Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2013., 10:12   #1
Pripreme za maturu-iskustva roditelja

Zanimaju me vaša iskustva i mišljenja, odnosno iskustva s vašom djecom koja su položila maturu ili se spremaju za polaganje.

Koju vrstu škole su završila, jesu li išla na pripreme za maturu (instrukcije kod profesora, plaćene pripreme npr. Trinom) ili su se pripremala sama doma, te kakav su uspjeh postigla na maturi.

Dobrodošla su iskustva prijatelja, profesora ili predavača na tim pripremama

Hvala na svakom upisu
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 13:53   #2
evo, moj maturirao, upisao faks....a još i sama radim u školi...

pitaj, šta te zanima?

po ovim prvim pitanjima....mali je bio klinac od učenika...izvlačio se na inteligneciju i šarm....u općoj gimnaziji....kad je shvatio da je vrag odnio šalu....i da na državnoj maturi nema plavih okica i širokog osmijeha uhvatio se posla....napisao državnu maturu sa visokim postocima (gledajuć na njegove ocjene....prosjek 4 godine 3,52...samo i isključivo na intelingenciju)....i upisao anglistiku i informatiku (ne moram napomenuti kolika je navala na ta dva smjera)
__________________
I lost my mind, sold my soul, to those demons eyes, I have no faith and hope is gone, since long, long time.....
dichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 14:11   #3
Zanimaju me pripreme u Trionomu..

Jesu li stvarno tako koncizne i štede vrijeme za ponavljanje samo bitnoga gradiva?

U igri je XV gimnazija i fax farmacija.
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 14:15   #4
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
Zanimaju me pripreme u Trionomu..

Jesu li stvarno tako koncizne i štede vrijeme za ponavljanje samo bitnoga gradiva?

U igri je XV gimnazija i fax farmacija.
ne bih znala...nismo iz Zagreba....pripreme je imao samo u školi....i to je išao samo na neke....ostalo je sam riješio

eseji su ga malo pokopali....nije baš literarni tip....ali na testovima je imao hrvatski A razina 70%, matematika B razina 80% i engleski A razina 96%

položio i politiku i gospodarstvo i sociologiju preko 60%

bez ikakvih priprema

ako je on iz jedne provincijske gimnazije uspio....mislim da se može bez priprema iz tih elitnih zagrebačkih

btw.....kod nas nitko nije pao na obveznom dijelu državne mature....a zaista imamo svakakvih bisera.....
__________________
I lost my mind, sold my soul, to those demons eyes, I have no faith and hope is gone, since long, long time.....
dichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2013., 00:21   #5
Ja sam išla predprošle godine u Trinom. Starci platili 3 i pol tisuće za niš.
Ok su oni, skripte su super, sažeto je sve što je bitno za naučit, ali ja sam valjda zapala u neku groznu grupu... Upisala sam paket farmacija. Sve to što sam tamo radila sam mogla doma u mrvičak više truda naučiti.

Oni ti ne ulijevaju u glavu ništa, a i ak ti je dijete gimnazijalac, vjerojatno će mu neke stvari biti dosadne tamo, doslovce se kreće od riješavanja kvadratne jednadžbe. Dosta sam se povezala sa svojom ekipom iz Trinoma, malo ih je upisalo farmaciju. Ne želim te plašit, ništa loše ne mislim, ali eto, ja nemam neko pretjerano mišljenje o tim pripremama.

Vjerojatno će im u školi biti organizirani neki dodatni sati/pripreme, bolje da ode na to, ili uzme instrukcije za neke stvari na kojima zapne učeći.
Skripte možete kopirati od nekog tko će upisati pripreme, sad i dosta kopiraona ima tih skripti ( javim ti u PP ako ne nađete ). Najbolje mu je učiti po ispitnom katalogu, iz srednjoškolskih udžbenika.

I da, ja nisam na kraju upisala farmaciju, upisala sam srodan faks i namučila sam se na faksu jednako kao i ljudi koji nisu išli na pripreme...

Kako god, sretno s maturom
Tinkach is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2013., 15:30   #6
Ja sam također ove godine maturirala pa mogu dati savjet.
Išla sam u prvu gimnaziju u zagrebu.
Kroz četiri godine prosjek ocjena mi je bio 3.82. Znam da nije neki super prosjek ali dobro, tako mi i treba kada se nisam potrudila prva dva razreda. Kada sam shvatila da je bitan prosjek, znala sam da moram potegnuti na maturi. Učila sam sama kod kuće jer su svi iz razreda, koji su išli u Trinom i Pomak, rekli da je to najgora investicija ikada. Također su rekli da je bolje da su učili sami doma nego platili 3000kn.
Ja sam učila za amturu preko praznika i kada je škola završila jer jednostavno nsiam stizala uz ostale ispite koji su se gomilali u četvrtom razredu. No, ruku na srce, uvijek se nađe vremena za učenje za maturu. N
ajviše sam učila PIG jer mi je nosio najviše bodova na maturi (200 bodova). Imala sam 87% iz piga.
Matematiku sam radila preko zimskih, proljetnih i onih 2 tjedna nakon kraja škole. Neću lagati, stvarno sam je radila i nemojte vjerovati onim učenicima koji kažu da nisu ni pipnuli jer ama baš svi uče za maturu. Pisala nižu razinu, ostvarila 92,5%. 2 kriva zadatka.
Hrvatski sam učila postepeno. Najviše sam učila ona 2 slobodna tjedna prije mature jer sam se kasno prihvatila posla. Ostvarila sam 75% više razine. Esej mi je bio 77 ili 79%, u školi sam uvijek jedva dobivala 2 iz eseja, no sada vidim da mi je to pomoglo jer sam se stvarno primila tog eseja.
Engleski sam pisala nižu razinu jer mi je faks tražio nižu razinu. Izabrala sam nižu razinu jer sam mislila da postotak ostaje isti, a da se kod više množi. no to nije istina. Viša razina ostaje ista, a niža se dijeli. Da su nam tako objasnili u školi (a ne obrnuto), izabrala bih višu.
Sada, odabrala sam nižu iz engelskog jer mi je pig uzeo previše vremena jer nismo sve do kraja učili u školi, tako da sam trebala sama polovicu gospodarstva naučiti. Imala sam 85% iz engleskog.
pas-garo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2013., 16:04   #7
Hvala svima na korisnim informacijama.

Pišite i dalje svoja iskustva.
Polako se hladim od Trinoma.
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2013., 17:02   #8
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
Hvala svima na korisnim informacijama.

Pišite i dalje svoja iskustva.
Polako se hladim od Trinoma.
Da ne bude sve tako crno, evo i osobe koja je bila na pripremama u Trinomu i bez problema upisala željeni faks

Trinom je dosta OK, predavači koje sam ja imala su bili simpatični i znali su prenijeti znanje, skripte su im fenomenalne, osobito iz hrvatskog. To preporučam nabaviti bez obzira ide li se kod njih ili ne.

No, nijedne pripreme neće uliti znanje u glavu, toga treba biti svjestan. Pripreme su jednostavno podsjećanje i brzinsko ponavljanje gradiva, te učenje nekih 'caka' za eseje.
Ono što je meni bilo vrlo korisno je to da su me psihički smirile Pisali smo eseje i rješavali ogledne ispite i to mi je sve bilo prilično lagano, pa sam se prestala bojati mature.

Da će se na njima nadoknaditi propušteno iz 4 godine škole - neće. Da su potpuno beskorisne - nisu. Da se može upasti bilo gdje i bez njih - može.
__________________
Svijet mladih[/SIZE]
borntobewinner is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2013., 17:45   #9
Pa ja sam tu sama zabrijala da bi bilo dobro da ide na te pripreme.
Iako je odličan učenik u XV. gimnaziji, čisto da polovi neke cake i ne gubi vrijeme na skriptiranje.
A sad velite da skripte mogu nabaviti ( to ćemo na pm).

Vjerojatno joj to nije potrebno, ali ne želim se kao roditelj kasnije pitati da li je trebala ići ili ne.
Hoću da mi iskustava drugih pomognu odlučiti .
Njoj se baš i ne da subotama još ići na pripreme...ili praznike provesti na pripremama.
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2013., 18:33   #10
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
Pa ja sam tu sama zabrijala da bi bilo dobro da ide na te pripreme.
Iako je odličan učenik u XV. gimnaziji, čisto da polovi neke cake i ne gubi vrijeme na skriptiranje.
A sad velite da skripte mogu nabaviti ( to ćemo na pm).

Vjerojatno joj to nije potrebno, ali ne želim se kao roditelj kasnije pitati da li je trebala ići ili ne.
Hoću da mi iskustava drugih pomognu odlučiti .
Njoj se baš i ne da subotama još ići na pripreme...ili praznike provesti na pripremama.
Moguće čak i da se mogu kupiti kod njih, ali nisam sigurna
Ali u svakom slučaju, ako je stvar u skriptiranju, postoji hrpa dobrih priručnika za pripremu, a daju se i na netu naći besplatni materijali.

Ne znam, ako je odlična u gimnaziji, na pripremama bi joj moglo biti dosadno.

I ono što se nisam sjetila pitati, o kojim predmetima razgovaramo?
__________________
Svijet mladih[/SIZE]
borntobewinner is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2013., 19:03   #11
Imam dvoje koji su u razmaku 3 god polagali drzavnu maturu, isli su na pripreme u Trinom al samo za esej koji traju nekoliko dana a za ostale obavezne predmete su se pripremali sami. Ta je odluka i kod nas donesena za drugo dijete nakon sta je rijesio sve prethodne testove i vidio koliko posto tocnog ima te je u stvari taj rezultat pokazao gdje treba zapet vise.

Za izborne predmete ovisi koji su , ak su predmeti gdje je sjedi i ponovi il nauci to mogu i sami a za predmete tipa kemija i fizika ovisi o njihovom predznanju te isto tako rjesavanje do sada pisanih testova vam pokazuje gdje su oni stvarno.

Kcer je upisala fkit, ekoinzinjerstvo sa dobrom podlogom iz kemije al svejedno je trebala pomoc za neke stvari da joj se objasni i pomogne te smo tu uskakali sa instrukcijama.

Zadnja godina nastave proleti brzo te po meni bitno je vec na pocetku godine znat gdje ces i koji ti izborni predmeti trebaju. Zimski praznici bar dio iskoristit za osvjezavanje lektira, napravit neku sistematizaciju sam za sebe. Procitat eseje ima primjera dobro napisanih i odlicno ocjenjenih na drzavna-matura.com

U svakom slucaju, sretno
ladybugg is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2013., 19:03   #12
Ja sam cula rijeci hvale o "Brucosu". Jedna je djevojka, koja je u opcoj prolazila dosta lose, na maturi bila prilicno dobra. No, je li to bas zasluga priprema ili onog sto je ostalo u glavi nakon tih 4 godine sjedenja u gimnazijskim klupama, ne mogu tvrditi.
Rijeci hvale...se naravno ne odnose na nju jednu...ona je cula te rijeci hvale...je li stvanro tako, ne bih znala.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2013., 14:06   #13
Quote:
borntobewinner kaže: Pogledaj post
Moguće čak i da se mogu kupiti kod njih, ali nisam sigurna
Ali u svakom slučaju, ako je stvar u skriptiranju, postoji hrpa dobrih priručnika za pripremu, a daju se i na netu naći besplatni materijali.

Ne znam, ako je odlična u gimnaziji, na pripremama bi joj moglo biti dosadno.

I ono što se nisam sjetila pitati, o kojim predmetima razgovaramo?
Na kraju je ipak odlučila ići na pripreme.
Matematika A, kemija, biologija .

Ona je zadovoljna ( ponekad joj malo dosadno jer većinu toga zna) skripte su tu, testove dobije poslije svakog sata u svoj inbox (interaktivna aplikacija sa rješenjima ), hrvat i engl. ćemo posuditi skripte.
Sama se ne bi nikada natjerala već sada ponavljati za maturu.
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2013., 13:34   #14
Ne znam kako stojite s privatnim pripremama.
Kako upisujem drugi faks na jesen, i moram prvi put prolaziti državnu maturu, malo sam se raspitivala i naletila na jednu curu koja daje privatno pripreme za prilično razumnu cijenu.
Obzirom da se meni, staroj babi , baš i ne ide među klinčadiju u Trinom, ovo mi se činila kao zgodna opcija.
A, dodatan plus je što se ipak radi o pripremama jedan na jedan, pa se, pretpostavljam, cura može prilagoditi svakoj individui.

Ako nekog zanimaju informacije, nek se javi na PM.
Petra Pan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2013., 14:47   #15
Koliko naplaćuje po satu ili predmetu ?
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2013., 15:03   #16
300 kn mjesečno, 3 sata tjedno.
Petra Pan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2013., 15:13   #17
Znači 25 kn/sat.

U Trinomu je matematika A 69 sati 1600 kn, oko 24 kn/ sat.

Sve ovisi kakve pripreme preferiraš, a iskreno, mene ne bi bilo sram ići s mlađarijom,kaj te briga, bitan je sadržaj.
Nas na kraju pripreme (Paket) koštale oko 20 kn /sat.
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2013., 15:24   #18
Pa, iskreno, meni je plus i to što će cura sa mnom raditi 1 na 1. I kako mi je raspored klizan, pa malo radim, malo ne, ok mi je što s njom mogu na tjednoj bazi dogovarati termin kako mi paše.
A, obzirom da ću 6 godina se sramotiti s mlađarijom na faksu, htjela bih to izbjeći bar na pripremama.
Eh, i ne znam, meni je cijena za 25 kn/h individualnih priprema više nego fer, ako se uzme da su obične instrukcije minimalno 50 kn sat.
Petra Pan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2013., 15:35   #19
Ok, sama znaš najbolje.

6 godina nije nikakva razlika..


Ja ti to gledam iz kuta roditelja..
Kad imaš unaprijed određen i plaćen termin, lakše se natjeraš otići, nego dogovaramo kad nam paše-pa na kraju uvijek nešto iskrsne..
Ovak znaš da ti je subota "upropaštena", odguliš tu satnicu, doma riješiš test, provjeriš rezultate i to je to.

Naravno, ovisi i koji su predmeti u pitanju, te trebaš li samo ponavljanje ili učenje.
Za učenje je možda bolje 1 na 1 , za ponavljanje je svejedno.
Možda ta instruktorica ima već puno iskustva s maturama pa možeš imati povjerenja u nju ( osim ako ti nisi ta ).
Ja kao roditelj sam za ponavljanje u grupi, gdje su učenici razvrstani prema ocjenama koje imaju u školi, usput se malo i druže i razmjenjuju iskustva.
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2013., 15:39   #20
Jasno, treba uzeti u obzir da sam ja ipak malo zrelija od maturanta (ili barem mislim da jesam ), pa klizno vrijeme koje meni pomaže zbog posla, maturantu će biti otegotna okolnost.

Edit: Da, meni je još bio problem što mi subota ne odgovara. Morala sam to nekako smjestiti u radni tjedan.
Zato baš velim, sve ima pluseve i minuse, pa si svatko treba naći ono što mu najviše paše.

I ne držim ja pripreme.
Moja tolerancija spram klinaca je prekratka za tako što.
Petra Pan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:33.