Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2009., 10:16   #41
Quote:
spy kaže: Pogledaj post
moraš uzet u obzir da je kod p/e u brojniku cijena tak da i ak zarada nije stabilna cijene su joj se prilagodile od dve i sedme naovamo
Very true! Nespretno napisano iebiga
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 12:59   #42
Vaš pravi moderator zove se Shef Sale, za one koji ne znaju
Malo mu se ne da dolaziti na forum u zadnje vrijeme ali nas nekolicinu fila sa vrlo zanimljivim tablicama, pa ovu stavljam uz njegovo dopuštenje
Ko ne razumije nek pita njega

http://www.mediafire.com/file/1zgwjr...i-07102009.xls
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 20:26   #43
Ovo spada pod ono "ostalo" iz naslova

Dakle, sve nas muči promet. Pa ne budi mi lijeno (a i bilo mi malo dosadno) problemu sam pristupila znanstveno . Molim vas nemojte mi reći da sam ovakve grafove mogla naći na netu

Na prvoj slici je prosječni dnevni promet od 1.3.2007. do danas, koji evidentno pada.



Na drugoj slici je ukupan dnevni promet u istom razdoblju, koji također pada, i broj protrgovanih dionica koji raste. Ono što mi je zanimljivo je ovo križanje - kad su dionice postale jeftinije odjednom se počelo trgovati sa više njih. OK, možda je stvar u preplavljenosti tržišta ht-om, ali svejedno je zanimljivo



Ne mislim da sam otkrila Ameriku ali već kad sam si dala truda nek ostane zabilježeno
A možda ima i neko financijski pametniji da prokomentira
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 21:15   #44
Quote:
Inovator2 kaže: Pogledaj post
Evo malo i brojčanih dokaza koliko "je" Crobex, odnosno nije u korelaciji sa svjetskim indeksima:

http://business.hr/hr/Naslovnica/Bur...na-3150-bodova

Prati ih u stopu
Ovakve analize uvijek sam drzao besmislenima. Uzeti jedan proizvoljni period i onda usporedjivati postotke rasta i pada.
Jel' crobex postotno bio u korelaciji s DAX-om i S&P-om 2007? Ne bas.
Crobex jest u korelaciji sa svjetskim indeksima na nacin da kada oni rastu, rast ce i crobex, te obratno. Ne naravno na dnevnoj razini. O tome sam pisao jos tamo 2008.
Osim toga, imam osjecaj da neki investitori jos uvijek ne vide da mora postojati veza realne ekonomije i cijene dionica.
Ona gore pricica sa gospodarom i psom to slikovito opisuje. Moze pas nakratko pobjeci naprijed ili zaostati, ali ce ga gospodar prije ili kasnije vratiti natrag.
BTW, sjeca li se jos netko one stare diskusije o inflaciji?
Volcker sugerira da FED treba stisnuti kocnicu.

Volcker: Fed policy needs to be reversed proactively

CAMBRIDGE, Mass., Oct 15 (Reuters) - The enormous amounts of liquidity pumped into the U.S. financial system by the Federal Reserve are not inflationary "at the moment" but will become so at some point, former Fed Chairman Paul Volcker said on Thursday.

Volcker, now an economic adviser to President Barack Obama, said it was difficult, but necessary to start draining liquidity even while unemployment rates remained high.

"You have to act against what seems like current sense. If you wait it's too late," Volcker said while answering questions after a speech on financial markets at Harvard University's Kennedy School of Government.
http://uk.reuters.com/article/idUKN1532440320091015

Dakle pitanje da li ce FED dozvoliti visoku inflaciju ili ne, je
pitanje u cijem se odgovoru nalazi i sudbina daljnjeg kretanja vecine svjetskih indeksa.
Isto tako, naravno, i stanje u realnom sektoru.
Ne treba zaboraviti da je za oporavak nekih segmenata industrije zasluzna izdasna drzavna subvencija.
Netko je spomenuo oporavak prodaje automobila. Ako me sjecanje dobro sluzi Njemacka je s 3000 E subvencionirala kupnju novog automobila. Nesto slicno postojalo je i u USA.
Dokle ce to moci ici, i sto ce biti kada subvencije prestanu vidjet cemo.
Da me se opet ne shvati krivo, ja ne drukam. Zelim samo malo potaknuti kvalitetniju raspravu od
'ide to gore jer ja znam da ide'. Ili usporedjivati neusporedivo.

Zadnje uređivanje zabotinski : 20.10.2009. at 21:24.
zabotinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 21:24   #45
Quote:
bilokoje kaže: Pogledaj post
Na drugoj slici je ukupan dnevni promet u istom razdoblju, koji također pada, i broj protrgovanih dionica koji raste. Ono što mi je zanimljivo je ovo križanje - kad su dionice postale jeftinije odjednom se počelo trgovati sa više njih. OK, možda je stvar u preplavljenosti tržišta ht-om, ali svejedno je zanimljivo
čestitam..otkrili ste neiscrpno vrelo tople vode

sa više komada dijonica se trguje kad su jeftinije iz jednostavnog razloga jer za svoju plaću možeš kupit 4 puta više komada ingre kad je na pedest kuna nego na dvesto

dajte ljudi molim vas prestanite crtat te grafove i tražit gluposti na njima koje će vam pokazat kako da postanete bogati, mladi i ljepi i pametni

spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 21:26   #46
Kad već neće nitko drugi onda ću ja...

Ajmo uprošteno:

Kupuješ INGR za 20.000
Na cijeni od 100 kn, za to dobiješ 200 komada.
Na cijeni od 50 kn za to dobiješ 400 komada.

Nije neka mudrost da što je cijena niža, broj protrgovanih dionica počesto je veći
Naravno, ako ukupni promet pada, i ovaj će padati, ali do jedne točke, kad će morati biti veći zbog same logike.
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 21:27   #47
Kolega...pa kud za primjer baš istu dionicu?


P.S. lijepi
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 21:33   #48
Quote:
shef Sale kaže: Pogledaj post
Kolega...pa kud za primjer baš istu dionicu?

P.S. lijepi
pa to je njena miljenica pa sam zato


i znam dragi šefe da se piše lijepi...jest da sam polupismen ko i većina proizvoda našeg obrazovnog sustava al ipak ne tolko..to je radi umjetničkog dojma ko i ovo "tolko"
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 21:42   #49
Koji antipatikusi
Ja ću spy da znaš bit bogata ljepa i pametna
A između ostalog zato što iz ovih vama glupih grafova ja vidim da kod nas promet uopće nije loš kako vi pametnjakovići cijelo vrijeme trudite. Jednostavno ne smije biti jači jer ode burza na 5000 in no time. Nek prodaju još nešto državno i začas će biti love na tržištu
Bi has spoken . A Spy odsad dobije karton za svako trolanje
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 22:06   #50
Quote:
bilokoje kaže: Pogledaj post
Na drugoj slici je ukupan dnevni promet u istom razdoblju, koji također pada, i broj protrgovanih dionica koji raste. Ono što mi je zanimljivo je ovo križanje - kad su dionice postale jeftinije odjednom se počelo trgovati sa više njih. OK, možda je stvar u preplavljenosti tržišta ht-om, ali svejedno je zanimljivo
vrlo interesantno zapažanje draga kolegice...divim vam se...
vjerojatno je to radi hrvackih telekomunikacija..makar bilo bi interesantno da šef sale istu analizu napravi i za šangajsku burzu da vidimo koliko je povezana sa zagrebom

svejedno..hvala vam na ovako korisnoj analizi i s nestrpljenjem očekujem nove grafove..zapažanja i razmišljanja
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 23:19   #51
Kod nas je malo naopačke. Evo srednji tečaj HNB-a se opet snizio, za sutra je 7,228 za euro.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 00:51   #52
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Kod nas je malo naopačke. Evo srednji tečaj HNB-a se opet snizio, za sutra je 7,228 za euro.
I opet se ja sad pitam, pa koliko je to stanje jos izdrzivo? Uvoz je pao zbog nelikvidnosti (nema vise kredita sakom i kapom) i svi su vise svima duzni, izvoz je prvi pogoden sa ovim tecajem i to jos u vrijeme kad sve cijene roba u Evropi imaju tendeciju pada, pa stvarno je za biti .
Ja i zena posjedujemo butik i za nas jos nema zime (poslujemo od pocetka kesom i imamo rezervi a dobavljaci su domaci proizvodaci) ali svi nasi prijatelji i poznanici obrtnici imaju sve vise dugova zbog problema naplate, cijela ta situacija ide u provaliju - as aspected - . Drzava nas sve vise opterecuje, promet opao to te mjere pa dok mi zena pokrije troskove ostane neka crkavica od nekih 2-3 tisuce kuna (neki put cak i manje) i to radi samo ona i nije mi jasno kako rade ostale trgovine sa 2 i vise prodavacica
hebivjetar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 08:52   #53
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Osim toga, imam osjecaj da neki investitori jos uvijek ne vide da mora postojati veza realne ekonomije i cijene dionica.
Ona gore pricica sa gospodarom i psom to slikovito opisuje. Moze pas nakratko pobjeci naprijed ili zaostati, ali ce ga gospodar prije ili kasnije vratiti natrag.
Da bi ekonomija rasla, potrebni su preduvjeti. Ne znam koliko se to danas vidi, ali Hrvatska se i socijalne i podobne države, with a little help from EU friends, pretvara u... nešto manje socijalnu i podobnu državu. Bez obzira na sadašnju situaciju, ide se u dobrom pravcu.

Donedavno su cijene dionica poput HT-a ili PTKM bile kao da je Hrvatska u stečaju, ne treba ni to zaboraviti. Rijetki su ih u to vrijeme kupovali. Oni koji jesu, mogli su brzo zaraditi.

Danas, ako zanemarimo cikličku industriju poput građevine ili brodara, imamo dosta dionica ispod booka, s malim P/S-om. U relativno sigurno branši poput prehrambene industrije.

Imamo turizam, recimo, koji mi nije favorit pri ulaganju, ali kad se usporedi koliko je Kempinski platio Umag, a koliko vrijedi LRH, dobiju se zanimljivi zaključci.

Jedino je pitanje, a to je uvijek glavno pitanje, koliko je pas daleko od gospodara i je li preblizu ili predaleko.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 10:19   #54
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Ovakve analize uvijek sam drzao besmislenima. Uzeti jedan proizvoljni period i onda usporedjivati postotke rasta i pada.
Jel' crobex postotno bio u korelaciji s DAX-om i S&P-om 2007? Ne bas.
Takve stvari kad se gledaju moraju se uvijek gledati "do kraja" iz jednog kuta, znači ne malo gledati ritrejsmente ukupnog pada pa malo koliko je postotno naraslo od najniže točke.

Najtočnije je gledati ritrejsmente kod usporedbe, a to stoji ovako (s&p500, dax, crobex):








Dakle, vani su napravili 50% ritrejsmenta (i tu sad zapinju malo), znači izbrisali su pola ukupnog pada.
Mi nismo ni 25%. Zbog toga se kaže "da smo pratili dax, sad bi bili na...".
Znači, vrlo jednostavno - zaostajemo.

Al ako uključiš tezu da se naše gospodarstvo ne može uspoređivati s njihovim, mi smo u qrcu, blablabla - onda takve analize nemaju smisla, istina.


Quote:
zabotinski kaže:
Ona gore pricica sa gospodarom i psom to slikovito opisuje. Moze pas nakratko pobjeci naprijed ili zaostati, ali ce ga gospodar prije ili kasnije vratiti natrag.
IMHO, ne ide to baš tako. Gospodarstvo i burza rijetko idu "zajedno pod ruku" odnosno "ukorak". Najčešće se samo "sretnu u prolazu", uvijek ide jedno brže od drugog, a nerijetko idu i u suprotnom smjeru.
Ili jednostavnijim riječnikom rečeno - dionice su veći dio vremena podcijenjene ili precijenjene. Vrlo kratko se zadržavaju na fer cijeni.
Tako da meni da usporedba o gospodaru i psu ne stoji.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 10:40   #55
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post

Dakle, vani su napravili 50% ritrejsmenta (i tu sad zapinju malo), znači izbrisali su pola ukupnog pada.
Mi nismo ni 25%. Zbog toga se kaže "da smo pratili dax, sad bi bili na...".
Znači, vrlo jednostavno - zaostajemo.
I ovdje ti fali jedna informacija. A to je razina precijenjenosti Crobexa i S&P-a
prije pada. Uvjeravam te da je Crobex bio daleko precijenjeniji.

Quote:
IMHO, ne ide to baš tako. Gospodarstvo i burza rijetko idu "zajedno pod ruku" odnosno "ukorak". Najčešće se samo "sretnu u prolazu", uvijek ide jedno brže od drugog, a nerijetko idu i u suprotnom smjeru.
Ili jednostavnijim riječnikom rečeno - dionice su veći dio vremena podcijenjene ili precijenjene. Vrlo kratko se zadržavaju na fer cijeni.
Tako da meni da usporedba o gospodaru i psu ne stoji.
Pa u onoj prici upravo je tako i receno. Malo pas zaostaje, malo ide naprijed. Ali ako previse zaostane ili ode previse naprijed gospodar ce ga pozvati na red.
Naravno da ovaj pas nikada ne ide 'uz nogu'
Ja sam samo upotrijebio tu prispodobu kako bih rekao da je pas otisao previse naprijed (IMHO).

Zadnje uređivanje zabotinski : 21.10.2009. at 10:52.
zabotinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 10:45   #56
Quote:
walter kaže: Pogledaj post
Da bi ekonomija rasla, potrebni su preduvjeti. Ne znam koliko se to danas vidi, ali Hrvatska se i socijalne i podobne države, with a little help from EU friends, pretvara u... nešto manje socijalnu i podobnu državu. Bez obzira na sadašnju situaciju, ide se u dobrom pravcu.
Manje socijalnu? Imas li kakav dokaz u korist ove tvrdnje?
zabotinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 10:54   #57
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Uvjeravam te da je Crobex bio daleko precjenjeniji.
A ja tebe uvjeravam da je Crobex sad daleko podcjenjeniji!
Pročitao sam negdje da se dionice iz sastava S&P500 redom trguju iznad 2 booka, a P/E ne treba uopće spominjat.
Oni su, trenutno, prilično iznad svoje fundamentalne vrijednosti. Kod nas to, većinom, nije slučaj.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 11:36   #58
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
A ja tebe uvjeravam da je Crobex sad daleko podcjenjeniji!
Ne bih se bas slozio.
Odnos P/E je funkcija ocekivanog rasta a ukljucuje i faktor rizika i sl.
Slozit ces se da P/E ne bi trebao biti isti u npr. Kini koja ima ocekivani rast BDP-a 6-10% i u npr. HR gdje su i vladine procjene za skljedece tri godine nesto kao 0.5, 1, 1.5 %
S druge strane Kina je jos uvijek malo divlja, US je kao sigurnija i tako... ima tu puno faktora koje treba uzeti u obzir
zabotinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 12:10   #59
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Manje socijalnu? Imas li kakav dokaz u korist ove tvrdnje?
Imam. Dalje ovako jednostavno ne ide.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 12:17   #60
Quote:
walter kaže: Pogledaj post
Imam. Dalje ovako jednostavno ne ide.


A vidi kako Kina rijesava korupciju.
http://business.hr/hr/Naslovnica/Svi...-smrtnih-kazni

Zadnje uređivanje zabotinski : 21.10.2009. at 12:31.
zabotinski is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:03.