stranku ciji se stavovi skoro u cijelosti poklapaju sa programom neke stranke. .
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 14:29   #39
svejedno ti i dalje ne vjerujem da si guglala 150 stranki i strančica i proučavala njihove programe. lažeš, obmanjuješ i pri tome još uzdižeš sebe kao nešto posebno, jer eto, nitko se od tih 150 nije poklopio s tobom, tako bitnom.

koji smor


p.s. preporučujem glasačku apstinenciju ili pokretanje vlastite stranke. hajde, okuraži se, trebaju nam nove snage na političkom nebu jer očito je tebi u glavi nešto puno bolje nego ostalima (150)
zmiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 15:33   #40
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Nitko ti ne brani da ne vjerujes.. Ali tako je.
Meni je puno teze vjerovati da ljudi koji razmisljaju svojom glavom uspiju naci stranku ciji se stavovi skoro u cijelosti poklapaju sa programom neke stranke. .
Ljudi čiji stavovi se poklapaju sa programom stranke su oni ljudi koji su i pisali program. Ima ih.
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:47.