Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2017., 11:11   #301
Quote:
sepeam kaže: Pogledaj post
Članak 39. stavak 3. Odnosi se samo na pravne i fizičke osobe koje obavljaju registriranu djelatnost.
Dakle, ako je prodavatelj fizička osoba a nekretnina koja je predmet kupoprodaje nije dio njegove poslovne imovine (već njegovo privatno vlasništvo) isplata i preko 105 tisuća kuna ne mora preko računa. Jesam dobro shvatio?
Vulpo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 00:05   #302
Quote:
Vulpo kaže: Pogledaj post
Dakle, ako je prodavatelj fizička osoba a nekretnina koja je predmet kupoprodaje nije dio njegove poslovne imovine (već njegovo privatno vlasništvo) isplata i preko 105 tisuća kuna ne mora preko računa. Jesam dobro shvatio?
Nominalno da. Nominalno, jer ne praviš razliku kod obrtnika koji je vlasnik imovine koju prodaje u okviru svoje djelatnosti.
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 01:46   #303
Zahvaljujem na odgovoru.

U ovom slučaju za koji pitam nije riječ ni o obrtniku (koji je isto fizička osoba).

Pitam za dvije fizičke osobe prodavatelj i kupac) kod kojih nekretnina koja je predmet kupoprodaje ne stoji ni u kakvom prošlom, sadašnjem a zasad ni budućem poslovnom odnosu s bilo kojim od njih. Po tome tumačim da su isključeni od navedenih ograničenja u visini plaćanja mimo računa.
Vulpo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 22:24   #304
Lijepo molim nekog tko je upoznat sa zakonima RH da mi potvrdi ili demantira....

Prodajem kuću i kupac bi mi platio 100.000eur u eurima....rezident je...(obzirom da sam procitala da nerezidenti i rezidenti moraju ovu transakciju u hrk napraviti)

Da li da to izvedemo da on podigne eur sa svog deviznog i odmah ja uplatim na svoj devizni u istoj banci istog trena.

Da li mozemo npr sutra napraviti kupoprodajni ugovor i definirati da ce se placanje dogoditi za dva tjedna (podizanje bi napravila opunom.osoba jer kupac nece biti u RH) i da u ugovoru navedemo da onda ja ovjerim tabularnu? Kako definirati to placanje u ugovoru?

Da li kupac uknjizbu moze napraviti npr kroz mjesec-dva ili mora odmah? Da li mora odmah u poreznu ili?

Hvala puno..nadam se da mi moze netko brzinski pomoci...
__________________
-----------------------------------
"Činim pravu stvar............."
bubaspara is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 23:03   #305
Pozdrav,

zanima me je li danas moguće podići hipotekarni kredit za kupnju stana u zgradi koja nije etažirana? Zgrada je sagrađena prije 1968. i nemam zamjensku nekretninu na koju bih stavio hipoteku (pod hipoteku može samo taj stan koji bi se kupio tim kreditom).

Od dokumentacije imam ovo: izvadak iz zemljišne knjige odnosno knjige položenih ugovora za sve etažne dijelove nekretnine te popis svih suvlasnika s naznačenim etažnim dijelovima i pripadajućim suvlasničkim dijelom svakog pojedinog etažnog dijela.

Hvala.
caps is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 00:55   #306
Pitanje: mogu li stan i garaža ići na isti kupoprodajni ugovor, te ukoliko mogu, kako nasloviti ugovor? Hvala
Party5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 02:48   #307
Quote:
Party5555 kaže: Pogledaj post
Pitanje: mogu li stan i garaža ići na isti kupoprodajni ugovor, te ukoliko mogu, kako nasloviti ugovor? Hvala
Naravno da mogu. Na isti ugovor može ići nekretnina koliko hoćeš. Potpuno je svejedno kako će biti naslovljen, dok god sadrži sve bitne dijelove.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 22:47   #308
Pozdrav! Molim sve za pomoć!

Imam mali upit vezano uz kupnju nekretnine u čijem ZK izvatku postoji zabilježba o doživotnom uzdržavanju. Naime, postojao je ugovor o uzdržavanju između supružnika ali pošto je supruga umrla, suprug je odlučio stan prodati. Supruga je imala nasljednike koji su suglasni s odricanjem prava na tu nekretninu.
Pošto me zanima kupnja tog stana, da li netko zna što je sve potrebno navesti u kupoprodajnom ugovoru da se ta zabilježba makne prije nego se plati stan? Jer ne znam ni što je potrebno za brisanje zabilježbe niti koliko se čeka u Gruntovnici.

Ako netko slučajno zna odgovor, zahvaljujem!
Waxey Gordon is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 23:21   #309
Quote:
Waxey Gordon kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Molim sve za pomoć!

Imam mali upit vezano uz kupnju nekretnine u čijem ZK izvatku postoji zabilježba o doživotnom uzdržavanju. Naime, postojao je ugovor o uzdržavanju između supružnika ali pošto je supruga umrla, suprug je odlučio stan prodati. Supruga je imala nasljednike koji su suglasni s odricanjem prava na tu nekretninu.
Pošto me zanima kupnja tog stana, da li netko zna što je sve potrebno navesti u kupoprodajnom ugovoru da se ta zabilježba makne prije nego se plati stan? Jer ne znam ni što je potrebno za brisanje zabilježbe niti koliko se čeka u Gruntovnici.

Ako netko slučajno zna odgovor, zahvaljujem!
Stan je bio suprugin i uzdržavao ju je suprug koji ti sad želi prodati stan. Ako je tako, suprugini nasljednici nisu uopće bitni jer ne mogu imati nikakvih potraživanja vezanih uz taj stan tj. nemaju se oni čega odreći.

Kažeš da je u ZK upisana zabilježba tog ugovora. Ako je suprug uknjižen na stan, onda je i ta zabilježba trebala biti brisana.

Kako god, suprug treba odnijeti njen smrtni list u ZK pa će se ta zabilježba brisati. Nije mi jasno zašto se ti o tome brineš kad je on taj koji to treba riješiti ako želi prodati stan.

Na tvom mjestu, ja mu ne bi dao ni lipe dok ne sredi vlasnički list kako spada. Ovo se rješava prije kupnje stana i nema potrebe to stavljati u kupoprodajni ugovor.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 01:01   #310
A ne, sa smrtnim listom se ne briše takva zabilježba.

Ovakvo je općenito pravilo: Ako je zaključen ugovor o doživotnom uzdržavanju, a u slučaju da davatelj uzdržavanja umre prije primatelja uzdržavanja, njegova prava i obveze iz ugovora prelaze na njegova bračnog druga i njegove potomke (nasljednike prvoga nasljednog reda) koji su pozvani na nasljedstvo, ako oni na to pristanu, a ako ne pristanu na produljenje ugovora o doživotnom uzdržavanju, ugovor se raskida, a oni nemaju pravo zahtijevati naknadu za prije dano uzdržavanje.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 03:33   #311
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
A ne, sa smrtnim listom se ne briše takva zabilježba.

Ovakvo je općenito pravilo: Ako je zaključen ugovor o doživotnom uzdržavanju, a u slučaju da davatelj uzdržavanja umre prije primatelja uzdržavanja, njegova prava i obveze iz ugovora prelaze na njegova bračnog druga i njegove potomke (nasljednike prvoga nasljednog reda) koji su pozvani na nasljedstvo, ako oni na to pristanu, a ako ne pristanu na produljenje ugovora o doživotnom uzdržavanju, ugovor se raskida, a oni nemaju pravo zahtijevati naknadu za prije dano uzdržavanje.
Nejasno je napisano tko je davao uzdržavanje, a tko ga je primao. Ja sam shvatio da je suprug stekao polovicu nakon smrti žene na temelju uzdržavanja (on je uzdržavao nju). Ovo što si ti napisao bi bilo da je obrnuto tj. da je davatelj uzdržavanja umro.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 07:02   #312
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Stan je bio suprugin i uzdržavao ju je suprug koji ti sad želi prodati stan. Ako je tako, suprugini nasljednici nisu uopće bitni jer ne mogu imati nikakvih potraživanja vezanih uz taj stan tj. nemaju se oni čega odreći.

Kažeš da je u ZK upisana zabilježba tog ugovora. Ako je suprug uknjižen na stan, onda je i ta zabilježba trebala biti brisana.

Kako god, suprug treba odnijeti njen smrtni list u ZK pa će se ta zabilježba brisati. Nije mi jasno zašto se ti o tome brineš kad je on taj koji to treba riješiti ako želi prodati stan.

Na tvom mjestu, ja mu ne bi dao ni lipe dok ne sredi vlasnički list kako spada. Ovo se rješava prije kupnje stana i nema potrebe to stavljati u kupoprodajni ugovor.
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Nejasno je napisano tko je davao uzdržavanje, a tko ga je primao. Ja sam shvatio da je suprug stekao polovicu nakon smrti žene na temelju uzdržavanja (on je uzdržavao nju). Ovo što si ti napisao bi bilo da je obrnuto tj. da je davatelj uzdržavanja umro.
Sori, nisam napisao u prvom postu! Davatelj uzdržavanja je umro. Supruga je bilo puno mlađa i mislilo se da će nadživiti muža (vlasnika stana). Vlasnik stana je upisan u ZK kao 1/1 ali sa tom zabilježbom.

Ni ja ne želim davati novce za stan koji nije "potpuno čist" pa me zato zanima kolika je to "prepreka" odnosno, koliko bi se trebalo čekati da se to riješi?
Waxey Gordon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 07:06   #313
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
A ne, sa smrtnim listom se ne briše takva zabilježba.

Ovakvo je općenito pravilo: Ako je zaključen ugovor o doživotnom uzdržavanju, a u slučaju da davatelj uzdržavanja umre prije primatelja uzdržavanja, njegova prava i obveze iz ugovora prelaze na njegova bračnog druga i njegove potomke (nasljednike prvoga nasljednog reda) koji su pozvani na nasljedstvo, ako oni na to pristanu, a ako ne pristanu na produljenje ugovora o doživotnom uzdržavanju, ugovor se raskida, a oni nemaju pravo zahtijevati naknadu za prije dano uzdržavanje.
E ovako je i meni rečeno od strane odvjetnika agencije koja prodaje taj stan. Oni pristaju da se to potpiše raskid ugovora ali dok to nije stvarno potpisano, nije mi to sigurno. Mogli su to sve već riješiti jer žena vlasnika stana nije umrla jučer.


Mene zanima i ako se to potpiše, da li se ja mogu upisati kao vlasnik stana s tim ugovorom o raskidu uzdržavanja i kupoprodajnim ugovorom? Rečeno mi je da mogu?
Waxey Gordon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 13:22   #314
Ja sam odmah shvatio da je davateljica uzdržavanja umrla, čim se spominje ovo da su nasljednici suglasni s odricanjem prava, jer sam imao par puta takvu situaciju.
Dobro, sad kad smo to riješili najprije ti provjeri je li taj raskid ugovora sastavljen i ovjeren, i prvo njega neka vlasnik strana preda u rad na ZK odjel. Tek kada to bude riješeno, provedeno (brisano iz zemljišne knjige) i pravomoćno ti se uključi sa svojim Ugovorom o kupoprodaji. Ne preporučam ti da išta kupuješ i plaćaš prije. O kojem je sudu riječ?
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 07:17   #315
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Ja sam odmah shvatio da je davateljica uzdržavanja umrla, čim se spominje ovo da su nasljednici suglasni s odricanjem prava, jer sam imao par puta takvu situaciju.
Dobro, sad kad smo to riješili najprije ti provjeri je li taj raskid ugovora sastavljen i ovjeren, i prvo njega neka vlasnik strana preda u rad na ZK odjel. Tek kada to bude riješeno, provedeno (brisano iz zemljišne knjige) i pravomoćno ti se uključi sa svojim Ugovorom o kupoprodaji. Ne preporučam ti da išta kupuješ i plaćaš prije. O kojem je sudu riječ?
Općinski sud Zagreb, ZK Odjel kod NSB-a.

Hvala ljudi na odgovorima!

Jučer sam i odlučio da neću ni pomišljati na bilo šta vezano uz taj stan dok se ne riješi sve u zemljišnim knjigama. Ako se nađe netko drugi kome to nije problem, neka se slobodno uvali u to

Agencija je meni predlagala potpisivanje preugovora s kaparom po kojem bi vlasnik i nasljednici išli potpisati odricanje prava i predali to na ZK,a onda da ja u međuvremenu dam ostatak iznosa za stan i čekam da se to riješi u zemljišnim knjigama.
Najbolje da ja njima platim da oni riješe nešto što su trebali učiniti i prije nego je stan krenuo u prodaju. Ne znam jesam lud, ali nikad prije nisam čuo za tako nešto.
Waxey Gordon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 12:00   #316
Dok se to pravomoćno ne provede kroz zemljišnu knjigu ništa ne potpisuj, a još manje plaćaj.
Svašta sam se nagledao. Najprije se kao slože s odricanjem, pa kad dobiju rješenje sa suda onda se žale jer su se predomislili pa ode spis na viši sud, pa to traje itd...
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 17:25   #317
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Dok se to pravomoćno ne provede kroz zemljišnu knjigu ništa ne potpisuj, a još manje plaćaj.
Svašta sam se nagledao. Najprije se kao slože s odricanjem, pa kad dobiju rješenje sa suda onda se žale jer su se predomislili pa ode spis na viši sud, pa to traje itd...
Hvala i na ovome, nisam bio svjestan i te mogućnosti!

Ma ta nekretnina je odmah bila prepovoljna da bi bila "čista", a i agencija je u početku tu zabilježbu prikazala kao nešto pro forme, a ne veliki problem. I radi njihovog "obilaženja istine" sam krenuo kopati po tome.

Stvarno puno hvala! Iz više izvora sam dobio potvrdu da to nije vrijedno očitih peripetija.
Waxey Gordon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2017., 02:36   #318
Quote:
Waxey Gordon kaže: Pogledaj post
Hvala i na ovome, nisam bio svjestan i te mogućnosti!

Ma ta nekretnina je odmah bila prepovoljna da bi bila "čista", a i agencija je u početku tu zabilježbu prikazala kao nešto pro forme, a ne veliki problem. I radi njihovog "obilaženja istine" sam krenuo kopati po tome.

Stvarno puno hvala! Iz više izvora sam dobio potvrdu da to nije vrijedno očitih peripetija.
Ta zabilježba i nije veliki problem. Problematičan (za tebe) je predloženi način rješavanja tog problema.

Ali ti svakako ne bi trebao ništa potpisivati i plaćati dok se ta zabilježba ne obriše. Ako se vlasnik i njegova djeca mogu dogovoriti oko toga, to je čas posla.

Ja na tvom mjestu ne bi samo tako odustao, već bi izravno kontaktirao vlasnika i pitao ga što poduzima oko toga. Ako vidi da si ozbiljan, možda i ubrza stvari...

Valjda su se sposobni dogovoriti hoće li ga oni dalje uzdržavati i po kojoj cijeni...
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 22:06   #319
Kupujem kuću koja nije legalizirana niti je pokrenut postupak.

Zemljište na kojem je objekt je 1/1 vlasništvo prodavatelja.

Zanima me da li da on pokrene legalizaciju ili da ja to napravim nakon kupnje i kako u ugovoru definirati kupnju zemljišta i kuće ako kuća legalno ne postoji?

Također mi treba špranca ugovora jer koliko sam informiran odvjetnik koji sastavlja ugovor i onako ne odgovara za eventualne greške i kojom pravnom frazom se definira da sam prodavatelju isplatio kompletan iznos u gotovini na dan potpisivanja ugovora?

Hvala.
Neno2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 07:33   #320
Pitanjce...Kupila sam stan (upisan u KPU) predala na gruntovnicu, i sad cekam da se porodavatelj iseli. U paraleli je JB rekla da ona salje ugovor u poreznu tj da ja to vise ne trebam prijavljivati (nadam se da je to tocno? Ne bih htjela neku kaznu jos pobrati).

No u stvari pitanje je oko energetskog certifikata - prodavatelj ga je izradio ali nitko me jos nije pitao za njega?! Gdje to treba i treba li uopce prilikom kupovine? Kad ce me i tko to traziti (ako ikad itko)? Hvala!
proab is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:19.