Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.05.2008., 14:36   #1
Prijedlog novog zakona o tržištu kapitala

Evo Agencija je objavila prijedlog zakona koji bi se primjenivao od nove godine.
Pa kakvi su vaši komentari, razmišljanja.
Koliko sam vidio neobavezno listajući mislim da bi se i ovakvi forumi/podforumi mogli lagano gasiti
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 14:37   #2
jel nas to ante gasi?

P.S. potrošio sve novinare pa prešao na nas?
Blagajnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 14:39   #3
Quote:
Blagajnica kaže: Pogledaj post
jel nas to ante gasi?

P.S. potrošio sve novinare pa prešao na nas?
...to spada pod ono gdje su novinari...samo se na nekoliko mjesta spominje "uključujući i Internet" pa se ne mogu oteti dojmu da se mislilo na forume
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 14:47   #4
Quote:
Ustav Republike Hrvatske kaže:
Članak 16.

Slobode i prava mogu se ograničiti samo zakonom da bi se zaštitila sloboda i prava drugih ljudi te pravni poredak, javni moral i zdravlje.
Svako ograničenje slobode ili prava mora biti razmjerno naravi potrebe za ograničenjem u svakom pojedinom slučaju.

...

Članak 38.

Jamči se sloboda mišljenja i izražavanja misli.
Sloboda izražavanja misli obuhvaća osobito slobodu tiska i drugih sredstava priopćavanja, slobodu govora i javnog nastupa i slobodno osnivanje svih ustanova javnog priopćavanja.
Zabranjuje se cenzura. Novinari imaju pravo na slobodu izvještavanja i pristupa informaciji.
Jamči se pravo na ispravak svakomu komu je javnom viješću povrijeđeno Ustavom i zakonom utvrđeno pravo.
Čitam li ja krivo taj Ustav?
sr-bistabil is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 14:56   #5
I ja tako mislim. Piše u prijedlogu da će se na svaku informaciju morati staviti link. I sad, netko ga na forumu ne stavi. Šta će policija napraviti? Goniti čovjeka preko IP adrese ? Ili zatvoriti cijeli forum? Ne, to bi bila represija.
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 14:58   #6
Quote:
spy kaže: Pogledaj post
Evo Agencija je objavila prijedlog zakona koji bi se primjenivao od nove godine.
Pa kakvi su vaši komentari, razmišljanja.
Koliko sam vidio neobavezno listajući mislim da bi se i ovakvi forumi/podforumi mogli lagano gasiti
Može link na taj prijedlog zakona?
FORUMASH78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 15:01   #7
http://www.hanfa.hr/uploads/20080430150430.pdf
Preporuke
Članak 471.
U smislu ove Glave Zakona, pojedini pojmovi imaju sljedeće značenje:
1. Preporuka znači istraživanje, analizu ili slični izvještaj kojim se izričito ili prešutno preporuča ili
predlaže strategija ulaganja, u pogledu jednog ili više financijskih instrumenata ili izdavatelja
financijskih instrumenata, uključujući svako mišljenje o trenutnoj ili budućoj vrijednosti ili cijeni tih
instrumenata, namijenjenih distribucijskim kanalima ili javnosti.
Pod izričitim preporučivanjem ili predlaganjem strategije ulaganja smatrat će se preporuke kao što su:
„kupiti“, „prodati“ ili „držati“.
Pod prešutnim preporučivanjem ili predlaganjem strategije ulaganja smatrat će upućivanje na ciljanu
cijenu ili slično.
2. Istraživanje, analiza ili slični izvještaj kojim se preporuča ili predlaže strategija ulaganja označava:
a) informaciju koju je izradio neovisni analitičar, investicijsko društvo, kreditna institucija, svaka
druga osoba čija se glavna poslovna djelatnost sastoji od izrade preporuka ili fizička osoba koja za njih
radi temeljem ugovora o radu ili na neki drugi način, koja izravno ili neizravno izražava odreñenu
preporuku za ulaganje u vezi s financijskim instrumentom ili izdavateljem financijskih instrumenata;
b) informaciju koju je izradila osoba različita od one iz podtočke a. ove točke i koja izravno
preporučuje odreñenu investicijsku odluku o ulaganju u vezi s financijskim instrumentom.
3. Davatelj preporuka je fizička ili pravna osoba koja izrañuje ili distribuira preporuke pri obavljanju
svoje profesije ili svoje poslovne djelatnosti.
5. Izdavatelj je izdavatelj financijskih instrumenata na koje se preporuka odnosi neposredno ili
posredno.
6. Prikladni propisi označavaju one vrste propisa, uključujući i samoregulaciju kojima se osigurava da
davatelj preporuke koji izrañuje ili distribuira preporuke, primjeni razumnu pažnju kako bi osigurao da
su takve preporuke prikazane na fer način i da otkrivaju njegove interese ili ukazuju na sukob interesa
koji se odnosi na financijske instrumente na koje se takve preporuke odnose.
Identitet osobe koja izrañuje preporuke
Članak 472.
(1) U svakoj preporuci mora na jasan i vidljiv način biti naveden identitet osobe odgovorne za njezinu
izradu, a posebno ime i naziv radnog mjesta osobe koja je pripremila preporuku te naziv i sjedište
pravne osobe odgovorne za njezinu izradu. Kada je Davatelj preporuka investicijsko društvo ili
kreditna institucija, u preporuci mora biti navedeno koje je tijelo nadležno za njezin nadzor. Kada
Davatelj preporuka nije ni investicijsko društvo niti kreditna institucija, ali podliježe samoregulaciji ili
pravilima struke, preporuka mora upućivati na isto.
(2) Ako se radi o nepisanoj preporuci, smatrati će se da je udovoljeno zahtjevu iz stavka 1. ovog
članka ako preporuka upućuje na mjesto na kojem javnost može izravno i jednostavno pristupiti toj
informaciji, primjerice na Internet stranicama Davatelja preporuka.
- 204
(3) Stavak 1. ovog članka ne primjenjuje se na novinare ukoliko isti podliježu Prikladnim propisima,
kojima se postižu učinci istovjetni onima iz stavka 1. ovog članka.
Opća pravila za prikaz preporuka
Članak 473.
(1) Davatelj preporuka dužan je u preporuci osigurati:
1. da se činjenice jasno razlikuju od tumačenja, procjena, mišljenja i ostalih vrsta nečinjeničnih
informacija;
2. da su svi izvori pouzdani ili, kada postoji ikakva sumnja u pouzdanost izvora, da je to jasno
navedeno;
3. da su sva predviñanja, prognoze i ciljane cijene jasno označeni kao takvi, te da su navedene
značajne pretpostavke:
- koje se temelje na navedenim predviñanjima, prognozama i ciljanim cijenama,
- koje su korištene u svrhu izrade navedenih predviñanja, prognoza i ciljanih cijena.
(2) Ako se radi o nepisanoj preporuci, smatrati će se da je udovoljeno standardima iz stavka 1. ovog
članka ukoliko preporuka upućuje na mjesto na kojem javnost može izravno i jednostavno pristupiti
toj informaciji, primjerice na Internet stranicama Davatelja preporuka.
(3) Na zahtjev Agencije, Davatelj preporuka dužan je obrazložiti osnovanost preporuke.
(4) Stavci 1. i 3. ovog članka ne primjenjuje se na novinare ukoliko isti podliježu Prikladnim
propisima, kojima se postižu učinci istovjetni onima iz stavka 1. i 3. ovog članka.
Dodatni zahtjevi u svezi prikaza preporuka
Članak 474.
(1) Pored obveza utvrñenih u članku 473. ovog Zakona, kada je Davatelj preporuka neovisni analitičar,
investicijsko društvo, kreditna institucija, svaka povezana pravna osoba, svaki drugi Davatelj
preporuka čija je glavna poslovna djelatnost izrada preporuka, ili fizička osoba koja za njega radi
temeljem ugovora o radu ili drugog pravnog posla, te osobe moraju osigurati barem sljedeće:
1. da su istaknuti svi značajni izvori informacije koji su bili korišteni kao osnova preporuke, kada je to
prikladno, uključujući i naziv izdavatelja na kojeg se preporuka odnosi, te je li preporuka bila
obznanjena tom izdavatelju i nakon toga, a prije distribucije, promijenjena;
2. da svaka osnova procjene ili metodologija korištena za procjenu financijskog instrumenta ili
izdavatelja financijskog instrumenta ili za odreñivanje ciljane cijene za financijski instrument mora
biti prikazana na sažet način;
3. da je značenje svake preporuke (kao što je "kupiti", "prodati" ili "držati") koje može obuhvaćati
vremensko razdoblje ulaganja na koje se preporuka odnosi, na odgovarajući način objašnjeno, te da je
navedeno svako odgovarajuće upozorenje o riziku, uključujući analizu osjetljivosti relevantnih
pretpostavki;
- 205
4. naznaku iz koje je vidljiva planirana učestalost ažuriranja preporuke, ako takva postoji, i svake
važne promjene prethodno najavljene politike objave preporuke;
5. da je datum kad je preporuka prvi put puštena u distribuciju naveden na jasan i vidljiv način, kao i
relevantan datum i vrijeme za svaku navedenu cijenu financijskog instrumenta;
6. kada se preporuka razlikuje od ranije preporuke za isti financijski instrument ili izdavatelja izdane
tijekom dvanaestomjesečnog razdoblja koje je neposredno prethodilo objavljivanju, ova promjena i
datum ranije preporuke moraju biti jasno i vidljivo navedeni.
(2) Kada su zahtjevi utvrñeni u točkama 1., 2. i 3. iz stavka 1. ovog članka nerazmjerni u odnosu na
opseg distribuirane preporuke, dovoljno je na jasan i vidljiv način uputiti u samoj preporuci na mjesto
gdje javnost izravno i jednostavno može pristupiti traženim informacijama, kao što je izravna
Internetska veza na te informacije na odgovarajućim Internetskim stranicama Davatelja preporuka,
pod uvjetom da upotrijebljena metodologija ili osnova vrednovanja nije bila izmijenjena.
(3) U slučaju nepisanih preporuka smatrati će se da je udovoljeno standardima iz stavka 1. ovog
članka ukoliko preporuka upućuje na mjesto na kojem javnost može izravno i jednostavno pristupiti
toj informaciji, primjerice na Internet stranicama Davatelja preporuka.
Opća
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 16:01   #8
Koje gluposti! Slažem se da bi trebalo uz analize i preporuke stavit i malo informacija na temelju kojih se došlo do zaključaka. Možda bih se složio i s packama glupim novinarima koji katastrofičnim naslovima siju paniku, ali prvo bi trebalo malo uložiti u bolje informiranje i obrazovanje investitora. Ako u preporuci piše da je ciljana cijena dionice XXXX-R-A 100kn, a ne piše zašto, normalno da neću ni obratiti pozornost na takvo nešto. Ako piše da je ciljana cijena dionice XXXX-R-A 100kn zato što bla bla bla, i ako mi bla bla bla zvuči logično, onda ću vjerojatno biti zainteresiran. U svakom slučaju ću razmisliti svojom glavom, a ne vjerovati nekom čiji interesi nisu nužno isti kao moji. Na kraju krajeva, igram se svojim novcima i ja sam zaslužan za dobitke i gubitke. Trebalo bi na stranice burze, Hanfe i brokera staviti velikim slovima "Razmišljaj svojom glavom!", nešto slično onome kao što piše na kutijama cigareta "Pušenje je štetno za zdravlje".
Eh, ali to je teži put. Najlakše je represijom i glupim zakonima braniti tržište.

Ja volim kad moje dionice rastu, samo da ne bude zabune...
mateus_kapulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 16:08   #9
Oke, priznajem da sam samo letimično pregledao taj zakon, ali ne vidim nigdje da tu postoji represija. kako ovo stoji, samo u članku napišeš: "Ovo nije preporuka ni na kupnju ni na prodaju ni zadržavanje dionice već osobno mišljenje autora" i sve pet.
Dren is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 16:21   #10
Quote:
Dren kaže: Pogledaj post
"Ovo nije preporuka ni na kupnju ni na prodaju ni zadržavanje dionice već osobno mišljenje autora" i sve pet.
Onda je preporuka da svi mi gornji navod stavimo u potpise

i problem riješen
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 16:29   #11
Svaki zakon nosi represivne mjere u slučaju prekršenja. Dobro, možda je represija prejaka riječ, ali moja poanta je da se treba učiti investitore da razmišljaju svojom glavom i da raspoznaju glupe preporuke od pametnih, pa neka svaki Stojić piše šta god hoće.
mateus_kapulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2008., 17:03   #12
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
Onda je preporuka da svi mi gornji navod stavimo u potpise

i problem riješen
Haha, da, bas je i meni to palo na pamet. Meni se ovo cini da nemoze imati nikakvog utjecaja na internet forume. Naime dovoljno je da netko otvori forum na domeni registriranoj u drugoj zemlji i ne podljeze nikakvim zakonima. A sumnjam da ce policija ganjati ljude na temelju njihove IP adrese. A cak i da se na to odluce, postoje internet caffei...
enax is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2008., 17:36   #13
Ne domena, nego je važno da je hosting firma izvan Hrvatske... Šta jednu američku firmu koja hosta stranice na serverima koji su u Americi briga za naše zakone? Tako je i onaj Domagoj Margetić otvorio stranicu na hostingu u Americi i trebalo je par mjeseci dok mu ju nisu uspjeli ugasiti (to rješenje je dakako morao donjeti sud u Americi). K tome, u americi je hosting još puno jeftiniji
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2008., 19:15   #14
bilo bi dobro da neki pravnik pogleda zakon pa da kaže jel to obuhvaća i forume i koga uopće obuhvaća
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 00:39   #15
mi smo vanka pendreka, jer se već ionako hostamo iz dallas,texas,u.s.a.
__________________
X
gibo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 01:02   #16
Quote:
sr-bistabil kaže: Pogledaj post
Čitam li ja krivo taj Ustav?
Pa naravno da čitaš krivo. Najbtnije je ono što Ante kaže. Jebote, jel se vama čini da čovjeka puca malo sindrom svemogućnosti?
Quote:
bilokoje kaže: Pogledaj post
I ja tako mislim. Piše u prijedlogu da će se na svaku informaciju morati staviti link. I sad, netko ga na forumu ne stavi. Šta će policija napraviti? Goniti čovjeka preko IP adrese ? Ili zatvoriti cijeli forum? Ne, to bi bila represija.
Napokon da su to stavili u zakon. Sad vas više neću morati upozoravati.
Nego kako da će biti represija. Kad zakon bude objavljen u NN, za svaku info bez linka, lupam karton. I još ćete biti zadovoljni jer niste završili u zatvoru.

Ante je car.
Tri esa za Antu.
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 16:10   #17
U prilog raspravi:
http://business.hr/Default2.aspx?Art...05a29&open=sec
Samodol: Neće biti sječe glava nakon prvog siječnja 2009

i ovo:

http://www.bankamagazine.hr/dnevnevi...lja?gid=282117
Zakon o tržištu kapitala propisuje zaštitu ulagatelja
Fond za zaštitu ulagatelja bit će osnovan u SDA ili u HANFA-i, a ukupna osigurana tražbina klijenta je 150.000 kuna
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 22:33   #18
Nisam vidio da ste izdvojili ovaj dio zakona:


__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2008., 09:25   #19
@glembaj
Da mi je samo znati kako će nekom dokazati da je sve u dogovoru, ili da namjerno drži neku cijenu?
I ništa nepiše o sankcijama ili je to u drugim člancima.
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2008., 23:09   #20
Quote:
glembaj kaže: Pogledaj post
Nisam vidio da ste izdvojili ovaj dio zakona:

... itd ...
Aludiraš li pritome i na pisanje ovdje?
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:09.