Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2017., 16:46   #1
Thumbs down Određivanje porezne osnovice - nekretnine

Dobio sam privremeno rješenje porezne gdje su mi obračunali porez na kupljenu nekretninu.
Poreznu osnovicu su izračunali kao kupoprodajnu cijenu iz ugovora i na to nadodali još 8000kn duga za otplatu stana koji sam ja preuzeo na sebe (imam još 67 mjesečnih rata koje sada ja otplaćujem).

Pitanje je da li je praksa da se na prodajnu cijenu dodaje i iznos otkupa i tako formira porezna osnovica?

Ukupno zbog toga je porez viši za 418kn. Očekivao sam da će prodajna cijena biti i porezna osnovica.

Ima li smisla pisati žalbu?
abusaef is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 19:32   #2
Quote:
abusaef kaže: Pogledaj post
Dobio sam privremeno rješenje porezne gdje su mi obračunali porez na kupljenu nekretninu.
Poreznu osnovicu su izračunali kao kupoprodajnu cijenu iz ugovora i na to nadodali još 8000kn duga za otplatu stana koji sam ja preuzeo na sebe (imam još 67 mjesečnih rata koje sada ja otplaćujem).

Pitanje je da li je praksa da se na prodajnu cijenu dodaje i iznos otkupa i tako formira porezna osnovica?

Ukupno zbog toga je porez viši za 418kn. Očekivao sam da će prodajna cijena biti i porezna osnovica.

Ima li smisla pisati žalbu?
Žalba ti nema smisla. U poreznu osnovicu se uzima i iznos preuzetog duga (u tvom slučaju otkupa, ako si ga preuzeo od prodavatelja). Na poreznoj prijavi te zato i pitaju koliki je iznos preuzetog duga.

Logika je u tome da tebe taj stan zapravo košta 8000 kuna više (taj otkup) od onog iznosa kojeg si dao prodavatelju. A logika porezne da naplate porez na ukupni iznos.

Budi sretan da su ti priznali cijenu iz ugovora, jer obično sami procijene na više (ako im se čini da si premalo platio).
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 10:57   #3
Da, odustao sam od žalbe. Najprije sam mislio da su procijenili da je cijena premala, no kasnije sam skužio da je to taj dug.
A ništa već sam platio.
abusaef is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:56.