Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2006., 15:18   #21
sumnjam da će ti agencija garantirati, pogotovo ne u nekakvom formalnom obliku, drugo je ako u oglasu napišu "papiri uredni"...
...a provizija bi se trebala plaćati nakon sklapanja ugovora, no moguće je da si u onim njihovim ugovorima/zapisnicima pristao i na drugačije rješenje...
u svakom slučaju oprezno jer ima svakavih agencija, od onih visoko profi pa do mutikaša &smutljivaca, a čim hoće uzet proviziju prije sklapanja ugovora i pregleda nekretnine, čini mi se da spadaju u ove drugu
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2006., 17:23   #22
Quote:
dr. Szmola kaže:
sumnjam da će ti agencija garantirati, pogotovo ne u nekakvom formalnom obliku, drugo je ako u oglasu napišu "papiri uredni"...
...a provizija bi se trebala plaćati nakon sklapanja ugovora, no moguće je da si u onim njihovim ugovorima/zapisnicima pristao i na drugačije rješenje...
u svakom slučaju oprezno jer ima svakavih agencija, od onih visoko profi pa do mutikaša &smutljivaca, a čim hoće uzet proviziju prije sklapanja ugovora i pregleda nekretnine, čini mi se da spadaju u ove drugu
Slažem se sa svim citiranim, koliko sam ja upoznat sa zakonima, agencije nemaju zakonsko pravo posredovati u poslovima s nekretninama koje nemaju čisto vlasništvo, niti uzeti proviziju sve do zaključenja kupoprodajnog ugovora i financijske transakcije između kupca i prodavača. Svaka agencija registrirana pri Hrvatskoj gospodarskoj komori tako posluje i u ponudi ni nema drukčiji tip nekretnina. Stvar je u tome što je takvih agencija malo, iz mnogo razloga. Jedini savjet koji ja mogu dati - bilo kuda, s odvjetnikom svuda.
atmajian is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2006., 21:13   #23
Quote:
atmajian kaže:
Slažem se sa svim citiranim, koliko sam ja upoznat sa zakonima, agencije nemaju zakonsko pravo posredovati u poslovima s nekretninama koje nemaju čisto vlasništvo, niti uzeti proviziju sve do zaključenja kupoprodajnog ugovora i financijske transakcije između kupca i prodavača. Svaka agencija registrirana pri Hrvatskoj gospodarskoj komori tako posluje i u ponudi ni nema drukčiji tip nekretnina. Stvar je u tome što je takvih agencija malo, iz mnogo razloga. Jedini savjet koji ja mogu dati - bilo kuda, s odvjetnikom svuda.
odakle to da ne mogu posredovati u prodaji takvih nekretnina? iz onog kodeksa udruge agencija ili...?
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2006., 10:11   #24
Prodavatelj nekretnine unajmio je agenciju kako bi prodao nekretninu.
Agencija je dala oglas o prodaji na koji smo se javili.
E sada je ispalo da bi i mi trebali platiti proviziju toj istoj agenciji u iznosu od 2% vrijednosti nekretnine.
Da li je to u redu obzirom da ih nismo mi angažirali već prodavatelj, pa valjda onda samo on ima obvezu prema agenciji.
bilobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2006., 11:00   #25
Isto je moje pitanje kao i od bilobi, a mene zanima još jedna situacija - prodaje se novogradnja, investitor je poduzeće od osobe koja ima agenciju i prodaje tu nekretninu preko svoje agencije. Traže 3% pri posredovanju u kupnji?
Može li mene agent iz agencije tražiti da ja njemu nešto platim unaprijed kako bi mi pokazao nekretninu, a ja ne znam drugi način da uspostavim kontakt s osobom koja nekretninu prodaje?
__________________
zucka
zucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2006., 11:45   #26
Ako je ugovorena provizija sveukupno do 5% onda se može naplatiti i od kupca i od prodavatelja, bez obzira ko je tu agenciju angažirao.

Ako provizija iznosi 5% i više, onda se može naplatiti samo od jedne strane.
__________________
Summum ius, summa iniuria.
johnny_b_good is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2006., 11:46   #27
ja kupila stan u prvom mjesecu i napatila se sa agencijama.... jedino što su nas agencije tražile pri pregledavanju nekretnine je da potpišemo papir da ako ćemo kupiti taj stan da ćemo njima platiti proviziju... no... ono što je nas najviše živciralo je to da sam ja svaki drugi dan kupovala oglasnik i zivkala okolo, a većina koja se javi su agencije i ne možeš ih izbjeć... svi traže proviziju od tebe kao kupca, iako dobivaju proviziju od prodavatelja i od tebe ne bi smjeli tražiti (naravno prodavatelj za svoju proviziju digne cijenu stana tako da vi plaćate i njegovu i svoju....), i vi se s njima možete svađati i odbiti to platiti, no činjenica je da ako ste zagrizli za stan, nemate puno izbora jer doći će netko drugi i to platiti... na kraju se svodi da sam duže se nećkala za cipele da li mi se sviđaju ili ne nego za stan... jer su nam 2 pobjegla pred nosom koja su bila dobra, dok smo se mi odlučivali ( u roku od 24 sata). no, nama je jedino zadovoljstvo bilo da smo tražili sniženje cijene stana barem za količinu novaca jednaku jednoj proviziji. provizija u 'poštenijim' agencijama je 1% (ne nose papire na katastar, i sve ono poslije, ali slažu ugovore), onim drugima 2% (automatski rade 'sve'). Da se razumijemo, nerade oni ništa jer ionako si morate uzeti pravnika, jer se svodi na to da oni zastupaju i vas i prodavatelja !!! ima tu puno toga... jedva sam čekala da to zaboravim jer sa agencijama sam ispalila na živce ako ima još kakvih pitanja ili nejasnoća....
lopata is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2006., 13:51   #28
Hvala vam na odgovorima.
Fakat mi nije jasno zašto plaćati proviziju ako ti nisi angažirao agenciju da ti traži stan. Da li zakon negdje limitira taj postotak na 5% i kakve to veze ima ako ih ja ne angažiram.
I kao što navodi lopata, kako jedna te ista agencija može zastupati obje strane u poslu.
bilobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2006., 13:58   #29
mislim da su sve te agencije pravno dobro popraćene i da se tu ne može ništa... barem ono malo što sam se ja raspitivala... iako moram priznati da od mene nitko nije tražio 5%.... najviše 2%.
lopata is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2006., 14:28   #30
ako nisi angažirao agenciju ne moraš platiti proviziju, ali ako želiš da ti pokažu stan ili stanove, moraš sklopiti s njima ugovor kojim se obvezuješ da ćeš u slučaju kupnje pokazanog stana platiti proviziju. Agencija posreduje između tebe i prodavatelja, i za to dovođenje u vezu naplaćuju proviziju, naravno usput malo i nadripisare, ali šta je tu je...time se očito nitko ne zamara...
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2006., 13:32   #31
Kod sklapanja predugovora o kupoprodaji nekretnine da li je bolje navesti da kupac plaća prodavatelju kaparu ili avans.
Kako se zakonski tretira kapara a kako avans.
Odgovor bi mi jako dobro došao, pa unaprijed zahvaljujem onome tko mi može to pojasniti.
bilobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2006., 13:47   #32
KAPARA

Vraćanje i uračunavanje kapare
Ako je u trenutku sklapanja ugovora jedna strana dala drugoj stanovit iznos novca ili stanovitu količinu drugih zamjenljivih stvari kao znak da je ugovor sklonjen (kapara), ugovor se smatra zaključenim kad je kapara dana, ako nije što drugo ugovoreno.
U slučaju udovoljenja ugovoru kapara se mora vratiti ili uračunati u ispunjenje obveze.
Ako što drugo nije ugovoreno, strana koja je dala kaparu ne može odustati od ugovora ostavljajući kaparu drugoj strani, niti to može učiniti druga strana vraćanjem dvostruke kapare.

Kapara i neizvršenje ugovora
Ako je za neizvršenje ugovora odgovorna strana koja je dala kaparu, druga strana može po svojem izboru tražiti izvršenje ugovora, ako je to još moguće, i tražiti naknadu štete, a kaparu uračunati u naknadu ili vratiti ili se zadovoljiti primljenom kaparom.
Ako je za neizvršenje ugovora odgovorna strana koja je primila kaparu, druga strana može, po svojem izbora, tražiti izvršenje ugovora, ako je to još moguće ili tražiti naknadu štete i vraćanje kapare, ili tražiti vraćanje dvostruke kapare.
U svakom slučaju, kad druga strana traži izvršenje ugovora, ona ima pravo i na naknadu štete koju trpi zbog zakašnjenja.
Sud može na zahtjev zainteresirane strane smanjiti pretjerano veliku kaparu.

Kapara u slučaju djelomičnog ispunjenja obveze
U slučaju djelomičnog ispunjenja obveze vjerovnik ne može zadržati kaparu, nego može tražiti ispunjenje ostatka obveze i naknadu štete zbog zakašnjenja, ili tražiti naknadu štete zbog nepotpunog ispunjenja. ali se u oba slučaja. kapara uračunava u naknadu.
Ako vjerovnik raskine ugovor i vrati ono što je primio kao djelomično ispunjenje, on može birati između ostalih zahtjeva koji pripadaju jednoj strani kad je ugovor ostao neizvršen krivnjom druge.

Avans (engl. advance payment, njem. Anzahlung, Vorschuss) ili predujam, novčana svota koja pri sklapanju ugovora ili u tijeku njegova ispunjenja jedna ugovorna strana daje na račun ispunjenja obveze (solutio), još prije nego što je tražbina dospjela. Prema tome, avans nije konačno ispunjenje ugovorne obveze davaoca avansa, pa ni djelomično ni bezuvjetno plaćanje ugovorene cijene ili druge vrste naknade, jer se ona daje po ispunjenju ugovorene radnje primatelja avansa, a sve pod općim uvjetom da je ugovor uredno ispunjen.

Avans se daje u svrhu ispunjenja ugovora, jer se na taj način olakšava, a ponekad upravo i omogućuje ispunjenje, osobito ugovora o djelu i, još više, ugovora o građenju. Avans se, u pravilu, daje u novcu; on prelazi u vlasništvo svoga primatelja, s time da se nakon ispunjenja ugovora uračunava u ispunjenje obveze davaoca avansa.
coflek is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2006., 14:01   #33
Coflek
veliki Thanks
bilobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2006., 14:14   #34
Quote:
bilobi kaže:
Coflek
veliki Thanks
malo gugl, copipejst i to je to
al nek se nadje ovdje, ako komu jos zatreba
coflek is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 22:21   #35
Quote:
atmajian kaže:
Slažem se sa svim citiranim, koliko sam ja upoznat sa zakonima, agencije nemaju zakonsko pravo posredovati u poslovima s nekretninama koje nemaju čisto vlasništvo, niti uzeti proviziju sve do zaključenja kupoprodajnog ugovora i financijske transakcije između kupca i prodavača. Svaka agencija registrirana pri Hrvatskoj gospodarskoj komori tako posluje i u ponudi ni nema drukčiji tip nekretnina. Stvar je u tome što je takvih agencija malo, iz mnogo razloga. Jedini savjet koji ja mogu dati - bilo kuda, s odvjetnikom svuda.
i da opet ponovim: Udruzenje i odredbe Udruzenja su OK (posteno prema svim ugovornim stranama sa cim se slazem) ali inace kao clan Udruzenja nemas (kao agencija) nikakve beneficije , cak ne mozes u gruntovnicu uci kad ti hoces nego samo dok je uredovno vrijeme kao i za ostale gradjane; Udruzenje te obvezuje naplatiti najmanje 2% proviziju od ugovornih strana a dobro znamo da ima slucajeva gdje se naplacuje i manja provizija - recimo naplatis manju proviz. od 2% i neka druga agencija te tuzi jer nisi naplatio 2 nego 1%- glupo malo; i Zakaj bi neka agencija morala biti u tom Udruzenju? Samo ti svi dodatno jos uzimaju lovu, preporucuju nekakav tecaj za Agenta nekretnine iako radis sa nekretninama recimo 10 il 20 godina .Sta ce agent nekretnine nauciti na tom tecaju a da nije naucio u 10 god. rada? naravno tecaj je 4 soma kn ! Ah lopovska posla....
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 22:27   #36
Quote:
lopata kaže:
CUT
nerade oni ništa jer ionako si morate uzeti pravnika, jer se svodi na to da oni zastupaju i vas i prodavatelja !!! ima tu puno toga... jedva sam čekala da to zaboravim jer sa agencijama sam ispalila na živce ako ima još kakvih pitanja ili nejasnoća....
ako ces morati odvjetnika platiti isto kao i agenciju a agencija ti zigom potpisom, posrednickim nalogom i racunom garantira za svoj posao zasto bi neki odvjetnik dobio ijednu kunu? zakaj bi neki odvjetnik sastavljao ugovore koji stite samo kupca ako ce agencija sastaviti ugovor koji stiti obje strane (mislim na kupca i prodavatelja)? ako cemo realno gledati i ti ugovori se mogu sastaviti bas na nacin da shebes (ne)namjerno jednu od ugovornih strana i odvjetnik stiti samo klijenta koji ga je unajmio ....
U ostalom puno tih nekih dogovora (kod postenih i NORMALNIH agencija) ovisi i od samog nastupa Kupca. Ako kupac nastupa bahato ( i pored debelih zivaca koje agent ima) ne treba se nadati da ce agent imati "milosti" prema njemu
Ako NORMALAN KUPAC (+ nepovjerljiv- a to je opet kupcev problem) zeli kupiti stan, ako zeli da ga njegov odvjetnik prati u pravnim poslovima nemam nista protiv da kupcev odvjetnik provjeri rad agenta, provjeri sastavljene ugovore , nadgleda tijek kupoprodaje od pocetka do kraja + u tom slucaju nemam nista protiv da agencija Kupcu smanji provizija za jedan odredjeni iznos kojim kupac moze platiti troskove nadgledanja odvjetnika . Dakle opet agencija uzima svoj dio jer vjerovala ili ne ima agencija koje obave svoj posao vrhunski (usudim s e reci bolje i od odvjetnika i pojedinih bankara po bankama koje prate kredite kupaca) i njima je jednostavno iz ponizenja raditi za dlake, nekako imaju svoj princip rada
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 23:06   #37
Jednu stvar bi trebalo zakonski regulirati, a to je da se agencije ne smiju skrivati iza malih oglasa.
Kupac mora imati mogucnost odabrati zeli li ili ne ici preko agencije, a ne da ja trazim po oglasima, da bi mi se iza teksta malog oglasa krila neka velika agencija.
Vespazijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 23:09   #38
Inace kad smo vec kod agencija, u Sloveniji ne moze otvoriti agenciju svako ko se sjeti. Tamo se polaze dosta tezak ispit za dobijanje licence koji u sebi ukljucuje i pravo i porezni i ekonomski dio.
Trebalo bi i kod nas uvesti malo reda u to podrucje.
Vespazijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2006., 00:46   #39
Quote:
Vespazijan kaže:
Jednu stvar bi trebalo zakonski regulirati, a to je da se agencije ne smiju skrivati iza malih oglasa.
Kupac mora imati mogucnost odabrati zeli li ili ne ici preko agencije, a ne da ja trazim po oglasima, da bi mi se iza teksta malog oglasa krila neka velika agencija.
Bed znam dosta agencija oglasavaju stanove kao gradjani na neki besplatni telefon prikrivajuci kako su u stvari zbilja agencije. Jedno vrijeme u plavi oglasnik si mogao prijaviti sve te brojeve (iza kojih su agenti) i oglasnik je imao svoju " crnu listu" ali toga vise nema. Zasto ne razmisljaju na nacin da ako plate oglas, ako ljudima daju do znanja da su agencije - bit ce lakse naplatiti svoj dio. Mislim svatko tko nazove agenciju zna da placa nekakvu proviziju ...
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2006., 00:56   #40
Quote:
Vespazijan kaže:
Inace kad smo vec kod agencija, u Sloveniji ne moze otvoriti agenciju svako ko se sjeti. Tamo se polaze dosta tezak ispit za dobijanje licence koji u sebi ukljucuje i pravo i porezni i ekonomski dio.
Trebalo bi i kod nas uvesti malo reda u to podrucje.
Trebalo bi DA i uvodi se malo po malo ali ocito treba vremena - valjda bude uskoro pa da postenima bude lakse a da oni neposteni konacno potonu I sto vrijedi ispit nekome ako je operiran od zvanja npr. agent nekretnine=? Sto vrijedi znanje i teorija , nekakav kupoprodajni spranca iz nekakve knjige iz koje se kao uchi kad i vrapci na grani znaju da ako nema prakse sve pada u vodu- djaba teorija. Ni svi uceni odvjetnici brijem da NISU NIKAD radili "skolski" ,sastavljali ugovore po "skolski" i .t.d. i za kraj .... Sjetimo se da ni svi sa diplomama nisu maheri u svom poslu ...
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:41.