Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.03.2012., 19:02   #121
Evo da se javim sa nastavkom priče.....

Otkako sam tetama i psihologinji u vrtiću, na početku godine rekla, da obrate pozornost na moju kćer- od tada sam i pustila da sve ide svojim tokom.....
Nisam ih uopće ispitivala o tome, niti sam sa razgovarala o toj temi..... Zašto? Zato što sam htjela da sve ide svojim tokom, bez ikakvoga prisiljavanja i da moja kćer bude prirodna, tj. ponaša se onako kako ona osijeća da bi trebala.....

Ponukana ovim forumom, jutros sam, kad sam je odvela u vrtić, pitala tetu kakvo je njezino mišljene....... njezina preporuka je NE.

Kaže da je po znanju ispred svoje dobi i da je bolja od mnogih predškolaca, no njezina emocionalna zrelost.....

Dat ću primjer - na početku godine kad je vidjela da predškolci rješavaju zadatke (u grupi su srednjiši i predškolci), sama je tražila da se njoj također kupi bilježnica jer i ona bi pisala......
Teta kaže da je riješila fantastično - sve što je nju zanimalo... kad joj ne bi bio dobar dan ili joj je jednostavno bila draža igra, a neki su joj zadaci bili dosadni, pa je ona onda radije crtala - ne bi uopće htjela niti započinjati !!! Moja kćer koja zna po dva sata doma sama piskarati po bilježnici, crtati, bojati i to sa takvim guštom.....
Kaže teta i da je u odnosima sa drugom djecom treba sazrit - u prvom vrtiću su mi stalno govorili kako je povodljiva za drugom djecom, sve će napraviti za druge i igrat će se što joj oni kažu, samo da ne ostane sama....

Smatrala sam da je to posljedica toga što je bila jedinica do svoje 4.5 godine, a u kući su bili samo odrasli oko nje i bila je željna svoga društva..... pričala sam sa njom puuuuno i sad se promijenila - u neku drugu krajnost!
Igra se sa nekim djetetom dok joj paše i kad joj dosadi, po kratkom postupku se posvađa i ode dalje.....

Ona sada isključivo radi što ona hoće - to u školi ne pali.

Rekla mi je teta da odem porazgovarati sa psihologinjom i ako želim da je odvedem na komisiju -oni bi je možda i pustili.
Odgovorila sam da mi je ona (teta) prva karika u lancu, iz razloga što je sa mojom kćeri 5-6 sati dnevno i da mi je njezino ne najbitnije, te dalje neću niti ići...

Ta teta je inače malo nastrojena protiv ranijeg slanja djeteta, no ja joj vjerujem, a i dovoljno mi je to što se mala izvlačila za zadatke.....

Znači, da je riješavala uredno zadatke, da su teta i psihologinja zaključile da je emocionalno dovoljno sazrila za polazak u školu i da je još komisija pustila- ona bi na jesen bila prvašić...
Ovako iduće godine u predškolce- razgovarala sam sa njom i bilo joj je žao, no mirno je to primila, iako se malo posramila kad sam je pitala zašto nije rješavala zadatke.....

Nadam se da će moja priča nekome pomoći, slušajte želje svoga djeteta, dajte mu šansu da se pokaže i posavjetujte se sa tetom i psihologinjom- jer ova prva zna kako se vaše dijete ponaša u okolini koja nije vaš dom, a najsličnija je školi, a ova druga je ipak stručnjak svoga područja i tu ima više znanja i iskustva od vas
sweetheart 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 19:27   #122
Iskreno i najozbiljnije: svaka čast na razumnom razmišljanju.

Samo, nemoj malu "svrdlati" oko nerješavanja zadataka - dijete će na kraju uasti u bed jer će neodlazak u školu shvatiti kao svoj fail. Nije ih rješavala zato što još nije za to - i to je sve .

Sve se svodi na jednostavnu činjenicu: ako će nečija odluka i biti pogrešna, mislim da je manja pogreška ako se dijete pošalje "prekasno" nego prerano. I to je cijela mudrost .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 19:42   #123
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Iskreno i najozbiljnije: svaka čast na razumnom razmišljanju.

Samo, nemoj malu "svrdlati" oko nerješavanja zadataka - dijete će na kraju uasti u bed jer će neodlazak u školu shvatiti kao svoj fail. Nije ih rješavala zato što još nije za to - i to je sve .

Sve se svodi na jednostavnu činjenicu: ako će nečija odluka i biti pogrešna, mislim da je manja pogreška ako se dijete pošalje "prekasno" nego prerano. I to je cijela mudrost .

Ah, pohvala

U vezi zadataka... samo sam je pitala zašto ih nije rješavala i kad je tiho rekla da joj se nekad nije dalo, a nekad su joj bili dosadni, odgovorila sam da je to normalno zato što je ona još mala i da će doći vrijeme kad će ih htjeti rješavati i tad će biti spremnija za školu.
Još kad samo joj rekla, da kad krene u školu, mora u klupi sjediti, pisati, čitati, te se ne smije dizati do malih i velikih odmora oči su bile
sweetheart 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2014., 16:19   #124
Ako vec hocete da vam dijete ide ranije u skolu, pustite neka rijesi sve zadatke kako zna samo, ako ne rijesi dobro nece u skolu. A vjerujte da je to bolje za djete.

Ja sam htio svoje dijete da ide ranije, mislio sam sve najbolje o djetetu, ali ako nije emocionalno zrelo nema koristi, a rijetko koje dijete je ako je mlade od preporucenog.

Dosta informacija sam dobio sa stranice www.upisuskolu.com , odgovaraju na pitnaja brzo
__________________
Svijet-Satova.com
sipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2020., 14:41   #125
Imam pitanje: u školu se upisuju redovito sva djeca koja navrše 6 godina do 31. ožujka u godini u kojoj idu upisi, ako sam dobro ubrala.

E sada, što ako dijete navrši 6 g. deset dana kasnije, primjerice 10. travnja? Da li je moguće zatražiti upis u školu zajedno s ovima koji su do 31.03. navršili šest g. i koja je procedura?
Mora li se pisati neki poseban zahtjev već na početku devetog mjeseca da se dijete uvrsti u predškolski program u vrtiću i treba li se školi slati neki poseban zahtjev?

Mislim, ako je dijete spremno za školu, tih 10 dana ne bi trebalo raditi nikakvu razliku.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2020., 14:51   #126
negdje mora postojati crta i crta je na 31.3. za malu skolu koliko znam ne treba nikakva pisana molba, smao tetama kazes da bi isao a za skolu treba molba.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2020., 15:07   #127
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
negdje mora postojati crta i crta je na 31.3. za malu skolu koliko znam ne treba nikakva pisana molba, smao tetama kazes da bi isao a za skolu treba molba.
Thnx, znači u rujnu kažem u vrtiću da želim da mi dijete bude predškolac, a školi onda posebno šaljem neku molbu?

Pretpostavljam da se trebam informirati u školi oko rokova kada i kako se ta molba podnosi.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2020., 15:12   #128
e to ce ti netko drugi reci tocnu proceduru ali da, treba sa skolom to rjesavati
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2020., 15:29   #129
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Imam pitanje: u školu se upisuju redovito sva djeca koja navrše 6 godina do 31. ožujka u godini u kojoj idu upisi, ako sam dobro ubrala.

E sada, što ako dijete navrši 6 g. deset dana kasnije, primjerice 10. travnja? Da li je moguće zatražiti upis u školu zajedno s ovima koji su do 31.03. navršili šest g. i koja je procedura?
Mora li se pisati neki poseban zahtjev već na početku devetog mjeseca da se dijete uvrsti u predškolski program u vrtiću i treba li se školi slati neki poseban zahtjev?

Mislim, ako je dijete spremno za školu, tih 10 dana ne bi trebalo raditi nikakvu razliku.
mozes
procedura je takva da trebas poslat zahtjev za prijevremeni upis gradskom uredu i da dijete mora biti na popisu skolskih obveznika do 31.03. i nakon toga proci redovna testiranja (skola i skolska medicina) s djecom koja su na popisu po sili zakona.
uz taj zahtjev, dobro je priloziti misljenje vrtica koje pohadja (i obradu ako imaju psihologa, logopeda), jer ce to anyway trazit kasnije a i moras imat argument (strucan) zasto trazis prijevremeni upis.

nazalost, moja iskustva su da skole pokusavaju roditelje na raznorazne nacine otkantati (u stilu, djeci je to veliki stres) i dost je vazno da ti vrtic ima sluha i da imas nekog strucnjaka koji te u tome podrzava vi koji ce to jasno staviti na papir (najcesce i imaju jer im je navala na grupe )
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2020., 15:35   #130
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
mozes
procedura je takva da trebas poslat zahtjev za prijevremeni upis gradskom uredu i da dijete mora biti na popisu skolskih obveznika do 31.03. i nakon toga proci redovna testiranja (skola i skolska medicina) s djecom koja su na popisu po sili zakona.
uz taj zahtjev, dobro je priloziti misljenje vrtica koje pohadja (i obradu ako imaju psihologa, logopeda), jer ce to anyway trazit kasnije a i moras imat argument (strucan) zasto trazis prijevremeni upis.

nazalost, moja iskustva su da skole pokusavaju roditelje na raznorazne nacine otkantati (u stilu, djeci je to veliki stres) i dost je vazno da ti vrtic ima sluha i da imas nekog strucnjaka koji te u tome podrzava vi koji ce to jasno staviti na papir (najcesce i imaju jer im je navala na grupe )
Thnx.
Znači, praktički odmah u 9. mjesecu slati zahtjev gradu.

Isuse koja procedura i to samo zbog 10 dana.

Da sam znala, stisnula bih ga i pljunula u svijet dva tjedna prije.

Ok, pobrinut ću se za ovo oko logopeda i psihologa u vrtiću i tu neće biti problema.

Pa argument je jasan: ne upisuje mi se dijete sa 7,5 g. u prvi razred zbog deset dana razlike. I naravno da ću ga stručno obrazložiti.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2020., 15:49   #131
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Znači, praktički odmah u 9. mjesecu slati zahtjev gradu.

Isuse koja procedura i to samo zbog 10 dana

Da sam znala, stisnula bih ga i pljunula u svijet dva tjedna prije

Ok, pobrinut ću se za ovo oko logopeda i psihologa u vrtiću i tu neće biti problema.

Pa argument je jasan: ne upisuje mi se dijete sa 7,5 g. u prvi razred zbog deset dana razlike. I naravno da ću ga stručno obrazložiti.


sori, super si to napisala

ja mislim da ova fiksna granica je bezveze, treba bez papirologije i procedure staviti klizan rok
recimo 31.03. (svi moraju) do 30.06. (mogu ako zele, nema kazne ak se ne jave i dobro je da prodju testiranje) do 31.08. mogu ako su u vrticu dobili preporuku

nije to neka procedura, al da, lako se rokovi mogu preskocit/zaboravit a isto tak, jbg, uvijek se moze nac netko tko nece potpisat preporuku za prijevremeni upis i dijete izgubi priliku

kod moje u razredu ima nekoliko travanjske i svibanjske djece, rekla bih da su neki dosli prespremni u skoli (sto se akadamskih vjestina tice), no ostatak djece ih je vrlo brzo stigo i zapravo su od samoprozvanih genijalaca u prvom, dolaskom u treci,a pogotovo sada u cetvrtom postali prosjecni i neki se s tim bas tesko nose. jer su stagnirali, nema intelektualnih izazova, nema radnih navika (jer u pocetku sve zapravo znas i skupljas petice ko pokemone bez truda).
da ne spominjem ogromne fizicke razlike, koje su,pogotovo kod curica bas jako ocite (sise i to).
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2020., 16:35   #132
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post


sori, super si to napisala

ja mislim da ova fiksna granica je bezveze, treba bez papirologije i procedure staviti klizan rok
recimo 31.03. (svi moraju) do 30.06. (mogu ako zele, nema kazne ak se ne jave i dobro je da prodju testiranje) do 31.08. mogu ako su u vrticu dobili preporuku

nije to neka procedura, al da, lako se rokovi mogu preskocit/zaboravit a isto tak, jbg, uvijek se moze nac netko tko nece potpisat preporuku za prijevremeni upis i dijete izgubi priliku

kod moje u razredu ima nekoliko travanjske i svibanjske djece, rekla bih da su neki dosli prespremni u skoli (sto se akadamskih vjestina tice), no ostatak djece ih je vrlo brzo stigo i zapravo su od samoprozvanih genijalaca u prvom, dolaskom u treci,a pogotovo sada u cetvrtom postali prosjecni i neki se s tim bas tesko nose. jer su stagnirali, nema intelektualnih izazova, nema radnih navika (jer u pocetku sve zapravo znas i skupljas petice ko pokemone bez truda).
da ne spominjem ogromne fizicke razlike, koje su,pogotovo kod curica bas jako ocite (sise i to).
Pa da, slažem se za tu kliznu granicu u potpunosti.

Nije sad da mislim da mi je dijete nekaj napredno, ali imati će mrvu manje od 6.5 g. pri upisu od ovih koji su 6 navršili do 31.03. i ne čeka mi se i ne plaća vrtić još jednu godinu zato kaj prelazi rok za 10 dana.

Imam drugo dijete u školi i vjerujem ti za ovo gore napisano jer je njegova učiteljica rekla kada sam ga upisivala, a nije znao ni čitati, ni pisati, niti je poznavao sva slova, da više voli takve "poluproizvode" od gotovih paketa i to upravo iz razloga jer ih vrlo često brzo sustignu i na kraju prestignu, a ovi ne uspiju razviti radne navike.

No dobro, znači, zahtjev gradu za prijevremeni upis odmah nakon ljeta, komunikacija s vrtićem za ubacivanje u predškolski program i papiri od defektologa i psihologa o tome da je dijete spremno bez obzira što zakonski zaostaje 10 dana od vršnjaka.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2020., 20:18   #133
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Pa da, slažem se za tu kliznu granicu u potpunosti.

Nije sad da mislim da mi je dijete nekaj napredno, ali imati će mrvu manje od 6.5 g. pri upisu od ovih koji su 6 navršili do 31.03. i ne čeka mi se i ne plaća vrtić još jednu godinu zato kaj prelazi rok za 10 dana.

Imam drugo dijete u školi i vjerujem ti za ovo gore napisano jer je njegova učiteljica rekla kada sam ga upisivala, a nije znao ni čitati, ni pisati, niti je poznavao sva slova, da više voli takve "poluproizvode" od gotovih paketa i to upravo iz razloga jer ih vrlo često brzo sustignu i na kraju prestignu, a ovi ne uspiju razviti radne navike.

No dobro, znači, zahtjev gradu za prijevremeni upis odmah nakon ljeta, komunikacija s vrtićem za ubacivanje u predškolski program i papiri od defektologa i psihologa o tome da je dijete spremno bez obzira što zakonski zaostaje 10 dana od vršnjaka.
a u kakvoj vrtickoj grupi je sada? vidi, jer ce i njemu puno znacit ako mijenja cijelu grupu (tj dal vam se to onda isplati ak gubi vrendove) a ak je samo jedan od malobrojnih koji nisu predskolarci mozda vrticu ucinis i "uslugu", i to mozes i sada vec iskomunicirati.

zbog toga su meni mjesane grupe odlicne
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2020., 14:06   #134
Moja je frendica dijete upisala godinu ranije jer je rođen početkom četvrtog mjeseca pa joj je bilo glupo da čeka cijelu godinu zbog par dana.

Ona se i dan danas zbog toga kaje - a dečko je završio šesti razred.

Ali vrijeme ne može vratiti.

Meni se na temelju tog iskustva čini da puno više štete može napraviti raniji nego kasniji upis.

Slažem se s Fran da je najbolje upisati dijete u trenutku kad je prirodno vrijeme za upis.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2020., 14:48   #135
Povučeno dijete koje ne voli sport se neće stubokom promijeniti u godinu dana. Neki nisu za sport, kolega ima takvog sina i muku muči već godinama i ništa nije postigao, pošalje ga van s frendom i nađe ih kako sjede, gledaju druge kako igraju nogomet i čekaju kad mogu nazad da igraju plejku

Ne znam zašto frendica od Kakadu žalu, možda sasvim neopravdano probleme u školi pripisuje ranijem polasku a bili bi isti i da je krenuo godinu dana kasnije. Enivej, ja sam krenula s nepunih 6 i pol i falabogu da jesam jer mi je bilo dosadnjikavo i prelagano veći dio školovanja, ne znam što bi bilo da sam krenula još kasnije...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2020., 14:49   #136
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
Moja je frendica dijete upisala godinu ranije jer je rođen početkom četvrtog mjeseca pa joj je bilo glupo da čeka cijelu godinu zbog par dana.

Ona se i dan danas zbog toga kaje - a dečko je završio šesti razred.

Ali vrijeme ne može vratiti.

Meni se na temelju tog iskustva čini da puno više štete može napraviti raniji nego kasniji upis.

Slažem se s Fran da je najbolje upisati dijete u trenutku kad je prirodno vrijeme za upis.
ne bih ja samo tako olako generalizirala, zato sto je nekom roditelju krivo sto nesto je ili nije napravio, a isto tako ne zna (a pogotovo ostali ne znaju) bi li u drugoj situaciji bilo bolje ili jos gore.
prirodna granica je odredjena birokratski i bas zato imamo pitanje prijevremeni upis ili odgoda, kada se vrtimo oko tih datuma.

kod moje u razredu ima curica koja su na pocetku 4.razreda izgledala ko prave pubertetlije, sa sisama i oblinama i meni to nije normalno.
jedno dijete je imalo odgodu, ostale su rodjene u travnju/svibnju, dakle u skolu su krenule sa 7god i 4/5mj.
(iako mislim da tome dost doprinosi i cinjenica da se djeca hrane pilicima krcatim hormonima, da su djeca deblja nego inace i u pubertet ulaze ranije)
skolsko gradivo i popratne aktivnosti cetvrtasa ne prati njihove fizicke promijene

postoje neke razlike kod djecaka i djevojcica, i mozda bih tu stavila da djecake ne bi trebalo gurati ranije ali treba dobro izviditi sto dijete dobiva u toj jednoj godini dok ceka skolu.
pogotovo sada kada je skolsko gradivo u prvom razredu zapravo gradivo predskole u vrticu.
ja isto sada znam primjerak zene koja se jako kaje sto je prosle godine klincu odgodila skolu, kad je vidla na sto lici skola sada, al da je skola ostala ko prije, vjerojatno ne bi imala te misli (ima starije dijete i odgadjala je, misleci, da se jadan ne muci ko sto se starije mucilo jer nije unapred sve naucilo )

ja samo moram rec, da je meni glupo da o tome odluku, uglavnom donose roditelji. odnosno, da je njihova prva i zadnja, a strucnjaci usput nesto napisu.
ako je dijete proslo program predskole u vrticu, onda ima tamo tim strucnjaka koji je sigurno strucniji (i od roditelja, al nekad i od upisne komisije u skoli).
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2020., 16:53   #137
Mama dečka o kojem ja pričam silila je njegov raniji upis iako su joj svi - od vrtića do škole - davali preporuku da pričeka godinu. Čitao je i pisao prije škole, igrao se loptom i znao vezati cipele.

Dečku u školi nije lako, prolazi s četvorkom, ali se muči i ne izlazi jednostavno na kraj s gradivom - sigurno bi mu bilo barem malo lakše da je u nižem razredu.

Druga je stvar što on u svom razredu nikad nije sklopio prijateljstva, već se i dan-danas druži s ekipom iz vrtića.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2020., 17:06   #138
Ono što većina ljudi ne vidi, odnosno ne poveže s ranijim upisom, su problemi koji nastaju tek kasnije - u šestom razredu kada dođu razlomci na red, a pogotovo u sedmom kada dobiju kemiju i fiziku, kod djece koja su upisana ranije i ne razviju još u tom trenutku apstraktno mišljenje potrebno da se ti predmeti savladaju.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2020., 21:06   #139
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
Ono što većina ljudi ne vidi, odnosno ne poveže s ranijim upisom, su problemi koji nastaju tek kasnije - u šestom razredu kada dođu razlomci na red, a pogotovo u sedmom kada dobiju kemiju i fiziku, kod djece koja su upisana ranije i ne razviju još u tom trenutku apstraktno mišljenje potrebno da se ti predmeti savladaju.
apstraktno misljenje se razvija oko 11god, al kod djece koja su iznadprosjecna to bude i ranije i to je najmanji problem kod ranijeg upisa.
(treba razlikovat djecu koja su usvojila slova u vrticu/citaju i djeca koja su iznadprosjecna)

razlomci, kemija i fizika se nazalost kod nas poducavaju na kompletno krivi nacin i to nema veze s razvijenim i nerazvijenim apstraktnim misljenjem.
Stovise, masa djece jako puno toga iz tih podrucja nauci u vrticu i da se takav nacin poducavanja zadrzi i u skoli, bilo bi manje problema, ali to sada nije tema.

@kakadu, iz opisa djecaka, rekla bih da on nije bio pripremljen za skolu. i bez obzira radi li se o redovnom upisu, odgodi ili prijevremenom, dijete treba pripremit na polazak u skolu. a cini mi se da i majka ima visoka ocekivanja, koja su mozda iznad djetetovih sposobnosti i/ili radnih navika.
a cetvorka je okej ocjena. to sto je netko krenuo godinu dana ranije u skolu, ne znaci da treba prolaziti s odlicnim. stovise, masa travanj-lipanj djece, koja krene s punih sedam i nesto u prvi razred, ako su puno toga usvojili u predskoli, prve razrede savladavau lijevom nogom. ako ne razviju radne navike i/ili ako budu proglaseni razrednim genijalcima jer sve znaju, mogu dozivjet poprilican udarac treznjenja u cetvrtom, a petom pogotovo.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2020., 07:15   #140
Za slucaj upisa 3 dana "premladog" djeteta ispada da bi bilo sve ok da je nastava pocela 3 dana kasnije pa bi bio ok s apstraktnim misljenjem? Meni taj argument ne stoji. U stvari prije ce neko ranije upisano dijete kasnije lupiti pubertet, pa ce biti razumnije po pitanju potrebe za ucenjem i primanjem savjeta roditelja koji mjesec dulje ili cak godinu dana nego da upisuje godinu dana kasnije.

A razlomci se uce u petom. I skupovi. Znaci s 10g i za one "redovne"...

Inace o tezini gradiva 1r os ima smisla pricati samo s onima koji su ga ove godine zavrsili jer se promijenio nastavni program. Na puno lakse.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:15.