Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2015., 18:33   #21
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
A knjizevnih remek djela ima sasvim dovoljno da popune propisanu kvotu lektire i bez nje.
Pa predloži onda Ministarstvu da se književnost u srednjim školama prestane obrađivati kao povijesni pregled razdoblja, stilova (koji se dakako podudaraju s istima u likovnoj umjetnosti i glazbi), najznačajnih predstavnika i njihovih djela i da se proučava prema kriteriju remek-djelnosti.
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 21:32   #22
Jesam za Bibliju ,jer je temelj za (bolje) razumijevanje europske umjetnosti i knjizevnosti.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 22:47   #23
isla sam u klasicnu gimnaziju pa smo ilijadu I odiseju citali u dijelovima, sto u originalu, sto u prijevodu, ali bogami ih nismo pod obavezno citave iscitali.

sto se biblije tice - protiv sam vjeronauka u skolama (iako sam pohadjala isti), ali smatram da bi izbacivanje biblije iz nastave bi znacilo kompletno negiranje okruzenja u kojem zivimo I koje nije od jucer nego ima svoju povijest. mnogo toga iz povijesti I umjetnosti (svih vrsta) ostalo bi nejasno nekome tko nema pojma o cemu se u bibliji radi. dapace, trebalo bi ju obraditi I puno detaljnije, ali naravno vremena nikad dosta..
arorua is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 05:32   #24
opet se gubi nit - Biblija se u srednjoj školi obrađuje u 1. razredu isključivo i jedino kao književno djelo!
__________________
Ušće zvuka
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 14:41   #25
Ja se fakat Biblije u srednjoj ne sjecam da me ubijete, al mi smo imali uvrnutog profesora pa smo Roma i Juliju radili 3 mj al scenu po scenu a s druge strane nikad nista iz udzbenika nismo radili, tak da nije cudno da imam rupe
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 12:19   #26
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
...
Zapravo mi je glupo ukljucivati se u bilo kakvu raspravu kad imam dnevno 10-15 min.vremena u pauzi za gablec.

Gle, ja se i dalje ne slazem. Jer do sada su moja iskustva takva da ako se u nesto moze ubaciti vjerski element, onda ce se to i dogoditi. U ovoj drzavi i medju ovim ljudima. Super ako postoji skola u kojoj se to ne dogadja i blago takvima...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 12:25   #27
U mojoj školi toga nije bilo, ni kad smo iz književnosti obrađivali Bibliju ni kad smo iz likovnog obrađivali sakralnu umjetnost i arhitekturu, a ni na glazbenom.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 07:03   #28
srednovjekovna glazba je iskjučivo crkvena
__________________
Ušće zvuka
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 08:05   #29
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Gle, ja se i dalje ne slazem. Jer do sada su moja iskustva takva da ako se u nesto moze ubaciti vjerski element, onda ce se to i dogoditi. U ovoj drzavi i medju ovim ljudima. Super ako postoji skola u kojoj se to ne dogadja i blago takvima...
sto zapravo hoces reci?

fala bogu , u bibliji ima vjerskih elemenata pa bi ih bilo tesko preskociti i ignorirati, ali cisto sumnjam da ce neki professor hrvatskog zato sat pretvoriti u misu i uciti klince razne molitve.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 09:23   #30
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
sto zapravo hoces reci?

fala bogu , u bibliji ima vjerskih elemenata pa bi ih bilo tesko preskociti i ignorirati, ali cisto sumnjam da ce neki professor hrvatskog zato sat pretvoriti u misu i uciti klince razne molitve.
Znas sto hocu reci, ali se malo pravis kako bi se mogla drzati s visoka.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 09:37   #31
shtefy, ja zna sto hoces reci ali mislim da si paranoicna. onaj tko bi u hrvatskom ugurao ideoloske naputke radi toga sto obradjuje bibliju, ugurat ce ih i tako i tako.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 09:56   #32
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Mi smo u srednjoj spominjali i Bibliju i Ep o Gilgamešu i Ramayanu i Mahabharatu kad smo radili povijest književnosti.
i mi isto.
al obradjivali smo i od nikole sopa "kuda bih vodio isusa"
i sada mi mozak ne radi, al ima jos tih pjesmica i knjiga u kojima je Crkva dominantna
meni je zao sto se ne stigne obraditi Majstor i Margarita, nama je bila na popisu u 4. srednje.


shefy, tko brije na religiju, ugurat ce ju svuda, bila biblija u popisu lektire ili ne.
meni je ok da se obradjuju vjerske knjige, stovise, mislim da je to dio opce kulture i jedini meni, prihvatljiv "vjerski" sadrzaj u drzavnoj skoli.

(btw, mislim da ima i pitanja an maturi koja su iz biblije)

nekak zelim vjerovati da su profesorice knjizevnosti (a sve moje su bile divne ) razumnije i da ce sadrzaj ispredavat neutralno, na kraju krajeva to je umjetnost i svaki roditelj moze jos dodatno pricat sa djetetom doma...i reci nesto kontra stava "profesorice",
nego kada imas profesoricu biologije koja drzi predavanje protiv abortusa, ne spominje koristenje kontracepcije ili cak i preskoci dio ljudskog razmnozavanja i nazivlja spolnih organa (jer ne stize )
naizgled, nema veze niti sa biblijom niti vjeronaukom, a steta je daleko veca od spominjanja svete knjige.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 10:45   #33
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Znas sto hocu reci, ali se malo pravis kako bi se mogla drzati s visoka.
slazem se s nosorog i Summer - paranoicna si.
ako je neki profesor vjerski fanatik (doduse, ja takve ne poznajem, cak ni vjeroucitelji koje znam nisu toliko zadojeni), ugurat ce vjeru bilo kamo.

u svaki predmet mozes na neki nacin infiltrirati vjerski svjetonazor ako hoces, ne treba ti nuzno biblija.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 11:37   #34
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
slazem se s nosorog i Summer - paranoicna si.
ako je neki profesor vjerski fanatik (doduse, ja takve ne poznajem, cak ni vjeroucitelji koje znam nisu toliko zadojeni), ugurat ce vjeru bilo kamo.

u svaki predmet mozes na neki nacin infiltrirati vjerski svjetonazor ako hoces, ne treba ti nuzno biblija.
Nisam paranoicna. Nego zivim u malom gradu u kojem se sve vrti oko lokalnog svetista. Sa svime sto to povlaci za sobom. Dok nisam iz velikog grada doselila ovamo, nisam mogla zamisliti ovakvu sredinu. Dodji mi u goste, ako ne vjerujes.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 12:32   #35
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Nisam paranoicna. Nego zivim u malom gradu u kojem se sve vrti oko lokalnog svetista. Sa svime sto to povlaci za sobom. Dok nisam iz velikog grada doselila ovamo, nisam mogla zamisliti ovakvu sredinu. Dodji mi u goste, ako ne vjerujes.
ne bi, fala.

znam dobro kako je to u manjim sredinama.

nazalost, mislim da ce ti biblija kao nastavna jedinica od par sati tu biti najmanji problem.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 19:30   #36
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
ne bi, fala.

znam dobro kako je to u manjim sredinama.

nazalost, mislim da ce ti biblija kao nastavna jedinica od par sati tu biti najmanji problem.
S nekim stvarima se pomirim. Na neke siznem mozda i vise nego sto treba. I tako idemo situaciju po situaciju.

Najgore mi je bilo kad je klinka na dramskoj dobila tekst u kojem moli boga za sirocad, bolesne i djecu rastavljenih roditelja, sve nekako u smislu da su to djeca drugog reda,manje vrijedna. Prvo je odbila jer je rekla da je to nepravedno i ruzno, a na kraju je prihvatila jer inace vise uopce ne bi dobila nikakvu ulogu.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2015., 09:31   #37
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
S nekim stvarima se pomirim. Na neke siznem mozda i vise nego sto treba. I tako idemo situaciju po situaciju.

Najgore mi je bilo kad je klinka na dramskoj dobila tekst u kojem moli boga za sirocad, bolesne i djecu rastavljenih roditelja, sve nekako u smislu da su to djeca drugog reda,manje vrijedna. Prvo je odbila jer je rekla da je to nepravedno i ruzno, a na kraju je prihvatila jer inace vise uopce ne bi dobila nikakvu ulogu.
ko film "djeca manjeg Boga"
__________________
Ušće zvuka
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 16:06   #38
Smatram da se Biblija treba obrađivati na satu jer je jako važno književno djelo, a uostalom rade se i dijelovi Kur'ana, Vede i slična djela. Biblija je važna za povijest književnosti i mislim daje sasvim prihvatljivo čitati pojedine dijelove na satu (to uglavnom bude neki od psalama, Marulićeva Judita je biblijska priča itd.).
Što se tiče Ilijade i Odiseje, Ilijadu sam morala čitati cijelu, Odiseju ne cijelu, ali ne mislim da sam zbog toga uskraćena za neko dragocjeno vrijeme i da, stigne se pročitati u jednoj večeri. 3. sam razred gimnazije
hamova is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:52.